PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΘΟΡΑ σε Ε90


xristaras
19-09-12, 20:39
Στο Ε90 που πηρα μεταχειρισμενο, στο εσωτερικό έχω παρατηρησει τα εξης ξεφλουδισματα, στην εσωτερικη πλευρα του χερουλιου της πορτας του οδηγου και στον τεμπελη οπως τελειωνει στο πισω μερος, δίπλα απο τους αεραγωγους που ειναι πισω. πιο αναλυτικα εχει ξεφλουδισει το δερμα αν ειναι δερμα (μπεζ) και φαινεται λευκο απο μεσα.
Πως φτιαχνεται αυτο?Ξέρει κανεις? Αυριο θα βαλω και φωτο

wolfman
22-09-12, 01:05
Στο Ε90 που πηρα μεταχειρισμενο, στο εσωτερικό έχω παρατηρησει τα εξης ξεφλουδισματα, στην εσωτερικη πλευρα του χερουλιου της πορτας του οδηγου...

Κάτι τέτοιο έχω κι εγώ στην πόρτα του οδηγού, δεν ξέρω αν φτιάχνεται!

Driver M
22-09-12, 14:53
Στο Ε90 που πηρα μεταχειρισμενο, στο εσωτερικό έχω παρατηρησει τα εξης ξεφλουδισματα, στην εσωτερικη πλευρα του χερουλιου της πορτας του οδηγου και στον τεμπελη οπως τελειωνει στο πισω μερος, δίπλα απο τους αεραγωγους που ειναι πισω. πιο αναλυτικα εχει ξεφλουδισει το δερμα αν ειναι δερμα (μπεζ) και φαινεται λευκο απο μεσα.
Πως φτιαχνεται αυτο?Ξέρει κανεις? Αυριο θα βαλω και φωτο
Δεν κατάλαβα το δεύτερο που λες, αλλά το ξεφλούδισμα στη χειρολαβή δε φτιάχνεται.
Είναι γνωστό πρόβλημα σε Ε90, όπως και το ξεφλούδισμα γύρω απ'τον αερόσακο στο τιμόνι.
Βέβαια για το τιμόνι μια πολύ καλή λύση είναι να βάλεις μεμβράνη, είτε μαύρη είτε κάρμπον.
Στο χερούλι δεν ξέρω αν μπαίνει μόνο στο εσωτερικό μέρος.

Για να αποφευχθούν τα προβλήματα αυτά στα πλαστικά χρειάζεται καλή ενυδάτωση με κάποιο ειδικό γαλάκτωμα και κυρίως, να μην ακουμπώνται με αιχμηρά αντικείμενα, νύχια κλπ.

xristaras
22-09-12, 22:00
Τι είδους γαλάκτωμα? Το φέρνει και η BMW αν ξέρεις?

GAN E90
23-09-12, 12:27
Στο Ε90 που πηρα μεταχειρισμενο, στο εσωτερικό έχω παρατηρησει τα εξης ξεφλουδισματα, στην εσωτερικη πλευρα του χερουλιου της πορτας του οδηγου και στον τεμπελη οπως τελειωνει στο πισω μερος, δίπλα απο τους αεραγωγους που ειναι πισω. πιο αναλυτικα εχει ξεφλουδισει το δερμα αν ειναι δερμα (μπεζ) και φαινεται λευκο απο μεσα.
Πως φτιαχνεται αυτο?Ξέρει κανεις? Αυριο θα βαλω και φωτο

Για δες λιγο εδω http://www.colorglo.gr/ και εδω θα βρεις και χερουλια απο ε90 Colorglo-Hellas Glyfada-Athens στο facebook

Driver M
23-09-12, 15:30
Τι είδους γαλάκτωμα? Το φέρνει και η BMW αν ξέρεις?
Kαλύτερα να πάρεις κάποιο σαν το Μ40 της meguiars ή το PERL της carpro.

xristaras
25-09-12, 09:53
και οι σχετικές φωτό

giannis 116
25-09-12, 11:05
Τα πλαστικα αυτα κομματια φθειρονται ετσι κι ειδικα αν τα 'περιποιηθεις' με κανα εντονο καθαριστικο τοτε χαλανε πολυ ευκολα. Κι εγω την εχω πατησει και μαλιστα και σε 'επαγγελματια'...

