PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατάσταση LPG kit σε e46 320 ci convertible


panos
05-10-12, 18:56
Να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία μου..
Έχω εγκαταστήσει το σύστημα VSi 2.0 της Prins στο αυτοκίνητο μου (e46 convertible με κινητήρα m54b22). Έχω κάνει εώς τώρα περίπου 3.000 χλμ και είμαι ευχαριστημένος από την εγκατάσταση, τη λειτουργία και φυσικά από την εξοικονόμηση χρημάτων!!
Αναφορικά με την κατανάλωση υγραερίου, αν και θεωρείται φυσιολογική μια αύξηση 10-15% (με φυσιολογικό πάτημα στο γκάζι) σε σχέση με τη βενζίνη, έχω παρατηρήσει έως τώρα σημαντική διακύμανση στην αύξηση σε διαφορετικά πρατήρια. Συγκεκριμένα έχω δει αύξηση από 10% έως και 25%. Ακόμα δοκιμάζω πρατήρια..

120ihatch
05-10-12, 20:02
Καλά χιλιόμετρα να ΄χεις Πάνο!



-> πάρα πολλά BMW με Prins !! πόσοι είμαστε τελικά?

rapid_fast
05-10-12, 20:09
Καλά χιλιόμετρα να ΄χεις Πάνο!



-> πάρα πολλά BMW με Prins !! πόσοι είμαστε τελικά?

4??............

bmwdakias85
05-10-12, 20:12
Να ρωτάς πάντα τον βενζινα με ποσα μπαρ σου ρειχνει η αντλία αν είναι κάτω απο 12 μπαρ μην ξαναπας!αυτο μόνο θα σου πω επειδή δούλευα σε πρατήριο δεν λέω τίποτα παρά πάνω!επεισης να ξέρεις ότι θα έχεις πάντα δυο λίτρα παρά πάνω σε σχέση με την βενζίνη που θα καίει εννοώ αλλα κ πάλι κλαην μαην δε σε νοιάζει γιατι αυτή τι στιγμή έχεις ακριβός τα μισά εξοδα!
Καλά χιλιόμετρα αδερφε

120ihatch
05-10-12, 20:14
4??............



χμμμμ.... καταλαβαίνω...... ;) ;)

120ihatch
05-10-12, 20:16
Να ρωτάς πάντα τον βενζινα με ποσα μπαρ σου ρειχνει η αντλία αν είναι κάτω απο 12 μπαρ μην ξαναπας!αυτο μόνο θα σου πω επειδή δούλευα σε πρατήριο δεν λέω τίποτα παρά πάνω!επεισης να ξέρεις ότι θα έχεις πάντα δυο λίτρα παρά πάνω σε σχέση με την βενζίνη που θα καίει εννοώ αλλα κ πάλι κλαην μαην δε σε νοιάζει γιατι αυτή τι στιγμή έχεις ακριβός τα μισά εξοδα!
Καλά χιλιόμετρα αδερφε


Γιώργο, ψαγμένο σε βρίσκω στο θέμα!
... γιατί αν η πίεση είναι μικρότερη των 12bar ... τότε μακριά?

bmwdakias85
05-10-12, 20:27
Παιδιά δεν μωρό να πω κάτι άλλο γιατι παλιά που είχα ξανά πει κάτι σε σχεσει με πρατήριο είχε γίνει θέμα!οποιος θέλει ακούει κ το τιρη για να εχει πάντα ένα υγειες κινητήρα οσο γίνετε με το γκάζι!ενα πράγμα να ξερεται μόνο!οτι μόνο το υγραεριο μπορεί να βγει με 12μπαρ πίεση εννοω το προπανιο με πολύ λιγότερα γιαυτο βλέπεται μερικές αντλίες θέλουν μισή ώρα να γεμίσουν!το προπανιο είναι πολύ ποιο φτηνό απο το γκάζι κ είναι σαν το νερό στην βενζίνη μόνο που το προπανιο το καταλαβαίνεις στο άδειασμα κ μόλις κανείς μερικά χιλιόμετρα αλλα το σημαντικό το καταλαβενεις πριν μπει εννοω το νερό στην βενζίνη το καταλαβενεις αφού μπει!δεν λέω κάτι άλλο σε αυτο το θέμα οποιος κατάλαβε καταλαβε!
Αυτά τα μυστικά για το αγαπημένο φόρουμ το βραβείο παρακαλώ οταν βρεθούμε απο κοντα

