PDA

Επιστροφή στο Forum : automatic 330


giorgos patra
10-10-12, 21:46
έχω ένα e 46 330 automatic k θέλω να συμπληρώσω atf στο σασμάν γιατί βγάλαμε μετόπη k χύθηκαν μερικά από το ψυγείο λαδιού που έχει.ξέρει κανείς από που μπαίνουν γιατί από κάτω δεν έχει πουθενά που μπαίνουν k δεν έχει k δίχτυ ladiou gia το σαζμάν

rapid_fast
10-10-12, 21:57
έχω ένα e 46 330 automatic k θέλω να συμπληρώσω atf στο σασμάν γιατί βγάλαμε μετόπη k χύθηκαν μερικά από το ψυγείο λαδιού που έχει.ξέρει κανείς από που μπαίνουν γιατί από κάτω δεν έχει πουθενά που μπαίνουν k δεν έχει k δίχτυ ladiou gia το σαζμάν

Δύσκολα πράγματα ρωτάς...
Δες στο pdf

BMW Power
11-10-12, 10:23
Κατ αρχάς μιας και κατά 99% δεν έχεις αλλάξει ποτέ φίλτρο και λάδια κιβωτίου είναι ευκαιρία να το κάνεις μιας και θα ασχοληθείς.

Πολύ χρήσιμο το αρχείο rapid :dblthumb2

giorgos patra
11-10-12, 21:53
έχω θέμα με το αυτοκίνητο. ανάβει το γραναζάκι του σαζμάν k δεν αλλάζει ταχύτητες. ειδικά παγωμένο, και αν το ζορίζω πολύ. στο διαγνωστικό δεν έδειξε κάτι. δεν το κάνει συχνά αλλα το κάνει. το αμάξι έχω λίγο καιρό που το έφτιαξα ήταν 325 smg k το έκανα 330 automatic γιατί είχα απελπιστεί με τα πολλά προβλήματα του smg. k έπεσα πάλι στα ίδια απότι βλέπω. η μετατροπή που πήρα ήταν πάνω σε αμάξι k δοκιμάστηκε κανονικά. μιας k πήρα όλο το αμάξι καθώς ήταν τουμπαρισμένο αλλά κινούταν κανονικά εκεί δεν έκανε τίποτα απόλυτος. k έγινε σωστή μετατροπή με ολόκληρη πλεξούδα από εμπρός os pisw :help::help::help::help: sossssss

Vassilis E46 Cabrio
12-10-12, 10:00
έχω θέμα με το αυτοκίνητο. ανάβει το γραναζάκι του σαζμάν k δεν αλλάζει ταχύτητες. ειδικά παγωμένο, και αν το ζορίζω πολύ. στο διαγνωστικό δεν έδειξε κάτι. δεν το κάνει συχνά αλλα το κάνει. το αμάξι έχω λίγο καιρό που το έφτιαξα ήταν 325 smg k το έκανα 330 automatic γιατί είχα απελπιστεί με τα πολλά προβλήματα του smg. k έπεσα πάλι στα ίδια απότι βλέπω. η μετατροπή που πήρα ήταν πάνω σε αμάξι k δοκιμάστηκε κανονικά. μιας k πήρα όλο το αμάξι καθώς ήταν τουμπαρισμένο αλλά κινούταν κανονικά εκεί δεν έκανε τίποτα απόλυτος. k έγινε σωστή μετατροπή με ολόκληρη πλεξούδα από εμπρός os pisw :help::help::help::help: sossssss

Το διαφορικό απο το 330 υπάρχει ή το έβαλες πάνω??????

