PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 318ι 1995cc valvetronic εγκατάσταση LPG


rapid_fast
25-09-12, 17:00
Καλησπέρα,
πριν 2 εβδομάδες, μου εγκαταστάθηκε σύστημα LPG στο αυτοκίνητο.
Το όχημα είναι Ε46 318ι N46 1995cc FL 9/2004 με valvetronic.
Η εγκατάσταση είναι σε εργοστασιακά επίπεδα, και δεν υπάρχει τίποτε απολύτως
εξωτερικά να θίγει το πρεστίζ του αυτοκινήτου μου και να με λένε ματζίρη..
Απο την εγκατάσταση έχω κάνει 2300 χιλιόμετρα έως σήμερα, με μέση κατανάλωση
υγραερίου 32 ευρώ/460 χιλιόμετρα. (περίπου 28 λίτρα/460)
Η μέση κατανάλωση σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα, είναι 8,2 στο b.c. και 6 στην κάνουλα...
Επιπρόσθετα, για κάθε 460 χιλιόμετρα προσθέτω βενζίνη την οποία δεν έχω μπορέσει
ακόμα να υπολογίσω σωστά, και για να μην αδικήσω κανέναν, δε θα αναφέρω ακόμα ποσότητα.
Αυτό που παρατήρησα είναι:
Εχω ακριβώς μισό ρεζερβουάρ καυσίμου βενζίνης. Ξεκινάω μια διαδρομή με χρήση LPG.
Ο δείκτης του ρεζερβουάρ απομειώνει ποσότητα.
Το σύστημα της Dynavin μου δείχνει σταθερά λίτρα.
Κρυφά μενού και τέτοιες παπαδιές δεν είναι για τον rapid, ούτε καν να διανοηθείτε να κάνετε
κουβέντα!!!!
Σβήνω, ανάβω, ο δείκτης πάει ξανα στη μέση..
Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό;;

Αυτά προς το παρόν, θα συνεχίσω στο μέλλον...:rofl2:

120ihatch
25-09-12, 21:34
Rapid είσαι άσχετος αγόρι μου!



καλορίζικο το LPG!!! Kαλά χιλιόμετρα!

120ihatch
25-09-12, 21:37
για να απαντήσω λίγο στο θέμα της βενζίνης:

ο εγκέφαλος παίρνει τη στάθμη από το ντεπόζιτο όταν βάζουμε μπροστά, μετά μειώνει με βάση το Obc.
Ξαναβάζεις μπροστά, ξαναπαίρνει ενδειξη (και ξαναγυρνάει στη μέση)

paganis
25-09-12, 22:21
τετοιο θεμα αντιμετωπιζω και εγω με τον δεικτη βενζινης σε ενα πεζο παρντερ...
ενω καιω υγραεριο...ο δεικτης βενζινης πεφτει, λογω του οτι επεμβαινει ο εγκεφαλος και υπολογιζει καταναλωση βαση χιλιομετρων..! το κακο ειναι οτι στο δικο μου...οτι οταν κλεινω και ανοιγω...ο δεικτης δεν επανερχεται...παρα μονο...αν βαλω ξανα βενζινη ...ή σταθμευσω σε μεγαλη κλιση....ωστε το φλοτερ , να δειξει αξιοσημειωτη διαφορα σταθμης...
δυστηχως στην περιπτωση μου...επεσα σε μακακα μαστορα και το ακομα χειροτερο ..ηταν οτι δεν ειχα ενημερωθει για την συγκεκριμενη δυσλειτουργια...και το κακιστο...ειναι οτι δεν αναλαμβανει να το φτιαξει...
οποτε ...υπαρχουν και χειροτερα...

6ylinder
25-09-12, 22:34
Ρε συ rapid τι έγινε, αλλαξοπίστησες;;;

Μέχρι τώρα έχω βάλει περισσότερα απο 100 συστήματα..
Εχεις δει κανέναν άλλο εγκαταστάτη να μιλάει οπως εγώ?
Οχι, όλοι εκθειάζουν..
Το πάντα είναι μια ευνοική περίπτωση για το υγραέριο..
Υπάρχουν δυνατά οχηματα BMW που αγαπάς, που ακόμα και με διπλους πνευμονες αρνουνται να ανεβάσουν αξιοπρεπώς στροφές μετα το φάσμα των 4500-5000..
Και τα γυρνας σε βενζίνη μη σε κρεμάνε σε προσπέρασμα..
Εδώ υπάρχει σε συστήματα παράμετρος, όταν πατάς το πετάλ γκαζιου πάνω απο το ποσοστό που θα επιλέξεις, να γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη, γιατί άραγε??
Τα προβλήματα δεν παρουσιάζονται απο την μια μέρα στην επόμενη.
Ακόμα και αν δεχτούμε οτι κερδίζουμε 500 ευρώ το χρόνο απο τις βενζίνες, πρέπει
να υπολογίσουμε και την ζημιά που έχουμε προκαλέσει στο όχημα, πέραν του κόστους
εγκατάστασης.
Και δεν μιλάμε για βλάβες, αλλά για τις τρύπες στο αμάξωμα, στην πολλαπλή εισαγωγής,
στον προφυλακτήρα κλπ κλπ..
Και στην τελική, τι σχέση έχουν τα οκτάνια του υγραεριου, με τα οκτάνια της βενζίνης??
Αν έχουν, τότε έχεις σαν επιχείρημα κάτι εντελώς εσφαλμένο, γιατί το εργοστάσιο λέει
στο αυτοκινητο σου, 91-98 οκτάνια.. Αρα τα 110, 150, 200 και 400 είναι άχρηστα και βλαβερά..
Αν δεν έχουν, τότε πάλι το επιχείρημα σου είναι εσφαλμένο, γιατί προφανώς και
τα 110 οκτάνια στο υγραέριο, ουδεμία σχέση έχουν με τα 110 σε βενζίνη..
Αρα ξεκινάμε με την παραδοχή οτι δεν ξέρουμε γιατι μιλάμε, αλλά μας αρέσουν τα
φουσκωμένα νούμερα..
Τέλος πάντων, ο Ελληνας θέλει να του γλείφουν με ψέμματα τα αφτια για να είναι χαρούμενος και ευτυχισμένος, η αλήθεια τον πληγώνει..

Αυτά περίμενες να διαβάσεις??
Το ότι κάνεις ζημιά 2500-3000 ευρώ στο αυτοκίνητο για να περάσεις το LPG δε σε πολυνοιάζει??


Τί έγινε, βρήκες κανά κιτ μαγικό;

Φιλικά πάντα!:hello: Εξάλλου..είσαι Ο γιατρός!

zgouriazmenos
26-09-12, 01:10
Αυτό που παρατήρησα είναι:
Εχω ακριβώς μισό ρεζερβουάρ καυσίμου βενζίνης. Ξεκινάω μια διαδρομή με χρήση LPG.
Ο δείκτης του ρεζερβουάρ απομειώνει ποσότητα.
Το σύστημα της Dynavin μου δείχνει σταθερά λίτρα.
Κρυφά μενού και τέτοιες παπαδιές δεν είναι για τον rapid, ούτε καν να διανοηθείτε να κάνετε
κουβέντα!!!!
Σβήνω, ανάβω, ο δείκτης πάει ξανα στη μέση..
Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό;;

Αυτά προς το παρόν, θα συνεχίσω στο μέλλον...:rofl2:

Εγω έχω καταργήσει εντελώς τη βενζίνη και το δουλεύω αποκλειστικά και μόνο LPG, ακομη και στην εκκινηση (υγρού ψεκασμού εχω). Αυτό που λες το έχω παρατηρήσει, αλλά ο δείκτης της βενζίνης κουνιέται ελάχιστα. Δεν εχω μείωση στην ποσοτητα βενζίνης, απλά μια μικρή απόκλιση. Και όταν σβήνω - ανάβω όλα καλά. Σε μια κουβέντα που είχα με το μηχανικό μου, μου ανέφερε οτι ίσως να παραφέρεται ελάχιστα το φλοτεράκι α)επειδή η τρόμπα βενζίνης δουλεύει έτσι και αλλιώς συνεχόμενα με τις επιστροφές και β) δημιουργούνται περισσότερες αναθυμιάσεις στο ντεπόζιτο. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Τουλάχιστον για μενα δεν είναι καν πρόβλημα.

rapid_fast
26-09-12, 05:28
Ρε συ rapid τι έγινε, αλλαξοπίστησες;;;

Τί έγινε, βρήκες κανά κιτ μαγικό;

Φιλικά πάντα!:hello: Εξάλλου..είσαι Ο γιατρός!

Οχι, δεν αλλαξοπίστησα ακόμα!!.
Αφησα το αυτοκίνητο για σέρβις, και μου έβαλαν υγραέριο επειδή με αγαπάνε(!!!)..
Τι να τους κάνω;;

Gregory-36-235
26-09-12, 06:15
Εχω ακουσει πως με ενα turbo-timer κ με τον ανάλογο προγραμματισμό το αυτοκινητο όταν το σβηνεις κ επεμβαίνει το turbo-timer γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη άρα θα υπαρχει τρόπος σε ηλεκτρογκαζο πάντα να γινει κατι ούτως ώστε όταν πατάς τέρμα γκάζι να γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη! Ρωτα κάποιον που εχει βαλει νιτρο ! Ξέρω πως σε μια τετοια εγκατάσταση εχεις την επιλογή να ψεκαζει χειροκινητα η όταν πατάς τέρμα γκάζι! Rapid δεν σε φοβάμαι! Πειραματισου αγόρι !!!!!

kplc16
26-09-12, 06:32
Παναγιωτη καλοριζικο.
Δε μας ειπες ποιο συστημα εβαλες.

ThaNOS E46coupe
26-09-12, 09:20
εβαλες υγραεριο εεε????να δω τωρα που θα καταστραφει ο κινητηρας σου, τις θα κανεις...???:thefinger
Περιμενουμε αναλυτικα αποτελεσματα καταναλωσης....προβλεπω ραπιντ με καταναλωση 2;6 λιτρα...:p:

GEORGE 1974
26-09-12, 09:27
Καλησπέρα,
πριν 2 εβδομάδες, μου εγκαταστάθηκε σύστημα LPG στο αυτοκίνητο.
Το όχημα είναι Ε46 318ι N46 1995cc FL 9/2004 με valvetronic.
Η εγκατάσταση είναι σε εργοστασιακά επίπεδα, και δεν υπάρχει τίποτε απολύτως
εξωτερικά να θίγει το πρεστίζ του αυτοκινήτου μου και να με λένε ματζίρη..
Απο την εγκατάσταση έχω κάνει 2300 χιλιόμετρα έως σήμερα, με μέση κατανάλωση
υγραερίου 32 ευρώ/460 χιλιόμετρα. (περίπου 28 λίτρα/460)
Η μέση κατανάλωση σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα, είναι 8,2 στο b.c. και 6 στην κάνουλα...
Επιπρόσθετα, για κάθε 460 χιλιόμετρα προσθέτω βενζίνη την οποία δεν έχω μπορέσει
ακόμα να υπολογίσω σωστά, και για να μην αδικήσω κανέναν, δε θα αναφέρω ακόμα ποσότητα.
Αυτό που παρατήρησα είναι:
Εχω ακριβώς μισό ρεζερβουάρ καυσίμου βενζίνης. Ξεκινάω μια διαδρομή με χρήση LPG.
Ο δείκτης του ρεζερβουάρ απομειώνει ποσότητα.
Το σύστημα της Dynavin μου δείχνει σταθερά λίτρα.
Κρυφά μενού και τέτοιες παπαδιές δεν είναι για τον rapid, ούτε καν να διανοηθείτε να κάνετε
κουβέντα!!!!
Σβήνω, ανάβω, ο δείκτης πάει ξανα στη μέση..
Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό;;

Αυτά προς το παρόν, θα συνεχίσω στο μέλλον...:rofl2:

Aποκλείεται δεν μπορω να το πιστέψω ότι έβαλες αέριο δεν είναι δυνατον!!!:bowdown:

GEORGE 1974
26-09-12, 09:28
Εαν έβαλες καλορίζικο???!! και πολλα και απροβληματιστα χλμ....:clap:

kplc16
26-09-12, 13:03
Καλησπέρα,
πριν 2 εβδομάδες, μου εγκαταστάθηκε σύστημα LPG στο αυτοκίνητο.
Το όχημα είναι Ε46 318ι N46 1995cc FL 9/2004 με valvetronic.
Η εγκατάσταση είναι σε εργοστασιακά επίπεδα, και δεν υπάρχει τίποτε απολύτως
εξωτερικά να θίγει το πρεστίζ του αυτοκινήτου μου και να με λένε ματζίρη..
Απο την εγκατάσταση έχω κάνει 2300 χιλιόμετρα έως σήμερα, με μέση κατανάλωση
υγραερίου 32 ευρώ/460 χιλιόμετρα. (περίπου 28 λίτρα/460)
Η μέση κατανάλωση σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα, είναι 8,2 στο b.c. και 6 στην κάνουλα...
Επιπρόσθετα, για κάθε 460 χιλιόμετρα προσθέτω βενζίνη την οποία δεν έχω μπορέσει
ακόμα να υπολογίσω σωστά, και για να μην αδικήσω κανέναν, δε θα αναφέρω ακόμα ποσότητα.
Αυτό που παρατήρησα είναι:
Εχω ακριβώς μισό ρεζερβουάρ καυσίμου βενζίνης. Ξεκινάω μια διαδρομή με χρήση LPG.
Ο δείκτης του ρεζερβουάρ απομειώνει ποσότητα.
Το σύστημα της Dynavin μου δείχνει σταθερά λίτρα.
Κρυφά μενού και τέτοιες παπαδιές δεν είναι για τον rapid, ούτε καν να διανοηθείτε να
















κάνετε
κουβέντα!!!!
Σβήνω, ανάβω, ο δείκτης πάει ξανα στη μέση..
Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό;;

Αυτά προς το παρόν, θα συνεχίσω στο μέλλον...:rofl2:
τα 28 λιτρα δε κοστιζουν 32γιουρια αλλα λιγοτερο απο 28γιουρια

God
26-09-12, 13:13
Εντάξει, τώρα μπορεί να έρθει το τέλος του κόσμου στις 21/12 κατά τους Μάγια, τα έχω δει όλα εξάλλου!

Καλοτάξιδο Rapid. Για τον δείκτη δεν μπορώ να βοηθήσω όμως, στο Ε30, Ε34 που έχουμε εδώ δεν κουνιέται καθόλου. Ίσως το Ε46 να έχει κάποιο σύστημα ασφαλείας που να παρακάμπτει το φλοτέρ αν αυτό δίνει σταθερό σήμα, θεωρώντας το χαλασμένο;

paganis
26-09-12, 13:19
Εντάξει, τώρα μπορεί να έρθει το τέλος του κόσμου στις 21/12 κατά τους Μάγια, τα έχω δει όλα εξάλλου!

Καλοτάξιδο Rapid. Για τον δείκτη δεν μπορώ να βοηθήσω όμως, στο Ε30, Ε34 που έχουμε εδώ δεν κουνιέται καθόλου. Ίσως το Ε46 να έχει κάποιο σύστημα ασφαλείας που να παρακάμπτει το φλοτέρ αν αυτό δίνει σταθερό σήμα, θεωρώντας το χαλασμένο;

πιθανως , αυτο να συμβαινει...στα νεα πεζο το φλοτερ θεωρητε χαλασμενο...και μετραει μεσω εγκεφαλου πλεον...οποτε ο δεικτης κατεβαινει..

