PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά μεταχειρισμένης BMW 118i (F20);


dimigr73
01-09-12, 16:17
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά το εξής θέμα:

Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποσύρω (με μεγάλη λύπη) την παλιά μου μπέμπα που πλέον ενηλικιώθηκε (και με το παραπάνω...σε λίγο γίνεται 20άρα!!!). Καθ' ότι κολλημένος και ερωτευμένος με την εν λόγω μάρκα, είπα να συμβουλευτώ έναν εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο σχετικά με την αγορά μιας BMW 118i (F20), αφού η αγορά 3άρας είναι πλέον για μένα όνειρο θερινής νυκτός...

Καθώς συζητούσαμε όμως, ο πωλητής μου "πέταξε" την εξής εναλλακτική: την αγορά μιας μεταχειρισμένης 118i (F20) σε πολύ δελεαστική τιμή, περίπου 30% φθηνότερη από την αντίστοιχη καινούργια! Αυτό που γνωρίζω προς το παρόν είναι ότι η συγκεκριμένη 118i:

- Είναι η έκδοση Sport Line
- Δεν έχει κλείσει χρόνο
- Έχει κάνει κοντά στα 10.000 χλμ
- Είναι αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσαν τα στελέχη της BMW Hellas (εάν κατάλαβα καλά) και όχι από ιδιώτη
- Θα έχει 2 έτη εγγύηση (σα να ήταν καινούργιο)

Πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο ή κάποιο λάκκο έχει η φάβα; Επίσης, πιστεύετε πως πρέπει οπωσδήποτε να το πάω στο μηχανικό μου να του ρίξει μια ματιά (αν με αφήσουν να κάνω κάτι τέτοιο) ή δεν χρειάζεται;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

nikosdov116i
01-09-12, 17:55
Για τα εταιρικά αυτοκίνητα αυτό είναι αλήθεια.Τα δίνουν σε κάποια μεγάλα στελέχη και στο χρόνο τ'αλλάζουν.Ένας έλενγχος όμως δεν βλάπτει κανέναν?

paganis
01-09-12, 18:24
οποιοδηποτε αυτοκινητο (εκτος συλλεκτικων εκδοσεων) βγαινει απο την αντιπροσωπεια...με το καλημερα, χανει περιπου 20% της τιμης του! με δεδομενο λοιπον πως το αυτοκινητο οδηγηθηκε για περιπου ενα χρονο...απο ατομο-α που δεν το ενιωθε δικο του...με τα γνωστα επακολουθα, θεωρω πως μια εκπτωση της ταξεως του 30%,,ειναι λιγη..

Veldrin
01-09-12, 19:01
Εγώ θα το πήγαινα για ένα γερό τσέκ, και αν όλα ήταν εντάξει θα το σκεφτόμουν. Το θέμα είναι πως ίσως να μπορείς να πιέσεις καταστάσεις στην τιμή καθότι δίλιτρο.

Απο την άλλη, όλα τα F20 είναι ίδιας maximum ηλικίας ! Οπότε ψάξου πρώτα γενικά σε όλα τα μεταχειρισμένα γιατί όλο και κάτι καλύτερο θα κυκλοφορεί απο τιμές και θα είναι και ιδιωτών.

dimigr73
01-09-12, 19:30
Εγώ θα το πήγαινα για ένα γερό τσέκ, και αν όλα ήταν εντάξει θα το σκεφτόμουν. Το θέμα είναι πως ίσως να μπορείς να πιέσεις καταστάσεις στην τιμή καθότι δίλιτρο.

Απο την άλλη, όλα τα F20 είναι ίδιας maximum ηλικίας ! Οπότε ψάξου πρώτα γενικά σε όλα τα μεταχειρισμένα γιατί όλο και κάτι καλύτερο θα κυκλοφορεί απο τιμές και θα είναι και ιδιωτών.

Το συγκεκριμένο δεν είναι δίλιτρο. Μην σε μπερδεύει το "118". Είναι 1600 κυβικά με 170 ίππους αντί του 116 με τους 136.

Τι εννοείς ότι όλα τα F20 είναι ίδιας maximum ηλικίας;

Είναι προτιμότερο να πάρω αυτοκίνητο από ιδιώτη παρά από εταιρεία με το σκεπτικό ότι ο ιδιώτης το φροντίζει καλύτερα;

Επίσης, θα ήταν καλύτερα να πάω σε μια 3άρα κουπέ επταετίας παρά σε έναν άσσο μερικών μηνών (για τα ίδια λεφτά πάντα μιλάμε);

kostastnt
01-09-12, 21:24
Και πως ξέρεις ότι δεν ήταν για test drive?

Σίγουρα μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο από 30% και αφού ελεγχθεί εξονυχιστικά από τουλάχιστον 2 συνεργεία.. Ήδη στην Γερμανία κυκλοφορούνε 118 jahreswagen και ακούγεται ότι θα γίνει πάλι 50% στο τελωνείο σε λίγο καιρό.. Οπότε δες το από όλες τις μεριές..

Veldrin
01-09-12, 21:27
Το συγκεκριμένο δεν είναι δίλιτρο. Μην σε μπερδεύει το "118". Είναι 1600 κυβικά με 170 ίππους αντί του 116 με τους 136.

Τι εννοείς ότι όλα τα F20 είναι ίδιας maximum ηλικίας;

Είναι προτιμότερο να πάρω αυτοκίνητο από ιδιώτη παρά από εταιρεία με το σκεπτικό ότι ο ιδιώτης το φροντίζει καλύτερα;

Επίσης, θα ήταν καλύτερα να πάω σε μια 3άρα κουπέ επταετίας παρά σε έναν άσσο μερικών μηνών (για τα ίδια λεφτά πάντα μιλάμε);

Ωπ δεν ήξερα οτι πάει έτσι με τα καινούρια 118 ! Καλό !

Θέλω να πώ οτι τα F20 δεν έχουν χρόνο που κυκλοφόρησαν στην αγορά, οπότε ότι αυτοκίνητο βρείς θα είναι τέτοιας ηλικίας το πολύ ! Προσωπικά θα προτιμούσα χίλιες φορές να πάρω αυτοκίνητο απο ιδιώτη παρά απο κάτασταση κατοχής "leasing" με την προυπόθεση οτι θα του γίνει καλός έλεγχος. Όταν κάτι είναι δικό σου το φροντίζεις πολύ περισσότερο.

bimmerm
02-09-12, 15:47
Το συγκεκριμένο δεν είναι δίλιτρο. Μην σε μπερδεύει το "118".

Είναι προτιμότερο να πάρω αυτοκίνητο από ιδιώτη παρά από εταιρεία με το σκεπτικό ότι ο ιδιώτης το φροντίζει καλύτερα;

Επίσης, θα ήταν καλύτερα να πάω σε μια 3άρα κουπέ επταετίας παρά σε έναν άσσο μερικών μηνών (για τα ίδια λεφτά πάντα μιλάμε);

ειναι καλυτερα να παρεις ασσο γιατι καταλαβαινω οτι αυτη την στιγμη δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να συντηρεις μια 3αρα που θα ζηταει.

ειναι προτιμοτερο να παρεις ασσο απο ιδιωτη γιατι θα το ...φροντιζει!!!

μακρια απο εταιρικα ,ξερω τι σου λεω...εαν θες με εμπιστευεσαι.εαν ηταν πολυ γνωστος σου ο πωλητης και σου ελεγε τι τραβηξε και σου εκανε 50% ισως...αλλα να ξερεις τι εχεις παρει.

τωρα κοιτα εαν δεν σε νοιαζει να ειναι ασσος φ20, αγοραζεις ενα καινουριο ε87 στα ιδια λεφτα με τον ιδιο εξοπλισμο(εαν βρεις,υπαρχουν λιγα κομματια αποτι ξερω) και κανεις και καλυτερη τιμη.μπορεις να τον παρεις με 18000 σαυτην την εκδοση ,στο κουτι του.εχω δει...η' μεταχειρισμενο στα 13.000 με λιγα χιλιομετρα.εχει πολλες ευκαιριες,ψαξε...

αλλιως λεω να περιμενεις λιγο ακομα για περισσοτερους ασσους φ20 που θα βγουν.αν μπορεις βεβαια...

dimigr73
02-09-12, 16:56
ειναι καλυτερα να παρεις ασσο γιατι καταλαβαινω οτι αυτη την στιγμη δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να συντηρεις μια 3αρα που θα ζηταει.

ειναι προτιμοτερο να παρεις ασσο απο ιδιωτη γιατι θα το ...φροντιζει!!!

μακρια απο εταιρικα ,ξερω τι σου λεω...εαν θες με εμπιστευεσαι.εαν ηταν πολυ γνωστος σου ο πωλητης και σου ελεγε τι τραβηξε και σου εκανε 50% ισως...αλλα να ξερεις τι εχεις παρει.

τωρα κοιτα εαν δεν σε νοιαζει να ειναι ασσος φ20, αγοραζεις ενα καινουριο ε87 στα ιδια λεφτα με τον ιδιο εξοπλισμο(εαν βρεις,υπαρχουν λιγα κομματια αποτι ξερω) και κανεις και καλυτερη τιμη.μπορεις να τον παρεις με 18000 σαυτην την εκδοση ,στο κουτι του.εχω δει...η' μεταχειρισμενο στα 13.000 με λιγα χιλιομετρα.εχει πολλες ευκαιριες,ψαξε...

αλλιως λεω να περιμενεις λιγο ακομα για περισσοτερους ασσους φ20 που θα βγουν.αν μπορεις βεβαια...

Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια...Νομίζω πως το μοντέλο στο οποίο αναφέρομαι είναι το τρίτο κατά σειρά στη λίστα αυτή: http://e4c2.bmwgroup.com/e4c/searchResults.jsf

Έχει τα εξής κοινά χαρακτηριστικά με όσα ανέφερε ο πωλητής:

- Είναι 118i Sport Line
- Είναι μαύρο
- Κοστίζει 22.500
- Βρίσκεται στην ίδια εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπία

Χαρακτηριστικά που διαφέρουν σε σχέση με όσα ανέφερε ο πωλητής:

- Έχει κάνει 15.000 αντί για 10.500 (εντάξει, μπορεί να "έπαιξε" το μάτι του πωλητή)
- Το αντίστοιχο καινούργιο μού είπε ότι κάνει 31.000 ενώ η αρχική τιμή καταλόγου για το μεταχειρισμένο (στο παραπάνω site) λέει 29.850
- Γράφει ότι είναι "ιδιωτικό", ενώ αυτός είπε ότι είναι ένα από τα εταιρικά της BMW Hellas

Επίσης, πρότεινε άλλα δύο 116 (σε περίπτωση που ενδιαφερόμασταν) κοντά στα 22.500 και όταν τον ρωτήσαμε γιατί δεν είναι φθηνότερα σε σχέση με την 118, μας είπε (μετά από σκέψη) ότι η 116 πουλάει περισσότερο...

Εάν το όχημα είναι ΟΚ από κοντά, λέω να του προτείνω να μου το αφήσει στα 17.000 - 18.000 με 2 χρόνια επιπλέον εγγύηση και με τις ζάντες (17άρες) της επιλογής μου και άμα θέλει... αλλιώς ας το βάλει έμπλαστρο!

Ε87 δεν θέλω γιατί ήθελα τούρμπο κινητήρα.

Δεν ξέρω τι έξοδα συντήρησης έχει μια 3άρα... το πρόβλημά μου είναι τα έξοδα απόκτησης...:scratchch

Veldrin
02-09-12, 17:10
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια...Νομίζω πως το μοντέλο στο οποίο αναφέρομαι είναι το τρίτο κατά σειρά στη λίστα αυτή: http://e4c2.bmwgroup.com/e4c/searchResults.jsf

Έχει τα εξής κοινά χαρακτηριστικά με όσα ανέφερε ο πωλητής:

- Είναι 118i Sport Line
- Είναι μαύρο
- Κοστίζει 22.500
- Βρίσκεται στην ίδια εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπία

Χαρακτηριστικά που διαφέρουν σε σχέση με όσα ανέφερε ο πωλητής:

- Έχει κάνει 15.000 αντί για 10.500 (εντάξει, μπορεί να "έπαιξε" το μάτι του πωλητή)
- Το αντίστοιχο καινούργιο μού είπε ότι κάνει 31.000 ενώ η αρχική τιμή καταλόγου για το μεταχειρισμένο (στο παραπάνω site) λέει 29.850
- Γράφει ότι είναι "ιδιωτικό", ενώ αυτός είπε ότι είναι ένα από τα εταιρικά της BMW Hellas

Επίσης, πρότεινε άλλα δύο 116 (σε περίπτωση που ενδιαφερόμασταν) κοντά στα 22.500 και όταν τον ρωτήσαμε γιατί δεν είναι φθηνότερα σε σχέση με την 118, μας είπε (μετά από σκέψη) ότι η 116 πουλάει περισσότερο...

Εάν το όχημα είναι ΟΚ από κοντά, λέω να του προτείνω να μου το αφήσει στα 17.000 - 18.000 με 2 χρόνια επιπλέον εγγύηση και με τις ζάντες (17άρες) της επιλογής μου και άμα θέλει... αλλιώς ας το βάλει έμπλαστρο!

Ε87 δεν θέλω γιατί ήθελα τούρμπο κινητήρα.

Δεν ξέρω τι έξοδα συντήρησης έχει μια 3άρα... το πρόβλημά μου είναι τα έξοδα απόκτησης...:scratchch

Δεν το σκέφτεσαι καθόλου άσχημα. Θα σου έθετα μόνο το θέμα του οτι το τούρμπο ζητάει ακριβά service αλλα η αξιοπιστία της Efficient Dynamics E87 μόνο καλή δεν ήταν οπότε άκυρο.

dimigr73
02-09-12, 19:44
Το κακό είναι ότι σχεδόν από 18 χρονών οδηγώ 3άρα (του πατέρα μου είναι το αμάξι) και θα μου πάρει χρόνο να συνηθίσω τον άσσο, παρόλο που έχει καλούς χώρους και πολύ καλή θέση οδηγού για αυτοκίνητο της κατηγορίας του. Είδα μια μεταχειρισμένη 320 coupe στο site της BMW με τα μεταχειρισμένα και "έλιωσα"... Αχχ...:wub:

120ihatch
02-09-12, 20:02
Φίλε ότι και αν κάνεις, μην κινηθείς βιαστικά... το αυτοκίνητο που ψάχνεις είναι καινούργιο και γι αυτό όσο περνά ο καιρός όλο και περισσότερα αυτοκίνητα θα υπάρχουν στα μεταχειρισμένα.

Μεγάλη προσοχή λοιπόν ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ SERVICE ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΜΈΝΟΣ - ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ

bimmerm
02-09-12, 21:58
να συμπληρωσω...
μου φαινεται οτι η καρδια σου ειναι εκει που λες..οποτε μαλλον τα αλλα περισευουν και θα κανεις την αμαρτια.δεν ξερω ποσο εχει η 7 χρονων 3αρα αλλα ειναι πιο ακριβη απο τον ασσο που θες?
η 3αρα κουπε μετα τα 7 χρονια σιγουρα εχει και θα εχειπιο πολλα εξοδα συντηρησης απο ενα καινουριο ασσο

αξιοπιστια πλεον στις μικρες δεν υπαρχει.και η ε87 και οι 3αρες και η φ20 εχουν προβληματα.η νεα 3αρα δεν ξερουμε ακομα γιατι ειναι φρεσκια,αλλα η φ20 εχει ηδη καποια προβληματακια νεοτητας.μην βασιζεται σε τετοια κριτηρια.

ο νεος ασσος ειναι καταπληκτικος σαν οδηγηση.ειναι ανετο,γρηγορο με πλευση 5αρας.το θεμα ομορφιας ειναι υποκειμενικο.

εαν αντεχεις οικονομικα ,ακου την καρδια σου,ξες εσυ.εαν οχι περιμενε να παρεις καποιο αλλο μεταχειρισμενο,εκτος εαν στο δωσει 17000 και το ελεγξεις με δικο σου συνεργειο και το βρουν ενταξει.

Dim77
02-09-12, 22:25
Ενδεχομένως να είναι και αυτοκίνητο δοκιμών περιοδικών, εκτός από test drive πελατών. Δεν ξέρω πόσο κακό μπορεί να είναι αυτό αν η έκπτωση είναι αυτή που πρέπει.

Η τιμή καταλόγου μπορεί άνετα να αυξηθεί σε γερμανικά αυτοκίνητα κατά 5-6000 άνετα και εύκολα να βάλεις και 10.000ευρώ πάνω από την αρχική τιμή σε εξοπλισμό και να αναρωτιέσαι γιατί πήγες από τα 31 στα 41 με πράγματα που έχουν πολύ φτηνά αυτοκίνητα.

Το τι πουλαει παραπάνω...:nixweiss: και τα 2 116 και 118 είναι 1.6 λιτρα με ίδιο CO2 κλπ.

Βασικά έχω δεί αρκετά F20 και είναι όλα leasing.

Είτε σειρά 1 πάρεις, είτε σειρά 3, δεν νομίζω να έχει διαφορά στο κόστος συντήρησης (με ίδιο μοτέρ).
Ακόμα και για σειρά 5 θα το έλεγα.

Για μια άλλη απορία σου (καλύτερα κουπέ 7ετίας ή Φ20 ενός έτους), εξαρτάται από πολλά πράγματα, αλλά άλλο τα 15000 χλμ και 1 έτος και άλλο 7 έτη και κυρίως άλλο αμάξι με εγγύηση και άλλο χωρίς.

Και τέλος, οδήγησα F20 118i (μαύρο με steptronic :D ) για πολύ λίγο και μου άφηνε αίσθηση 2 μεγεθών πάνω (5αρας δηλαδή).

dimigr73
03-09-12, 14:54
να συμπληρωσω...
μου φαινεται οτι η καρδια σου ειναι εκει που λες..οποτε μαλλον τα αλλα περισευουν και θα κανεις την αμαρτια.δεν ξερω ποσο εχει η 7 χρονων 3αρα αλλα ειναι πιο ακριβη απο τον ασσο που θες?
η 3αρα κουπε μετα τα 7 χρονια σιγουρα εχει και θα εχειπιο πολλα εξοδα συντηρησης απο ενα καινουριο ασσο


Η συγκεκριμένη 3άρα επταετίας είναι 325 coupe...:wub: και ναι, είναι στα ίδια λεφτά (περίπου 22.000) αλλά έχει τα εξής αρνητικά (κατά την άποψή μου πάντα):

- Είναι 2500 κυβικά που σημαίνει τεκμήρια και τέλη κυκλοφορίας στο θεό!
- Έχει χρώμα που με "χαλάει"
- Χρειάζεται ΣΙΓΟΥΡΑ έλεγχο από 2 συνεργεία γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη
- "Ξεροσταλιάζει" στον ήλιο επί μέρες (μήνες υποθέτω)
- Είναι 2500 κυβικά και 7ετίας που σημαίνει τυχόν απρόοπτα και βαρβάτα έξοδα συντήρησης.

Ωστόσο, είδα κάπου και μία 320 coupe μερικών μηνών στα 31.000...

Πραγματικά, έχω μπερδευτεί αυτή τη στιγμή

spentgr
03-09-12, 17:11
Πάντως σχετικά με τα leasing θα ήθελα να πω ότι,
συνήθως τέτοια αυτοκίνητα δεν τα παίρνουν οι πιτσιρικάδες που εργάζονται σε μια εταιρεία και αρχίζουν και κάνουν αναβάσεις, τα έχουν τύποι μιας κάποιας ηλικίας οικογενειάρχες μεγαλοστελέχοι δηλαδή που προφανώς δεν τα σκοτώνουν στο δρόμο. Τα παραπάνω όταν τα αυτοκίνητα έχουν δωθεί σε μεγάλες εταιρείες, γιατί υπάρχουν και τύποι με μικροεπιχειρήσεις που παίρνουν leasing ουσιαστικά για την πάρτυ τους και εκεί όντως δεν ξέρεις τι γίνεται.
Αν το αυτοκίνητο ήταν σε μαγάλη εταιρεία εγώ θα το έπερνα άφοβα.