Απλα παρειγγηλα καινουρια και αλλαξα: Τους διακοπτες στις πορτες οδηγου, συνοδηγου και μιας πορτας πισω, τα φιλετα στα χερουλια οδηγου συνοδηγου, το τριγωνο τριμ στο λεβιε ταχυτητων, το καλυμα του πινακα οργανων απο πανω και τωρα ειμαι ετοιμος να αλλαξω και ολους τους αεραγωγους στο ταμπλω γιατι απο μαυροι εχουν γινει γκρι. Επισης το ενα ηδη αλλαγμενο φιλετο στην πορτα του συνοδηγου ξαναγρατζουνιστηκε. Γενικα ειναι πολυ ευπαθη και χαλανε, ξεφλουδιζουν, ξεθωριαζουν και γρατζουνιζονται ευκολα και θελουν φροντιδα και πολυ προσοχη. Βεβαια τα μετεπειτα που εβαλα δειχνουν πιο ανθεκτικα ακομη και με την οψη, σε σχεση με τα παλια απ το εργοστασιο αλλα και παλι δεν ειναι και αθανατα. Παντως κρατανε καλα ως τωρα! Τελος πολυ προσοχη εκτος απο χημικα καθαριστικα, γρατζουνιες, κλωτσιες κλπ κακομεταχειριση και στα αποσμητικα αυτοκινητου. Αν ειναι τυπου υγρου μπορουν μεχρι και να λιωσουν ταμπλω! Εμενα το τριμ στο λεβιε ετσι ξεφλουδισε, ουσιαστικα σα να ελιωσε το χρωμα του! Εμενα ειναι μαυρο ταμπλω μαυροι διακοπτες και αεραγωγοι με ασημι τριμ.

Ψαξε να τα βρεις να τ αλλαξεις για μενα, ακομα και σε καλη κατασταση μεταχειρισμενα αν δε θες καινουρια. Δε πρεπει να ναι πολυ ακριβα παντως ορισμενα απο αυτα οπως πχ οι διακοπτες. Δεν αξιζει ν ασχοληθεις να τα 'σωσεις' με αλλα χημικα, αλοιφες, χρωματα κλπ.

Κρατα μας ενημερους για το θεμα αυτο παντως.

xristaras
25-09-12, 11:42
φίλε γιάννη πολύ καλές οι πληροφοφίες σου, επειδή έίχα πάει στο επισημο σερβις πριν μια εβδομαδα για αλλαγή τακάκια και ρώτησα και για το χερούλι της πόρτας μου είπαν 170 €:rofl2:

giannis 116
25-09-12, 11:46
φίλε γιάννη πολύ καλές οι πληροφοφίες σου, επειδή έίχα πάει στο επισημο σερβις πριν μια εβδομαδα για αλλαγή τακάκια και ρώτησα και για το χερούλι της πόρτας μου είπαν 170 €:rofl2:

Μη ψαχνεις σε επισημα, ειναι γνωστοι γδαρτες κι ειδικα τωρα με την κριση που πασχιζουν να βγαζουν ακομα και τα λειτουργικα τους εξοδα, θα δουν πως να μας γδαρουν κι αλλο! Ρωτα σε εισαγωγεις ανταλλακτικων, μαντρες με μεταχειρισμενα, ακομα και σε φανοποιεια και σε συνεργεια, και γιατι οχι ακομα και μεσω ιντερνετ αν κανεις αγορες ετσι. Εγω τα ειχα βρει απο ανεξαρτητο εισαγωγεα, εαν θες μπορω να σου δωσω δυο τρια ονοματα τετοιους να ρωτησεις.

BMW Power
25-09-12, 12:18
Από ότι φαίνεται πάει όλο μαζί (http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/316i-N43/browse/vehicle_trim/armrest_door_trim_front/)
Το πίσω όμως είναι φθηνό #2 (http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/316i-N43/browse/vehicle_trim/mounting_parts_centre_console_rear/)

xristaras
25-09-12, 12:37
καλά τόσο φθηνό? τι έγινε ξαφνικα?
εντάξει το χερούλι είναι τσιμπητο, θα βάλω σίγουρα το πίσω και για την πόρτα βλέπω

ThaNOS E46coupe
26-09-12, 09:16
παντως το προβλημα εχει ξεκινησει απο την ε 46. Ειδικα οταν πλακωνανε τις πλαστικοποιησεις και τα ταμπλω με εκεινα τα σπρευ σιλικονης να γυαλισουν , λες και ηταν κανα χιουνται ατος. αυτα τα πλυντηρια θελουν σκοτωμα με τους δηθες ειδικους πλυστες....

