PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση S14


yiannis2002
21-08-12, 17:35
Καλησπέρα,
ευτυχής πλέον κάτοχος ενος Ε30 με S14 , είμαι προβληματισμένος , πρώτον αν αξίζει τον κόπο η βελτίωση αυτού του κινητήρα και δεύτερον , θεωρώντας δεδομένο πως ο κινητήρας βελτιώνεται, απορώ γιατί κανείς δεν ασχολείται με τον κινητήρα αυτό.

Δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να τον βάλω σε κάποιο 2002 και να βάλω 6κυλινδρο στο Ε30 , αν ήθελα θα έπαιρνα 6κύλινδρο από την αρχή. Ο στόχος μου είναι 220 άλογα.

Πιστευω πως ειναι εφικτός ο στόχος με άγραφο και εκκεντροφόρους.
Σε δευτερη φάση όταν θα χρειαστεί μέταλλα θα το κάνω 2300 από 2000.

Θα αναρωτηθέιτε γιατί να παιδευτώ για να βγάλω 220 άλογα την στιγμή που με τα μισά λεφτά θα τα έβγαζα πανεύκολα από ενα 3500 από 735...αλλά είναι άλλο πράγμα να ακούς το 4πετάλουδο να ουρλιάζει ενώ όσοι δεν ξέρουν αναρωτιούνται γιατί κανει έτσι το 316...

rapid_fast
21-08-12, 19:36
Καλησπέρα,
ευτυχής πλέον κάτοχος ενος Ε30 με S14 , είμαι προβληματισμένος ,
1) πρώτον αν αξίζει τον κόπο η βελτίωση αυτού του κινητήρα
2) και δεύτερον , θεωρώντας δεδομένο πως ο κινητήρας βελτιώνεται,
απορώ γιατί κανείς δεν ασχολείται με τον κινητήρα αυτό.
3) Ο στόχος μου είναι 220 άλογα.
4)Πιστευω πως ειναι εφικτός ο στόχος με άγραφο και εκκεντροφόρους.
5) Σε δευτερη φάση όταν θα χρειαστεί μέταλλα θα το κάνω 2300 από 2000.

Θα αναρωτηθέιτε γιατί να παιδευτώ για να βγάλω 220 άλογα την στιγμή που
6) με τα μισά λεφτά θα τα έβγαζα πανεύκολα από ενα 3500 από 735...
αλλά είναι άλλο πράγμα να ακούς το 4πετάλουδο να ουρλιάζει ενώ όσοι δεν ξέρουν αναρωτιούνται γιατί κανει έτσι το 316...
Επειδή είμαι σπασικλας..
Εχεις 6000 ευρώ? καλώς, θα έχεις 210 άλογα.
Δεν έχεις, ξέχασε το..
Με άγραφο και εκκεντροφόρο, όχι άλογο, ούτε στραγάλι δε θα πάρεις..
Θέλεις υποχρεωτικά υπερκυβισμό, και τέλος της συζήτησης εδω..

rapid_fast
21-08-12, 19:36
Και εδώ οι αγορές σου..
http://www.metricmechanic.com/product-prices/engines/m3-s14/

yiannis2002
21-08-12, 19:47
Επειδή είμαι σπασικλας..
Εχεις 6000 ευρώ? καλώς, θα έχεις 210 άλογα.
Δεν έχεις, ξέχασε το..
Με άγραφο και εκκεντροφόρο, όχι άλογο, ούτε στραγάλι δε θα πάρεις..
Θέλεις υποχρεωτικά υπερκυβισμό, και τέλος της συζήτησης εδω..

Δεν συμφωνώ,
ο κινητήρας αυτός όπως είναι, ο δίλιτρος ,δεν είναι πάνω από 170 άλογα. Ελευθερώνοντας την αναπνοή και αλλάζοντας τα ρεύματα πάει στα άλογα που υποτίθεται πως βγάζει. Τσεκαρισμένο. Οι εκκεντροφόροι είναι το επόμενο βήμα ίσως παράλληλα με τον υπερκυβισμό που θα γίνει έτσι και αλλιώς. Το κόστος είναι μεγάλο δεν διαφωνώ, ούτε υποστήριξα το αντίθετο. Στο εξωτερικό τα διλιτρα S14 φτάνουν ως τα 240 άλογα. Για εμένα είναι ενα ενδιαφέρον project. Mακροπρόθεσμο βέβαια.
Ο DTA S40 Pro έρχεται σε πρώτη φάση και βλέπουμε...

yiannis2002
21-08-12, 19:50
Και εδώ οι αγορές σου..
http://www.metricmechanic.com/product-prices/engines/m3-s14/

δεν ειναι ενδεικτικό το ότι ο mm Βγαζει 210 άλογα με 8500 δολλάρια
στον Μ10 ζητάει 5500 δολλάρια για να βγάλει 155 άλογα από υπερκυβισμένο στα 2200 που εδω με τα μισά λεφτά τα βγάζουμε από τα 1600...

Dimzan
21-08-12, 21:12
Επειδή είμαι σπασικλας..
Εχεις 6000 ευρώ? καλώς, θα έχεις 210 άλογα.
Δεν έχεις, ξέχασε το..
Με άγραφο και εκκεντροφόρο, όχι άλογο, ούτε στραγάλι δε θα πάρεις..
Θέλεις υποχρεωτικά υπερκυβισμό, και τέλος της συζήτησης εδω..

νομιζω κι εγω πως εισαι λαθος. Δε θελει υποχρεωτικα υπερκυβισμο.

Σιγουρα αυτο που δεν μπορει να αλλαξει πολυ ειναι το ποσο της ροπης καθως ο κινητηρας ειναι ηδη αρκετα πουσαρισμενος. Ομως αν με εκκεντρα μετατοπισει το μεγιστο της ροπης σε περισσοτερες στροφες τοτε θα παρει αλογα, και μαλιστα αρκετα επειδη ο κινητηρας εχει καλες προοπτικες να στροφαρει ψηλα, ακομα και 8500-9000σαλ (με τα σχετικα μπαξιματα)


Με το καλο αν το αποφασισεις! Ειμαστε ολο αυτια


ΥΓ με υπερκυβισμο παιρνει αμεσως ροπη, αρα και αλογα, το προφανες. Το θεμα ειναι τι κανει με τα υπαρχοντα στροφαλο-πιστονια-κορμο


κι επειδη αγαπαμε 320is

http://www.youtube.com/watch?v=CHIlVLmgB2I

Stunt Mike
22-08-12, 07:56
Φιλος μου παντως με Μ3 Ε30 2.3,αφου παιδεψε το μυαλο του για το πως θα δυναμωσει λιγακι,εψαξε ιντερνετ,περιοδικα,εσπασε τα τηλεφωνα σε διαφορους βελτιωτες,αποφασισε οτι η λυση της αλλαγης μοτερ ηταν μονοδρομος.....Και φορεσε ενα μοτερ Maserati ghibli II 2.8 V6 biturbo για να'χει να πορευεται!!

yiannis2002
22-08-12, 09:08
Εξαρτάται τι ζητάς, αν θες να πάς στα 280-300 άλογα η αλλαγή είναι μονόδρομος.
Ο S14 έχει περιθώρια βελτίωσης, επιμένω σε αυτό. Είχαμε στο παρελθόν φτιάξει εισαγωγή για weber 50άρια για τον S14 με dta ignition , τα πούλησα πακέτο πρίν το δοκιμάσουμε στο μοτέρ, είναι μια λύση που την έχω στο μυαλό μου, αλλά εκεί θα ακολουθήσω αυτό που λέει ο Τσάφ, όχι σε Ε30...

TSAF
22-08-12, 09:36
Γιαννη το ξερεις οτι μου αρεσει ο S14 αλλα πιστευω οτι τα 220-230 θα τα βαρεθεις γρηγορα. Οταν μιλαω για 6 cyl σε Ε30 δεν μιλαω ποτε για τιποτα χαρχαρομαντεμια απο 7αρες. Μιλαω παντα και μονο για S series μοτερ. Αnyway αμα πας για 6cyl θα βαλουμε εναν S54 με Alpha N και θα κανει παπαδες πανω στο 30αρι. Προχτες βγαλαμε το δευτερο γνησιο Ε36 Μ3 με S54. ΑΠΛΑ ΦΟΒΕΡΟ.

alpaneras
22-08-12, 09:46
Φιλος μου παντως με Μ3 Ε30 2.3,αφου παιδεψε το μυαλο του για το πως θα δυναμωσει λιγακι,εψαξε ιντερνετ,περιοδικα,εσπασε τα τηλεφωνα σε διαφορους βελτιωτες,αποφασισε οτι η λυση της αλλαγης μοτερ ηταν μονοδρομος.....Και φορεσε ενα μοτερ Maserati ghibli II 2.8 V6 biturbo για να'χει να πορευεται!!

Ο φίλος σου πρέπει να είναι από Ζάκυνθο ε??:)

Εξαρτάται τι ζητάς, αν θες να πάς στα 280-300 άλογα η αλλαγή είναι μονόδρομος.
Ο S14 έχει περιθώρια βελτίωσης, επιμένω σε αυτό. Είχαμε στο παρελθόν φτιάξει εισαγωγή για weber 50άρια για τον S14 με dta ignition , τα πούλησα πακέτο πρίν το δοκιμάσουμε στο μοτέρ, είναι μια λύση που την έχω στο μυαλό μου, αλλά εκεί θα ακολουθήσω αυτό που λέει ο Τσάφ, όχι σε Ε30...