GEORGE 1974
26-09-12, 13:35
O δείκτης απο ότι έχω καταλάβει στο δικό μου Ε46 μετράει απο το τριπ , απο το πόσα καιει στα 100χλμ ,έτσι έχω καταλάβει???...

rapid_fast
26-09-12, 16:18
τα 28 λιτρα δε κοστιζουν 32γιουρια αλλα λιγοτερο απο 28γιουρια

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου..
Μπορεί να τα έχω γράψει ανάποδα τελικά, οπότε να ανεβαίνει και η κατανάλωση..
Υ.Γ. Και να επαναλάβω για κάποιους που ίσως δεν κατάλαβαν απο το αρχικό πόστ..
Το σύστημα, τοποθετήθηκε εν αγνοία μου στο αυτοκίνητο, ώς δώρο..

kplc16
26-09-12, 16:56
Πολύ σωστή η παρατήρηση σου..
Μπορεί να τα έχω γράψει ανάποδα τελικά, οπότε να ανεβαίνει και η κατανάλωση..
Υ.Γ. Και να επαναλάβω για κάποιους που ίσως δεν κατάλαβαν απο το αρχικό πόστ..
Το σύστημα, τοποθετήθηκε εν αγνοία μου στο αυτοκίνητο, ώς δώρο..

ποιος ειναι αυτος ο large που χαριζει χιλιαρικα;
πες μας και τη μαρκα.

GEORGE 1974
26-09-12, 20:04
http://www.worldcarfans.com/10711163080/ac-schnitzer-builds-fastest-lpg-car-gp310-gas-powered μηπως είδες αυτο και έβαλες αέριο στην μπεμπα.....

6ylinder
26-09-12, 20:12
Υ.Γ. Και να επαναλάβω για κάποιους που ίσως δεν κατάλαβαν απο το αρχικό πόστ..
Το σύστημα, τοποθετήθηκε εν αγνοία μου στο αυτοκίνητο, ώς δώρο..

Αγαπητέ rapid, είναι δύσκολο σε μερικούς να καταλάβουν, όχι το ότι στο έβαλαν δώρο εν αγνοία σου, αλλά ότι δέχτηκες (εκ των υστέρων) να βάλουν στο μοτέρ σου κάτι το οποίο σε γενικές γραμμές ήσουν αντίθετος...

Το ότι έχεις τόσες πολλές γνώσεις πάνω στα μηχανολογικά για τα μοτέρ, σημαίνει ότι λογικά και οι απόψεις σου σε κάποια πράγματα, είναι λίγο δύσκολο να αλλάξουν και τις υποστηρίζεις πολύ, γιατί ακριβώς ξέρεις πολλά...

Δηλαδή δεν σου πέρασε από το μυαλό να το βγάλεις...έστω κ αν είναι δώρο; Αν υπάρχει έστω κ μία πιθανότητα από Valvetronic, να γίνει το μοτόρι σου Βλαβηtronic...;

Περεπιμπτόντως, πες μας κ τη μάρκα του LPG αν θες.

rapid_fast
26-09-12, 20:33
Αγαπητέ rapid, είναι δύσκολο σε μερικούς να καταλάβουν, όχι το ότι στο έβαλαν δώρο εν αγνοία σου, αλλά ότι δέχτηκες (εκ των υστέρων) να βάλουν στο μοτέρ σου κάτι το οποίο σε γενικές γραμμές ήσουν αντίθετος...

Το ότι έχεις τόσες πολλές γνώσεις πάνω στα μηχανολογικά για τα μοτέρ, σημαίνει ότι λογικά και οι απόψεις σου σε κάποια πράγματα, είναι λίγο δύσκολο να αλλάξουν και τις υποστηρίζεις πολύ, γιατί ακριβώς ξέρεις πολλά...

Δηλαδή δεν σου πέρασε από το μυαλό να το βγάλεις...έστω κ αν είναι δώρο; Αν υπάρχει έστω κ μία πιθανότητα από Valvetronic, να γίνει το μοτόρι σου Βλαβηtronic...;

Περεπιμπτόντως, πες μας κ τη μάρκα του LPG αν θες.

Ορθά ομιλείς, αν και καθήμενος...
Δε βγαίνει, θέλει ένα κάρο χρήματα για να βγεί..
Το βαλβτρόνικ έχει φτάσει αισίως κοντά στις 300.000, δε νομίζω να γίνει βλαβητρόνικ πάντως..
Δεν αλλάζουν οι απόψεις μου, 105 είχα θερμοκρασία στα νερά, 107 έχω τώρα..
Πατούσα το γκάζι και το αμάξι έφευγε, και τώρα δεν μπορώ να κάνω προσπέραση..
Ως και η γυναίκα καταλαβαίνει την πτώση ροπής και ιπποδύναμης με αέριο..
Αυτά θα ακολουθήσουν όμως..
Μάρκα δε θέλω να πω, δε θέλω να κάνω διαφήμιση / δυσφήμηση σε κανέναν..

kplc16
26-09-12, 21:28
πενια τεχνας κατεργαζεται..... ειδικα οταν η βενζινη εχει ξεπερασει τα 1,71 γιουρια στη Καλαμαρια και στη λεωφορο γεωργικης σχολης

tasos.kamv
26-09-12, 22:28
Ορθά ομιλείς, αν και καθήμενος...
Δε βγαίνει, θέλει ένα κάρο χρήματα για να βγεί..
Το βαλβτρόνικ έχει φτάσει αισίως κοντά στις 300.000, δε νομίζω να γίνει βλαβητρόνικ πάντως..
Δεν αλλάζουν οι απόψεις μου, 105 είχα θερμοκρασία στα νερά, 107 έχω τώρα..
Πατούσα το γκάζι και το αμάξι έφευγε, και τώρα δεν μπορώ να κάνω προσπέραση..
Ως και η γυναίκα καταλαβαίνει την πτώση ροπής και ιπποδύναμης με αέριο..
Αυτά θα ακολουθήσουν όμως..
Μάρκα δε θέλω να πω, δε θέλω να κάνω διαφήμιση / δυσφήμηση σε κανέναν..

Διαφωνώ....
Πάρε το διαγνωστικό της εταιρείας lpg που έβαλες, ρύθμισε τα additives & multiplicative lamba adaptations όπως πρέπει και αμφιβάλλω αν θα είναι πλέον αισθητή η διαφορά....
Ξέρεις εσύ, δεν χρειάζεται να σου πούμε εμείς... :)

God
26-09-12, 22:36
Δεν αλλάζουν οι απόψεις μου, 105 είχα θερμοκρασία στα νερά, 107 έχω τώρα..
Πατούσα το γκάζι και το αμάξι έφευγε, και τώρα δεν μπορώ να κάνω προσπέραση..


Θέλεις ρύθμιση. Αφενός έπρεπε να έχεις ίδια ή χαμηλότερη θερμοκρασία, αφετέρου δεν μπορεί να μην έχει διαφορά στην ισχύ το δικό μου που είναι 30 ετών και τεχνολογικά απέχει ένα χάος ενώ το δικό σου να κόβει σε σημείο που να μην τραβάει ενώ διορθώνει από 20 αισθητήρες. Για να έφτανε να "μην τραβάει" αισθητά ένα Valvetronic, μιλάμε για τουλάχιστον ένα 15% απώλεια ισχύος - και ξύλο να του έριχνες να κάψει, πιο καλά θα πήγαινε.

stelmaniac
26-09-12, 22:47
δεν υπηρχε κανενας λογος να σβηστει το ποστ του μπεμβεδακια. ο ανθρωπος εξεφρασε τη γνωμη του-αρεστη, αφελης, παιδικη ή ο,τι αλλο φαινεται να ειναι και αυτος που το εσβησε παραδεχεται αυτοματως οτι ο μπεμβεδακιας ισως και να χει και δικιο....Μην αγωνιατε να γινεται αντιπαθεις και μαλιστα χωρις κανεναν προφανη λογο. Η εξουσια οταν επιβαλεται αδικως γινεται ασυδοσια.

God
26-09-12, 23:02
δεν υπηρχε κανενας λογος να σβηστει το ποστ του μπεμβεδακια. ο ανθρωπος εξεφρασε τη γνωμη του-αρεστη, αφελης, παιδικη ή ο,τι αλλο φαινεται να ειναι και αυτος που το εσβησε παραδεχεται αυτοματως οτι ο μπεμβεδακιας ισως και να χει και δικιο....Μην αγωνιατε να γινεται αντιπαθεις και μαλιστα χωρις κανεναν προφανη λογο. Η εξουσια οταν επιβαλεται αδικως γινεται ασυδοσια.

Aν και δεν το έσβησα εγώ, αυτό γιατί δεν πρόλαβα, δεν σβήστηκε καθόλου αδίκως. Περιείχε σωρεία προσβλητικών εκφράσεων, μερικές εκ των οποίων ήταν κατευθυνόμενες προς συγκεκριμένα πρόσωπα. Αν κι αυτή "γνώμη" είναι, κατά την δική μου γνώμη καλό είναι να μάθει τρόπους αντί να εκφράζεται έτσι. Όμως, κι αυτό δεν είναι γνώμη, υπάρχουν κανόνες στο φόρουμ και όποιος τους παραβαίνει έχει τις αντίστοιχες κυρώσεις. Όση ανοχή και να δείχνουμε, κάπου υπάρχουν όρια. Κάποιοι έχουν ξεχάσει ότι δεν είναι στο σαλόνι του σπιτιού τους μάλλον αλλά φιλοξενούνται σε ξένο χώρο.

Αυτά για το θέμα "εξουσίας", παρακαλώ τώρα παραμείνετε στο θέμα.

stelmaniac
26-09-12, 23:11
ε τοτε επρεπε να γινει μπαν ο αληταρας....8 ατομα μειναμε στο φορουμ οι 5 μοντερειτορ αντε να ησυχασουμε....

oldcarskickass
26-09-12, 23:21
Δλδ ρε τρελέ άφησες να σου κανιβαλίσουν το αμάξι και δεν είδες κάν τι πρόγραμμα τρέχει το αέριο;
ή μήπως στο έκαναν δώρο γιατί ήξεραν ότι θα φάνε τρελό πρήξιμο ερωτήσεων από εσένα;

Τα μείγματα πως ρυθμίστηκαν;Το αβάνς; (αν και ποντάρω ότι δεν ποστάρεις το πως τα είδες / ρύθμισες γιατί δε θες να πεις την μάρκα όπως λες και παραπάνω)

Ένα log θερμοκρασιών λαδιού / ψυκτικού (ή και καυσαερίων) με βενζίνη αέριο ανά σταθερή ταχύτητα και φορτίο δεν έχεις;

Μα καλά από την στιγμή που τα μπεκ είναι off πως δείχνει κατανάλωση το b.c.;

God
26-09-12, 23:33
ε τοτε επρεπε να γινει μπαν ο αληταρας....8 ατομα μειναμε στο φορουμ οι 5 μοντερειτορ αντε να ησυχασουμε....

Δεν είναι λογική αυτή. Αν γεμίσουμε δηλαδή παιδεραστές, φονιάδες και λαθρεμπόρους θα κάνουμε χαρά που έχουμε πολύ κόσμο; Αλίμονο αν αφήναμε τον καθένα να αραδιάζει κατεβατά με προσβολές και σε γλώσσα παντελώς ανάρμοστη για δημόσιο χώρο μην τυχόν και δεν μας κάνει παρέα...

ή μήπως στο έκαναν δώρο γιατί ήξεραν ότι θα φάνε τρελό πρήξιμο ερωτήσεων από εσένα;

Μάλλον κάποιος που δεν τον χωνεύει ήταν. :icon18:

stelmaniac
26-09-12, 23:43
Δεν είναι λογική αυτή. Αν γεμίσουμε δηλαδή παιδεραστές, φονιάδες και λαθρεμπόρους θα κάνουμε χαρά που έχουμε πολύ κόσμο;:

Οχι βεβαια. Κι αφου ουδεποτε η ποιοτητα συμβαδιζε με την ποσοτητα, ειμαστε οι 10 καλυτεροι της ελλαδας εδω μεσα...εκτος απ'τον μπεμβεδακια που ειναι ή παιδερας ή φονιας ή λαθρεμπορος....Τελος παντων, καντε ο,τι θελετε...εξαντληστε την αυστηροτητα σας στον μπεμβεδακια που τα μισα που γραφει δεν τα καταλαβαινει ουτε αυτος....:banned:

God
26-09-12, 23:58
Οχι βεβαια. Κι αφου ουδεποτε η ποιοτητα συμβαδιζε με την ποσοτητα, ειμαστε οι 10 καλυτεροι της ελλαδας εδω μεσα...εκτος απ'τον μπεμβεδακια που ειναι ή παιδερας ή φονιας ή λαθρεμπορος....Τελος παντων, καντε ο,τι θελετε...εξαντληστε την αυστηροτητα σας στον μπεμβεδακια που τα μισα που γραφει δεν τα καταλαβαινει ουτε αυτος....:banned:

Ούτε αυτά είναι βάσιμες δικαιολογίες. Προφανώς δεν "εξαντλούμε" καμία αυστηρότητα, μάλλον χαίρει και ιδιαίτερα τρομερής επιείκειας όταν με αυτά που γράφει ούτε καν κάρτα δεν του ρίξαμε ενώ άλλοι για πολύ λιγότερα έχουν γίνει μόνιμα ban. Επίσης, το "δεν τα καταλαβαίνει ούτε αυτός" ούτε καν το δέχομαι σαν ιδέα, γιατί και δικαιολογία δεν είναι αλλά και μία χαρά καταλαβαίνει να ανοίξει το PC και να μπει σε φόρουμ. Με την ίδια λογική, αν πάρει ένα ρόπαλο και έρθει σπίτι σου και τα κάνει όλα ρημαδιό είναι όλα εντάξει γιατί δεν το καταλαβαίνει τι κακό κάνει. Αν δεν καταλαβαίνει ότι υπάρχουν όρια και κανόνες, τότε χρειάζεται βοήθεια που δεν θα την βρει εδώ.