BMW Power
12-10-12, 10:06
Αν το κιβώτιο δούλευε σωστά πριν, προφανώς κάτι έγινε λάθος στην μετατροπή.

giorgos patra
12-10-12, 14:48
το θέμα είναι ότι μπήκαν όλα πάνω.
ολόκληρη πλεξούδα με όλους τους αισθητήρες έμεινε κουφάρι το αμάξι k μπήκαν όλα !!!!

giorgos patra
14-10-12, 11:52
πόσα λίτρα λάδι παίρνει το σασμάν k τι ακριβώς τύπο για να ξεκινήσω από εκεί μιας k θα λύσω k το κάρτερ για φίλτρο το αμάξι είναι 330 2001

rapid_fast
16-10-12, 07:57
έχω θέμα με το αυτοκίνητο. ανάβει το γραναζάκι του σαζμάν k δεν αλλάζει ταχύτητες. ειδικά παγωμένο, και αν το ζορίζω πολύ. στο διαγνωστικό δεν έδειξε κάτι. δεν το κάνει συχνά αλλα το κάνει. το αμάξι έχω λίγο καιρό που το έφτιαξα ήταν 325 smg k το έκανα 330 automatic γιατί είχα απελπιστεί με τα πολλά προβλήματα του smg. k έπεσα πάλι στα ίδια απότι βλέπω. η μετατροπή που πήρα ήταν πάνω σε αμάξι k δοκιμάστηκε κανονικά. μιας k πήρα όλο το αμάξι καθώς ήταν τουμπαρισμένο αλλά κινούταν κανονικά εκεί δεν έκανε τίποτα απόλυτος. k έγινε σωστή μετατροπή με ολόκληρη πλεξούδα από εμπρός os pisw :help::help::help::help: sossssss

Απέχει πάρα πολύ το αρχικό σου πόστ, με αυτό..
Σε ποιά ταχύτητα μένει κολλημένο και δεν αλλάζει αγαπητέ;
Στην πρώτη;

giorgos patra
16-10-12, 14:39
Απέχει πάρα πολύ το αρχικό σου πόστ, με αυτό..
Σε ποιά ταχύτητα μένει κολλημένο και δεν αλλάζει αγαπητέ;
Στην πρώτη;

όχι αλλάζει αλλά ανεβοκατεβάζει όπως θέλει και μετά βγάζει το γραναζάκι. άμα ζεσταθεί δουλεύει καλά. μένει σε μια ταχύτητα όταν βγάζει το γραναζάκι μονο. το μεγάλο πρόβλημα είναι άμα είναι παγωμένο η άμα το δουλεύω πιεσμένα στο σπορ

rapid_fast
16-10-12, 18:55
όχι αλλάζει αλλά ανεβοκατεβάζει όπως θέλει και μετά βγάζει το γραναζάκι. άμα ζεσταθεί δουλεύει καλά. μένει σε μια ταχύτητα όταν βγάζει το γραναζάκι μονο. το μεγάλο πρόβλημα είναι άμα είναι παγωμένο η άμα το δουλεύω πιεσμένα στο σπορ

Αλλαξε όλα τα λάδια, και το φίλτρο-σίτα..
Απο μεταβολή πίεσης στο κάνει..

giorgos patra
16-10-12, 19:39
Αλλαξε όλα τα λάδια, και το φίλτρο-σίτα..
Απο μεταβολή πίεσης στο κάνει..

σε ευχάριστο πάλι φιλε μου. αύριο έρχεται το φίλτρο οποτε πέμπτη θα έχω νέα

giorgos patra
19-10-12, 09:42
τελικά k μετά την αλλαγή φίλτρου k λαδιών το πρόβλημα παραμένει ως έχει. !! ενημερωτικά σε όποιων δεν έχει αλλάξει λάδια k φίλτρο να το κάνει άμεσα. τα λάδια ήταν εντελώς χάλια k το φίλτρο σχεδόν φραγμένο... καμιά ali βοήθεια????????

rapid_fast
19-10-12, 11:00
τελικά k μετά την αλλαγή φίλτρου k λαδιών το πρόβλημα παραμένει ως έχει. !! ενημερωτικά σε όποιων δεν έχει αλλάξει λάδια k φίλτρο να το κάνει άμεσα. τα λάδια ήταν εντελώς χάλια k το φίλτρο σχεδόν φραγμένο... καμιά ali βοήθεια????????

