PDA

Επιστροφή στο Forum : αντικατάσταση φούσκας ταχυτήτων


ditris
17-08-12, 12:39
Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πει πως να αντικαταστήσω την δερμάτινη(μάλλον δερματίνη πρέπει νάναι!) φούσκα ταχυτήτων, που βρίσκεται κάτω απο το μοχλό ταχυτήτων?Πρεπει να βγει ο μοχλός ταχυτήτων?Η απλώς σηκώνουμε το πλαστικό καπάκι(πουχει τα κουμπια των παραθύρων)?Αυτό το καπάκι είναι κουμπωτό?Θέλει καμία λεπτομέρεια γ να βγει?

Dim77
17-08-12, 13:15
Βγάζεις το λεβιέ ταχυτήτων και μετά ξεκουμπώνεις στις 4 άκρες (περίπου) με τα δάκτυλα σου, το πλαστικό έλασμα που στηρίζει τη φούσκα στο ''trim'' στη βάση.

zaharias
17-08-12, 13:39
Βαζεις 2α..
Τραβας με δυναμη.. Προσεχε μη φας μπουνια.. :D
Αφου εχεις βγαλει το λεβιε, σηκωνεις τη δερματινη φουσκα απο αριστερα ή δεξια (εκει ειναι τα κουμπωματα) και βγαινει..
Η φουσκα μαλλον θα ειναι κολλημενη με ενα πλαστικο πλαισιο..
Βαλε τη καινουργια και κανε δοκιμη..
Εγω δεν εβαλα κολλα καθολου στη καινουργια..

kplc16
17-08-12, 14:42
το πλαισιο μη το πεταξεις αν δεν εχει πλαισιο η καινουργια. θα κοψεις τη παλια με ψαλιδακι σιριζα στο πλαισιο.

zaharias
17-08-12, 15:45
το πλαισιο μη το πεταξεις αν δεν εχει πλαισιο η καινουργια. θα κοψεις τη παλια με ψαλιδακι σιριζα στο πλαισιο.

Σωστος..
Εμενα δεν ειχε η νεα φουσκα και εβαλα το παλιο χωρις κολλα και ειναι μια χαρα..

stelmaniac
17-08-12, 16:06
Αν προκειται για ε46 υπαρχουν 2 βιδες κατω για να βγει το τελαρακι αν θυμαμαι καλα.....

kplc16
17-08-12, 16:26
Αν προκειται για ε46 υπαρχουν 2 βιδες κατω για να βγει το τελαρακι αν θυμαμαι καλα.....
δε χρειαζεται να ξεβιδωσεις κατι Στελιο. Τραβας τη φισουνα-φουσκα απο τη μια και τη βγαζεις.

LEO328
18-08-12, 10:33
το καλυτερο ειναι να αλλαξεις και του χειροφρενου μια και καλη για να ειναι ομοιομορφο και μην εχει διαφορα στο ματι.εγω ηθελα να βαλω τα γνησια αλλα μολις εμαθα τιμες απο αντιπροσωπεια καπως μου ρθε.....
Τελικα πηρα ενα σετακι σκετες φουσκες απο ebay γνησιο δερμα με τις τριχρωμιες της m με 30ε και τις κολλησα πανω στα μαμα τελαρακια (αφαιρωντας τα παλια πρωτα σιγα-σιγα) με ελαχιστη βενζινοκολλα και εγινε αγνωριστο!
Καλα η bmw ζηταει οτι ναναι....

Vassilis E46 Cabrio
18-08-12, 10:44
Το videακι αυτό αναφέρεται στην τοποθέτηση short shift σε Ε46...
Απλά δες πώς βγαίνει ο μοχλός των ταχυτήτων...

http://www.youtube.com/watch?v=zhapSgqcBN0

ditris
18-08-12, 14:15
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους γ τις απαντήσεις σας!Οντως η φούσκα βγαινει,αφου βγαλουμε το λευγε.Μετα τραβωντας την προς τα πάνω(χωρις ξεκουμπωμα!) αφαιρείται(μαζι με το τελαρο της,πουναι ενσωματωμενο).Η νεα φουσκα (μαζι με το τελαρο της,πουναι ενσωματωμενο) κοστιζει 24 ευρω γνησια.Αριστερα,δεξια εχει απο 2 οδηγους.Αφου βαλουμε μια εκ των 2 πλευρων(πανευκολα μπαινει) κουμπωνουμε κ τον λευγε κ ολα οκ....

ditris
27-08-12, 19:13
το καλυτερο ειναι να αλλαξεις και του χειροφρενου μια και καλη για να ειναι ομοιομορφο και μην εχει διαφορα στο ματι...
Τελικα πηρα ενα σετακι σκετες φουσκες απο ebay γνησιο δερμα με τις τριχρωμιες της m με 30ε και τις κολλησα πανω στα μαμα τελαρακια (αφαιρωντας τα παλια πρωτα σιγα-σιγα) με ελαχιστη βενζινοκολλα και εγινε αγνωριστο!

