PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαριστικό τζαμιών με αντιθαμβωτικό bmw


kostastnt
17-12-12, 13:13
Γειά σας! Πριν 2-3 χρόνια είχα πάρει από τρικαλιώτη ένα μπουκαλάκι στυλ "azax" το οποίο ήταν καθαριστικό τζαμιών και αντιθαμβωτικό.. Τώρα τελευταία επειδή δεν το έβρισκα πήγα να πάρω άλλο, αλλά δεν υπάρχει πουθενά.. Ρώτησα στα ανταλλακτικά στρατουδάκης και στον τρικαλιώτη αλλά δεν υπάρχει.. Θα ρωτήσω και αβοκάτο και ιωαννίδη μπας και έχουν, αλλά δεν νομίζω..

Στον τρικαλιώτη μου είπαν ότι αντικαταστάθηκε ο κωδικός από ένα άλλο, μου το έδειξαν αλλά δεν έλεγε antifog..

Στο bmwfans.info το δείχνει να υπάρχει: http://bmwfans.info/parts/catalog/83120396775/

Καμιά ιδέα κανείς που θα το βρω ή κάτι αντίστοιχο γιατί με είχε βολέψει πολύ?

Ευχαριστώ!

bimmerm
17-12-12, 15:32
επειδη τα περισοτερα προιοντα της bmw ειναι sonax δες εδω http://www.mysonax.gr/autoshop/manufacturer.php?id_manufacturer=3

ρωτα και στον παπαδοπουλο αντιπροσωπεια στο ρυσιο.εχει και αυτος καποια καθαριστικα προιοντα της εταιρειας

kostastnt
17-12-12, 15:56
Βρήκα αυτό: http://www.mysonax.gr/autoshop/product.php?id_product=137

Το έχει δοκιμάσει κανείς? Θα πάω να το τσιμπήσω μετά αν το βρω σε πρακτικερ, καρφουρ κτλ!

ΥΓ. Με παπαδόπουλο δεν θέλω καμία επαφή γιατί έμπλεξε φίλος μου μαζί τους..

bimmerm
19-12-12, 16:24
φιλε κοσταντ εχεις π.μ!!!

stef
19-12-12, 20:53
Θα σου πρότεινα Nanolex !
Τοp προιόντα...

http://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=388&category_id=42&option=com_virtuemart&Itemid=72

Driver M
20-12-12, 01:59
Aν το τζάμι είναι σωστά καθαρισμένο, τότε ακόμα και στις πιο δύσκολες περιστάσεις αν ανοίξει ο εξαερισμός στο φουλ για το πολύ 1 λεπτό, τα τζάμια θα έχουν ξεθολώσει μια χαρά.
Συνήθως τα αντιθαμβωτικά, όσο περίεργο και να φαίνεται, αντί να λύσουν το πρόβλημα το επιδεινώνουν.

Καθαρά τζάμια λοιπόν και δεν χρειάζεται τίποτ'άλλο.

kostastnt
20-12-12, 12:22
Το τζάμι είναι σωστά καθαρισμένο και όντως στο bmw σε λιγότερο από λεπτό καθαρίζει :)

Απλά το προιόν το χρησιμοποιούσα στο άλλο αμάξι που δεν το καθαρίζω, καπνίζω συνέχεια και ο εξαερισμός του για τα τζάμια είναι τραγικός..

Επειδή μόνο το συγκεκριμένο της bmw με είχε βοηθήσει πολύ για αυτό ψάχνω αυτό! Το sonax δεν το βρήκα ακόμα αλλά κάπου θα το πετύχω..

Αυτό το nanolex κάθε πότε θέλει πέρασμα? Τι διαδικασία? Θα πρέπει να ασχολούμαι με pads, microfiber κτλ? :P

Γιατί το άλλο απλά έριχνα σε ένα χαρτί κουζίνας 1 φορά την βδομάδα και ήταν αστέρι..

panos 316T
21-12-12, 10:09
Νερό με ξύδι και πέρασμα με εφημερίδα

bimmerm
21-12-12, 16:30
πολυ σωστος!!!

kostastnt
04-01-13, 16:46
Απλά να ενημερώσω πως το σπρέυ της bmw έχει σταματήσει τελείως να παράγεται.. Πήγε φίλος στα κεντρικά της bmw στην ρηνανία-βεστφαλία (nrw) και του είπαν ότι το σταμάτησαν και αντικαταστάθηκε από άλλο κωδικό ο οποιός δίνει το απλό καθαριστικό τζαμιών..

Οπότε είμαι στο ψάξιμο για το sonax που αναφέρθηκε..