BMW Power
26-09-12, 10:04
Η ποιότητα πλέον είναι επιεικώς τραγική.

xristaras
26-09-12, 12:37
Πάντως κρίμα για τόσα πολλά λεφτά

wolfman
27-09-12, 15:17
Μη ψαχνεις σε επισημα, ειναι γνωστοι γδαρτες κι ειδικα τωρα με την κριση που πασχιζουν να βγαζουν ακομα και τα λειτουργικα τους εξοδα, θα δουν πως να μας γδαρουν κι αλλο! Ρωτα σε εισαγωγεις ανταλλακτικων, μαντρες με μεταχειρισμενα, ακομα και σε φανοποιεια και σε συνεργεια, και γιατι οχι ακομα και μεσω ιντερνετ αν κανεις αγορες ετσι. Εγω τα ειχα βρει απο ανεξαρτητο εισαγωγεα, εαν θες μπορω να σου δωσω δυο τρια ονοματα τετοιους να ρωτησεις.

Υπάρχει κάποιος κοντά στην Γλυφάδα;
Από Ιντερνετ τι έχεις να συστήσεις;

giannis 116
29-09-12, 02:20
Υπάρχει κάποιος κοντά στην Γλυφάδα;
Από Ιντερνετ τι έχεις να συστήσεις;

Για Ν.Π. δε ξερω καθολου, υπαρχει ενας μεγαλος εισαγωγεας στη Λενορμαν καθως και πολλοι μικροτεροι αλλα και μαντραδες με μεταχειρισμενα σε Λιοσιων, Καβαλας, Φραντζη.

Απο ιντερνετ δε ψωνιζω οποτε δε ξερω.

LefterisK
11-10-12, 14:51
εχω παθε ιτο ιδιο προβληματακι ευτυχως σε πολυ μικρο βαθμο στην πισω κεντρικη κονσολα διπλα απο τον αριστερο αεραγωγο...δεν μου φταιει η ποιοτητα του συγκεκριμενου τμηματος αλλα το γεγονος οτι ημουν μονος κ εσπρωχνα μια χαρτινη συσκεασια μιας 42'' τηλεορασης με αποτελεσμα να ξυστει σε εκεινο το σημειο κ να το "γυαλισει" αμεσως...καλα να παθω αφου δεν εβαλα ενα πανακι να το προστατευσω...
αν κ δεν θα διαφωνισω οτι θα μπορουσε να ηταν καλυτερης ποιοτητας κ να μην ειχε φθαρθει τοσο ευκολα...
χαζευω τις πληροφοριες απο το bmwfans.info και δεν νομιζω οτι μπορω να βρω το τμημα στο δικο μου μπεζ χρωμα...γιατι βλεπω οτι ταιριαζει το #3 αλλα βγαινει σε μαυρο αποτι καταλαβαινω.

BMW Power
11-10-12, 15:06
Έχει 2 μπεζ Λευτέρη με πακέτο καπνιστού και όχι.

Και ίδιο κωδικό :chair:

Dionysis
03-11-12, 21:52
Εχω και ελγω το ίδιο πρόβλημα ρώτησα για αλαγή αλλαά χειρολαβή πόρτας δεν δίνουν θέλει αλαγή όλο 400€ μόνο η μια πόρτα έλεος

giannis 116
04-11-12, 02:56
Εχω και ελγω το ίδιο πρόβλημα ρώτησα για αλαγή αλλαά χειρολαβή πόρτας δεν δίνουν θέλει αλαγή όλο 400€ μόνο η μια πόρτα έλεος

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!

