PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλά προβλήματα με Z4 3.0i SMG


DjBac
26-11-05, 03:39
Καλησπέρα σε όλους!!!

Δυστυχώς η Ζ4 εδώ και μια βδομάδα είναι στο συνεργείο του Κουλούρη στη Λαυρίου!!

Την έχω ακριβώς 2 μήνες με 7200 χλμ περίπου στο κοντέρ (την πήρα καινούρια)...

Εξ αρχής είχα κάποια προβλήματα!! Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν και άλλα... Σημειώνω πως είχε μείνει πάλι το αμάξι στο συνεργείο για 3 μέρες για προβλήματα.. Τίποτα όμως, χωρίς αποτέλεσμα....

Αρχίζω τη λίστα λοιπόν:
1) Μεταλλικός θόρυβος από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου.. Όταν ξεκινάω με όπισθεν, 1η ή 2α... Όχι όταν αλλάζω ταχύτητα... Πολύ έντονος ο θόρυβος και ενοχλητικός

2) Τριξίματα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, ΠΟΛΛΑ και ενοχλητικά τριξίματα... Κολώνα οδηγού, τιμόνι, κεντρική κονσόλα, πίσω από τον οδηγό, πίσω από τον συνοδηγό, κάθισμα οδηγού κτλ κτλ... Πλέον δεν μπορώ να ευχαριστηθώ καμία βόλτα...

3) Έχει σβήσει 3 φορές. Οι 2 στο ρελαντί και η μία με 2α και μετά με το ρολάρισμα πήρε πάλι μπροστά!!!!!!

4) Μπάζει νερά.. Από το παράθυρο του συνοδηγού τρέχει ρυάκι και μπαίνει νερό στα πόδια του συνοδηγού!!

5) Πολύ έντονο τρέμουλο τιμονιού σε φρενάρισμα...

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω...

Απαντήσεις από τους τεχνικούς στον "Κουλούρη":

1) Φυσιολογικότατος θόρυβος :chair:

2) Κάμπριο είναι, λογικό να τρίζει.. Έλα όμως που δεν τρίζει η κουκούλα και δεν είναι τριξίματα ελλειπούς ακαμψίας (που το συγκεκριμένο μοντέλο σε θέματα ακαμψίας δεν πιάνεται)... Γιατί όμως δεν τρίζουν οι άλλες Ζ4????:nixweiss:

3) Επειδή έρχεται από Αμερική και έχουν άλλες βενζίνες και στην Ελλάδα είναι νοθευμένες θα κάνουν προγραμματισμό με νέα δεδομένα από BMW.. Ερώτηση δική μου: "Δεν έχει knock sensor για να προσαρμόζεται σε κάθε τύπο βενζίνης?" Απάντηση: "Ναι, αλλά εδώ είναι νοθευμένες" Ερώτηση: "θα πειράξει την απόδοση του κινητήρα" Απάντηση: "Ναι, μπορεί να την μειώσει λίγο"...:wub: :chair:

4) Αλλάγή στα λάστιχα και βλέπουμε

5) Το έφτιαξαν απ' ότι είπαν.. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...


Θα με φωνάξουν για δοκιμή αφού τελειώσουν για να δω αν είμαι ικανοποιημένος....

Μου έχουν δώσει αυτοκίνητο εξυπηρέτησης και τους τόνισα πως αν το αυτοκίνητο δεν έρθει στην αρμόζουσα κατάσταση δεν το παραλαμβάνω... Από 60.000 ευρώ αυτοκίνητο και ειδικά BMW δεν περίμενα κάτι τέτοιο..


Όσοι έχουν Ζ4 έχουν κάποιο από τα παραπάνω προβλήματα?? Ειδικά τριξίματα και μεταλλικό θόρυβο πίσω...

Αν δεν καταφέρουν να τα φτιάξουν θα απευθυνθώ στην BMW Hellas με αίτηση αντικατάστασης αυτοκινήτου και στη συνέχεια στη BMW Γερμανίας.. Αν χρειαστεί να φτάσω σε αυτό το σημείο ξέρω πως θα είναι ταλαιπωρία, αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ έτσι ένα αυτοκίνητο... Για την BMW ακούω τα καλύτερα, αλλά η πρώτη μου επαφή με την εν λόγω αυτοκινητοβιομηχανία με απογοήτευσε... Βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια οδηγικά το αυτοκίνητο μέχρι στιγμής μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις (ο κύριος λόγος αγοράς του)..

mpikounis
26-11-05, 15:12
Να σου πω την εμπειρια μου απο σχεδον 2 χρονια με το αυτοκινητο (Ζ4 3.0 manual):

1. Δεν κανει κανεναν θορυβο πισω
2. Δεν τριζει τιποτα, εκτός από ένα ελάχιστο στη κουκούλα πάνω από το τζάμι του οδηγού και αυτό όχι πάντα.
3. Δεν εχει σβησει ποτε
4. Δεν εχει βαλει ουτε μια σταγονα, ουτε καν υγρασια. Και η κουκουλα εχει βγει και εχει ξαναμπει μια φορα λογω αντικαταστασης του μοτερ της.
5. Δεν τρεμει οταν φρεναρει καθολου. Αυτο μου κανει για στραβους δισκους η κακοπατημενα τακακια.

Η εντυπωση που εχω γενικα ειναι οτι η ποιοτητα κατασκευης ειναι αριστη. Μου κανει εντυπωση πολυ το οτι εχεις τοσα προβληματα.

sheriff
26-11-05, 16:37
καλησπερα και απο μενα,εγω εχω το αυτοκινητο ακριβως 13 μηνες και εχω 15000χλμ εκ των οποιων τουλαχιστον το 70% ειναι με βαναυση συμπεριφορα

1)δεν εχει ακουστει ποτε καποιος μεταλλικος ηχος(μηπως εχει κοπει καποιος ελαστικος συνδεσμος της εξατμισης και βρισκει καπου?)
2)εμφανιζει καποιους τριγμους αλλα με 35αρι run flat λαστιχο και σπορ αναρτηση το βρισκω φυσιολογικο.(το καθισμα του συνοδηγου δοκιμασε να το τραβηξεις μια σκαλα πιο μπροστα να μην ακουμπαει τερμα πισω)
3)απ'οσο θυμαμαι εχει σβησει μια φορα και ποτε αλλοτε
4)και εμενα δεν εχει βαλει ποτε νερο εκτος απο μια φορα σε πλυντηριο οπου ο βλακας με το πιεστικο σημαδευε το πανω μερος του τζαμιου στο σημειο που ειναι το λαστιχο του πλαισιου
5)δεν τρεμει καθολου αλλα μετα απο παρατεταμενο φρεναρισμα με πολλα χιλιομετρα καθε φορα χανει την δυναμη του το φρενο

αυτα!εγω το μονο ουσιαστικο προβλημα που εχω εντωπισει στο αυτοκινητο ειναι :chair: :chair: :chair: η ελλειψη δυναμης...

InsaneDriver
26-11-05, 16:52
αυτα!εγω το μονο ουσιαστικο προβλημα που εχω εντωπισει στο αυτοκινητο ειναι :chair: :chair: :chair: η ελλειψη δυναμης...

Aσχολίαστο...:banghead:

DjBac
26-11-05, 18:18
Αυτό για την εξάτμιση το σκέφτηκα και τους το τόνισα... Μου λένε όχι.. Άρα ο μεταλλικός θόρυβος δεν είναι φυσιολογικός, ούτε οι τριγμοί ούτε τα νερά!!!! Όσο για το κάθισμα, έχει χώρο σε σχέση με το πλαστικό πίσω, με τίποτα δεν ακουμπάει!!

Επομένως το θέμα δε θα το αφήσω έτσι, γιατί το αυτοκίνητο είναι καινούριο και δυστυχώς με απογοήτευσε σε μεγάλο βαθμό!!!

Πάλι τη δευτέρα με βλέπω να τρέχω στην αντιπροσωπεία!! Μου είπαν να δοκιμάσω σε 3λιτρη Ζ4 με SMG για τον μεταλλικό θόρυβο.. Εφόσον λέτε πως δεν ακούγεται τίποτα, θα το τονίσω αυτό και ας κόψουν το κεφάλι τους να το φτιάξουν!!! Φοβάμαι μήπως είναι ο άξονας μετάδοσης ή τα ημιαξόνια!!!

TNT
27-11-05, 19:54
Σχετικα με αυτο που σου ειπαν για την βενζινη και την κακη της ποιοτητα στο ελλαντα σε σχεση με το Αμερικα εχω να σχολιασω το εξης:Στην αμερικη η βενζινη που πωλειται εχει χαμηλοτερα οκτανια αποτι η αντιστοιχη ευρωπαικη (διοτι αμερικανακια->πολλα κυβικα->χαμηλη συμπιεση->μικρος κινδυνος προαναφλεξης->καθαροτερα καυσαερια στο περιβαλλον).Οποτε νομιζω πως αυτο που σου ειπαν για την αμερικανικη βενζινη ειναι μαλλον λιγο ακυρο.Αν καποιος γνωριζει καλυτερα το σχετικο θεμα,παρακαλω να με διορθωσει.

