PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 320ci νέα εγκατάσταση σε μοντ.2000 με 190.000χλμ


pank
23-01-13, 00:15
Μετά την αδυναμία πώλησης πήρα την μεγάλη απόφαση και του έβαλα LPG.
Η εγκατάσταση έγινε στον Τσοπελογιάννη και ήδη έχω 1 εβδομάδα απροβλημάτιστης λειτουργίας.

Το αυτοκίνητο είναι καθαρό και στα 12 χρόνια εκτός από μία ρωγμή στο πλαστικό δοχείο του αντιψυκτικού της μηχανής και 2-3 λάμπες συνολικά καμένες, δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Κάποιες αριθμίες στην εκκίνηση 2-3 φορές το χρόνο και κάποια ανεβοκατεβάσματα στο ρελαντί 5-6 φορές το χρόνο δεν έχουν φανεί σε διαγνωστικό, οπότε και δεν έχω κάνει κάποια επισκευή.

Λόγω της παραπάνω καθαρότητας νομίζω είναι καλό case studie για την αλλαγή σε γκάζι. Το μοτέρ είναι το εξακύλινδρο με τους 150 ίππους.

Σε γενικές γραμμές η εγκατάσταση ήταν πολύ καλή με μία εξαίρεση το κάτω μέρος του αυτοκινήτου όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες.

Οδηγικά έχει χάσει πολύ λίγο σε νεύρο και επιδόσεις αλλά πολύ χαμηλά εκεί που βάραγε πιράκια με απλή αμόλυβδη τώρα με το γκάζι δεν ακούγεται τίποτα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει λίγο περισσότερο γκάζι στην εκκίνηση και λίγο ποιό μαλακά άφημα του συμπλέκτη για να μην σβήσει (το έπαθα 2-3 φορές).
Ίσως είναι και θέμα δίσκο - πλαγό το οποίο ακόμα δεν έχει ποτέ αλλαχτεί. Ίσως είναι θέμα ρύθμισης αλλά προς το παρον δεν θέλω ακόμα να ρωτήσω αν δεν μετρήσω πρώτα καλά την κατανάλωση ώστε σε περίπτωση αλλαγής ρυθμίσεων να έχω μέτρο σύγκρισης. :dblthumb2

InsaneDriver
23-01-13, 01:21
Στην τελευταία φωτογραφία (η γραμμή τροφοδοσίας;;;) μου φαίνεται πολύ πρόχειρα τοποθετημένη...

Αυτό που με ανησυχεί με το γκάζι είναι η μακροχρόνια φθορά σε βαλβίδες κτλπ.

rapid_fast
23-01-13, 09:26
Σε γενικές γραμμές η εγκατάσταση ήταν πολύ καλή με μία εξαίρεση το κάτω μέρος του αυτοκινήτου όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες.

Τι δεν σου αρέσει στο κάτω μέρος;;;

pank
23-01-13, 21:28
Χωρίς να είμαι ειδικός φαίνεται πρόχειρα φτιαγμένο σε αντίθεση με τις πάνω εγκαταστάσεις.
Η μονωτική δεν θα φύγει με το καιρό από την στιγμή που δεν έχει πιάσει παντού.
Η τρύπα είναι πολύ μεγάλη για τα δύο καλώδια που περνάνε ενώ στη βροχή δεν θα μπαίνουν νερά μέσα. Για να μην πω καλύτερα μην κάνει καμιά φωλιά κανένα ποντικάκι στο κενό τα οποία πριν κανένα χρόνο μετακόμησαν και ταλαιπωρήθηκα πολύ να τα πιάσω ευτυχώς χωρίς συνέπειες στις καλωδιώσεις του αυτοκινήτου.
Τέλος δεν είχα ενημερωθεί ότι θα γίνει τρύπα στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που συζητήσαμε που θα μπουν πριν την εγκατάσταση.

rapid_fast
25-01-13, 09:08
Χωρίς να είμαι ειδικός φαίνεται πρόχειρα φτιαγμένο σε αντίθεση με τις πάνω εγκαταστάσεις.
Η μονωτική δεν θα φύγει με το καιρό από την στιγμή που δεν έχει πιάσει παντού.
Η τρύπα είναι πολύ μεγάλη για τα δύο καλώδια που περνάνε ενώ στη βροχή δεν θα μπαίνουν νερά μέσα. Για να μην πω καλύτερα μην κάνει καμιά φωλιά κανένα ποντικάκι στο κενό τα οποία πριν κανένα χρόνο μετακόμησαν και ταλαιπωρήθηκα πολύ να τα πιάσω ευτυχώς χωρίς συνέπειες στις καλωδιώσεις του αυτοκινήτου.
Τέλος δεν είχα ενημερωθεί ότι θα γίνει τρύπα στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που συζητήσαμε που θα μπουν πριν την εγκατάσταση.

Η τρύπα στο κάτω μέρος έχει συγκεκριμένη διάσταση, για να επιτρέπει να περνάει
και να φεύγει το υγραέριο που έχει διαρροή..
(το υγραέριο είναι βαρύτερο του αέρα, πάει κάτω..)
Δίπλα περνάνε και οι σωλήνες.. Η μονωτική πάστα δεν θα φύγει, αν δεν τραβηχτεί..
Πολύ ευκολο να το ξαναβάλεις ή να το ενισχύσεις..
Βάμπερ το λένε στα συνεργεία αν θυμάμαι καλά..
Νομίζω αν δείς καλά την τρύπα, μέσα έχει πλαστικό εξάρτημα, και δεν μπορεί να μπεί
ποντικός..
Το αμφιλεγόμενο στην εγκατάσταση, όπως το βλέπω, είναι το δέσιμο των
σωλήνων με λαμαρινόβιδες και τσέρκι στο πάτωμα..

pank
25-01-13, 23:24
1. Στο πρωινό ξεκίνημα (βενζίνη) με το που έβαλα μπρός (μου το έκανε 2 φορές σε 1,5 εβδ) ρετάρισμα και άνοιγμα λαμπάκι μηχανής το οποίο την επόμενη μέρα σβήνει. Ξεκίνησα και τις δύο φορές και μετά από 1-2 χλμ με το που μπήκε το γκάζι όλα οκ ακόμα και αν ξαναγύριζα σε βενζίνη. Την δεύτερη φορά (σήμερα) πάω συνεργείο με ανοικτό το λαμπάκι μηχανής και το computer δείχνει πρόβλημα 1ο κύλινδρο. Αλλάζουμε μπουζί, αλλάζουμε πολλαπλασιαστές σκάντζα 2ο με 1ο κύλινδρο, τσεκάρισμα καλωδίωσης βρίσκετε σωληνάκι κομμένο, στο πάνω μέρος πάνω από το 1ο μπέκ, αλλάζετε αλλά τα ίδια. Τελικά μετά από πολλά έλεγχζος 1ο μπεκ μία δούλευε και μία όχι. Μάλλον στις εναλλαγές απότι φαίνεται των εγκεφάλων γκάζι σε αέριο κλπ δεν δίνει σήμα ο εγκέφαλος το οποίο εν κινήσει για κάποιο λόγω σταματάει. Δηλαδή το κάνει μόνο όταν είναι σε ακινησία. Καμιά λογική εξήγηση κανείς ?

Σημείωση εδώ ότι έχω και μία ρωγμή στην εισαγωγή αέρα η οποία μετά την παραγγελία του ανταλακτικού ευτυχως 17 θα αλλαχτεί στην επόμενη εβδομάδα και ίσως σχετίζεται με το επόμενο πρόβλημα.

2. Μόνο στη λειτουργία του γκαζιού. Όταν σταματάω απαλά εν κινήσει ή στα παρκαρίσματα σβήνει. Δηλαδή αν πατήσω συμπλέκτη λίγο νωρίτερα που οι ρόδες ακόμα κινούνται και όχι τελευταία στιγμή δεν έχω πρόβλημα. Σε ερώτηση σε αυτών που μου έβαλε το γκάζι πριν ανακαλύψουμε την ρωγμή στην εισαγωγή μου είπε ότι μη δώσω σημασία ακόμα αλλά να το δούμε αν εξακολουθήσει αφού πρώτα κάνω 3-4 γεμίσματα της δεξαμενής. Σημ. εδώ ότι και στο βενζινάδικο μου είπαν σε ερώτηση γιατί αργεί πολύ να γεμίσει η δεξαμενή ότι θα στρώσει αφού κάνω 2-3 γεμίσματα και ότι είναι φυσιολογική η καθυστέρηση αυτή σε νέα εγκατάσταση.
Το έχει ξανακούσει αυτό κανείς η κάποια ιδέα για το σβήσιμο?

intasg
26-01-13, 16:12
Αυτά που διαβάζω μετά από 2.5 έτη εμπειρίας με γκάζι μόνο φυσιολογικό δεν μου ακούγεται. Ξεκίνα με προγραμματισμό πρώτα του εγκεφάλου από εκείνους που σου τοποθέτησαν το υγραέριο. Έτσι θα διορθωθούν κατευθείαν τα σβησίματα. Και εγώ το ίδιο θέμα είχα στην αρχή και μετά τον επαναπρογραμματισμό όλα διορθώθηκαν.

rapid_fast
26-01-13, 16:52
Φτιάξε την υποπίεση και θα τα πούμε μετα...

kefalismos
27-01-13, 02:04
Για το πρόβλημα σου δε ξέρω να απαντήσω .
Αλλά τα μόνα σίγουρα είναι ότι το πρόβλημα με τα ρεταρίσματα ΔΕ θα φύγει μόνο του μετά απο 3 - 5 -15 -105 γεμίσματα ( γνωστά κόλπα των υγραεριάκηδων για να αποφύγουν γκρίνιες μήπως και τους πεις ξήλωσε το κατευθείαν ) αλλά ούτε θα σου γεμίζει η δεξαμενή πιο γρήγορα μετά από τα όποια γεμίσματα... ( δεν ήξερε τι να πει ο βετζινοπώλης , αλλά ντε και καλά ήθελε να το παίξει γνώστης και είπε μια χαζομάρα )

Το αέριο γεμίζει αργά , θα το συνηθισεις .

