PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια στο ζετακι


leonidaskal
04-11-12, 19:58
χαλασε ρε παιδια και παει η ηλεκτρικη κεραια στο ζετακι μου
καμια προταση γιατι πιανω μονο παρασιτα
ποσο στοιχιζει μια καινουργια ξερει κανεις
καμια αλλη πιο συμφερουσα λυση

E36-Hartge
04-11-12, 20:28
Δες εδώ http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=106004060&LastAdd=106004060&t=GRUNDIG%20%C7%CB%C5%CA%D4%D1%CF%CD%C9%CA%C7%20%C 5%D3%D9%D4%C5%D1%C9%CA%C7%20%CA%C5%D1%C1%C9%C1

Την περνάς μέσα απο τα πλαστικά του παρμπριζ και είσαι ο.κ
Εχω μια παρόμοια στο δικό μου γιατι ήθελα να μην εχω εξωτερική κεραία και μου έκανε πολύ καλή δουλειά.
Άν ψάξεις θα την βρείς και πιο οικονομικά.

zografias
05-11-12, 00:31
??? Είχε ηλεκτρική κεραία το Ζ3???

Nickolas_s2k
05-11-12, 14:53
Ολα τα ζ3 ειχαν ηλεκτρικη κεραια πισω αριστερα στο χωρο του πορτ-μπαγκαζ (το μηχανισμο κεραιας εννοω-οχι την κεραια) κατω απο τη μοκετα..αυτο λοιπον που εχει συμβει σε πααααααρα πολλους μεταξυ αλλων και εγω ειναι οτι περνανε μερικοι να παρουνε την κεραια και αντι να την ξεβιδωσουνε τη λυγιζουν και σπαει ενα τσουτσουνακι πλαστικο απο μεσα που ανηκει στο κυριο σωμα του μηχανισμου της κεραιας με αποτελεσμα μετα να μην μπορει να βιδωσει απο πανω η κεραια..σε οποιον εχει συμβει κατι τετοιο υπαρχει λυση με ιδιοκατασκευη να επισκευαστει και να γινει καλυτερη και απο εργοστασιακη καθως μετα πολυ απλα δεν σπαει ( η διαδικασια ειναι παρα πολυ απλη και το μονο που χρειαζεται ειναι ενα μακρυ παξιμαδι αναλογων διαστασεων με το εργοστασιακο σε διαμετρο το οποιο να τροχιστει λιγο στις γωνιες και να σφηνωθει στο πλαστικο σωληνακι που βγαινει προς τα εξω στο φτερο..οσοι εχουν ζ3 θα καταλαβουν τι λεω..εγω τη δικια μου την εφτιαξα πριν απο καποιο καιρο μονος μου ..καινουργια εχει κανα 80αρι ενω μτχ δεν υπαρχει ουτε για δειγμα..μονο απο τροπετο η τρακαρισμενο και αααν τη δινει χωριστα..οταν εψαχνα παλια παντως δεν ειχα βρει.

paganis
05-11-12, 15:23
Ολα τα ζ3 ειχαν ηλεκτρικη κεραια πισω αριστερα στο χωρο του πορτ-μπαγκαζ (το μηχανισμο κεραιας εννοω-οχι την κεραια) κατω απο τη μοκετα..αυτο λοιπον που εχει συμβει σε πααααααρα πολλους μεταξυ αλλων και εγω ειναι οτι περνανε μερικοι να παρουνε την κεραια και αντι να την ξεβιδωσουνε τη λυγιζουν και σπαει ενα τσουτσουνακι πλαστικο απο μεσα που ανηκει στο κυριο σωμα του μηχανισμου της κεραιας με αποτελεσμα μετα να μην μπορει να βιδωσει απο πανω η κεραια..σε οποιον εχει συμβει κατι τετοιο υπαρχει λυση με ιδιοκατασκευη να επισκευαστει και να γινει καλυτερη και απο εργοστασιακη καθως μετα πολυ απλα δεν σπαει ( η διαδικασια ειναι παρα πολυ απλη και το μονο που χρειαζεται ειναι ενα μακρυ παξιμαδι αναλογων διαστασεων με το εργοστασιακο σε διαμετρο το οποιο να τροχιστει λιγο στις γωνιες και να σφηνωθει στο πλαστικο σωληνακι που βγαινει προς τα εξω στο φτερο..οσοι εχουν ζ3 θα καταλαβουν τι λεω..εγω τη δικια μου την εφτιαξα πριν απο καποιο καιρο μονος μου ..καινουργια εχει κανα 80αρι ενω μτχ δεν υπαρχει ουτε για δειγμα..μονο απο τροπετο η τρακαρισμενο και αααν τη δινει χωριστα..οταν εψαχνα παλια παντως δεν ειχα βρει.