DjBac
27-11-05, 20:43
Μα δεν ικανοποιήθηκα από τη συγκεκριμένη απάντηση που μου έδωσαν... Ούτε για τα τριξίματα, η απάντηση είναι "αφού είναι κάμπριο".. Επίσης ακόμα δε μου έχουν διευκρινήσει από που ακούγεται ο μεταλλικός θόρυβος.. Τη μία μου λένε η πίσω ζαμφόρ, την άλλη το σαζμάν (όταν όμως του είπα πως το σαζμάν είναι μπροστά άλλαξε γνώμη), την άλλη το διαφορικό χωρίς να μπορέσει να εξηγήσει το γιατί!! Αύριο πρωί θα είμαι στον Κουλούρη ΠΑΛΙ!!!! Να πω ότι έμενα και κοντά.. Στη Λαυρίου (Αγ. Παρασκευή είναι) και μένω Βούλα!! Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δεν κατηγορώ την εταιρία "Κουλούρης" ούτε συγκεκριμένα άτομα του προσωπικού... Απλά μέχρι τώρα μια ξεκάθαρη απάντηση και αποτέλεσμα δεν έχω πάρει!! Αν δε βγει κάποια άκρη θα κάνω αίτηση για αντικατάσταση αυτοκινήτου!

sakis
28-11-05, 00:38
...
1) Μεταλλικός θόρυβος από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου.. Όταν ξεκινάω με όπισθεν, 1η ή 2α... Όχι όταν αλλάζω ταχύτητα... Πολύ έντονος ο θόρυβος και ενοχλητικός

2) Τριξίματα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, ΠΟΛΛΑ και ενοχλητικά τριξίματα... Κολώνα οδηγού, τιμόνι, κεντρική κονσόλα, πίσω από τον οδηγό, πίσω από τον συνοδηγό, κάθισμα οδηγού κτλ κτλ... Πλέον δεν μπορώ να ευχαριστηθώ καμία βόλτα...

3) Έχει σβήσει 3 φορές. Οι 2 στο ρελαντί και η μία με 2α και μετά με το ρολάρισμα πήρε πάλι μπροστά!!!!!!

4) Μπάζει νερά.. Από το παράθυρο του συνοδηγού τρέχει ρυάκι και μπαίνει νερό στα πόδια του συνοδηγού!!

5) Πολύ έντονο τρέμουλο τιμονιού σε φρενάρισμα...
...


1. Δεν εχει παρουσιαστεί τιποτα.

2. Τιμόνι: Τρίζει οταν είναι κρύο, και μετά απο κανα 10λεπτο φεύγει.
Καθισμα συνοδηγού: Χτυπάει το πλαστικό της ζώνης στην κωλονα και πρέπει να φέρεις την ζωνη στο κάθισμα του συνοδηγου για να μην χτυπάει.
Κουκούλα: Όταν ειναι κατεβασμένη το κλιπ που ασφαλίζει έχει τζόγο και τρίζει. Υπάρχει service bulleting από την BMW USA αλλά εδω δεν το αναγνωρίζουν.

3. Δεν μου εχει σβήσει ποτέ.

4. Για πρώτη φορά, την περασμένη Πέμπτη με την μεγάλη βροχή μου εβαλε νερά από το παράθυρο του συνοδηγού, στο σημείο που κουμπώνει η κουκούλα. Ανεβοκατέβασα το τζάμι και σταμάτησε να βάζει. Θα πρέπει να το παρακολουθήσω.

5. Όλα οκ στο δικό μου.

Εχω 3.0 manual, παραγωγη Μαρτιος 2004 με 30,000 χιλ και μεικτή οδήγηση. :drive2:

DjBac
28-11-05, 02:01
Για τη ζώνη το γνωρίζω, όπως επίσης και για το service bulletin εκεί που κουμπώνει η κουκούλα!! Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις μόνος σου!!!

Άρα άλλη μία 3λιτρή χωρίς αυτά τα προβλήματα!! Ευχαριστώ πολύ!!
Αύριο πάω πάλι στον Κουλούρη και είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν!!!!!

Panoz
28-11-05, 08:43
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στη δικιά μου (3.0 SMG 10/04) ήταν ένα τρίξιμο της κουκούλας όταν το αυτοκίν ητο ήταν ανοιχτό. Η κουκούλα ρυθμίστικε (απο τον Κουλούρη στη Λαυρίου) και έκτοτε κανένα πρόβλημα. Τριξιματάκια υπήρχαν αλλά τίποτα το ανυπόφορο. Πιστεύω ότι έπεσες στη περίπτωση.....καλή τύχη παάντως και να το κυνηγήσεις το θέμα....αν επιμένεις στο τέλος θα δικαιωθείς.

DjBac
28-11-05, 10:54
Σίγουρα θα το κυνηγήσω το θέμα και ελπίζω να υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα.. Αυτό που με τσαντίζει κυρίως είναι ο μεταλλικός θόρυβος και το ότι μου λένε πως ακούγεται σε όλες τις 3λιτρες και είναι φυσιολογικότατο!!!

DjBac
28-11-05, 11:10
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στη δικιά μου (3.0 SMG 10/04) ήταν ένα τρίξιμο της κουκούλας όταν το αυτοκίν ητο ήταν ανοιχτό. Η κουκούλα ρυθμίστικε (απο τον Κουλούρη στη Λαυρίου) και έκτοτε κανένα πρόβλημα. Τριξιματάκια υπήρχαν αλλά τίποτα το ανυπόφορο. Πιστεύω ότι έπεσες στη περίπτωση.....καλή τύχη παάντως και να το κυνηγήσεις το θέμα....αν επιμένεις στο τέλος θα δικαιωθείς.
Με το hardtop είχες επιπλέον τριγμούς μήπως?

Panoz
28-11-05, 11:17
Με το hardtop είχες επιπλέον τριγμούς μήπως?

Όχι...ίσα-ίσα εξαφανίστηκαν και κάποιοι μικροτριγμοί...Είναι όλα τα λεφτά το hardtop. Ειδικά για το χειμώνα και για τα μακρινά ταξίδια...ο θόρυβος του αέρα πέφτει στο μισό.

DjBac
28-11-05, 13:32
Βασικά όταν είχαμε πάει στον Κουλούρη να παραγγείλουμε τη Ζ4 είδαμε δίπλα τη δική σου και του πατέρα μου του άρεσε το hardtop και μου το έκανε δώρο!! :D :D
Άλλο αμάξι γίνεται!!

DjBac
28-11-05, 16:18
Τα νέα από την εκ νέου επίσκεψή μου σήμερα στο συνεργείου του "Κουλούρη" στη Λαυρίου!! Ύστερα από 11 μέρες τίποτα ουσιαστικό δεν έχει γίνει.. Δεν έχουν αρχίσει καν το ξήλωμα για τα τριξίματα.. Ο λόγος? Έβρεχε και δεν μπορούσαν να το βγάλουν δοκιμή, εεε λογικό αφού μπάζει νερά!! Όταν όμως τους το παρέδωσα τους ρώτησα: "Να σας επισημάνω τώρα τα σημεία στα οποία τρίζει?"... "Όχι, θα τα βρούμε μόνοι μας"... Να λοιπόν πως τα βρίσκουν.. Μου ζήτησαν να πάω ΠΑΛΙ από εκεί αύριο για να το κάνουμε δοκιμή στο δρόμο..

Τώρα, όσον αφορά στον μεταλλικό θόρυβο που ακούγεται πίσω... Του είπα πως βρήκα 3 Ζ4 3λιτρες που δεν τον κάνουν και έμεινε έκπληκτος.. Ακόμα δε μου έχει εξηγήσει που οφείλεται ο θόρυβος και μόλις σήμερα μου είπε πως δεν τον έχει ακούσει.. Πως όμως τις άλλες φορές τον άκουγε είναι άλλο θέμα ενώ (ενώ στον "Κουλούρη" στην Κηφισίας τον είχαν ακούσει και μου είχαν πει επειγόντως να κλείσω ραντεβού στη Λαυρίου για να το δουν)..

Επειδή όμως έχω αγανακτήσει με το όλο θέμα (και οι γονείς μου μαζί) και δεν ανέχομαι να μου ξηλώνουν για 2 φορά ένα αυτοκίνητο 2 μηνών και να αφήνουν και κατσαβιδιές από πάνω, πήρε δικηγόρος τηλέφωνο και μίλησε προσωπικά με τον κ. Κουλούρη.. Ο οποίος όμως φάνηκε να είναι αρκετά αγενής! Περιμένουμε τηλέφωνό του με συγκεκριμένη απάντηση επί του θέματος (αντικατάσταση αυτοκινήτου με καινούριο) και ταυτόχρονο θα σταλεί επιστολή στην BMW Γερμανίας!! Ελπίζω άκρη να βγει, γιατί μέχρι ενός σημείου με τα προβλήματα και την αδιαφορία/κοροϊδία της εταιρίας!!

Action Man
28-11-05, 16:27
Sorry φιλε που επεμβαινω....αλλα τελικα καλυτερα να επαιρνες το μεταχειρισμενο του Panoz.....ειχε καλη τιμη, και ηταν και σε αψογη κατασταση!:nixweiss:
Ευχομαι να λυθουν τα προβληματα.