Το να μπαίνει σε ένα χώρο και να κατεβάζει εν αφθονία προσβολές και βρισιές και να θίγεται κιόλας επειδή απλά τις σβήσαμε, είναι εκτός ορίων λογικής συζήτησης. Ας τελειώσει αυτό εδώ, έτσι και αλλιώς τα αδικαιολόγητα δεν δικαιολογούνται, δεν υπάρχει κανένας λόγος να απολογηθεί κανείς "εκ του επιτελείου", ούτε καν τιμωρήθηκε, είναι και η όλη συζήτηση εντελώς εκτός θέματος.

rapid_fast
27-09-12, 10:20
Τα μείγματα πως ρυθμίστηκαν;Το αβάνς; (αν και ποντάρω ότι δεν ποστάρεις το πως τα είδες / ρύθμισες γιατί δε θες να πεις την μάρκα όπως λες και παραπάνω)

Ένα log θερμοκρασιών λαδιού / ψυκτικού (ή και καυσαερίων) με βενζίνη αέριο ανά σταθερή ταχύτητα και φορτίο δεν έχεις;

Μα καλά από την στιγμή που τα μπεκ είναι off πως δείχνει κατανάλωση το b.c.;

Παλιά που ρύθμιζα τα πρώτα υγραέρια που είχαν εγκαταστήσει οι συγκεκριμένοι,
και ήταν της ίδιας μάρκας, το βάζαμε στο ρελαντί χωρίς φορτίο, και όλα τα έκανε μόνο του.
Μετά, έπαιρνα το χάρτη αερίου/βενζίνης, ταίριαζα την κόκκινη γραμμή (βενζίνη) με την μπλέ
γραμμή (υγραέριο) και κατόπιν ανέβαζα το αέριο +14% (περίπου) σαν χρόνο ψεκασμού.
Υποθέτω έτσι έγινε και στο δικό μου, αλλά δεν το έκανα μόνος και δεν ξέρω..
Log και τέτοια δεν έχω.. καίγομαι έχω πάρα πολύ δουλειά...

oldcarskickass
27-09-12, 10:24
Ε που να καείς και να μη προλαβαίνεις!

Ωραία ωραία, καλοτάξιδο λοιπόν. Και αναμένουμε νέα.

gnx
27-09-12, 14:22
Καλησπέρα,
πριν 2 εβδομάδες, μου εγκαταστάθηκε σύστημα LPG στο αυτοκίνητο.
Το όχημα είναι Ε46 318ι N46 1995cc FL 9/2004 με valvetronic.
Η εγκατάσταση είναι σε εργοστασιακά επίπεδα, και δεν υπάρχει τίποτε απολύτως
εξωτερικά να θίγει το πρεστίζ του αυτοκινήτου μου και να με λένε ματζίρη..
Απο την εγκατάσταση έχω κάνει 2300 χιλιόμετρα έως σήμερα, με μέση κατανάλωση
υγραερίου 32 ευρώ/460 χιλιόμετρα. (περίπου 28 λίτρα/460)
Η μέση κατανάλωση σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα, είναι 8,2 στο b.c. και 6 στην κάνουλα...
Επιπρόσθετα, για κάθε 460 χιλιόμετρα προσθέτω βενζίνη την οποία δεν έχω μπορέσει
ακόμα να υπολογίσω σωστά, και για να μην αδικήσω κανέναν, δε θα αναφέρω ακόμα ποσότητα.
Αυτό που παρατήρησα είναι:
Εχω ακριβώς μισό ρεζερβουάρ καυσίμου βενζίνης. Ξεκινάω μια διαδρομή με χρήση LPG.
Ο δείκτης του ρεζερβουάρ απομειώνει ποσότητα.
Το σύστημα της Dynavin μου δείχνει σταθερά λίτρα.
Κρυφά μενού και τέτοιες παπαδιές δεν είναι για τον rapid, ούτε καν να διανοηθείτε να κάνετε
κουβέντα!!!!
Σβήνω, ανάβω, ο δείκτης πάει ξανα στη μέση..
Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό;;

Αυτά προς το παρόν, θα συνεχίσω στο μέλλον...:rofl2:

Από ότι καταλαβαίνω είσαι ευχαριστημένος από την κατανάλωση, ε; Από την άλλη αισθάνεσαι ότι δεν πάει...Μήπως χρειάζεσαι πιό πλούσιο μείγμα;

Εγώ έβαλα LPG σε Χ3 Ν46Β20 και το μέτρησα πρώτη φορά το ΣΚ σε διαδρομή εκτός πόλης. Στο πήγαινε έκαψα 14.5λτ/100χλμ στην επιστροφή με βενζίνη 12.1λτ/100χλμ.

Dim77
27-09-12, 18:17
δεν υπηρχε κανενας λογος να σβηστει το ποστ του μπεμβεδακια. ο ανθρωπος εξεφρασε τη γνωμη του-αρεστη, αφελης, παιδικη ή ο,τι αλλο φαινεται να ειναι και αυτος που το εσβησε παραδεχεται αυτοματως οτι ο μπεμβεδακιας ισως και να χει και δικιο....Μην αγωνιατε να γινεται αντιπαθεις και μαλιστα χωρις κανεναν προφανη λογο. Η εξουσια οταν επιβαλεται αδικως γινεται ασυδοσια.

ε τοτε επρεπε να γινει μπαν ο αληταρας....8 ατομα μειναμε στο φορουμ οι 5 μοντερειτορ αντε να ησυχασουμε....

Οχι βεβαια. Κι αφου ουδεποτε η ποιοτητα συμβαδιζε με την ποσοτητα, ειμαστε οι 10 καλυτεροι της ελλαδας εδω μεσα...εκτος απ'τον μπεμβεδακια που ειναι ή παιδερας ή φονιας ή λαθρεμπορος....Τελος παντων, καντε ο,τι θελετε...εξαντληστε την αυστηροτητα σας στον μπεμβεδακια που τα μισα που γραφει δεν τα καταλαβαινει ουτε αυτος....:banned:

Μετά απο 3 μέρες που γύρισα από ένα μακρινό ταξίδι (1700 χλμ σε 2 μέρες με το Valvetronic μου με βενζίνη μόνο :pth: ) γυρνάω και βλέπω με στεναχώρια αυτή την τροπή των γεγονότων.

Να πω τη δική μου γνώμη πρώτα για το ''βρισίδι'' και μετά για το υγραέριο.

Κανένας δε δικαιούται να βρίζει. Ούτε χιουμοριστικά. Είδα δε το ποστ και είναι τραγικό γιατί δεν είναι καν χιουμοριστικό.
Κανένας δεν έχει licence to kill (ε...άδεια να βρίζει και να προσβάλλει).

To αν έχουμε μείνει 5 ή 15 ή 15000 είναι άσχετο και νοιάζει μόνο αυτούς που τρώγονται με τα ρούχα τους και θεωρούν ότι αξίζει να συγκρίνουν ή συγκρίνονται.

Είναι απαράδεκτη ενέργεια, και πολύ κακή είναι η κριτική με υποδείξεις του στυλ ''τι έκανε, είναι καλό παιδί, του ξέφυγε'' και δε ξέρω και εγώ τι άλλο.

Εϊναι γελοίο, να νευριάζει κάποιος που του σβήστηκε απλά το ποστ (που είχε σκυλοβρίσει-προσβάλλει) και να ζητάει εξηγήσεις και αναφωνόντας ''άντε γειά'', ενώ θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένος που για κάποιο ανεξήγητο (για μένα) λόγο, δεν έγινε ban.
Δηλαδή αν κάποιος του τα έγραφε αυτά του bmwdakia τι θα έλεγε? ''Καλή φάση πες κι άλλα'' :nixweiss:

Τη γνώμη του μπορεί να την εκφράζει ο καθένας.

Πχ. εγώ υποστηρίζω ότι 10000 φορές βενζίνη και ας πάει και 3 ευρώ το λιτρο (και 1.5 το υγραέριο).
Εγώ έκανα 1700 χλμ με 8.0 μέση κατανάλωση κάνοντας 1700 χλμ σε 18 ώρες χωρίς να κουραστώ ΚΑΘΟΛΟΥ. (Δεν πήγαινα οικονομικά και τα 450 χλμ ήταν με μέσο όρο 70kmh), άν έκανα 2-3 ώρες επιπλέον χαμηλώνοντας τη Μ.Ω.Τ, θα είχα 7.0 κατανάλωση (ναι γίνεται).

Όποιος βάζει, κάνει καλά γιατί αυτό επιθυμεί για τον εαυτό του. Αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η (συνήθως) πίεση να αποδεχτούν και όσοι δεν θέλουν ότι μόνο το LPG υπάρχει πια. (ή το ντίζελ)

Καλό είναι να υπάρχουν όλα και να επιλεγει ο καθένας αυτό που θέλει βασιζόμενος στις δικές του ανάγκες.

GEORGE 1974
27-09-12, 18:48
Φυσικά και ο καθένας πρέπει να μπορεί να επιλέξει και να πάρει ή !!να τοποθετήσει ή!! να κάνει όποια μετατροπή θέλει στο αυτοκίνητό του αλλά κάπου θα πρέπει να βρεί κάτι για να διαβάσει και να επιλέξη , ποιο είναι το ποιο σωστο κιτ lpg η ποια είναι η καλήτερη μετατροπή για το αυτοκίνητό του,σωστά????Γι αυτό λοιπών έχουμε το internet και διάφορα forum για να παίρνουμε γνώμές και να συγκρίνουμε,σωστά????

Οπότε εγω έχω να πω το εξής ανέβηκα 3 φορες[ ανεβα λοιπων κατέβα 6 ]Ιωάννινα σε διαστημα 7 ημερων τι καλοκαίρι χλμ 2580 μέση ταχυτητα 84χλμ δεν πηγαινά πάνω απο 150χλμ ή 4500στρ,ποσα έκαψα 29€ *6= 174€ οπότε πες ότι σε 100000χλμ βγάλει πρόβλημα το αμάξι με τα λεφτά που έχω βάλει στην τσέπα βαζω καινούργιο μοτερ να μην πώ οτι πέρνω και άλλο.....αυτη είναι οι άποψη μου....και δέχομαι κάθε άποψη αλλά αυτη την εποχή κοιτάω και την τσέπη!!!!!

Τώρα πες μας πόσα έκαψες??????για 1750χλμ:dance:

GEORGE 1974
27-09-12, 18:53
Α Α υπόψιν εάν πηγαινα με λιγότερα δηλαδη κάτω απο 120χλμ απο 80 χλμ εως 120χλμ να μην το πω καλήτερα ποσο θα έκαιγα....αλλα οταν οδηγάμε σε εθνικη δέν μπορουμε να πηγαίνουμε και με 80χλμ.. τα αμαξια είναι για να τα χαιρόμαστε να μην σκεφτομαστε να βάλουμε το κλειδι στη μίζα!!!:hello:

Dim77
27-09-12, 19:03
Φυσικά και ο καθένας πρέπει να μπορεί να επιλέξει και να πάρει ή !!να τοποθετήσει ή!! να κάνει όποια μετατροπή θέλει στο αυτοκίνητό του αλλά κάπου θα πρέπει να βρεί κάτι για να διαβάσει και να επιλέξη , ποιο είναι το ποιο σωστο κιτ lpg η ποια είναι η καλήτερη μετατροπή για το αυτοκίνητό του,σωστά????Γι αυτό λοιπών έχουμε το internet και διάφορα forum για να παίρνουμε γνώμές και να συγκρίνουμε,σωστά????

Οπότε εγω έχω να πω το εξής ανέβηκα 3 φορες[ ανεβα λοιπων κατέβα 6 ]Ιωάννινα σε διαστημα 7 ημερων τι καλοκαίρι χλμ 2580 μέση ταχυτητα 84χλμ δεν πηγαινά πάνω απο 150χλμ ή 4500στρ,ποσα έκαψα 29€ *6= 174€ οπότε πες ότι σε 100000χλμ βγάλει πρόβλημα το αμάξι με τα λεφτά που έχω βάλει στην τσέπα βαζω καινούργιο μοτερ να μην πώ οτι πέρνω και άλλο.....αυτη είναι οι άποψη μου....και δέχομαι κάθε άποψη αλλά αυτη την εποχή κοιτάω και την τσέπη!!!!!

Τώρα πες μας πόσα έκαψες??????για 1750χλμ:dance:
8.0 λίτρα ανά 100 km... (στο σύνολο των 1750km) Αλλά πήγαινα στα τελευταία 650 χλμ με 130-200...

Ξόδεψα περίπου 190 ευρώ βενζίνη (όχι όλη με τιμή Ελλάδας). Πριν 3 χρόνια θα έκανα 22 ώρες αντί για 17 στην ίδια διαδρομή καίγοντας και 10.0λτ/100km και θα ξόδευα 200+ ευρώ (με 1.20-1.30). Εγώ κάνω οικονομία έτσι.
Δε δίνω 2χιλιάρικα για υγραέριο. Καταρχάς έχω 4 αυτοκίνητα (πλέον και δε δίνω κανένα γιατί δεν αξίζει) και που να πρωτοβάλω?

Αυτό που δεν με παίρνει όταν πάς κάπου 800-1000km μακριά, είναι να μην έχεις ρεζέρβα (κανονική παρακαλώ, όχι το ροδάκι). Άλλος δεν τη θέλει. Δεν πάει και πουθενά μακριά βρε αδερφέ. Βολεύεται με ένα κιτ.

Αλλες ανάγκες, και άλλη ψυχολογία έχει ο καθένας παιδιά.

Διακρίνω όμως μια λογική του τύπου ''Δεν έβαλες υγραέριο? είσαι χαζός'' (πχ. για μένα για να μην παρεξηγηθεί κανείς). Όποιος έβαλε πρέπει σώνει και καλά να τους πείσει όλους ότι ''αυτή είναι η μόνη λογική οδός και όσοι δε βάζουν είναι για τον Καιάδα''

Υπάρχουν πολλές ανάγκες παιδιά...

Τα είχαμε πει και από κοντά στη συνάντηση. Καλά κάνεις εφόσον κρίνεις ότι είναι το καλύτερο για σένα και την οικογένεια σου.
Αλλά πραγματικά βλεπω στο δρόμο κόσμο να οδηγεί χωρίς καμιά λογική οικονομίας....Καίνε χαλαρά 20% παραπάνω και το πρώτο πράγμα που τους φταίει είναι η τιμή της βενζίνης.

KAZA
27-09-12, 19:26
Καλησπέρα,
πριν 2 εβδομάδες, μου εγκαταστάθηκε σύστημα LPG στο αυτοκίνητο.
Το όχημα είναι Ε46 318ι N46 1995cc FL 9/2004 με valvetronic.
Η εγκατάσταση είναι σε εργοστασιακά επίπεδα, και δεν υπάρχει τίποτε απολύτως
εξωτερικά να θίγει το πρεστίζ του αυτοκινήτου μου και να με λένε ματζίρη..
Απο την εγκατάσταση έχω κάνει 2300 χιλιόμετρα έως σήμερα, με μέση κατανάλωση
υγραερίου 32 ευρώ/460 χιλιόμετρα. (περίπου 28 λίτρα/460)
Η μέση κατανάλωση σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα, είναι 8,2 στο b.c. και 6 στην κάνουλα...
Επιπρόσθετα, για κάθε 460 χιλιόμετρα προσθέτω βενζίνη την οποία δεν έχω μπορέσει
ακόμα να υπολογίσω σωστά, και για να μην αδικήσω κανέναν, δε θα αναφέρω ακόμα ποσότητα.
Αυτό που παρατήρησα είναι:
Εχω ακριβώς μισό ρεζερβουάρ καυσίμου βενζίνης. Ξεκινάω μια διαδρομή με χρήση LPG.
Ο δείκτης του ρεζερβουάρ απομειώνει ποσότητα.
Το σύστημα της Dynavin μου δείχνει σταθερά λίτρα.
Κρυφά μενού και τέτοιες παπαδιές δεν είναι για τον rapid, ούτε καν να διανοηθείτε να κάνετε
κουβέντα!!!!
Σβήνω, ανάβω, ο δείκτης πάει ξανα στη μέση..
Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό;;

Αυτά προς το παρόν, θα συνεχίσω στο μέλλον...:rofl2:

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου..
Μπορεί να τα έχω γράψει ανάποδα τελικά, οπότε να ανεβαίνει και η κατανάλωση..
Υ.Γ. Και να επαναλάβω για κάποιους που ίσως δεν κατάλαβαν απο το αρχικό πόστ..
Το σύστημα, τοποθετήθηκε εν αγνοία μου στο αυτοκίνητο, ώς δώρο..

