PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητείται (τυχερός) εθελοντής!


Nick_compact
04-10-12, 18:22
Συνοπτικά, είπα να δώσω την ευκαιρία σε ένα μέλος του BMW-Motorsport.gr να δοκιμάσει την ρυθμιζόμενη ανάρτηση της AP με ΕΠΙΠΛΕΟΝ έκπτωση (δηλαδή κόστος).

(link εδώ : http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=30614)



Προυποθέσεις :


Nα είναι ενεργό μέλος στο BMW-Motorsport.gr
Να έχει BMW σειρά 3 από Ε36 και μετά
Τα υπόλοιπα μέρη της ανάρτησης (όπως σινεμπλόκ, top mount, ball joints κλπ) να είναι σε καλή κατάσταση (για την αποφυγή εσφαλμένων συμπερασμάτων)
Να τοποθετηθεί και ρυθμιστεί από έμπειρο αναρτησά/συνεργείο


Αντάλλαγμα :

Κανένα, παρά μόνο να γράψει ένα αναλυτικό review στο forum με τις εντυπώσεις του, όποιες και να είναι αυτές.

Όποιος θέλει να δηλώσει ενδιαφέρον, καλύτερα να στείλει εδώ, καθώς θα προτιμούσα η επιλογή να γίνει δημόσια και όχι μέσω pm. :)

God
04-10-12, 18:51
Να έχει BMW σειρά 3 από Ε36 και μετά

Ρατσιστή...

Nick_compact
04-10-12, 19:08
Δεν υπάρχει ρε στη γκάμα ρυθμιζόμενη για Ε30 :)

God
04-10-12, 19:26
Δεν υπάρχει ρε στη γκάμα ρυθμιζόμενη για Ε30 :)

Το ξέρω, καμία εταιρία δεν βγάζει για Ε30 πλέον, παρά μόνο μία και αυτή είναι μόνο καθ'ύψος. :smokin:

Γι'αυτό είστε ρατσιστές όλοι. :bananasmi

motorsport
04-10-12, 19:26
Πολυ ενδιαφερον.

Μακαρι ολοι οι αντιπροσωποι να να διαφημιζαν με τον ιδιο τροπο τα πραγματα τους, ετσι ωστε να μην αγοραζε κανεις στα τυφλα.

EVANGELOS
04-10-12, 19:43
Ωραίος ο Κόμπακτ !!!

Αντάλλαγμα :

Κανένα, παρά μόνο να γράψει ένα αναλυτικό review στο forum με τις εντυπώσεις του, όποιες και να είναι αυτές.


Μπράβο Νικόλα πολύ "αντρική" αντιμετώπιση

kplc16
04-10-12, 20:44
πολυ καλο αυτο.

μολις προσεξα οτι κατι αναφερεις για 15mm σε mpack e46.
δε το καταλαβα τι εννοεις.
επισης πες μας αν εχεις dealer sth θεσσαλονικη.αν ειναι επισκευασιμη και σε ποσες χιλιαδες χλμ πρεπει να γινει επισκευη.
Προσωπικα το bmw μου το σκιζω στο χορτιατη στις ειδικες του ραλλυ χαλκιδικης και στη βασιλιτσα.Ορεινες στροφες.Ελπιζω να σε βοηθω.ΑΑΑΑ ειναι ο ιδιος κωδικς για 4κυλινδρο και εξακυλινδρο;

rapid_fast
04-10-12, 22:01
Είναι ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενη για να την βάλω σήμερα;;

Nick_compact
04-10-12, 22:39
πολυ καλο αυτο.

μολις προσεξα οτι κατι αναφερεις για 15mm σε mpack e46.
δε το καταλαβα τι εννοεις.
επισης πες μας αν εχεις dealer sth θεσσαλονικη.αν ειναι επισκευασιμη και σε ποσες χιλιαδες χλμ πρεπει να γινει επισκευη.
Προσωπικα το bmw μου το σκιζω στο χορτιατη στις ειδικες του ραλλυ χαλκιδικης και στη βασιλιτσα.Ορεινες στροφες.Ελπιζω να σε βοηθω.ΑΑΑΑ ειναι ο ιδιος κωδικς για 4κυλινδρο και εξακυλινδρο;