Εγώ πάντως που έκανα μια μικρή μελέτη για να το κάνω 2.5l το κουστούμι πήγαινε πάνω από 9000ευρώ.
Στροφαλομπιέλες, πιστόνια, βελτίωση κεφαλής, εκκεντροφόρους, αντλία λαδιού μηχανουργεία, εισαγωγή, προγραμματισμός.
Με αυτά τα λεφτά βάζεις S54 με εισαγωγή carbon και είσαι μαμά. Μπορείς να το κάνεις και 2.7 2.8 πάντως αλλά δεν θές να ξέρεις το κόστος. http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E30-M3-S14-2-7L-95mm-Stroker-Kit-/270975050281?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3f175f2229

yiannis2002
22-08-12, 09:50
Μόλις το βαρεθώ θα το βάλω στο ασημί...και αυτό ίσως το κάνω όπως λέμε. Ο στόχος παραμένει πάντως ενα γνήσιο Ε30 Μ3...

yiannis2002
22-08-12, 09:52
Με αυτά τα λεφτά βάζεις S54 με εισαγωγή carbon και είσαι μαμά. Μπορείς να το κάνεις και 2.7 2.8 πάντως αλλά δεν θές να ξέρεις το κόστος. http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E30-M3-S14-2-7L-95mm-Stroker-Kit-/270975050281?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3f175f2229

δεν θέλω να φτάσω τόσο ψηλά, θέλω να το ανεβάσω μεν , να στροφάρει κι άλλο και να το απολαμβάνω, αλλά δεν θέλω να φτιάξω το απόλυτο S14 ή ενα μοτέρ dtm

alpaneras
22-08-12, 10:01
δεν θέλω να φτάσω τόσο ψηλά, θέλω να το ανεβάσω μεν , να στροφάρει κι άλλο και να το απολαμβάνω, αλλά δεν θέλω να φτιάξω το απόλυτο S14 ή ενα μοτέρ dtm

Και εγώ αυτό σκέφτηκα, δεν χρειάζεται να φτιάξω το απόλυτο μοτέρ. Φτιάχνω ένα σωστό στόκ 2.3 και αργότερα S54......

M3EST
22-08-12, 10:16
Και εγώ αυτό σκέφτηκα, δεν χρειάζεται να φτιάξω το απόλυτο μοτέρ. Φτιάχνω ένα σωστό στόκ 2.3 και αργότερα S54......

Ετσι μπραβο.Ειδες πως παει ενα ΣΩΣΤΟ ΣΤΟΚ 2,3 και πηρες την αποφαση σου:dblthumb2

yiannis2002
22-08-12, 10:26
Kάπου την δεκαετία του 1990 , φίλος του πατέρα μου είχε φέρει ενα Μ3 Ε30 2300 ασημί χρώμα με γερμανικές πινακίδες. Ο ήχος από αυτό το αυτοκίνητο και ο τρόπος που επιτάχυνε και στεκόταν στον δρόμο έχουν στοιχειώσει τα αυτοκινητιστικά μου όνειρα. Οπως επεσήμανε και ο Νίκος, αν δεις πως πάει ενα σωστό 2,3 παίρνεις ευκολα την απόφαση. Δεν είναι τα νούμερα, όσο η αίσθηση και ο τρόπος.

alpaneras
22-08-12, 10:37
Ετσι μπραβο.Ειδες πως παει ενα ΣΩΣΤΟ ΣΤΟΚ 2,3 και πηρες την αποφαση σου:dblthumb2

Το κακό είναι ότι προχθές οδήγησα ένα σωστό στοκ 2.0 σε τετράπορτη καρότσα και έπαθα πλάκα, γιατί ήταν πιο δυνατό από αυτό που νόμιζα ως σωστό στοκ 2.3:bananasmi:yippee:!!!
Τώρα δεν είδα αν έχει κανένα σουπερ κοντό διαφορικό και με ξεγέλασε γιατί του έκανα μια πολύ μικρή διαδρομή. Επίσης φόραγε 15ρες ζάντες.

yiannis2002
22-08-12, 11:19
Το δικό μου στοκ 2,0 κάποιες στιγμές πάει σαν πολύ καλό 2,3 και κάποιες ώρες πάει σαν κακό 318...ανάλογα τα κέφια και την ζέστη

alpaneras
22-08-12, 11:48
Το δικό μου ήταν πάντα κακόκεφο και μουτρωμένο για αυτό και αποφάσισα να του στρώσω χαρακτήρα (ρεκτιφιέ, πιστόνια, κεφαλή κλπ) μπας και δεί κάνα χαμόγελο αυτός που το καβαλάει....εγώ!!

P.kwstas E36
22-08-12, 12:55
Μόλις το βαρεθώ θα το βάλω στο ασημί...και αυτό ίσως το κάνω όπως λέμε. Ο στόχος παραμένει πάντως ενα γνήσιο Ε30 Μ3...

απ'οτι καταλαβα δεν σε καιει τοσο η δυναμη η τρελη οσο το γνησιο και το διαχρονικο,γι'αυτο και το κολημα με τον S14....φυσικα γνωμη δικη μου και ο τελικος λογος δικος σου αλλα αφου απ'οτι διαβασα εχεις κι αλλη καροτσα (προφανος που δεν σε καιει τοσο..ε?) αστην στην ακρη να κανεις εκει την 6κυλ. τρελα σου και ασχολησε με τον S14 ως ενα σημειο να τον ξυπνησεις λιγο:jester:
οτι αποφαση και να παρεις να σου παει καλα σαν project και να το χερεσαι...:cheers:

Stunt Mike
22-08-12, 16:52
Ο φίλος σου πρέπει να είναι από Ζάκυνθο ε??:)


Ναι!!Το τρελοπαιδο ο Σακης!! ;) Εκει που συζηταγαμε για τουρμπινες κτλ αυτος ξεπερασε εαυτον!!Ανυπομονω να κατεβω στο νησι να λιωσουμε λαστιχο!

Dim77
23-08-12, 07:48
Η δική μου (αφελής) γνώμη είναι το Ε30 (σε σπόρ μορφή, iS, κάποια έκδοση ///Μ) ότι πρέπει να είναι S14 και να οδηγείται κάπως (υπο κλίμακα γιατί ο Βέλγος είναι Θεός και πρέπει να έχει δουλέψει πολύ χώρια το ταλέντο) έτσι:

http://www.youtube.com/watch?v=NkQBD3eYADA

Γρήγορα με ακρίβεια. Ολίσθηση πίσω μέρους, εννοείται μόνο και μόνο γιατί πας στο όριο και είναι πισωκίνητο. Μικρή και αποδοτική (ή όχι καταστρεπτική για την ΜΩΤ). Στην άσφαλτο τουλάχιστον.
Αυτά τα συνέχεια με το πλάι με το ζόρι είναι λίγο ανούσια.


Επίσης να με συμπαθάτε, αλλά το να μπαίνουν μοτέρ biturbo, triturbo, Μ30, είναι αταίριαστα.
Εντάξει τα project του TSAF έχουν νόημα.

Άμα είναι να ξεφτιλίσεις το αυτοκίνητο, κάντο καλά...βάλε Chevy 357 ή 427 καλύτερα....

Αφελής γνώμη.

Γιάννη, κάντο να δουλεύει σωστά συνέχεια με 190ps έστω. Τα 220ps θα είναι καλύτερα με 2.3lt.
Αν είναι να ξοδέψεις πολλά, κάνε και ανακατασκευή και 2.3lt.

gsova
23-08-12, 11:21
τι βιντεάρα, τι ακουστική πανδαισία... όσες φορές κι αν το έχω δει δε χορταίνω να το ξαναβλέπω!

(σόρρυ για το off-topic)

P.kwstas E36
23-08-12, 15:50
Η δική μου (αφελής) γνώμη είναι το Ε30 (σε σπόρ μορφή, iS, κάποια έκδοση ///Μ) ότι πρέπει να είναι S14 και να οδηγείται κάπως (υπο κλίμακα γιατί ο Βέλγος είναι Θεός και πρέπει να έχει δουλέψει πολύ χώρια το ταλέντο) έτσι:

http://www.youtube.com/watch?v=NkQBD3eYADA

Γρήγορα με ακρίβεια. Ολίσθηση πίσω μέρους, εννοείται μόνο και μόνο γιατί πας στο όριο και είναι πισωκίνητο. Μικρή και αποδοτική (ή όχι καταστρεπτική για την ΜΩΤ). Στην άσφαλτο τουλάχιστον.
Αυτά τα συνέχεια με το πλάι με το ζόρι είναι λίγο ανούσια.


Επίσης να με συμπαθάτε, αλλά το να μπαίνουν μοτέρ biturbo, triturbo, Μ30, είναι αταίριαστα.
Εντάξει τα project του TSAF έχουν νόημα.

Άμα είναι να ξεφτιλίσεις το αυτοκίνητο, κάντο καλά...βάλε Chevy 357 ή 427 καλύτερα....

Αφελής γνώμη.

Γιάννη, κάντο να δουλεύει σωστά συνέχεια με 190ps έστω. Τα 220ps θα είναι καλύτερα με 2.3lt.
Αν είναι να ξοδέψεις πολλά, κάνε και ανακατασκευή και 2.3lt.

:+1:
αναφαιρει 4WD καπου στην αρχη???γιατι την τοποθετησαν??προβλημα στην προσφιση με την πισωκινιση???

yiannis2002
23-08-12, 18:31
Γιάννη, κάντο να δουλεύει σωστά συνέχεια με 190ps έστω. Τα 220ps θα είναι καλύτερα με 2.3lt.
Αν είναι να ξοδέψεις πολλά, κάνε και ανακατασκευή και 2.3lt.

Δημήτρη ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει, είμαι στο στάδιο που μαζεύω μεν πράγματα αλλά δεν έχω καταλήξει.
Όπως σου έγραψα θέλω να φτιάξω ενα αξιοπρεπές ΕΕ και να κάνω την πλάκα μου όπως ο Πλατής πρίν μερικά χρόνια. Αυτό είναι ευκολο, ενα κλουβι, καθίσματα βασεις αγγιστρα πυρόσβεση και γενικός διακόπτης + 4 λάστιχα. Ελάφρωμα και φύγαμε...
Αργότερα ετσι για το γαμώτο φέρνω ενα Μ3 γνήσιο απ' έξω για να το βλέπω. Άσε που ετσι όπως θα το φτιάξω θα το κάνω και βόλτα κάθε μέρα
Δευτερο ενδεχόμενο είναι να ασχοληθώ με αυτό και να φτιάξω ενα όμορφο και σωστό βολτάδικο αλλά ρε γμτ πόσα βολτάδικα να έχει κανείς? με την αφίσα του Ravaglia μεγαλώσαμε...