Καλοφόρετο κι από εμένα rapid !

Πραγματικά πως αντέδρασες όταν σου είπαν τι έκαναν στο αμάξι σου;

Στην σκέψη και μόνο ότι βαλαν χέρι χωρίς να με ρωτήσουν (ας ήταν και δώρο) θα νευρίαζα , θα θύμωνα :angryfire μπορεί να έπεφτε βρίσιμο …. Αλλά με μία δεύτερη σκέψη θα το κρατούσα θα το δοκίμαζα κι αν έμενα ευχαριστημένος όλα οκ , αν δεν θα τους έβαζα να το ξηλώσουν δωρεάν όπως και δωρεάν μου το τοποθέτησαν …. Απλά τα πράγματα …..

Περιμένουμε εντυπώσεις λοιπόν …..

gearboxer
27-09-12, 20:20
Εμένα τόσα χρόνια και τόσα μαστόρια μαζί τους πάντα ευγενικός και χαμογελαστός και κανένα κάθαρμα δε μου το παρέδωσε μετά το service και με ένα turbo kit επάνω δώρο...Έστω ένα πρόγραμμα ρε αδερφέ....Έστω μια χειροποίητη από μπροστά μέχρι πίσω.....Ούτε το κινητό της κόρης του δε μου χει δώσει το κάθαρμα ο δικός μου! Καλά λένε τελικά ότι η Μακεδονία έχει τους καλύτερους ανθρώπους!!:ices_ange

kplc16
27-09-12, 20:30
κατι ακουγεται οτι στο υπουργειο οικονομικων ψαχνουν για 3 δισ γιουρια.
Επισης ακουγεται οτι θα επιδιωξουν να τα βρουν απο αυξηση της φορολογιας του lpg.
Ελπιζω να προκειται για πυροτεχνημα.

120ihatch
27-09-12, 20:35
κατι ακουγεται οτι στο υπουργειο οικονομικων ψαχνουν για 3 δισ γιουρια.
Επισης ακουγεται οτι θα επιδιωξουν να τα βρουν απο αυξηση της φορολογιας του lpg.
Ελπιζω να προκειται για πυροτεχνημα.


Καλώς ελπίζεις να είναι πυροτέχνημα γιατί αν το κάνουν θα δεις την βενζινούλα που θα πάει..... (όχι ότι είναι φτηνή τώρα αλλά λέμε...)

kplc16
27-09-12, 20:50
Καλώς ελπίζεις να είναι πυροτέχνημα γιατί αν το κάνουν θα δεις την βενζινούλα που θα πάει..... (όχι ότι είναι φτηνή τώρα αλλά λέμε...)

τα φθηνα πρατηρια μετα τα χριστουγεννα θα τη πουλαν πανω απο 2ε.
Μιλαω για Αθηνα Θεσσαλονικη.
Κεφαλονια Γιαννενα Κρητη, ασ΄το καλυτερα

stelmaniac
27-09-12, 21:02
Μετά απο 3 μέρες που γύρισα από ένα μακρινό ταξίδι (1700 χλμ σε 2 μέρες με το Valvetronic μου με βενζίνη μόνο :pth: ) γυρνάω και βλέπω με στεναχώρια αυτή την τροπή των γεγονότων.

Να πω τη δική μου γνώμη πρώτα για το ''βρισίδι'' και μετά για το υγραέριο.

Κανένας δε δικαιούται να βρίζει. Ούτε χιουμοριστικά. Είδα δε το ποστ και είναι τραγικό γιατί δεν είναι καν χιουμοριστικό.
Κανένας δεν έχει licence to kill (ε...άδεια να βρίζει και να προσβάλλει).

To αν έχουμε μείνει 5 ή 15 ή 15000 είναι άσχετο και νοιάζει μόνο αυτούς που τρώγονται με τα ρούχα τους και θεωρούν ότι αξίζει να συγκρίνουν ή συγκρίνονται.

Είναι απαράδεκτη ενέργεια, και πολύ κακή είναι η κριτική με υποδείξεις του στυλ ''τι έκανε, είναι καλό παιδί, του ξέφυγε'' και δε ξέρω και εγώ τι άλλο.

Εϊναι γελοίο, να νευριάζει κάποιος που του σβήστηκε απλά το ποστ (που είχε σκυλοβρίσει-προσβάλλει) και να ζητάει εξηγήσεις και αναφωνόντας ''άντε γειά'', ενώ θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένος που για κάποιο ανεξήγητο (για μένα) λόγο, δεν έγινε ban.
Δηλαδή αν κάποιος του τα έγραφε αυτά του bmwdakia τι θα έλεγε? ''Καλή φάση πες κι άλλα'' :nixweiss:

Τη γνώμη του μπορεί να την εκφράζει ο καθένας.

Πχ. εγώ υποστηρίζω ότι 10000 φορές βενζίνη και ας πάει και 3 ευρώ το λιτρο (και 1.5 το υγραέριο).
Εγώ έκανα 1700 χλμ με 8.0 μέση κατανάλωση κάνοντας 1700 χλμ σε 18 ώρες χωρίς να κουραστώ ΚΑΘΟΛΟΥ. (Δεν πήγαινα οικονομικά και τα 450 χλμ ήταν με μέσο όρο 70kmh), άν έκανα 2-3 ώρες επιπλέον χαμηλώνοντας τη Μ.Ω.Τ, θα είχα 7.0 κατανάλωση (ναι γίνεται).

Όποιος βάζει, κάνει καλά γιατί αυτό επιθυμεί για τον εαυτό του. Αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η (συνήθως) πίεση να αποδεχτούν και όσοι δεν θέλουν ότι μόνο το LPG υπάρχει πια. (ή το ντίζελ)

Καλό είναι να υπάρχουν όλα και να επιλεγει ο καθένας αυτό που θέλει βασιζόμενος στις δικές του ανάγκες.

παιδια μη με κανετε να παραφερθω γιατι πραγματικα δεν το θελω. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.
καποιοι μοντερειτορ μου θυμιζουν τους καταγγελοντες τον πιτσιρικα που εγραφε βλακειες για τον πατερ ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ(ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) και πηγαν και τον συνελαβαν. Σαν τους ταλιμπαν που επειδη ο αλλος για να γελασει με τους ηλιθιους εβαλε προβοσκιδα στον Μωαμεθ και αυτοι τον ψαχνουν να τον σκοτωσουν..!!!!!!
Παιδια παρτε κυριως τον εαυτο σας σοβαρα. Δεν ειναι το θεμα τι λεγεται αλλα ΠΟΙΟΣ το λεει. Αν ερθει ενα 15χρονο και σας βρισει τιμωρηστε το γιατι σας προσβαλε.

rapid_fast
27-09-12, 21:09
παιδια μη με κανετε να παραφερθω γιατι πραγματικα δεν το θελω. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.

Εσύ δεν έχεις δίκιο.
Και δεν το έσβησα εγώ, και κακώς το υπονόησες, και κακώς υπονοείς και άλλα..
Και αν θές να ξέρεις, δεν κάνει να γράφουμε με κεφαλαία, το λέει εδω:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php
:bananasmi

stelmaniac
27-09-12, 21:34
Και αν θές να ξέρεις, δεν κάνει να γράφουμε με κεφαλαία, το λέει εδω:



Σβηστε τα τοτε, γιατι δεν τα σβηνετε;

rapid_fast
27-09-12, 21:35
Σβηστε τα τοτε, γιατι δεν τα σβηνετε;
Γιατί τα κάνουμε edit Στέλιο..

EVANGELOS
27-09-12, 21:39
το ποστ διεγράφει λόγω ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ και όχι λόγω απόψεων ...

ο ΒMWdakias είναι αδερφός και τρελό γέλιο

το ότι υπάρχουν όμως κανόνες είναι επίσης γεγονός

ΑΝ έχει όντως χαβαλέ θα πρέπει να το καταλάβει και ΑΥΤΟΣ ... εξάλλου ΔΕΝ του σβήστηκε το έργο ζωής ... ένα ποστ ήταν

ας το ξαναγράψει ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ...

π.σ. +ΤΡΟΛΑΡΙCON+

Dim77
27-09-12, 23:15
Βρε Στέλιο, αν συμφωνεί ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ότι καλώς σβήστηκε το ποστ του bmwdakia...

έρχεται απλά το τέλος του σύμπαντος.

Και λόγω του τέλους ευτυχώς δεν θα χρειαστεί να βάλω και LPG στο δικό μου valvetronic :owned:

rapid_fast
27-09-12, 23:23
Βρε Στέλιο, αν συμφωνεί ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ότι καλώς σβήστηκε το ποστ του bmwdakia...

έρχεται απλά το τέλος του σύμπαντος.

Και λόγω του τέλους ευτυχώς δεν θα χρειαστεί να βάλω και LPG στο δικό μου valvetronic :owned:

Εμένα πάντως το αμάξι όταν καίει LPG δεν τραβάει.. Εχει απίστευτη απώλεια ροπής
στο ανέβασμα απο ρελαντί προς τα πάνω...
Νομίζω το τέλος του σύμπαντος είναι πράγματι κοντά...:deal:

stelmaniac
27-09-12, 23:33
Εγω παντως πιστευω οτι μας κανει πλακα ο Παναγιωτης...σιγα μην εβαλε lpg και δεν παει κι ολας...
Ή τον επιασαν στο υπνο και του εβαλαν φυσικο αεριο ή φωταεριο και εγινε γκαζιερα το vlavetronic...

Dim77
27-09-12, 23:37
Το valvetronic είναι king of the road :king:

Δε χρειάζεται LPG για να πηγαίνει σαν 3λιτρο diesel και να καίει λιγότερο...

Dim77
27-09-12, 23:41
Το οτι στεκεσαι ορθιος δε σημαινει οτι εισαι και ανθρωπος. Στην επομενη συναντηση ελα να σου αποδειξω αυτα που σου λεω.

Τι θα του δείξεις?

Εμένα? :icon18: :icon18:

Υ.Γ. Έχω τρελά κέφια...είδες τι κάνουν 850-880 χλμ με Ν42 με βενζίνη :owned: την μέρα?

Υ.Γ. 2. Συγνώμη για το off topic...δεν κρατήθηκα...

rapid_fast
27-09-12, 23:47
Η ουσία είναι μία...
Έκοψα το τσιγάρο, δεν μπορώ πια να πάω με 70 και 80..
Τα 4-5 λίτρα που έκαιγε έγιναν 7-8..
Παλιά ότι γλίτωνα το κάπνιζα, τώρα οτι δεν καπνίζω το πίνει η μικρή..
Μια απο τα ίδια...
Το Valvetronic είναι θεικό μοτέρ, ότι καλύτερο έχει η αυτοκινητοβιομηχανία σε μοτέρ..

stelmaniac
27-09-12, 23:49
Τι θα του δείξεις?

Εμένα? :icon18: :icon18:

Υ.Γ. Έχω τρελά κέφια...είδες τι κάνουν 850-880 χλμ με Ν42 με βενζίνη :owned: την μέρα?

Υ.Γ. 2. Συγνώμη για το off topic...δεν κρατήθηκα...

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααα...εισαι μεσα στο μυαλο μου σκιστοματικο σκουληκι...:p:

stelmaniac
27-09-12, 23:54
αμ, ο αλλος αντι να βγαλει το μοτερ να το κανει τραπεζακι και να βαλει ενα αλλο,πηγε και εβαλε lpg...αλλα τι ψαχνεις εδω μεσα, γωνια στο δεκαρικο;.......

KATSARAIOS
28-09-12, 00:41
Δεν θυμαμαι ποιος ηταν που ειχε καταναλωση 4.5 Αθηνα -θεσσαλονικη ..:banghead:
Με βαλβοτρονικ ηταν?

120ihatch
28-09-12, 01:07
Είναι αργά, τι θα λέγατε να χαλαρώναμε?


-> έβαλε ο rapid υγραέριο και γίναμε μπάχαλο..... :):yipee:

dimimav
28-09-12, 12:21
Το κλέβω απο τον Driftako:+1:
http://www.autoblog.gr/2012/09/28/sok-eksisosi-forou-ugraeriou-me-petrelaiou-kinisis/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+autoblog%2Ffeed+%28AutoBlog%2 9&utm_content=FaceBook

σηκώνω τα χέρια ψηλά εάν είναι αλήθεια!:icon11:

sakis4paok
28-09-12, 12:50
κατι ακουγεται οτι στο υπουργειο οικονομικων ψαχνουν για 3 δισ γιουρια.
Επισης ακουγεται οτι θα επιδιωξουν να τα βρουν απο αυξηση της φορολογιας του lpg.
Ελπιζω να προκειται για πυροτεχνημα.http://www.dikaiologitika.gr/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B4%CE%B1/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%83.html

rapid_fast
28-09-12, 14:24
Οι άθεοι, πιστεύουν σε κάτι, αλλά όχι στο θεό..
Οι θρησκευόμενοι στο θεό και όχι στο κάτι..
Όμως, όλοι πιστεύουν κάπου..

rapid_fast
28-09-12, 14:28
Το θέμα δεν είναι αν θα ανέβει το LPG...
Το φυσικό αέριο είναι το πρόβλημα, που μας ζεσταίνει στο σπίτι..
Ομως, πρέπει τώρα να κάτσουν στο σκαμνί, όλοι αυτοί που έλεγαν
ψέμματα ότι η τιμή και ο φόρος είναι προστατευμένα μέχρι το 2018,
με σκοπό να προσηλυτίσουν πελάτες στα μαγαζιά τους για εγκατάσταση υγραερίου..
Βέβαια όπως πάντα, αυτοί στο απυρόβλητο (γιατί όλοι σας το ξεχάσατε)
και μόνο τον καημένο τον rapid φωνάζετε και κατηγορείτε...

:bananasmi:bananasmi

paganis
28-09-12, 14:48
εν παση περιπτωση...καθιστε διπλα διπλα στην συναντηση , να δειτε ποιος την εχει μεγαλυτερη..............την μορφωση!
χαλαρωστε...

bmwdakias85
28-09-12, 14:50
Κάνεις τους Ταλιμπάν να μοιάζουν με μάρτυρες του Ιεχωβά που μοιράζουν φυλλάδια...

Τι εννοείς με αυτο ακριβός

kplc16
28-09-12, 15:02
Το θέμα δεν είναι αν θα ανέβει το LPG...
Το φυσικό αέριο είναι το πρόβλημα, που μας ζεσταίνει στο σπίτι..
Ομως, πρέπει τώρα να κάτσουν στο σκαμνί, όλοι αυτοί που έλεγαν
ψέμματα ότι η τιμή και ο φόρος είναι προστατευμένα μέχρι το 2018,
με σκοπό να προσηλυτίσουν πελάτες στα μαγαζιά τους για εγκατάσταση υγραερίου..
Βέβαια όπως πάντα, αυτοί στο απυρόβλητο (γιατί όλοι σας το ξεχάσατε)
και μόνο τον καημένο τον rapid φωνάζετε και κατηγορείτε...