Dimzan
27-01-13, 02:14
γραψε πως πας και απο καταναλωση και φυσικα ποσο ειναι το κερδος σου σε € ανα 100χλμ

pank
27-01-13, 11:21
γραψε πως πας και απο καταναλωση και φυσικα ποσο ειναι το κερδος σου σε € ανα 100χλμ

Όπως το έχω υπολογίσει στα 15000 χλμ το χρόνο θα γλιτώνω περίπου 700-800 ευρώπουλα με τιμές 0,91 γκάζι & 1,65 βενζίνη ενώ στον υπολογισμό έχω προσθέσει 1 λιτ παραπάνω για το γκάζι απότι πριν. Στον παραπάνω υπολογισμό έχω αφαιρέσει και 100 ευρώ χονδρικά για το επιπλέον service για το γκάζι

MarinosE46
27-01-13, 12:11
Όπως το έχω υπολογίσει στα 15000 χλμ το χρόνο θα γλιτώνω περίπου 700-800 ευρώπουλα με τιμές 0,91 γκάζι & 1,65 βενζίνη ενώ στον υπολογισμό έχω προσθέσει 1 λιτ παραπάνω για το γκάζι απότι πριν. Στον παραπάνω υπολογισμό έχω αφαιρέσει και 100 ευρώ χονδρικά για το επιπλέον service για το γκάζι

θα γλυτώνεις 700-800 ευρώ το χρόνο με το υγραέριο και θα κάνεις απόσβεση σε 1 χρόνο και κάτι.Αυτά σε πρώτη φάση.Για την ώρα έχεις προβληματάκια που σου σπάνε τα νεύρα και χάνεις τον χρόνο σου στα συνεργεία και ενδεχομένως και χρήματα από μεροκάματα.
Μακροπρόθεσμα γνωρίζουμε αν το υγραέριο θα προκαλέσει πχ κάποιες φθορές στις βαλβίδες που θα οδηγήσουν σε κατέβασμα κυλινδροκεφαλής για επισκευή με κόστος αρκετά μεγάλο?

pank
27-01-13, 13:49
Η τοποθέτηση του γκαζιού είναι ένα ρίσκο το οποίο και επέλεξα να κάνω μήπως γλιτώσω λίγο κόστος χρήσης, αντι να καταθέσω πινακίδες και αφού να το πουλήσω λόγω κυβικών αποκλείεται.
Έλεγα ότι μετά από τόσα χρόνια θα είχαν μάθει να τα ρυθμίζουν αλλά απότι φαίνεται είχα λάθος.
Πάντος με μία ακόμα επίσκεψη σε συνεργείο για ψάξιμο κάποιου προβλήματος η απόσβεση από 1,5 χρόνια πάει εύκολα στα 2 χρόνια.

MarinosE46
27-01-13, 20:41
Η τοποθέτηση του γκαζιού είναι ένα ρίσκο το οποίο και επέλεξα να κάνω μήπως γλιτώσω λίγο κόστος χρήσης, αντι να καταθέσω πινακίδες και αφού να το πουλήσω λόγω κυβικών αποκλείεται.
Έλεγα ότι μετά από τόσα χρόνια θα είχαν μάθει να τα ρυθμίζουν αλλά απότι φαίνεται είχα λάθος.
Πάντος με μία ακόμα επίσκεψη σε συνεργείο για ψάξιμο κάποιου προβλήματος η απόσβεση από 1,5 χρόνια πάει εύκολα στα 2 χρόνια.

Δεν ευθύνεσαι εσύ φίλε μου.Ξαφνικά γέμισε ο τόπος μαγαζιά που κάνουν εγκαταστάσεις LPG.Σαν τα καταστήματα που πουλάνε hot dog με ο.70 ευρώ πετάγονται.
Μεταξύ των πολλών υπάρχει και μεγάλη φύρα που δε γνωρίζει ακριβώς τι κάνει.

paganis
27-01-13, 21:23
Δεν ευθύνεσαι εσύ φίλε μου.Ξαφνικά γέμισε ο τόπος μαγαζιά που κάνουν εγκαταστάσεις LPG.Σαν τα καταστήματα που πουλάνε hot dog με ο.70 ευρώ πετάγονται.
Μεταξύ των πολλών υπάρχει και μεγάλη φύρα που δε γνωρίζει ακριβώς τι κάνει.

ακριβως με εναν τετοιον , εχω μπλεξει και εγω με το partner...
του το εχω παει 4-5 φορες για ρυθμιση...και ακομα το αμαξι ρεταρει...αυξομοιωνει ρελαντι...και φυσικα το λαμπακι της βλαβης...ειναι πλεον μονιμο στο καντραν...

rapid_fast
28-01-13, 09:26
Η τοποθέτηση του γκαζιού είναι ένα ρίσκο το οποίο και επέλεξα να κάνω μήπως γλιτώσω λίγο κόστος χρήσης, αντι να καταθέσω πινακίδες και αφού να το πουλήσω λόγω κυβικών αποκλείεται.
Έλεγα ότι μετά από τόσα χρόνια θα είχαν μάθει να τα ρυθμίζουν αλλά απότι φαίνεται είχα λάθος.
Πάντος με μία ακόμα επίσκεψη σε συνεργείο για ψάξιμο κάποιου προβλήματος η απόσβεση από 1,5 χρόνια πάει εύκολα στα 2 χρόνια.

ακριβως με εναν τετοιον , εχω μπλεξει και εγω με το partner...
του το εχω παει 4-5 φορες για ρυθμιση...και ακομα το αμαξι ρεταρει...αυξομοιωνει ρελαντι...και φυσικα το λαμπακι της βλαβης...ειναι πλεον μονιμο στο καντραν...
Σας ενημερώνω αμφότερους ότι δεν έχει να κάνει με ρύθμιση το πρόβλημα σας.
Πρόκειται περι κακής εγκατάστασης. Πιθανότερα:
1) Ελαττωματικός πνεύμονας
2) Φραγή σωλήνα αερίου απο μπέκ έως πολλαπλή εισαγωγής
3) Ανάποδη ροή ζεστού νερού προς τον πνεύμονα..
4) Φραγή υγραερίου απο δεξαμενή, προς πνεύμονα..

pank
28-01-13, 10:04
rapid fast ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα κλείσω ραντεβού στο τσοπελογιάννη να το δει και θα ενημερώσω.

Σήμερα ρετάριζε και στο γκάζι, ένω μέχρι προχτες μόνο στη βενζίνη.
'Εστρωσε όταν αφού ζεστάθηκε έκανα στην άκρη σταμάτησα έσβησα και ξαναέβαλα μετά από λίγο. Η ιδέα μου ήρθε λόγω ενασχόλησης επαγελματικά με υπολογιστές ... βγες και ξαναμπές:105whistl

Λογικά έχω πρόβλημα στο 1ο κύλινδρο. Δεν είχε παλμό το μπεκ όταν το πήγα στην ΒMW ενώ μέχρι την φύσα ερχόταν ρεύμα. Έστρωσε μόνο του μετά από άνοιγμα - κλείσιμο και εναλλαγές βενζίνη - γκάζι από το κουμπί χειτοκίνητα. Ίσως να είναι και βραχυκυκλωμένο μπεκ αερίου ... που είχες αναφέρει σε άλλο post που διάβαζα το ΣΚ.

pank
28-01-13, 23:56
Έκλεισα ραντεβού και από Δευτέρα θα έχω την νεκροψία ελπίζω.
Πάντος στο τηλέφωνο ο Τεχνικός φάνηκε περίεργος γιατί συνήθως δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα κατά τα λεγόμενά του.
Ελπίζω μόνο να μην αρχίσουν οι μεταφορές ευθυνών από τους γκαζάδες στο συνεργείο και αντίστροφα πράγμα σύνηθες στο Ελλαδαστάν.

Πάντος άλλαξα σήμερα και την φούσκα στην εισαγωγή αέρα μετά τον μετρητή (κάτω φούσκα) ώστε να μην υπάρχει πάτημα για μεταβίβαση ευθυνών. Κόστος 15 αντ. και άλλα τόσα εργασία για τα 2 λεπτά τις αλλαγής !! Φυσικά το σβήσιμο στις στάσεις δεν βελτιώθηκε ούτε είδα καμία διαφοροποίηση στην απόδοση.

Έγινε και η πρώτη μέτρηση κατανάλωσης σήμερα όπου από 10,5 λιτ μέση κατανάλωση βενζίνης με το γκάζι έχω 12 με 12,5. Σημείωση εδώ ότι έγινε σε αυτή την μέτρηση 1 επίσκεψη στο συνεργείο (3 ώρες) και περίπου 10 χλμ ρεταρισμένος. Καθαρή μέτρηση μόνο γκάζι είναι 1 λίτρο η διαφορά αλλά εδώ πρέπει να προσθέσουμε και την απώλεια βενζίνης στις κρύες εκκινήσεις (περίπου 6 λιτ). Δηλαδή στα 46 λιτ γκαζιού θέλω και max 6 lit αμόλυβδη περίπου.

rapid_fast
29-01-13, 09:34
Φυσικά το σβήσιμο στις στάσεις δεν βελτιώθηκε ούτε είδα καμία διαφοροποίηση στην απόδοση.


Αυτό στο κάνει με το αέριο; με την βενζίνη; ή και στα δύο κάυσιμα;;

kefalismos
29-01-13, 11:12
Πάντος στο τηλέφωνο ο Τεχνικός φάνηκε περίεργος γιατί συνήθως δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα κατά τα λεγόμενά του.

Χαχα ... Γιατί όπου πάω ακούω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το ίδιο ? Από όλους ! Και πάντα υπάρχει πρόβλημα!!! Μην πιστεύεις !

Η διαφορά 15% είναι λογικότατη που ανέφερες .
Τα 5-6 λίτρα βετζίνης ανα ντεπόζιτο γκαζιού είναι απαράδεκτα για μένα , εκτός αν ¨ΟΛΕΣ σου οι μετακινήσεις τώρα το χειμώνα είναι με παγωμένη μηχανή και για το πολύ 5-10 χιλιόμετρα έκαστη .

Εγώ με 5-10 χμ τωρα το χειμώνα ανά άναμα ( γιατί συνήθως για τόσο το κινώ ) τρώω 10 ευρώ βετζίνα στα 3 γεμίσματα , δηλαδή στα 150 ευρώ .
Αντιστοίχως το καλοκαίρι , 10 ευρώ το δίμηνο !

pank
29-01-13, 13:22
Αυτό στο κάνει με το αέριο; με την βενζίνη; ή και στα δύο κάυσιμα;;

Μόνο στο αέριο από την στιγμή που το πήρα. Να φανταστείς κατά την παραλαβή με το που το έφερε από το κτέο ο τεχνικός στη μανούβρα του έσβησε. Όταν το ρώτησα σχετικά μου είπε ότι δεν έχει το έχει μάθει ακόμα! Πάντος τους παραδέχομαι είναι όλοι ετοιμόλογοι.

pank
29-01-13, 13:37
Χαχα ... Γιατί όπου πάω ακούω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το ίδιο ? Από όλους ! Και πάντα υπάρχει πρόβλημα!!! Μην πιστεύεις !

Η διαφορά 15% είναι λογικότατη που ανέφερες .
Τα 5-6 λίτρα βετζίνης ανα ντεπόζιτο γκαζιού είναι απαράδεκτα για μένα , εκτός αν ¨ΟΛΕΣ σου οι μετακινήσεις τώρα το χειμώνα είναι με παγωμένη μηχανή και για το πολύ 5-10 χιλιόμετρα έκαστη .

Εγώ με 5-10 χμ τωρα το χειμώνα ανά άναμα ( γιατί συνήθως για τόσο το κινώ ) τρώω 10 ευρώ βετζίνα στα 3 γεμίσματα , δηλαδή στα 150 ευρώ .
Αντιστοίχως το καλοκαίρι , 10 ευρώ το δίμηνο !

Νομίζω τα 6 της βενζίνης είναι φυσικολογικά αφού έχω πρόβλημα στην αρχή με τα ρεταρίσματα και τα σβησίματα στις μανούβρες. Βέβαια σωστή μέτρηση θα είναι όταν διορθωθούν τα προβλήματα.

rapid_fast
29-01-13, 14:22
Μόνο στο αέριο από την στιγμή που το πήρα. Να φανταστείς κατά την παραλαβή με το που το έφερε από το κτέο ο τεχνικός στη μανούβρα του έσβησε. Όταν το ρώτησα σχετικά μου είπε ότι δεν έχει το έχει μάθει ακόμα! Πάντος τους παραδέχομαι είναι όλοι ετοιμόλογοι.

