PDA

Επιστροφή στο Forum : φιμε τζαμι


leonidaskal
09-09-12, 19:47
εχει βαλει κανεις φιμε ταινια στο πισω πλαστικο τζαμι της z3
ρωτησα σε ενα συνεργειο που κανει αυτη τη δουλεια και μου ειπαν οτι δεν κολαει
βρηκα βεβαια στο ebay κατι.δεν ξερω ομωσ αν θα γινει καλο
μια δευτερη γνωμη ψαχνω παιδια

zografias
09-09-12, 21:55
Κι εγώ το έψαχνα... Ισχύει ότι δεν μπαίνει μεμβράνη, άλλωστε διπλώνει 2-3 φορές το τζάμι μας... Βρέθηκαν 2 λύσεις λοιπόν!!!
1. Αγορά καινούριου από ebay που είχα τσεκάρει, ήταν μαυριδερό και φαντάζομαι ότι μαζί με τα πλαϊνά θα φαίνεται αρκετά μαύρο!
2. Τοποθέτηση αυτοκόλλητου μαύρου, όπως αυτό που κολλάνε στα λεωφορεία για διαφημίσεις. Είναι σαν κόσκινο από κοντά (έχει πολύ μικρές τρυπίτσες) μπορείς να δεις από μέσα αλλά οι απ' έξω όχι! Το έχουν δοκιμάσει σε Smart λέει και είναι μια χαρά! (???????)

Εσύ τι βρήκες φίλε?

Υ.Γ.: Εγώ το άφησα ως έχει

bmwdakias85
10-09-12, 11:07
Μην κάνετε τίποτα για μένα γιατί άδικος κόπος κ πεταμένα λ7 είναι δεν γίνετε να μπει τίποτα αφού διπλωνει!!!!!hard top η λυση

zografias
10-09-12, 20:52
Hard top είναι το καλύτερο!!!! Έχω δει κι ένα που βγάζει μια εταιρία...
Αυτό σε € όμως μεταφράζεται γύρω στα 1000 για απλό και 3000 για το άλλο, άρα...

Nickolas_s2k
10-09-12, 21:01
που να με πληρωνες να βαλω hard top στο ζ δεν εβαζα.. και να μου το χαριζανε ---> θα το πουλαγα!
οσο για το τζαμι πισω..τι ακριβως συζηταμε ? ουτε καν..

leonidaskal
10-09-12, 21:04
που να με πληρωνες να βαλω hard top στο ζ δεν εβαζα.. και να μου το χαριζανε ---> θα το πουλαγα!
οσο για το τζαμι πισω..τι ακριβως συζηταμε ? ουτε καν..

το ουτε καν δεν το καταλαβα.γινε πιο σαφης αν θες
ο καθενας εχει την αποψη του χωρις παρεξηγηση φυσικα

leonidaskal
10-09-12, 21:07
Κι εγώ το έψαχνα... Ισχύει ότι δεν μπαίνει μεμβράνη, άλλωστε διπλώνει 2-3 φορές το τζάμι μας... Βρέθηκαν 2 λύσεις λοιπόν!!!
1. Αγορά καινούριου από ebay που είχα τσεκάρει, ήταν μαυριδερό και φαντάζομαι ότι μαζί με τα πλαϊνά θα φαίνεται αρκετά μαύρο!
2. Τοποθέτηση αυτοκόλλητου μαύρου, όπως αυτό που κολλάνε στα λεωφορεία για διαφημίσεις. Είναι σαν κόσκινο από κοντά (έχει πολύ μικρές τρυπίτσες) μπορείς να δεις από μέσα αλλά οι απ' έξω όχι! Το έχουν δοκιμάσει σε Smart λέει και είναι μια χαρά! (???????)

Εσύ τι βρήκες φίλε?

Υ.Γ.: Εγώ το άφησα ως έχει
και εγω ετσι το εχω φιλε αλλα παλι βρηκα για δες
http://viewitem.eim.ebay.gr/BMW-Z3-COUPE-9902-20-REAR-PRE-CUT-CAR-WINDOW-TINT-KIT--AUTO-FILM/270944953749/item

zografias
10-09-12, 21:18
και εγω ετσι το εχω φιλε αλλα παλι βρηκα για δες
http://viewitem.eim.ebay.gr/BMW-Z3-COUPE-9902-20-REAR-PRE-CUT-CAR-WINDOW-TINT-KIT--AUTO-FILM/270944953749/item