:bananasmi:bananasmi

ρε συ παναγιωτη, το ταγαρι κανει τη δουλεια του.ειναι ελληναρας εμπορος.στοχος του ειναι να σε γδυσει.δηλαδη τι περιμενες να μας πουν φερε τα 1200 κι αν δουλεψει δουλεψε η αν ακριβαινει το καυσιμο ακριβαινε;
Εχω βαλει στης κυρας το αυτοκινητο lpg και για το συγκεκριμενο θεμα δεν ηθελα να επικεντρωσω τη σκεψη μου στο μελλον για να μη τρελαθω.κοιταξα το σημερα.

δυστυχως τα καυσιμα παντα ακριβαινουν με τον εναν η τον αλλο τροπο.αλλωστε προσωπικα ποτε δεν εδωσα βαρυτητα για τη προστατευομενη τιμη του lpg ως το 2018.Πιστευω οτι και χωρις την εξισωση των φορων οι τιμες θα απογειωθουν σε τρελα νουμερα

γνωμη μου ειναι να μη φτιαξετε στολο απο υγραεριοκινητα αυτοκινητα εντος της οικογενειας.ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΦΤΑΝΕΙ.

για το σκαμνι δεν εχω αποψη.μου φαινεται ομως λιγο υπερβολικο.οταν το ταγαρι δε μου υποδεικνυει φεκ που να αναφερεται στους φορους φταιω κι εγω που καταπινω το ραδιο αρβιλα.

bmwdakias85
28-09-12, 15:25
δεν υπηρχε κανενας λογος να σβηστει το ποστ του μπεμβεδακια. ο ανθρωπος εξεφρασε τη γνωμη του-αρεστη, αφελης, παιδικη ή ο,τι αλλο φαινεται να ειναι και αυτος που το εσβησε παραδεχεται αυτοματως οτι ο μπεμβεδακιας ισως και να χει και δικιο....Μην αγωνιατε να γινεται αντιπαθεις και μαλιστα χωρις κανεναν προφανη λογο. Η εξουσια οταν επιβαλεται αδικως γινεται ασυδοσια.

Αυτο είναι το θέμα Στέλιο μου οτι εδω μέσα δεν αφήνουν διαγράφουν τα πόστ που θέλουν κ αφήνουν αυτα που θέλουν με αποτέλεσμα να αφήσουν να εννοείται αυτο που θέλουν αυτοί κ όχι το σωστό!μπωρο να δεχτο τα λάθη μου κ να φάω το μπαν οταν μου αξίζει όπως στης αρχές που με πέταξαν έξω για ένα μήνα παρ όλα αυτα ξανά μπήκα...αλλα στην παρούσα περίπτωση δεν φταίω γιατι απο οτι κατάλαβα όλοι με το μέρος μου είναι μόνο κανά 2 ήταν εναντίον που το μόνο που ξέρουν είναι να νευριαζουν κ να μοιράζουν κάρτες γιατι δεν ξέρουν να μιλάνε πολιτισμένα παρα νομίζουν οτι το φόρουμ θα κρατηθεί με το να κάνουν τον μπαμπούλα με της κάρτες!εγω θα συνεχίσω αντίθετος σε αυτο το θρεντ μέχρι ο ραπιντ να παραδεχτεί το λάθος του,κ αν τελικά φάω μπαν δεν πειράζει ας κάνουν όπως θεωρούν οι μεγάλοι σωστό δικαίωμα τους είναι! Αυτα απο μένα καλο σας απογευμα

rapid_fast
28-09-12, 15:32
!εγω θα συνεχίσω αντίθετος σε αυτο το θρεντ μέχρι ο ραπιντ να παραδεχτεί το λάθος του,κ αν τελικά φάω μπαν δεν πειράζει ας κάνουν όπως θεωρούν οι μεγάλοι σωστό δικαίωμα τους είναι! Αυτα απο μένα καλο σας απογευμα

Ποιό λάθος μου να παραδεχτώ ρε Γιώργο;;

bmwdakias85
28-09-12, 15:42
Οτι ενώ εκραζες τον κοσμάκη εδω μέσα για τ lpgκ έλεγες τα χειρότερα πειγες εντελώς ύπουλα κ έβαλες κ μας παρουσιαστικες σαν τον κύριο ένα άγνοια του που του κάνανε δώρο αξίας 1200€ επειδή πειγες το αμάξι σου για σερβεις τόσο πείνα ποια σε αυτο το συνεργείο;κ αφού το βάλανε γιατι δεν απετησες να το βγάλουν μια κ ήσουν ενάντια του LPG το κόστος δικό τους θα ήταν αφού ήταν ένα άγνοια σου το όλο θέμα!

120ihatch
28-09-12, 15:51
Μπεμβεδάκια χαλάρωσε φίλε... είσαι τελείως εκτός θέματος. :calm:



Ωστόσο... ο rapid φταίει γενικώς! Είναι ξεκάθαρο αυτό! Και φταίει επίσης που πάνε να ακριβύνουν το υγραέριο... τόσο καιρό δεν είχε και η τιμή του ήταν μια χαρά -και με το που έβαλε βγάλανε το νέο μέτρο....

GEORGE 1974
28-09-12, 16:14
Aπο τι έχω καταλάβει ,το πρόβλημα με το έαν κάποιος έχει βάλει αέριο στο αμάξι του είναι διότι γλυτώνει λεφτά ..!!!!και κάποιοι απαξιώνουνε αυτη την κινηση και δέν παραδέχονται ότι πράγματι υπαρχεί οντως κερδος ,οτι μενουνε μαρούλια μες το μπαγιόκο και μιλάνε με διάφορες υπεκφυγές και δικαιολόγιες !!!!!Τελικά αυτο που έχω κατάλάβει, το ανέκδοτο με την Κατσικα που είχε πει ο ΠΑΤΕΡ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ για τους Ελληνες είχε δικιό .
Μετα τα ανακοινωθέντα μέτρα πολλι ήτανε που είπανε ,να σας τα λέγαμε ..Κρίμα όμως ......Ανατολικο μπλοκ γερμανια κ.λ.π ειναι γεμάτα σε υγραέριο και εδω στην Ελλάδα κάποιοι λένε ότι δέν συμφέρει και ότι δεν έχουμε κέρδος 45%-50% κι όμως είναι ειναι αλήθεια!!! τώρα ολλα τα άλλα που κουβεντιαζεται ο καθένας τα γνωρίζει και δεν φοράει παροπήδες ναι ολλοι ξέρουμε οτι τα αυτοκινητά μας φτιαχτηκανε για να καινε βενζίνη το απαδέχομαι αλλα παραδεχτείτε και εσεις που λέτε τα διάφορα ότι σε 100.000 με αέριο θα μου μένανε τρελα μαρουλια στο μπαγιόκο και ότι και να έβγαζε το αυτοκίνητο κερδισμένος θα έβγαινα μην είστε λοιπόν τόσο ισχυρογνώμονες !!!!:(:(

stelmaniac
28-09-12, 16:15
Μπεμβεδάκια χαλάρωσε φίλε... είσαι τελείως εκτός θέματος. :calm:



Ωστόσο... ο rapid φταίει γενικώς! Είναι ξεκάθαρο αυτό! Και φταίει επίσης που πάνε να ακριβύνουν το υγραέριο... τόσο καιρό δεν είχε και η τιμή του ήταν μια χαρά -και με το που έβαλε βγάλανε το νέο μέτρο....

Ρε παιδια ακομα δεν εχετε ψιλιαστει το μαφιοζικο τροπο που μας κυβερνουν; Ειναι δυνατον να αφησουν την ιδια τιμη στο υγραεριο οσο πληθαινουν οι μετατροπες; Δεν καταλαβαινω γιατι εκπλησεσθε πραγματικα δηλαδη....

oldcarskickass
28-09-12, 16:57
Ρε παιδιά γιατί συζητάτε για ανύπαρκτα πράγματα όπως ο Θεός και η λογική στο ελλάντα;

Είστε όλοι μου φαίνεται offtopic.


Βεβαίως και θα ανέβαινε το Φ.Α., όπως ανέβηκαν και τα τέλη στα >1929cc όπως και όλα.

Εδώ ουσιαστικά πληρώνουνε κάποιοι νοίκι για το ίδιο τους το σπίτι στο κράτος (και είναι οι ίδιοι που αν τους το συζήταγες αυτό πριν πέντε χρόνια θα ζωνόντουσαν με εκρηκτικά και θα ανατίναζαν τη Βουλή, ΑΧΑΧΟΥΧΑ, overstatement ε; )

Και προσωπικά πιστεύω καλά κάνουν και λίγα μας κάνουν, είμαστε το χειρότερο κράτος με τους χειρότερους πολίτες, το πιο κοντόφθαλμο έθνος, με τους πλέον αμόρφωτους, μισαλλόδοξους, οπισθοδρομικούς, φανατισμένους, ανεξέλικτους, απαίδευτους, αταλαιπώρητους, απρογραμμάτιστους πολίτες τουλάχιστον σε όλη την Ευρώπη. Αλλά ας μην ταραζόμαστε, έχει ακόμα 30+ βαθμούς κελσίου έξω, και στο σύνταγμα δεν έχει ούτε καν air condition.

rapid_fast
28-09-12, 17:00
Οτι ενώ εκραζες τον κοσμάκη εδω μέσα για τ lpgκ έλεγες τα χειρότερα πειγες εντελώς ύπουλα κ έβαλες κ μας παρουσιαστικες σαν τον κύριο ένα άγνοια του που του κάνανε δώρο αξίας 1200€ επειδή πειγες το αμάξι σου για σερβεις τόσο πείνα ποια σε αυτο το συνεργείο;κ αφού το βάλανε γιατι δεν απετησες να το βγάλουν μια κ ήσουν ενάντια του LPG το κόστος δικό τους θα ήταν αφού ήταν ένα άγνοια σου το όλο θέμα!

Ποιόν έκραξα επειδή έβαλε LPG? είναι δεδομένο οτι βάζοντας το κάνεις κάπου ζημία,
και είναι δεδομένο οτι η ζημία στο δικό μου ας πούμε τώρα που η τιμή του έχει
ξεφτιλιστεί είναι πάνω απο 2000 ευρώ..
"κράζω" αυτόν που έβαλε PPWTSTHHDJJJ και νομίζει οτι κέρδισε 90 άλογα..
Ύπουλα δεν έκανα τίποτα, ύπουλο είναι αυτό που το κάνεις στα κρυφά με σκοπό να
αποκομίσεις με αθέμιτα μέσα κάτι απο κάποιον άλλο..
Βλέπεις οτι δεν το κράτησα κρυφό, αλλά το είπα..
Και εξακολουθώ και λέω και φωνάζω και κράζω αυτούς που λένε ανακρίβειες για τα
βαλβτρόνικ γιατί στο ρελαντί καίει βενζίνη, δεν υπάρχει υποπίεση, δεν μπορεί να
τραβηχτεί καύσιμο, γυρνάει στην εισαγωγή και αναφλέγεται όπως γινόταν παλιά
με το καρμπυλατσιόν....
Και όταν μάλιστα λέει οτι στον δείκτη δεν βλέπει κατανάλωση, καταλαβαίνεις τι παίζει..
Μου έκαναν ένα δώρο 900 ευρώ. Σέβομαι τις δύσκολες μέρες που περνάει ο κλάδος του
αυτοκινήτου και την ένδειξη αγάπης και την φιλίας 25 χρόνων με τα παιδιά στο συνεργείο.
Εκανε ένας φίλος μου 25 ετών ζημιά 2000 ευρώ και θές να του κάνω θέμα και να του ζητήσω
το λόγο;;
Οχι Γιώργο...

Dim77
28-09-12, 17:00
Αυτο είναι το θέμα Στέλιο μου οτι εδω μέσα δεν αφήνουν διαγράφουν τα πόστ που θέλουν κ αφήνουν αυτα που θέλουν με αποτέλεσμα να αφήσουν να εννοείται αυτο που θέλουν αυτοί κ όχι το σωστό!μπωρο να δεχτο τα λάθη μου κ να φάω το μπαν οταν μου αξίζει όπως στης αρχές που με πέταξαν έξω για ένα μήνα παρ όλα αυτα ξανά μπήκα...αλλα στην παρούσα περίπτωση δεν φταίω γιατι απο οτι κατάλαβα όλοι με το μέρος μου είναι μόνο κανά 2 ήταν εναντίον που το μόνο που ξέρουν είναι να νευριαζουν κ να μοιράζουν κάρτες γιατι δεν ξέρουν να μιλάνε πολιτισμένα παρα νομίζουν οτι το φόρουμ θα κρατηθεί με το να κάνουν τον μπαμπούλα με της κάρτες!εγω θα συνεχίσω αντίθετος σε αυτο το θρεντ μέχρι ο ραπιντ να παραδεχτεί το λάθος του,κ αν τελικά φάω μπαν δεν πειράζει ας κάνουν όπως θεωρούν οι μεγάλοι σωστό δικαίωμα τους είναι! Αυτα απο μένα καλο σας απογευμα

Λοιπόν.

Ένα ένα τα θέματα.
1ον, τα θρησκευτικού περιεχομένου σβήστηκαν. Καλό είναι να μην τα συζητάμε.

2ον.
Γιώργο, ειλικρινά πας καλά?
Ποιοι σβήνουν, μοιράζουν κάρτες και δεν μπορούν να φερθούν πολιτισμένα?
Έχεις φάει (και πολλές από μένα) κάρτες για απαράδεκτες εκφράσεις, για αγγελίες, ανελέητα off topic. Αυτές οι κάρτες είναι όχι απλά για ένα, αλλά για πολλάκις...

Ξεπερνάτε τα όρια ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και μετά σας φταίνε οι υπόλοιποι.

Σοβαρέψου ειλικρινά γιατί η η υπομονή και ανοχή έχει όρια.

Είπαμε ότι χαλαρώνουμε και λίγο μιας και οι περισσότεροι είναι γνωστοί καιρό, αλλά μέχρις ενός σημείου.

Τα κόκκινα έχουν πραγματικά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Σβήνουμε ότι θέλουμε, κάνουμε ότι θέλουμε...σβήσαμε το σωστό (ποιο σωστό, που καντήλιαζες κάποιον με απίστευτα χυδαίες εκφράσεις?)


Και επειδή όπως λές δεν είμαστε πολιτισμένοι, στο επόμενο παρόμοιο ποστ υβριστικό, ή προσβλητικό, έχεις μόνιμο ban...από εμένα. Τον κομπλεξικό, άξεστο κλπ.

Κάποιοι έρχονται εδώ, κάνουν αυτό που θέλουν και μετά οδεύουν να τροφοδοτήσουν άλλους με αυτό που έχουν τόσο ανάγκη....(άλλη μια προσθήκη στις γνώμες ότι είναι κομπλεξικοί εδώ - άντε ετοιμη τροφή να μη ζορίζεται κανείς που δεν καταλαβαίνει). Άντε πήγαινε και πες τα...θα πάρεις και ευχαριστίες.

bmwdakias85
28-09-12, 17:05
Εδω που ήρθα μητσο ήρθα γιατι γουσταρα την παρέα κ ποτέ για να μάθω κάτι κ να το πω αλλού!αν κ δεν εχω αμάξι τώρα συνεχίζω κ μπαίνω κ σχεδόν κάθε μέρα!αυτο τι δείχνει!;γιατρό λοιπόν αυτο λέω κ γω η υπομονή έχει κ τα όρια της....