InsaneDriver
28-11-05, 16:29
Καλά...Παίζει και να πλήρωνα 1 λαμόγιο να τους κατευάσει όλη τη τζαμαρία ένα βράδυ αν άκουγα τις ******** που λένε στον Αντώνη...:angryfire

DjBac
28-11-05, 16:29
Μόνο να ήξερες πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό!! Ήμουν πολύ κοντά στο να το πάρω!!
Δεν περιμένεις από ένα καινούριο αμάξι αυτής της κατηγορίας και ειδικά BMW να είναι έτσι... Προσωπικά είναι η πρώτη μου επαφή με BMW και έχω απογοητευτεί!! Απλά μετανοιώνω που δεν πήρα το S2000....

Panoz
28-11-05, 16:33
Sorry φιλε που επεμβαινω....αλλα τελικα καλυτερα να επαιρνες το μεταχειρισμενο του Panoz.....ειχε καλη τιμη, και ηταν και σε αψογη κατασταση!:nixweiss:
Ευχομαι να λυθουν τα προβληματα.

Τι του λες ρε Παντελή του ανθρώπου μέσα στη φούρια του....Δυστυχώς αυτά έχουν τα αυτοκίνητα...είναι μη πέσεις στη περίπτωση....Πας να αγοράσεις καινούργιο για να αποφύγεις το ρίσκο του μεταχειρισμένου και τελικά σου βγαίνει χειρότερο...Ελπίζω πάντως ο άνθρωπος να λύσει σύντομα το πρόβλημά του...

Action Man
28-11-05, 16:48
Μην κανεις κανα αστειο και το πουλησεις.....γιατι θα λυθουν ολα τα προβληματα και θα το χαρει ο επομενος απροβληματιστα..

konstantinos
28-11-05, 17:29
Φιλε μου ευχομαι να βρεις ακρη και να αποκατασταθουν ολα τα προβληματα του αυτοκινητου.Εχω να πω επισης οτι ειχα παει μια φορα στον Κουλουρη στην Κηφισιας και ενας πωλητης ηταν αγενεστατος .Φαινεται πως ακολουθειται η ιδια πολιτικη και σε αλλα υποκαταστηματα του.Γιατι δε δοκιμαζεις σε καποιο αλλο αντιπροσωπο μηπως εξυπηρετηθεις καλυτερα?

DjBac
28-11-05, 17:32
Ανοίγει "Σπανός" 2 λεπτά από το σπίτι μου.. Θα ήταν το πιο εύκολο να περιμένω και να πάω εκεί!!! ΑΛΛΑ από τον "Κουλούρη" το πήρα και περιμένω η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία να με εξυπηρετήσει και να μείνω ικανοποιημένος!! Από εκεί και πέρα, αν δεν μπορεί (βέβαια δε δέχομαι καινούριο αυτοκίνητο αυτής της τιμής να ξηλώνεται) θα προχωρήσουμε παρακάτω!!

konstantinos
28-11-05, 17:38
Ανοίγει "Σπανός" 2 λεπτά από το σπίτι μου.. Θα ήταν το πιο εύκολο να περιμένω και να πάω εκεί!!! ΑΛΛΑ από τον "Κουλούρη" το πήρα και περιμένω η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία να με εξυπηρετήσει και να μείνω ικανοποιημένος!! Από εκεί και πέρα, αν δεν μπορεί (βέβαια δε δέχομαι καινούριο αυτοκίνητο αυτής της τιμής να ξηλώνεται) θα προχωρήσουμε παρακάτω!!
Μονο ετσι καταλαβαινουν,μολις κινηθεις νομικα και ζητησεις να γινει αναστροφη της πωλησεως.

DjBac
28-11-05, 17:40
Ζητήσαμε σήμερα πλήρη αποζημίωση ή αντικατάσταση αυτοκινήτου και μόνο που δε μας έδειρε ο κ. Κουλούρης με τον τρόπο του, αλλά μετά μπήκε στη θέση του... Περιμένουμε τηλέφωνό του, το αργότερα μέχρι αύριο!!

konstantinos
28-11-05, 17:42
Αρχισε τις εξωδικες διαμαρτυριες-προσκλησεις και θα συνελθει!

Fanis
28-11-05, 22:21
Δυστυχώς μάλλον έπεσες στην περίπτωση....αλλά είναι απαράδεκτο!:icon42:

Να κινηθείς νομικά και να στείλεις επιστολή στην BMW Hellas (να μην σου πώ να την στείλεις στον κο. Γιαλουρίδη προσωπικά!) με κοινοποίηση στην BMW Γερμανίας.

Εύχομαι το καλύτερο αποτέλεσμα!!

NotiS
28-11-05, 23:16
Θα σου πω εγω τι εχει το αυτοκινητο σου φιλε μου. Χαλασμενο Διαφορικο!
Και αυτο που σου ειπανε το εχω ακουσει πολλες φορες να το λενε στους πελατες. Μην τους αφηνεις να σε παραμυθιαζουνε. Το κανουνε μονο και μονο για να γλυτωσουνε την αλλαγη/επισκευη που κοστιζει παρα πολλα χρηματα και κυριως δεν θελουνε να παραδεχτουν οτι καινουργιο αυτοκινητο ηρθε με χαλασμενο διαφορικο. Aμα ο θορυβος που λες δεν ειναι ουτε απο εξατμιση, ουτε απο αναρτηση τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι απο το πισω διαφορικο και πιστεψε με ειναι πανακριβo στην επισκευη και θελει τεχνογνωσια που κοβω τα @@ οτι δεν εχουν γιατι ειναι πολλοι λιγοι οι μαστορες που ανοιγουν και επισκευαζουν διαφορικα στην Ελλαδα και αυτο το Καλοκαιρι ειχα την τιμη να δουλεψω διπλα σε εναν απο αυτους. ;)

DjBac
28-11-05, 23:56
Μου επιβεβαίωσε πως δεν είναι η εξάτμιση ή τίποτε άλλο ύστερα από δική μου απορία... Ό,τι γίνεται στα πλαίσια της εγγύησης δεν χρεώνεται η αντιπροσωπεία, αλλά η BMW Hellas....

Αύριο θα πάω να μιλήσω προσωπικά με τον κ. Κουλούρη...Σύμφωνα με τον αστικό κώδικα έχω κάθε δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος εφόσον αυτό δεν πληρή τις ιδιότητες οι οποίες περιγράφονται κατά τη σύμβαση...

Επίσης θα περάσω ΠΑΛΙ από το συνεργείο να τους επισημάνω να μην προβούν σε καμία περαιτέρω ενέργεια (αν και 11 μέρες τώρα δεν έχουν κάνει σχεδόν τίποτα) και θα μείνει το αυτοκίνητο εκεί.. Θα κρατήσω την 116 που μου έχουν δώσει σαν αντικατάσταση μέχρι τη στιγμή παραλαβής νέου αυτοκινήτου!!!

Αύριο ετοιμάζουμε επιστολή, αρχική στην εταιρία Κουλούρης Α.Ε με κοινοποίηση στην BMW Hellas....

Δυστυχώς αναγκάζομαι να προβώ σε τέτοιες ενέργειες.. Τα λεφτά που δίνω για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι δικά μου, τα έβγαλα εγώ και δεν μπορώ να ανεχτώ την κάθε εταιρία να παρέχει ό,τι θέλει χωρίς την ανάλογη υποστήριξη...

sakis
29-11-05, 13:37
Μου επιβεβαίωσε πως δεν είναι η εξάτμιση ή τίποτε άλλο ύστερα από δική μου απορία... Ό,τι γίνεται στα πλαίσια της εγγύησης δεν χρεώνεται η αντιπροσωπεία, αλλά η BMW Hellas....

Αύριο θα πάω να μιλήσω προσωπικά με τον κ. Κουλούρη...Σύμφωνα με τον αστικό κώδικα έχω κάθε δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος εφόσον αυτό δεν πληρή τις ιδιότητες οι οποίες περιγράφονται κατά τη σύμβαση...

Επίσης θα περάσω ΠΑΛΙ από το συνεργείο να τους επισημάνω να μην προβούν σε καμία περαιτέρω ενέργεια (αν και 11 μέρες τώρα δεν έχουν κάνει σχεδόν τίποτα) και θα μείνει το αυτοκίνητο εκεί.. Θα κρατήσω την 116 που μου έχουν δώσει σαν αντικατάσταση μέχρι τη στιγμή παραλαβής νέου αυτοκινήτου!!!

Αύριο ετοιμάζουμε επιστολή, αρχική στην εταιρία Κουλούρης Α.Ε με κοινοποίηση στην BMW Hellas....

Δυστυχώς αναγκάζομαι να προβώ σε τέτοιες ενέργειες.. Τα λεφτά που δίνω για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι δικά μου, τα έβγαλα εγώ και δεν μπορώ να ανεχτώ την κάθε εταιρία να παρέχει ό,τι θέλει χωρίς την ανάλογη υποστήριξη...