Ρωτα αλλου, δεν αλλαζεις μια ολοκληρη πορτα ή εστω ολο το πανελ της πορτας αν εχει χαλασει ενα τριμ.
Αυτος που στο ειπε ειναι ειτε αδαης ειτε επιτηδειος ειτε και τα δυο. Ρωτα αλλου. Ολα τα τριμ αλλαζονται, κοιτα και εδω:

http://www.realoem.com/bmw/index.do

Βαλε το μοντελο σου, ψαξε οτι ανταλλακτικο και κομματι του αυτοκινητου σου θες, τα εχει ολα αναλυτικοτατα και πολυ απλα. Αν δε βγαζεις ακρη και παλι πες να σε βοηθησουμε.

ΥΓ Για 'δωστον' το 'μαγκα' να μαθουμε κι οι υπολοιποι ποιος ειναι ο εξυπνακιας... Αν δε θες δημοσια, στειλε μου ενα πμ να τον εχω στα υποψιν...

xristaras
04-11-12, 08:54
συμφωνω εχουμε γεμισει κουτοπονηρακηδες και κορακια

Dim77
06-11-12, 11:36
Βρείτε το ανταλλακτικό που θέλετε με part number και ζητήστε το από τον τομέα ανταλλακτικών.
Θα το πάρετε από εκεί που θα σας το δώσουν σκέτο...χωρίς σάλτσα :D

giannis 116
06-11-12, 11:55
Βρείτε το ανταλλακτικό που θέλετε με part number και ζητήστε το από τον τομέα ανταλλακτικών.
Θα το πάρετε από εκεί που θα σας το δώσουν σκέτο...χωρίς σάλτσα :D

Σωστος! :dblthumb2

wolfman
16-11-12, 02:49
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να πάρεις ένα ανταλλακτικό που μετά από λίγο θα ξεφλουδίσει και πάλι! Η λύση που είχε προτείνει ο φίλος GAN E90 (post #5) είναι δοκιμασμένη από κάποιον στο φόρουμ;

giannis 116
16-11-12, 13:36
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να πάρεις ένα ανταλλακτικό που μετά από λίγο θα ξεφλουδίσει και πάλι! Η λύση που είχε προτείνει ο φίλος GAN E90 (post #5) είναι δοκιμασμένη από κάποιον στο φόρουμ;

Και ομως...

Ειχα γραψει καποτε παλιοτερα για δικα μου αναλογα θεματα με φθαρμενα κομματια του εσωτερικου διακοσμου του αυτοκινητου. Αυτα ηταν τα εξης:

Τριμ στο λεβιε ταχυτητων, το ασημι τριγωνακι συν τη φουσκα του λεβιε που ηταν απο δερματίνη.
Διακοπτες παραθυρων και στις τεσσερις πορτες με μεγαλυτερες φθορες στου οδηγου, συνοδηγου και της πισω δεξια πορτας. Δηλαδη σε αυτα που χρησιμοποιουνταν πιο πολυ.
Αεραγωγοι και οι 4 στο ταμπλω με μεγαλυτερη φθορα οι δυο κεντρικοι (αυτους δεν τους εχω αλλαξει ακομα)
Τριμ στο ταμπλω, το ασημι μακροστενο
Τριμς στα χερουλια πορτας οδηγου και συνοδηγου
Καλυμα πινακα οργανων

Ισως και καποια ακομη που ξεχναω τωρα.

Αυτα ηταν επανω στο αυτοκινητο απ την κατασκευη του το 2004, τα αλλαξα περιπου μεταξυ 2008-10 οχι ολα μαζι.

Τα νεα ανταλλακτικα που πηρα, φαινονταν καθαρα οτι ηταν απο αλλο υλικο πιο ανθεκτικο. Μπορουσες να διακρινεις ξεκαθαρα μεχρι και διαφορετικη υφη στα αβαφα πλαστικα κομματια πχ. Ε, αυτα τα συγκεκριμενα απο τοτε ως τωρα δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα! Και η χρηση του αυτοκινητου παραμενει η ιδια, καθημερινη, σκληρη χρηση χωρις ιδιαιτερες περιποιησεις και ξεχωριστες φροντιδες.