Dim77
23-08-12, 20:25
Δημήτρη ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει, είμαι στο στάδιο που μαζεύω μεν πράγματα αλλά δεν έχω καταλήξει.
1) Όπως σου έγραψα θέλω να φτιάξω ενα αξιοπρεπές ΕΕ και να κάνω την πλάκα μου όπως ο Πλατής πρίν μερικά χρόνια. Αυτό είναι ευκολο, ενα κλουβι, καθίσματα βασεις αγγιστρα πυρόσβεση και γενικός διακόπτης + 4 λάστιχα. Ελάφρωμα και φύγαμε...
Αργότερα ετσι για το γαμώτο φέρνω ενα Μ3 γνήσιο απ' έξω για να το βλέπω. Άσε που ετσι όπως θα το φτιάξω θα το κάνω και βόλτα κάθε μέρα
2) Δευτερο ενδεχόμενο είναι να ασχοληθώ με αυτό και να φτιάξω ενα όμορφο και σωστό βολτάδικο αλλά ρε γμτ πόσα βολτάδικα να έχει κανείς? με την αφίσα του Ravaglia μεγαλώσαμε...

Ναι ...το 1) παρακαλώ :nod: :nod:

yiannis2002
23-08-12, 22:05
Σήμερα πάτησα με το οικογενειακό μας Ε46 330 ci.
Από στάση ως τελειώματα 3ης δικιάς μου ενα φτερό μπροστά το Ε46
από δευτέρες πετάχτηκε μπροστά αλλά το μάζευα μεχρι που μας κόψαν, ως τα τελειώματα της 4ης μισό αμαξι μπροστά το 330. Θετικό το αποτέλεσμα πιστευω.

GIANNHS M
24-08-12, 08:46
Σήμερα πάτησα με το οικογενειακό μας Ε46 330 ci.
Από στάση ως τελειώματα 3ης δικιάς μου ενα φτερό μπροστά το Ε46
από δευτέρες πετάχτηκε μπροστά αλλά το μάζευα μεχρι που μας κόψαν, ως τα τελειώματα της 4ης μισό αμαξι μπροστά το 330. Θετικό το αποτέλεσμα πιστευω.

εισαι διπλα διπλα με 330?εισαι μαμισιος η τα δικα μας δεν πανε ετσι?(οχι οτι εχω ανοιξει αλλα).δηλαδη με ενα πιο κοντο βημα πιθανον να ησουνα μπροστα?μολις αλλαξεις το βημα θα δεις διαφορα.εμενα μου εχουν αλλαξει το βημα απο πριν το παρω κ μπορω να πω πως για μεσα στη πολη βολταδικο ειναι αστερι,μολις βγαινεις παραεξω γινεται καπως κουραστικο.

yiannis2002
24-08-12, 09:30
Kαραμαμα, απλά εβαλα το γραναζι στο λουφτ στην θεση που το αυτοκίνητο εχει μετρηθεί ότι δουλευει σωστα, γιατι ο προηγουμενος ιδιοκτήτης έπαιζε με το γρανάζι για να το κανει πιο οικονομικό.
Πιστευω πως αν ειχε 16άρια, ίσως και αν το ξεκινούσα και πιο σωστά θα ήμουνα δίπλα ίσως και ενα κλικ πιο μπροστά.

GIANNHS M
24-08-12, 11:27
Καλησπέρα,
ευτυχής πλέον κάτοχος ενος Ε30 με S14 , είμαι προβληματισμένος , πρώτον αν αξίζει τον κόπο η βελτίωση αυτού του κινητήρα και δεύτερον , θεωρώντας δεδομένο πως ο κινητήρας βελτιώνεται, απορώ γιατί κανείς δεν ασχολείται με τον κινητήρα αυτό.

Δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να τον βάλω σε κάποιο 2002 και να βάλω 6κυλινδρο στο Ε30 , αν ήθελα θα έπαιρνα 6κύλινδρο από την αρχή. Ο στόχος μου είναι 220 άλογα.

Πιστευω πως ειναι εφικτός ο στόχος με άγραφο και εκκεντροφόρους.
Σε δευτερη φάση όταν θα χρειαστεί μέταλλα θα το κάνω 2300 από 2000.

Θα αναρωτηθέιτε γιατί να παιδευτώ για να βγάλω 220 άλογα την στιγμή που με τα μισά λεφτά θα τα έβγαζα πανεύκολα από ενα 3500 από 735...αλλά είναι άλλο πράγμα να ακούς το 4πετάλουδο να ουρλιάζει ενώ όσοι δεν ξέρουν αναρωτιούνται γιατί κανει έτσι το 316...

το διλιτρο ισως 220 - 230 να τα βγαλει δυσκολα αλλα 210 θα τα βγαλει με κεντροφορους αγραφο καπακι σεναρισμενο airbox κ ρευματα.πολλα λεφτα.

Επειδή είμαι σπασικλας..
Εχεις 6000 ευρώ? καλώς, θα έχεις 210 άλογα.
Δεν έχεις, ξέχασε το..
Με άγραφο και εκκεντροφόρο, όχι άλογο, ούτε στραγάλι δε θα πάρεις..
Θέλεις υποχρεωτικά υπερκυβισμό, και τέλος της συζήτησης εδω..

επετρεψε μου να μην συμφωνησω απολυτα!οτι θελεις πολλα λεφτα για να γινει γρηγορο πανω απο 220 αλογα κ σωστο ναι.εκει που συμφωνω ειναι οτι με τον υπερκυβισμο θα παρει αυτοματος καλυτερες ροπες (οχι κ τις τρελες για τα λεφτα των μπιελων-στροφαλου-πιστονιων) κ ταυτοχρονα κ λιγα ΄΄στραγαλια΄΄.

Γιαννη το ξερεις οτι μου αρεσει ο S14 αλλα πιστευω οτι τα 220-230 θα τα βαρεθεις γρηγορα. Οταν μιλαω για 6 cyl σε Ε30 δεν μιλαω ποτε για τιποτα χαρχαρομαντεμια απο 7αρες. Μιλαω παντα και μονο για S series μοτερ. Αnyway αμα πας για 6cyl θα βαλουμε εναν S54 με Alpha N και θα κανει παπαδες πανω στο 30αρι. Προχτες βγαλαμε το δευτερο γνησιο Ε36 Μ3 με S54. ΑΠΛΑ ΦΟΒΕΡΟ.

ισως η καλυτερη επιλογη ΑΛΛΑ θες απαραιτητα φρεναρες,αναρτησαρες κ μονο με αυτα + το κοστος τοποθετησεις κ κατι που σιγουρα θα βγει στην πορεια φτανουμε κ περναμε το θεο,για την εποχη!!(προσωπικη μου αποψη)








Το κακό είναι ότι προχθές οδήγησα ένα σωστό στοκ 2.0 σε τετράπορτη καρότσα και έπαθα πλάκα, γιατί ήταν πιο δυνατό από αυτό που νόμιζα ως σωστό στοκ 2.3:bananasmi:yippee:!!!
Τώρα δεν είδα αν έχει κανένα σουπερ κοντό διαφορικό και με ξεγέλασε γιατί του έκανα μια πολύ μικρή διαδρομή. Επίσης φόραγε 15ρες ζάντες.

σιγουρα οι 15αρες δινουν αλλο βημα αλλα ενα ΣΩΣΤΟ 2.0λιτρο παει πολυ καλα εστω κ μαμα.(δεν απευθυνομαι σε υποστηριχτες S54 (tsaf) ουτε το συγκρινο)

Η δική μου (αφελής) γνώμη είναι το Ε30 (σε σπόρ μορφή, iS, κάποια έκδοση ///Μ) ότι πρέπει να είναι S14 και να οδηγείται κάπως (υπο κλίμακα γιατί ο Βέλγος είναι Θεός και πρέπει να έχει δουλέψει πολύ χώρια το ταλέντο) έτσι:



Επίσης να με συμπαθάτε, αλλά το να μπαίνουν μοτέρ biturbo, triturbo, Μ30, είναι αταίριαστα.
Εντάξει τα project του TSAF έχουν νόημα.

Άμα είναι να ξεφτιλίσεις το αυτοκίνητο, κάντο καλά...βάλε Chevy 357 ή 427 καλύτερα....

Αφελής γνώμη.

Γιάννη, κάντο να δουλεύει σωστά συνέχεια με 190ps έστω. Τα 220ps θα είναι καλύτερα με 2.3lt.
Αν είναι να ξοδέψεις πολλά, κάνε και ανακατασκευή και 2.3lt.

συμφωνω απολυτα κ ξαναλεω οτι ενα σωστο 2.0 υστερει ουσιαστικα στις ροπες απο ενα 2.3 κ αφου θες να το σκαλισεις φτιαχτω σωστα κ θα πατας για πλακα τα 2.3 τα σωστα κ οχι τα πειραγμενα, + κατι 330 κ σια.θα γλιτωσεις τα λεφτα των ανταλλκτικων = λιγοτερο κοστος.αν παλι εχεις βρει φθηνα τα ανταλλακτικα καντο 2.3 κ ξεκινας με αλλη βαση.

Nick_compact
24-08-12, 11:42
Aν πάει για υπερκυβισμό, δεν πάει καν σε 2.3... Το ρεκτιφιέ θα το κάνει έτσι κι αλλιώς. Τα εργατικά έξοδα θα είναι ίδια. Θα πληρώσει κάτι παραπάνω και θα πάει σε 2.5 απευθείας. Δεν θα έχει τις ίδιες πεταλούδες και βαλβίδες με το 2.5, αλλά θα εξακολουθεί να είναι καλύτερη λύση από το 2.3, και με μεγάλο potential πλεον μετά να το φτάσει στο θεό αν το σηκώνει η τσέπη. Με 2.5, τα 250 είναι σχετικά εύκολη υπόθεση.