Νομίζω πως πρέπει να κάνεις και ένα τηλέφωνο στην BMW Ελλάς. Εκει ζήτα τον Διευθ. Πωλήσεων, είναι κάποιος Γερμανός, και πες του τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις. Εγώ, όταν περίμενα το αυτοκίνητο και μου έλεγαν βλακείες για την ημερ. παράδοσης από την αντιπροσωπεία, τον πήρα τηλέφωνο και το έλυσε το θέμα αμέσως. Μετά με πήραν από την αντιπροσωπεία και μου ζήταγαν συγνώμη (Motion and Style) :icon02:

Σάκης

DjBac
29-11-05, 15:41
Ή την Πέμπτη ή την Παρασκευή θα έρθει κάποιος από το τεχνικό τμήμα της BMW Hellas να δει το αυτοκίνητο... Από εκεί και πέρα θα δούμε τι θα γίνει!!

NotiS
29-11-05, 18:01
Καλα ξεμπερδεματα φιλε μου.

DjBac
29-11-05, 19:20
Ευχαριστώ και πάλι!!! Αν είναι να το προσωρήσω το θέμα (που έτσι το βλέπω) θα υπάρξει αρκετή ταλαιπωρία.. Αλλά, τα δικαιώματά μου ως καταναλωτής υπερασπίζομαι!!

geovass
29-11-05, 20:01
Φιλε δωστους να καταλαβουνε!
Ειναι πολλα τα χρηματα που εχεις δωσει!:icon42:

ermis1975
29-11-05, 23:38
Εγώ πιστεύω πως είσαι άτυχος. Ηταν κάποιο ελάτωμα απο κατασκευής του αυτοκινήτου, αλλά σε τόσα σημεία και σε τόσο ακριβό αυτοκίνητο!? Καλό κουράγιο.

DjBac
30-11-05, 01:17
Το ότι είμαι άτυχος το ξέρω εδώ και χρόνια... Ειδικά στο θέμα "καινούριο" και όχι μόνο σε αυτοκίνητο!!!

Geo_3D
30-11-05, 01:20
Ελπιζω παντως αυτη η ατυχια να μην σου δημιουργησει κακη εντυπωση για τα BMW.Θα μπορουσε να συμβει και σε οποιαδηποτε αλλη μαρκα.Ακομα και σε Mercedes.Στα περιοδικα διαβαζω συνεχεια για τετοιες περιπτωσεις.Καλη τυχη ευχομαι

TheCondor
30-11-05, 01:21
Το ότι είμαι άτυχος το ξέρω εδώ και χρόνια... Ειδικά στο θέμα "καινούριο" και όχι μόνο σε αυτοκίνητο!!!

Ατυχια... την εχω πιασει γκομενα λεμε!!!

Κουραγιο, δεν εχω δωσει τοσα λεφτα οσο εσυ και δεν ειχα τοσο σημαντικα προβληματα αλλα πιστεψε με καταλαβαινω απολυτα γιατι τραβιεμαι κοντα 3-4 μηνες τωρα χωρις τελειωμο....:banghead:

Ευχομαι ειλικρινα να σε αποζημιωσουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο ( ειτε καινουριο αμαξι η πληρης επισκευη του υπαρχοντος ) γιατι δεν αν ειναι να δινεις τοσα λεφτα και να εχεις τοσα προβληματα, αστα να πανε...

Αντε με το καλο :nod:

DjBac
30-11-05, 01:31
Τα λεφτά τα δίνω εξ ολοκλήρου εγώ και κανείς άλλος (π.χ. ο πατέρας μου).. Επομένως ένας λόγος παραπάνω να σέβομαι το αυτοκίνητο και να απαιτώ να είναι στην πρέπουσα κατάσταση!! Δυστυχώς η πρώτη μου επαφή με BMW είναι απογοητευτική!! Περίμενα άλλη ποιότητα!!

Ο μηχανικός στον Κουλούρη μου είπε πως δεν μπορεί να μου εγγυηθεί για το αν θα εξαφανιστούν τα τριξίματα.. Άπαξ και έχει θα τα έχει μια ζωή, τα οποία θα αυξάνονται... Ο μόνος τρόπος ικανοποίησης είναι αναστροφή πώλησης ή πλήρης αντικατάσταση αυτοκινήτου με νέο!!

ermis1975
30-11-05, 10:10
Πάντως κι εγώ είχα μια ατυχία με προηγούμενο μου αυτοκίνητο άλλης μάρκας στο οποίο χρειάστηκε αντικατάσταση του παρμπρίζ απο τη δεύτερη ημέρα, γιατί έμπαζε νερά καθώς επίσης και αντικατάσταση της "κουκούλας" cabrio γιατί ήταν φθαρμένη!

geovass
01-12-05, 08:48
Τα λεφτά τα δίνω εξ ολοκλήρου εγώ και κανείς άλλος (π.χ. ο πατέρας μου).. Επομένως ένας λόγος παραπάνω να σέβομαι το αυτοκίνητο και να απαιτώ να είναι στην πρέπουσα κατάσταση!! Δυστυχώς η πρώτη μου επαφή με BMW είναι απογοητευτική!! Περίμενα άλλη ποιότητα!!

Ο μηχανικός στον Κουλούρη μου είπε πως δεν μπορεί να μου εγγυηθεί για το αν θα εξαφανιστούν τα τριξίματα.. Άπαξ και έχει θα τα έχει μια ζωή, τα οποία θα αυξάνονται... Ο μόνος τρόπος ικανοποίησης είναι αναστροφή πώλησης ή πλήρης αντικατάσταση αυτοκινήτου με νέο!!

Να ζητησεις πληρης αντικατασταση Αντωνη ! Εχεις ταλαιπωρηθει πολυ και δεν το εχεις χαρει καθολου το αμαξι !

DjBac
01-12-05, 09:02
Το ξέρω δυστυχώς αυτό!! :(

Τώρα φεύγω, πάω στον Κουλούρη.. Έχω ραντεβού στις 10:00.. Θα έρθουν και κάποιοι από το τεχνικό τμήμα της BMW Hellas!!

sheriff
01-12-05, 22:00
Ο μόνος τρόπος ικανοποίησης είναι αναστροφή πώλησης ή πλήρης αντικατάσταση αυτοκινήτου με νέο!!
αντωνη ειναι η μεγαλυτερη ευκαιρια να εκμεταλευθεις την αδυναμια τους,πες να στο αλλαξουν με το ///Μ :ices_ange :ices_ange
sorry που κανω πλακα με ενα τετοιο θεμα αλλα πρεπει να ελαφρυνουμε λιγο την κατασταση

DjBac
02-12-05, 05:34
Καλά θα ήταν!! :D :D

Λοιπόν, ενώ στο συνεργείο κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι πάρα πολύ καλοί ο ίδιος ο Κουλούρης και από την BMW Hellas είναι για μπάτσες και τίποτε άλλο!!! Το πρωί πραγματικά συγχύστηκα μαζί τους... Τέλος πάντων, θα το πάω και στον Κορφιάτη (ένας φίλος μου γνωρίζει τον ίδιο τον κ. Κορφιάτη)... Αν εκεί δω αποτέλεσμα, τότε θα τρίψω το χαρτί στα μούτρα του Κουλούρη!!

VasAudi
02-12-05, 09:27
καλημερα,
προσωπικα δεν θα επιθυμουσα πλεον οποιαδηποτε επισκευη στο αμαξι.Θα εγραφα ενα γραμμα στην BMW γερμανιας και ενα στης Ελλαδας να ζητησω αντικατασταση και θα απειλουσα εμμεσα και με μηνυσεις.60000 δεν ειναι λιγα και δεν θα ηθελα ποτε να ειμαι αυτος που πηρε το χαλασμενο αμαξι της παραγωγης...

moutraklas
02-12-05, 10:34
Η BMW hellas τι σου έιπε δλδ? Οι γερμανοί γινήκανε κινέζοι? Εγώ θα μιλούσα με δικηγόρο πρωτού αρχίσω να τρέχω σε άλλα συνεργεία... Δες πιθανότητες για ανάκληση πώλησης (μέχρι 6 μήνες μπορείς, μην ξεχαστείς) και ανάλογα κινήσου... Και επικοινωνία με μαμά BMW γερμανίας οπωσδήποτε!!!!!

DjBac
02-12-05, 12:22
Ο τεχνικός της BMW Hellas υποστηρίζει πως ΟΛΑ είναι στα πλαίσιο του φυσιολογικού και τα προβλήματα τα ουσιαστικά (π.χ. μπάζει νερά φτιάχνονται)... Έχω ήδη μιλήσει με δικηγόρο και θα σταλεί γραπτή επιστολή σίγουρα!!

NotiS
02-12-05, 12:52
''ΟΛΑ ειναι στο πλαισιο του φυσιολογικου''... χαχαχαχα τι αλλο να ακουσεις μετα απο αυτο! Δεν υπαρχει περιπτωση να στο αντικαταστησουν εκτος κι αν τους τρεξεις στα δικαστηρια φιλε.
Εν τω μεταξυ το αστειο ειναι πως ''ουσιαστικα προβληματα'' ονομασε τα νερα που μπαζουνε και ΟΧΙ τους θορυβους που κανενας τεχνικος μεχρι τωρα δεν μπορει να εξηγησει...!!!

NotiS
02-12-05, 12:55
Καλα τωρα με κατι τετοια παραδειγματα περιμενουν να πουλησουν περισσοτερα αμαξια??? Αν ειχαν λιγο μυαλο και ειχαν δει το αμαξι πιο προσεκτικα θα στο ειχαν αντικαταστησει. Σε τετοιες περιπτωσεις η ζημια ειναι μεγαλυτερη πανω στο image της εταιριας και λιγοτερο στην τσεπη τους.. Μονο που μακροπροθεσμα θα αρχισει να εχει επιπτωση και εκει λογω μειωμενων πωλησεων... ;)

VasAudi
02-12-05, 14:12
ο θορυβος πισω ειναι ρυθμικος?Αν ναι τοτε σιγουρα ειναι του διαφορικου,γιατι αν προερχοταν απο αμορτισερ δεν θα ειχε συχνοτητα καθορισμενη.Αν λοιπον υπαρχει προβλημα στην συναρμολογηση του διαφορικου με αποτελεσμα να εχει αυτη την καταληξη,δεν τιθεται θεμα οτι προκειται για σφαλμα.Παρολο το τρεξιμο,και επειδη πιστευουν οτι δεν θα το κανεις,πρεπει να το πας δικαστικα,και φυσικα να ζητησεις και περισσοτερα για ψυχικη οδυνη(η οτι αλλο μπορουν να το αποκαλεσουν) εργατοωρες κλπ.

Γενικα συχαινομαι τις μεγαλες εταιριες και τους αντιπροσωπους που την κανουν την λαμογια(σορρυ),και μετα το παιζουν λουηδες!

Αν ρε φιλε πες του αυτουνου του μηχανικου απο την BMW ελλας,το κανει τον θορυβο και ειναι φυσιολογικο,τοτε φερε μια ιδια Ζ4 να δουμε αν κανει το ιδιο!
Παρε και ενα απο τα παιδια εδω να δουνε τις διαφορες επι τοπου.

Αν μπορεις φερε και εναν φιλο σου με καμερα να το καταγραψει,και οταν μιλησεις με γερμανια στειλε και το footage....Να δουμε τι εχουνε να πουνε...

τα πηρα μιλαμε!
...

ενταξει επανηλθα τωρα...

DjBac
02-12-05, 20:40
Αυτά όλα του τα είπα (να δοκιμάσουμε δικές τους Ζ4 οι άλλες που έχω βρει) και μου λέει πως δεν είναι ανάγκη!!

Πήγα σήμερα στον Κορφιάτη..

17 Δεκεμρίου μένει μέσα για τριξίματα, νερά και επιτέλους για τον μεταλλικό θόρυβο που μου είπαν πως ΔΕΝ είναι φυσιολογικός!!!!!! :D :D

Να και κάποιος που δε με έβγαλε τρελό!!!!!

Αν από εκεί και πέρα το θέμα των τριξιμάτων δεν εξαφανιστεί τότε θα το κυνηγήσω!!!

VasAudi
02-12-05, 20:57
την μηνυση να την κανεις ομως!ετσι για να μην νομιζουν οτι μας πιανουν μαμακες...και παρε και ενα τηλ.στο ιστιτουτο καταναλωτη να δεις τι δικαιωματα εχεις ως αγοραστης....να γινει λιγο σουσουρο περι τι σημαινει ο εν λογω αντιπροσωπος....

DjBac
03-12-05, 00:49
Πιστεύεις δηλαδή πως αξίζει η διαδικασία...? Αν και δεν έχεις άδικο,διότι ο Κουλούρης ουσιαστικά δε με εξυπηρέτησε, ύστερα από την αγορά του αυτοκινήτου από τον ίδιο και τις αλλεπάλληλες επισκέψεις στο συνεργείο του.. Απεναντίας, ΜΙΑ φορά αναγκάστηκα να πάβ στον Κορφιάτη και κλείσαμε ραντεβού αφού αναγνώρισαν το πρόβλημα!

ks50:50
03-12-05, 21:30
Πιστεύεις δηλαδή πως αξίζει η διαδικασία...? Αν και δεν έχεις άδικο,διότι ο Κουλούρης ουσιαστικά δε με εξυπηρέτησε, ύστερα από την αγορά του αυτοκινήτου από τον ίδιο και τις αλλεπάλληλες επισκέψεις στο συνεργείο του.. Απεναντίας, ΜΙΑ φορά αναγκάστηκα να πάβ στον Κορφιάτη και κλείσαμε ραντεβού αφού αναγνώρισαν το πρόβλημα!

Τα κάθε τύπου λαμόγια και άχρηστοι επιβιώνουν γιατί ακριβώς δεν τους κυνηγάει ποτέ κανείς. Ας έκανε καταγγελίες ο κάθε πολίτης που έχει πρόβλημα με αυθαιρεσία ή πλημμελή άσκηση καθήκοντος όπως λένε και στο δημόσιο να βλέπατε πως θα έστρωναν όλοι.

VasAudi
03-12-05, 23:38
δεν ξερω,αλλα πιστευω οτι καποια στιγμη ισως και τα forum,club που φτιαχνουμε πρεπει να εχουν καποια δυνατοτητα να μπορουν να βαλουν μια φωνη να τριξουν λιγο τις καρεκλες στους κακους επαγγελματιες.Αλλιως θα συνεχισει ανυποψιαστος κοσμος να την παταει...

DjBac
05-12-05, 00:37
Σήμερα ξεχείλισε το ποτήρι (εκτός και αν είναι σαν τα ποτήρια που είχαμε στο δημοτικό που μεγάλωναν :D :D)... Λοιπον, το αυτοκίνητο είχε μείνει στο συνεργείο του Κουλούρη 12 μέρες.. Έπρεπε να γίνουν 7 πράγματα εκ των οποίων έγινε μόνο το ένα, το ευκολότερο.. Αυτό ήταν η αλλαγή των μπροστά δισκόφρενων, γιατί στο φρενάρισμα έτρεμε το τιμόνι.. Ένα από τα υπόλοιπα ήταν και το γεγονός ότι μου έχει σβήσει 3 φορές. Χθες το βράδυ έσβησε για 4η φορά!!

Μου είχαν πει από το συνεργείο επί λέξη: "Κύριε Βενίτη, βρήκαμε ένα πρόβλημα στο αυτοκίνητο...." Λοιπόν, οι 3λιτρες οι Ζ4 έχουν το Sound Generator. Αυτό με ένα σωλήνα (διαφορετικής διατομής σε μερικά σημεία) φέρνει τον ήχο του μοτέρ στην καμπίνα. Στο εσωτερικό του έχει ένα μικρό σπογγώδες υλικό, ένα μεγάλο (αυτά είναι για το φιλτράρισμα του ήχου, για να μην είναι πολύ δυνατός) και μια ροζ μεμβράνη η οποία είναι όσο η διάμετρος στη μέση του σωλήνα και εμποδίζει την έξτρα εισροή αέρα στο μοτέρ.. Είχα βγάλει το ένα μεγάλο σγουγγάρι για περισσότερο ήχο (άσχετο, αλλά είναι κ@υλΑ έτσι :D).. Μου λέει λοιπόν για το πρόβλημα: Η μεμβράνη που έχει μέσα αυτό το σύστημα ΕΣΠΑΣΕ και το μοτέρ παίρνει περισσότερο αέρα, μπρερδεύεται ο εγκέφαλος και σβήνει. Σκέφτομαι όμως, πως με τις χωάνες δε σβήνει.. Τέλος πάντων, μου λέει πως έχει παραγγείλει το ανταλλακτικό και θα με πάρει τηλέφωνο να πάω να το βάλουν.. Ε, πριν λίγο είπα να το βγάλω το σύστημα αυτό να δω τη "ζημιά".. Ψάχνω να βρω το μικρό σφουγγαράκι που δεν είχα βγάλει και κανονικά είναι από την άλλη μεριά του σωλήνα, αλλά έλειπε και το είχαν ΚΟΛΛΗΣΕΙ με κόλλα στη μεριά που είναι το μεγάλο.. Ψάχνω να δω το σκίσιμο της μεμβράνης.. ΤΙΠΟΤΑ, στεγανότατη, δεν περνάει αέρας και ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ ζημιά!!! Θα πάω ΠΑΛΙ αύριο στον Κουλούρη στη Λαυρίου και το θέμα δε θα μείνει εδώ... Είχα κουραστεί καιτο είχα παρατήσει, αλλά αυτό είναι ακόμα ένα ψέμα στη λίστα.. Θα ζητήσω γραπτά την παραπάνω απάντηση πάλι και θα σταλεί με την επιστολή στην BMW Hellas με κοινοποίηση στον ίδιο τον Κουλούρη και την BMW Γερμανίας!!!

Κρίμα λοιπόν για την εταιρία, τον Κουλούρη και τα άτομα στο συνεργείο.. Μόλις έχασαν έναν δυσαρεστημένο πελάτη και όχι μόνο....

Αύριο έπεται συνέχεια!!

Το σύστημα που λέω
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BT51&mospid=47797&btnr=13_0999&hg=13&fg=20&hl=1

Κάτι άλλο, το αυτοκίνητο το παρέλαβα τέλη Σεπτέμβρη.. Δικαιολογείται να είναι (σύμφωνα) με τον αριθμό πλαισίου 6/2005 (Ιούνιος)????

Fanis
05-12-05, 00:41
Καλά κάνεις και τους κυνηγάς και να το συνεχίσεις το θέμα, γιατί δεν καταλαβαίνουν αλλιώς!!....θέλουν :chair:

DjBac
05-12-05, 00:44
Μα έτσι με υποβιβάζουν και νομίζουν πως έχουν να κάνου με χαζό και αδαή!!! Να δω αύριο τι θα νομίζουν όμως... Όλο λόγια και σάλτσες είναι, αποτέλεσμα μηδέν!! Και ρόλο στην υπόθεση θα πάρει και το τεχνικός της BMW Hellas ο οποίος αρνήθηκε να γίνουν επισκευές των τριγμών επειδή είναι φυσιολογικοί!

VasAudi
05-12-05, 11:53
στην πθρα και ο εν λογω τεχνικος....αυτα ειναι αλητειες που λεει και ο λεβεντης...ημαρτον...

Μετα λες παω σε σοβαρη εταιρια για να μην εχω προβληματα....αισχος

EVANGELOS
05-12-05, 13:12
Μα έτσι με υποβιβάζουν και νομίζουν πως έχουν να κάνου με χαζό και αδαή!!! Να δω αύριο τι θα νομίζουν όμως... Όλο λόγια και σάλτσες είναι, αποτέλεσμα μηδέν!! Και ρόλο στην υπόθεση θα πάρει και το τεχνικός της BMW Hellas ο οποίος αρνήθηκε να γίνουν επισκευές των τριγμών επειδή είναι φυσιολογικοί!

Φίλε , συμπαράσταση έχεις από όλους εδώ μέσα.
Είναι απίστευτα τα όσα περιγράφεις και εκθέτουν ανεπανόρθωτα τον κλάδο των επίσημων αντιπροσώπων. Με κάτι τέτοια έτσι και μειωθεί το τέλος ταξινόμησης πολλοί θα αγοράζουν ΜΟΝΟ από έξω αυτοκίνητα.
Η πολύ άσχημη εντύπωση είναι έκπληξη γιατί δεν έχω (εγώ προσωπικά) και δεν είχα ακούσει (έως τώρα) κανένα τόσο τραγικό περιστατικό με τον συγκεκριμένο. Για το τμήμα πωλήσεων , εντάξει , στο τμήμα service όμως δεν δικαιολογείται, τόσο καιρό και να μην έχουν τουλάχιστον εντοπίσει το πρόβλημα...
Εύχομαι καλό τέλος...

papajim
05-12-05, 13:16
Κάτι άλλο, το αυτοκίνητο το παρέλαβα τέλη Σεπτέμβρη.. Δικαιολογείται να είναι (σύμφωνα) με τον αριθμό πλαισίου 6/2005 (Ιούνιος)????

Συνηθως,αυτοκινητο κατασκευης Ιουνιου,παραδιδεται τον Ιουλιο.Τουλαχιστον ετσι εγινε με το δικο μας.Ισως με τα Ζ4,που αν δεν κανω λαθος παραγονται στην Αμερικη,ο χρονος παραδοσης να ειναι μεγαλυτερος

DjBac
05-12-05, 13:41
Ναι, ο χρόνοσ παράδωσης είναι από τέσσερις εως πέντε μήνες!!

sheriff
05-12-05, 21:10
αντωνη εγω το παρελαβα 20 οκτωβρη και ειναι παραγωγης αυγουστου

μα δεν εχεις τριγμους...........:angryfire :angryfire

DjBac
06-12-05, 01:59
Έχω, έχω!!! :D :D
Πήγα σήμερα στη συνάντηση των S2000 και θα πηγαίναμε βόλτα Σούνιο.. Μία Ζ4, 9 S2000 και ήταν και 3 Type-R.. Αλλά δυστυχώς μου έτυχε κάτι επείγον και αναγκάστηκα μετά από κανα μισάωρο να φύγω!! Ελπίζω την άλλη Δευτέρα να κανονιστεί κάτι!

DjBac
07-01-06, 06:15
Λοιπόν, μετά από 2 βδομάδες στο συνεργείο του Κουλούρη καμία εξέλιξη στο θέμα ΛΥΣΗ προβλημάτων... Έμεινε ακόμα 2 βδομάδες σε συνεργείο άλλης επίσημης αντιπροσωπεία αλλά και ΠΑΛΙ τίποτα... Με χαρτομάντηλα είμαι αυτές τις μέρες!!!! Πλέον δεν υπάρχει άλλη λύση, αλλά από το να προχωρήσει νομικά το θέμα.. Κάτι το οποίο και θα γίνει.. Λόγια τεχνικού διευθυντή του Κουλούρη.. "Η εγγύηση υπάρχει για να λύνονται τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν, γι'αυτό λοιπόν δε νοείται αντικατάσταση αυτοκινήτου".. Εδώ τώρα τι απαντάς? Όταν μετά από ένα μήνα συνεργεί ένα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ αυτοκίνητο παραμένει με τα ίδια προβλήματα... Συν το ότι κάθε φορά που βγαίνει από το συνεργείο όλο και κάτι γρατζουνιες κτλ θα βρεθούν!!

geovass
07-01-06, 11:44
Λοιπόν, μετά από 2 βδομάδες στο συνεργείο του Κουλούρη καμία εξέλιξη στο θέμα ΛΥΣΗ προβλημάτων... Έμεινε ακόμα 2 βδομάδες σε συνεργείο άλλης επίσημης αντιπροσωπεία αλλά και ΠΑΛΙ τίποτα... Με χαρτομάντηλα είμαι αυτές τις μέρες!!!! Πλέον δεν υπάρχει άλλη λύση, αλλά από το να προχωρήσει νομικά το θέμα.. Κάτι το οποίο και θα γίνει.. Λόγια τεχνικού διευθυντή του Κουλούρη.. "Η εγγύηση υπάρχει για να λύνονται τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν, γι'αυτό λοιπόν δε νοείται αντικατάσταση αυτοκινήτου".. Εδώ τώρα τι απαντάς? Όταν μετά από ένα μήνα συνεργεί ένα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ αυτοκίνητο παραμένει με τα ίδια προβλήματα... Συν το ότι κάθε φορά που βγαίνει από το συνεργείο όλο και κάτι γρατζουνιες κτλ θα βρεθούν!!

Κριμα ρε Αντωνη...:banghead: Τοση ταλαιπωρια για το "τιποτα...

BMW-Racing
07-01-06, 14:01
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΑΠ ΤΗ ΑΡΧΗ Κ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΩΡΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΚΟΥΛΟΥΡΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΓΡΑΠΤΩΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ) ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΜΕ ΤΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΕΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΞΩ ΑΠ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΘΑΜΠΩΜΑΤΑ ΣΤΑ ΕΜΠΡΟΣ ΦΑΝΑΡΙΑ ΣΟΥ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΒΡΟΧΗ Η ΠΛΥΣΙΜΟ...?

DjBac
07-01-06, 15:34
Το είχα σκεφτεί να παίρνω γραπτώς τις απαντήσεις τους.. Έχω απλά τις εντολές εργασίας!! Τους έλεγα για γρατζουνιές, δεν τις αποδεχόντουσαν και μου τις γυάλισαν "χαριστικά".... Όχι, κανένα θάμπωμα στα φανάρια.. Αλλά δε βάζω πίεση εκεί!!

InsaneDriver
07-01-06, 18:24
:nixweiss: Παιδιά οι άνθρωποι είναι μεγάλοι ψεύτες...Εγώ σε μια βόλτα των 15 λεπτών με το αμάξι του Αντώνη άκουσα τον θόρυβο που προέρχεται από την μετάδοση χωρίς να είμαι μηχανικός. Αυτοί πως δεν τον ακούν, δεν το καταλαβαίνω...

DjBac
07-01-06, 18:26
Τουλάχιστον δε βγαίνω και τρελός!!! Χθες το βράδυ είχα φίλο μου στη θέση του συνοδηγού και ήταν με χαρτομάντηλο όλη την ώρα!!

InsaneDriver
07-01-06, 18:49
Τουλάχιστον δε βγαίνω και τρελός!!! Χθες το βράδυ είχα φίλο μου στη θέση του συνοδηγού και ήταν με χαρτομάντηλο όλη την ώρα!!
Aπό τη συγκίνηση ή δάκρυζε η κουκούλα;

DjBac
07-01-06, 19:26
Χαχαχαχα... Δακρυζε η κουκούλα πάνω στο παράθυρο!!!

geovass
07-01-06, 19:49
Χαχαχαχα... Δακρυζε η κουκούλα πάνω στο παράθυρο!!!

Διαρροη δηλαδη Αντωνη ?:banghead:

BMW-Racing
07-01-06, 19:58
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΩΣ ΚΥΡΙΟ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΕΞΗΣ(ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ):ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ,π.χ ΑΠ ΤΟ ΚΤΕΟ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕ BMW ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ Κ ΟΧΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΣΤΗ BMW HELLAS,ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ΔΙΗΓΟΡΟ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ,ΑΡΑ Ο ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΔΕΝ ΕΜΠΝΕΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ,ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ...?

Geo_3D
07-01-06, 20:10
Παρακαλω με μικρα γραμματα,αλλιως θα σβηστει το ποστ

DjBac
07-01-06, 20:23
Διαρροη δηλαδη Αντωνη ?:banghead:
Δυστυχώς ναι!!! :(

DjBac
07-01-06, 20:25
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΩΣ ΚΥΡΙΟ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΕΞΗΣ(ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ):ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ,π.χ ΑΠ ΤΟ ΚΤΕΟ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕ BMW ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ Κ ΟΧΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΣΤΗ BMW HELLAS,ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ΔΙΗΓΟΡΟ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ,ΑΡΑ Ο ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΔΕΝ ΕΜΠΝΕΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ,ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ...?
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος πως είναι από το διαφορικό!! Λέμε να βρούμε κάποιον μηχανικό από μη εξουσιοδοτημένο BMW για να μας γράψει μια έκθεση των προβλημάτων... Θα σταλεί εξώδικο στην BMW Hellas με κοινοποίηση στον Κουλούρη και στη Γερμανία!!!

Δεν ήξερα πως καλό είναι να είναι μηχανικός δημοσίου.. Μήπως έχεις κάποια τηλέφωνα στα οποία μπορώ να απευθυνθώ?

geovass
07-01-06, 20:25
Δυστυχώς ναι!!! :(

From day one ???:icon_toil Για ονομα ρε γ@μωτο!
Γενικα τα Ζ4 εχουν διαρροη ?

BMW-Racing
07-01-06, 20:47
Υπάρχει ένα νούμερο της Γ.Γ.Καταναλωτή για εξυπηρέτηση των πολιτών το οποίο Θα το μάθεις απ το 11888.ή μπορείς να ρωτήσεις τα ΚΕΠ.Επίσης απογοητεύμαι καί εγώ όταν ακούω τόσα πολλά προβλήματα σε ακριβά μοντέλα BMW.Εχώ βέβαια την υποψία πως τα αυτοκίνητα που είναι για Ελλάδα δεν τα προσέχουν τόσο...να κάνω λάθος...?

mpikounis
07-01-06, 20:52
From day one ???:icon_toil Για ονομα ρε γ@μωτο!
Γενικα τα Ζ4 εχουν διαρροη ?
Οχι, τα Ζ4 δεν εχουν κανενα προβλημα στεγανωτητας κανονικα

BMW-Racing
07-01-06, 21:10
Επειδή δεν έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα κ είσαι τυχερός που σου έχει βγεί καλό το αμάξι σου δεν σημαίνει απαραίτητα πως όλα τα Ζ4 είναι καλά.Νομίζω πως μερικά απ τα προβλήματα που ακούς κ διαβάζεις σε πείθουν γι αυτό που σου λέω...

mpikounis
07-01-06, 21:38
Δε νομιζω οτι με καταλαβες. Ειπα απλα οτι σαν γενικος κανονας τα Ζ4 δεν εχουν θεματα στεγανωτητας. Δεν αναφερθηκα σε αλλα προβληματα, και δεν μιλησα για το δικο μου μονο.

DjBac
08-01-06, 03:42
Στατιστικά η Ζ4 είναι το καλύτερο roadster από θέμα στεγανότητας.. Μόνο σε εμένα τον γκαντέμη έτυχε!!!

έκανα τα test που εμφανίζει με το κλειδί στο ign, βγάζει κάτι αριθμούς αλλά δεν καταλαβαίνω.. Που μπορώ να δω τι είναι αυτά?

sheriff
08-01-06, 12:30
http://www.z4um.com/viewtopic.php?t=4250&highlight=hidden+menu
κοιτα το 5ο post του μιχαλη

DjBac
08-01-06, 13:49
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!! :D

Άρα δεν μπορώ να δω αν έχουν μηδενιστεί τα χλμ, σωστά?

DjBac
09-01-06, 20:32
Πήρα στο τεχνικο επιμελητήριο και θα πάω αύριο μια αίτηση με προκαταβολή 330 ευρώ... μου είπαν πως θα πάει συνολικά 750-1200 ευρώ!! :( :( :(

Καλή αρχή!!!

geovass
09-01-06, 21:40
Πήρα στο τεχνικο επιμελητήριο και θα πάω αύριο μια αίτηση με προκαταβολή 330 ευρώ... μου είπαν πως θα πάει συνολικά 750-1200 ευρώ!! :( :( :(

Καλή αρχή!!!

Τι θα σου παει 1200 ευρω ?:confused:

DjBac
10-01-06, 00:55
Να γίνει πραγματονομοσύνη από μηχανικό του δημοσίου έτσι ώστε να περαστεί μέσα στην αγωγή!

BMW-Racing
11-01-06, 17:29
Σωστός...!Μην κολώσεις στα χρήματα.Οταν κερδίσεις το θέμα,θα εχεις βγάλει καινούργιο Ζ4...

E36M3ZF
11-01-06, 17:57
Να γίνει πραγματονομοσύνη από μηχανικό του δημοσίου έτσι ώστε να περαστεί μέσα στην αγωγή!


Συμβουλή φιλική δικιά μου είναι όταν είναι να γίνει η πραγματογνωμοσύνη να είναι και κάποιος δικός σου εμπιρογνωμονας μπροστά ώστε να πιστοποιηθούν εις διπλούν οι τυχόν φθορές και οι ζημιές γιατί με τους δημόσιους μηχανικους- μηχανολόγους υπάρχει πάντα το περιθώριο γρηγορόσημου απο την bmw hellas ή οποιαδήποτε αντιπροσωπία. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη επικοινώνησε και με το υπυργείο εμπορίου και τον φορέα για την προστασία καταναλωτη να σε βοηθήσουν ακόμη περισσότερο. Αυτοί για τέτοια λαβράκια ψαχνουν.....Όπως άλλωστε και ο Ν. Τσαμτσίκας. Ρίξε και καμμια απειλή θα σας βγάλω στα κανάλια....Δεν βλάπτει...πολλές φορές οφελεί κιόλας.

Τάδε έφη
Κώστας

MZ3
11-01-06, 19:35
κανε οτι θελεις εκτος απο ενα πραγμα να το κληδοσης σε μια αποθηκη μετα τιν πραγματογνομοσινη , το εκανε ενας ταριφας με ΜΒ και μετα απο 4 χρονια που εγεινε το δηκαστιριο δεν δικεοθηκε (ειχε πολλα και τρελα προβληματα απο ΝΕW αλαγεσ κινιτηρα κολουσε το γκαζι λιγο ιταν να σκοτοθη μαζοι με πελατες, ανοιγανε οι αεροσακοι).. οποτε σε συμβουλεβω κανε οτι κανεις αλλα κυκλοφορα κανονικα το αμακση να το χαρης τουλαχιστον και ευχομαι μια μερα να στο αλακσουνε

DjBac
12-01-06, 00:48
Κώστα στο υπουργείο εμπορίου και στον φορέα π.κ. τι να πω/ρωτήσω??

MZ3 δεν έχω σκοπό να το κλειδώσω!!!:D :D

Σε 3,5 μήνες (με 1 μήνα συνεργείο) έχω κάνει 10000χλμ!!

sakkunen
12-01-06, 00:50
για δες και αυτο!www.eoveam.gr

DjBac
12-01-06, 04:16
Αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με το θέμα εγγύησης εκτός αντιπροσωπείας, σωστά?? Κάτι το οποίο δεν το έχουν ακόμα βάλει καλά στο μυαλό τους οι αντιπροσωπείες!!!!

m3cslfan
12-01-06, 10:19
Απαράδεκτα πράγματα!!!Ελεεινοί αντιπρόσωποι που συμπεριφέρονται λες και έχουν κατάστημα με ψιλικά, αμαυρώνοντας το όνομα μιας τέτοιας εταιρείας.Μια γερή αναφορά στην BMW Γερμανίας να σφίξουν μερικοί κωλ...:icon02: !!!Όλοι θέλουν το Γερμανό τους τελικά......
Εφόσον το αντέχεις οικονομικά φίλε μου, κυνήγησέ τους μέχρι τέλους!!!Δεν θα παίζουν με εκατομμύρια αυτοί οι τύποι.....:twak:

DjBac
16-01-06, 19:01
Μήπως ξέρει κάποιος τα στοιχεία των εταιρειών BMW Hellas και BMW Γερμανίας?

Δηλαδή, επωνυμία, διεύθυνση και email!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!!! :D

Gary Kokkin
16-01-06, 19:19
Θα έλεγα προτού επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία (γιατι οι Γερμανοί πρώτα στην εδώ αντιπροσωπεία θα σε παραπέμψουν) να ρωτήσεις και άλλα service για γνώμες ....


http://www.bmw.gr/contact/

Eπειδη διαβασα ότι η Z4 είναι από Αμερική θα πρέπει να ψάξεις τι είδους εγγύηση ισχύει λόγω διαφορετικών προδιαγραφών ανάλογα την αγορά που απευθύνεται (αν σου έτυχε αμάξι που ξέμεινε,από καποια εκτός Ευρώπης αγορά)

-Συγγενής μου είχε φέρει Mercedes από Aμερική και η ποιότητα κατασκευής δεν ήταν ίδια με τις Ευρωπαικές-Αποτέλεσμα την ξαπήγε στην Αμερική και εκεί του την άλλαξαν με νεώτερη έκδοση αφού πλήρωσε και διαφορά τιμής κατόπιν όμως επιτροπής φορέα και σύντομου δικαστηρίου-Στην Ελλάδα καλυπτόταν μόνο η δωρεάν επισκευή με χρέωση κάποιων ανταλλακτικών.

Gary Kokkin
16-01-06, 19:27
ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΘΑΜΠΩΜΑΤΑ ΣΤΑ ΕΜΠΡΟΣ ΦΑΝΑΡΙΑ ΣΟΥ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΒΡΟΧΗ Η ΠΛΥΣΙΜΟ...?

Δεν νομίζω ότι αυτό εχει να κάνει με πρόβλημα στεγανότητας ,οπως καταλαβαίνω.
Σε πολλά αυτοκίνητα το βλέπω (και ΒΜW) ειδικά όταν είναι αναμενα τα φώτα και κάνει και κρύο (και βρέχει) -Οι λάμπες παράγουν θερμότητα που κλείνεται από το τζαμι και με την διαφορά θερμοκρασίας "ιδρώνει'-Το ίδιο όπως θαμπώνουν τα τζάμια στο αμάξι σε ίδιες συνθήκες.

Fanis
16-01-06, 19:45
Μήπως ξέρει κάποιος τα στοιχεία των εταιρειών BMW Hellas και BMW Γερμανίας?

Δηλαδή, επωνυμία, διεύθυνση και email!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!!! :D


Έχει όλα τα στοιχεία στην ιστοσελίδα τους...εγώ 3 φορές που έχω στείλει e-mail (μέσω της σελίδας Contact που έχουν) που έχουν απαντησει άμεσα, μάλιστα την τελευταία φορά με πηραν τηέφωνο την αμέσως επόμενη ημέρα! Επίσης, κος. Γιαλουρίδης, Διεθύνων Σύμβουλος και Πρόεδρος της BMW Hellas A.E.....ασ φτάσει μέχρι εκεί το γράμμα σου, καλό θα κάνει....:whip:

DjBac
16-01-06, 21:09
Ευχαριστώ πολύ!!! :D

Δεν είναι γράμμα.. Αλλά εξόδικος επιστολή!! Είναι έτοιμη και μεταφρασμένη για Γερμανία... Ανάλογα το αποτέλεσμα ακολουθεί και αγωγή!! Επίσης περιμένω γράμμα από το Τεχνικό Επιμελητήριο για να έχω πόρισμο από μηχανικό δημοσίου... Ακόμη, έχει πάει και σε άλλη αντιπροσωπεία το αυτοκίνητο (2 εβδομάδε και εκεί έμεινε) και?? Στην ίδια ακριβώς κατάσταση, αλλά γεμάτο σπρέυ τεφλόν το οποίο δεν μπορώ να καθαρίσω!!!

Στο www.bmw.gr/contact δεν έχει στοιχεία της εταιρείας!!! Μήπως τα ξέρει κανείς?

Fanis
16-01-06, 22:19
Σπρεϋ τεφλόν? Κάτι είχα ακούσει ότι βγαίνει με βαμβάκι....αλλά να μην σε πάρω και στο λαιμό μου. Στον Κορφιάτη δεν το είχες πάει?

BMW Hellas A.E.
Σενέκα 24,
15ο χλμ. Εθνικής Οδού
Αθηνών - Λαμίας
145 64 Ν. Κηφισιά
τηλ. 210 62.03.991-7
fax. 210 62.01.013

DjBac
16-01-06, 22:48
Ευχαριστώ πολύ!!!!

Μήπως ξέρεις και για Γερμανίας (αν δε σε βάζω σε κόπο)..

Ναι, στον Κορφιάτη!!!

Fanis
16-01-06, 23:17
Ευχαριστώ πολύ!!!!

Μήπως ξέρεις και για Γερμανίας (αν δε σε βάζω σε κόπο)..

:nod:

Εξυπηρέτηση Πελατών:

BMW Kundenzentrum
Auslieferung Neufahrzeuge
Lilienthalallee 26
80939 München-Freimann
GERMANY
Tel.: 089 382-68250

Και ελπίζω να βρείς γρήγορα λύση.... :dblthumb2

steliosx
17-01-06, 15:26
βασικά μια μικρή παρατήρηση, το &uuml πρέπει να είναι τα umlaut, τα γερμανικά διαλυτικά οπότε θα είναι κάπως ετσι:

Εξυπηρέτηση Πελατών:

BMW Kundenzentrum
Auslieferung Neufahrzeuge
Lilienthalallee 26
80939 München-Freimann --> 80939 München-Freimann
GERMANY
Tel.: 089 382-68250

καλή τύχη φιλαράκι

το site το γερμανικο είναι στη διευθυνση http://www.bmw.de/de/interaktiv/index_kontaktadressen.html

και γραφει αυτα τα στοιχεια:


Angaben zur BMW AG - Diese Website wird von der Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft (Petuelring 130, 80788 München) betrieben. Die BMW AG wird gesetzlich durch den Vorstand (Helmut Panke, Stefan Krause, Ernst Baumann, Michael Ganal, Burkhard Göschel, Norbert Reithofer) vertreten.
Handelsregister: Amtsgericht München,
Registergericht HRB 42243.
Umsatzsteueridentifikationsnummer: DE129273398

BMW Kundenbetreuung

80788 München

Fanis
17-01-06, 19:30
βασικά μια μικρή παρατήρηση, το &uuml πρέπει να είναι τα umlaut, τα γερμανικά διαλυτικά οπότε θα είναι κάπως ετσι:

Εξυπηρέτηση Πελατών:

BMW Kundenzentrum
Auslieferung Neufahrzeuge
Lilienthalallee 26
80939 München-Freimann --> 80939 München-Freimann


Πολύ Σωστά...έβαλα τα umlaut, αλλά μάλλον τα μπέρδεψε..!:embarassm

DjBac
26-01-06, 01:14
Από τότε που μου άλλαξαν μπροστά δισκόφρενα όταν στρίβω το τιμόνι τέρμα δεξιά ή αριστερά ακούω ένα βουητό!! Από τι μπορει να προέρχεται αυτό??

NotiS
26-01-06, 02:44
Κρεμαγιερα πολυ πιθανο.
Κοιταξε τα υγρα καλου κακου. Σου κανανε αντικατασταση υγρων κρεμαγιερας προσφατα?

DjBac
26-01-06, 02:50
Απ' ό,τι ξέρω όχι!!! Είδα και στο ιστορικό πελάτη που ζήτησα πως στην εγγύηση άλλαξαν μπροστά δισκόφρενα και τακάκια!! Την Παρασκευή που θα πάω πάλι στον Κουλούρη θα τους αναφέρω ΚΑΙ αυτό το πρόβλημα!

Ευχαριστώ πολύ!

Black5
26-01-06, 10:17
Από τότε που μου άλλαξαν μπροστά δισκόφρενα όταν στρίβω το τιμόνι τέρμα δεξιά ή αριστερά ακούω ένα βουητό!! Από τι μπορει να προέρχεται αυτό??

Δεν το έκανε πριν αυτό?! Στα υδραυλικά τιμόνια πάντως είναι φυσιολογικός αυτός ο ήχος τέρμα αριστερά ή δεξιά!

BMW-Racing
26-01-06, 12:28
Πιστεύω κ εγώ οτι όταν κρατάς το τιμόνι τέρμα δεξιά ή αριστερά ακούγεται ο θόρυβος από την τρόμπα του υδραυλικού τιμονιού.Καλό είναι να μην το κρατάς παρατεταμένα,ειδικά όταν έχεις χοντρά λάστιχα.Αν είναι πολυ έντονος τότε θέλει ερώτημα...

DjBac
26-01-06, 14:36
Δε θυμάμαι να το έκανε πρώτα.. Το κάνει και όταν δεν έχω τέρμα το τιμόνι (αν και δεν το πάω και τέρμα).. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος έχει ηλεκτρική υποβοήθηση και όχι υδραυλική, δεν ακούω καμία τρόμπα!!

BMW-Racing
26-01-06, 14:59
Μήπως είναι ηλεκτρουδραυλική?Καλό είναι να ρωτήσεις κ οτι μάθεις πες κ σε μας για να γνωρίζουμε κ να μη λέμε ότι κ ότι...

DjBac
26-01-06, 16:41
Θα ρωτήσω αύριο και θα ενημερώσω!!!

Panoz
27-01-06, 10:14
Η συνέχεια εδώ!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=54438#post54438