Αυτο σημαινει οτι το εργοστασιο, τουλαχιστον σε αυτα τα κομματια, ειδε οτι η ποιοτητα των υλικων ηταν κακη και τη βελτιωσε. Οποτε για μενα, ναι αξιζει να τα δωσεις τα λεφτα, εστω και σιγα σιγα και να αντικαταστησεις με νεα, μαμα κομματια τα οποια ειναι σιγουρο οτι ειναι πιο ποιοτικα απο αυτα που ειχαν πρωτοτοποθετηθει απ το εργοστασιο.

Driver M
16-11-12, 14:19
Και ομως...

Ειχα γραψει καποτε παλιοτερα για δικα μου αναλογα θεματα με φθαρμενα κομματια του εσωτερικου διακοσμου του αυτοκινητου. Αυτα ηταν τα εξης:

Τριμ στο λεβιε ταχυτητων, το ασημι τριγωνακι συν τη φουσκα του λεβιε που ηταν απο δερματίνη.
Διακοπτες παραθυρων και στις τεσσερις πορτες με μεγαλυτερες φθορες στου οδηγου, συνοδηγου και της πισω δεξια πορτας. Δηλαδη σε αυτα που χρησιμοποιουνταν πιο πολυ.
Αεραγωγοι και οι 4 στο ταμπλω με μεγαλυτερη φθορα οι δυο κεντρικοι (αυτους δεν τους εχω αλλαξει ακομα)
Τριμ στο ταμπλω, το ασημι μακροστενο
Τριμς στα χερουλια πορτας οδηγου και συνοδηγου
Καλυμα πινακα οργανων

Ισως και καποια ακομη που ξεχναω τωρα.

Αυτα ηταν επανω στο αυτοκινητο απ την κατασκευη του το 2004, τα αλλαξα περιπου μεταξυ 2008-10 οχι ολα μαζι.

Τα νεα ανταλλακτικα που πηρα, φαινονταν καθαρα οτι ηταν απο αλλο υλικο πιο ανθεκτικο. Μπορουσες να διακρινεις ξεκαθαρα μεχρι και διαφορετικη υφη στα αβαφα πλαστικα κομματια πχ. Ε, αυτα τα συγκεκριμενα απο τοτε ως τωρα δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα! Και η χρηση του αυτοκινητου παραμενει η ιδια, καθημερινη, σκληρη χρηση χωρις ιδιαιτερες περιποιησεις και ξεχωριστες φροντιδες.

Αυτο σημαινει οτι το εργοστασιο, τουλαχιστον σε αυτα τα κομματια, ειδε οτι η ποιοτητα των υλικων ηταν κακη και τη βελτιωσε. Οποτε για μενα, ναι αξιζει να τα δωσεις τα λεφτα, εστω και σιγα σιγα και να αντικαταστησεις με νεα, μαμα κομματια τα οποια ειναι σιγουρο οτι ειναι πιο ποιοτικα απο αυτα που ειχαν πρωτοτοποθετηθει απ το εργοστασιο.
Δεν νομίζω ότι στην Ε90 έχουν αλλάξει τα υλικά στα νεότερα μοντέλα.
Κι εκτός αυτού, η ποιότητα του μοντέλου είναι πολύ ανώτερη από του προφλ άσσου (και του φλ αλλά όχι τόσο πολύ).
Εγώ απ'το 2007 που έχω αγοράσει το αυτοκίνητο, είναι μέσα κυριολεκτικά άθικτο.
Μόνο κάτι ελάχιστα ξεφλουδίσματα υπάρχουν στο (ομολογουμένως ιδιαίτερα ευαίσθητο) υλικό του τιμονιού γύρω απ'τον αερόσακο.

Γενικά, με σωστή συντήρηση και λίγη προσοχή δεν παίει να γίνουν τόσο έντονες γρατζουνιές, ιδίως στο πίσω κεντρικό τούνελ.
Πιστεύω ότι αν αλλαχτεί και υπάρξει μια στοιχειώδης προσοχή, τέτοιες γρατζουνιές δεν θα ξαναγίνουν ακόμα και με ίδιας ποιότητας ανταλλακτικά.