kplc16
05-10-12, 20:33
Παιδιά δεν μωρό να πω κάτι άλλο γιατι παλιά που είχα ξανά πει κάτι σε σχεσει με πρατήριο είχε γίνει θέμα!οποιος θέλει ακούει κ το τιρη για να εχει πάντα ένα υγειες κινητήρα οσο γίνετε με το γκάζι!ενα πράγμα να ξερεται μόνο!οτι μόνο το υγραεριο μπορεί να βγει με 12μπαρ πίεση εννοω το προπανιο με πολύ λιγότερα γιαυτο βλέπεται μερικές αντλίες θέλουν μισή ώρα να γεμίσουν!το προπανιο είναι πολύ ποιο φτηνό απο το γκάζι κ είναι σαν το νερό στην βενζίνη μόνο που το προπανιο το καταλαβαίνεις στο άδειασμα κ μόλις κανείς μερικά χιλιόμετρα αλλα το σημαντικό το καταλαβενεις πριν μπει εννοω το νερό στην βενζίνη το καταλαβενεις αφού μπει!δεν λέω κάτι άλλο σε αυτο το θέμα οποιος κατάλαβε καταλαβε!
Αυτά τα μυστικά για το αγαπημένο φόρουμ το βραβείο παρακαλώ οταν βρεθούμε απο κοντα

το προπανιο δε μπορει να στο προωθησει με 12 bar; με 12bar πιεση , ποση ωρα χρειαζεται για να προωθηθουν 30λιτρα lpg; και ποση ωρα για νοθευμενο;

bmwdakias85
05-10-12, 20:38
Με 12 μπαρ πέφτουν 18 λ περίπου το λεπτό οπότε σε 3 με 4 λ οτι τέποζιτο κ αν είναι εχει γεμισει

gnx
05-10-12, 21:00
Την ίδια διακύμανση έχω και εγώ με την κατανάλωση, όπως επίσης και με την χωριτικότητα αν και βάζω συνήθως σούρουπο. Είμαι στο τρίτο γέμισμα ακόμα οπότε ακόμα ελπίζω, αν και η τελευταια μετρηση που εκανα είναι 14,5lt/100km για Ν46Β20 Χ3.

panos
05-10-12, 21:03
Παιδιά δεν μωρό να πω κάτι άλλο γιατι παλιά που είχα ξανά πει κάτι σε σχεσει με πρατήριο είχε γίνει θέμα!οποιος θέλει ακούει κ το τιρη για να εχει πάντα ένα υγειες κινητήρα οσο γίνετε με το γκάζι!ενα πράγμα να ξερεται μόνο!οτι μόνο το υγραεριο μπορεί να βγει με 12μπαρ πίεση εννοω το προπανιο με πολύ λιγότερα γιαυτο βλέπεται μερικές αντλίες θέλουν μισή ώρα να γεμίσουν!το προπανιο είναι πολύ ποιο φτηνό απο το γκάζι κ είναι σαν το νερό στην βενζίνη μόνο που το προπανιο το καταλαβαίνεις στο άδειασμα κ μόλις κανείς μερικά χιλιόμετρα αλλα το σημαντικό το καταλαβενεις πριν μπει εννοω το νερό στην βενζίνη το καταλαβενεις αφού μπει!δεν λέω κάτι άλλο σε αυτο το θέμα οποιος κατάλαβε καταλαβε!
Αυτά τα μυστικά για το αγαπημένο φόρουμ το βραβείο παρακαλώ οταν βρεθούμε απο κοντα