Z3 κουπέ λέει...
Και δεν με χαλάει το Hardtop της Hamman

Nickolas_s2k
10-09-12, 21:21
εννοω οτι ειναι πεταμενα λ7..αφενος δεν γινεται να μπει λογω του οτι θα ξεκολησει η θα τσακισει και θα ναι αισχος μετα απο 5-6 χρησεις.. αλλα και να γινοταν εχεις σκεφτει τι ορατοτητα θα ειχες για παραδειγμα βραδυ και με βροχη ??

zografias
10-09-12, 21:25
εννοω οτι ειναι πεταμενα λ7..αφενος δεν γινεται να μπει λογω του οτι θα ξεκολησει η θα τσακισει και θα ναι αισχος μετα απο 5-6 χρησεις.. αλλα και να γινοταν εχεις σκεφτει τι ορατοτητα θα ειχες για παραδειγμα βραδυ και με βροχη ??

Είδες το Hardtop? :smokin:

leonidaskal
10-09-12, 21:39
με το hardtop θα συμφωνισω παντως εγω θα το κανω και θα σας πω αποτελεσματα

zografias
10-09-12, 21:41
με το hardtop θα συμφωνισω παντως εγω θα το κανω και θα σας πω αποτελεσματα

Και σου ξαναλέω, λέει Ζ3 coupe...

Nickolas_s2k
10-09-12, 21:41
το hardtop πολυ ωραιο ειναι δεν αντιλεγω και του παει κιολας..αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ταιριαζει στο χαρακτηρα του αυτοκινητου.. roadster = softop all seasons
oσο για την μεμβρανη δεν κανει αυτη! ειναι για το πισω τζαμι του ζ3 κουπε!

paganis
10-09-12, 21:45
Είδες το Hardtop? :smokin:

χαλια ειναι...και στο σωστο χρωμα για δενει με την προταση....χαλια μαυρα

Nickolas_s2k
10-09-12, 22:01
Χαχαχαχαχαχα και εγω σκεφτομουνα αν μου το χαριζανε να στο πουλαγα..κριμα που δε σαρεσει ρε!!

jkourkoulis
10-09-12, 23:12
Κάπου είχα δει ότι πούλαγαν έτοιμο σκούρο πίσω "τζάμι"...

paganis
11-09-12, 12:53
Χαχαχαχαχαχα και εγω σκεφτομουνα αν μου το χαριζανε να στο πουλαγα..κριμα που δε σαρεσει ρε!!

αν μου το εδινες φθηνα,...θα εβρισκα εγω, να το δωσω περισσοτερα...μην σκας...

bmwdakias85
11-09-12, 15:22
δηλαγη δεν το εχεται ψαξη μηπως γινετε να βαλετε τζαμι στην ειδη υπαρχουσα κουκουλα του??δεν μπωρει ολα γινονται σημερα ρε παιδια 2012 ημαστε

paganis
11-09-12, 15:45
δηλαγη δεν το εχεται ψαξη μηπως γινετε να βαλετε τζαμι στην ειδη υπαρχουσα κουκουλα του??δεν μπωρει ολα γινονται σημερα ρε παιδια 2012 ημαστε

εχω δει ζ3 με κανονικο τζαμι πισω στην κουκουλα! δυστηχως ομως φαινεται ασχημο..μιας και για να διπλωνει η κουκουλα...το τζαμι ειναι πολυ μικρο και για να καλυψεις το κενο...κανεις ενα μεγαλο μπαλωμα γυρω απο το τζαμι ..που κανει μπαμ, πως δεν ειναι εργοστασιο!
αλλιως φτιαχνεις μια νεα κουκουλα στα μετρα του τζαμιου...αλλα εκει ξεφευγεις σε χρημα...

paganis
11-09-12, 15:46
παντως μην το συζητατε να μπει φιμε πανω στο πλαστικο τζαμι....

Nickolas_s2k
11-09-12, 17:52
παντως μην το συζητατε να μπει φιμε πανω στο πλαστικο τζαμι....