Dim77
17-11-12, 08:45
Δεν νομίζω ότι στην Ε90 έχουν αλλάξει τα υλικά στα νεότερα μοντέλα.
Κι εκτός αυτού, η ποιότητα του μοντέλου είναι πολύ ανώτερη από του προφλ άσσου (και του φλ αλλά όχι τόσο πολύ).
Εγώ απ'το 2007 που έχω αγοράσει το αυτοκίνητο, είναι μέσα κυριολεκτικά άθικτο.
Μόνο κάτι ελάχιστα ξεφλουδίσματα υπάρχουν στο (ομολογουμένως ιδιαίτερα ευαίσθητο) υλικό του τιμονιού γύρω απ'τον αερόσακο.

Γενικά, με σωστή συντήρηση και λίγη προσοχή δεν παίει να γίνουν τόσο έντονες γρατζουνιές, ιδίως στο πίσω κεντρικό τούνελ.
Πιστεύω ότι αν αλλαχτεί και υπάρξει μια στοιχειώδης προσοχή, τέτοιες γρατζουνιές δεν θα ξαναγίνουν ακόμα και με ίδιας ποιότητας ανταλλακτικά.

To πολύ ανώτερη πως το προσδιορίζεις? Νομίζω, έχοντας μπεί σε διάφορα Ε90-92-87, ότι τα υλικά φαίνονται ολόιδια.
Τα f/l Ε87 πάντως κατηγορήθηκαν για πιο σκληρά υλικά (προφανώς πιο ανθεκτικά όμως).

MarinosE46
17-11-12, 10:02
Η ποιότητα πλέον είναι επιεικώς τραγική.

Καλημέρα,η ποιότητα πέφτει αλλά η τιμή δυστυχώς ανεβαίνει!!!

MarinosE46
17-11-12, 10:27
Για να αποφευχθούν τα προβλήματα αυτά στα πλαστικά χρειάζεται καλή ενυδάτωση με κάποιο ειδικό γαλάκτωμα και κυρίως, να μην ακουμπώνται με αιχμηρά αντικείμενα, νύχια κλπ.

Τα φιλέτα στις πόρτες και του λεβιέ ταχυτήτων φθείρονται για πλάκα από τα νύχια(και αν πεις και κανένα ''πρόσεχε λίγο'' στην εκάστοτε γυναίκα σου,απαντάει ''σιγά μωρέ,πολύ παράξενος είσαι'':mad:).Κάποια στιγμή θα τα βγάλω και θα τα βάψω είτε κάρμπον,είτε ασημί σατινέ.Με τις χειρολαβές της πόρτας δεν εχω αντιμετωπίσει ακόμα θέμα παρά το ότι το αυτοκίνητο είναι ήδη 13 χρονών.

Driver M
17-11-12, 17:18
To πολύ ανώτερη πως το προσδιορίζεις? Νομίζω, έχοντας μπεί σε διάφορα Ε90-92-87, ότι τα υλικά φαίνονται ολόιδια.
Τα f/l Ε87 πάντως κατηγορήθηκαν για πιο σκληρά υλικά (προφανώς πιο ανθεκτικά όμως).
Aκριβώς.
Οι φλ άσσοι έχουν πιο αντοχής υλικά αλλά και πάλι δεν συγκρίνονται με την ποιότητα των Ε9Χ.
Αν εξαιρέσεις το μέρος του τιμονιού που είπα, άντε και το πλαστικό γύρω απ'τους διακόπτες στις πόρτες που αν δεν είσαι προσεχτικός ξεφλουδίζει (εγώ εδώ και 5,5 δεν έχω την παραμικρή γρατζουνιά βέβαια εκεί), η κεντρική κονσόλα του ταμπλό και γενικά το εσωτερικό είναι από πολύ ποιοτικά υλικά και με άψογη συναρμολόγηση (δεν κάνει κιχ τίποτα μέσα κι ας φοράω Μ ανάρτηση και τόσα χρόνια είχα rft).

Γενικά, τόσο για την εποχή της όσο και για τα σημερινά δεδομένα η Ε9Χ είχα μαζί με τα Α4/5 τα πιο ποιοτικά εσωτερικά.
Υπάρχει όντως η αστοχία υλικού στο τιμόνι που ξεφλουδίζει, αλλά αν εξαιρέσουμε το τμήμα αυτό (που στη χειρότερη αν μπει μια μεμβράνη λύθηκε δια παντός) όλο το υπόλοιπο εσωτερκό είναι στην κορυφή ίσως της κατηγορίας.

xristaras
17-11-12, 23:44
Συμφωνώ ότι έχει ανέβει η ποιότητα αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός σε επιπόλαιες κινήσεις.

