PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθίσματα Bucket M από e46 (πόνος στην μέση)


parisboss
19-08-12, 18:18
Γεια σας παιδιά,
Έχω τα Bucket Καθίσματα M από e46 για compact 318ti, τα οποία έχουν ένα μικρό στήριγμα στην μέση. Γενικά μετά από μια μικρή οδήγηση νιώθω έναν πόνο στην μέση μου, παρόλο που έχω αλλάξει πολλές φορές το κάθισμα. Δοκίμασα και τα απλά καθίσματα του compact, αλλά και αυτά είναι λίγο bucket, εχουν μια μικρή κλίση στην μέση με αποτέλεσμα να με πονάει και με αυτά. Πρόβλημα με την μέση μου δεν έχω, διότι όταν οδηγάω άλλα αυτοκίνητα με απλά καθίσματα είμαι μια χαρά. Μήπως μπορεί κάποιος που έχει τα ίδια καθίσματα να με βοηθήσει στην ρύθμιση τους ή να μου προτείνει κάτι άλλο;

trifonas
19-08-12, 23:01
Φιλε μαλλον εχεις θεματακι με τη μεση και οχι με τα καθισματα. Ψαξτο λιγο παραπανω κατι θα βρεις. Και αν δεν ειναι δομικο το θεμα δηλ δεν εχει υποστει εκφυλισμο καποιος ιστος τοτε η μυικο θεμα εχεις η λειτουργικο.
Οταν ερθει η σπονδυλικη στηλη σε λορδωση τοτε πονας μαλλον οπως το περιγραφεις.

stelmaniac
19-08-12, 23:23
Φιλε μαλλον εχεις θεματακι με τη μεση και οχι με τα καθισματα. Ψαξτο λιγο παραπανω κατι θα βρεις. Και αν δεν ειναι δομικο το θεμα δηλ δεν εχει υποστει εκφυλισμο καποιος ιστος τοτε η μυικο θεμα εχεις η λειτουργικο.
Οταν ερθει η σπονδυλικη στηλη σε λορδωση τοτε πονας μαλλον οπως το περιγραφεις.

Σωστος...το καθισμα ειναι σχεδιασμενο να ξεκουραζει τη λορδωση και οχι να τη φορτιζει. Μακαρι να κανουμε λαθος αλλα κανε μια αξονικη στους οσφυικους σπονδυλους(1-5) για να σιγουρευτεις....
οταν εχεις θεμα με τη μεση τις περισσοτερς φορες ο,τι κανει καλο στους αλλους κανει κακο σε σενα γι αυτο ξεγιελιεσαι...μην το αφηνεις.

kostastnt
20-08-12, 00:28
Έχει ένας φίλος παρόμοιο θέμα και έχει ένα μαξιλαράκι ειδικό για αμάξια το οποίο είναι σαν κατηφορικό από την μία μεριά.. Έτσι σηκώνεται λίγο από την θέση και στηρίζεται πιο ίσια η πλάτη.. Γιατρός του το πρότεινε και το βρήκε κανά 50άρι σε μαγαζί με ορθοπεδικά..

MZ3
20-08-12, 01:07
ξεβιδωσε τις πισω βασεις του καθισματος ριξε 5-6 ροδελες απο την κατω μερια και θα εισαι οκ

Dim77
20-08-12, 08:53
Πρώτα από όλα.

Πόσο μακριά έχεις τη βάση του καθίσματος.

Αν την έχεις τόσο μακριά ώστε το πόδι σου τερματίζοντας τον συμπλέκτη σχεδόν τεντώνεται (πρόσεχε πρέπει να είναι αρκετά λυγισμένο, να πατάς το συμπλέκτη τέρμα και να ''έχει και άλλο'' χωρίς να ανασηκώνεται ή να πιέζεται στο παραμικρό η λεκάνη και μέση), τότε αυτό φταίει κατά 95% για το πρόβλημα σου.