Veldrin
03-09-12, 18:03
Πάντως σχετικά με τα leasing θα ήθελα να πω ότι,
συνήθως τέτοια αυτοκίνητα δεν τα παίρνουν οι πιτσιρικάδες που εργάζονται σε μια εταιρεία και αρχίζουν και κάνουν αναβάσεις, τα έχουν τύποι μιας κάποιας ηλικίας οικογενειάρχες μεγαλοστελέχοι δηλαδή που προφανώς δεν τα σκοτώνουν στο δρόμο. Τα παραπάνω όταν τα αυτοκίνητα έχουν δωθεί σε μεγάλες εταιρείες, γιατί υπάρχουν και τύποι με μικροεπιχειρήσεις που παίρνουν leasing ουσιαστικά για την πάρτυ τους και εκεί όντως δεν ξέρεις τι γίνεται.
Αν το αυτοκίνητο ήταν σε μαγάλη εταιρεία εγώ θα το έπερνα άφοβα.

Έχω ακούσει άνθρωπο που νοίκιασε αμάξι μόνο και μόνο για να κάνει μεταμόσχευση ανταλλακτικά στο ίδιο δικό του. Έγκλημα.

Απο εκεί και πέρα τι να εμπιστευτείς και τι να κάνεις αν σου κάτσει η στραβή. Μόνο αν έχεις πολύ μάγκα και σίγουρο μηχανικό.

dimigr73
03-09-12, 18:57
Έχω ακούσει άνθρωπο που νοίκιασε αμάξι μόνο και μόνο για να κάνει μεταμόσχευση ανταλλακτικά στο ίδιο δικό του. Έγκλημα.

Απο εκεί και πέρα τι να εμπιστευτείς και τι να κάνεις αν σου κάτσει η στραβή. Μόνο αν έχεις πολύ μάγκα και σίγουρο μηχανικό.

Άκου τι σκέφτηκε να κάνει ο καρμίρης! :bugeye:

Ε, από κει και μετά, απλά κάνεις το σταυρό σου να μην σου κάτσει κάτι τέτοιο...τι να πω...

kostastnt
03-09-12, 20:22
Έχω μπει σε leasing από μεγαλοστέλεχος οικογενειάρχη κτλ και πραγματικά το αμάξι δεν το νοιάζονται καθόλου.. Δεν με βόλευε το τασάκι επειδή είχε καπάκι και επιτόπου το έσπασε..

Και άλλους που ξέρω με leasing όλοι το αμάξι το γράφουνε τελείως..

dimigr73
04-09-12, 19:12
Μετά από μια πρώτη γνωριμία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, έχω να πω τα εξής:

1. Το εσωτερικό του ήταν άθικτο! Φαινόταν 100% καινούργιο (παρά τους 10-11 μήνες που το βαραίνουν).

2. Στο εξωτερικό του παρατήρησα τα εξής:

- Ένα μικρό βούλιαγμα στον ουρανό, περίπου πάνω από την πόρτα του συνοδηγού - λογικά αυτό δεν φτιάχνεται ή για να φτιαχτεί θέλει τρελλό ξήλωμα

- Μικρογρατσουνιές/ξεφτίσματα στον πίσω προφυλακτήρα

- 2-3 επιφανειακές αμυχές στο αμάξωμα (στις πόρτες) - έχει φύγει το χρώμα και φαίνεται η γκρι επικάλυψη π.χ. σα να έχει γρατσουνιστεί με κάποιο δαχτυλίδι κατά λάθος.

- Στον ουρανό άνοιξα τα καπάκια όπου συνδέεται η σχάρα και βρήκα ίχνη λευκής σκόνης, προφανώς είχε μείνει από την αλοιφή γυαλίσματος. Επίσης οι τσιμούχες των θυρών είχαν πολλούς λεκέδες, υποθέτω λόγω της αλοιφής γυαλίσματος;


Πάμε στο (πολύ σύντομο) test drive:


1. Αίσθηση αρκετά καλή. Μου έκανε εντύπωση το τίναγμα με τη 2α. Δεν έχω συνηθίσει το υποβραχιόνιο και δεν μπορώ να πω ότι έβαζα γρήγορα και με άνεση τις ταχύτητες. Επίσης, δεν μπορούσα να νιώσω στις πόσες στροφές ήταν ιδανική η αλλαγή ταχυτήτων...

2. Κρατώντας το λεβιέ ταχυτήτων, παρατήρησα τρέμουλο το οποίο γίνεται περισσότερο αισθητό με την 4η και ομολογώ με ενόχλησε (σα να ήταν υποδεέστερης μάρκας). Είναι φυσιολογικό αυτό ή το έχουν ξεσκίσει το αμάξι;

3. Στη ρύθμιση comfort, το όχημα πρότεινε αλλαγές κοντά στις 2000 σ.α.λ. Τόσο χαμηλά δικαιολογείται;


Και μια τελευταία παρατήρηση: Εάν αφήσεις το αυτοκίνητο ξεκλείδωτο, μετά από λίγο κλειδώνει πόρτες και ανεβάζει παράθυρα. Στην περίπτωση αυτή, τα παράθυρα οδηγού και συνοδηγού δεν έκλεισαν εντελώς, αλλά άφησαν σχεδόν δύο δάχτυλα. Μου είπαν ότι γίνεται επίτηδες για λόγους εξαερισμού...Ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί εμένα μου φάνηκε τουλάχιστον αστείο αυτό που άκουσα...

Εάν αρνηθεί η αντιπροσωπία να το πάω σε μηχανικό για έλεγχο, πιστεύετε ότι αξίζει να συνεχίσω;

kostastnt
04-09-12, 21:20
Αν αρνηθούν έλεγχο ζητάς 5ετή εγγύηση..

Veldrin
04-09-12, 21:31
Οπωσδήποτε σε μηχανικό να σου πεί και πως μπορεί να έγινε το βαθούλωμα επάνω και πόσο πάει το μαλλί για επιδιόρθωση.

Για 10 μηνών αυτοκίνητο αυτά που είπες είναι υπερ-αρκετά ωστε να έκανα λίγη υπομονή να δώ και άλλες επιλογές.

Πόσο στο αφήνουν το αυτοκίνητο ;

dimigr73
05-09-12, 07:30
Πόσο στο αφήνουν το αυτοκίνητο ;

Στα 22.500, αλλά θα πέσει γερό παζάρι (ευελπιστώ για κάτω από 18.000)...

Με απασχολούν κυρίως 2 πράγματα:

- Το τρέμουλο του λεβιέ (με επιλεγμένη σχέση μετάδοσης): Είναι φυσιολογικό;

- Το αυτόματο κλείδωμα/ανέβασμα παραθύρων: Το γεγονός ότι δεν έκλεισαν τα 2 μπροστινά παράθυρα εντελώς είναι ΟΝΤΩΣ φυσιολογικό ή υπάρχει ηλεκτρολογικό πρόβλημα;

bimmerm
05-09-12, 10:58
σε 3 χρονια το αυτοκινητο αυτο συμφωνα με την ευρωπαικη επισημη αξιολογηση για αυτοκινητα στην χωρα μας θα αξιζει 14.000 ευρω.επισημα ,οχι ποσο θα το κοστολογεις εσυ .λαβε και αυτο υποψη σου.παντως μην δεχτεις πανω απο 17.000.

σιγουρα το πας εξω αλλιως η' ζητας εγγυηση 5αετιας η' τους το αφηνεις και περιμενεις για καποιο αλλο.σε κανα χρονο εαν μπορεις να περιμενεις θα εχει πιο καλες ευκαιριες.

eparad
05-09-12, 11:28
Στις αρχές του χρόνου, πήγε φίλος σε αντιπροσωπεία της Αθήνας προκειμένου να κάνει διερευνητική επαφή για την αγορά 118 F20. Αφού κατάλαβαν ότι ενδιαφέρεται σοβαρά του πρότειναν μία 1,5 μήνα με 2.000 km, την οποία, όπως του είπαν, χρησιμοποιούσε το αφεντικό.
Η έκπτωση δεν ήταν τρελή, αλλά, δεδομένου ότι το αυτοκίνητο ήταν καινούριο, μπήκε στον πειρασμό να το ψάξει.
Πήγε λοιπόν μετά από μερικές μέρες με φίλο του φανοποιο για να το δουν. Ο φανοποιός είχε το γνωστό μηχανάκι μέτρησης πάχους χρώματος. Θες να σου πω τι βρήκε; 'Ηταν βαμένη μέχρι και η οροφή.
Ό,τι γυαλίζει λοιπόν σίγουρα δεν είναι χρυσός. Ακόμη και τέτοια αυτοκίνητα θέλουν απίστευτο ψάξιμο.

Όσο για την 325 που αναφέρεις, είναι υπερβολικά μα υπερβολικά ακριβή. Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις 335 του 2007. Η διαφορά στο κόστος είναι μηδαμινή (ίδια τέλη, ίδια ασφάλεια, ελάχιστη διαφορά στο τεκμήριο, ίδια συντήρηση) και η διαφορά στην αίσθηση τεράστια. Επειδή είμαι κάτοχος 335 και έχω οδηγήσει πολλές φορές 325, σου λέω ούτε καν να το σκεφτείς, εάν τελικά καταλήξεις σε 3άρα και όχι σε καινούρια 118 (που είναι και η πιο συνετή λύση εδώ που τα λέμε).

dimigr73
05-09-12, 11:36
Στις αρχές του χρόνου, πήγε φίλος σε αντιπροσωπεία της Αθήνας προκειμένου να κάνει διερευνητική επαφή για την αγορά 118 F20. Αφού κατάλαβαν ότι ενδιαφέρεται σοβαρά του πρότειναν μία 1,5 μήνα με 2.000 km, την οποία, όπως του είπαν, χρησιμοποιούσε το αφεντικό.
Η έκπτωση δεν ήταν τρελή, αλλά, δεδομένου ότι το αυτοκίνητο ήταν καινούριο, μπήκε στον πειρασμό να το ψάξει.
Πήγε λοιπόν μετά από μερικές μέρες με φίλο του φανοποιο για να το δουν. Ο φανοποιός είχε το γνωστό μηχανάκι μέτρησης πάχους χρώματος. Θες να σου πω τι βρήκε; 'Ηταν βαμένη μέχρι και η οροφή.

