PDA

Επιστροφή στο Forum : αναβουν λαμπακια!!! αρα προβλημα????


leonidaskal
09-08-12, 20:00
εδω και καποιο καιρο κατα περιοδους βλεπω το λαμπακι του asc να αναβει οταν ξεκιναω το αυτοκινητο μου, μαζι μου αναβει και το λαμπακι απο τα abs .
τις περισοτερες φορες μετα απο λιγη ωρα τα λαμπακια σβυνουν καμια φορα χρειαζεται να σβυσσω το ζετακι μου εντελως και να το ξαναβαλω εμπρος
ξερει κανεις τι ειναι αυτο

gearboxer
10-08-12, 10:28
Αυτό φίλε μου κατά 90% είναι αισθητήρας ABS και την βγάζεις φθηνά...Κάποιος από τους 4 το διαγνωστικό θα σου πεί...Υπάρχει και ένα σενάριο να έχεις πρόβλημα στη μονάδα του Abs που πάει παρέα με το ASC και το κόστος είναι απαγορευτικό..

gupakos
19-08-12, 20:07
εδω και καποιο καιρο κατα περιοδους βλεπω το λαμπακι του asc να αναβει οταν ξεκιναω το αυτοκινητο μου, μαζι μου αναβει και το λαμπακι απο τα abs .
τις περισοτερες φορες μετα απο λιγη ωρα τα λαμπακια σβυνουν καμια φορα χρειαζεται να σβυσσω το ζετακι μου εντελως και να το ξαναβαλω εμπρος
ξερει κανεις τι ειναι αυτο

Για να μάθεις τί είναι (αισθητήρας ABS ή πρόβλημα μονάδας ABS/ASC) πρέπει να το πας σε ένα διαγνωστικό. Αν θές κάποιο συνεργείο μπορώ να βοηθήσω.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μέχρι που τα φωτάκια έμειναν μόνιμα αναμμένα.
Στο διαγνωστικό έδειξε πρόβλημα στη μονάδα. Το τι έκανα μετά το γράφω στο ακόλουθο μήνυμα.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=463116&postcount=58

leonidaskal
20-08-12, 21:04
ωραιος φιλε gupakos και ευχαριστω πολυ για το τιπ ελπιζω να μην ειναι αυτο που λες θα το παω σε ενα διαγνωστικο ομως καποια στιγμη .αν και μετα απο ενα καλο πλθσιμο εσβησαν ολα και εδω και μερικες μερες ολα καλα

leonidaskal
15-02-13, 12:07
εδω και καποιο καιρο κατα περιοδους βλεπω το λαμπακι του asc να αναβει οταν ξεκιναω το αυτοκινητο μου, μαζι μου αναβει και το λαμπακι απο τα abs .
τις περισοτερες φορες μετα απο λιγη ωρα τα λαμπακια σβυνουν καμια φορα χρειαζεται να σβυσσω το ζετακι μου εντελως και να το ξαναβαλω εμπρος
ξερει κανεις τι ειναι αυτο

Θα επανερθω δυστηχως στο θεμα γιατι ακρη δεν βγαζω
πηγα σε ενα ηλεκτολογο το ζετακι το ειδε (το θαυμασε)
και μετα μπηκε στον εγκεφαλο για ναδει
η απαντηση οτι βρηκε καποπιες περιστασιακες βλαβες τις εσβησε και τελος
χθες μετα απο καιρο παλι τα λαμπακια σε πορεια κιολας
βεβαια υπο δυνατη βροχη και το ζετακι να εχει περασει μεσα απο κανα δυο λιμνουλες
τι να κανω ρε παλικαρια θα χαζεψω με την μ.........κια αυτη

paganis
15-02-13, 12:11
πιθανοτατα πας για μοναδα abs/asc..με μεγαλο κοστος για κανουρια...
ή θα συνηθισεις τα λαμπακια..ή θα ξυλωθεις για τα καλα...

leonidaskal
15-02-13, 12:14
δηλαδη να μην σκεφτω καθολου τον αισθητηρα abs
γιατι το προβλημα ερχεται και φευγει

paganis
15-02-13, 12:19
αφου πηγες σε ηλεκτρολογο...τι περιστασιακες βλαβες σου εβγαλε???

gupakos
15-02-13, 16:54
δηλαδη να μην σκεφτω καθολου τον αισθητηρα abs
γιατι το προβλημα ερχεται και φευγει

Αν ξέρεις τότε μπορείς να καθαρίσεις τους αισθητηρές μόνος σου (από ότι έχω καταλάβει είναι σχετικά εύκολο). Αν δεν ξέρεις τότε πήγαινε σε ένα άλλο συνεργείο να πάρεις μία δεύτερη γνώμη (θα σου πρότεινα το δικό μου αν ενδιαφέρεσαι που τους εμπιστεύομαι) και να τους ζητήσεις να καθαρίσουν εκείνοι τους αισθητήρες.