Χμ, και το έχεις κάνει προγραμματισμούς και δεν έστρωσε ε;;
1) Κάποιο σωληνάκι απο μπέκ μέχρι πολλαπλή εισαγωγής είναι ελαφρώς διπλωμένο
(λογικά το 1 που σου κάνει το πρόβλημα)
2) Σου έχουν κάνει μικρές τρύπες στην πολλαπλή εισαγωγής
3) Ταυτόχρονα τα 2 επάνω
Δεν έχει κάτι άλλο να δείς.
Για να έχεις εικόνα, όταν στο βάλουν στο κομπιούτερ, πρέπει να δεις τους χρόνους ψεκασμού
των μπέκ αερίου.

pank
29-01-13, 14:44
Χμ, και το έχεις κάνει προγραμματισμούς και δεν έστρωσε ε;;
1) Κάποιο σωληνάκι απο μπέκ μέχρι πολλαπλή εισαγωγής είναι ελαφρώς διπλωμένο
(λογικά το 1 που σου κάνει το πρόβλημα)
2) Σου έχουν κάνει μικρές τρύπες στην πολλαπλή εισαγωγής
3) Ταυτόχρονα τα 2 επάνω
Δεν έχει κάτι άλλο να δείς.
Για να έχεις εικόνα, όταν στο βάλουν στο κομπιούτερ, πρέπει να δεις τους χρόνους ψεκασμού
των μπέκ αερίου.

Όχι ακόμα μετά την τοποθέτηση δεν έχω πάει.
Η πρώτη επίσκεψη λόγω διαθεσιμότητας τους θα γίνει την Παρασκευή. Φαντάζομαι αυτό θα στρώσει με ρύθμιση. Το ρετάρισμα όμως αντέ να το βρουν και να το διορθώσουν. Ελπίζω να τους το κάνει όταν το πάω γιατί μέχρι τώρα μόνο το πρωί το κάνει στην πρώτη εκκίνηση.
Με παραξενεύει όμως που το κάνει μόνο κρύο. Αν ήταν πρόβλημα γενικότερο κακής εγκατάστασης δεν θα το έκανε και σε άλλες στιγμές. Μου φαίνεται όμως ποιό λογικό στο άσχετο τεχνικά μυαλό μου να είναι κάποιο βραχυκλυκλωμα και όταν ζεσταίνεται ίσως και λόγω θερμοκρασίας να δουλεύει καλά.

rapid_fast
29-01-13, 14:52
Όχι ακόμα μετά την τοποθέτηση δεν έχω πάει.
Η πρώτη επίσκεψη λόγω διαθεσιμότητας τους θα γίνει την Παρασκευή. Φαντάζομαι αυτό θα στρώσει με ρύθμιση. Το ρετάρισμα όμως αντέ να το βρουν και να το διορθώσουν. Ελπίζω να τους το κάνει όταν το πάω γιατί μέχρι τώρα μόνο το πρωί το κάνει στην πρώτη εκκίνηση.
Με παραξενεύει όμως που το κάνει μόνο κρύο. Αν ήταν πρόβλημα γενικότερο κακής εγκατάστασης δεν θα το έκανε και σε άλλες στιγμές. Μου φαίνεται όμως ποιό λογικό στο άσχετο τεχνικά μυαλό μου να είναι κάποιο βραχυκλυκλωμα και όταν ζεσταίνεται ίσως και λόγω θερμοκρασίας να δουλεύει καλά.

Οχι, δεν είναι βραχυκύκλωμα.
Σου έχουν βάλει αλλαγή απο βενζίνη σε αέριο στους 40 κελσίου, και κατά την εξάτμιση
του υγραερίου η θερμοκρασία στον πνευμονα πεφτει τόσο που γίνεται παγοποίηση..
Και έχεις φραγή αερίου, ρετάρισμα, καυσαέρια, λαμπάκι να αναβοσβήνει και μονιμο λαμπάκι..

pank
29-01-13, 15:17
Οχι, δεν είναι βραχυκύκλωμα.
Σου έχουν βάλει αλλαγή απο βενζίνη σε αέριο στους 40 κελσίου, και κατά την εξάτμιση
του υγραερίου η θερμοκρασία στον πνευμονα πεφτει τόσο που γίνεται παγοποίηση..
Και έχεις φραγή αερίου, ρετάρισμα, καυσαέρια, λαμπάκι να αναβοσβήνει και μονιμο λαμπάκι..

Λογικό το ακούω για το αέριο αλλά το μπεκ της βενζίνης γιατί να μην έχει παλμό από την στιγμή που μέχρι την φύσα δίνει ρεύμα και ξαφνικά μετά απο manual αλλαγές να επανέρχεται μόνο του.

panos
29-01-13, 21:45
Από περιέργεια, το κιτ υγραερίου που τοποθέτησες ποιας εταιρείας είναι?

pank
29-01-13, 23:14
Από περιέργεια, το κιτ υγραερίου που τοποθέτησες ποιας εταιρείας είναι?

NGIS - North Italy Gaz System

rapid_fast
30-01-13, 09:14
Λογικό το ακούω για το αέριο αλλά το μπεκ της βενζίνης γιατί να μην έχει παλμό από την στιγμή που μέχρι την φύσα δίνει ρεύμα και ξαφνικά μετά απο manual αλλαγές να επανέρχεται μόνο του.

Γιατί έχει μπλεχτεί ο εγκέφαλος του LPG, σου έχει περάσει καυσαέρια στο σύστημα,
και ο εγκέφαλος του κινητήρα προσπαθεί να τα μειώσει.
Φτάνει σε τιμές που είναι εκτός adaptation, ανάβει μόνιμα το λαμπάκι, και αν δεν
σβήσεις τη μηχανή τελείως, δεν πρόκειται να διαβάσει τις προρυθμισμένες τιμές.
Ομως μετά, το λαμπάκι του κινητήρα σβήνει, γιατί δεν έχεις βλάβη.
Το συνεχές χειροκίνητο παίξιμο lpg-gas όταν ρετάρει όμως το αυτοκίνητο, προκαλεί την
ένδειξη που βλέπεις στο διαγνωστικό, εσύ προκαλείς την βλάβη που μένει στον εγκέφαλο.

pank
31-01-13, 23:42
Γιατί έχει μπλεχτεί ο εγκέφαλος του LPG, σου έχει περάσει καυσαέρια στο σύστημα,
και ο εγκέφαλος του κινητήρα προσπαθεί να τα μειώσει.
Φτάνει σε τιμές που είναι εκτός adaptation, ανάβει μόνιμα το λαμπάκι, και αν δεν
σβήσεις τη μηχανή τελείως, δεν πρόκειται να διαβάσει τις προρυθμισμένες τιμές.
Ομως μετά, το λαμπάκι του κινητήρα σβήνει, γιατί δεν έχεις βλάβη.
Το συνεχές χειροκίνητο παίξιμο lpg-gas όταν ρετάρει όμως το αυτοκίνητο, προκαλεί την
ένδειξη που βλέπεις στο διαγνωστικό, εσύ προκαλείς την βλάβη που μένει στον εγκέφαλο.

Τελικά από χτες άκουσα την συμβουλή σου και τα προβλήματα του ρεταρίσματος σταμάτησαν. Χτες το πρωί ξεκίνησα με ρετάρισμα και στα δύο καύσιμα. Σταμάτησα έσβησα και ξαναάνοιξα και στην 2η φορά έστρωσε. Δεν το ξαναπήραξα ούτε έκανα χειροκίνητη αλλαγή σε γκάζι, πήγα δουλειά και το απόγευμα δεν μου έκανα κάτι. Να σημειώσω εδώ ότι δεν είχα και σβήσιμο αφού γενικά βρίσκομαι εκτός Αθήνας και οι μισές διαδρομές είναι Εθνική ενώ οι υπόλοιπες χωρίς μποτιλιαρίσματα.

Σήμερα και το πρωί και το απόγευμα όλα οκ ενώ μου έσβησε και το λαμπάκι του μοτέρ.
Παναγιώτη Ευχαριστώ .:thinkerg:. η συμβουλή σου έκανε καλή δουλειά. Αύριο έχω ραντεβού για την 1η ρύθμιση μετά την εγκατάσταση και ελπίζω να έχω καλά αποτελέσματα.

Μήπως τελικά η ρωγμή στην εισαγωγή αέρα και οι λάθος δικές μου προσπάθειες να σταματήσω το ρετάρισμα ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα και δεν φταίει η εγκατάσταση εκτός της καλύτερης ρύθμισης. Απότι διαβάζω δύσκολα να την πετύχουν οι περισσότεροι εγκαταστάτες με την πρώτη ?

pank
01-02-13, 14:13
Τα νεώτερα από το μέτωπο... on line
Για τα ρεταρίσματα αλλάξαμε εγκέφαλο του LPG γιατί έχει βλάβη.
Για τα σβησίματα αλλάζουμε τα μπεκ με λίγο ποιό γρήγορα γιατί χαμηλά ο MAF φαίνεται λίγο πεσμένος.

pank
01-02-13, 18:50
Τα νεώτερα από το μέτωπο... on line
Για τα ρεταρίσματα αλλάξαμε εγκέφαλο του LPG γιατί έχει βλάβη.
Για τα σβησίματα αλλάζουμε τα μπεκ με λίγο ποιό γρήγορα γιατί χαμηλά ο MAF φαίνεται λίγο πεσμένος.


Το πλήρες Ιστορικό από την σημερινή μέρα.
Πήγα πρωί πρωί και για τα ρεταρίσματα αλλάξαμε εγκέφαλο LPG γιατί έδειξε βλάβη.
Στη συνέχεια επικεντρωθήκαμε στις ρυθμίσεις και δοκιμές για το σβήσιμο του μοτέρ.

Στην αρχή ο τεχνικός του γκαζιού, πριν τις αλλαγές των μπεκ μου πέταξε ότι μάλλον φτάει ο μετρητής αέρα. Σε βόλτα που έκανα στην bmw το βάλαμε στο μηχάνημα και δεν έδειχνε πρόβλημα. Ανεβάσαμε και δοκιμαστικά τις στροφές ρελαντί +50 από 720 σε 770 ώστε να δούμε πως θα πάει για λίγες μέρες. Ο μετρητής αέρα έχει 297 οπότε μόλις άκουσα την τιμή ξαταπήγα πίσω (στους γκαζάδες εννοώ) και τους είπα ξεχάστε το, από την στιγμή που το κάνει μόνο στο γκάζι. Μήπως να καθαρίσω κανένα μοτερ ρελαντί γιατί πιθανά το γκάζι να είναι ποιό ευαίσθητο.

Τελικά ήρθε άλλος τεχνικός και κάναμε δοκιμές στο δρόμο με το computer και αποφάσιασν να αλλάξουμε τα μπεκ με λίγο ποιό γρήγορα. Αυτό ίσως το έκανε γιατί και σε ακινησία νομίζω έχει μία ανεπαίσθητη καθυστέρηση να ανεβάσει στροφές σε γκαζιά, παρότι δεν έχω ηλεκτρονικό γκάζι. Αυτό βέβαια μόνο στο γκάζι και όχι σε βενζίνη. Έγινε η αλλαγή και ένα μικρό ανέβασμα της πίεσης. Στις δοκιμές με αυτή τη ρύθμιση νομίζω μου φάνηκε καλύτερο.
Μετά ξανακατεβάσαμε την πίεση και έγιναν κάποιες άλλες ρυθμίσεις και το το πήρα γιατί είχε πάει 16:00 ή ώρα.