Πλάκα θα'χει να πρόκειται για το ίδιο αυτοκίνητο... Μήπως ο φίλος σου είχε κρατήσει το VIN του αυτοκινήτου;

eparad
05-09-12, 13:04
Όχι, δεν είναι αυτό για το οποίο έλεγα. Εκείνο ήταν λευκό και αυτόματο.

Δεδομένης της κατάστασης πάντως στο χώρο των πωλήσεων αυτοκινήτων, της οικονομικής κατάστασης γενικώς και ότι το αυτοκίνητο στο οποίο αναφέρεσαι δεν έχει κανένα extra πλην του σπορ πακέτου, η τιμή που ζητάνε δεν παίζει, ειδικά όταν το καινούριο έχει 25.520.

Εάν το πάρεις με 17-18000 έχει καλώς. Εάν όχι ας το φάνε. Στην τελική 25.520 -30% = 17.864.

dimigr73
05-09-12, 13:15
Όχι, δεν είναι αυτό για το οποίο έλεγα. Εκείνο ήταν λευκό και αυτόματο.

Δεδομένης της κατάστασης πάντως στο χώρο των πωλήσεων αυτοκινήτων, της οικονομικής κατάστασης γενικώς και ότι το αυτοκίνητο στο οποίο αναφέρεσαι δεν έχει κανένα extra πλην του σπορ πακέτου, η τιμή που ζητάνε δεν παίζει, ειδικά όταν το καινούριο έχει 25.520.

Εάν το πάρεις με 17-18000 έχει καλώς. Εάν όχι ας το φάνε. Στην τελική 25.520 -30% = 17.864.

25.520 κάνει με απόσυρση και χωρίς το πακέτο Sport Line. Στην αντιπροσωπία, καινούργιο μου το έβγαλαν στα 31.000!

Veldrin
05-09-12, 19:57
Αν δε δέχονται για πιο κάτω όταν το αμάξι έχει και θεματάκια (που δεν ξέρω προσωπικά αν είναι φυσιολογικά ή όχι) θα κρατούσα τα λεφτά μου και θα περίμενα για το κατάλληλο. Το να τρέμει πάντως ο λεβιές στην 4η ειδικότερα δεν θα έλεγα πως είναι και πολύ ενθαρρυντικό.

Επίσης το αυτοκίνητο για 10 μηνών αμάξι έχει οδηγηθεί αρκετά για να το είχε εταιρικό μεγαλοστέλεχος (15χιλ χιλιόμετρα).

dimigr73
05-09-12, 20:27
Μπορείτε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε λίγο;

Η ζάντα της εικονιζόμενης 116 είναι ζάντα Σειράς 1 ή παλιάς Σειράς 3 ρε παιδιά γιατί θα τρελλαθώ;

dimigr73
05-09-12, 20:40
Αν δε δέχονται για πιο κάτω όταν το αμάξι έχει και θεματάκια (που δεν ξέρω προσωπικά αν είναι φυσιολογικά ή όχι) θα κρατούσα τα λεφτά μου και θα περίμενα για το κατάλληλο. Το να τρέμει πάντως ο λεβιές στην 4η ειδικότερα δεν θα έλεγα πως είναι και πολύ ενθαρρυντικό.

Επίσης το αυτοκίνητο για 10 μηνών αμάξι έχει οδηγηθεί αρκετά για να το είχε εταιρικό μεγαλοστέλεχος (15χιλ χιλιόμετρα).

Σήμερα που ξαναπήγα, ο κατά τα άλλα συμπαθέστατος και φιλικότατος πωλητής, μου είπε τα εξής:

- Το αυτοκίνητο γράφει 10.600 χλμ. στο καντράν, απλά αυτοί έβαλαν 15.000 στην αγγελία για να μην το αλλάζουν συνέχεια μέχρι να πουληθεί (τι είπε ο άνθρωπος)

- Μου είπε ότι θα το κοιτάξουν το θέμα με το λεβιέ... Σήμερα πάντως, οδήγησα μία 116 και ο λεβιές ήταν σφιχτότατος και με καλή αίσθηση όπως αρμόζει σε μια μπέμπα! Καμία σχέση με το "παίξιμο" του λεβιέ της 118...

- Το βουλιαγματάκι μπορούν να μου το επιδιορθώσουν εύκολα χωρίς χρέωση

- Υπάρχει περίπτωση για επέκταση εγγύησης

- Μπορώ να φέρω μηχανικό και φανοποιό να δουν το αμάξι. Είναι "καθαρό" όπως ισχυρίστηκε

- Άφησα το ωραίο για το τέλος... κάτω από 22.000 δεν πέφτει... Μέχρι και για μετρητοίς του είπα, αλλά ήταν ανένδοτος...

- Το θέμα με τα μπροστινά παράθυρα που δεν έκλειναν εντελώς μετά από αυτόματο κλείδωμα/ανέβασμα δεν το κατάλαβε και επέμενε πως κάποιος πωλητής το κλείδωσε από μακριά χωρίς να το πάρω χαμπάρι...

Συμπέρασμα;

harristheo
05-09-12, 20:59
Συμπέρασμα
ΕΣΥ έχεις τα χρήματα και μπορείς να βρεις οτιδήποτε άλλο θέλεις...
Μπορείς να φύγεις τρέχοντας η μπορείς να φύγεις περπατώντας...
Διάλεξε...

Πολυ δύσκολοι στο παίζουν...

Χάρης

Υ.γ. Αυτα τα σχόλια του είδους το αυτοκίνητο ήταν πρώην προσωπικο όχημα στελέχους....τα εχω ακουυυυυσεεεειιιιιι.....

Veldrin
05-09-12, 23:19
Σήμερα που ξαναπήγα, ο κατά τα άλλα συμπαθέστατος και φιλικότατος πωλητής, μου είπε τα εξής:

- Το αυτοκίνητο γράφει 10.600 χλμ. στο καντράν, απλά αυτοί έβαλαν 15.000 στην αγγελία για να μην το αλλάζουν συνέχεια μέχρι να πουληθεί (τι είπε ο άνθρωπος)

- Μου είπε ότι θα το κοιτάξουν το θέμα με το λεβιέ... Σήμερα πάντως, οδήγησα μία 116 και ο λεβιές ήταν σφιχτότατος και με καλή αίσθηση όπως αρμόζει σε μια μπέμπα! Καμία σχέση με το "παίξιμο" του λεβιέ της 118...

- Το βουλιαγματάκι μπορούν να μου το επιδιορθώσουν εύκολα χωρίς χρέωση

- Υπάρχει περίπτωση για επέκταση εγγύησης

- Μπορώ να φέρω μηχανικό και φανοποιό να δουν το αμάξι. Είναι "καθαρό" όπως ισχυρίστηκε

- Άφησα το ωραίο για το τέλος... κάτω από 22.000 δεν πέφτει... Μέχρι και για μετρητοίς του είπα, αλλά ήταν ανένδοτος...

- Το θέμα με τα μπροστινά παράθυρα που δεν έκλειναν εντελώς μετά από αυτόματο κλείδωμα/ανέβασμα δεν το κατάλαβε και επέμενε πως κάποιος πωλητής το κλείδωσε από μακριά χωρίς να το πάρω χαμπάρι...

Συμπέρασμα;

Καλό λούσιμο πέστους. Κάτσε όπως είσαι με τα ωραία σου λεφτάκια και περίμενε για κάτι που πραγματικά είσαι σίγουρος. Το θέμα σαζμάν μπορεί να μην είναι και τίποτα και μπορεί να σου βγεί ιστορία που θα λές "και δεν πήγαινα να πάρω μια νέα 116;". Φύγε, σάρωνε το car.gr και περίμενε.

kefalismos
05-09-12, 23:56
Απλά σκέψου το καλά , γιατί αν πεις για μεταχειρισμένο εκτός αντιπροσωπίας ( χώρια ότι θα χει πολυ μικρότερη εγγύηση ενώ εσύ μπορεί να πάρεις και 4 χρόνια ) ποιος παίρνει αμάξι αυτό τον καιρό , ειδικά bmw , και μάλιστα το πουλαει σε 1-2 χρόνια , ακριβώς δηλαδή εκεί που χάνεις τα περισσότερα λευτά χωρίς να έχει και πρόβλημα.
Κανένας . Απο δω και στο εξής τα μεταχειρισμένα θα βγαίνουν σε πολύ μιρκότερες ποσότητες πολύ απλά γιατί δεν αγοράζει ο κόσμος καινούργια .

Εγώ θα το έπερνα πάντως , αν καινούργιο κοστίζει από 28 και πάνω .