βρε ασχετε βρε ανιδεε....που κανεις και ιδιοκατασκευες.....την ιδια κεραια που φορανε και τα πεζο 207 ειναι(σιγα το σπανιο κομματι)...ας πηγαινες σε μια μαντρα μεταχειρισμενων πεζο...να του δινες κανα 5- 10ικο...και θα σου λεγε και ευχαριστω...
αυτα παθαινεις αμα δεν ρωτας...

Nickolas_s2k
05-11-12, 18:04
Χαχαχα εγω γαλλικη κεραια δεν εβαζα!!καλυτερα να πλυμμηριζε στα νερα και να ταν χωρις κεραια παρα να του βαλω απο 207 ..ομως αν θες μπορεις να μου δωσεις τη δικια σου να την πουλησω σε καποιον που εχει αναγκη και να σου δωσω ενα ταλιρακι να βαλεις του 207 να μου πεις και ευχαριστω..

παντως περα απο την πλακα λευτερη κατι δεν καταλαβες καλα..δεν μιλαω για την κεραια οτι εσπασε..μιλαω για το μηχανισμο της κεραιας που βρισκεται κατω απο τη μοκετα πισω αριστερα στο πορτ-μπαγκαζ και εκει δυστηχως μπορεις να βαλεις μονο απο ζ3 η απο ε36 cabrio αν δεν με απατα η μνημη μου..αυτο ειναι που θελει ιδιοκατασκευη αμα σπασει! μαρκουτσι κεραιας βαζεις απο 1002 αυτοκινητα

Nickolas_s2k
05-11-12, 18:23
Δες : σπαει αυτο το τσουτσουνακι αριστερα οπως βλεπουμε τη φωτογραφια και δεν μπορουμε να βιδωσουμε την κεραια επανω http://www.r3vlimited.com/board/showthread.php?t=241803

zografias
05-11-12, 20:00
Ρε παιδιά, εμένα γιατί δεν έχει ηλ κεραία;; Εχει απλή βιδωτή, τίποτα παραπάνω!! Τι παίχτηκε;;

paganis
05-11-12, 20:52
Χαχαχα εγω γαλλικη κεραια δεν εβαζα!!καλυτερα να πλυμμηριζε στα νερα και να ταν χωρις κεραια παρα να του βαλω απο 207 ..ομως αν θες μπορεις να μου δωσεις τη δικια σου να την πουλησω σε καποιον που εχει αναγκη και να σου δωσω ενα ταλιρακι να βαλεις του 207 να μου πεις και ευχαριστω..

παντως περα απο την πλακα λευτερη κατι δεν καταλαβες καλα..δεν μιλαω για την κεραια οτι εσπασε..μιλαω για το μηχανισμο της κεραιας που βρισκεται κατω απο τη μοκετα πισω αριστερα στο πορτ-μπαγκαζ και εκει δυστηχως μπορεις να βαλεις μονο απο ζ3 η απο ε36 cabrio αν δεν με απατα η μνημη μου..αυτο ειναι που θελει ιδιοκατασκευη αμα σπασει! μαρκουτσι κεραιας βαζεις απο 1002 αυτοκινητα

βρε ανθρωπε....αν καποιος πηγε να σου παρει την κεραια και στην εσπασε...σου χαλασε και τον μεσα μηχανισμο??
η κεραια σπαει...στο κατω σημειο...που εχει σπειρωμα...και σου εμεινε μεσα...
απλα βγαζεις απο μεσα το σπειρωμα και βαζεις την νεα κεραια...τοσο απλα! τι πατεντες και μηχανισμους μιλας??