Δυστυχώς μέχρι το σπίτι μου έσβησε δύο φορές. Το σβήσιμο το κάνει συνήθως όταν σταματάς σχετικά σιγά δηλ. όχι απότομο φρενάρισμα και στρίβει και το τιμόνι. Δηλ. σε μανούβρες παρκαρίσματος ή στενά με αλλαγή πορείας. Το κάνει μόνο στο γκάζι και όχι σε βενζίνη. Καμιά ιδέα κανείς πριν ξαναπάω. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο παρόμοιο πρόβλημα?

rapid_fast
01-02-13, 19:20
Δυστυχώς μέχρι το σπίτι μου έσβησε δύο φορές. Το σβήσιμο το κάνει συνήθως όταν σταματάς σχετικά σιγά δηλ. όχι απότομο φρενάρισμα και στρίβει και το τιμόνι. Δηλ. σε μανούβρες παρκαρίσματος ή στενά με αλλαγή πορείας. Το κάνει μόνο στο γκάζι και όχι σε βενζίνη. Καμιά ιδέα κανείς πριν ξαναπάω. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο παρόμοιο πρόβλημα?

Αγόρι,
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να χρειάζεται να αυξήσει στο χάρτη το χρόνο ψεκασμού
με αέριο..
Αυτό γίνεται μόνο χειροκίνητα...

Nick_compact
01-02-13, 19:58
Παίζει πολύ αυτό που λέει ο rapid, δεν έχει σωστό χάρτη το πράγμα!

pank
02-02-13, 11:35
και η σχετική φωτογραφία.

pank
02-02-13, 11:38
Αγόρι,
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να χρειάζεται να αυξήσει στο χάρτη το χρόνο ψεκασμού
με αέριο..
Αυτό γίνεται μόνο χειροκίνητα...

Τι εννοείς χειροκίνητα, με τον υπολογιστή. Είναι κάτι δύσκολο?
Για την αύξηση της πίεσης έχεις άποψη? Στις δοκιμές μου "φάνηκε" καλύτερο και δεν έσβησε το οποίο όμως μπορεί να είναι έτυχε στο σύντομο χρόνο της δοκιμής.

Μπορώ να πάω σε άλλον εγκαταστάτη για ρύθμιση ή κάθε μάρκα έχει τα δικά της κόλπα, software κλπ.

pank
08-02-13, 00:03
Τα προβλήματα 2. Το παλιό με τα σβησίματα και επιπλέον μάλλον έχω πρόβλημα με στην πλήρωση του αερίου καθότι κάνει διπλάσιο χρόνο από τους υπόλοιπους που βλέπω στην ίδια αντλία. Επίσης κάνει και θόρυβο από το πρώτο λίτρο.
Για το πρόβλημα με την πλήρωση άλλαξε η βαλβίδα και ελπίζω να είναι οκ τώρα.

Για τα σβησίματα σήμερα ο Τεχνικός αν μη τι άλλο ήταν ειλικρινής. Παρότι οι ρυθμίσεις είναι αυτές που πρέπει και δεν φαίνεται να υπάρχει κάπου πρόβλημα. Δυστυχώς-ευτυχώς στις δοκιμές σήμερα που κάναμε μαζί έσβησε αρκετές φορές. Ακόμα και σε ακινησία με μικρή γκαζιά πολλές φορές έσβηνε. Στη βενζίνη όλα τέλεια.
Δεν μπορούσε να βρει τι φταίει παρότι έχει φτιάξει και άλλα τέτοια αυτοκίνητα.
Τελικά έβαλε ελάχιστο κάτω όριο στη λειτουργία του υγραερίου 3,68 ms αν το θυμάμαι καλά και έτσι φαίνεται να δουλεύει. Πιστεύει ότι έτσι θα λυθεί το πρόβλημα, αν δεν μου ανάψει λαμπάκι μηχανής βέβαια.
Θα δούμε λοιπόν πως θα πάει. Έκανα σήμερα 150 χλμ αλλά στην Εθνική και δεν φάνηκε κάτι ούτε φυσικά μου έσβησε.

pank
08-02-13, 00:06
Αγόρι,
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να χρειάζεται να αυξήσει στο χάρτη το χρόνο ψεκασμού
με αέριο..
Αυτό γίνεται μόνο χειροκίνητα...

Του ανέφερα τα λεγόμενά σου αλλά μου είπε ότι ήδη οι ρυθμίσεις είναι ψηλά και δεν πρέπει να πάνε παραπάνω. Μήπως το κάτω όριο στα 3,68ms που έβαλε είναι το ίδιο πράγμα?

rapid_fast
08-02-13, 09:11
Του ανέφερα τα λεγόμενά σου αλλά μου είπε ότι ήδη οι ρυθμίσεις είναι ψηλά και δεν πρέπει να πάνε παραπάνω. Μήπως το κάτω όριο στα 3,68ms που έβαλε είναι το ίδιο πράγμα?

Ναι ο μ@λ@κας το ίδιο έκανε και μας την λέει κίολας......
Η πίεση πρέπει να είναι στο 1,2.
Αν είναι πιο ψηλά για να μη σβήνει η μηχανή,
σημαίνει οτι έχει βάλει μικρότερα μπέκ ή μικρότερα ακροφύσια στην πολλαπλή..

pank
08-02-13, 09:33
Ναι ο μ@λ@κας το ίδιο έκανε και μας την λέει κίολας......

Καλά το ψιλιάστηκα παρότι δεν είμαι τεχνικός.

Το 3,68ms τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει. Ίσως να είναι και 2,68 δεν είμαι σίγουρος. Μόνο το ,68 είμαι σίγουρος.
Να το αφήσω έτσι ή να ξανακλείσω ραντεβού.

Τα μπεκ ήδη τα έχει αλλάξει με ποιό γρήγορα στο προηγούμενο ραντεβού αλλά δεν είδα διαφορά. Έχω και την σχετική φώτο ποιό πάνω

rapid_fast
08-02-13, 10:38
Το 3,68ms τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει. Ίσως να είναι και 2,68 δεν είμαι σίγουρος. Μόνο το ,68 είμαι σίγουρος.
Να το αφήσω έτσι ή να ξανακλείσω ραντεβού.

Τα μπεκ ήδη τα έχει αλλάξει με ποιό γρήγορα στο προηγούμενο ραντεβού αλλά δεν είδα διαφορά. Έχω και την σχετική φώτο ποιό πάνω
Αυτά τα μιλισεκόντ, είναι ο χρόνος που γίνεται ο ψεκασμός..
Οσο μεγαλύτερος ο χρόνος, τόσο περισσότερο ψεκάζει αέριο...
Πρόβλημα δεν θα δημιουργήσει αυτό...

GEORGE 1974
08-02-13, 11:03
Δεν μπορω να καταλάβω ένα πράμα ,ο εγκαταστατης που το έβαλες τι σου λέει ,εδώ τα παιδιά σου ΄΄εχουν πει που είναι ,ακριβως τα προβλήματα !!! τι άλλο θέλουνε, αυτα τα μαστορια !!!!ειναι σαν να παμε να γα@@@@ε μια γκομενα να μην βρισκουμε την οπη και να μας τον ποιανει να τον βάλει μονη της και παλι να μην μπορουμε να τον βάλουμε ημαρτον ποια !!!!! ΜΑΣΤΟΡΙΑ !!! Μου φαίνεται πεζουνε, στου καθε ενος το αμάξι και εκει πάνε να μάθουνε, στα αμάξια μας !!!!!!!!!!!!!!!!!:angryfire Αει στο λυκο !!!????:banghead:

pank
08-02-13, 12:39
Μετά από 12 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας νομίζω ότι θα βάλω και εγώ υπογραφή
"Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας...."

Nick_compact
08-02-13, 12:41
Το παντελονάκι πρέπει να του κατεβάσεις και να υπογράψεις στα οπίσθια του...

pank
08-02-13, 12:55
Αυτά τα μιλισεκόντ, είναι ο χρόνος που γίνεται ο ψεκασμός..
Οσο μεγαλύτερος ο χρόνος, τόσο περισσότερο ψεκάζει αέριο...
Πρόβλημα δεν θα δημιουργήσει αυτό...

rapit... σου είμαι υπόχρεος για τις απαντήσεις σου !

Ναι έχω καταλάβει τι είναι τα ms.
Tι να κάνω όμως να το αφήσω έτσι, να τους πω και την πολλαπλή εξαγωγής.

To κακό τώρα είναι ότι αφού δεν σβήνει άντε να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω.
Ευτυχώς που έκοψα Απόδειξη κανονικά με ΦΠΑ για όλο το ποσό. Τουλάχιστον έχω κάτι στα χέρια μου γιατί σε κάθε επίσκεψη σιγά μην δίνουν κάποιο χαρτί.

pank
08-02-13, 12:59
Και η μεγάλη γκαντεμιά είναι ότι είχα διαβάσει για το prins ότι είναι πολύ καλό και επέλεξα αυτόν τον εγκαταστάση επειδή εκτός από Βόρεια Προάστια έβαζε και αυτό το σύστημα.

Δυστυχώς τον εμπιστεύτικα όταν σε σχετική μου ερώτηση μου είπε ότι το prins είναι υπερβολή για το δικό μου μοτέρ και το βάζουν σε νεώτερα μοντέλα με άμεσο ψεκασμό (TSI κλπ)

Μάλλον το συγκεκριμένο σύστημα και επειδή το φέρνει μόνο αυτός έχει πολύ καλύτερο κέρδος :angryfire

GEORGE 1974
08-02-13, 13:23
Το παντελονάκι πρέπει να του κατεβάσεις και να υπογράψεις στα οπίσθια του...

+ 1000000000000

GEORGE 1974
08-02-13, 13:26
rapit... σου είμαι υπόχρεος για τις απαντήσεις σου !

Ναι έχω καταλάβει τι είναι τα ms.
Tι να κάνω όμως να το αφήσω έτσι, να τους πω και την πολλαπλή εξαγωγής.

To κακό τώρα είναι ότι αφού δεν σβήνει άντε να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω.
Ευτυχώς που έκοψα Απόδειξη κανονικά με ΦΠΑ για όλο το ποσό. Τουλάχιστον έχω κάτι στα χέρια μου γιατί σε κάθε επίσκεψη σιγά μην δίνουν κάποιο χαρτί.

Φίλε μου δέν έχει κανένας δικαίωμα να πέζει με την περιουσια μας και με εμάς !!! λεφτά του έδωσες!!!! η στο φτιάχνει να δουλέυει τέλεια,η το ξυλώνει και το βάζει εκει που ξέρει το συστημά του !!! φυσικά περνεις τα λεφτάσου πίσω !!!! ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rapid_fast
08-02-13, 14:00
Tι να κάνω όμως να το αφήσω έτσι, να τους πω και την πολλαπλή εξαγωγής.
.