GIANNHS M
24-08-12, 11:56
Aν πάει για υπερκυβισμό, δεν πάει καν σε 2.3... Το ρεκτιφιέ θα το κάνει έτσι κι αλλιώς. Τα εργατικά έξοδα θα είναι ίδια. Θα πληρώσει κάτι παραπάνω και θα πάει σε 2.5 απευθείας. Δεν θα έχει τις ίδιες πεταλούδες και βαλβίδες με το 2.5, αλλά θα εξακολουθεί να είναι καλύτερη λύση από το 2.3, και με μεγάλο potential πλεον μετά να το φτάσει στο θεό αν το σηκώνει η τσέπη. Με 2.5, τα 250 είναι σχετικά εύκολη υπόθεση.

ξερεις ποσο πανε στροαφαλα-μπιελες-πιστονια απο 2.5 ? :bugeye::bananasmiκ ποιος τα εχει κ τα δινει κ να ειναι κ ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ εννοειται !!!!κ οι πεταλουδες παιζουν το ρολο τους.κ μετα ειπαμε οτι γινει να γινει σωστα οχι μαιμουδεματα ετσι απλα για να λεμε οτι κατι εχουμε κ στην ουσια να μην πηγαινει για οτι θα ειναι!

yiannis2002
24-08-12, 12:41
Aν πάει για υπερκυβισμό, δεν πάει καν σε 2.3... Το ρεκτιφιέ θα το κάνει έτσι κι αλλιώς. Τα εργατικά έξοδα θα είναι ίδια. Θα πληρώσει κάτι παραπάνω και θα πάει σε 2.5 απευθείας. Δεν θα έχει τις ίδιες πεταλούδες και βαλβίδες με το 2.5, αλλά θα εξακολουθεί να είναι καλύτερη λύση από το 2.3, και με μεγάλο potential πλεον μετά να το φτάσει στο θεό αν το σηκώνει η τσέπη. Με 2.5, τα 250 είναι σχετικά εύκολη υπόθεση.

Νίκο το ρεκτιφιέ δεν είναι απαραίτητο να γίνει όταν πας από 2,0 σε 2,3, η διάμετρος είναι η ίδια. Για να γίνει 2,5 τα χρήματα είναι πάρα πολλά. Προτιμώ να το κάνω 2300 με μεγάλες πεταλούδες αν φτάσω σε αυτό το σημείο.Παρόλα αυτα χτές που δούλεψε σωστά το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

alpaneras
24-08-12, 12:48
Παιδιά είναι πάρα πολλά τα λεφτά για να φτιάξεις σωστό 2.5, μια μικρή ανάλυση δες.
-Κιτ στρόφαλα χαλαρά 3000€ http://www.turnermotorsport.com/p-3397-e30-m3-25-liter-stroker-kit-for-s14-engine.aspx
- Εκκεντροφόροι Shrick 1000€
- Κεφαλή υπολόγισε κανα 1000ρικο για μεγαλύτερες βαλβίδες και porting.
- Εγκέφαλος από +chip κανα 500ρικο
- Εργασία συνεργείου 1000€
- Ρεκτιφιέ, πλανάρισμα, πιστόνια χαλαρά 1000€
- Αντλία λαδιού από 2.5 500€
- Τετραπετάλουδα 48mm ???
- Λούφτ???
- Μπέκ???

Κανα 9αρι για να είσαι μέσα για περίπου 260 άλογα

yiannis2002
24-08-12, 13:34
Εμενα προσωπικά δεν μ ενδιαφέρει το 2500. Το κόστος ειναι μεγάλο και η διαφορα στην απόδοση μικρή.
Αν υπερκυβίσω θα το κάνω 2300. Αν τελικά το κάνω αγωνιστικό θα μείνει δίλιτρο. Για εμενα το επόμενο βήμα είναι να ελεγξω κατα πόσο ειναι συγχρονισμένο το 4πετάλουδο και να το ρυθμίσω. Περιμένω αισθητήρα λ και όργανο για να ελέγχω το μείγμα από μέσα μαζί με τριπλέτα Vdo για πίεση λαδιού θερμοκρασία νερού και ρεύμα.
Ήδη ξεκίνησαν τα έξοδα...

alpaneras
24-08-12, 14:27
Εμενα προσωπικά δεν μ ενδιαφέρει το 2500. Το κόστος ειναι μεγάλο και η διαφορα στην απόδοση μικρή.
Αν υπερκυβίσω θα το κάνω 2300. Αν τελικά το κάνω αγωνιστικό θα μείνει δίλιτρο. Για εμενα το επόμενο βήμα είναι να ελεγξω κατα πόσο ειναι συγχρονισμένο το 4πετάλουδο και να το ρυθμίσω. Περιμένω αισθητήρα λ και όργανο για να ελέγχω το μείγμα από μέσα μαζί με τριπλέτα Vdo για πίεση λαδιού θερμοκρασία νερού και ρεύμα.
Ήδη ξεκίνησαν τα έξοδα...

Αν θες οδηγίες για το ρύθμισμα, εδώ
http://home.insightbb.com/~todd.kenyon/throttle.htm

GIANNHS M
24-08-12, 15:20
τι συμπτωματα εχει το αρυθμιστο 4πεταλουδο?

yiannis2002
24-08-12, 15:27
Το δικό μου κάνει κάποιες ψιλοαρρυθμίες χαμηλά και πετάει πολύ άκαφτη.

alpaneras
25-08-12, 10:28
Το δικό μου κάνει κάποιες ψιλοαρρυθμίες χαμηλά και πετάει πολύ άκαφτη.

Καταλύτη έχει? Σίγουρα όχι και μυρίζει πολύ η εξάτμιση. Κοίταξε μήπως τραβάει αέρα από πουθενά, κανένα σκισκμένο σωληνάκι στα τετραπετάλουδα. Επίσης μπορεί να θέλει ρύθμιση το TPS throttle position sensor, πολλές φορές οι αρρυθμίες στο ρελαντί είναι από κεί. Τώρα με το λούφτ σου που είναι πειραγμένο, παίζει να οφείλεται και σε αυτό. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ένα ένα να τα κοιτάς, εγώ θα ξεκίναγα να βάλω κανένα άλλο λούφτ να δω πως είναι και μετά σε συγχρονισμό και έλεγχο του TPS. Επίσης ρύθμιση βαλβίδων ξέρεις αν έχει γίνει ποτέ? Στο δικό μου από τις 16 οι 15 ήταν ότι ναναι!

yiannis2002
25-08-12, 10:59
Οι βαλβίδες είναι ρυθμισμένες, καταλύτη δεν έχει, το λούφτ είναι μεν πειραγμένο αλλά δεν έχει πρόβλημα. Περιμένω βέβαια ενα να το έχω ρεζέρβα, οπότε θα το δοκιμάσω να δω αν έχει διαφορά . Συγχρονισμός δεν έχει γίνει ποτέ, οπότε θα γίνει αυτό και ο ελεγχος του tps. Τα θεμετάκια που ίσως έχει είναι πολύ ψιλά πάντως γιατι σε σχέση με ενα ίδιο που οδήγησα χθές , είναι η μερα με την νύχτα σε απόδοση. Παρένθεση, δυναμομετρήσαμε Ε21 με ίδιο κινητήρα και μάλλον προβλημα στο λούφτ και βγήκε 138 άλογα τροχό και 156 μοτέρ. Εχω μπεί σε σκέψεις να το δυναμομετρήσω και εγω για να έχουμε ενα σημειο αναφοράς από που ξεκινάμε και που θα φτάσουμε.

GIANNHS M
25-08-12, 18:03
Οι βαλβίδες είναι ρυθμισμένες, καταλύτη δεν έχει, το λούφτ είναι μεν πειραγμένο αλλά δεν έχει πρόβλημα. Περιμένω βέβαια ενα να το έχω ρεζέρβα, οπότε θα το δοκιμάσω να δω αν έχει διαφορά . Συγχρονισμός δεν έχει γίνει ποτέ, οπότε θα γίνει αυτό και ο ελεγχος του tps. Τα θεμετάκια που ίσως έχει είναι πολύ ψιλά πάντως γιατι σε σχέση με ενα ίδιο που οδήγησα χθές , είναι η μερα με την νύχτα σε απόδοση. Παρένθεση, δυναμομετρήσαμε Ε21 με ίδιο κινητήρα και μάλλον προβλημα στο λούφτ και βγήκε 138 άλογα τροχό και 156 μοτέρ. Εχω μπεί σε σκέψεις να το δυναμομετρήσω και εγω για να έχουμε ενα σημειο αναφοράς από που ξεκινάμε και που θα φτάσουμε.

μερα με τη νυχτα προς πια κατευθυνση?προς την καλη για το δικο σου φανταζομαι.οσο για την δυναμομετρηση καλα ειναι να την κανεις για το λογο που αναφερεις!

yiannis2002
25-08-12, 18:54
Προς την καλή κατευθυνση το δικό μου. Πάντως 325 Ε30 δεν κάθεται δίπλα , ούτε εκκεντροφοράτο, οπότε υποθέτω πως πάει πολύ καλά.

E30MANIAC
25-08-12, 21:13
Καλοριζικο,καλοταξιδο!
Ανοιξες με εκκεντροφορατο 325i και ησουνα μπροστα?
Τις καλες εποχες που το ειχα ατμο με Schrick 288 και καποια αλλα καλουδια και 3,91 πισω με δυο 2.3 που ειχαμε ανοιξει απο σταση και ρολ ειχαμε δυο αμαξια διαφορα υπερ μου.Αν ανοιξες και ησουνα μπροστα οντως παει πολυ καλα!

yiannis2002
26-08-12, 07:47
Με 325 εκκεντροφοράτο με 4,10 διαφορικό. Και τις δυο φορές ήμουν μπροστά μια καρότσα.