Dim77
28-09-12, 17:19
;γιατρό λοιπόν αυτο λέω κ γω η υπομονή έχει κ τα όρια της....

Ποια είναι η υπομονή σου που εξαντλήθηκε?
Ότι κάποιος έβαλε (του έβαλαν) υγραέριο?

Ότι δε σε αφήνουν εδώ να το κάνεις το ''καφέ της Χαράς''?
Ότι δε σε αφήνουν εδώ να βρίζεις ανελέητα όποτε σου αρέσει?

Σοβαρέψου γιατί δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.

Dim77
28-09-12, 17:22
Aπο τι έχω καταλάβει ,το πρόβλημα με το έαν κάποιος έχει βάλει αέριο στο αμάξι του είναι διότι γλυτώνει λεφτά ..!!!!και κάποιοι απαξιώνουνε αυτη την κινηση και δέν παραδέχονται ότι πράγματι υπαρχεί οντως κερδος

Γιώργο, ειλικρινά, δεν απαξιώθηκε ποτέ...ΙΣΑ ΙΣΑ, που όσοι βάλανε υγραέριο καμαρώνουνε με ελαφρώς αστείο τρόπο για το πως ''γλύτωσαν''....και αντί να καίνε 9 λιτρα με 1.70 καίνε 11 με 0.85 (οι τιμές είναι απλά γιατί το LPG έχει περίπου μισή τιμή). Αλλά:

Από την αρχή του LPG στην Ελλάδα μέχρι τώρα κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι.
Πές μου πόσοι κάνανε σκ@τ@ το αμάξι τους με λάθος κιτ. Πόσοι βάλανε υγραέριο, ενώ τελικά το αμάξι είχε ακόμα και με τη βενζίνη ευαισθησία.
Πόσοι έδωσαν 2500 σε αντιπροσωπεία για να βάλουν το ''καλό κιτ'' (2000 ευρώ = 1300 λιτρα βενζίνης...) και πόσοι πάθανε ζημιές μέχρι να μάθουν οι μάστορες που το έβαλαν.

Τώρα είναι πολύ πιο σίγουρο τι δουλεύει και πού και πως ρυθμίζεται.


,οτι μενουνε μαρούλια μες το μπαγιόκο και μιλάνε με διάφορες υπεκφυγές και δικαιολόγιες !!!!!Τελικά αυτο που έχω κατάλάβει, το ανέκδοτο με την Κατσικα που είχε πει ο ΠΑΤΕΡ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ για τους Ελληνες είχε δικιό .
Μετα τα ανακοινωθέντα μέτρα πολλι ήτανε που είπανε ,να σας τα λέγαμε ..Κρίμα όμως ......Ανατολικο μπλοκ γερμανια κ.λ.π ειναι γεμάτα σε υγραέριο και εδω στην Ελλάδα κάποιοι λένε ότι δέν συμφέρει και ότι δεν έχουμε κέρδος 45%-50% κι όμως είναι ειναι αλήθεια!!! τώρα ολλα τα άλλα που κουβεντιαζεται ο καθένας τα γνωρίζει και δεν φοράει παροπήδες ναι ολλοι ξέρουμε οτι τα αυτοκινητά μας φτιαχτηκανε για να καινε βενζίνη το απαδέχομαι αλλα παραδεχτείτε και εσεις που λέτε τα διάφορα ότι σε 100.000 με αέριο θα μου μένανε τρελα μαρουλια στο μπαγιόκο και ότι και να έβγαζε το αυτοκίνητο κερδισμένος θα έβγαινα μην είστε λοιπόν τόσο ισχυρογνώμονες !!!!:(:(
Συγνώμη, αλλά τα γραφόμενα σου εδώ ξεφεύγουν από την διανόηση μου.

Επίσης κάποιοι αρνούνται να οδηγήσουν πιο οικονομικά το αυτοκίνητο τους και δεν καταλαβαίνουν ότι η πρώτη οικονομία γίνεται με οικονομική οδήγηση....

Το υγραέριο, όπως και το πετρέλαιο σαν εναλλακτικά καύσιμα σε Αθήνα και Θεσ/νίκη, είναι χρήσιμα με προϋποθέσεις, δεν είναι καλύτερα σε ΚΑΘΕ χρήση.

Κάνεις Αθήνα-Γιάννενα συνέχεια? Καλά έκανες και έβαλες υγραέριο.
Ο άλλος που κάνει 8000χλμ το χρόνο με Ζ4 γιατί να βάλει?

Ξέρεις ποιοι ρώταγαν συνήθως εδώ για υγραέριο και κράζαμε ΑΝΕΛΕΗΤΑ? (ΟΧΙ για κακό...για καλό τους).
Άνθρωποι με Μ3 Ε46....πες μου εσύ τώρα....τους συνέφερε?
Ή τους συνέφερε να πάρουν ένα Panda για να πηγαίνουν στη δουλειά τους και να αφήσουν το Μ3 όπως είναι?
Επίσης, χωρίς πρότερη γνώση, σε ΔΥΣΤΡΟΠΑ μοτέρ από άποψη σκυλίσιας αξιοπιστίας όπως είναι τα BMW τελευταίας δεκαετίας, η προτροπή ''βάλε υγραέριο, έχουν σε όλη την Ευρώπη'' είναι χαζή όταν τα αυτοκίνητα που έχουν υγραέριο, είναι απλοϊκά μοντέλα δεκαετίας 90 και πριν...Τώρα τελευταία βγήκαν ΚΑΛΥΤΕΡΑ συστήματα για πιο σύγρονα μοντέλα.

Δηλαδή σε Ν43 που τους τρελλαίνουν τα λαμπάκια, εσύ θα πρότεινες πριν δεις τουλάχιστον 10 αμάξια που να έχουν κάνει 10.000χλμ (που δε λέει και τίποτα, όταν μια ζημιά κάνει 3 χιλιάρικα) να δουλεύουν?

Για χιλιοστή φορά, ή δική μου προσωπική γνώμη είναι ότι το υγραέριο είναι καλό, αν σιγουρευτείς ότι το αμάξι το δέχεται απροβλημάτιστα (όχι το καύσιμο, αλλά το σύστημα) και αν κάνεις και πολλά χιλιόμετρα που δεν μπορείς να περιορίσεις.

Αν για το ''απροβλημάτιστα'' δεν είσαι σίγουρος, όση οικονομία έκανες μπορεί να την ξοδέψεις στο συνεργείο.

Ο καθένας κάνει ότι προτιμά παιδιά...
Το να σου λέω εγώ ότι το υγραέριο είναι λάθος είναι ...λάθος γιατί για εσένα και τη χρήση σου, είναι σωστό.
Για άλλον είναι πιο σημαντικό το να έχει το αυτοκίνητο οπως το αγόρασε, και να είναι ήσυχος.

Μην το χοντραίνετε με το ποιός είναι έξυπνος και ποιός όχι (όσοι δε βάζουν υγραέριο)...

GEORGE 1974
28-09-12, 18:28
Γιώργο, ειλικρινά, δεν απαξιώθηκε ποτέ...ΙΣΑ ΙΣΑ, που όσοι βάλανε υγραέριο καμαρώνουνε με ελαφρώς αστείο τρόπο για το πως ''γλύτωσαν''....και αντί να καίνε 9 λιτρα με 1.70 καίνε 11 με 0.85 (οι τιμές είναι απλά γιατί το LPG έχει περίπου μισή τιμή). Αλλά:

Από την αρχή του LPG στην Ελλάδα μέχρι τώρα κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι.
Πές μου πόσοι κάνανε σκ@τ@ το αμάξι τους με λάθος κιτ. Πόσοι βάλανε υγραέριο, ενώ τελικά το αμάξι είχε ακόμα και με τη βενζίνη ευαισθησία.
Πόσοι έδωσαν 2500 σε αντιπροσωπεία για να βάλουν το ''καλό κιτ'' (2000 ευρώ = 1300 λιτρα βενζίνης...) και πόσοι πάθανε ζημιές μέχρι να μάθουν οι μάστορες που το έβαλαν.

Τώρα είναι πολύ πιο σίγουρο τι δουλεύει και πού και πως ρυθμίζεται.


Συγνώμη, αλλά τα γραφόμενα σου εδώ ξεφεύγουν από την διανόηση μου.

Επίσης κάποιοι αρνούνται να οδηγήσουν πιο οικονομικά το αυτοκίνητο τους και δεν καταλαβαίνουν ότι η πρώτη οικονομία γίνεται με οικονομική οδήγηση....

Το υγραέριο, όπως και το πετρέλαιο σαν εναλλακτικά καύσιμα σε Αθήνα και Θεσ/νίκη, είναι χρήσιμα με προϋποθέσεις, δεν είναι καλύτερα σε ΚΑΘΕ χρήση.

Κάνεις Αθήνα-Γιάννενα συνέχεια? Καλά έκανες και έβαλες υγραέριο.
Ο άλλος που κάνει 8000χλμ το χρόνο με Ζ4 γιατί να βάλει?

Ξέρεις ποιοι ρώταγαν συνήθως εδώ για υγραέριο και κράζαμε ΑΝΕΛΕΗΤΑ? (ΟΧΙ για κακό...για καλό τους).
Άνθρωποι με Μ3 Ε46....πες μου εσύ τώρα....τους συνέφερε?
Ή τους συνέφερε να πάρουν ένα Panda για να πηγαίνουν στη δουλειά τους και να αφήσουν το Μ3 όπως είναι?
Επίσης, χωρίς πρότερη γνώση, σε ΔΥΣΤΡΟΠΑ μοτέρ από άποψη σκυλίσιας αξιοπιστίας όπως είναι τα BMW τελευταίας δεκαετίας, η προτροπή ''βάλε υγραέριο, έχουν σε όλη την Ευρώπη'' είναι χαζή όταν τα αυτοκίνητα που έχουν υγραέριο, είναι απλοϊκά μοντέλα δεκαετίας 90 και πριν...Τώρα τελευταία βγήκαν ΚΑΛΥΤΕΡΑ συστήματα για πιο σύγρονα μοντέλα.

Δηλαδή σε Ν43 που τους τρελλαίνουν τα λαμπάκια, εσύ θα πρότεινες πριν δεις τουλάχιστον 10 αμάξια που να έχουν κάνει 10.000χλμ (που δε λέει και τίποτα, όταν μια ζημιά κάνει 3 χιλιάρικα) να δουλεύουν?

Για χιλιοστή φορά, ή δική μου προσωπική γνώμη είναι ότι το υγραέριο είναι καλό, αν σιγουρευτείς ότι το αμάξι το δέχεται απροβλημάτιστα (όχι το καύσιμο, αλλά το σύστημα) και αν κάνεις και πολλά χιλιόμετρα που δεν μπορείς να περιορίσεις.

Αν για το ''απροβλημάτιστα'' δεν είσαι σίγουρος, όση οικονομία έκανες μπορεί να την ξοδέψεις στο συνεργείο.

Ο καθένας κάνει ότι προτιμά παιδιά...
Το να σου λέω εγώ ότι το υγραέριο είναι λάθος είναι ...λάθος γιατί για εσένα και τη χρήση σου, είναι σωστό.
Για άλλον είναι πιο σημαντικό το να έχει το αυτοκίνητο οπως το αγόρασε, και να είναι ήσυχος.

Μην το χοντραίνετε με το ποιός είναι έξυπνος και ποιός όχι (όσοι δε βάζουν υγραέριο)...

Δεν νομιζω ότι θα έβαζε κάποιος αέριο κάνοντας μόνο 8000χλμ το χρόνο και ποτε δεν διεκρινήστηκε , εδω εαν το αυτοκινητο το δέχεται η κοιτα !!βαλε αέριο αλλα πρόσεχε τον εγκαταστάτη η πλήρωσε κατι παραπάνω για να έχεις το κεφάλι σου όσω δυνατον ποιο ήσυχο παντα υπήρχε και η υπάρχει η απόλυτη άποψη πάντα μιλάτε γι αυτο το θέμα απόλυτα...ετσι το έχω δει εγώ........

bmwdakias85
28-09-12, 19:51
Ποια είναι η υπομονή σου που εξαντλήθηκε?
Ότι κάποιος έβαλε (του έβαλαν) υγραέριο?

Ότι δε σε αφήνουν εδώ να το κάνεις το ''καφέ της Χαράς''?
Ότι δε σε αφήνουν εδώ να βρίζεις ανελέητα όποτε σου αρέσει?

Σοβαρέψου γιατί δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.

Εγω δεν ξέρω τι γράφω η ο άλλος που ήταν ενάντια στο υγραεριο κ μετα πήγε κ έβαλε;για πες μου;εγω ειμαι υπέρ στο υγραεριο γιατι αυτή τι στιγμή είναι οτι ποιο οικονομικό υπαρχη!κ όχι δεν θέλω να το κάνω καφέ της χαράς έτσι καταντά όμως με μερικούς που την έχουν δει πολυ ψηλά κ αυτο ακριβός ήθελα να αποφύγω γιατι οταν κάποιος κάνει χαβαλέ κ λέει οτι του δωριζουν δώρο 1000ων ευρώ ε τότε ναι γίνετε αστείο το πράγμα γυαυτο ρουφαμε κ τα λέμε!εγω μάλλον το εδειξα με λάθος τροπο κ ζητώ δημοσιος συγνωμη

God
28-09-12, 20:23
Δεν νομιζω ότι θα έβαζε κάποιος αέριο κάνοντας μόνο 8000χλμ το χρόνο και ποτε δεν διεκρινήστηκε , εδω εαν το αυτοκινητο το δέχεται η κοιτα !!βαλε αέριο αλλα πρόσεχε τον εγκαταστάτη η πλήρωσε κατι παραπάνω για να έχεις το κεφάλι σου όσω δυνατον ποιο ήσυχο παντα υπήρχε και η υπάρχει η απόλυτη άποψη πάντα μιλάτε γι αυτο το θέμα απόλυτα...ετσι το έχω δει εγώ........

Δεν νομίζω Τάκ...εεεε...Γιώργο. Αν το βλέπαμε απόλυτα, δεν νομίζω εγώ να καθόμουν δίπλα από τον Dim και τον Rapid που και έχω βάλει (πριν από τους περισσότερούς σας, όταν είχε ακόμα 60 λεπτά) και το υποστηρίζω ως οικονομοτεχνικά εφικτή επιλογή σε πολλές περιπτώσεις.