Πολλαπλή εισαγωγής...

danos
08-02-13, 14:35
ρε σεις δεν μπορει να το ρυθμισει γιατί

1 εχει μεγαλες τρυπες στα μπεκ για να εχει καυσιμο ψηλα και το βουλγαρικο συστημα North Italy Gas System δεν μπορει να κοψει μειγμα στα χαμηλά γιατι επελεξες ενα κιτ χωρις injection μπεκ δεν σου λεω να πηγαινες για Prins πχ ενα αλλο κιτ δουλευε και στα ιδια λεφτα

2. συμβουλη μην δωσεις φραγκο παραπανω πλην της αρχικης τοποθετησης και ζητα αλλαγη κιτ που να δουλευει πες του να σου βαλει πχ PRINS με χρεωση δική του.

3 αλλιως παρε τα L7 ακια σου και σε αλλη παραλια αν εχει θεμα η εισαγωγή σου θα το εβλεπε πριν κανει την τοποθετηση αν τραβαει αερα με το διαγνωστικό

δεν χαλανε τα μαστορια τα αμαξια σας απλως προσεχετε που πηγαινετε τι πληρωνετε πιο κιτ εγκαθιστάτε

pank
08-02-13, 16:45
ρε σεις δεν μπορει να το ρυθμισει γιατί

1 εχει μεγαλες τρυπες στα μπεκ για να εχει καυσιμο ψηλα και το βουλγαρικο συστημα North Italy Gas System δεν μπορει να κοψει μειγμα στα χαμηλά γιατι επελεξες ενα κιτ χωρις injection μπεκ δεν σου λεω να πηγαινες για Prins πχ ενα αλλο κιτ δουλευε και στα ιδια λεφτα

2. συμβουλη μην δωσεις φραγκο παραπανω πλην της αρχικης τοποθετησης και ζητα αλλαγη κιτ που να δουλευει πες του να σου βαλει πχ PRINS με χρεωση δική του.

3 αλλιως παρε τα L7 ακια σου και σε αλλη παραλια αν εχει θεμα η εισαγωγή σου θα το εβλεπε πριν κανει την τοποθετηση αν τραβαει αερα με το διαγνωστικό

δεν χαλανε τα μαστορια τα αμαξια σας απλως προσεχετε που πηγαινετε τι πληρωνετε πιο κιτ εγκαθιστάτε

Ωραία τα λέτε αλλά άντε να δεχθούν αλλαγή ενώ Ποιός μου διασφαλίζει ότι θα κάνουν και στο prins καλή εγκατάσταση. Για λεφτά πίσω θα το προσπαθήσω και βλέπουμε.
Όσον αφορά το North Italy Gas System στις πιστοποιήσεις φαίνεται Ιταλικό (δείτε το αρχείο σελίδες 31, 46, 48)

rapid_fast
08-02-13, 17:41
ρε σεις δεν μπορει να το ρυθμισει γιατί

1 εχει μεγαλες τρυπες στα μπεκ για να εχει καυσιμο ψηλα
2. πες του να σου βαλει πχ PRINS με χρεωση δική του.


Με κάθε σεβασμό για την ΨΕΥΔΗ τεχνική σου άποψη και τον πρινς.......

http://www.youtube.com/watch?v=RcuY9CtYPKs

rapid_fast
08-02-13, 17:46
Ωραία τα λέτε αλλά άντε να δεχθούν αλλαγή ενώ Ποιός μου διασφαλίζει ότι θα κάνουν και στο prins καλή εγκατάσταση. Για λεφτά πίσω θα το προσπαθήσω και βλέπουμε.
Όσον αφορά το North Italy Gas System στις πιστοποιήσεις φαίνεται Ιταλικό (δείτε το αρχείο σελίδες 31, 46, 48)

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κανένα σύστημα..
Πρέπει να δείς αν η υποπίεση είναι 1,2...
Αν είναι, και στο αυτόματο calibration το όχημα σβήνει,
θές μεγαλύτερα μπέκ, μεγαλύτερα ακροφύσια..
Δεν μπορώ να στο ρυθμίσω, ούτε να δώ παραμέτρους, γιατί πήζω στη δουλειά,
αλλά αν κανονίσεις λάπτοπ
καλώδιο και software στην κοπή της πίτας το φτιάξαμε...!!!!
(Ολη η δουλειά για 50 ευρώ έγινε..)

pank
08-02-13, 19:25
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κανένα σύστημα..
Πρέπει να δείς αν η υποπίεση είναι 1,2...
Αν είναι, και στο αυτόματο calibration το όχημα σβήνει,
θές μεγαλύτερα μπέκ, μεγαλύτερα ακροφύσια..
Δεν μπορώ να στο ρυθμίσω, ούτε να δώ παραμέτρους, γιατί πήζω στη δουλειά,
αλλά αν κανονίσεις λάπτοπ
καλώδιο και software στην κοπή της πίτας το φτιάξαμε...!!!!
(Ολη η δουλειά για 50 ευρώ έγινε..)

Laptop όσα θες καθότι ήμουν προγραμματιστής παλία και τώρα κάνω support σε sofware υπολογιστών.
Που θα βρω καλώδιο και το πρόγραμμα?

danos
08-02-13, 19:36
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κανένα σύστημα..
Πρέπει να δείς αν η υποπίεση είναι 1,2...
Αν είναι, και στο αυτόματο calibration το όχημα σβήνει,
θές μεγαλύτερα μπέκ, μεγαλύτερα ακροφύσια..
Δεν μπορώ να στο ρυθμίσω, ούτε να δώ παραμέτρους, γιατί πήζω στη δουλειά,
αλλά αν κανονίσεις λάπτοπ
καλώδιο και software στην κοπή της πίτας το φτιάξαμε...!!!!
(Ολη η δουλειά για 50 ευρώ έγινε..)


ναι και μετα θα ξυπνησεις μαστορα !! αν το φτιαξεις που ο πρινς λεει για βυθιζομενα στο μοτερ αυτο θα κερδισω και εγω το πρωτοχρονιατικο λαχειο. τωρα ξυπνα και φαε καμια πιτα με γυρο !!

rapid_fast
08-02-13, 21:55
ναι και μετα θα ξυπνησεις μαστορα !! αν το φτιαξεις που ο πρινς λεει για βυθιζομενα στο μοτερ αυτο θα κερδισω και εγω το πρωτοχρονιατικο λαχειο. τωρα ξυπνα και φαε καμια πιτα με γυρο !!

Οχι βυθιζόμενο.. Μήπως κάνεις λάθος;;
Μήπως λέει για αναδυόμενο;;
Οχι, για εκτοξευόμενο απο το Κανάβεραλ λέει.....:love::love:

GEORGE 1974
08-02-13, 23:39
Laptop όσα θες καθότι ήμουν προγραμματιστής παλία και τώρα κάνω support σε sofware υπολογιστών.
Που θα βρω καλώδιο και το πρόγραμμα?

http://www.gas-shop.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=16908


Για δές εδώ[στον απο επανω συνδεσμο] για διαγνωστικό πρόγραμα ,διότι στο ebay δεν βλέπω κάτι ,μπάς και βγάλεις καμία ακρη ..........

pank
09-02-13, 01:32
http://www.gas-shop.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=16908


Για δές εδώ[στον απο επανω συνδεσμο] για διαγνωστικό πρόγραμα ,διότι στο ebay δεν βλέπω κάτι ,μπάς και βγάλεις καμία ακρη ..........

Ναι το έχω δει ευχαριστώ αλλά μέλος γίνεσαι νομίζω μόνο αν είσαι εταιρεία. Διαφορετικά δεν βλέπεις τιμές και φυσικά δεν μπορεί να γίνει παραγγελία.

pank
12-02-13, 00:02
Σήμερα τα νεώτερα από το μέτωπο είναι ότι μου έκανε πάλι δύο σβησίματα ενώ μετά την αύξηση του κάτω όριου στο ρελαντί του υγραερίου το αυτοκίνητο χαμηλά κάνει κάποια κομπιάσματα ενώ δύο φορές αντί για κόμπιασμα έκανε 4-5 ψιλοέντονα κλωτσήματα.
Αύριο παίρνω να ξανακλείσω ραντεβού καθότι τρεις φορές που προσπάθησα να μιλήσω στο τεχνικό ήταν σε δοκιμές.

Τελικά ο χρόνος ψεκασμού πόσο πρέπει να είναι. Κάπου αλλού διάβασα ότι ατο υγραέριο πρέπει να είναι ο διπλάσιος από την βενζίνη ενώ αλλού είδα ότι δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 2 ms.

rapid_fast
13-02-13, 22:17
Κάπου αλλού διάβασα ότι ατο υγραέριο πρέπει να είναι ο διπλάσιος από την βενζίνη ενώ αλλού είδα ότι δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 2 ms.

Και τα 2 που διάβασες είναι τραγικά λάθος σε σωστό σύστημα...

pank
13-02-13, 23:50
Ναι το έχω δει ευχαριστώ αλλά μέλος γίνεσαι νομίζω μόνο αν είσαι εταιρεία. Διαφορετικά δεν βλέπεις τιμές και φυσικά δεν μπορεί να γίνει παραγγελία.

Ok τελικά έγινε η παραγγελία τηλεφωνικά καθότι μέλος ηλεκτρονικά γίνεται μόνο εταιρεία. Οπότε το ΣΚ ελπίζω θα έχω το sofware και το καλώδιο ώστε και απομακρυσμένα οποιοσδήποτε μπορεί εύκολα να αποκτήσει πρόσβαση στον υπολογιστή μου και να δούμε τι ρυθμίσεις έχουν γίνει.
Ακόμα και δοκιμή του αυτοκινήτου θα μπορούσε να γίνει αφού μέσω skype θα μπορούσε κάποιος να μου δίνει τις εντολές για την οδήγηση ενώ παράλληλα στην οθόνη τπυ υπολογιστή του να αλλάζει τις ρυθμίσεις απομακρυσμένα.
Ωραίο project πρωτοποριακό μου φαίνεται :thefinger

pank
13-02-13, 23:53
Και τα 2 που διάβασες είναι τραγικά λάθος σε σωστό σύστημα...