E30MANIAC
27-08-12, 20:39
Εισαι Αθηνα?'Ψηνομαι' για ενα ανοιγμα με το δικο μου('μαμα' με 3,91).Ετσι να θυμηθω λιγο τα παλια και να δουμε διαφορες.

yiannis2002
27-08-12, 21:57
Λουτράκι...αν κατέβεις προς τα εδω στείλε μήνυμα

GIANNHS M
28-08-12, 11:02
δεν εχω λογο να μην σε πιστευω αλλα πραγματικα επειδη δεν ειχα την ευκαιρια να τεσταρω κ το δικο μου σε αναλογες καταστασης μου κανει εντυπωση οι επιδοσεις σου.!!!κ ολα αυτα με μακρυ βημα κ μαμα!που κ να το σκαλισεις δηλαδη κ ας μεινει κ διλιτρακι!?

yiannis2002
28-08-12, 11:16
Έχω εκπλαγεί και εγώ, γιατί από την μέχρι τώρα εμπειρία μου τα δίλιτρα S14 δεν πήγαιναν...γι αυτό είπα πως θα το δυναμομετρήσω με την πρώτη ευκαιρία γιατί πάει πάρα πολύ καλά , και θέλω να δω που βρισκόμαστε.
Σημειωτέον πως το μοτέρ είναι φρέσκο, γυρω στα 6000 χλμ από επισκευή.

paganis
28-08-12, 12:22
ωραιο το ε30...και οπως φαινεται αρκετα δυνατο! οσο για το θεμα του διαφορικου, μιας και γινεται λογος...το κοντυτερο δεν ειναι και ταχυτερο!

yiannis2002
28-08-12, 12:46
Σ αυτό συμφωνώ απόλυτα. Παρόλα αυτά περιμένω αυτές τις μέρες διαφορικό S25 με βήμα 3,45, ώστε να γίνει όπως πρέπει να είναι.

alpaneras
28-08-12, 14:39
Έχω εκπλαγεί και εγώ, γιατί από την μέχρι τώρα εμπειρία μου τα δίλιτρα S14 δεν πήγαιναν...γι αυτό είπα πως θα το δυναμομετρήσω με την πρώτη ευκαιρία γιατί πάει πάρα πολύ καλά , και θέλω να δω που βρισκόμαστε.
Σημειωτέον πως το μοτέρ είναι φρέσκο, γυρω στα 6000 χλμ από επισκευή.

Επειδή έχω οδηγήσει κάμποσα 2.0 λιτρα σχεδόν όλα δεν "πηγαίνανε" μέχρι που οδήγησα ένα πριν καμμιά βδομάδα και ήταν πάρα πολύ καλό. Έχω την εντύπωση ότι η απόδοση αυτού του μοτέρ πέφτει δραματικά με τα πολλά χιλιόμετρα. Κάπου είχα διαβάσει ότι τα S14 είναι καλά για περίπου 200.000 χλμ, μετά θέλουν rebuild. Δεν θα μου φαινόταν περίεργο ότι όλα όσα είχα οδηγήσει είχαν 200+ χιλιάδες χλμ εκτός από το τελευταίο. Και εφόσον είναι φρεσκο το δικό σου με 6000χλμ είναι λογικό να ληγαίνει.Τέλος πάντων, αγωνιώ να τελειώσω και εγώ το δικό μου που είναι και 2.3 τώρα, να δώ διαφορές.

yiannis2002
28-08-12, 15:03
Συνολικά έχει 180χιλ χλμ, από την επισκευή έχει 6000.

GIANNHS M
28-08-12, 15:07
ωραιο το ε30...και οπως φαινεται αρκετα δυνατο! οσο για το θεμα του διαφορικου, μιας και γινεται λογος...το κοντυτερο δεν ειναι και ταχυτερο!

σαν πιο κοντο δε το λεω πιο γρηγορο απλα στα ανοιγματα λογικα τα μαζευει πιο γρηγορα!



Επειδή έχω οδηγήσει κάμποσα 2.0 λιτρα σχεδόν όλα δεν "πηγαίνανε" μέχρι που οδήγησα ένα πριν καμμιά βδομάδα και ήταν πάρα πολύ καλό. Έχω την εντύπωση ότι η απόδοση αυτού του μοτέρ πέφτει δραματικά με τα πολλά χιλιόμετρα. Κάπου είχα διαβάσει ότι τα S14 είναι καλά για περίπου 200.000 χλμ, μετά θέλουν rebuild. Δεν θα μου φαινόταν περίεργο ότι όλα όσα είχα οδηγήσει είχαν 200+ χιλιάδες χλμ εκτός από το τελευταίο. Και εφόσον είναι φρεσκο το δικό σου με 6000χλμ είναι λογικό να ληγαίνει.Τέλος πάντων, αγωνιώ να τελειώσω και εγώ το δικό μου που είναι και 2.3 τώρα, να δώ διαφορές.



ΑΧ κ να ηξερες σε τι πριζα με εχεις βαλει κ αγωνιω περισσοτερο απο σενα για το αποτελεσμα.κι ας ειναι κ 2.3!

paganis
28-08-12, 15:17
σαν πιο κοντο δε το λεω πιο γρηγορο απλα στα ανοιγματα λογικα τα μαζευει πιο γρηγορα!




[/B]





οχι απαραιτητα.! θελει να βρεις τον καταλληλο συνδιασμο διαφορικου,,,ωστε να επιτυχεις καλυτερους χρονους , πχ σε 400αρι!
στο κοντυτερο θα χρειαστει να αλλαξεις συντομοτερα-συχνοτερα ταχυτητα..χανωντας πολυτιμο χρονο! σιγουρα η αισθηση επιταχυνση του κοντυτερου ειναι πιο εντονη...αλλα οι χρονοι δεν το επαληθευουν παντα...

Nick_compact
28-08-12, 15:30
Aυτό ισχύει στην ευθεία, ότι δεν ειναι πάντα πιο γρήγορο, το κοντύτερο σε μια ωραία βουνίσια διαδρομή όμως ή σε μια πίστα, είναι μεγάλο πλεονέκτημα :)

Bassakos
28-08-12, 18:53
για αυτο και τα αγωνιστηκα αυτοκινητα, εχουν υπερβολικα κοντο βημα

Nick_compact
28-08-12, 18:58
για αυτο και τα αγωνιστηκα αυτοκινητα, εχουν υπερβολικα κοντο βημα

Δεν είναι μόνο το βήμα, είναι και οι σχέσεις στα αγωνιστικά, αλλά ναι αυτό που λες ισχύει.

Bassakos
28-08-12, 18:59
λεγοντας βημα, εννουσα το τελικο αποτελεσμα , ειτε ειναι λογο σασμαν ειτε λογο διαφορικου ;)

yiannis2002
28-08-12, 19:03
Έχω κορωνοπήνια 4,45 και 4,27, για αγώνες και για τα Μέγαρα είναι ιδανικά. Για βόλτα δεν κάνουν, η κατανάλωση πάει στο Θεό, το μοτέρ δουλεύει ψηλά όλη την ώρα και είναι κουραστικό .
Το 3,45 που φοράει κανονικά σε σχέση με το 3,23 που φοράει τώρα, είναι πιστεύω πολύ καλύτερο για καθημερινή χρήση. Πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας πως το μοτέρ αυτό είναι κλασσικό 16βάλβιδο της δεκαετίας του 80 με μηδενική ροπή χαμηλά και ξυπνάει μετα τις 4000. Το σώζει το κιβώτιο με την θεική κλιμάκωση που 1-2-3 -4 πάει σαν μηχανάκι , αρκεί να είσαι ψηλά σε στροφές.

GIANNHS M
30-08-12, 16:47
οχι απαραιτητα.! θελει να βρεις τον καταλληλο συνδιασμο διαφορικου,,,ωστε να επιτυχεις καλυτερους χρονους , πχ σε 400αρι!
στο κοντυτερο θα χρειαστει να αλλαξεις συντομοτερα-συχνοτερα ταχυτητα..χανωντας πολυτιμο χρονο! σιγουρα η αισθηση επιταχυνση του κοντυτερου ειναι πιο εντονη...αλλα οι χρονοι δεν το επαληθευουν παντα...

Aυτό ισχύει στην ευθεία, ότι δεν ειναι πάντα πιο γρήγορο, το κοντύτερο σε μια ωραία βουνίσια διαδρομή όμως ή σε μια πίστα, είναι μεγάλο πλεονέκτημα :)

Έχω κορωνοπήνια 4,45 και 4,27, για αγώνες και για τα Μέγαρα είναι ιδανικά. Για βόλτα δεν κάνουν, η κατανάλωση πάει στο Θεό, το μοτέρ δουλεύει ψηλά όλη την ώρα και είναι κουραστικό .
Το 3,45 που φοράει κανονικά σε σχέση με το 3,23 που φοράει τώρα, είναι πιστεύω πολύ καλύτερο για καθημερινή χρήση. Πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας πως το μοτέρ αυτό είναι κλασσικό 16βάλβιδο της δεκαετίας του 80 με μηδενική ροπή χαμηλά και ξυπνάει μετα τις 4000. Το σώζει το κιβώτιο με την θεική κλιμάκωση που 1-2-3 -4 πάει σαν μηχανάκι , αρκεί να είσαι ψηλά σε στροφές.

δηλαδη με το να εχεις κοντο βημα δεν ειναι παντα καλο?σωστα?εμενα εχουνε αλλαξει κορωνα πηνιο μου ειπανε αλλα δεν θυμουντε απο τι γιατι εχουνε περασει κ χρονια.πως το μαθαινω τι φοραω?το αμαξι ειναι κοντο κ κουραστικο για ταξιδι.στα 100 δεν θυμαμαι με ποσες στροφες πηγαινα αλλα στα 210 ειχα 6900.κ η πλακα ειναι οτι αισθανομουνα πως ειχα ακομα κατι να δωσω αλλα θα εμπαινα κοκκινα κ το λυπηθηκα.

alpaneras
31-08-12, 08:46
δηλαδη με το να εχεις κοντο βημα δεν ειναι παντα καλο?σωστα?εμενα εχουνε αλλαξει κορωνα πηνιο μου ειπανε αλλα δεν θυμουντε απο τι γιατι εχουνε περασει κ χρονια.πως το μαθαινω τι φοραω?το αμαξι ειναι κοντο κ κουραστικο για ταξιδι.στα 100 δεν θυμαμαι με ποσες στροφες πηγαινα αλλα στα 210 ειχα 6900.κ η πλακα ειναι οτι αισθανομουνα πως ειχα ακομα κατι να δωσω αλλα θα εμπαινα κοκκινα κ το λυπηθηκα.