Nickolas_s2k
05-11-12, 21:49
Δυστηχως αν εισαι ατυχος σπαει και απο μεσα λευτερη ολοκληρο αυτο το πλαστικο μαρκουτσακι στην κορυφη του μηχανισμου με αποτελεσμα να αχρηστευεται! Και εχει συμβει σε παααρα πολλους

mfrixos
14-11-12, 14:39
37241
στην παραπάνω εικόνα στον κόκκινο κύκλο φαίνεται το σημείο που σπάει το πλαστικό , εγώ έκανα μια πατέντα, δυστυχώς δεν έχω φωτογραφικό υλικό αλλά θα προσπαθήσω να περιγράψω,
η υποδοχή για την κεραία είναι θηλυκή ,
στο κάτω μέρος έχει ρακόρ που λύνει, μέσα υπάρχει ένα καλώδιο που είναι κολλημένο στη βάση αυτής της θηλυκής υποδοχής,
η πατέντα: ξετρύπησα την θηλυκή βάση( άνοιξα και βόλτες ), κόλλησα το πλαστικό εκεί που είχε σπάσει (προϋπόθεση να έχουμε τα κομμάτια) και στο εσωτερικό έβαλα σιλικόνη και μια ορειχάλκινη βίδα Μ5 από την μεριά του ρακόρ προς την άλλη πλευρά, έτσι η βάση έγινε αρσενική (καλό είναι να αλλάξουμε και την τσιμούχα του φτερού 2€ κάνει στην BMW), στην βίδα είχα ανοίξει μια λεπτή τρύπα 1,5mm για να μπει το καλώδιο που είχε απογυμνωθεί πρώτα, το ρακόρ βιδώθηκε πάλι, βρήκα και μια κεραία με θηλυκή υποδοχή ,και γλύτωσα τα 80€ που κάνει η κεραία,
ελπίζω να βοήθησα!!

Nickolas_s2k
14-11-12, 15:49
ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα..σε αυτο το σημειο σπαει το πλαστικο! εγω εκανα μια αλλη πατεντα παρομοια(διοτι δεν ειχα τα σπασμενα κομματια) αλλα στην ουσια το ιδιο πραγμα..σφηνωσα ενα μακρυ παξιμαδι μεσα στον πλαστικο σωληνα τροχιζοντας το πρωτα γυρω γυρω για να χωρεσει ακριβως κολλωντας και το καλωδιακι παλι με καλαι και τοποθετωντας κολλα 2 συστατικων και σιλικονη για μονωση..το αποτελεσμα καλυτερο απο εργοστασιακο διοτι τωρα πολυ απλα δε σπαει και οπτικα ειναι ιδιο!

leonidaskal
06-12-12, 17:55
ωραια εγω τον μηχανισμο τον εχω το μεταλικο μερος μου λειπει και δεν εχω και σημα απλα. τι κανω

leonidaskal
06-12-12, 17:58
Δες εδώ http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=106004060&LastAdd=106004060&t=GRUNDIG%20%C7%CB%C5%CA%D4%D1%CF%CD%C9%CA%C7%20%C 5%D3%D9%D4%C5%D1%C9%CA%C7%20%CA%C5%D1%C1%C9%C1

Την περνάς μέσα απο τα πλαστικά του παρμπριζ και είσαι ο.κ
Εχω μια παρόμοια στο δικό μου γιατι ήθελα να μην εχω εξωτερική κεραία και μου έκανε πολύ καλή δουλειά.
Άν ψάξεις θα την βρείς και πιο οικονομικά.

φιλε με ολο το σεβασμο αυτο μου θυμιζει το αγροτικο του παπου μου που ειχε μια τετοια που να κρυψεις αυτο το πραγμα μεσα στην καμπινα

E36-Hartge
08-12-12, 12:30
Δεν ξέρω πως είναι το Ζ αλλα στο 36αρι μπαίνει άνετα μέσα στα πλαστικά.
Δεν θα έβγαζα την κεραία του για να βάλω κάτι χοντροκομμένο.