Το μέχρι 2ms το έγραψε εγκαταστάτης λογικά το άλλο ιδιώτης. Πόσο πρέπει να είναι φίλε μου έχω μπλεχτεί. Αν δεν θέλεις δημόσια να το αναφέρεις στείλε μου pm για να κοιμηθώ καλύτερα το βραδυ...:lamer:

pank
14-02-13, 00:25
Το πρόβλημα του σβησίματος που έχω είναι παρόμοιο και απότι βλέπω το αυτοκίνητο φοράει τον ίδιο πνεύμονα

http://www.youtube.com/watch?v=aVyh1xGM65I

rapid_fast
14-02-13, 09:21
Ατροφία είναι αυτή.
Δεν έχει να ψάξεις κάτι άλλο..

gsova
14-02-13, 13:06
χαζή ερώτηση αφού είδα το video: Δε θα έπρεπε η idle valve (ή sensor ή κάτι τέτοιο τελοςπάντων) να μην αφήνει τις στροφές να πέσουν κάτω από χ τιμή στο ρελαντί;

Dimpas
14-02-13, 13:34
Να σε ρωτήσω φίλε μου τι κατανάλωση είχες με βενζίνη σε πόλη και ταξίδι και αναγκάστηκες να του βάλεις αέριο ?
Ρωτάω γιατί ψάχνω ένα τέτοιο αμάξι !

rapid_fast
14-02-13, 14:50
χαζή ερώτηση αφού είδα το video: Δε θα έπρεπε η idle valve (ή sensor ή κάτι τέτοιο τελοςπάντων) να μην αφήνει τις στροφές να πέσουν κάτω από χ τιμή στο ρελαντί;

Σωστή η ερώτηση..
Με ποιό τρόπο θα το κάνει αν δεν φτάνει το καύσιμο;;

Nick_compact
14-02-13, 15:01
Σωστή η ερώτηση..
Με ποιό τρόπο θα το κάνει αν δεν φτάνει το καύσιμο;;

Closed loop... αν το καύσιμο δε φτάνει ο λ κανονικά διορθώνει (διορθώνει) τον χρόνο ψεκασμού. Και σταδιακά κάνει και adaptation. Μην έχοντας όμως ιδέα από συστήματα lpg, δεν ξέρω αν η ecu του αυτοκινήτου ελέγχει τον χρόνο ψεκασμού, αν υπάρχει άλλο εγκεφαλάκι κλπ.

MarinosE46
14-02-13, 22:00
Closed loop... αν το καύσιμο δε φτάνει ο λ κανονικά διορθώνει (διορθώνει) τον χρόνο ψεκασμού. Και σταδιακά κάνει και adaptation. Μην έχοντας όμως ιδέα από συστήματα lpg, δεν ξέρω αν η ecu του αυτοκινήτου ελέγχει τον χρόνο ψεκασμού, αν υπάρχει άλλο εγκεφαλάκι κλπ.

Πρέπει να έχει δικό της εγκεφαλάκι η εγκατάσταση υγραερίου.Αν είδα καλά στο video γιατί και εγώ δε γνωρίζω καθόλου από υγραέριο...

pank
14-02-13, 23:27
Κάθε εγκατάσταση υγραερίου έχει δικό της εγκέφαλο που δίνει εντολές στα μπεκ του υγραερίου. Για λόγω που δεν ξέρω όπως έγινε και στο δικό μου αν χαλάσει η μονάδα ελέγχου του υγραερίου επειρεάζει και τα μπεκ της βενζίνης διότι είναι συνδεδεμένα και παίρνουν δεδομένα. Στη βλάβη που ειχα αρχικά στο εγκέφαλο του υγραερίου δεν έπαιρνε παλμό το ένα μπεκ της βενζίνης με αποτέλεσμα το ρετάρισμα στη βενζίνη. Μόλις αλλαχτηκε ο εγκέφαλος όλα οκ.

pank
14-02-13, 23:41
Να σε ρωτήσω φίλε μου τι κατανάλωση είχες με βενζίνη σε πόλη και ταξίδι και αναγκάστηκες να του βάλεις αέριο ?
Ρωτάω γιατί ψάχνω ένα τέτοιο αμάξι !

Μέσω όρο 10,5 μικτά σε βενζίνη αλλά σχεδόν τα μισά μου χλμ είναι εθνική επειδή μένω εκτός Αθηνών. Στην Εθνική όμως πάντα το πατάω δηλ. από 160 και πάνω.
Ελάχιστο έχω δει 9,5 μικτά μέχρι 140 και πάντα προσπαθώντας να ελένξω το βαρύ μου πόδι ενώ μέγιστη 11,5.

Οι μετρήσεις πάντα χειροκίνητες. Το computer κλέβει προς τα κάτω πάντα 1 με 1,3 λίτρα τουλάχιστον στο δικό μου παλιό μοντέλο. Τα ποιό νέα δεν έχουν τέτοια απόκλιση.

Με το υγραέριο είναι ακόμα νωρίς και δεν έχω πολύ καθαρές μετρήσεις ακόμα αλλά πιστέυω ότι αντι 10,5 θα είμαι στο 12,3 περίπου.
Αυτά στο 320 6κύλινδρο.

Σε άλλο 316 των γονιών μου είναι περίπου 9,5 λίτρα ή μέση κατανάλωση με εμένα όμως πάλι οδηγό.

pank
14-02-13, 23:52
Ατροφία είναι αυτή.
Δεν έχει να ψάξεις κάτι άλλο..

Οκ. Διορθώνεται με ρύθμιση ή είναι αλλού το πρόβλημα.
Σήμερα πάντος που ήμουν Αθήνα με σχετική κίνηση έσβησε αρκετές φορές με άδειο το LPG. Μόλις γέμισα είδα αισθητή βελτίωση. Μήπως εκτός τα ms ψεκασμού να αυξήσουμε λίγο και την πίεση στο υγραέριο?

Πήρα σήμερα το πρόγραμμα και το καλώδιο. Όταν το συνδέσω θα ενημερώσω γιατί η πρώτη απόπειρα εγκτάστασης δεν έπαιξε λόγω ασυμφωνίας λειτουργικού και θα πρέπει να στήσω virtual machine στο laptop για να το φτιάξω. Ελπίζω την Κυριακή να το προλάβω.

rapid_fast
15-02-13, 10:42
Οκ. Διορθώνεται με ρύθμιση ή είναι αλλού το πρόβλημα.
Σήμερα πάντος που ήμουν Αθήνα με σχετική κίνηση έσβησε αρκετές φορές με άδειο το LPG. Μόλις γέμισα είδα αισθητή βελτίωση. Μήπως εκτός τα ms ψεκασμού να αυξήσουμε λίγο και την πίεση στο υγραέριο?

Πήρα σήμερα το πρόγραμμα και το καλώδιο. Όταν το συνδέσω θα ενημερώσω γιατί η πρώτη απόπειρα εγκτάστασης δεν έπαιξε λόγω ασυμφωνίας λειτουργικού και θα πρέπει να στήσω virtual machine στο laptop για να το φτιάξω. Ελπίζω την Κυριακή να το προλάβω.

Μονο με xp θα παίξει το software.
Αν ανεβάσεις την πίεση στον πνευμονα, περισσότερο απο 1,2 σημαίνει οτι ο πνευμονας
είναι μικρός, ή τα ακροφύσια μετά τα μπέκ στην πολλαπλή είναι μικρά..
Και μάλλον τα ακροφύσια είναι μικρά, διότι αυτά είναι και η μεγαλύτερη μανούρα.
Και για να λυθει η πολλαπλή και για να ξαναγίνουν οι τρύπες θέλει μια μέρα δουλειάς..
Και φυσικά να αλλάξουν και τα μπεκάκια (κατά 90% )..:greenboun

pank
15-02-13, 12:13
Μονο με xp θα παίξει το software.
Αν ανεβάσεις την πίεση στον πνευμονα, περισσότερο απο 1,2 σημαίνει οτι ο πνευμονας
είναι μικρός, ή τα ακροφύσια μετά τα μπέκ στην πολλαπλή είναι μικρά..
Και μάλλον τα ακροφύσια είναι μικρά, διότι αυτά είναι και η μεγαλύτερη μανούρα.
Και για να λυθει η πολλαπλή και για να ξαναγίνουν οι τρύπες θέλει μια μέρα δουλειάς..
Και φυσικά να αλλάξουν και τα μπεκάκια (κατά 90% )..:greenboun

Ναι το ξέρω αυτό φτιάχνω τώρα και έστειλα και email μήπως έχουν νεότερη έκδοση.
Κατανοητό για το 1,2. Το πρόγραμμα το πήρα περισσότερο για να έχω μία εναλλακτική ρύθμισης από κάποιον άλλο και για έλεγχο. Δεν πρόκειται να κάνω εγώ αλλλαγές καθότι άσχετος με το αντικείμενο. Για τα ακροφύσια μου το έχεις ξαναπεί και θα κάνω μία κουβέντα με τον εγκαταστάτη να δούμε τι θα μου πει. Έχω κλείσει ραντεβού σε μία εβδομάδα και θα πρέπει να αφήσω το αυτοκίνητο μέσα για μερικές μέρες. Σκεφτόμουνα να μην το πάω αλλά τελικά δεν το γλιτώνω.

Τέλος δεν έχω καταλάβει παρότι είδα και κάποια video με ρυθμίσεις πόσα πρέπει να είναι τα ms ψεκασμού στο υγραέριο ή πιά η σχέση με αυτά της βενζίνης. Έχεις ξανααναφερθεί και αλλού αλλά δεν μπορώ να πω ότι το κατάλαβα.

rapid ... χρωστάω κέρασμα! Όταν κατέβεις Αθήνα ευχαρίστως να πραγματοποιήσω την υπόσχεσή μου. Σημ. στο χωριό μου έχουμε πολύ καλό κοψίδι (Αφίδνες πριν τον Αγ.Στέφανο)

mitsos_chania
16-02-13, 14:41
Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ειμαι σε σκεψεις να βαλω κιτ υγραεριου σε ε46 Μ54Β22.Θα μου πειτε μην το κανω γιατι μπορει να παρουσιασει ζημιες το αυτοκινητο κτλ.Εκει ομως που εχει φτασει η αξια του νομιζω οτι ειναι η μονη λυση.Το να παρω ενα μικρο για να μετακινουμαι δεν το σκεφτομαι γιατι δεν βλεπω λογο να χω το αμαξι να καθεται
Εχω παρει τιμες απο τους 2 καλυτερους εδω στα Χανια (προσωπικη αποψη).
Ο ενας μου εχει πει 1200€ για κιτ brc και ο αλλος 1600€ lovato.Τοσο καλυτερο ειναι το ενα απο το αλλο για να δικαιολογησει την διαφορα τιμης?

Dim77
16-02-13, 14:58
Έχει βάλει άλλος από αυτούς χωρίς πρόβλημα (σε Μ54)? Αν ναι...βάλε και εσύ. (προσωπική γνώμη).

mitsos_chania
16-02-13, 16:14
Στο Χ5 εχουμε βαλει το brc με κανενα απολυτως προβλημα τωρα 20000χλμ αλλα ελεγα να δοκιμασω και κατι αλλο

rapid_fast
17-02-13, 06:15
Ο ενας μου εχει πει 1200€ για κιτ brc και ο αλλος 1600€ lovato.Τοσο καλυτερο ειναι το ενα απο το αλλο για να δικαιολογησει την διαφορα τιμης?

1600 να είναι οι καρφίτσες που θα του χωθούν στη μάπα..
Πόσα θέλει να αισχροκερδίσει απο εσένα 1200 ευρω;;

mitsos_chania
17-02-13, 13:07
Παναγιωτη ποιο θεωρεις καλυτερο κιτ?

gsova
18-02-13, 14:14
Κι εγώ το σκέφτομαι ωρέ παληκάρια για το 518 που το έχω ακινητοποιήσει πλέον και κινούμαι αποκλειστικά με τα ΜΜΜ... (ποτ@ν@ κρίση). Λέτε να αρχίσουν οι παρενέργιες σαν του φίλου και να τρέχουμε;

Κάνα link με καμμιά φθηνή προσφορά;

rapid_fast
18-02-13, 15:21
Παναγιωτη ποιο θεωρεις καλυτερο κιτ?