MZ3
06-09-12, 01:01
αυτό με την εγγύηση ειναι καλο δελεαρ πάντως
δεν παν να χαλασουνε ολα θα στα φτιαχνουνε
τώρα θα μου πεις δεν είναι αυτός ο στόχος αλλά για σκέψου να πάρεις ένα πιο καλό και σε δυο χρόνια να τρέχεις και να μην φτάνεις από ζημιές
πολλαπλασιαστής μπεκ ποτέ δεν ξέρεις τι κουσούρια θα έχει ένα μοντέλο καινούριο
οπότε σαν την γραπτή εγγύηση δεν ειναι τίποτα άλλο

harristheo
06-09-12, 06:43
δεν αγοράζουμε ποτέ αυτοκίνητα στα οποία απο ΤΗΝ ΑΡΧΗ βλέπουμε οτι κάτι δεν πάει καλά
η εγγυηση ειναι δέλεαρ μεγάλο αλλα δεν ειναι η ασπίδα για να λυσουμε ενα προβλημα το οποιο ξέρουμε οτι το πιθανότερο ειναι να παρουσιαστεί...

dimigr73
06-09-12, 10:30
Μπορείτε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε λίγο;

Η ζάντα της εικονιζόμενης 116 είναι ζάντα Σειράς 1 ή παλιάς Σειράς 3 ρε παιδιά γιατί θα τρελλαθώ;

Μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει; Η εικόνα βρίσκεται στην 3η σελίδα.

tasos.kamv
06-09-12, 10:36
Κατά 99% είναι από Ε90/92/93
Styling 157
http://felgenkatalog.auto-treff.com/

dimigr73
06-09-12, 10:41
Κατά 99% είναι από Ε90/92/93
Styling 157
http://felgenkatalog.auto-treff.com/

Α μπράβο! Αυτή πρέπει να είναι... Γιατί όταν του είπα του πωλητή πως αυτή η ζάντα δεν είναι της F20, μου έδειξε κάποια της F20 (16άρα μάλιστα) που έμοιαζε (μόνο άμα την κοίταζες από τα 500 μέτρα), αλλά φυσικά δεν ήταν εκείνη.

Νομίζουν ότι τρώμε κουτόχορτο μου φαίνεται...

Έλεος πια...

eparad
06-09-12, 10:51
Γνώμη μου είναι να σταματήσεις να το σκέφτεσαι. Με αυτή την έκπτωση δεν τίθεται θέμα μεταξύ καινούριου και μεταχειρισμένου.

Επειδή έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στην αγορά μεταχειρισμένου, σου λέω ότι σου έχουν πει σχεδόν όλες τις τυπικές ατάκες που λένε οι έμποροι:

1.Το αμάξι το είχε μεγαλοστέλεχος και δεν το πίεζε ποτέ
2. Δεν έχω ανάγκη τα λεφτά σου. Πουλάω σαν τρελός και άμα σου γουστάρει πάρτο αλλιώς φύγε και θα βρω άλλον
3.Η τιμή είναι φανταστική για τον εξοπλισμό (που είναι ο εξοπλισμός; το sportline;;; Άσε μας τώρα...)

Ξέρεις πόσοι άσσοι έχουν πουληθεί από την αρχή του χρόνου; 376. Πάω στοίχημα ότι οι 250 είναι εταιρικά με leasing τα οποία -συνήθως- αγοράζονται από τη BMW Hellas απευθείας. Πόσα μένουν για τους ντίλερ; Ούτε 150 για ΟΛΗ την Ελλάδα σε 7 μήνες. Δηλαδή κάτω από 20 το μήνα για ΟΛΗ την Ελλάδα. Ούτε 1 ανά ντίλερ δε βγαίνει. Και σου το παίζουν ιστορία;;;

Επίσης, ανεξαρτήτως εξοπλισμού, ένα μεταχειρισμένο σαν κι αυτό που αναφέρεις πρέπει να πωλείται πολύ κάτω από την τιμή της αντίστοιχης βασικής έκδοσης. Δηλαδή προτιμάς μεταχειρισμένο sportline από καινούριο απλό; Ή μήπως χάβεις τα 31000 που σου λένε.

Εάν θες να δεις σε ποιανού το όνομα ήταν το αυτοκίνητο, ζήτα να σου δείξουν την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας. Εκεί θα φαίνεται το όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Εάν λέει BMW Hellas μπορεί και να σου λένε την αλήθεια.

Τέλος, 2 φορές στη ζωή μου πήγα να πάρω καινούριο αυτοκίνητο. Μία για τον πατέρα μου και μία για τον αδερφό μου. Και τις 2, ΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 2, η αντιπροσωπεία είχε να μου προτείνει ένα -super duper ουάου- μεταχειρισμένο ίδιο (που εννοείται το χρησιμοποιούσαν στελέχη, μη σου πω το δάνειζαν και στον πρωθυπουργό) με τιμή παραπλήσια του καινούριου, διότι ήταν φορτωμένα με εξοπλισμό (που εγώ βέβαια δεν έβλεπα).

Με έξι λέξεις: ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

dimigr73
06-09-12, 11:29
Γνώμη μου είναι να σταματήσεις να το σκέφτεσαι. Με αυτή την έκπτωση δεν τίθεται θέμα μεταξύ καινούριου και μεταχειρισμένου.

Επειδή έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στην αγορά μεταχειρισμένου, σου λέω ότι σου έχουν πει σχεδόν όλες τις τυπικές ατάκες που λένε οι έμποροι:

1.Το αμάξι το είχε μεγαλοστέλεχος και δεν το πίεζε ποτέ
2. Δεν έχω ανάγκη τα λεφτά σου. Πουλάω σαν τρελός και άμα σου γουστάρει πάρτο αλλιώς φύγε και θα βρω άλλον
3.Η τιμή είναι φανταστική για τον εξοπλισμό (που είναι ο εξοπλισμός; το sportline;;; Άσε μας τώρα...)

Ξέρεις πόσοι άσσοι έχουν πουληθεί από την αρχή του χρόνου; 376. Πάω στοίχημα ότι οι 250 είναι εταιρικά με leasing τα οποία -συνήθως- αγοράζονται από τη BMW Hellas απευθείας. Πόσα μένουν για τους ντίλερ; Ούτε 150 για ΟΛΗ την Ελλάδα σε 7 μήνες. Δηλαδή κάτω από 20 το μήνα για ΟΛΗ την Ελλάδα. Ούτε 1 ανά ντίλερ δε βγαίνει. Και σου το παίζουν ιστορία;;;

Επίσης, ανεξαρτήτως εξοπλισμού, ένα μεταχειρισμένο σαν κι αυτό που αναφέρεις πρέπει να πωλείται πολύ κάτω από την τιμή της αντίστοιχης βασικής έκδοσης. Δηλαδή προτιμάς μεταχειρισμένο sportline από καινούριο απλό; Ή μήπως χάβεις τα 31000 που σου λένε.

Εάν θες να δεις σε ποιανού το όνομα ήταν το αυτοκίνητο, ζήτα να σου δείξουν την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας. Εκεί θα φαίνεται το όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Εάν λέει BMW Hellas μπορεί και να σου λένε την αλήθεια.

Τέλος, 2 φορές στη ζωή μου πήγα να πάρω καινούριο αυτοκίνητο. Μία για τον πατέρα μου και μία για τον αδερφό μου. Και τις 2, ΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 2, η αντιπροσωπεία είχε να μου προτείνει ένα -super duper ουάου- μεταχειρισμένο ίδιο (που εννοείται το χρησιμοποιούσαν στελέχη, μη σου πω το δάνειζαν και στον πρωθυπουργό) με τιμή παραπλήσια του καινούριου, διότι ήταν φορτωμένα με εξοπλισμό (που εγώ βέβαια δεν έβλεπα).

Με έξι λέξεις: ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

Φίλε eparad, μέσα στο μυαλό μου είσαι! :)

Το τελευταίο σου ποστ τα λέει όλα και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ήδη, μετά από τη χθεσινοβραδινή συνάντηση στον αντιπρόσωπο, το ξανασκέφτηκα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν αντέχω άλλο ψέμα στο ψέμα και δεν αξίζει να μπω σε τέτοια διαδικασία για μεταχειρισμένο και ειδικά όταν η τιμή είναι τόσο παραπλήσια με το αντίστοιχο καινούργιο. Η διαφορά των 5.000 ευρώ είναι πολύ μικρή για να προτιμήσει κανείς το μεταχειρισμένο.

Σκέφτομαι μάλιστα να πάρω καινούργια 116 (δεν ξέρω αν η διαφορά των 3000 αξίζει για να πάω σε 118 που είναι 1,1 δευτερόλεπτα πιο γρήγορη σε 0-100 και 1,4 σε ρεπρίζ), αλλά από άλλη αντιπροσωπία (έτσι, για να κάνω και σύγκριση...τα ψέματά τους!) ;)

Εάν γνωρίζετε κάποιον "έμπιστο", "αξιόπιστο" και προπαντώς "ειλικρινή" αντιπρόσωπο (όσο μπορεί να είναι κάποιος...) εντός Αττικής, στείλτε μου PM.

Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για τα σχόλιά σας και θα σας κρατώ ενήμερους για τη συνέχεια της "Ιστορίας αγοράς αυτοκινήτου στην Ελλάδα".

dimigr73
06-09-12, 14:14
Ίσως θα έπρεπε να δείξω στον "υπεράνω" πωλητή αυτό:

http://www.skai.gr/news/finance/article/211875/se-ptotiki-trohia-o-klados-ton-autokiniton/


Όταν του ζήτησα τιμή κάτω από 20.000, μου είπε "Αν κατέβαινε τόσο, θα το αγόραζα εγώ...". Ε, φάτο τότε!

harristheo
06-09-12, 14:45
Εάν θες να δεις σε ποιανού το όνομα ήταν το αυτοκίνητο, ζήτα να σου δείξουν την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας. Εκεί θα φαίνεται το όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Εάν λέει BMW Hellas μπορεί και να σου λένε την αλήθεια.

έστω ότι το κάνει
και έστω ότι γράφει BMW Hellas

πως αποδεικνύουμε ότι είναι μεγαλοστελεχους και όχι test drive?

χαρης

eparad
06-09-12, 16:23
Όχι, αυτό το πρότεινα διότι ενώ του είπαν ότι είναι στελέχους, στο site γράφει ότι είναι ιδιώτη.

Εάν ήταν όντως εταιρικό της BMW, το ποιός το οδηγούσε το ξέρει μόνο εκείνος...

dimigr73
06-09-12, 16:25
Αμ το άλλο το ωραίο που μου είπε ο πωλητής (ένα-ένα τα θυμάμαι...;) )...