Λεωνίδα στην τοποθέτηση ανακατασκευάστηκε η παλιά φούσκα.Αφού αποκολλήθηκε απο το τελλάρο της....με βοήθεια φαλσέτας...έγινε σαν πατρόν(στον ταπετσέρη πουχα κανει τα κολωνακια!) για το νέο γνήσιο δέρμα που βάλαμε.Ραφηκε και με χρηση βενζινοκολλας κολληθηκε στο "παλιό" τελάρο.
Υ.Γ1)Στις εξής φώτος είναι : στην 1η-->η μέσα μεριά της παλιάς δερματίνης(ανοιγμενη) που χρησιμοποιηθηκε ως πατρων...
στην 2η,3η φωτο-->η νεα φουσκα
2)Η φούσκα του χειροφρενου ήταν πολύ καλή και δεν την άλλαξα.Δεν υπάρχει διαφορά χρωματική σε σχεση με τη νεα φουσκα του λευγέ.......

ditris
27-08-12, 19:16
και ακόμη μία φώτο απο τη παλιά φούσκα(ανοιγμένη,ως πατρον) αλλα εξωτερική αυτή τη φορά.Φαίνονται οι φθορές λόγω παρόδου μιας δεκαετίας και έχοντας διανύσει το αυτοκινητο 190000χλμ.........

ditris
27-08-12, 19:23
Να αναφέρω πως φτιάξαμε κ μία φούσκα(παλι απο δερμα) αλλα σαν απο Μ3 Ε46.....πουχει 4 2πλές ραφες(δειτε είναι σαν της επισυναπτομενης 1ης φωτο).Θα την έβαζα εγω αλλα ενας φιλος μου φαγωθηκε και του την εδωσα!

Υ.Στο ebay υπάρχουν σαν την ΟΕΜ φούσκα,σαν την ΟΕΜ αλλα με 2 2πλες ραφες εμπρος(δειτε φωτος π ακολουθουν), αλκαντάρα με 3χρωμες ραφες,αλλα και με 3χρωμες ραφες. Δεν εβαλα εγω προσωπικα τις 3χρωμες ραφες γ να μη χαλασω το ΟΕΜ look κ το κανω καπως kitch.........αφου ακομη κ τα Μ3 δεν εχουν 3χρωμες ραφες.........

Dim77
27-08-12, 23:23
Από τον top gaiters boots στο UK το πήρες?

LEO328
28-08-12, 06:43
εγω ναι απο κει τα πηρα...μιλαω για αυτα οχι με ραφες....
http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-E46-Z3-M3-SET-OF-GAITERS-SET-GENUINELEATHER-/250562085846?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a56aa03d6

εδεσε με τα vader που φοραω και γενικα μεσα εμενα ειναι ολο Μ και γουσταρω καργα και ας μην ειναι Μ.....ειναι m3 usa τωρα....χαχαχαχα:p:

ditris
28-08-12, 09:21
Από τον top gaiters boots στο UK το πήρες?

Δημήτρη εμένα ρωτάς?Αν ναι η απάντηση στην ερώτηση σου, είναι πως δεν πήρα απο internet το δέρμα....αλλά χρησιμοποιήσαμε κομμάτι απο τομάρι δέρματος που είχε στην αποθήκη ο ταπετσέρης.........

Dim77
28-08-12, 11:43
Δημήτρη εμένα ρωτάς?Αν ναι η απάντηση στην ερώτηση σου, είναι πως δεν πήρα απο internet το δέρμα....αλλά χρησιμοποιήσαμε κομμάτι απο τομάρι δέρματος που είχε στην αποθήκη ο ταπετσέρης.........

Ναι, γιατί πήρα για την Carina (ναι σκίστηκε, την γκαντέμιασαν κάποιοι :embarassm :icon18: :icon18: αλλά έχω καλή δικαιολογία) και ήθελα να δώ αν είναι καλή η ποιότητα (δεν έχει έρθει ακόμα).

ditris
07-10-13, 20:02
φτιάχτηκε και τοποθετήθηκε φούσκα απο δερμα με 4 ραφες(2 μπρος αριστερά-δεξια κ 2 πίσω αριστερά-δεξιά) σαν της Μ3 Ε46. Είχα φτιάξει ακομη μια στο παρελθον (αλλα την ειχα δωσει σε καλο φιλο)...
Y.Γ α)στις 3 πρωτες φωτος η handmade Μ3 φούσκα....και στις 2 επόμενες φωτος(4η,5η) για συγκριση....η ΟΕΜ απλή φουσκα(δερματίνη) με την μια ραφη κατω στη μέση πούχα κ έχουν όλα τα Ε46 nοn mpack....
β)στις 3 τελευταιες(6η,7η,8η) η OEM φούσκα πούχουν τα mpack μοντέλα(έχει 2 ραφες αριστερα-δεξια στο εμπρός μερος)