Δεν παίρνω θέση για το θέμα..
Ολα είναι καλά, αν τοποθετηθούν σωστά..

pank
19-02-13, 16:53
Σε όσους θέλουν να βάλουν υγραέριο ... ένα μόνο έχω να ευχηθώ.
Καλή Τύχη γιατί νομίζω παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

pank
19-02-13, 17:08
Τα νεώτερα από το μέτωπο είναι.
Έχω ραντεβού πάλι την άλλη εβδομάδα οπότε θα δούμε. Ελπίζω να το δουν ποιό ζεστά το θέμα και μετά την επιστολή που τους έστειλα.

Σήμερα που μίλησα λίγο πάλι με τον τεχνικό τους μου είπε ότι οι τρύπες στην (πλαστική?) πολλαπλή εισαγωγής είναι standart (δεν θυμάται το μέγεθος) και σε ερώτησή μου γιατί τρύπες και όχι αντάπτορα μου είπε ότι είχαν προβλήματα παλιότερα και δεν τους χρησιμοποιούν πλέον.

Όσον αφορά τα νέα μπεκ που μου έβαλαν (orizon) πρέπει να είνα αν θυμάται καλά 2,2 ή 2,4mm.

Τέλος το πρόγραμμα και το καλώδιο το πήρα αλλά παρότι έφτιαξα virtual pc με windows XP και δεν έχω κάποιο error, δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνδεθώ. Ελπίζω το καλώδιο να είναι σωστό γιατί στο ακροφύσιο "λείπει" το ένα pin.

:icon42:

Μπήκα και στο Ιταλικό site για να δω αν αυτά που μου έχουν τοποθετήσει είναι σωστά και τα βλέπω όλα οκ εκτός του map sensor.

http://nigsgas.it/#/en/Products/id=0

Και τα νέα μπεκ που μου έβαλαν είναι μέσα στις Ιταλικές Επιλογές.

Το στο διάολο συμβαίνει ... πόση γκαντεμιά ποιά

GEORGE 1974
19-02-13, 18:17
Τα νεώτερα από το μέτωπο είναι.
Έχω ραντεβού πάλι την άλλη εβδομάδα οπότε θα δούμε. Ελπίζω να το δουν ποιό ζεστά το θέμα και μετά την επιστολή που τους έστειλα.

Σήμερα που μίλησα λίγο πάλι με τον τεχνικό τους μου είπε ότι οι τρύπες στην (πλαστική?) πολλαπλή εισαγωγής είναι standart (δεν θυμάται το μέγεθος) και σε ερώτησή μου γιατί τρύπες και όχι αντάπτορα μου είπε ότι είχαν προβλήματα παλιότερα και δεν τους χρησιμοποιούν πλέον.

Όσον αφορά τα νέα μπεκ που μου έβαλαν (orizon) πρέπει να είνα αν θυμάται καλά 2,2 ή 2,4mm.

Τέλος το πρόγραμμα και το καλώδιο το πήρα αλλά παρότι έφτιαξα virtual pc με windows XP και δεν έχω κάποιο error, δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνδεθώ. Ελπίζω το καλώδιο να είναι σωστό γιατί στο ακροφύσιο "λείπει" το ένα pin.

:icon42:

Μπήκα και στο Ιταλικό site για να δω αν αυτά που μου έχουν τοποθετήσει είναι σωστά και τα βλέπω όλα οκ εκτός του map sensor.

http://nigsgas.it/#/en/Products/id=0

Και τα νέα μπεκ που μου έβαλαν είναι μέσα στις Ιταλικές Επιλογές.

Το στο διάολο συμβαίνει ... πόση γκαντεμιά ποιά

Δεν είναι η γκαντεμιά σου ,αλλά δυστηχώς η ευτηχως είναι αυτο που λέει ο Παναγιώτης[RABBIT FAST] ότι τα μαστοριά χαλάνε τα αυτοκινητά μας ....ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ....:bowdown:

rapid_fast
19-02-13, 18:33
Τέλος το πρόγραμμα και το καλώδιο το πήρα αλλά παρότι έφτιαξα virtual pc με windows XP και δεν έχω κάποιο error, δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνδεθώ. Ελπίζω το καλώδιο να είναι σωστό γιατί στο ακροφύσιο "λείπει" το ένα pin.
Το στο διάολο συμβαίνει ... πόση γκαντεμιά ποιά
1) Πρέπει να έχεις generic xp, δε γίνεται με emulation σε καμία περίπτωση.
2) Πρέπει να μου πείς αν ο πνεύμονας κρατάει πίεση 1,45 όταν το υγραέριο είναι σε αναμονή.
3) Πρέπει να μου πείς οτι ο πνεύμονας κρατάει πίεση 1,12-1,28 (1,2) κατά την λειτουργία.
4) Πρέπει να μου πείς σε ποιά θερμοκρασία μπαίνει το υγραέριο..

Λίγα και απλά...

pank
20-02-13, 15:36
Μόλις πήρα απάντηση από email που είχα στείλει στην Ιταλία για τα προβλήματά μου :thefinger

Hi,
please accept this BMW is double vanos system, so there is no vacuum into the manifold.
You have to compensate this by increasing the multiply coefficients from idle increasing linearly
to high ms zones. For instance koeff. at idle is 1.3, at 13 ms. koeff could be 1.8. Be careful at high RPM ans ms.
not to reach gas times over 26 ms at 6000 RPM, than you need to increase the pressure or the nozzle size. In this case the idle could be unstable, you could fix it by using minimum gas time to 3,4 ms or if the check lamp is up then by using Horizon or other fast injectors.

Best regards
North Italy Gas Systems S.r.l.
Via Giuseppe Carcassola 32/34 -
20056 TREZZO SULL'ADDA (MI)

gsova
20-02-13, 15:49
Τα νεώτερα από το μέτωπο είναι.


Τέλος το πρόγραμμα και το καλώδιο το πήρα αλλά παρότι έφτιαξα virtual pc με windows XP και δεν έχω κάποιο error, δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνδεθώ. Ελπίζω το καλώδιο να είναι σωστό γιατί στο ακροφύσιο "λείπει" το ένα pin.



Το πιό πιθανό είναι να πρέπει να κάνεις forward την USB / Serial port του υπολογιστή σου στην αντίστοιχη πόρτα του Virtual Machine. Θέλει λίγο configuration αλλά δεν έχει λόγο να μην παίξει...

pank
20-02-13, 19:29
Το πιό πιθανό είναι να πρέπει να κάνεις forward την USB / Serial port του υπολογιστή σου στην αντίστοιχη πόρτα του Virtual Machine. Θέλει λίγο configuration αλλά δεν έχει λόγο να μην παίξει...

Ευχαριστώ αλλά τη θύρα την βλέπει το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Το πρόγραμμα αφου μπεις δεν κάνει επικοινωνία. Στο usb αμφανίζεται και κάνω κανονικά attach.

pank
20-02-13, 19:36
Μόλις πήρα απάντηση από email που είχα στείλει στην Ιταλία για τα προβλήματά μου :thefinger

Hi,
please accept this BMW is double vanos system, so there is no vacuum into the manifold.
You have to compensate this by increasing the multiply coefficients from idle increasing linearly
to high ms zones. For instance koeff. at idle is 1.3, at 13 ms. koeff could be 1.8. Be careful at high RPM ans ms.
not to reach gas times over 26 ms at 6000 RPM, than you need to increase the pressure or the nozzle size. In this case the idle could be unstable, you could fix it by using minimum gas time to 3,4 ms or if the check lamp is up then by using Horizon or other fast injectors.

Best regards
North Italy Gas Systems S.r.l.
Via Giuseppe Carcassola 32/34 -
20056 TREZZO SULL'ADDA (MI)

Φαντάζομαι ωραία τα λέει ο Ιταλός αλλά δεν μπορώ να πω ότι τα καταλαβα όλα. Το πχ koeff τι στο καλό είναι?

Bimmer540
21-02-13, 02:03
koeff ειναι ιταλικα, η γνωστη αγγλικη λεξη co-efficient of (Thermal Expansion). Ειναι η αυξομειωση του ογκου του αεριου αναλογα την θερμοκρασια σε συγκεκριμενο χρονο, εδω σε ms (milliseconds)

rapid_fast
21-02-13, 09:39
koeff ειναι ιταλικα, η γνωστη αγγλικη λεξη co-efficient of (Thermal Expansion). Ειναι η αυξομειωση του ογκου του αεριου αναλογα την θερμοκρασια σε συγκεκριμενο χρονο, εδω σε ms (milliseconds)

Αυτό είναι το πρώτο σου πόστ μέσα στο φόρουμ;;
Και έγραψες οτι το εργοστάσιο αναφέρει το koeff σαν coefficient of expansion του
μείγματος βουτανίου προπανίου σε άγνωστη θερμοκρασία, αλλα στο ρελαντί σαν 1,3??
Και ενώ ήδη έχει πεί οτι δεν υπάρχει υποπίεση στην εισαγωγή;; (άρα μιλάμε για 1 ατμ)
Το coeff είναι χρονικός πολλαπλασιαστής στην προκειμένη, και είναι τελείως ξεκάθαρο
όπως το αναφέρει το εργοστάσιο.
Παίρνεις μέγιστο χρόνο ψεκασμού στις μέγιστες στροφές, ελάχιστο στις ελάχιστες,
προσθέτεις, διαιρείς βγάζεις τον coef και πολλαπλασιάζεις ΓΡΑΜΜΙΚΑ τον χρόνο
ψεκασμού των μπέκ σε όλο το φάσμα των στροφών.
Ο Ιδιος, μοναδικός αριθμός που θα πολλαπλασιαστεί με κάθε χρόνο του κάθε μπέκ στο
χάρτη είναι ο coef...
Βασικό κριτήριο, δεν μπορεί να ξεπεραστεί ένας μέγιστος χρόνος ψεκασμού στις μέγιστες
στροφές... Αυτα...
Ευχαριστούμε για την βοήθεια, αλλά παραλίγο να το μπλέξεις το παιδί....

pank
21-02-13, 11:55
Νομίζω πλέον είμαστε σε καλό δρόμο.

rapid_fast ... έγραψες για μία ακόμη φορά ! - Ευχαριστώ.

Ελπίζω μόνο να καταλάβει και ο εγκαταστάτης !

Dim77
21-02-13, 12:23
Ο ''εγκαταστάτης'' παίρνει και την αμοιβή ολόκληρη και δωρεάν τη γνώση για μελλοντικές ''εγκαταστάσεις''....

Καλή φάση.

pank
21-02-13, 12:35
Ο ''εγκαταστάτης'' παίρνει και την αμοιβή ολόκληρη και δωρεάν τη γνώση για μελλοντικές ''εγκαταστάσεις''....

Καλή φάση.


Μου φαίνεται υπερβολή να μην το ξέρει. Απλά νομίζω λόγω φόρτου εργασίας και Ελληνικής νοοτροπίας δεν δίνουν την δέουσα προσοχή.
Του έχω στείλει το Αγγλικό κείμενο και αν δω ότι δεν καταλαβαίνει θα του πω και τη διευκρίνηση του rapid_fast.
Ελπίζω τέλος μετά την επιστολή που τους έστειλα να με προσέξουν περισσότερο.

gsova
21-02-13, 12:36
Ο ''εγκαταστάτης'' παίρνει και την αμοιβή ολόκληρη και δωρεάν τη γνώση για μελλοντικές ''εγκαταστάσεις''....