120ihatch
08-01-13, 10:40
Απλά να ενημερώσω πως το σπρέυ της bmw έχει σταματήσει τελείως να παράγεται.. Πήγε φίλος στα κεντρικά της bmw στην ρηνανία-βεστφαλία (nrw) και του είπαν ότι το σταμάτησαν και αντικαταστάθηκε από άλλο κωδικό ο οποιός δίνει το απλό καθαριστικό τζαμιών..

Οπότε είμαι στο ψάξιμο για το sonax που αναφέρθηκε..


Κώστα, τα sonax υπάρχουν στα praktiker


(πάντως σοβαρέψου ρε συ και μείωσε το κάπνισμα (κάνεις ζημιά στην υγεία σου,βρωμάνε τα ρούχα, σίγουρα το αυτοκίνητο...) ... πάρε ένα κομπολόι ή ηλεκτρονικό με αρκετή νικοτίνη)

kostastnt
08-01-13, 11:51
Απλά δεν έτυχε να πάω πρακτικερ ακόμα :) Το άλλο αμάξι είναι σμαρτ, και το παμπριζ ειναι τεράστιο.. Δεν καπνίζω πολύ, αλλά 1 τσιγάρο αν κάνεις τέλειωσε το τζάμι.. Και όταν μπαίνουμε 2 άτομα στο αμάξι θολώνουν μέσα σε 2 λεπτά.. Μετά θα πάω και πράκτικερ πάντως να δούμε..

κυριακος
09-01-13, 21:10
Ειναι κατι που συνηθίζεται στα cabrio αυτό το θάμπωμα.
Αν αυτό το θάμπωμα έχεις παρατηρήσει μετά απο βροχή παλι κακο είναι
Aν αυτό συμβαίνει οταν ανοίγεις το καλοριφέρ τότε υπάρχει πρόβλημα

kostastnt
10-01-13, 00:26
Με το καλοριφέρ εξαφανίζεται.. Ξέρω ότι αν ανοίξεις το καλοριφέρ και στα θολώνει σημαίνει ότι χάνεις φρέον+λάδι και για αυτό τα θολώνει.. Το έχω ελέγξει αυτό και ευτυχώς είμαι οκ :)

Σήμερα πήγα πράκτικερ και βρέθηκε το υγρό της sonax! 6,5Ευρώ και από αύριο θα το δοκιμάσω..

Θάμπωμα παρατηρώ μετά από βροχή, αλλά γιατί είναι κακό?

ΥΓ. Είναι και cabrio με βγαλμένη την εσωτερική επένδυση, οπότε είναι αρκετά γυμνό και μπάζει σχετικά εύκολα αέρα..

rapid_fast
10-01-13, 16:11
Με το καλοριφέρ εξαφανίζεται.. Ξέρω ότι αν ανοίξεις το καλοριφέρ και στα θολώνει σημαίνει ότι χάνεις φρέον+λάδι και για αυτό τα θολώνει.. .
Ούτε φρέον, ούτε λάδι...
Κάτι σε νερό, ή παραφλού, ή γλυκόλη...

kostastnt
10-01-13, 16:25
Ούτε φρέον, ούτε λάδι...
Κάτι σε νερό, ή παραφλού, ή γλυκόλη...

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά για να το λες δίκιο θα έχεις :)

Το είχε φίλος σε punto και είχε δοκιμάσει όλα τα καθαριστικά του πλανήτη και τελικά ήταν αλλού το θέμα..

Να πω επίσης ότι το sonax φαίνεται να κάνει δουλειά γιατί το έβαλα χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί, ενώ το τζάμι θολώνει κάτω κάτω ελάχιστα σήμερα δεν το έκανε ούτε αυτό!!

Τώρα μένει να ρίξει μια βροχή και υγρασία να βεβαιωθώ!

bimmerm
10-01-13, 18:20
αυριο και μεθαυριο θα βρεχει,οποτε θα ξερεις!

sierra
10-01-13, 21:47
Να ξέρετε ότι εάν θολώνουν τα τζάμια όταν ανοίγεις το καλοριφέρ σημαίνει ότι έχει διαροή νερού το καλοριφέρ...

kostastnt
11-01-13, 10:35
Εμένα θολώνουν γιατί το αμάξί έχει μέσα όγκο 1 κυβικό μέτρο.. Η ανάσα μου είναι στα 30cm από το τζάμι και κάθε πρωί περιμένω κανά 5λεπτο να ζεσταθεί το turbo.. Δεν ανοίγω παράθυρο γιατί θα κρυώσω, οπότε έτσι θολώνουν.. Όταν βρέχει με την υγρασία θολώνουν ακόμα περισσότερο..