Αν είχες στα 210 6900στροφές τότε στα 105 θα έχεις 3450στροφές

GIANNHS M
31-08-12, 11:02
Αν είχες στα 210 6900στροφές τότε στα 105 θα έχεις 3450στροφές

μπορει!πως βρισκω το βημα μου το τωρινο ειναι το θεμα?

yiannis2002
03-09-12, 08:23
Χθές το βράδυ βάζοντας μπρός, ξεκίνησε να κροταλίζει, το έσβησα αμέσως. Ξαναπατάω μίζα, πήρε και όλα οκ. Αύριο θα το πάω για τσεκάρισμα, ρύθμισμα βαλβίδων, συγχρονισμό 4πετάλουδου και αλλαγή λούφτ. Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια...

Bassakos
03-09-12, 10:14
μπας και δεν πολαβε να ανεβασει λαδια στο καπακι? και σου εκανε τον γνωριμο ηχο των 1-2sec εως να ανεβουν τα λαδια?

yiannis2002
03-09-12, 10:48
Αυτό που λες το κάνουν τα S14 μετα από εντονο "καψιμο". Θέλω να δω την τρόμπα λαδιού γιατί είναι αδικαιολόγητο να συμβεί στην συγκεκριμένη περίπτωση.

EVANGELOS
03-09-12, 12:09
φίλε Γιάννη 110 άλογα το λίτρο με βενζίνη πρατηρίου , σχέση συμπίεσης κάτω από 11 και στροφάρισμα κάτω από 8000 δε βγάζει κανένα ατμ. μοτέρ ούτε σήμερα

επιπλέον ακόμα και το s14b23 στην έκδοση με 11 σχέση συμπίεσης βγάζει μεν τα 220 άλογα αλλά από 2.3 λτ ...

το b20 με 10.8 συμπίεση είναι μάλλον απίθανο να βγάλει τα άλογα που θέλεις ... έχεις όμως μεγαλύτερη ευκολία να το στροφάρεις αφού έχει πολύ μικρή διαδρομή (72.6 σε σχέση με 84 του Β23 η διάμτερος είναι κοινή 93.4)

προσωπικά θεωρώ ότι ήδη με 96 άλογα το λίτρο δύκολα θα δεις κάτι εκτός αν πας στην κλασσικό (μη δρομίσια) μέθοδο , δηλαδή συμπίεση , στροφάρισμα , εκκεντροφόρους και βενζίνες ...

οπότε αλλάζει το θέμα

yiannis2002
03-09-12, 12:19
Μόλις του κάνω έλεγχο και συντήρηση, θα πάω δυναμόμετρο, τα 96 άλογα στο λίτρο δεν θα τα βγάλει σίγουρα. Οπότε ξεκινάμε από εκεί, από το πως να τα πλησιάσουμε. Πρώτο βήμα θα είναι, ρεύματα και άγραφος. Θα καταργήσω το λούφτ και το πλένουμ γιατί εκεί υποφέρει, θα φύγει και το μεσαίο καζάνι από την εξάτμιση. Συμπίεση πρέπει να έχει λίγο πάνω από το 11 το συγκεκριμένο μοτέρ λόγω της επισκευής που είχε γίνει.

rapid_fast
03-09-12, 12:27
Αν δεν υπερκυβίσεις, άλογα δε θα πάρεις..
Ούτε φθηνά, ούτε αξιόπιστα..
Με τί άλλα λόγια να στο πώ;;

EVANGELOS
03-09-12, 12:28
Μόλις του κάνω έλεγχο και συντήρηση, θα πάω δυναμόμετρο, τα 96 άλογα στο λίτρο δεν θα τα βγάλει σίγουρα. Οπότε ξεκινάμε από εκεί, από το πως να τα πλησιάσουμε. Πρώτο βήμα θα είναι, ρεύματα και άγραφος. Θα καταργήσω το λούφτ και το πλένουμ γιατί εκεί υποφέρει, θα φύγει και το μεσαίο καζάνι από την εξάτμιση. Συμπίεση πρέπει να έχει λίγο πάνω από το 11 το συγκεκριμένο μοτέρ λόγω της επισκευής που είχε γίνει.

κάνε ΠΡΩΤΑ ένα ΣΕΡΒΙΣ ...

κομπλέ από βαλβίδες και μπεκ μέχρι ρέυματα και ότι άλλο υπάρχει ... τσέκαρε μέχρι και αντλία βενζίνης ...

ΟΤΑΝ είναι ΟΚ (δηλαδή όπως το έφτιαξε το ντιβιζιον) κάνε τη δυναμομέτρηση

μετά άρχισε τη βελτίωση ...

προσωπικά με τα ελάχιστα που έχω διαβάσει για τον s14 το 1ο σοβαρό βήμα είναι (ως συνήθως) η αντιγραφή της μεθόδου του ντιβίζιον δηλαδή airbox με ξέμπαγμα λούφτ και alpha-n και ελαφρώς περισσότερο στροφάρισμα ...

οπότε συμφωνούμε ΑΛΛΑ ...

επίμένω ΠΡΩΤΑ ολικό σέρβις και μετά βελτίωση ... είναι κρίμα να παιδεύεσε να βελτιώσης ένα μοτέρ και να έχεις προβληματικά components ... τα αποτελέσματα θα είναι "ότι να ναι" και δε θα βγάλεις άκρη ποτέ

υ.γ. πάντως τα 220 είναι ΠΑΡΑ πολλά για δίλιτρο ατμ όπως και να έχει (εκτός και αν το πάρεις απόφαση να το κάνεις εντελώς ΜΗ δρομίσιο ή να του κάνεις rebuild κάθε χρόνο)

EVANGELOS
03-09-12, 12:31
επισης η ΠΡΟΚΛΗΣΗ στα 2.5 άρια εμεινε εντελώς αναπάντητη !!!

που είναι ο Τζεό ... οεο ???

EVANGELOS
03-09-12, 12:35
Αν δεν υπερκυβίσεις, άλογα δε θα πάρεις..
Ούτε φθηνά, ούτε αξιόπιστα..
Με τί άλλα λόγια να στο πώ;;

Kαλά το πάει πάντως ... αρχικά θα κάνει το σερβις του θα το μετρήσει και μετά σιγά σιγά και ότι βγεί ... θεωρητικά συμφωνώ θα δεί πολύ λίγα πράγματα

υ.γ. ΖΗΛΕΥΩ !!! μακάρι να ήμουνα 4 χρόνια πίσω που είχα παρόμοιες ανυσηχίες !!! είναι το καλύτερο χόμπι EVER ΛΕΜΕ !!!

Dim77
03-09-12, 12:44
Γιάννη, επειδή θέλεις να κάνεις κάτι ενδιαφέρον με το αυτοκίνητο (δηλαδή αναβάσεις), κάνε σέρβις στο μοτέρ να βγάζει τα γνήσια 180 συν-πλην αλογάκια του και μετά κάνε κάτι που αξίζει για πάντα και θα λες ότι έπιασαν τόπο τα χρήματα σου...

http://www.penskeshocks.com/Home.php
http://www.ohlins.com/

Εντάξει, είναι πανάκριβες, αλλά ξέρεις τι εννοώ.
Μην πετάς λεφτά σε βελτιώσεις που δεν έχουν νόημα.

Από το μοτέρ θα πάρεις κάτι μόνο αν υπερκυβίσεις. Αν θες να ξοδέψεις βάλτα όλα σε ανάρτηση.

yiannis2002
03-09-12, 13:11
Για να φτιάξω αναρτηση θα πρέπει να φτιάξω πρώτα την καρότσα. Θέλω να δω τι αβαρίες έχει και που θα χρειαστεί ενίσχυση. Δεν θέλω να κοπεί στα δύο , ήδη με τα μπιλστάιν κοπανάει συνέχεια.

GIANNHS M
03-09-12, 15:17
Χθές το βράδυ βάζοντας μπρός, ξεκίνησε να κροταλίζει, το έσβησα αμέσως. Ξαναπατάω μίζα, πήρε και όλα οκ. Αύριο θα το πάω για τσεκάρισμα, ρύθμισμα βαλβίδων, συγχρονισμό 4πετάλουδου και αλλαγή λούφτ. Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια...

τσεκαρε κ τεντωτηρα!τα παιζουν ευκολα.(ισως ουτε 10.000 χλμ δεν αντεχου, περιπου)

yiannis2002
03-09-12, 15:19
Επειδή έχει αρχίσει και με πιάνει τρέλα, θα το μετρήσω να έχουμε ενα σημείο εκκίνησης και θα το κατεβάσω, να το φτιάξω πάλι από την αρχή.

GIANNHS M
03-09-12, 15:24
φίλε Γιάννη 110 άλογα το λίτρο με βενζίνη πρατηρίου , σχέση συμπίεσης κάτω από 11 και στροφάρισμα κάτω από 8000 δε βγάζει κανένα ατμ. μοτέρ ούτε σήμερα

επιπλέον ακόμα και το s14b23 στην έκδοση με 11 σχέση συμπίεσης βγάζει μεν τα 220 άλογα αλλά από 2.3 λτ ...

το b20 με 10.8 συμπίεση είναι μάλλον απίθανο να βγάλει τα άλογα που θέλεις ... έχεις όμως μεγαλύτερη ευκολία να το στροφάρεις αφού έχει πολύ μικρή διαδρομή (72.6 σε σχέση με 84 του Β23 η διάμτερος είναι κοινή 93.4)

προσωπικά θεωρώ ότι ήδη με 96 άλογα το λίτρο δύκολα θα δεις κάτι εκτός αν πας στην κλασσικό (μη δρομίσια) μέθοδο , δηλαδή συμπίεση , στροφάρισμα , εκκεντροφόρους και βενζίνες ...