γιατι το λες ??αν δεν θες να απαντησεις εδω στειλε μου πμ περιμενω εναγωνιως την απαντηση σου!

leonidaskal
11-09-12, 20:14
εχω μια προταση απο ενα φιλο για να κανουμε μια δοκιμη
θα το κανω αυριο και θα ενημερωσω για το αποτελεσμα

paganis
11-09-12, 20:23
εχω μια προταση απο ενα φιλο για να κανουμε μια δοκιμη
θα το κανω αυριο και θα ενημερωσω για το αποτελεσμα

αδικος κοπος....αλλα απο τα λαθη , μαθαινει καποιος..

leonidaskal
11-09-12, 20:39
αν γινει καλο θα στο φερω στην συνσντηση του αλλου μηνα να το δεις θα ειμαι αθηνα για δουλεια εκεινες τις μερες και θα στο κανω δωρο.ετσι για να στη λεω απιστε paganis

paganis
11-09-12, 22:45
φιλε μου...κατι ξερει ο παλιος....

zografias
11-09-12, 23:05
Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα βγει κάτι καλό... Και είμαι αισιόδοξος άνθρωπος με τις πατέντες, αλλά εδώ δεν βλέπω φως.. :D

paganis
18-09-12, 09:02
εχω μια προταση απο ενα φιλο για να κανουμε μια δοκιμη
θα το κανω αυριο και θα ενημερωσω για το αποτελεσμα

ακομα περιμενω την ενημερωση...! επισης βαλε και καμια φωτο....να γελασουμε λιγακι...

Nickolas_s2k
18-09-12, 14:22
σα δε ντρεπεσαι.....

120ihatch
18-09-12, 14:55
Υπάρχει ένα σπρέυ* με το οποίο σκουραίνεις τα πίσω φώτα (για να γίνουν σαν "blackline"). Αυτό το σπρέυ σκουραίνει διατηρώντας τη διαφάνεια.
Καθαρίστε καλά το πλαστικό "τζάμι" από μέσα και ψεκάστε (μην το παρακάνετε, θα γίνει αρκετά σκούρο)

Ανεβάστε μετά φωτογραφίες


*(tint spray λέγεται)

Nickolas_s2k
18-09-12, 15:13
Υπάρχει ένα σπρέυ* με το οποίο σκουραίνεις τα πίσω φώτα (για να γίνουν σαν "blackline"). Αυτό το σπρέυ σκουραίνει διατηρώντας τη διαφάνεια.
Καθαρίστε καλά το πλαστικό "τζάμι" από μέσα και ψεκάστε (μην το παρακάνετε, θα γίνει αρκετά σκούρο)

Ανεβάστε μετά φωτογραφίες


*(tint spray λέγεται)

για να γελασουμε? :):) Λοιπον τεσπα αυτα ειναι ασοβαρα πραγματα για μεμβρανες και για σπρευ στη διαφανεια της κουκουλας.. Λευτερη :icon02:

paganis
18-09-12, 15:30
αν θελετε να γινει πιο σκουρα η πισω ζελατινα....μια ειναι η λυση!
εργοστασιακες μπαρες και εργοστασιακος υφασματινος ανεμοφρακτης !
αν εχεις τον ανεμοφρακτη επανω...το μαυρο τρυπητο υφασμα...σκουραινει αρκετα το πισω τζαμι...

leonidaskal
19-09-12, 21:15
Λοιπον βλεπω η κουβεντα οτι ετρεξε τις μερες αυτες
μεχρι το σαββατο θα εχω φωτο
ελπιζω αν βγει καλο αν οχι δεν μαμιετε μια προσπαθεια ακομη θα ειναι

mfrixos
04-01-13, 10:43
Την έτοιμη λύση ίσως, αν και ακριβή είναι εδώ :

http://cgi.ebay.fr/BMW-Z3-Convertible-Top-Rear-Window-Cabriolet-Cabrio-black-tint-New-Roadster-/140876981799?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item20ccec2627

Ο άλλος τρόπος ίσως να είναι με αυτό το προϊόν για βάψιμο:
http://cgi.ebay.fr/Plastidip-Smoke-Flexible-Paint-Aerosol-Spray-311ml-Plasti-Dip-NEW-S221smoke-/160936089754?pt=UK_Body_Shop_Supplies_Paint&hash=item257889d89a
γιατί είναι ελαστικό και κατά το κλείσιμο της κουκούλας δεν θα σπάει, οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια με χρώμα που δεν έχει ελαστικότητα μάλλον θα αποτύχει (προσωπική γνώμη:().

εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τον υφασμάτινο ανεμοφράκτη!!!

kostastnt
04-01-13, 12:14
Το πίσω τζάμι σας είναι μαλακό πλαστικό? Αν ναί, γιατί δεν το αλλάζετε με πιο μαύρο πλαστικό? Άλλη λύση είναι βάψιμο με σπρέυ.. Το κάνουμε και στα σμαρτ που είναι το πίσω τζάμι μαλακό..