Όταν του είπα μήπως να περιμέναμε λίγο καιρό μέχρι να έρθει κανένας μεταχειρισμένος άσσος από Γερμανία, μου είπε ότι δεν γίνονται πλέον αυτά... :screwy:

EDIT: Και το άλλο ξεκαρδιστικό σχετικά με το λεβιέ... Όταν του είπα: "Μα καλά, γιατί στην 118 τρέμει το λεβιέ και στην 116 καθόλου;".... ετοιμαστείτε.... Πωλητής: "Μα γιατί η 118 έχει 170 ίππους!"

dimigr73
06-09-12, 16:31
Όχι, αυτό το πρότεινα διότι ενώ του είπαν ότι είναι στελέχους, στο site γράφει ότι είναι ιδιώτη.

Όταν τον ρώτησα λοιπόν: "Τελικά το αυτοκίνητο αυτό είναι της BMW Hellas ή ιδιωτικό, επειδή ιδιωτικό λέει εδώ" (ακόμα και στο χαρτί πάνω στο παρμπρίζ το έλεγε), με κοιτούσε "κάπως" και επιβεβαίωσε ότι είναι της BMW Hellas χωρίς να μου εξηγήσει περισσότερα... Μετά άλλαξε θέμα...

Veldrin
06-09-12, 17:05
Περι λεβιέ και ίππων απλά εκεί στο Σπανό απο ότι φαίνεται είναι για κλωτσιές μερικοί...

Όσο για εισαγωγές απο Γερμανία όντως δε γίνονται γιατί το τελωνείο εδώ και σχεδόν δυο χρόνια σε δαγκώνει άγρια, οπότε πλέον δε συμφέρει καθόλου.

Αυτό δεν είναι το αυτοκίνητο ; http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2625068/

Πήγαινε μέχρι το Σφακιανάκη να δείς αυτό http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2700672/ που είναι και στα PremiumSelection.

dimigr73
06-09-12, 17:17
Περι λεβιέ και ίππων απλά εκεί στο Σπανό απο ότι φαίνεται είναι για κλωτσιές μερικοί...

Όσο για εισαγωγές απο Γερμανία όντως δε γίνονται γιατί το τελωνείο εδώ και σχεδόν δυο χρόνια σε δαγκώνει άγρια, οπότε πλέον δε συμφέρει καθόλου.

Αυτό δεν είναι το αυτοκίνητο ; http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2625068/

Πήγαινε μέχρι το Σφακιανάκη να δείς αυτό http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2700672/ που είναι και στα PremiumSelection.

Ναι, αυτό είναι το αυτοκίνητο (στο πρώτο link). Αλλά, γιατί να κάνω τον κόπο να πάω στο Σφακιανάκη για μια Urban Line και μάλιστα στα 22.900; Μάλλον δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου... :shakehead

Veldrin
06-09-12, 19:06
Για να δείς αν εκεί η τιμή αλλάζει, και αν το αυτοκίνητο είναι εντάξει. Sport line και Urban Line δεν έχει καμία σημασία. Το αυτοκίνητο απο εκεί και μετά μπορεί να είναι κάργα φορτωμένο με εξοπλισμό. Τα γράφουν αναλυτικά κιόλας. Κάνε τις συγκρίσεις σου.

Τα Premium Selection της BMW είναι ΠΟΛΥ προσεγμένα αυτοκίνητα.

kostastnt
06-09-12, 19:25
Έχεις μετρήσει πόσο έχει ο άσσος όπως τον θέλεις καινούριο? Γιατί τα μεταχειρισμένα απότι φαίνεται δεν έχουν και καμιά τρελή έκπτωση, εκτός αν έχουν τρομερά έξτρα..

dimigr73
07-09-12, 09:05
Έχεις μετρήσει πόσο έχει ο άσσος όπως τον θέλεις καινούριο? Γιατί τα μεταχειρισμένα απότι φαίνεται δεν έχουν και καμιά τρελή έκπτωση, εκτός αν έχουν τρομερά έξτρα..

Το κακό είναι πως δεν υπάρχει πουθενά ξεκάθαρα τιμοκατάλογος με τον προαιρετικό εξοπλισμό που περιλαμβάνει η Urban Line και η Sport Line.

Βασιζόμενοι στον εξοπλισμό που διαθέτει το μεταχειρισμένο 118i Sport Line (με ό,τι άλλο έξτρα εξοπλισμό είχε που δεν μπορώ να καταλάβω εάν ο εξοπλισμός αυτός ανήκει στη Sport Line έκδοση ή είναι έξτρα), μου είπαν ότι το αντίστοιχο καινούργιο κάνει 31.000.

Έτσι λοιπόν έχουμε την εξής σύγκριση για τον ίδιο εξοπλισμό (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του πωλητή):

- Καινούργιο 118i: 31.000 - 1.400 (απόσυρση) = 29.600
- Μεταχειρισμένο 118i: 22.500 -> 22.000 (μετά από πολλές συζητήσεις)

Να πήγαινα σε ένα απλό (αλλά καινούργιο) 116 να ξεμπέρδευα;

Αλήθεια, υπάρχει κάπου αναλυτικός κατάλογος με τις διάφορες εκδόσεις; Πολύ θα ήθελα να τον μελετήσω!

Και κάτι τελευταίο: Για το ολοκαίνουργιο Volvo V40, κάνουν έκπτωση κοντά στα 2.000 (700 μετρητά και 1.200-1.300 σε εξοπλισμό με 3 ή 4 -δεν θυμάμαι- δυνατότητες επιλογής πακέτου εξοπλισμού ή άμα δεν σε καλύπτει κανένα πακέτο, τα 1.200 ευρώ μπαίνουν σαν έκπτωση στην τελική τιμή του αυτοκινήτου)

BMW Power
07-09-12, 10:24
Μετά από τόσες παπάντζες που σου είπαν εγώ δεν θα αγόραζα ούτε καινούριο αυτοκίνητο από εκεί.


Και κάτι τελευταίο: Για το ολοκαίνουργιο Volvo V40, κάνουν έκπτωση κοντά στα 2.000 (700 μετρητά και 1.200-1.300 σε εξοπλισμό με 3 ή 4 -δεν θυμάμαι- δυνατότητες επιλογής πακέτου εξοπλισμού ή άμα δεν σε καλύπτει κανένα πακέτο, τα 1.200 ευρώ μπαίνουν σαν έκπτωση στην τελική τιμή του αυτοκινήτου)

Μην συγκρίσεις ανόμοια πράγματα.

harristheo
07-09-12, 10:31
@ dimigr73
Τώρα για να καταλάβω...συγκρίνεις το VOLVO με το ΒΜW?

Όπως είπε και ο φίλος πιο πριν ειναι ανομοια. Όχι μόνο σαν αυτοκίνητα αλλα και σαν αξία μεταπωλησης...

dimigr73
07-09-12, 10:36
Μην συγκρίσεις ανόμοια πράγματα.

Έχεις δίκιο σε αυτό, απλά το ανέφερα ως "πολιτική εταιρείας" και μάλιστα για ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο! Εντάξει, θα μου πεις πως είναι νέο μοντέλο και θέλει να χτυπήσει στα ίσια τα Audi A3, BMW 1 και, ίσως, τη νέα Mercedes A (η οποία μέχρι στιγμής έχει πάρει κακές κριτικές).

Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι επειδή η BMW είναι αυτή που είναι, η Ελληνική αντιπροσωπία πρέπει να σε αντιμετωπίζει ως κορόιδο και άσχετο!

dimigr73
07-09-12, 10:53
Μετά από τόσες παπάντζες που σου είπαν εγώ δεν θα αγόραζα ούτε καινούριο αυτοκίνητο από εκεί.

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, απλά ο συγκεκριμένος τείνει να γίνει μονοπώλιο, δυστυχώς... :(

bimmerm
07-09-12, 10:59
φιλε ολοι σου λενε να μην παρεις το αυτοκινητο αυτο.επισης απο την συμπεριφορα της αντιπροσωπειας σε εχουν κοψει την αναγκη σου και μαλλον θελουν να σε πιασουν κοροιδο.μην τους κανεις την χαρη.
πανε αλλου.τωρα τι να παρεις?
εγω θα περιμενα για μεταχειρισμενο σε κανα χρονο που θα εχουν βγει κιαλλα.και παντα ελεγχος πριν σε δικο σου μηχανικο.μπορει να βρεις και κανα ντιζελ σε καλη τιμη εαν θες(με την τιμη της βενζινης εκει που ειναι).

για καινουριο αυτοι τρελλαινονται να πουλησουν.στην ελλαδα δεν πανε καλα.γιαυτο πηγαινε και ξαναπηγαινε και διαπραγματευσου.σε εχουν αναγκη.δεν θα ριξουν ευκολα τις τιμες γιατι υπαρχει πολιτκη.αλλα μπορεις να κερδισεις πολλα.ψαξε για κανενα βιτρινας που θα εχει εκπτωση λογω εκθεσης και καποιων σιγουρα μειονεκτηματων εξωτερικα,τα οποια θα τα βρεις εννοειται γιατι ειναι κρυμμενα(καμμια γρατζουνια,κανα κακο τελειωμα στα λαστιχα τον θυρων κ.λ.π.).
για τις παραπανω εκδοσεις που λες δεν υπαρχει αλλος καταλογος γιατι ειναι η τιμη τους στανταρ σαν πακετο.μονο γιαυτες τις 2.
μετα εαν θες κατι παραπανω κοιτας ξεχωριστα στα αξεσουαρ.υπαρχει καταλογος ,να τον ζητησεις.μην τον ακουσεις προφορικα γιατι αυτοι μπορει να θελουν να πουλησουν αυτο που θελουν να σπρωξουν.

kostastnt
07-09-12, 11:08
Επειδή κι εγώ μεταχειρισμένο είχα πάρει το ε87 αυτό που έκανα ήταν το εξης.. Πήγα σε μια αντιπροσωπεία και τους είπα θέλω καινούριο.. Βάλαμε κάτω καταλόγους, έξτρα κτλ..

