PDA

Επιστροφή στο Forum : E34 518 απορίες.....


ΗΛΙΑΣ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΑΣ
15-11-12, 15:34
καλησπερα σε ολους μιας και αποκτησα μια 518 Ε34 σε αρκετα καλη κατασταση αλλα ιδου οι αποριες ,

1:πανω στην ταπετσαρια της οροφης πισω απο την μπλαφονιερα εχει ενα μαυρο κουτακι ?????

2: μπροστα απο την πλαφονιερα εχει μια ταπα με καποιο αισθητηρα μεσα τι ειναι τουτο?????

3: κατω απο τα ποδια του οδηγου εχει ενα υπεροχο ηχητικο καμπανακι βαβαρικου ηχου, οταν πηρα το αμαξι δεν δουλευε αλλα οταν το δοκιμασα με ηλεκτρικο κατσαβιδι δουλευει κανονικα, αλλα δεν παιρνει εντολες απο -φωτα-πορτα και οτι αλλο χρειαζεται ................


εαν ξερει καποιος κατι τον ευχαριστω εκ των προτερον

sakis4paok
15-11-12, 18:48
καλησπερα σε ολους μιας και αποκτησα μια 518 Ε34 σε αρκετα καλη κατασταση αλλα ιδου οι αποριες ,

1:πανω στην ταπετσαρια της οροφησ πισω απο την μπλαφονιερα εχει ενα μαυρο κουτακι ?????

2: μπροστα απο ηιν μπλαφονιερα εχει μια ταπα με καποιο αισθητηρα μεσα τι ειναι τουτο?????

3: κατω απο τα ποδια του οδηγου εχει ενα υπεροχο ηχητικο καμπανακι βαβαρικου ηχου, οταν πηρα το αμαξι δεν δουλευε αλλα οταν το δοκιμασα με ηλεκτρικο κατσαβιδι δουλευει κανονικα, αλλα δεν παιρνει εντολεσ απο -φωτα-πορτα και οτι αλλο χρειαζεται ................


εαν ξερει καποιοσ κατι τον ευχαριστω εκ των προτερονEχει ο πατερας μου το ιδιο bmw και το καβαλαω καθε μερα αλλα δε θυμαμαι τιποτα.Θα δω και θα πω αυριο

Nick E34
15-11-12, 23:39
Καλησπέρα.

1) Αυτό το "κουτάκι" είναι κενό μπουτόν για τα μοντέλα που είχαν ηλεκτρική ηλιοροφή.

2) Αυτό δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα - ούτε καν το έχω δει.

3) Ούτε αυτό το έχω ανακαλύψει - υποψιάζομαι οτι είναι απο το OBC (on board computer) αυτό δίπλα στο ραδιόφωνο που δείχνει ώρα, ημερομηνία, εξωτερική θερμοκρασία και MEMO το οποίο χτυπάει σε 1 ώρα απο τότε που θα το ενεργοποιήσεις για να θυμηθείς να βάλεις ειδήσεις στο ραδιόφωνο !!! Επίσης χτυπάει και καμπανάκι όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω απο 3 βαθμούς λόγω πιθανού παγετού.....

Αυτά. Με πόσα χιλιόμετρα την πήρες? Ότι άλλο θα ήθελες να μάθεις είμαι στην διάθεσή σου αν ξέρω να απαντήσω. Έχω και εγώ μια 518i του '92 και είμαι πολύ ευχαριστημένος - ειδικά με τα ψιλο-πειράγματα που της έχω κάνει κινείται υπέροχα για τέτοιο αμάξι!

ΗΛΙΑΣ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΑΣ
16-11-12, 20:23
καλησπερα φιλεμου απο χιλιομετρα αρκετα.......335.000 . αν πανε καλα τα πραγματα θα ερθει και η αλλαγη του .

sakis4paok
17-11-12, 13:05
καλησπερα σε ολους μιας και αποκτησα μια 518 Ε34 σε αρκετα καλη κατασταση αλλα ιδου οι αποριες ,

1:πανω στην ταπετσαρια της οροφης πισω απο την μπλαφονιερα εχει ενα μαυρο κουτακι ?????

2: μπροστα απο την πλαφονιερα εχει μια ταπα με καποιο αισθητηρα μεσα τι ειναι τουτο?????

3: κατω απο τα ποδια του οδηγου εχει ενα υπεροχο ηχητικο καμπανακι βαβαρικου ηχου, οταν πηρα το αμαξι δεν δουλευε αλλα οταν το δοκιμασα με ηλεκτρικο κατσαβιδι δουλευει κανονικα, αλλα δεν παιρνει εντολες απο -φωτα-πορτα και οτι αλλο χρειαζεται ................


εαν ξερει καποιος κατι τον ευχαριστω εκ των προτερον
Λοιπον για το 1 και το 2 ειναι αισθητηρες για το κεντρικο κλειδωμα πανε πακετο.
Το 3 ειναι καμπανακι για το b/c.

ΗΛΙΑΣ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΑΣ
17-11-12, 18:40
καλησπερα ευχαριστω για τησ απαντησησας αλλα τι ειναι το ( b/c.)

giannis 116
17-11-12, 19:04
καλησπερα ευχαριστω για τησ απαντησησας αλλα τι ειναι το ( b/c.)

Board Computer Ο υπολογιστης που σου δειχνει στο καντραν διαφορες ενδειξεις οπως καταναλωσεις, μεσες ταχυτητες κλπ

KAZA
17-11-12, 19:09
board computer ή υπολογιστής ταξιδίου αυτό το ‘’ηχείο’’ λέγεται κόγκ και κτυπάει ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στο on board computer , π.χ. όταν το ρυθμίσεις στα 10 τελευταία λίτρα καυσίμου να χτυπήσει , θα χτυπήσει σαν ηχητική προειδοποίηση , όταν ξεπεράσεις το όριο ταχύτητας που το έχεις ρυθμίσει , όταν πέσει η θερμοκρασία όπως είπαν παραπάνω κ.τ.λ. ….
Ηχητική προειδοποίηση με λίγα λόγια του on board computer σου …..