PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφοριες απο κλειδι


Johnst
23-10-12, 23:03
Γεια και χαρα σε ολους! Μια ερωτηση και οποιος μπορει απανταει:

Ενδιαφερομαι για αγορα z4 (2005, 3.0, smg) και εχω βρει ενα σε καλη τιμη απο γνωστο γνωστου... Θελω να το καρατσεκαρω ομως πριν το παρω, για τους γνωστους λογους... Οχι οτι δεν εμπιστευομαι τον ανθρωπο, αλλα ποτε δεν ξερεις...

Μπορει κανεις να μου πει τι πληροφοριες μπορει κανεις να διαβασει απο το κλειδι του αμαξιου;; Εχω ακουσει διαφορα, τυπου "τελευταιο service", "χιλιομετρα" και κατι κουλα οπως "τελευταια φορα που οδηγηθηκε το αμαξι" (το τελευταιο μου φαινεται τραβηγμενο γιατι ξερω οτι το κλειδι παιρνει μονο πληροφοριες οταν συνδεεται ο εγκεφαλος σε διαγνωστικο και δεν κραταει τα παντα...). Γινεται να διασταυρωσεις km του service με km του ταμπλω πχ;;

Ευχαριστω!

Dim77
24-10-12, 08:36
Δεν είναι κουλά.

Το κλειδι έχει μια μνήμη. Η αντιπροσωπεία διαβάζει το VIN από εκεί και αν το αυτοκίνητο πηγαίνει στο επίσημο δίκτυο της BMW, βλέπει έτσι που έχει κάνει σέρβις.
Κρατάει τα χλμ που διαβάζει το κλειδί όταν γυρνάς τη μίζα.

Αν το ένα κλειδί το δουλεύεις κάθε μέρα και έχει 100.000χλμ και το άλλο δεν το έχεις βάλει ποτέ, το ένα στην αντιπροσωπεία θα δείξει 100.000 και το άλλο θα δείξει 0...Αν βάλεις και το άλλο στη μίζα, θα διαβάσει τα σωστά και θα ενημερώσει τη μνήμη του.

Johnst
24-10-12, 08:55
οκ... αποτυπώνεται και η ημερομηνία στο κλειδί? Ρωτάω για να δω αν μπορώ να μάθω κατά πόσον ισχύει το "δεν το έχω κουνήσει το αυτοκίνητο εδώ και 1.5 χρόνο" που μου είπε...

xristaras
24-10-12, 09:05
αν τα σερβις εχουν γινει στο επιημο μονο τοτε εισαι σιγουρος για τις πληροφοριες που δινει το κλειδι.
Ακου πάρε το κλειδι και πήγαινε σε ενα επισημο να δεις τι έχει κάνει και ζητα να σου εκτυπωσουν το χαρτι που τα δειχνει αναλυτικα π.χ πότε ειναι το επόμενο σερβις, πότε πρέπει να αλλαξεις μπουζι, τακάκια κ.α
όλα αυτα απεικονιζονται σε χλμ ή ημερομηνια π.χ 3/2014
Κομπλέ?

Johnst
24-10-12, 09:14
κομπλέ! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παίδες!

BMW Power
24-10-12, 09:43
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά καλύτερα να μην πάρεις SMG.

Επίσης τσέκαρε το αυτοκίνητο σε μηχανικό που εμπιστεύεσαι ας είναι και του κολλητού σου.

Johnst
24-10-12, 10:23
είχα ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο μέχρι τον Ιούνιο, όπου κάποιος το τσίμπησε κάτω από το σπίτι μου... Επειδή πρόκειται περί "αρρώστιας", θέλω να πάρω πάλι το ίδιο και επειδη ήμουν 'ψείρας' με το δικό μου, με όλα του τα σερβις σε αντιπροσωπεια, με το αμαξι στην πένα κυριολεκτικά, ΘΕΛΩ ΤΟ ΙΔΙΟ!

Με το SMG δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα... ίσα ίσα που οι αλλαγές ήταν ότι καλύτερο (είχα οδηγήσει και το manual...) οπως επίσης και ο ήχος του κιβωτίου όταν ξεκλείδωνεις το αμαξι και κάνει reset το smg.

Είχε κανείς ποτέ πρόβλημα? ξέρω ότι καποιες 5-αρες Μ αντιμετώπιζαν θέματα με το συγκεκριμενο κιβώτιο μονο

xristaras
24-10-12, 10:45
συγγνώμη ρε φίλε αφού είχες το ίδιο αυτοκινητο πριν και και εκανες τα σερβις σε επίσημο δεν τα ηξερες αυτα για το κλειδι?

Johnst
24-10-12, 11:04
οχι, εκτος απο VIN δεν ηξερα τι αλλα μπορεις να βρεις γιατι δεν χρειαστηκε ποτε