Βγάλαμε μια τιμή με τα απαραίτητα έξτρα (οπού φαινόταν πόσο πάει το κάθε ένα) και μια τιμή με έξτρα που και να μην τα είχα δεν θα με χάλαγαν :)

Μετά κοίταξα για μεταχειρισμένα με τα απαραίτητα έξτρα και είδα ότι η διαφορά ήταν μεγάλη... Οπότε το τσίμπησα μεταχειρισμένο από αντιπροσωπεία της Γερμανίας με premium selection και ιστορίες..

Κάπως έτσι πρέπει να κνηθείς και να δεις τι ακριβώς θέλεις..

dimigr73
07-09-12, 11:18
Οπότε το τσίμπησα μεταχειρισμένο από αντιπροσωπεία της Γερμανίας με premium selection και ιστορίες..

Μεταχειρισμένο από αντιπροσωπία της Γερμανίας; Ένας φίλος σε προηγούμενο ποστ είπε ότι λόγω τελωνείου δεν γίνεται πλέον αυτό, γιατί πολύ απλά δεν συμφέρει την Ελληνική αντιπροσωπία...

@bimmerm: Εγώ το ξέρω ότι αυτοί τρελλαίνονται να πουλήσουν καινούργιο. Επίσης ξέρω ότι οι πωλήσεις το πρώτο εξάμηνο του '12 (μόνο) έχουν πέσει 40% και κοπανάνε μύγες. Πραγματικά, τέτοια αδιαλλαξία από μέρους τους δεν την περίμενα... Ωστόσο, όλο αυτό μου θύμησε ένα περιστατικό πίσω στο 1992 όταν ο πατέρας μου επρόκειτο να αγοράσει την 3άρα (από την ίδια αντιπροσωπία), όπου όταν ο άμοιρος ζήτησε κάποιου είδους διακανονισμό (δόσεις, γραμμάτεια ή ό,τι άλλο), κάποιος τυχάρπαστος πωλητής του απάντησε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι "τι το κάναμε εδώ; Δως μου και μένα μπάρμπα;". Ε λοιπόν, τέτοιες αντιπροσωπίες έπρεπε να αφανίζονται και όχι να γίνονται...διπλάσιες!

Veldrin
07-09-12, 13:06
Μεταχειρισμένο από αντιπροσωπία της Γερμανίας; Ένας φίλος σε προηγούμενο ποστ είπε ότι λόγω τελωνείου δεν γίνεται πλέον αυτό, γιατί πολύ απλά δεν συμφέρει την Ελληνική αντιπροσωπία...


Αυτό ισχύει απο το 2010. Πρίν συνέφερε να φέρεις αυτοκίνητο. Πλέον εκτός της φορολογίας που το κάνει ασύμφορο, οι τιμές στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλότερες. Έναν ιδιώτη σίγουρα δεν τον συμφέρει. Δεν ξέρω όμως αν η BMW ακολουθεί κάποιον άλλο τρόπο με τα Premium Selection σε περίπτωση εισαγωγής.

dimigr73
07-09-12, 14:59
Δεν ξέρω όμως αν η BMW ακολουθεί κάποιον άλλο τρόπο με τα Premium Selection σε περίπτωση εισαγωγής.

Μπορεί και να γίνεται κάτι μέσω Premium Selection. Πάντως ο πωλητής γενικά το απέκλεισε, ίσως για να με αποθαρρύνει και να με "εξαναγκάσει" να αγοράσω εδώ και τώρα το μεταχειρισμένο με το λεβιέ :jumpgirl:... :p:

bimmerm
07-09-12, 16:24
μην νομιζεις φιλε σε λιγο καποιες θα κλεισουν,δεν τους χωραει αλλο η αγορα....

οσο για αυτην εχεις δικιο,αυτο θελουν.σε ειδαν που ιδρωνεις γιαυτο το αμαξι και σε τρεναρουν...μακρια τους με γρηγορα πηδηματακια..πανε αλλου και βρες.θελει ψαξιμο το μεταχειρισμενο .για καινουριο δυστυχως δεν κανουν τιποτα μεγαλες εκπτωσεις,υπαρχει πολιτικη.μονο προσφορες σε αλλα ειδη η' υπηρεσιες..οπως π.χ ενα σερβις δωρεαν,κανα αξεσουαρ,καμμια εκπτωση σε ζαντα.δεν γινεται να το χτυπησουν ακομα ειναι νεο μοντελλο.ξαναλεω αν μπορεις περιμενε 1 χρονο .τουμπες θα κανουν...

harristheo
07-09-12, 16:44
Εγω ποτε δεν αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο. Οτι αγόρασα ήταν μεταχειρισμένο απο ιδιωτη σε ελλάδα, η απο αντιπροσωπεία (και μόνο λόγω εγγύησης ενός χρόνου σε ισχυ και σε ελλάδα) απο Γερμανία.
Με ελληνικές αντιπροσωπείες δεν ασχολήθηκα ποτε.

Σήμερα όμως η εισαγωγη απο Γερμανία δεν συμφερει τόσο πολυ όσο παλια, και δεδομένου οτι η αγορα εχει πέσει Είσσυ ελλάδα σε σημείο που πολλα αυτοκίνητα να συμφέρει ιδιοκτήτες να τα στείλουν στο εξωτερικό αυτο κανειμτηνμεισαγωγη ενοσμαυτοκινητου ασύμφορη ( με τα σημερινά δεδομένα) για το 80% των περιπτώσεων. Καλύτερα λοιπόν ειναι να αγοράσεις κατι απο εδω.

ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ λοιπόν μεταχειρισμένο που μας αναφέρεις, δεν ειναι και τόσο μεγάλη ευκαιρία.έτσι όπως μας παρουσιάζεται τέλος πάντων.Κυρίως λόγο του γεγονότος οτι θεωρητικά ψεύδονται στο ως προς το ποιανού ήταν το αυτοκίνητο. Το μόνο δέλεαρ ειναι η εγγύηση που προσφέρουν σε ενα αυτοκίνητο με λίγο χαμηλότερη τιμη του καινούργιου.
Πρέπει όμως να εξετάσεις ΤΙ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΟ ειναι, που για μένα ειναι ενα απο τα test drive τους.

Ψάξε λίγο περισοτερο φίλε.
ΕΣΥ έχεις τα χρήματα και σήμερα χρηματα ΔΕΝ υπάρχουν στην αγορα.


Χάρης

dimigr73
07-09-12, 16:55
μην νομιζεις φιλε σε λιγο καποιες θα κλεισουν,δεν τους χωραει αλλο η αγορα....

οσο για αυτην εχεις δικιο,αυτο θελουν.σε ειδαν που ιδρωνεις γιαυτο το αμαξι και σε τρεναρουν...μακρια τους με γρηγορα πηδηματακια..πανε αλλου και βρες.θελει ψαξιμο το μεταχειρισμενο .για καινουριο δυστυχως δεν κανουν τιποτα μεγαλες εκπτωσεις,υπαρχει πολιτικη.μονο προσφορες σε αλλα ειδη η' υπηρεσιες..οπως π.χ ενα σερβις δωρεαν,κανα αξεσουαρ,καμμια εκπτωση σε ζαντα.δεν γινεται να το χτυπησουν ακομα ειναι νεο μοντελλο.ξαναλεω αν μπορεις περιμενε 1 χρονο .τουμπες θα κανουν...

Αν και μου άνοιξε η όρεξη, θα περιμένω κανά χρόνο ακόμα (άλλωστε τόσα χρόνια περίμενα...). Πού ξέρεις; Ίσως γίνουν τόσο χάλια τα πράγματα που είτε θα μπορέσω να πάρω καινούργια 3άρα είτε θα αρχίσω να κυκλοφορώ με ποδήλατο...

Το όλο θέμα ξεκίνησε από το φόβο μου ότι θα λήξει η απόσυρση φέτος και δεν θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ το όφελος. Βλέπεις, σκεφτόμουν για καινούργιο, αλλά ο πωλητής άρχισε να μου δείχνει μεταχειρισμένα...

@harristheo: Δε νομίζω ότι έχω και πολύ όρεξη να ψάξω περισσότερο για άλλο μεταχειρισμένο, ειδικά όταν σκέφτομαι τι πέρασα. Δηλαδή πρέπει πάντα να έχω τα μάτια μου "118" ;) για να μη με κοροϊδέψουν; Ίσως το ξαναψάξω από το νέο έτος...

@316e36compact: Ομολογώ πως πολύ θα ήθελα μια Μ3 ;). Το φανταστικό σου παράδειγμα με αφήνει παγερά αδιάφορο! :)

kostastnt
07-09-12, 21:30
Από αντιπροσωπεία της Γερμανίας αγοράστηκε αλλά εκεί έμεναν οι γονείς μου όποτε ήταν πολύ εύκολο.. Όσο για το τελωνείο σύμφερε το 2009 που το εκτελώνισα..

Τώρα δεν συμφέρει επειδή εδώ δεν κινείται χρήμα και τα μεταχειρισμένα τα σκοτώνουν..

Jeetkunedo
22-11-12, 20:26
Από αντιπροσωπεία της Γερμανίας αγοράστηκε αλλά εκεί έμεναν οι γονείς μου όποτε ήταν πολύ εύκολο.. Όσο για το τελωνείο σύμφερε το 2009 που το εκτελώνισα..

Τώρα δεν συμφέρει επειδή εδώ δεν κινείται χρήμα και τα μεταχειρισμένα τα σκοτώνουν..

Γιατί δεν κοιτάς αυτό
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1249101/

xristaras
22-11-12, 21:22
τι είναι αυτό που το προτεινεις ρε φίλε του ανθρωπου? με 22.000 να πάρει αυτό το γυμνο αμαξι??ήμαρτον με 22,000 παιρνει μεταχειρσιμενο φουλ εξτρα, και πολλά λεω.
το αμαξι αυτο του θεσαλλονικοιου ειναι πανακριβο μην οδηγουμε υποψηφιους αγοραστες σε λυσεις κουτας μονο για την κουτα, υπάρχουν αυτη τηστιγμη μεταχιεριμενα καθαρα και πλουσια σε εξοπλισμο, όταν θα τα τον ψάχνει θα ειναι αργα...