οπότε αλλάζει το θέμα

το θεωρω πολυ μεγαλο προσων κ πολυ σωστη παρατηρηση!αν κ εφοσον γινει μια σωστη δουλεια.ετσι θα ερθει ενα καλο αποτελεσμα ασχετως των αλογων 210-220.μπορει να ειναι 200 με 210 κ να πηγαινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.σημασια εχει αυτα που κρυβει ενα καπο ,το πως βγαινουν στο δρομο!

alpaneras
03-09-12, 16:13
Χθές το βράδυ βάζοντας μπρός, ξεκίνησε να κροταλίζει, το έσβησα αμέσως. Ξαναπατάω μίζα, πήρε και όλα οκ. Αύριο θα το πάω για τσεκάρισμα, ρύθμισμα βαλβίδων, συγχρονισμό 4πετάλουδου και αλλαγή λούφτ. Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια...

Αυτό το κάνουν όλα τα S14 και οφείλεται στον τεντωτήρα τις καδένας. Κοινό μυστικό η αναβάθμιση σε τεντωτήρα από Ε36.

Vasilis M3
03-09-12, 16:52
Και το δικό μας ειδικά όταν το βάζεις μπρος κρύο είναι γ@μησετα.

Καλό αυτό για το Ε36 που είπες....δεν το είχαμε σκεφτεί!

EVANGELOS
03-09-12, 17:25
νομίζω και ο μάιστερ των S14 συμφωνεί με αυτή την πατέντα (θα του το κάνω ρηπορτ) να μας πει αν ισχύει

kotsos_is
03-09-12, 18:15
Φιλε γιαννη εγω παντως ξεκινησα το δικο μου Μ40(το παλιο του τσαφ) για οσους δεν γνωριζουν για s54 με vt550 supercharger kit της ESS για αργοτερα βεβαια το κιτ.....αρχικα ατμοσφαιρικα και βλεπουμε....προσωπικη μου αποψη να μην ασχοληθεις καθολου μα καθολου με το s14.και αν δεν θες s54 λογο κοστους προτιμισε εναν s50.φθηνη καλη και αξιοπιστη λυση....

BMW Power
03-09-12, 18:29
Αυτό το κάνουν όλα τα S14 και οφείλεται στον τεντωτήρα τις καδένας. Κοινό μυστικό η αναβάθμιση σε τεντωτήρα από Ε36.

πολύ σωστός όπως και γλιστρα

alpaneras
03-09-12, 18:33
Γιάννη, διάβασε αυτό το λινκ για τον 2.0λιτρο S14 συγκεκριμένα. Πιστεύω είναι αρκετά καλό

http://www.s14.net/forums/showthread.php?54794-Bmw-320is-S14B20-Engine-increase-power&highlight=engine+rebuild

yiannis2002
04-09-12, 08:39
Γιάννη, διάβασε αυτό το λινκ για τον 2.0λιτρο S14 συγκεκριμένα. Πιστεύω είναι αρκετά καλό

http://www.s14.net/forums/showthread.php?54794-Bmw-320is-S14B20-Engine-increase-power&highlight=engine+rebuild

Πολύ καλό και δείχνει πως τα 210-220 δεν είναι ακατόρθωτα. Έχουμε νεότερα από το μέτωπο, χρειάζεται τεντωτήρα σίγουρα , οπότε επισπεύδεται η είσοδος του ασθενούς στο χειρουργείο...

yiannis2002
04-09-12, 08:43
Φιλε γιαννη εγω παντως ξεκινησα το δικο μου Μ40(το παλιο του τσαφ) για οσους δεν γνωριζουν για s54 με vt550 supercharger kit της ESS για αργοτερα βεβαια το κιτ.....αρχικα ατμοσφαιρικα και βλεπουμε....προσωπικη μου αποψη να μην ασχοληθεις καθολου μα καθολου με το s14.και αν δεν θες s54 λογο κοστους προτιμισε εναν s50.φθηνη καλη και αξιοπιστη λυση....

Κωστή, τα είπαμε και με τον Μήτσο στο τηλ. για το S54, ωραία λύση, και την έχω στο βάθος του μυαλού μου. Προς το παρών, επειδή αυτό το διάστημα δεν έχω κανένα λυσσασμένο αρχαίο 4κύλινδρο, λέω να παίξω με το S14 μέχρι να τελειώσουν τα 2002 από φανοποιούς μηχανικούς ηλεκτρολόγους, και μετά ν αρχίσω τα πειράματα στο Ε30.
Επίσης ενα μεγάλο θέμα για εμενα είναι η καρότσα, το Τσαφαμαξο ήταν άψογο, το δικό μου δεν ξέρω σε τι κατασταση είναι...

TSAF
04-09-12, 09:39
Well Said by Kotsous is. Τα ακους Κο. Γιαννη?

yiannis2002
04-09-12, 09:52
Well Said by Kotsous is. Τα ακους Κο. Γιαννη?

Ακούω ...ακούω...

TSAF
04-09-12, 10:30
Ακους ακους αλλα εκει εσυ τον χαβα σου. Θελω τον S14 στο ασημενιο και θα βαλουμε εναν S54 στο Ε30 με εξατμιση μαμα εκτος απο το τελικο που θα βαλουμε απο S50B32 για να μην φαινεται τιποτα. χεχεχεχε. Αθορυβο (μαμα ηχος) και απλα ΦΟΝΙΚΟ!!!!

Σε κανα μηνα θα τελειωσουμε την παλια Italiana και θα στην κατεβασω κατω να σου πεσει η γναθος κατω γιατι αλλιως δεν σε βλεπω να πειθεσαι!!

yiannis2002
04-09-12, 10:37
Να κατέβεις και να με πείσεις, πριν φτιάξω την πλεξούδα στην γριά, μην κάνουμε την ίδια δουλειά δύο φορές...όπως και να έχει το θέμα, το S14 είτε μπεί στο 1602 είτε μείνει στο Ε30 πρέπει να αποδώσει...

TSAF
04-09-12, 11:09
Να κατέβεις και να με πείσεις, πριν φτιάξω την πλεξούδα στην γριά, μην κάνουμε την ίδια δουλειά δύο φορές...όπως και να έχει το θέμα, το S14 είτε μπεί στο 1602 είτε μείνει στο Ε30 πρέπει να αποδώσει...

Now you talking. S14 = 02 series και για το Ε30 θα παμε σε S54 και θα φτιαξουμε το απολυτο SLEEPER. Βγαλε την τσιμεντο αναρτηση απο πανω, και παμε σε μια coilover και οπωςσδηποτε αυτα εδω: http://www.masonengineering.net/Subpages/E30.htm

και μετα προχωραμε με το μοτερ.

yiannis2002
04-09-12, 11:35
Μπάρες θόλων πήρα...μπρός πίσω. Εχω μπριζωθεί, αλλά θα παραμείνει προς το παρών, στο Ε30 ο S14 και όλα θα γίνουν σιγά σιγά, μην ξεχνάς διανύουμε μια περίοδο κρίσης με δύο μικρά παιδιά, σκυλιά γατιά εφορίες κλπ Η τσιμεντοανάρτηση λειτουργεί πολύ περίεργα, ούζο στις παρατεταμένες και γκαπα γκουπα μποινγκ μποινγκ στην ευθεία, διαδρομή μηδέν. Κάνεις βόλτα και είναι σαν να έχεις παίξει φάπες με τον Τάισον μετά.Οπότε θα την αλλάξω σίγουρα, είτε με μπετόβεργες κατευθείαν :bugeye: είτε με κάτι άλλο μάλλον D2

TSAF
04-09-12, 12:15
Μπάρες θόλων πήρα...μπρός πίσω. Εχω μπριζωθεί, αλλά θα παραμείνει προς το παρών, στο Ε30 ο S14 και όλα θα γίνουν σιγά σιγά, μην ξεχνάς διανύουμε μια περίοδο κρίσης με δύο μικρά παιδιά, σκυλιά γατιά εφορίες κλπ Η τσιμεντοανάρτηση λειτουργεί πολύ περίεργα, ούζο στις παρατεταμένες και γκαπα γκουπα μποινγκ μποινγκ στην ευθεία, διαδρομή μηδέν. Κάνεις βόλτα και είναι σαν να έχεις παίξει φάπες με τον Τάισον μετά.Οπότε θα την αλλάξω σίγουρα, είτε με μπετόβεργες κατευθείαν :bugeye: είτε με κάτι άλλο μάλλον D2

Well said για αυτο ξεχνα εκκεντρους, αγραφους, κλπ γιατι θα παει παραπανω απο οτι το αλλο. Εγω εδω παρακολουθω και σε περιμενο χεχεχεχεχε.

yiannis2002
04-09-12, 15:02
Well said για αυτο ξεχνα εκκεντρους, αγραφους, κλπ γιατι θα παει παραπανω απο οτι το αλλο. Εγω εδω παρακολουθω και σε περιμενο χεχεχεχεχε.