Πολλές βοήθειες...
Εξήγησε μας όμως αυτό..
όχι αλλάζει αλλά ανεβοκατεβάζει όπως θέλει και μετά βγάζει το γραναζάκι. άμα ζεσταθεί δουλεύει καλά. μένει σε μια ταχύτητα όταν βγάζει το γραναζάκι μονο. το μεγάλο πρόβλημα είναι άμα είναι παγωμένο η άμα το δουλεύω πιεσμένα στο σπορ
Οταν σου παρουσιάζει το πρόβλημα, ανεβοκατεβάζει, ή δεν ανεβοκατεβάζει..
Γιατί μετά λές, ότι μόλις βγάλει το γραναζάκι, μένει σε μία ταχύτητα.
Και θέλουμε να ξέρουμε ποιά είναι η ταχύτητα αυτή..

giorgos patra
19-10-12, 13:49
Πολλές βοήθειες...
Εξήγησε μας όμως αυτό..

Οταν σου παρουσιάζει το πρόβλημα, ανεβοκατεβάζει, ή δεν ανεβοκατεβάζει..
Γιατί μετά λές, ότι μόλις βγάλει το γραναζάκι, μένει σε μία ταχύτητα.
Και θέλουμε να ξέρουμε ποιά είναι η ταχύτητα αυτή..

το αμάξι ειδικά όταν είναι παγωμένο δεν κάνει σωστά τις αλλαγές. το πρόβλημα εντοπίζεται στην δευτερα όπως δείχνει το διαγνωστικό. εκεί που πάει να κάνει την αλλαγή από δευτερα σε τρίτη ξανά πετα δευτερα ακόμα k χειροκίνητο αν πάμε να τις ανεβάσουμε από το συριακό k πάλι έρχεται στην δευτερα k τότε αρχίζουν τα προβλήματα. .. συνεχόμενα ανεβοκατεβάσματα μέχρι να βγει το γρανάζι k να mini σε μια σχέση μάλλον τρίτη η τεταρτη.μέχρι να το κλείσω και να το ξανά βάλω μπροστά. το όλο θέμα είναι ότι δεν το κάνει μόνιμα. μπορεί μια μέρα να το κάνει συνεχόμενα μπορεί για δυο να μην κάνει τίποτα.

rapid_fast
19-10-12, 16:12
το αμάξι ειδικά όταν είναι παγωμένο δεν κάνει σωστά τις αλλαγές. το πρόβλημα εντοπίζεται στην δευτερα όπως δείχνει το διαγνωστικό. εκεί που πάει να κάνει την αλλαγή από δευτερα σε τρίτη ξανά πετα δευτερα ακόμα k χειροκίνητο αν πάμε να τις ανεβάσουμε από το συριακό k πάλι έρχεται στην δευτερα k τότε αρχίζουν τα προβλήματα. .. συνεχόμενα ανεβοκατεβάσματα μέχρι να βγει το γρανάζι k να mini σε μια σχέση μάλλον τρίτη η τεταρτη.μέχρι να το κλείσω και να το ξανά βάλω μπροστά. το όλο θέμα είναι ότι δεν το κάνει μόνιμα. μπορεί μια μέρα να το κάνει συνεχόμενα μπορεί για δυο να μην κάνει τίποτα.
Αρα έχεις πρόβλημα στα δισκάκια της δευτέρας..
Και είναι ακριβά τα δισκάκια...

Vassilis E46 Cabrio
19-10-12, 16:29
Αρα έχεις πρόβλημα στα δισκάκια της δευτέρας..
Και είναι ακριβά τα δισκάκια...

Δεν θα ήταν μία αξιόπιστη λύση η λύση του χειροκίνητου κιβωτίου????

kplc16
19-10-12, 18:32
Δεν θα ήταν μία αξιόπιστη λύση η λύση του χειροκίνητου κιβωτίου????

ακριβη μετατροπη!!!

Παντως εχω ακουσει για εναν τυπο κοντα στη διευθυνση συγκοινωνιων δυτ. Θεσσαλονικης ο οποιος κανει επισκευη με εγγυηση.
Ρωτα δε χανεις κατι:6982506868.Απο οσ γνωριζω ασχολειται μονο με επισκευες αυτοματων σαζμαν

giorgos patra
19-10-12, 18:42
μακάρι να μπορούσα να το κάνω χειροκίνητο θα το είχα πετάξει να ησυχάσω. k με το smg εκεί k αν είχα προβλήματα.
ευχάριστο για την βοήθεια πάντως.!!!!!!!