Σε ότι αφορά τις περιστασιακές βλάβες που σου έδειξε το πρώτο διαγνωστικό, από όσο καταλαβαίνω, το διαγνωστικό μπορεί να δείχνει αρκετές 'βλαβούλες' ενώ κανονικά είναι μόνο μία (αφού μία βλάβη μπορεί να δημιουργήσει 'ντόμινο' άλλων ενδείξεων βλαβών). Άρα χρειάζεσαι κάποιον με εμπειρία για να διαβάσει και να φιλτράρει όσα του λέει το διαγνωστικό.

Και εγώ το είχα έτσι (μία αναμμένα, μία σβηστά τα λαμπάκια) μέχρι να το παρω απόφαση ότι επειδή θελώ να έχω ABS και με αυτά δεν παίζεις, να κάνω την αντικατάσταση του εγκεφάλου με μεταχειρισμένη μονάδα.

Πρότασή μου είναι να μην το αφήσεις. Μάζευε λίγα-λίγα και κάνε την αντικατάσταση.

panos z3
15-02-13, 22:24
εδω και καποιο καιρο κατα περιοδους βλεπω το λαμπακι του asc να αναβει οταν ξεκιναω το αυτοκινητο μου, μαζι μου αναβει και το λαμπακι απο τα abs .
τις περισοτερες φορες μετα απο λιγη ωρα τα λαμπακια σβυνουν καμια φορα χρειαζεται να σβυσσω το ζετακι μου εντελως και να το ξαναβαλω εμπρος
ξερει κανεις τι ειναι αυτο

καλησπερα Λεωνιδα!ειχα ακριβως το ιδιο προβλημμα πριν απο περιπου εναν χρονο..τα λαμπακια αναβαν εσβηναν καθε ενα μηνα στην αρχη,καποια στιγμη περασε ενα διαστημα και ξαναναψαν μεχρι ως οτου εμειναν μονιμα ανοικτα!δυστηχως εχω ψαχτει αρκετα σε αυτο το θεμα και ειναι μονοδρομος η αντικατασταση μοναδας καποια στιγμη!εμενα μου στοιχισε 370 ευρω στο συνεργειο μου μαζι με εργασια και εναν χρονο εγγυηση!δεν εχει παρουσιαστει προβλημα ξανα!εγω βεβαια εχω το 2λιτρο,εσενα η μοναδα σου πρεπει να χει αλλον κωδικο(βρισκεται πιο ευκολα δηλαδη μεταχειρισμενη) αρα και πιο οικονομικα!με ενα 300 αρι εχεις καθαρισει εντελως!κοιτα και στο car.gr υπαρχουν αρκετες μοναδες!επισης δεν χρειαζεται να ναι αποκλειστικα απο Ζ3!Αν δεν κανω λαθος μπαινει και απο ε36,και χωρις να μαι σιγουρος απο ε46!ρωτα και τον μηχανικο σου και αν θες μπορω να σε φερω και σε εποικινωνια με τον δικο μου!μην ανησυχεις ομως,οτι θες μου λες!

nikZ3
15-02-13, 23:20
Το ιδιο προβλημα ειχε κολλητος μου σε Ε46 και το πηγα εγω σε διαγνωστικο σε πολυ γνωστο συνεργειο BMW στη λεωφ. Βουλιαγμενης
και μου ειπαν ξεκαθαρα πως ειχε προβλημα η μοναδα του ESP και επρεπε να αλλαχτει. Εβγαλε ενα κουστουμακι καπου στα 800 κατοσταρικα να μας βρει μεταχειρισμενο ...

Την αλλη μερα το πηρε πισω ο φιλος μου και το πηγε σε ενα βενζιναδικο, οπως του υπεδειξε καποιος γνωστος μας με γνωση στα BMW,
για ενα καλο πλυσιμο στους θολους και ιδιαιτερα εκει στα ακρα που ειναι οι αισθητηρες.
Απο τοτε κι επειτα δεν ξαν'αναψε το λαμπακι και του εμειναν και τα 800 στην τσεπη !

Για τσεκαρε μηπως ειναι παρομοια η περιπτωση σου και αποφυγεις τα εξοδα.