Απ'οτι ξέρω το υγραέριο LPG είναι μίγμα προπανίου βουτανίου με αναλογία που δεν τη γνωρίζω. Μήπως εννοείς ότι εάν το μίγμα έχει παραπάνω προπάνιο από το προβλεπόμενο τότε ίσως υπάρχει πρόβλημα?

panos
05-10-12, 21:05
4??............

Σίγουρα περισσότεροι..:rockon:

kplc16
05-10-12, 21:25
Την ίδια διακύμανση έχω και εγώ με την κατανάλωση, όπως επίσης και με την χωριτικότητα αν και βάζω συνήθως σούρουπο. Είμαι στο τρίτο γέμισμα ακόμα οπότε ακόμα ελπίζω, αν και η τελευταια μετρηση που εκανα είναι 14,5lt/100km για Ν46Β20 Χ3.

βενζινη τι εκαιγες σε αντιστοιχες διαδρομες;

rapid_fast
05-10-12, 23:49
Παιδιά δεν μωρό να πω κάτι άλλο γιατι παλιά που είχα ξανά πει κάτι σε σχεσει με πρατήριο είχε γίνει θέμα!οποιος θέλει ακούει κ το τιρη για να εχει πάντα ένα υγειες κινητήρα οσο γίνετε με το γκάζι!ενα πράγμα να ξερεται μόνο!οτι μόνο το υγραεριο μπορεί να βγει με 12μπαρ πίεση εννοω το προπανιο με πολύ λιγότερα γιαυτο βλέπεται μερικές αντλίες θέλουν μισή ώρα να γεμίσουν!το προπανιο είναι πολύ ποιο φτηνό απο το γκάζι κ είναι σαν το νερό στην βενζίνη μόνο που το προπανιο το καταλαβαίνεις στο άδειασμα κ μόλις κανείς μερικά χιλιόμετρα αλλα το σημαντικό το καταλαβενεις πριν μπει εννοω το νερό στην βενζίνη το καταλαβενεις αφού μπει!δεν λέω κάτι άλλο σε αυτο το θέμα οποιος κατάλαβε καταλαβε!
Αυτά τα μυστικά για το αγαπημένο φόρουμ το βραβείο παρακαλώ οταν βρεθούμε απο κοντα

Δεν έχω καταλάβει γρί απο αυτά που λές.. Βιάζεσαι να τα γράψεις; προσπαθείς να μην
πείς τι ακριβώς γίνεται και γίνεσαι δυσνόητος; ή θες να γράψεις άλλα και γράφεις κατα λάθος
άλλα και βγήκε άλλο νόημα;
Το θέμα είναι, οτι το υγραέριο, είναι σε μορφή υγρού. Τα υγρά είναι ασυμπίεστα, η πίεση
λειτουργίας δεν πρέπει να έχει σχέση με "κλοπή"
Είναι 100% βέβαιο, οτι η αναλογία προπανίου βουτανίου μπορεί να δώσει μεγάλα περιθώρια
κέρδους στον απατεώνα. Απο την άλλη, ο χρήστης θα δεί πτώση απόδοσης..
Για την πίεση πλήρωσης.
Δεν είναι ίδια σε όλα τα βενζινάδικα. Χωρίς όμως να σημαίνει οτι κάποιος σε κλέβει.
Απλά κάποιες αντλίες ξεπερνάνε το 90% της πλήρωσης της δεξαμενής και κάποιες άλλες
δεν το ξεπερνάνε, ούτε καν το πλησιάζουν, γιατί είναι πιο αδύναμα ρυθμισμένες.
Και επειδή υπάρχουν συστήματα με πνευμονα, και ο πνευμονας δε ρυθμίζει σε πίεση,
παρά μόνο κατά την εγκατάσταση, αν έχεις γεμίσει τη δεξαμενή με περισσότερη πίεση,
η κατανάλωση σου είναι μεγαλύτερη.
(τα μπέκ ψεκάζουν τον ίδιο χρόνο, η πίεση στον πνευμονα είναι αυξημένη, άρα έχεις
περισσότερη τροφοδοσία καυσίμου)
Λογικά, αυτός που εξαντλεί πλήρως τη δεξαμενή του, καιει λιγότερο απο αυτόν που την δουλεύει συνέχεια γεμάτη..
Και λογικά, απο αντλία σε αντλία, λόγω πίεσης πλήρωσης, η ποσότητα γεμίσματος
δεν είναι ποτέ σταθερή ακόμα και αν γεμίζουμε τη δεξαμενη απο το μηδεν..