Sp!ros G
18-11-12, 02:47
Παντως η ποιοτητα απο Ε39 σε Ε60 επεσε...

Απο Ε36 σε Ε46 ανεβηκε....

Προσωπικες εμπειριες μεχρι εκει ξερω μεχρι εκει λεω...

MarinosE46
18-11-12, 12:00
Παντως η ποιοτητα απο Ε39 σε Ε60 επεσε...

Απο Ε36 σε Ε46 ανεβηκε....

Προσωπικες εμπειριες μεχρι εκει ξερω μεχρι εκει λεω...

Aπό το Ε36 στο Ε46 βελτιώθηκε αρκετά το εσωτερικό,χωρίς αυτό να σημαίνει πως το Ε36 ήταν κακό ποιοτικά.Αντίθετα είναι ένα πολύ αξιόλογο αυτοκίνητο με αποδεδειγμένη αντοχή στο χρόνο.Για το Ε30 τι να πούμε???Είναι αυτοκίνητο που δεν επηρεάζεται από τον χρόνο!!!
Για το Ε60 ,έχω να πω μόνο τα καλύτερα(έχει ο πατέρας μου ενα 520 mpack και δεν έχει το παραμικρό θέμα).Ασε που είναι ίσως το ομορφότερο 5άρι(σε έκδοση Μ απλά μου τρέχουν τα σάλια όποτε το βλέπω).
Για Ε39 δε γνωρίζω..Νομίζω πως το 90% των φθορών καθορίζεται από τη χρήση που κάνουμε στο αυτοκίνητο...

LefterisK
19-11-12, 02:23
προσωπικα θεωρω οτι η ποιοτητα των Ε9χ ειναι πολυ-πολυ καλυτερη απο αυτη των Α4/Α5 αφου στα τελευταια, η ποιοτητα τους, θυμιζει γκρουπ βαγκ δανεισμενη απο μικροτερα segment...φυσικα αυτο δεν το λεω επειδη κατεχω Ε9χ και απλα θελω υποβιβασω τον ανταγωνισμο της κατηγοριας.

το μονο μειονεκτημα που εχω εντοπισει (το οποιο το θεωρω ενοχλητικο) στο δικο μου οχημα ειναι μερικοι τριγμοι, που δεν εμφανιζονται παντα και ειναι αρκετα μικρης εντασης, περιπου κατω απο το τιμονι του οδηγου. εχω ανοιξει (ξεβιδωσει) το συγκεκριμενο σημειο προσπαθωντας να τοποθετησω μικρα κομματια μαλακου υλικου στα σημεια που υπαρχουν 3-4 βιδες που κρατουν και ενωνουν αυτο το κομματι του κατω μερους του ταμπλο με το πανω μερος του αλλα τελικα εκτιμω οτι εχουν περιοριστει σε καποιο βαθμο χωρις να εχουν εξαλειφθει. ανεβασα και μια σχετικη φωτο.
αυτα κ συγγνωμη αν κουραζω.

xristaras
19-11-12, 09:08
Παντως τριγμους δεν εχω ισα ισα που ειναι πολυ συμπαγες, επίσης επειδη για καποιο μικρο διαστημα ειχα και ενα Α4-το καινουργιο μοντελο μπορω να πω οτι ηταν εξισου καλο εσωτερικά.
Εμφανιζε και αυτό γδαρσιματα αλλα γενικά αυτό που θυμαμαι είναι ότι σαν υλικα ενω εδειχαν καλα-στιβαρα μολις τα ακουμπαγες καταλαβαινες ότι ηταν ενα σκαλι πιο κατω απο τα bmw.

GAN E90
19-11-12, 11:57
προσωπικα θεωρω οτι η ποιοτητα των Ε9χ ειναι πολυ-πολυ καλυτερη απο αυτη των Α4/Α5 αφου στα τελευταια, η ποιοτητα τους, θυμιζει γκρουπ βαγκ δανεισμενη απο μικροτερα segment...φυσικα αυτο δεν το λεω επειδη κατεχω Ε9χ και απλα θελω υποβιβασω τον ανταγωνισμο της κατηγοριας.

