PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με το σασμαν?


pigasos6
06-01-13, 07:26
Καλημέρα και καλή χρονιά .το πρόβλημα που εχω είναι το εξής (bmw e39 στεπτρονικ 520 2000 μον.).εδώ και μια βδομάδα μου έχει γίνει λίγο αργό το σασμαν στις αλλαγές,τι να κάνω?

ThaNOS E46coupe
06-01-13, 21:23
Καλημέρα και καλή χρονιά .το πρόβλημα που εχω είναι το εξής (bmw e39 στεπτρονικ 520 2000 μον.).εδώ και μια βδομάδα μου έχει γίνει λίγο αργό το σασμαν στις αλλαγές,τι να κάνω?

ίσως μιά άλλαγή στις βαλβολίνες σου να διορθώσει το πρόβλημά σου!!!
λόγω του κρύου ίσως να γίνεται αυτό... το κάνει μόνιμα? ή μόνο για λίγα χιλιόμετρα μέχρι να ζεσταθεί δηλαδή?

LEO328
07-01-13, 08:04
βαλτου ενα short shift να την ακουσει λιγο.χεχεχεχε....

ThaNOS E46coupe
07-01-13, 15:44
βαλτου ενα short shift να την ακουσει λιγο.χεχεχεχε....

αφού έχει αυτόματο ρε τροκάνι....:jester: το σόρτ σιφτ? χαχαχαχα:flipa:

BMW Power
07-01-13, 19:28
Μιας και κατα 99% δεν εχει γινει ποτε service στο κιβωτιο, πρέπει να αλλάξεις φίλτρο και λάδια και να σβησεις τα adaptation values.

Απλά σβηνωντας τα adaptation values και οδηγώντας γρήγορα για τα πρώτα χλμ. θα δεις μεγάλη διαφορά

pigasos6
08-01-13, 08:48
Adaptation values ? Τι είναι αυτό?

120ihatch
08-01-13, 08:58
Καλημέρα και καλή χρονιά .το πρόβλημα που εχω είναι το εξής (bmw e39 στεπτρονικ 520 2000 μον.).εδώ και μια βδομάδα μου έχει γίνει λίγο αργό το σασμαν στις αλλαγές,τι να κάνω?


Άστο όπως είναι. Τι το θες να αλλάζει γρήγορα τις ταχύτητες, σε αγώνες θα τρέξεις με δαύτο?


:ban:

BMW Power
08-01-13, 15:32
To steptronic έχει εγκέφαλο για τις λειτουργίες του. Το κιβώτιο μαθαίνει τον τρόπο που οδηγείς και κάνει adapt δηλαδή προσαρμόζεται. Αν πηγαίνεις για πολλά χλμ. αργά ανεβάζει τις ταχύτητες πιο αργά σε χαμηλότερες στροφές. Αν πηγαίνεις τέζα συνέχεια κρατά περισσότερες στροφές πριν κάνει την αλλαγή.

Και ο εγκέφαλος του μοτέρ σου έχει adaptation values.

xtrallistas
10-01-13, 01:15
Φιλέ μου και εγώ το ιδιο πρόβλημα είχα...άλαξε της βαλβολίνες και πιστευο να εισαι εντάξη !!!

rapid_fast
10-01-13, 16:04
Φιλέ μου και εγώ το ιδιο πρόβλημα είχα...άλαξε της βαλβολίνες και πιστευο να εισαι εντάξη !!!

Καλησπέρα,
καλώς ήρθες στο φόρουμ..
Που παίρνει βαλβολίνες το αυτόματο κιβώτιο;;

xtrallistas
10-01-13, 18:52
Καλησπέρα,
καλώς ήρθες στο φόρουμ..
Που παίρνει βαλβολίνες το αυτόματο κιβώτιο;;
opa ti lew r paidia file mou simiwse X dikio exeis

Όπα, τι λέω ρε παιδιά, φίλε μου σημείωσε Χ δίκιο έχεις.



Διάβασε σε παρακαλώ τους κανόνες, γράφε μόνο Ελληνικά..

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php

gupakos
10-01-13, 20:49
Όπα, τι λέω ρε παιδιά, φίλε μου σημείωσε Χ δίκιο έχεις.

Μην τσιμπάς. Ο Rapid τέτοια πάντα κάνει. :)

lakis99
13-03-16, 21:29
To steptronic έχει εγκέφαλο για τις λειτουργίες του. Το κιβώτιο μαθαίνει τον τρόπο που οδηγείς και κάνει adapt δηλαδή προσαρμόζεται. Αν πηγαίνεις για πολλά χλμ. αργά ανεβάζει τις ταχύτητες πιο αργά σε χαμηλότερες στροφές. Αν πηγαίνεις τέζα συνέχεια κρατά περισσότερες στροφές πριν κάνει την αλλαγή.

Και ο εγκέφαλος του μοτέρ σου έχει adaptation values.


:chair::smiley_ab:ban: τρελό καλησπέρα χαχαχα αληθεια λες τωρα εχει τέτοιο εγκέφαλο και στο Ε60 :rofl2:

lakis99
13-03-16, 21:39
nod: ρε φιλε το βρηκα https://www.youtube.com/watch?v=l1Ar1tg_BdQ δεν το περίμενα πωωω θα σε κεράσω οτι γουστάρεις αμα βρεθούμε:love::love::