Αυτό όμως που λέει ο Dim απλά ισχύει, όχι μόνο για το υγραέριο. Δεν είναι σωστή επιλογή για οοολες τις περιπτώσεις. Ακόμα και όταν η εγκατάσταση τεχνικά είναι εφικτή, γιατί σε πολλούς κινητήρες/οχήματα δεν είναι καν επιλογή, πρέπει να το κοιτάς οικονομικά το θέμα. Αν δεν κάνεις απόσβεση του κόστους μέσα σε 1.5-2 έτη (με απλή μέθοδο, στα 2 έτη δεν χρειάζεται καθαρή παρούσα αξία κτλ), τότε πολύ απλά και δεν συμφέρει και εμπεριέχει τεράστιο ρίσκο ως επένδυση. Τα προγράμματα επιδότησης για κουφώματα μου θύμισες, που έτρεξαν πολλοί να βάλουν "ενεργειακά κουφώματα με διπλά/τριπλά τζάμια" και ο καλύτερος ρυθμός οικονομικής απόσβεσης που έχω δει σε ενεργειακή μελέτη για κουφώματα ήταν 28 έτη...στην Φλώρινα. Φανταστική διαφήμιση, σούπερ υπερπροσφορά που λέει και ο Φικιώρης, αλλά στην πράξη οι άνθρωποι πετούσαν τα λεφτά τους.

Εγω δεν ξέρω τι γράφω η ο άλλος που ήταν ενάντια στο υγραεριο κ μετα πήγε κ έβαλε;για πες μου;εγω ειμαι υπέρ στο υγραεριο γιατι αυτή τι στιγμή είναι οτι ποιο οικονομικό υπαρχη!κ όχι δεν θέλω να το κάνω καφέ της χαράς έτσι καταντά όμως με μερικούς που την έχουν δει πολυ ψηλά κ αυτο ακριβός ήθελα να αποφύγω γιατι οταν κάποιος κάνει χαβαλέ κ λέει οτι του δωριζουν δώρο 1000ων ευρώ ε τότε ναι γίνετε αστείο το πράγμα γυαυτο ρουφαμε κ τα λέμε!εγω μάλλον το εδειξα με λάθος τροπο κ ζητώ δημοσιος συγνωμη

Εγώ είμαι καλύτερος από εσένα - δεν το πιστεύω ότι έβαλε καν. Αν δεν το δω μπροστά μου να δουλεύει θεωρώ ότι μας κάνει πλάκα.

Το αν τον πιστεύεις ή όχι είναι δικό σου θέμα, όπως και το αν συμμερίζεσαι τις απόψεις του. Μήπως εγώ τις συμμερίζομαι όλες; Τις σέβομαι όμως. Το πρόβλημα δεν ήταν ποτέ η άποψή σου, οι τρόποι σου ήταν. Δεν είσαι σε θέση να βρίζεις και να προσβάλλεις τους πάντες και τα πάντα, και αυτό ισχύει για όλους.

rapid_fast
28-09-12, 20:41
Εγώ είμαι καλύτερος από εσένα - δεν το πιστεύω ότι έβαλε καν. Αν δεν το δω μπροστά μου να δουλεύει θεωρώ ότι μας κάνει πλάκα.


Οκ, δεν μου το έβαλαν, το έβαλα εγώ και το πλήρωσα.. 2800 ευρώ..
Και είπα ψέμματα οτι μου το έκαναν δώρο, για να ζηλέψουν όλα τα μέλη του φόρουμ..
Και έκανα ζημιά στο αυτοκίνητο, και θα κάνω ακόμα μεγαλύτερη, αλλά έπρεπε
να το βάλω για να έχω περισσότερα άλογα..
Απο τότε που το έβαλα, έχω δεί απίστευτη αύξηση της ιπποδύναμης, τετραπλασιασμό
της ροπής απο το ρελαντί, σε σημείο που νομίζω οτι οδηγώ αυτοκίνητο με διπλές
τουρμπίνες και τετραπλές εξατμίσεις..
Οποτε πατάω το κουμπί του ΓΚΑΖ νομίζω οτι εκτοξεύομαι μπροστά σα να έχει το
αυτοκίνητο KERS και DRS μαζί..

Υ.Γ. ούτε πόσα λίτρα είναι η δεξαμενή δεν ξέρω...

gearboxer
28-09-12, 21:13
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε τι εξυπηρετεί εξ αρχής έναν τέτοιο thread?

Έβαλε ο Παναγιώτης αέριο. Καλορίζικο. Και λοιπόν;

Έβαλα και γω αρωματικό δεντράκι ενώ πάντοτε τα θεωρούσα ανθυγιεινά..Να φτιάξω thread?

Άλλα θέματα και προβλήματα για να σας απασχολήσουν δεν υπάρχουν; Διότι εδώ δε μιλάμε για χαλαρή κουβέντα ή πλάκα...η ιστορία έχει ξεφύγει και τα επίθετα δίνουν και παίρνουν...

Όσο για το Moderating πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι απαραίτητο. Και οι Moderators δεν είναι τελειόφοιτοι Νομικής ή σχολής δικαστών. Είναι σαν εμάς και προσπαθούν να βάζουν τα κόμματα και τις τελείες όποτε εμείς τα ξεχνάμε...στηριζόμενοι στην κρίση τους, η οποία δικαιολογείται να λανθάνει και μερικές φορές. Όσοι ασχολούνται με φορουμ χρόνια το έχουν συνηθίσει, οι άλλοι πάντοτε αντιδρούν.

Ο γραπτός λόγος δεν περιέχει τις πληροφορίες του προφορικού (ύφος, ένταση, έκφραση) και συχνά παρεξηγείται.

Δείτε αυτό το φόρουμ σαν μία διέξοδο των καθημερινών σας προβλημάτων και όχι σαν πηγή για τη δημιουργία νέων..

God
28-09-12, 22:06
Υ.Γ. ούτε πόσα λίτρα είναι η δεξαμενή δεν ξέρω...

Βρε, ότι και να λες, σε θέλω φωτογραφία μπροστά στο αυτοκίνητο με two thumbs up απλά για να πιστέψω ότι οδήγησες αυτοκίνητο με υγραέριο, όχι πως είναι το δικό σου. Για να αποδείξεις πως είναι δικό σου πρέπει η φωτογραφία να είναι εν κινήσει και να κρέμεσαι από το παράθυρο κρατώντας την άδεια στο ένα χέρι και ένα χαρτί να γράφει "I pWNED U ∞" στο άλλο...

...αν και μετά την αύξηση του φόρου, αρχίζουν να σβήνουν οι αμφιβολίες μου!

kefalismos
28-09-12, 22:48
Δεν νομιζω ότι θα έβαζε κάποιος αέριο κάνοντας μόνο 8000χλμ το χρόνο

Παρωωωωωωωνννννν ! 8-10 το πολύ το χρόνο . Ο λόγος που μπήκε είναι διότι αν δεν έμπενε δε θα έκανα πλέον ούτε τα μισά . Άρα θα έπρεπε να μπαίνω στα λεοφωρία - κτελ που τα σιχαίνομαι . Επίσης με 4000 χμ δε συμφέρει να κρατάς 2λιτρο που έχω εγώ άρα το πουλάς . Το πουλάς σε ποιον ? Σε κανέναν . Για να πάρω 5 χιλιάρικα ?Που αν τα πάρεις δηλαδή. Να μου λείπει . Οπότε το δίλημμα είναι ή αέριο στο αμάξι που υπεραγαπάς και ήδη έχεις και το έχεις φέρει κ στα μέτρα σου , το οποίο δεν μπορεί να πουληθεί , ή λεωφορία και ατέλειωτη ταλαιπωρία .

Δίλημμα πουλάς το αμάξι για να πάρεις με τα ίδια λευτά 1200 , βανοιδές τύπου corsa - fiesta - yaris κτλ , δεν υπάρχει για μένα. Δεν δίνω σωστή κούρσα για να πάρω κάτι 3 φορές χειρότερο σε όλα, πλην των οικονομικών . Δεν το δέχομαι αυτό .

Όπως βλέπετε καθένας έχει άλλη λογική . Άλλως χαρακτηρίζει την λογική μου στην καλύτερη κουτή . Κάποιος άλλος όμως το επιλέγει χωρίς 2η σκέψη ! Έτσι είναι αυτά παιδιά . Οι πρωτερεότητες αλλάζουν για τον καθένα και άρα και οι επιλογές .

EVANGELOS
29-09-12, 03:59
Η συνέχεια της κουβέντας περί γερόντων , ξωτικών , χόμπιτ και άλλων σεβάσμιων λατρευτικών φιγούρων εδώ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=30604

+MONTΕΡΕΗCON+

rapid_fast
02-10-12, 21:40
Η φημολογία για επικείμενη αύξηση-φωτιά που αφορά στον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης του υγραερίου κίνησης, δημιούργησε αναστάτωση στην αγορά, χωρίς ωστόσο να ανταποκρίνεται στα πραγματικά δεδομένα...
Από το ρεπορτάζ του autotriti.gr προκύπτει: καταρχήν ότι δεν υπάρχει, τη δεδομένη στιγμή, καμία ειλημμένη απόφαση και συνεπώς επίσημη ενημέρωση προς όλους τους ενδιαφερόμενους (πρατηριούχους, εγκαταστάτες, κ.ο.κ.) για την φημολογούμενη εκτόξευση, κατά 164%, του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης (ΕΦΚ) του υγραερίου κίνησης. Κατά δεύτερον, ακόμα κι αν υπάρξει ανατίμηση -με τη ρευστότητα που χαρακτηρίζει τη λήψη επιπρόσθετων οικονομικών μέτρων- στο υγραέριο, επιβεβαιώνεται μαθηματικά, ότι σε καμία περίπτωση, το εναλλακτικό καύσιμο LPG, που έγινε ιδιαίτερα δημοφιλές την περίοδο της κρίσης, δεν πρόκειται να γίνει ασύμφορο για τον καταναλωτή. Ούτε ως προς το χρονικό ορίζοντα της απόσβεσης, ούτε ως προς τα πλεονεκτήματα της οικονομίας και της αυτονομίας.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή... Επικοινωνήσαμε με το γραφείο Τύπου του Υπουργείου Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και η απάντηση που εισπράξαμε είναι ότι «δεν υπάρχει καμία επίσημη απόφαση για το θέμα του υγραερίου». Άρα, σχόλιο ουδέν. Καμία επίσημη ενημέρωση δεν έχουν λάβει, ούτε γνωστοί εγκαταστάτες του χώρου, αλλά ούτε και εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον τομέα των πρατηρίων, με τις οποίες, επίσης, επικοινωνήσαμε.

Με βάση την αγορανομική διάταξη 7/09, το υγραέριο, όπως άλλωστε και όλα τα καύσιμα, φορολογούνται με βάση τον μετρικό τόνο και όχι τα λίτρα (εδώ βρίσκεται η ουσία!). Στην περίπτωση του υγραερίου, του οποίου το ειδικό βάρος είναι 0,56, ο ένας μετρικός τόνος αντιστοιχεί σε περίπου 1.750 λίτρα.

Μέχρι σήμερα ο φόρος ανά μετρικό τόνο υγραερίου είναι 200 ευρώ, πράγμα που σημαίνει σε κάθε λίτρο υγραερίου το ποσό που αναλογεί σε φόρο είναι 0,11ευρώ/λίτρο. Με βάση τις φήμες, ο φόρος ανά μετρικό τόνο υγραερίου θα αυξηθεί κατά 164% και από 200 ευρώ θα αγγίξει τα 330 ευρώ ανά μετρικό τόνο. Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε λίτρο υγραερίου το αυξημένο ποσό φόρου που τάχα θα αναλογεί είναι 0.18 ευρώ/λιτρο, αντί για 0.11 ευρώ/λίτρο που ισχύει σήμερα. Με άλλα λόγια από τα 0.84 ευρώ, που πωλείται το λίτρο θα φτάσει θεωρητικά στα 0.91 ευρώ/λίτρο.

Επίσημη τοποθέτηση για το θέμα έκανε ο κ. Νίκος Μανώνογλου, της Grupp Manologlou Gas, εταιρείας που δραστηριοποιείται από το 1988, στην υγραεριοκίνηση και ειδικότερα στη Βόρεια Ελλάδα:

"Είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω σε κάποια δημοσιεύματα των τηλεοράσεων, εφημερίδων και του διαδικτύου τα οποία να προκαλούν ενδεχομένως εσφαλμένες εντυπώσεις όσον αφορά τη διαμόρφωση των νέων τιμών του υγραερίου. Είναι αλήθεια ότι το υγραέριο κίνησης φορολογείται με 200 ευρώ τον τόνο, που ισούται με 1800 λίτρα υγραερίου περίπου. Αυτό πρακτικά σημαίνει 200 ευρώ δια 1800 λίτρα ισούται με 0,1111 φόρου ανά λίτρο. Στα δημοσιεύματα φημολογείται ότι ο φόρος θα φτάσει ενδεχομένως στα 330 ευρώ ανά τόνο, άρα 330 ευρώ δια 1800 λίτρα, ισούται 0,183 λεπτά ανά λίτρο. Αν λοιπόν υπάρξει νέα ανατίμηση στο υγραέριο η διαφορά θα είναι χονδρικά 0,0722 λεπτά ανά λίτρο υγραερίου. Παραδειγματικά ένας καταναλωτής που μέχρι σήμερα έβαζε 50 λίτρα υγραέριο στο αυτοκίνητο του πλήρωνε 50 Χ 0,88 = 44,00 ευρώ, ενώ με τα νέα μέτρα θα πληρώνει 50 Χ 0,95 = 47,50 ευρώ. Μιλάμε δηλαδή για μια διαφορά 3,5 ευρώ στην τσέπη του. Όλα αυτά προς αποφυγή παρανοήσεων και για την καλύτερη ενημέρωση των καταναλωτών".

Η έντονη παραφιλολογία των τελευταίων ημερών, είναι αλήθεια ότι επικοινωνιακά έχει αναστατώσει το κομμάτι της αυτοκίνησης, που κόντρα στην κρίση, παρουσιάζει θετικούς δείκτες, όπως επιβεβαιώνεται από τα επίσημα στοιχεία του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αυτοκινήτων Ελλάδος (ΣΕΑΑ). Από τις 4.074 υγραεριοκίνητα ΙΧ του 2010, την επόμενη χρονιά η αγορά κατέγραψε αύξηση 501% με 24.525 αυτοκίνητα! Ακόμα και στο 8μηνο του 2012 τα αυτοκίνητα που έχουν μετατραπεί σε υγραεριοκίνητα, ανέρχονται σε 27.478, καταγράφοντας αύξηση σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρσι 65,2%!


http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/108263.asp

kplc16
02-10-12, 21:56
Η φημολογία για επικείμενη αύξηση-φωτιά που αφορά στον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης του υγραερίου κίνησης, δημιούργησε αναστάτωση στην αγορά, χωρίς ωστόσο να ανταποκρίνεται στα πραγματικά δεδομένα...
Από το ρεπορτάζ του autotriti.gr προκύπτει: καταρχήν ότι δεν υπάρχει, τη δεδομένη στιγμή, καμία ειλημμένη απόφαση και συνεπώς επίσημη ενημέρωση προς όλους τους ενδιαφερόμενους (πρατηριούχους, εγκαταστάτες, κ.ο.κ.) για την φημολογούμενη εκτόξευση, κατά 164%, του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης (ΕΦΚ) του υγραερίου κίνησης. Κατά δεύτερον, ακόμα κι αν υπάρξει ανατίμηση -με τη ρευστότητα που χαρακτηρίζει τη λήψη επιπρόσθετων οικονομικών μέτρων- στο υγραέριο, επιβεβαιώνεται μαθηματικά, ότι σε καμία περίπτωση, το εναλλακτικό καύσιμο LPG, που έγινε ιδιαίτερα δημοφιλές την περίοδο της κρίσης, δεν πρόκειται να γίνει ασύμφορο για τον καταναλωτή. Ούτε ως προς το χρονικό ορίζοντα της απόσβεσης, ούτε ως προς τα πλεονεκτήματα της οικονομίας και της αυτονομίας.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή... Επικοινωνήσαμε με το γραφείο Τύπου του Υπουργείου Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και η απάντηση που εισπράξαμε είναι ότι «δεν υπάρχει καμία επίσημη απόφαση για το θέμα του υγραερίου». Άρα, σχόλιο ουδέν. Καμία επίσημη ενημέρωση δεν έχουν λάβει, ούτε γνωστοί εγκαταστάτες του χώρου, αλλά ούτε και εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον τομέα των πρατηρίων, με τις οποίες, επίσης, επικοινωνήσαμε.