το μονο μειονεκτημα που εχω εντοπισει (το οποιο το θεωρω ενοχλητικο) στο δικο μου οχημα ειναι μερικοι τριγμοι, που δεν εμφανιζονται παντα και ειναι αρκετα μικρης εντασης, περιπου κατω απο το τιμονι του οδηγου. εχω ανοιξει (ξεβιδωσει) το συγκεκριμενο σημειο προσπαθωντας να τοποθετησω μικρα κομματια μαλακου υλικου στα σημεια που υπαρχουν 3-4 βιδες που κρατουν και ενωνουν αυτο το κομματι του κατω μερους του ταμπλο με το πανω μερος του αλλα τελικα εκτιμω οτι εχουν περιοριστει σε καποιο βαθμο χωρις να εχουν εξαλειφθει. ανεβασα και μια σχετικη φωτο.
αυτα κ συγγνωμη αν κουραζω.

Οταν λες τριγμους μηπως απο τα λαστιχα στις πορτες γιατι νομιζω πως τριγμους δεν εχουν τα Ε90 η τουλαχιστον το δικο μου 2007 με 70000χιλ και σε σχεση με τα Ε46 ειναι πολυ καλυτερα σε ποιοτητα εγω σε οσα ε46 εχω μπει φαίνεται το αντιθετο αποτι ειπε φιλος πριν δειχνουν παλιοτερα αποτι ειναι

LefterisK
20-11-12, 14:37
οχι τα λαστιχα απο τις πορτες δεν κανουν θορυβο παρα μονο αυτο της πλευρας του συνοδηγου που αν ειχες δει καποιο θρεντ που ανοιξα πριν μερες ειχα καποια θεματακια με νερο βροχης που τα εβρισκα πανω στο μαρσπιε καθως ανοιγα την πορτα μετα απο ισχυρη βροχη.
για να περιορισεις το τριξιμο στα λαστιχα των πορτων υπαρχει μαι σχετικα οικονομικη λυση και ειναι το 1Ζ gummi pfledge stift (rubber care).

ολο το ταμπλο ειναι πολυ συμπαγες κ ανθεκτικο κ στο ματι, προσωπικα μιλωντας παντα, θεωρω οτι ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο του αντιστοιχου μοντελου βαγκ γκρουπ.

οι τριγμοι που αραια κ που ακουω προερχοταν καπου γυρω απο την κολωνα του τιμονιου. μετα απο ψαξιμο, αφου αρχισα να πιεζω ολα τα τμηματα του ταμπλο για να το εντοπισω, βρηκα οτι ειναι στο κατω μερος του ταμπλο, συγκεκριμενα το τελευταιο πλαστικο κομματι στη μερια του οδηγου που ξεκιναει απο τη θυρα obd2 και φτανει μεχρι την μεσαια κονσολα του αυτοκινητο (δειτε κ την φωτο που εβαλα πιο πριν)
αυτο οταν το πιεζω με δυναμη προς τα επανω κανει εναν μικρο τριγμο ομοιο με αυτο που ακουω οταν παταω ανωμαλιες του οδοστρωματος συνηθως τα λεγομενα σαμαρακια (speed bumps) και οχι λακουβες.

ξεβιδωσα αυτο το κομματι κ εβαλα στα σημεια που πατανε οι βιδες αυτο το μαλακο υλικο που φαινεται και στην φωτογραφια που ανεβασα. η διαφορα στους τριγμους ειναι αρκετη χωρις ομως να εξαλειφθηκαν παντελως.

arlaadams72
23-01-13, 18:46
Aπό ότι το πρόσεχα εγώ με το γάντι έπιανα το χερούλι για να κλείσω την πόρτα εδώ και 5,5 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο, και μια ωραία πρωία βλέπω να λείπει ένα κομματάκι από το συγκεκριμένο σημείο, τελικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξεφλουδίσει, τα πήρα στο κρανίο πάω στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι από μόνο του σαν ανταλλακτικό δεν βγαίνει πάει μαζί με την ταπετσαρία, τουλάχιστον το παρήγορο είναι ότι είναι μαύρο και δεν φαίνεται ενω στο μπεζ υπάρχει θέμα