Ο άγραφος μέσα στη βδομάδα θα είναι στα χέρια μου. Ακόμα και να μπεί στο ασημί το μοτέρ δεν θα μείνει έτσι. Ποιός ο λόγος να βάλω "ψόφιο" S14 όταν έχω Μ10 στα ίδια άλογα? μπλέκονται τα project μεταξύ τους και στο τέλος θα μετακινούμαστε με το ΚΤΕλ...όλα συνεργείο θα είναι:icon02:

giogio
03-02-13, 21:55
Καλησπερα,αν και αργησα να το παρω χαμπαρι αυτο το θεμα!!Κροταλισμα ειναι απο τον μηχανικο τεντωτηρα του μοτερ το οποιο το αλλαζεις με Σ52 κινητηρα,οπως εκανα και εγω,και υσηχαζεις.Το μια παει,δεν παει δεν εχει ρελαντι,το εζησα για 4 ολοκληρα χρονια,οφειλετε σε ενα μοτερακι που κανονιζει την υποπιεση για τον ρυθμιστη πιεσης της βενζινας που βρισκεται κατω απο το plenum.Υπαρχει περιπτωση να εχει καψει τα ολοκληρωμενα στον εγκεφαλο,ειναι απλη η αλλαγη τους και εχω και υλικο αμα χρειαστεις.
Τωρα η αλλαγη απο 2,0 σε 2,3 δεν κοστιζει αρκει να βρεθει στροφαλος και μπιελες!!
Εγω ειμουν ατυχος γιατι χρειαζομουν ρεκτιφιε,οποτε το εκανα 94μμ.Θα χρειαστεις στανταρ αντλια λαδιου απο εβο3,για να εισε σιγουρος,ελατηρια βαλβιδων,εκκεντροφορους 292-284,ροικη και ενα σετ 48 tb.Αυτο το σεταπ ειχα εγω,με 253 ps με λουφτ και επειδη το εβαλα στην ακρη τωρα,καπια στιγμη θα το κανω mafless

Παντως οτι και να λεγετε για τον S14 αμα βελτιωθει σκυλιαζει!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=oE3g9jJKEQs
Ιδιο σεταπ με διαφορετικο διαφορικο!!!

GIANNHS M
03-02-13, 22:02
Καλησπερα,αν και αργησα να το παρω χαμπαρι αυτο το θεμα!!Κροταλισμα ειναι απο τον μηχανικο τεντωτηρα του μοτερ το οποιο το αλλαζεις με Σ52 κινητηρα,οπως εκανα και εγω,και υσηχαζεις.Το μια παει,δεν παει δεν εχει ρελαντι,το εζησα για 4 ολοκληρα χρονια,οφειλετε σε ενα μοτερακι που κανονιζει την υποπιεση για τον ρυθμιστη πιεσης της βενζινας που βρισκεται κατω απο το plenum.Υπαρχει περιπτωση να εχει καψει τα ολοκληρωμενα στον εγκεφαλο,ειναι απλη η αλλαγη τους και εχω και υλικο αμα χρειαστεις.
Τωρα η αλλαγη απο 2,0 σε 2,3 δεν κοστιζει αρκει να βρεθει στροφαλος και μπιελες!!
Εγω ειμουν ατυχος γιατι χρειαζομουν ρεκτιφιε,οποτε το εκανα 94μμ.Θα χρειαστεις στανταρ αντλια λαδιου απο εβο3,για να εισε σιγουρος,ελατηρια βαλβιδων,εκκεντροφορους 292-284,ροικη και ενα σετ 48 tb.Αυτο το σεταπ ειχα εγω,με 253 ps με λουφτ και επειδη το εβαλα στην ακρη τωρα,καπια στιγμη θα το κανω mafless

Παντως οτι και να λεγετε για τον S14 αμα βελτιωθει σκυλιαζει!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=oE3g9jJKEQs
Ιδιο σεταπ με διαφορετικο διαφορικο!!!


θες να μας πεις κ το κοστος??????

yiannis2002
04-02-13, 07:54
εγω πάντως το πούλησα και ησύχασα, φίλος που έχει το ίδιο τράβαγε τα μαλλιά του γιατί το μοτέρ ήταν ψόφιο εξαιτίας κάποιας βαλβίδας - ματιού ? στο σαζμάν
αν είχα χρόνο χρημα και διάθεση και το κρατούσα θα καταργούσα όλα τα ηλεκτρικά - ηλέκτρονικά κλπ και θα το εφτιαχνα από την αρχή με άλλο 4πετάλουδο και άγραφο

TSAF
04-02-13, 09:03
ολα εξω τα ρευματα και πεταμα. 48αρια και τελος!!!

giogio
04-02-13, 13:58
θες να μας πεις κ το κοστος??????

Συνολικο?
Παμε 650 ευρω στροφαλομπιελα
700 ευρω μπιστονια + 200 ευρω ρεκτιφιε
1300 ευρω valvtrain
300 ευρω ροικη+τσιμουχακια βαλβιδων
850 ευρω καδενες,γλυστρες,τεντωτηρας,φλαντζες κτλ
550 ευρω επισκευη σασμαν και διαφορικου
250 ευρω δισκο-πλατω
400 ευρω για μετατροπη τετραπεταλουδου σε 48
600 ευρω προγραμματισμος

giogio
04-02-13, 14:00
εγω πάντως το πούλησα και ησύχασα, φίλος που έχει το ίδιο τράβαγε τα μαλλιά του γιατί το μοτέρ ήταν ψόφιο εξαιτίας κάποιας βαλβίδας - ματιού ? στο σαζμάν
αν είχα χρόνο χρημα και διάθεση και το κρατούσα θα καταργούσα όλα τα ηλεκτρικά - ηλέκτρονικά κλπ και θα το εφτιαχνα από την αρχή με άλλο 4πετάλουδο και άγραφο

Εχει 2 ματια στον στροφαλο!!Παντως η αληθεια ειναι οτι η επομενη μου κινηση ειναι να πεταξω τον μοτρονικ εξω γιατι με εχει ταλαιπορησει αρκετα και θα μπει ενας καλος σχετικα αγραφος

alpaneras
04-02-13, 14:46
Καλησπερα,αν και αργησα να το παρω χαμπαρι αυτο το θεμα!!Κροταλισμα ειναι απο τον μηχανικο τεντωτηρα του μοτερ το οποιο το αλλαζεις με Σ52 κινητηρα,οπως εκανα και εγω,και υσηχαζεις.Το μια παει,δεν παει δεν εχει ρελαντι,το εζησα για 4 ολοκληρα χρονια,οφειλετε σε ενα μοτερακι που κανονιζει την υποπιεση για τον ρυθμιστη πιεσης της βενζινας που βρισκεται κατω απο το plenum.Υπαρχει περιπτωση να εχει καψει τα ολοκληρωμενα στον εγκεφαλο,ειναι απλη η αλλαγη τους και εχω και υλικο αμα χρειαστεις.
Τωρα η αλλαγη απο 2,0 σε 2,3 δεν κοστιζει αρκει να βρεθει στροφαλος και μπιελες!!
Εγω ειμουν ατυχος γιατι χρειαζομουν ρεκτιφιε,οποτε το εκανα 94μμ.Θα χρειαστεις στανταρ αντλια λαδιου απο εβο3,για να εισε σιγουρος,ελατηρια βαλβιδων,εκκεντροφορους 292-284,ροικη και ενα σετ 48 tb.Αυτο το σεταπ ειχα εγω,με 253 ps με λουφτ και επειδη το εβαλα στην ακρη τωρα,καπια στιγμη θα το κανω mafless

Παντως οτι και να λεγετε για τον S14 αμα βελτιωθει σκυλιαζει!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=oE3g9jJKEQs
Ιδιο σεταπ με διαφορετικο διαφορικο!!!

Η βαλβίδα ρελαντί έχει να κάνει μόνο με το ρελαντί, δεν φταίει αν πάει η δεν πάει το αμάξι αφού μόλις ανεβάσεις στροφές βγαίνει εκτός, κάτι άλλο ήτανε και δεν πήγαινε.
Για να φτιάξεις ενα σωστό 2.5 θέλεις κανα 10ρικο

giogio
04-02-13, 19:46
Η βαλβίδα ρελαντί έχει να κάνει μόνο με το ρελαντί, δεν φταίει αν πάει η δεν πάει το αμάξι αφού μόλις ανεβάσεις στροφές βγαίνει εκτός, κάτι άλλο ήτανε και δεν πήγαινε.
Για να φτιάξεις ενα σωστό 2.5 θέλεις κανα 10ρικο

Η βαλβιδα αυτη λειτουργει παντα,δεν ειναι μονο για το ρελαντι, με το πατημα του γκαζιου,ετσι την δοκιμαζεις κιολας.Στο ρελαντι ειναι ελαχιστα ανοιχτη και με το πατημα του γκαζιου κλεινει.Αν και το εχω αναφερει και παλιοτερα,ενα μπλε Μ3 Ε30 με γαλλικες πινακιδες του Γιαννη,για να γινει 2,5 με ολα τα πραγματα καινουργια,ξεπερασε τα 10

m_power_lunatic
04-02-13, 20:51
Η βαλβιδα αυτη λειτουργει παντα,δεν ειναι μονο για το ρελαντι, με το πατημα του γκαζιου,ετσι την δοκιμαζεις κιολας.Στο ρελαντι ειναι ελαχιστα ανοιχτη και με το πατημα του γκαζιου κλεινει.Αν και το εχω αναφερει και παλιοτερα,ενα μπλε Μ3 Ε30 με γαλλικες πινακιδες του Γιαννη,για να γινει 2,5 με ολα τα πραγματα καινουργια,ξεπερασε τα 10

Μαυρο,το ειχα δει στον Καψαλιδη πριν χρονια.

Μιλαμε και σε ενα forum για Μ3 Ε30 στο εξωτερικο που ειναι μελος και αυτος.

BMW Power
05-02-13, 09:10
Μαύρο με DTM εξάτμιση

giogio
05-02-13, 10:45
Το αμαξι δεν ειναι μαυρο,ειναι μπλε σκουρο.Με τον Γιαννη,τον ιδιοκτητη μιλαμε,εχω και φωτο απο το τερας!!!!

BMW Power
05-02-13, 10:58
Δεν έβγαινε σε μπλε το Μ3 εκτός των ειδικών εκδόσεων
Europa Maister
EVO
Cecotto

Macao Blue metallic (250)

alpaneras
07-02-13, 08:35
Η βαλβιδα αυτη λειτουργει παντα,δεν ειναι μονο για το ρελαντι, με το πατημα του γκαζιου,ετσι την δοκιμαζεις κιολας.Στο ρελαντι ειναι ελαχιστα ανοιχτη και με το πατημα του γκαζιου κλεινει.Αν και το εχω αναφερει και παλιοτερα,ενα μπλε Μ3 Ε30 με γαλλικες πινακιδες του Γιαννη,για να γινει 2,5 με ολα τα πραγματα καινουργια,ξεπερασε τα 10


Ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.s14.net/forums/showthread.php?37916-E30-M3-minor-rust-repair/page33