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω πες μου τι μοντέλο έχεις και θα σου πω τον κωδικό που αντιστοιχεί. Αλλά όχι δεν δίνει έναν κωδικό για όλα. Άλλος για 4cyl, άλλος για 6 cyl. Συνολικά είναι 4 κωδικοί για Ε46, οι 2 είναι 4 cyl. και 6 cyl., οι άλλοι 2 για 4 cyl. και 6 cyl. πάλι, με επιπλέον χαρακτηριστικό την ρύθμιση της απόσβεσης πέραν του ύψους.
Τα M Pack και έξτρα σπορ ανάρτηση είναι ήδη χαμηλωμένα 15mm, οπότε πες ότι ξεκινάς από τα 15mm χαμήλωμα σε σχέση με αυτό που είχες πριν, ήδη χαμηλωμένο. Πρακτικά το εύρος ρύθμισης ύψους ίδιο είναι, απλά τα M Pack / Sport suspension είναι ήδη 15mm χαμηλότερα.
Επισκευαζόμενη δεν είναι, η AP δεν παρέχει τέτοια υπηρεσία, όπως και η KW για την Variant 1. Βέβαια υπάρχουν πολύ έξω που κάνουν αυτή την δουλειά σε αναρτήσεις, εμπειρία όμως από ανακατασκευή σε AP δεν έχω.
Αφού το σκίζεις, ακόμα καλύτερα, θα μπορείς να έχεις άποψη και για τέτοιου είδους οδήγηση και για την καθημερινή συμβίωση.
Dealer όχι, δεν υπάρχει άλλος, τουλάχιστον από όσο γνωρίζω.


Είναι ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενη για να την βάλω σήμερα;;

Δυστυχώς όχι! Κλειδί, και ρύθμιση επι του αυτοκινήτου. (Εκτός αν έχεις πρόβλημα με την μέση σου :jester: )

Bassakos
04-10-12, 22:57
Το ξέρω, καμία εταιρία δεν βγάζει για Ε30 πλέον, παρά μόνο μία και αυτή είναι μόνο καθ'ύψος. :smokin:

Γι'αυτό είστε ρατσιστές όλοι. :bananasmi
υπαρχει η D2 και κανα δυο ακομα :)

God
04-10-12, 23:49
υπαρχει η D2 και κανα δυο ακομα :)

Στην Ελλάδα βρε τέρας. :bigthumb: Η D2 για να έρθει από το Αμέρικα θα πάει ο κούκος αηδόνι, άσε που δεν το βλέπω να κάνει για Ε30 σε συνδυασμό με Ελληνικούς δρόμους.

...ας αφήσουμε όμως τώρα το thread να πάρει τον δρόμο του γιατί ο Νίκος θα μας εκτελέσει στον ύπνο μας. :loser:

Nick_compact
05-10-12, 00:01
Feel free!

Bassakos
05-10-12, 00:16
Στην Ελλάδα βρε τέρας. :bigthumb: Η D2 για να έρθει από το Αμέρικα θα πάει ο κούκος αηδόνι, άσε που δεν το βλέπω να κάνει για Ε30 σε συνδυασμό με Ελληνικούς δρόμους.

...ας αφήσουμε όμως τώρα το thread να πάρει τον δρόμο του γιατί ο Νίκος θα μας εκτελέσει στον ύπνο μας. :loser:

εχει και ελλαδα ! :peepwall: :icon_pai:
ας μην ειμαστε οφφ! σβηστα μια ρε φιλε να μην χαλαμε το θεμα του ανθρωπου!

KATSARAIOS
05-10-12, 03:29
Για Ε46 κουπε 318 προφεις χωρις Μ-πακ αναρτηση και με ενισχυμενα HD Meyle καινουρια ,τι κοστος φτανει ??
Χαμηλωνει μπρος πισω και ποσο?
:hello:

Nick_compact
05-10-12, 08:28
Για Ε46 κουπε 318 προφεις χωρις Μ-πακ αναρτηση και με ενισχυμενα HD Meyle καινουρια ,τι κοστος φτανει ??
Χαμηλωνει μπρος πισω και ποσο?
:hello:

515 ευρώ (έναντι 554 που είναι κανονικά η τιμή για τα μέλη του forum και έχει ήδη έκπτωση μέσα), για Ε46 318Ci προ FL, και χαμηλώνει 30-70mm εμπρός και 30-50mm πίσω.