Και φυσικά η πλάτη επίσης πρέπει να είναι σχεδόν όρθια με μια μικρή κλίση προς τα πίσω.

Οι άνετες θέσεις με τεντωμένα χέρια πόδια μπορεί να σου φαίνονται άνετες, αλλά καταπονούν το σώμα πάρα πολύ.

LEO328
20-08-12, 10:09
εγω ξερω οτι η σωστη θεση ειναι οταν τεντωνεις τα χερια οι καρποι σου να ακουμπανε ακριβως με το πανω μερος της στεφανης του τιμονιου σου.
ετσι πρεπει να υπολογιζετε η σωστη θεση-αναλογη ρυθιση του καθισματος....

rapid_fast
20-08-12, 12:26
Ασχέτως θέσεων,
τα καθίσματα στα BMW δεν είναι για ανθρώπους με ευαίσθητες μέσες..

LEO328
20-08-12, 12:47
εγω ξερω οτι η σωστη θεση ειναι οταν τεντωνεις τα χερια οι καρποι σου να ακουμπανε ακριβως με το πανω μερος της στεφανης του τιμονιου σου.
ετσι πρεπει να υπολογιζετε η σωστη θεση-αναλογη ρυθιση του καθισματος....

αυτο με την προυποθεση η πλατη-μεση να εφαπτεται με την πλατη του καθισματος ενοειται....:D

Ασχέτως θέσεων,
τα καθίσματα στα BMW δεν είναι για ανθρώπους με ευαίσθητες μέσες..

το χω καταλαβει ηδη εγω!:loser::jester

oldcarskickass
20-08-12, 16:14
Εγώ πάντως τα μόνα καθίσματα στα οποία καθόμουν άνετα ήταν στο Ε30 τα ημιμπάκετ (ίδια με του Μ3) που υποστήριζαν και την μέση.

Σε Ε46 (απλά καθίσματα), Ε36 Vaders και σειρά 1 (πάλι τα απλά)που έχουμε δεν μπορώ να καθίσω πολύ ώρα και πιάνεται η μέση μου. Ίσως γέρασα ξέρω γω, αλλά αυτό το καρουμπαλάκι που είχαν τα του Ε30 ήταν θεωρώ σωτήριο.

MZ3
20-08-12, 23:17
μην ξεχνατε υπαρχουν και αλλες σειρες bmw που ειναι πιο ανετες σε αυτο το θεμα :p

parisboss
28-08-12, 00:07
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δεν έχω βρεί λύση στο πρόβλημα μου. Από θέμα υγείας είμαι μια χαρά, αφού πρώτα πήγα σε ορθοπεδικό για εξετάσεις. Οσον αφορά το θέμα μας σκέφτομαι τρεις τρόπους αν και δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνουν. Πρώτον να βάλω καλά καλύμματα ώστε να μαλακώσει λίγο το κάθισμα. Δεύτερον να βάλω καθίσματα άλλης σειράς π.χ.Σειράς 1, και τρίτον καθίσματα άλλης εταιρείας π.χ. από Mercedes. Ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη.

MZ3
28-08-12, 02:20
πριν αλλάξεις τα καθίσματα σήκωσε με αποστάτες την πίσω μεριά (από της βάσεις) και πολύ πιθανόν να είσαι οκ μετά

rapid_fast
05-09-12, 16:53
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δεν έχω βρεί λύση στο πρόβλημα μου. Από θέμα υγείας είμαι μια χαρά, αφού πρώτα πήγα σε ορθοπεδικό για εξετάσεις. Οσον αφορά το θέμα μας σκέφτομαι τρεις τρόπους αν και δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνουν. Πρώτον να βάλω καλά καλύμματα ώστε να μαλακώσει λίγο το κάθισμα. Δεύτερον να βάλω καθίσματα άλλης σειράς π.χ.Σειράς 1, και τρίτον καθίσματα άλλης εταιρείας π.χ. από Mercedes. Ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη.

Το μαλακό κάθισμα κάνει κακό στη μέση..