Με βάση την αγορανομική διάταξη 7/09, το υγραέριο, όπως άλλωστε και όλα τα καύσιμα, φορολογούνται με βάση τον μετρικό τόνο και όχι τα λίτρα (εδώ βρίσκεται η ουσία!). Στην περίπτωση του υγραερίου, του οποίου το ειδικό βάρος είναι 0,56, ο ένας μετρικός τόνος αντιστοιχεί σε περίπου 1.750 λίτρα.

Μέχρι σήμερα ο φόρος ανά μετρικό τόνο υγραερίου είναι 200 ευρώ, πράγμα που σημαίνει σε κάθε λίτρο υγραερίου το ποσό που αναλογεί σε φόρο είναι 0,11ευρώ/λίτρο. Με βάση τις φήμες, ο φόρος ανά μετρικό τόνο υγραερίου θα αυξηθεί κατά 164% και από 200 ευρώ θα αγγίξει τα 330 ευρώ ανά μετρικό τόνο. Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε λίτρο υγραερίου το αυξημένο ποσό φόρου που τάχα θα αναλογεί είναι 0.18 ευρώ/λιτρο, αντί για 0.11 ευρώ/λίτρο που ισχύει σήμερα. Με άλλα λόγια από τα 0.84 ευρώ, που πωλείται το λίτρο θα φτάσει θεωρητικά στα 0.91 ευρώ/λίτρο.

Επίσημη τοποθέτηση για το θέμα έκανε ο κ. Νίκος Μανώνογλου, της Grupp Manologlou Gas, εταιρείας που δραστηριοποιείται από το 1988, στην υγραεριοκίνηση και ειδικότερα στη Βόρεια Ελλάδα:

"Είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω σε κάποια δημοσιεύματα των τηλεοράσεων, εφημερίδων και του διαδικτύου τα οποία να προκαλούν ενδεχομένως εσφαλμένες εντυπώσεις όσον αφορά τη διαμόρφωση των νέων τιμών του υγραερίου. Είναι αλήθεια ότι το υγραέριο κίνησης φορολογείται με 200 ευρώ τον τόνο, που ισούται με 1800 λίτρα υγραερίου περίπου. Αυτό πρακτικά σημαίνει 200 ευρώ δια 1800 λίτρα ισούται με 0,1111 φόρου ανά λίτρο. Στα δημοσιεύματα φημολογείται ότι ο φόρος θα φτάσει ενδεχομένως στα 330 ευρώ ανά τόνο, άρα 330 ευρώ δια 1800 λίτρα, ισούται 0,183 λεπτά ανά λίτρο. Αν λοιπόν υπάρξει νέα ανατίμηση στο υγραέριο η διαφορά θα είναι χονδρικά 0,0722 λεπτά ανά λίτρο υγραερίου. Παραδειγματικά ένας καταναλωτής που μέχρι σήμερα έβαζε 50 λίτρα υγραέριο στο αυτοκίνητο του πλήρωνε 50 Χ 0,88 = 44,00 ευρώ, ενώ με τα νέα μέτρα θα πληρώνει 50 Χ 0,95 = 47,50 ευρώ. Μιλάμε δηλαδή για μια διαφορά 3,5 ευρώ στην τσέπη του. Όλα αυτά προς αποφυγή παρανοήσεων και για την καλύτερη ενημέρωση των καταναλωτών".

Η έντονη παραφιλολογία των τελευταίων ημερών, είναι αλήθεια ότι επικοινωνιακά έχει αναστατώσει το κομμάτι της αυτοκίνησης, που κόντρα στην κρίση, παρουσιάζει θετικούς δείκτες, όπως επιβεβαιώνεται από τα επίσημα στοιχεία του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αυτοκινήτων Ελλάδος (ΣΕΑΑ). Από τις 4.074 υγραεριοκίνητα ΙΧ του 2010, την επόμενη χρονιά η αγορά κατέγραψε αύξηση 501% με 24.525 αυτοκίνητα! Ακόμα και στο 8μηνο του 2012 τα αυτοκίνητα που έχουν μετατραπεί σε υγραεριοκίνητα, ανέρχονται σε 27.478, καταγράφοντας αύξηση σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρσι 65,2%!


http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/108263.asp

Παναγιωτη ηδη στην ανατολικη Θεσσαλονικη πωλουν 92,5λεπτα/lt εδω και μηνες. Με πρατηριουχο γειτονα που μιλησα ο οποιος δε πουλα γκαζι, μου ανεφερε οτι το lpg θα παει χαλαρα στο 1,25.Δε μου ειπε ομως που θα παει η 95αρα......

rapid_fast
02-10-12, 22:06
Παναγιωτη ηδη στην ανατολικη Θεσσαλονικη πωλουν 92,5λεπτα/lt εδω και μηνες. Με πρατηριουχο γειτονα που μιλησα ο οποιος δε πουλα γκαζι, μου ανεφερε οτι το lpg θα παει χαλαρα στο 1,25.Δε μου ειπε ομως που θα παει η 95αρα......

Χτές έβαλα 0.86 πίσω απο καρφούρ

God
02-10-12, 23:00
Σωστά τα λέει το άρθρο.

Το πρόβλημα είναι ότι και με την προηγούμενη αύξηση 5-6 λεπτά έπρεπε να πάρει, ενώ πήρε 11-12. Οι Έλληνες δεν είναι πολύ καλοί στα μαθηματικά βλέπεις.

Ας ελπίσουμε ότι θα μείνει κάτω του Ευρώ. Σήμερα έβαλα εγώ με 87.5 λεπτά.

paganis
03-10-12, 09:44
οταν εβαλα εγω lpg...πριν λιγους μηνες, η τιμη ηταν στα 75 λεπτα...σημερα βαζω με 85,,,αυριο λοιπον στην καλυτερη ,με την ελληνικη αναλογικη και στρογγυλοποιηση...θα το πανε 1 ευρω ...! δηλαδη σε λιγοτερο απο ενα 6 μηνο...αυξηση κατα 25%...!
αν βαλεις λοιπον και τις μελλοντικες αυξησεις του τρεχοντος ετους....πιστευω οτι θα ξεπερασουμε το 30%
θεωρω λοιπον υπερβολικες τετοιες αυξησεις...για τα οικονομικα δεδομενα της εποχης μας...

paganis
03-10-12, 11:14
εκανα προχειρο υπολογισμο πριν...απο τα 75 λεπτα να παμε στο 1 ευρω... ειναι αυξηση 25 λεπτων...το οποιο αντιστοιχει σε αυξηση 33% ...οποτε ανετα μεχρι το τελος του χρονου..μπορουμε και για 40%...
με τις υγειες μας...

Driftakos
03-10-12, 11:20
το θέμα είναι οτι, υποθέτοντας οτι η τιμή της βενζίνης παραμείνει σταθερή, πλέον αξίζει κανείς να βάλει υγραέριο? θα κάνει ποτέ απόσβεση? (δεν είναι ειρωνική ερώτηση, πρακτική είναι.)

paganis
03-10-12, 11:30
η τιμη της βενζινης...θα ανεβαινει παραλληλα...με τις τιμες των αλλων καυσιμων!
στην περιπτωση του υγραεριου..αν υποθεσεις πως εχεις μια αυξηση της καταναλωσης της ταξεως του 10-15%...με τιμη στο 1 ευρω.....απλοικα, σημανει πως πληρωνεις 1,15 το λιτρο
αν σε αυτα προσθεσεις τα επιπλεον εξοδα συντηρησης...φιλτρο-ειδικα μπουζι κλπ....και καποια επιπλεον φθορα...τα κοστος ανα λιτρο αυξανει αρκετα!
βεβαια ..εμενα προσωπικα...το υγραεριο..μου κανει οικονομια της ταξης των 150-200 ευρω /μηνα σε σχεση με την βενζινη...οποτε ηταν μια προφανης λυση.
το θεμα μου ειναι...οτι σε λιγο δεν θα εχουμε , να πληρωνουμε ουτε το ''φθηνο'' υγραεριο...

nassosbmw1
03-10-12, 15:17
η τιμη της βενζινης...θα ανεβαινει παραλληλα...με τις τιμες των αλλων καυσιμων!
στην περιπτωση του υγραεριου..αν υποθεσεις πως εχεις μια αυξηση της καταναλωσης της ταξεως του 10-15%...με τιμη στο 1 ευρω.....απλοικα, σημανει πως πληρωνεις 1,15 το λιτρο
αν σε αυτα προσθεσεις τα επιπλεον εξοδα συντηρησης...φιλτρο-ειδικα μπουζι κλπ....και καποια επιπλεον φθορα...τα κοστος ανα λιτρο αυξανει αρκετα!
βεβαια ..εμενα προσωπικα...το υγραεριο..μου κανει οικονομια της ταξης των 150-200 ευρω /μηνα σε σχεση με την βενζινη...οποτε ηταν μια προφανης λυση.
το θεμα μου ειναι...οτι σε λιγο δεν θα εχουμε , να πληρωνουμε ουτε το ''φθηνο'' υγραεριο...

+1000...:mad: Αυτή είναι δυστυχώς η πραγματικότητα....:(

Μου την έπεσαν και μένα το καλοκαίρι για υγραέριο και τα γνωστά,αλλά δεν....;)

God
03-10-12, 15:47
υποθέτοντας οτι η τιμή της βενζίνης παραμείνει σταθερή...

:rofl2::icon18::jester::D

Ναι...κι'αμέ. Μαζί με τον φόρο κατανάλωσης στο LPG ανεβαίνει και του diesel και της βενζίνης. Οπότε, όπως είπε ο προλαλήσαντας, δεν είναι το θέμα αν συμφέρει, είναι ότι και έτσι δεν θα αντέχεις να το πληρώσεις.

kplc16
03-10-12, 16:27
Χτές έβαλα 0.86 πίσω απο καρφούρ

στο ιδιο πρατηριο φουλαρω το almera(datsun μη ξεχνιομαστε).Νομιζω οτι εχω φαει κουτουλια με 92,5 λεπτα ανα λιτρο.Παντως με σιγουρια το λεω οτι εχω βαλει και 0,88.

Το πρωτο μου φουλαρισμα το ειχα κανει εκει με 80,5.

Παντως αρχιζω να πιστευω οτι η οικονομια ακουει στη λεξη prius.

kplc16
05-10-12, 20:37
Παναγιωτη μολις περασα απο το πρατηριο που ανεφερες 89,5 η τιμη του lpg. ειναι σα το αλευρι που φουσκωνει μονο του!

rapid_fast
05-10-12, 23:53
Παναγιωτη μολις περασα απο το πρατηριο που ανεφερες 89,5 η τιμη του lpg. ειναι σα το αλευρι που φουσκωνει μονο του!

0,96 είναι εδώ στην Ιερισσό, απο 0,93 που είχε τη Δευτέρα..
Και η βενζίνη έπεσε..
Τραγικά πράγματα βλέπουμε....

Straight six
06-10-12, 01:57
τι διδασκει πια η ολη φαση ??? οτι στην ελλαδα πρεπει να εισαι δυσπιστος και καχυποπτος

οσο δεν παει.απο την αρχη που εμφανιστηκε στην ελλαδα το αεριο για μαζικη χρηση ημουν

σχεδον σιγουρος οτι αυτη που ειπαμε παραπανω θα ειναι η καταληξη, οχι γιατι ειμαι μαγκας,

προφητης κλπ αλλα γιατι οι μ@λακς απο πανω μας περιμενουν να παμε σαν τα ποντικια και τοτε

που εχουν τοποθετησει ολοι αρχιζουν και αλλαζουν τον αδοξαστο στο υγραεριο...σιγα μην το

το αφηναν κλειδωμενο για οσα χρονια ελεγαν....:jester: στο ελλαδισταν τετοια δεν παιζουν..

οπως την πατησαν και ολοι με τα φωτοβολταικα και παει λεγοντας, σε μια κατασταση που

τιποτα μα τιποτα δεν ειναι σταθερο (εδω ο συνονοματος εβαλε αεριο χωρις να ειχε ιδεα, μας δουλευει για να

το παρουμε χαλαρα :ices_ange)....ευχομαι παντως να μην ανεβει αλλο γιατι τοτε βλεπω

ραπιντ (σουπερ)φαστ να μπαινει βουλη και να τα κανει ολα ταναπου με το αεριο:bigthumb:

ειναι τραγικοι οι ανθρωποι.. παντως απροβληματιστα να τα δουλευετε ολοι οσοι το εχετε βαλει!

bmwdakias85
06-10-12, 07:40
τι διδασκει πια η ολη φαση ??? οτι στην ελλαδα πρεπει να εισαι δυσπιστος και καχυποπτος

οσο δεν παει.απο την αρχη που εμφανιστηκε στην ελλαδα το αεριο για μαζικη χρηση ημουν

σχεδον σιγουρος οτι αυτη που ειπαμε παραπανω θα ειναι η καταληξη, οχι γιατι ειμαι μαγκας,

προφητης κλπ αλλα γιατι οι μ@λακς απο πανω μας περιμενουν να παμε σαν τα ποντικια και τοτε

που εχουν τοποθετησει ολοι αρχιζουν και αλλαζουν τον αδοξαστο στο υγραεριο...σιγα μην το

το αφηναν κλειδωμενο για οσα χρονια ελεγαν....:jester: στο ελλαδισταν τετοια δεν παιζουν..

οπως την πατησαν και ολοι με τα φωτοβολταικα και παει λεγοντας, σε μια κατασταση που

τιποτα μα τιποτα δεν ειναι σταθερο (εδω ο συνονοματος εβαλε αεριο χωρις να ειχε ιδεα, μας δουλευει για να

το παρουμε χαλαρα :ices_ange)....ευχομαι παντως να μην ανεβει αλλο γιατι τοτε βλεπω

ραπιντ (σουπερ)φαστ να μπαινει βουλη και να τα κανει ολα ταναπου με το αεριο:bigthumb:

ειναι τραγικοι οι ανθρωποι.. παντως απροβληματιστα να τα δουλευετε ολοι οσοι το εχετε βαλει!

:+1:
Μπράβο σου Παναγιώτη είμαι κ γω μέσα άμα είναι να φορεσο την μαύρη στολή να πάρω το χίλια κ να περάσω με ενα καλαζνικοφ να τους θερινών όλους κ μη τον είδατε!καλυτερα θα είναι χωρίς αυτούς είμαι σιγουρος