Nick_compact
27-10-12, 11:37
Ισχύει ακόμα....

mitsos_chania
28-10-12, 16:37
Νικο για τι κοστος μιλαμε για ε46 Μ54 καμπριο?

Nick_compact
28-10-12, 20:59
515 ευρώ Δημήτρη, για όλα (σχεδόν) τα 46άρια η τιμή για το 1ο σετ θα είναι αυτή, μετά όπως γράφω και παραπάνω.

Nick E34
08-11-12, 01:25
Καλησπέρα και απο μένα! Νέος στο φόρουμ με μια Ε34 518 Μ40 σε άριστη κατάσταση, πλυν των αναρτήσεων που πιστεύω οτι θέλουν αλλαγή. Φοράει μαμα ελατήρια και τα αρχικά αμορτισέρ (120.000 χλμ)!!

Υπάρχει κατι στην ΑΡ για μένα? Έχω κάνει μερικές μηχανικές βελτιώσεις και πάει πολύ καλά, οπότε η σπορ ανάρτηση πραγματικά μου λείπει.

Ευχαριστώ.

Gregory-36-235
08-11-12, 02:30
Εγω ενδιαφερομαι!!! Εχω βάλει συνδιασμο bilstein- eibach pro sport αλλα δεν είμαι κ πολυ ευχαριστημένος!!
Εχω ένα e36 2500cc τετραπορτο ! Πρόσφατη αλλαγή σινεμπλοκ γόνατα!!

Nick_compact
08-11-12, 22:42
Εγω ενδιαφερομαι!!! Εχω βάλει συνδιασμο bilstein- eibach pro sport αλλα δεν είμαι κ πολυ ευχαριστημένος!!
Εχω ένα e36 2500cc τετραπορτο ! Πρόσφατη αλλαγή σινεμπλοκ γόνατα!!

Πολύ ευχαρίστως Γρηγόρη, αρκεί να επιτραπεί από τους mods, καθώς δεν είσαι ενεργό μέλος και η προσφορά (γενικότερα) απευθύνεται στα ενεργά μέλη του forum. Εφόσον επιτραπεί, υπάρχει coilover ανάρτηση για το αμάξι σου, χαμηλώνει 40-80mm εμπρός και 20-50mm πίσω, και θα σου έρθει στα 515 ευρώ δεδομένου ότι πληρείς κατά τα άλλα τις προυποθέσεις (σειρά 3 σε καλή μηχανική κατάσταση).

Καλησπέρα και απο μένα! Νέος στο φόρουμ με μια Ε34 518 Μ40 σε άριστη κατάσταση, πλυν των αναρτήσεων που πιστεύω οτι θέλουν αλλαγή. Φοράει μαμα ελατήρια και τα αρχικά αμορτισέρ (120.000 χλμ)!!

Υπάρχει κατι στην ΑΡ για μένα? Έχω κάνει μερικές μηχανικές βελτιώσεις και πάει πολύ καλά, οπότε η σπορ ανάρτηση πραγματικά μου λείπει.

Ευχαριστώ.

Nick, δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι σε coilover για Ε34, μόνο ελατήρια χαμηλώματος, που δεν τα προτείνω.

Gregory-36-235
09-11-12, 00:44
Δεν κατάλαβα! Εχω κ κωδικούς κ δικό μου προφίλ -inbox κ τα σχετικά! Κ δεν ειμαι ενεργό μέλος; Τεσπα εγω πάντως προσφερομαι να φέρω να δείτε κ το αμάξι!

Nick_compact
09-11-12, 02:21
Δεν κατάλαβα! Εχω κ κωδικούς κ δικό μου προφίλ -inbox κ τα σχετικά! Κ δεν ειμαι ενεργό μέλος; Τεσπα εγω πάντως προσφερομαι να φέρω να δείτε κ το αμάξι!

Μην παρεξηγήσαι Γρηγόρη, δεν χρειάζεται να φέρεις το αμάξι σου, απλά για να είσαι ενεργό μέλος πρέπει να έχεις συμπληρωμένα όλα τα στοιχεία στο προφίλ σου. Από μένα δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά είναι κανόνας του bmw-motorsport. Ρίξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις : http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=452807&postcount=1

Gregory-36-235
09-11-12, 02:52
Δεν τίθεται θέμα παρεξηγησης απλά δεν το ήξερα!!