bmwdakias85
06-10-12, 00:00
Ενταξη Παναγιώτη εγω είπα ενα πράμα τώρα οποίος θέλει το κάνει,οποίος δεν θέλει ας κάτσει να το αναλύσει!
Ο πνεύμονας πάλι τι σχεσει εχει,;αυτός δεν είναι που μετατρέπει το υγρό σε αέριο!;
Το καλό το αέριο φτιάχνεται απο της αναθυμιασης της βενΖινης ενώ το προπανιο είναι άλλη συνταγή!οσο για το γέμισμα στο τέποζιτο εκεί παίζει ρόλο η θερμοκρασία αν εχει έξω 35 κ 40 βαθμούς ενώητε οτι θα πάρει λιγότερα λίτρα γιατι διογκώνεται το πραγματικό γέμισμα θα το δεις το χειμωνα

panos
06-10-12, 10:42
Ενταξη Παναγιώτη εγω είπα ενα πράμα τώρα οποίος θέλει το κάνει,οποίος δεν θέλει ας κάτσει να το αναλύσει!
Ο πνεύμονας πάλι τι σχεσει εχει,;αυτός δεν είναι που μετατρέπει το υγρό σε αέριο!;
Το καλό το αέριο φτιάχνεται απο της αναθυμιασης της βενΖινης ενώ το προπανιο είναι άλλη συνταγή!οσο για το γέμισμα στο τέποζιτο εκεί παίζει ρόλο η θερμοκρασία αν εχει έξω 35 κ 40 βαθμούς ενώητε οτι θα πάρει λιγότερα λίτρα γιατι διογκώνεται το πραγματικό γέμισμα θα το δεις το χειμωνα

Το προπάνιο δεν είναι άλλη συνταγή. Το προπάνιο και το βουτάνιο που διάφορες αναλογίες τους δίνουν το γνωστό υγραέριο (LPG) παράγονται με τον ίδιο τρόπο:
Varieties of LPG bought and sold include mixes that are primarily propane (C3H8), primarily butane (C4H10) and, most commonly, mixes including both propane and butane, depending on the season — in winter more propane, in summer more butane.
LPG is prepared by refining petroleum or "wet" natural gas, and is almost entirely derived from fossil fuel sources, being manufactured during the refining of petroleum (crude oil), or extracted from petroleum or natural gas streams as they emerge from the ground

gnx
06-10-12, 10:45
βενζινη τι εκαιγες σε αντιστοιχες διαδρομες;

12-12.5λτ/100χλμ

panos
06-10-12, 11:16
12-12.5λτ/100χλμ

Είσαι στο 17-20% παραπάνω κατανάλωση. Εγώ μόνο σε δύο πρατήρια είδα 10-15% παραπάνω. Στα υπόλοιπα είναι περίπου στο 18-20%.

GEORGE 1974
06-10-12, 11:42
4??............


Μόνο???!!!!!!!!!!!:kissass: δεν το νομίζω πάμε για τριψήφιο!!!,,,,:dance: