PDA

Επιστροφή στο Forum : 116i προβλημα με εγκεφαλο εκκινησης ??


Charalampos
12-11-12, 10:36
Καλημερα σας,για εμενα δεν ξεκινησε καλα η εβδομαδα μιας και το πρωι δεν επερνε μπροστατο αμαξι.Αναγκαστηκα να το "σκασω" και ετσι το πηγα στον αντιπροσωπο.Το ειχε ξανακανει στο παρελθον και αλλαξα αισθητηρα συμπλεκτη (ετσι μου ειχαν πει)
Σημερα ομως μου ειπαν οτι καηκε ο εγκεφαλος εκκινησης 450 ευρω και 1 εβδομαδα χωρις αυτοκινητο μιας και θα ερθει απο Γερμανια.Τι να κανω να ρωτησω καπου αλλου λετε να λενε ψεμματα?Και η πλακα ειναι οτι δεν δείνουν ουτε αυτοκινητο για να εξυπηρετηθω

Charalampos
12-11-12, 10:53
προβλημα με την μοναδα CAS μου είπαν. αλλα πως περνει μπροστά το αμαξι αμα το σκασω ?

giannis 116
12-11-12, 17:00
προβλημα με την μοναδα CAS μου είπαν. αλλα πως περνει μπροστά το αμαξι αμα το σκασω ?

Τι εννοεις να το 'σκασεις'?..

Κατσε για να καταλαβω. Το αυτοκινητο παιρνει μπροστα ναι η οχι? Μιζαρει καθολου ή οχι? Μιζαρει αλλα δε ξεκιναει το μοτερ? Τι αλλα συμπτωματα εχει, αναβει κανα περιεργο λαμπακι τυπου check engine? Μπαταρια του ειναι οκ?.. Τροφοδοσια καυσιμου, βασικα, βενζινη ειχε?!

Διαφωτισε μας λιγο μηπως και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. Εχει εγκεφαλο εκκινησης?! Δεν το ηξερα... Μηπως ειναι κατι αλλο, οπως πχ ο διακοπτης εκκινησης στο 'μπουτον' ή η υποδοχη του κλειδιου ή το ιδιο το immobiliser...

Με τη μοναδα CAS που γραφεις, βγαζει μια λογικη αλλα ειναι 100% σιγουροι οτι ειναι αυτο, και αν οντως ειναι ετσι, απο τι το επαθε, ετσι στα καλα καθουμενα απλα χαλασε?..

Τι χρονολογιας ειναι τ αμαξι και ποσα χλμ του εχεις κανει?.. Τα κλειδια τα χρησιμοποιεις και τα δυο εναλλαξ ανα 6μηνο? Μηπως πηγες να βαλεις μπροστα με ξεφορτιστο κλειδι που ειχες καιρο να το χρησιμοποιησεις?..

Συγγνωμη κιολας και για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα προσπαθω να βρω μια εξηγηση.

Σε ποιο συνεργειο το πηγες? Στειλε μου πμ για να μη γραφεις δημοσια. Παντως απαραδεκτο να θελουν να κρατησουν τ αμαξι τοσο μεσα και να μη σου δωσουν ενα να κανεις τη δουλεια σου. Στην τελικη παρτο και πηγαινε σε αλλο συνεργειο που θα σου δωσουν κι αμαξι αντικαταστασης.

rapid_fast
12-11-12, 17:56
Τι εννοεις να το 'σκασεις'?..

Κατσε για να καταλαβω. Το αυτοκινητο παιρνει μπροστα ναι η οχι? Μιζαρει καθολου ή οχι? Μιζαρει αλλα δε ξεκιναει το μοτερ? Τι αλλα συμπτωματα εχει, αναβει κανα περιεργο λαμπακι τυπου check engine? Μπαταρια του ειναι οκ?.. Τροφοδοσια καυσιμου, βασικα, βενζινη ειχε?!

Διαφωτισε μας λιγο μηπως και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. Εχει εγκεφαλο εκκινησης?! Δεν το ηξερα... Μηπως ειναι κατι αλλο, οπως πχ ο διακοπτης εκκινησης στο 'μπουτον' ή η υποδοχη του κλειδιου ή το ιδιο το immobiliser...

Με τη μοναδα CAS που γραφεις, βγαζει μια λογικη αλλα ειναι 100% σιγουροι οτι ειναι αυτο, και αν οντως ειναι ετσι, απο τι το επαθε, ετσι στα καλα καθουμενα απλα χαλασε?..

Τι χρονολογιας ειναι τ αμαξι και ποσα χλμ του εχεις κανει?.. Τα κλειδια τα χρησιμοποιεις και τα δυο εναλλαξ ανα 6μηνο? Μηπως πηγες να βαλεις μπροστα με ξεφορτιστο κλειδι που ειχες καιρο να το χρησιμοποιησεις?..

Συγγνωμη κιολας και για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα προσπαθω να βρω μια εξηγηση.

Σε ποιο συνεργειο το πηγες? Στειλε μου πμ για να μη γραφεις δημοσια. Παντως απαραδεκτο να θελουν να κρατησουν τ αμαξι τοσο μεσα και να μη σου δωσουν ενα να κανεις τη δουλεια σου. Στην τελικη παρτο και πηγαινε σε αλλο συνεργειο που θα σου δωσουν κι αμαξι αντικαταστασης.

Οχι, δε μιζάρει, παίρνει φόρα, αφήνει συμπλέκτη και βάζει μπρός με ταχύτητα...

Charalampos
12-11-12, 22:28
Γεια σου Γιαννη.το αμαξι δεν μιζαρει βαζω κλειδι κανει οτι το δεχετε παταω μια φορα μπουτον αναβουν κανονικα τα λαμπακια χωρις ερορρ παταω συμπλεκτη και παταω το μπουτον να παρει μπροστα και κλεινουν τα λαμπακια σαν να μην πατουσα συμπλεκτη οπως ειπα μου το εχει ξανακανει στο παρελθον στην ιδια αντιπροσωποια και ειπαν οτι αλαξαν αισθητηρα συμπλεκτη τωρα λεει εχει προβλημα η CAS UNIT.
Και εδω ξεκιναμε μου λεει δεν εχω αμαξι μια εβδομαδα μεσα μιας και θα ερθει απο γερμανια του λεω εχω παιδια μετακινησεις μου λεει τι να κανω.
Οκ λεω κατσε να ψαχτω περνω εναν εμπιστο φιλο μου μηχανικο απλα ειναι μακρυα απο την Θεσσαλονικη και μου λεει αν ηταν η CAS πως περνει μπροστα αν το τσουλησεις βαζεις δευτερα και περνει μπροστα; Τους περνει ο ιδιος τηλ και του λενε αυτον οτι εχει μπροβλημα ιμομπιλαιζερ και παλι δεν στεκει γιατι το αμαξι περνει μπροστα αμα το σκασω
Μου λεει κατι δεν παει καλα παρτο και παντο εκει που θα σου πω πηγα το πηρα στις 5 το απογεμα με εβαλαν και πληρωσα 60 ευρω εξοδα διαγνωσης το εσκασα και εφυγα.
Οταν ειπα οτι θα το παω αλου καπως τρομοκρατηθηκαν και τους ειπα να ευχεστε να ειναι η Cas γιατι αν ειναι κατι αλλο θα σας κανω ρομπα
Το πηγα σε αλλο μηχανικο που ο φιλος μου το βασιζετε με κλειστα ματια
Αυριο το πρωι θα ξερω και θα ενημερωσω
Το αμαξι Γιαννη ειναι ακριβως σαν το δικο σου 116 08/04 135.000 χλμ
Αυτο με τα κλειδια τα δευτερα δεν το δοκιμασα αλλα δεν νομιζω να ειναι τα κλειδια μιας και πηγα μια βολτα δουλευε κανονικα και μετα με το ιδιο κλειδι δεν δουλευε

giannis 116
13-11-12, 04:04
Τωρα κι εγω χωρις να γνωριζω καλα, απλα εικασιες κανω... Εαν ειχε προβλημα η CAS ή/και το immobiliser, θα ξεκιναγε το μοτερ εστω και με αυτο τον τροπο?.. Νομιζω πως οχι.

Θα σου προτεινα να πας και το 2ο κλειδι στο συνεργειο που τελικα το πηγες τ αμαξι να στο δουν και με αυτο το κλειδι. Μηπως ειναι (και) θεμα κλειδιου.

Αναμενουμε νεοτερα για το θεμα σου.

gupakos
13-11-12, 21:35
με εβαλαν και πληρωσα 60 ευρω εξοδα διαγνωσης το εσκασα και εφυγα.

Δεν έχω εμπειρία από αντιπροσωπείες αλλά 60 ευρώ η διάγνωση; !! Δηλαδή τί ακριβώς έκαναν και πόση ώρα δαπάνησαν; Και αν τελικά δεν ειναι το CAS θα πας λογικά να τα ζητήσεις πίσω; Φανταζομαι κράτησες απόδειξη (σωστά;)...αλλά τη διάγνωση στην είπαν προφορικά;

Charalampos
13-11-12, 22:50
Και απο το δευτερο συνεργειο CAS μου ειπαν αυριο γινετε η αντικατασταση με αλλη μετ/σμενη προγγραματισμενη για το αμαξι μου.Αποδειξη κρατησα βεβαια αλλα για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο εγγραψαν αιτιολογια "διαγνωση" τους ειπα γιατι δεν γραφετε CAS? λεει το συστημα τιμολογιαης ετσι την κοβει την αποδειξη.
Για να δουμε αυριο τι θα γινει θα το παρουμε το αμαξι;

Charalampos
17-11-12, 22:53
Η ιστορια συνεχιζετε....στο δευτερο συνεργειο προσπαθησαν να προγγραματισουνε αλλη CAS ιδια με αυτη που φοραω αλλα δεν τα καταφεραν.Το αποτελεσμα ηταν να χαλασουνε και την δικια μου ολοκληρωτικα μιας και τωρα ουτε με σκουντημα περνει μπροστα.
Φορτωμα με την οδικη και το πηγα σε αλλο επισημο αντιπροσωπο στην Θεσσαλονικη με μαλιστα 200 ευρω λιγοτερα στην τελικη τιμη απο οτι με ειχε πει ο πρωτος?
Πως γινετε αυτο δεν ξερω και πλεον αναθεωρω την αποψη που ειχα και πηγαινα το αμαξι στον πρωτο για τα σερβις του.
Βεβαια το ανταλλακτικο θα ερθει Πεμπτη απο Γερμανια οποτε μεχρι τοτε αναμονη.

120ihatch
17-11-12, 23:08
Tην μεταχειρισμένη cas θα στην εγκαταστήσει εξουσιοδοτημένο συνεργείο ?

Charalampos
18-11-12, 14:15
Υην μετ/σμενη προσπαθησαν να την βαλουν σε μη εξουσιοδοτημενο αυνεργειο αλλα με πιστη οτι το κανουν και το εχουν ξανακανει στο παρελθον.Τωρα ειναι στο 3ο συνεργειο που ειναι και αντιπροσωποια οπως και το πρωτο που ειχα παει απλα αθτη η αντιπροσωποια ειναι κατα 200 ευρω φθηνοτερη

giannis 116
18-11-12, 14:57
Καλα ξεμπεδεματα Χαραλαμπε...Μη σου κατσει τετοια στραβη ρε γμτ... Τι να πω, συντομα ετοιμο και πλεον απροβληματιστο... Σε νιωθω, εχω ριξει κι εγω πικρα και χρημα...

Κρατα μας ενημερους.

sakis4paok
18-11-12, 15:14
Υην μετ/σμενη προσπαθησαν να την βαλουν σε μη εξουσιοδοτημενο αυνεργειο αλλα με πιστη οτι το κανουν και το εχουν ξανακανει στο παρελθον.Τωρα ειναι στο 3ο συνεργειο που ειναι και αντιπροσωποια οπως και το πρωτο που ειχα παει απλα αθτη η αντιπροσωποια ειναι κατα 200 ευρω φθηνοτερηΤι σου ειπαν που μπλοκαρε και η δικη σου η πλακετα στο συνεργειο;Προφανος δε μπορεσαν να την προγραμματισουν.Την ευθυνη ποιος την πηρε;Οι αντιπροσωπιες συχνα πατανε πλαισιο απο φρεσκοπουλημενα bmw και τα παιρνανε στην εγγυηση γιαυτο εχουν διαφορες στην τιμη.
Καλο ξεμπερδεμα φιλε.

Charalampos
18-11-12, 15:33
Τι μου ειπαν ετσι απλα προσπαθησαν να προγγραματισουν την νεα μετ/σμενη αλλα χαλασαν και την δικη μου που συνηθως δεν γινετε αυτο ο κογος ειναι οτι ηεκολησεν ολοκληρωμενο απο την πλακετα μου και την βαλαν στην αλλη με συνεπεια στην επιστροφη κατι να μην παει καλα.
Η παραγγελια της νεας CAS εγινε μπροστα μου και εβλεπα το μονιτορ τι εκανε εβαλε το δικο μου πλαισιο μιας και απο οτι μου ειπε η ΚΑΣ ειναι μοναδικη την προγγραματιζει η Bmw Deutchland και την στελνει για να μπει μονο στο αμαξι μου και πουθενα αλλου .
Το θεμα ειναι οτι προσπαθησα να αποφυγω τον αντιπροσωπο και τα εκανα χειροτερα ως προς τα οικονομικα της Βλαβης .
Απο τα λαθη μας ομως θα ειμαστε καλυτεροι στο μελλον.Με ενημερωσαν οτι οι ασοι 04-05 και 07 βγαλανε προβλημα στην ΚΑΣ αλλα η δικια μου περασανε 8 χρονια για να σκασει τελος παντον για να δουμε προβλεπομενη ημερα ειναι η Πεμπτη

sakis4paok
18-11-12, 15:56
Τι μου ειπαν ετσι απλα προσπαθησαν να προγγραματισουν την νεα μετ/σμενη αλλα χαλασαν και την δικη μου που συνηθως δεν γινετε αυτο ο κογος ειναι οτι ηεκολησεν ολοκληρωμενο απο την πλακετα μου και την βαλαν στην αλλη με συνεπεια στην επιστροφη κατι να μην παει καλα.
Η παραγγελια της νεας CAS εγινε μπροστα μου και εβλεπα το μονιτορ τι εκανε εβαλε το δικο μου πλαισιο μιας και απο οτι μου ειπε η ΚΑΣ ειναι μοναδικη την προγγραματιζει η Bmw Deutchland και την στελνει για να μπει μονο στο αμαξι μου και πουθενα αλλου .
Το θεμα ειναι οτι προσπαθησα να αποφυγω τον αντιπροσωπο και τα εκανα χειροτερα ως προς τα οικονομικα της Βλαβης .
Απο τα λαθη μας ομως θα ειμαστε καλυτεροι στο μελλον.Με ενημερωσαν οτι οι ασοι 04-05 και 07 βγαλανε προβλημα στην ΚΑΣ αλλα η δικια μου περασανε 8 χρονια για να σκασει τελος παντον για να δουμε προβλεπομενη ημερα ειναι η ΠεμπτηΣιγουρα οταν προκειται για μοναδες ελεγχου ειδικα η cas προγραμματιζεται για το αμαξι,εγω μιλαω για ολα τα υπολοιπα παρελκωμενα ανταλακτικα.

Charalampos
22-11-12, 12:23
Το αμαξι το πηρα χθες.Εγινε αλλαγη η CAS Unit η οποια ήρθε προγγραματισμένη απο την Γερμανια.
Όλα καλα λοιπον

giannis 116
23-11-12, 20:51
Το αμαξι το πηρα χθες.Εγινε αλλαγη η CAS Unit η οποια ήρθε προγγραματισμένη απο την Γερμανια.
Όλα καλα λοιπον

Ωραια, ξεμπερδεψες με αυτο λοιπον. Εαν επιτρεπεται ποσο σου πηγε?..