Dim77
22-11-12, 21:56
Συγνώμη, είναι καινούριο αμάξι στη μισή τιμή από ότι έκανε πριν 1 χρόνο...
Τα 0 χιλιόμετρα είναι 0 χλμ...

Συγνώμη, αλλά το ποστ σου είναι λίγο επιθετικό χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
Είναι μια επιλογή και αυτή. Λιγότερος εξοπλισμός, αλλά και ολοκαίνουριο (προηγούμενο μοντέλο). Απλά το θέμα είναι αγορά 118 F20....

xristaras
22-11-12, 22:17
Φιλε dim δεν είμαι επιθετικός, να προστατέψω θέλω καθώς με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα αν έχεις λεφτά κάνεις ότι θες. Επειδή έχω κάνει αρκετές αγορές και νέων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων για εμένα θέλει πολύ καλή έρευνα και κρίση. Σίγουρα τα 0 χλμ είναι αλλιως αλλά μην μου πεις ότι ένα αμάξι με 10.0000 χλμ καθαρό, με πλούσιο εξοπλισμό δεν μυρίΖει σαν καινούργιο?
Στο δια ταύτα οντως το θέμα μας είναι ο άσσος

Driver M
22-11-12, 22:26
Tα 22 χιλιάρικα για μια ουσιαστικά καινούρια 320 είναι τρελή προσφορά.
Ακόμα και μεταχειρισμένα της προκοπής κάτω από 16-7 χιλιάρικα δε βρίσκεις και μιλάμε με 30.000+ χλμ.

Και μη ξεχνάμε ότι το αμάξι αυτό λόγω χρονολογίας δεν πληρώνει και 660 ευρώ τέλη κυκλοφορίας.
Δε βρίσκω κανένα λόγο να προτιμήσει κανείς την κακάσχημη f20 116 που και πιο αργή είναι από τη συγκεκριμένη 320.

Jeetkunedo
22-11-12, 23:04
Ρε παιδια το παιδι ειπε οτι ηθελε να παρει 3αρα αλλα λογο του υψηλου κοστους κοιταει για τον ασσο μεταχειρισμενο. Απο το να τον πιασουν κοτσο με την ταλαιπωρημενη 118 που την ξεσκιζουν με καθε ευκαιρια, ας παρει την 320 με 0 χλμ που και τα ιδια αλογα εχει και αν και παλιοτερο μοντελο ειναι κατα την αποψη και πιο ομορφη και καλυτερη απο την f20.

Dim77
23-11-12, 09:36
Εγώ θα προτιμούσα 22000 καινούριο 320 παρά μεταχειρισμένο. Ο εξοπλισμός μπαίνει (τα πιο πολλά) και μετά.

Και αν πάει σοβαρά, ο έμπορος θα αρνηθεί τα 20.000 (π.χ)? Είναι καλύτερη αγορά από οποιοδήποτε μεταχειρισμένο όπως και να το κάνουμε.

Και αν ζητήσει και μια τροποποίηση της εγγύησης (στην ουσία να μετράει από τη μέρα που το παίρνει) μιλάμε για φοβερή αγορά.


Ρε παιδια το παιδι ειπε οτι ηθελε να παρει 3αρα αλλα λογο του υψηλου κοστους κοιταει για τον ασσο μεταχειρισμενο. Απο το να τον πιασουν κοτσο με την ταλαιπωρημενη 118 που την ξεσκιζουν με καθε ευκαιρια, ας παρει την 320 με 0 χλμ που και τα ιδια αλογα εχει και αν και παλιοτερο μοντελο ειναι κατα την αποψη και πιο ομορφη και καλυτερη απο την f20.

Σχεδόν απόλυτα σωστός. Το μόνο που υποτίθεται υπερτερεί η 118 είναι το μοτέρ και οι επιδόσεις, καθώς παρά τον ίδιο αριθμό ονομαστικής ισχύος, υπερτερεί. Αλλά για το ξέσκισμα και την ταλαιπωρία (και την εμφάνιση)....συμφωνώ.

bimmerm
23-11-12, 10:22
καταρχην ρε παιδια εχουν περασει 3 μηνες απο τοτε που ενδιαφερθηκε.και δεν ξερουμε τι εκανε τελικα.
παντως αν ακομα ειναι στο ψαξιμο να πω και εγω οτι η 3αρα αυτη ειναι κουκλα και το συγκεκριμενο μοντελο ειναι απο τις πιο ομορφες 3αρες που εχουν κυκλοφορησει και ιδιαιτερα σε λευκο.η τιμη της ακρως προκλητικη για καινουρια.

τωρα ναι μεν εχουμε κριση και ειναι το παλιο μοντελο και 2000 κ.ε αλλα ο συγκεκριμενος εμπορος δεν μας εχει συνηθισει σε τετοιες μειωσεις.
η' επιτελους λυγισε και αυτος στους χαλεπους καιρους η'........

το ζητουμενο ομως δεν νομιζω οτι ειναι αυτο.φανταζομαι οτι οταν ειπε οτι δεν μπορει να εχει 3αρα δεν ειναι μονο για το κοστος αγορας αλλα και τα εξοδα συντηρησης και ασφαλισης και τελων και τεκμηριων αν προκειται για 2000 κ.ε.και οτι μαλλον γιαυτο κοιταει για ασσο.

οποτε αν μονο αυτο μπορει να συντηρησει τοτε για μενα θα το επαναλαβω καλυτερα να περιμενει για λιγο καιρο ακομα που θα υπαρξουν καλες προσφορες απο ασσους μεταχειρισμενους που θα βγαινουν και μην πω και κανουριους με πολυ δελεαστικες προσφορες μιας και στον κλαδο θα υπαρξει μεγαλυτερη κριση.
οσο για το τελος της αποσυρσης,που δεν ειναι και σιγουρο οτι δεν θα συνεχιστει αν και δεν ανακοινωθηκε τιποτα ακομα,να μην στεναχωριεται γιατι με τα χαλια των εταιρειων δεν θα χρειαζεται αποσυρση απο το κρατος αφου οι προσφορες θα γινονται σε αξια αποσυρσης και μπορει και μεγαλυτερες σε λιγο καιρο.υπομονη....

xristaras
23-11-12, 10:59
Νομίζω ότι με λιόγοτερα λεφτά μπορέι αν πάρει ελαφρώς μεταχειρσμένο με πιο πολύσιοο εξοπλισμό, επίσης ο εξοπλισμός δεν μπάνει πάντα μετά π.χ ηλιοροφή, ακόμη και αν μπάινουν καποια εξτρα δεν θα ειναι σαν τα μαμα, π.χ xenon και απο την άλλη θα τα πληρώσει πάλι δεν τα θα τα βάλει δωρεάν.
Τέλος όταν θα θέλλει να το πουλήσει θα του λέι ο υπόψηφιος αγοραστής ότι είναι γυμνό, τώρα ίσως είναι πάνω στην καυ.. και δεν το βλέπει αλλά μετά θα τα ψάχνει τα εξτρά.
Δύο αγγελίες που κατα την γνώμη μου σε πρωτη εικόνα είναι πολύ καλυτερες
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3050275/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1590954/

Driver M
23-11-12, 14:01
Νομίζω ότι με λιόγοτερα λεφτά μπορέι αν πάρει ελαφρώς μεταχειρσμένο με πιο πολύσιοο εξοπλισμό, επίσης ο εξοπλισμός δεν μπάνει πάντα μετά π.χ ηλιοροφή, ακόμη και αν μπάινουν καποια εξτρα δεν θα ειναι σαν τα μαμα, π.χ xenon και απο την άλλη θα τα πληρώσει πάλι δεν τα θα τα βάλει δωρεάν.
Τέλος όταν θα θέλλει να το πουλήσει θα του λέι ο υπόψηφιος αγοραστής ότι είναι γυμνό, τώρα ίσως είναι πάνω στην καυ.. και δεν το βλέπει αλλά μετά θα τα ψάχνει τα εξτρά.
Δύο αγγελίες που κατα την γνώμη μου σε πρωτη εικόνα είναι πολύ καλυτερες
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3050275/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1590954/
Το δεύτερο που έβαλες δεν έχει xenon.
Kανένα απ'τα 2 δεν έχει navi επίσης ούτε ηλιοροφή (ζάντες, σπορ τιμόνι έχει και το καινούριο) και γενικά οι διαφορές στον εξοπλισμό είναι πολύ μικρές ώστε να αξίζει να δώσει κάποιος 4 χιλιάρικα παραπάνω και να παρει καινούριο αμάξι.

Δεν έχω τίποτα με τα μεταχειρισμένα και πράγματι υπάρχουν απίστευτα προσεγμένα αυτοκίνητα (όπως είναι και η 320 μου άλλωστε που παρότι την έχω 5 χρόνια είναι σαν καινούρια) αλλά όπως και να'χει και 1000χλμ να κάνει ένα αυτοκίνητο χάνει αυτόματα τουλάχιστον ένα 20% σε αξία.
Κι εδώ έχουμε να κάνουμε με 0 χλμ απ'τη μια και 21-37.000 απ'την άλλη με 4 χιλιάρικα διαφορά.
Σίγουρα αξίζει το καινούριο.

xristaras
23-11-12, 15:44
κοίτα και τα 2 έχουν τα ατου τους, π.χ το 1ο ειναι mpacket, το 2ο εχει αισθητηρες φωτων και βροχης, αναδιπλούμενους καθρεπτες κ.α
Εντάξει το 0 χλμ είναι 0 χλμ αλλά π.χ το δικό σου όπως λες και εσύ που απο οτι ειδα ειναι πολύ προσεγμενο είναι πιο γεμάτο και καλο συντηρημνέο.
Στο δια ταύτα μετά απο έρευνα που έχω κάνει ότι για εμενα αν είναι να πάρεις bmw πρεπει να χώσεις λεφτα, το αμάξι που συζηταμε ειναι η έκδοση comfort που για την bmw είναι ότι πιο απλό

xristaras
23-11-12, 15:46
λάθος το m packet είναι για αυτό
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2910499/