Καλή φάση.

Κι εγώ έχω την αίσθηση ότι παίζει trial & error στο κεφάλι του ανθρώπου... αλλά πρώτη φορά γίνεται θα μου πείς;

Dim77
21-02-13, 12:38
Πήγες, πλήρωσες και πόσες μέρες τώρα το αυτοκίνητο σου δεν δουλεύει σωστά?
1 μήνα?

Εγώ για αυτό αποτρέπω όλο τον κόσμο να βάλει υγραέριο (όποιος θέλει). Γιατί απλά, 9/10 θα κάνουν την ''πρακτική τους'' στο αμάξι σου (και χωρίς κάποιον που ξέρει να επιβλέπει όπως γίνεται στις ''πρακτικές'').

pank
24-02-13, 00:00
Πέρασα μία βόλτα από το συνεργείο της BMW σήμερα για να επαναφέρω τις στοφές του ρελαντί στις 720 διότι για δοκιμή της είχαμε πάει 770. Κατά την ανάγνωση του εγκεφάλου βγήκε μία καταγραφή βλάβης (πριν 20 ώρες) στον αισθητήρα Λ μετά τον καταλύτη. Να αρχίσω να ανησυχώ.:(
Αρχίσαν βλάβες από το αέριο ?

Σήμερα πάντος με την θερμοκρασία 14-18 νομίζω ήταν αισθητά καλύτερο το αυτοκίνητο. Δεν μου έσβησε καθόλου και δεν έκανε κάποιο έντονο κόμπιασμα.

Κατάφερα σήμερα επίσης να επικοινωνήσω με τον εγκέφαλο του αερίου.
Με windows 7 & 64bit παρακαλώ, απευθείας γιατί με virtual pc δεν έπαιζε.
Επισυνάπτω τις ρυθμίσεις αυτές όπως έχουν γίνει μέχρι σήμερα.
Τελικά έχουν γίνει manual ρύθμισεις. Αυτό τα κατάλαβα γιατί παίζοντας λίγο στα αυτόματα προγράμματα οικονομικό, κανονικό και σπορ το αυτοκίνητο πάντου ήταν εμφανώς χειρότερο.

rapid_fast
24-02-13, 03:31
Θα το πώ, όσο πιο απλά γίνεται..
Με πίεση πνευμονα 1,2 (και όχι 1,35 που είναι ψηλή)
εάν ο χρόνος ψεκασμού βενζίνης είναι 2,30ms του υγραερίου πρέπει να είναι 3,68 στην
χειρότερη χειρότερη χειρότερη των περιπτώσεων.
Εχεις λάθος ακροφύσια (μικρές τρύπες στην πολλαπλή) και λάθος μπέκ. Τέλος...

GEORGE 1974
24-02-13, 09:42
Στο είπε και κάποιος άλλος ότι έχεις λάθος τρύπες και ότι δέν έχει γίνει σωστή δουλεία απο τον εγκαταστάτη...!!!! :hello: Οσοι πέρνουν την απόφαση να βάλουν αέριο πρέπει να προσέχουν τον ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ δέυτερον καλό είναι να βάζουν και λιγα λεφτά παραπάνω και να πέρνουν ένα ποιο καλό κιτ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ...... :hello:

rapid_fast
24-02-13, 19:42
Στο είπε και κάποιος άλλος ότι έχεις λάθος τρύπες και ότι δέν έχει γίνει σωστή δουλεία απο τον εγκαταστάτη...!!!! :hello: Οσοι πέρνουν την απόφαση να βάλουν αέριο πρέπει να προσέχουν τον ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ δέυτερον καλό είναι να βάζουν και λιγα λεφτά παραπάνω και να πέρνουν ένα ποιο καλό κιτ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ...... :hello:

Ποιός άλλος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

pank
25-02-13, 09:48
Πήγα σήμερα πρωί και το άφησα για τελευταία φορά.
Στην κουβέντα που έκανα με τον τεχνικό μου είπε ότι το μοτερ μου δεν είναι valvotronic ενώ στις ερωτήσεις μου για την πίεση του πνεύμονα κλπ δεν θυμάται και θα το τσεκάρει. Όσον αφορά τις τρύπες στην πολλαπλή εισαγωγής μου επανέλαβε ότι είναι standart και δεν τις αλλάζουν!

To double vanos ναι δεν είναι valvotronic αλλά τι παίζει με την υποπίεση?
Ισχύει αυτό που λέει ο Ιταλος ή δεν έχει θέμα με την υποπίεση?
Το μοτερ είναι M52.

pank
25-02-13, 09:54
Ποιός άλλος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Από το http://www.autogasforum.gr εννοεί, έχω ανοίξει και εκεί σχετικά θέματα.

rapid_fast
25-02-13, 13:07
Πήγα σήμερα πρωί και το άφησα για τελευταία φορά.
Στην κουβέντα που έκανα με τον τεχνικό μου είπε ότι το μοτερ μου δεν είναι valvotronic ενώ στις ερωτήσεις μου για την πίεση του πνεύμονα κλπ δεν θυμάται και θα το τσεκάρει. Όσον αφορά τις τρύπες στην πολλαπλή εισαγωγής μου επανέλαβε ότι είναι standart και δεν τις αλλάζουν!

To double vanos ναι δεν είναι valvotronic αλλά τι παίζει με την υποπίεση?
Ισχύει αυτό που λέει ο Ιταλος ή δεν έχει θέμα με την υποπίεση?
Το μοτερ είναι M52.
Αν είναι standard οι τρύπες και δεν αλλάζουν,
και η πίεση του πνεύμονα είναι τόσο αυξημένη στη λειτουργία,
και τα μπέκ ψεκάζουν τόσο εκτός χρόνου
και εξακολουθείς να έχεις ατροφία,
τα σωληνάκια απο το μπέκ μέχρι την πολλαπλή είναι διπλωμένα..
Αν δεν είναι, όμως, ο άνθρωπος αυτός που λέγεται εγκαταστάτης
ή τεχνικός, είναι απλα... :jester:

pank
25-02-13, 13:43
To M52 έχει λειτουργία σαν τα valvotronic για την υποπίεση στο ρελαντί?

rapid_fast
25-02-13, 14:25
To M52 έχει λειτουργία σαν τα valvotronic για την υποπίεση στο ρελαντί?

Οτι και αν έχει, το πρόβλημα σου δεν είναι απο εκεί..
Οπότε μην ασχολείσαι κάν...

pank
25-02-13, 15:18
Οτι και αν έχει, το πρόβλημα σου δεν είναι απο εκεί..
Οπότε μην ασχολείσαι κάν...

Δεν είπα ότι το πρόβλημα είναι από εκεί. Απλά προσπαθώ να αντικρούσω τις πιθανές "βλακείες" που μου λένε κάθε φορά. πχ ο ιταλός είπε κάτι για υποπίεση στο ρελαντί και σε ερώτησή μου σήμερα μου είπαν ότι αυτό το μοτέρ δεν έχει θέμα με υποπίεσης αφού δεν είναι valvotronic.

Κάποιες εγκαταστάσεις στον εγκέφαλο του υγραερίου έχουν ειδικό κουμπί για valvotronic κινητήρες. Στο δικό τους κιτ δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Μήπως γι αυτό δεν μπορούν να το ρυθμίσουν? Βασικά επιμένουν ότι δεν φταίει η εγκατάσταση και το πρόβλημα βρίσκετε στη συνεργασία του υγραερίου με κάποιο εξάρτημα του αυτοκινήτου, το οποίο όμως δεν παρουσιάζεται στη βενζίνη επειδή το υγραέριο είναι ποιό "ευαίσθητο".

Τι να κάνω αν κάποια στιγμή με πάρουν τηλέφωνο και μου πουν ότι θέλω αλλαγή στη πχ βαλβίδα ρελαντί ή μοτέρ, MAF, Αισθητήρες Λάμδα, εκκεντροφόρου, στροφάλου κλπ.

Θα τους πω πληρώστε εσείς και αν το αυτοκίνητο στρώσει θα σας τα δώσω εγώ ... αλλά σιγά μην το δεχτούν...

rapid_fast
25-02-13, 16:05
Για να μην το κουράζεις το θέμα..
Η σου ανοίγουν τις τρύπες σωστά, και σου βάζουν τα μπέκ τα σωστά, ή δεν σώζεσαι..
1+1=2....

pank
27-02-13, 10:23
Για να μην το κουράζεις το θέμα..
Η σου ανοίγουν τις τρύπες σωστά, και σου βάζουν τα μπέκ τα σωστά, ή δεν σώζεσαι..
1+1=2....

Με πήραν τηλέφωνο ότι έγιναν όλοι οι έλεγχοι και μετά τον καθαρισμό της βαλβίδας ρελαντί & της Πεταλούδας το πρόβλημα λύθηκε. Έχω τις επιφυλάξεις μου αλλά θέλω να ελπίζω.
Θα το ξαναδούν σήμερα και μάλλον θα το πάρω το απόγευμα. Βέβαια πριν το πάρω θα τους πω να μπούμε στο πρόγραμμα και να δούμε τις ρυθμίσεις όπου τους είχα αναφέρει προφορικά ότι δεν θέλω η πίεση να ξεπερνά το 1,2 κλπ. Αν αρνηθούν θα βγάλω επι τόπου το τερματικό μου θα συνδεθώ και αν δεν είναι μέσα στα όρια θα γίνει φασαρία.

rapid_fast
27-02-13, 10:46
Με πήραν τηλέφωνο ότι έγιναν όλοι οι έλεγχοι και μετά τον καθαρισμό της βαλβίδας ρελαντί & της Πεταλούδας το πρόβλημα λύθηκε. Έχω τις επιφυλάξεις μου αλλά θέλω να ελπίζω.
Θα το ξαναδούν σήμερα και μάλλον θα το πάρω το απόγευμα. Βέβαια πριν το πάρω θα τους πω να μπούμε στο πρόγραμμα και να δούμε τις ρυθμίσεις όπου τους είχα αναφέρει προφορικά ότι δεν θέλω η πίεση να ξεπερνά το 1,2 κλπ. Αν αρνηθούν θα βγάλω επι τόπου το τερματικό μου θα συνδεθώ και αν δεν είναι μέσα στα όρια θα γίνει φασαρία.

Η βαλβίδα ρελαντί, έχει λογικά ένα σκοπό...
Να βλέπει πότε πέφτει το ρελαντί, και να δίνει σήμα στον εγκέφαλο για πρόσθετο καυσιμο..
Εάν έχει εσφαλμένη λειτουργία, σημαίνει οτι ανεξαρτήτως καυσίμου ύλης, το αποτέλεσμα
είναι ίδιο.
Η βενζίνη και το υγραέριο, δεν έχουν την ίδια ισχύ σαν καύσιμα.
Για να υπάρχει μια ισορροπία, εάν ο χρόνος ψεκασμού της βενζίνης είναι π.χ. 1 του υγραερίου
θα πρέπει να είναι +60% δηλαδή 1,6..
Αυτά, με το δεδομένο οτι ο πνεύμονας λειτουργεί στα 1,2, ενώ όταν είναι σε αναμονή
είναι κάπου στο 1,4 με 1,5..
Συνεπώς, εάν σβήνει με το ένα καύσιμο, αλλά όχι με το άλλο, έχεις ατροφία...
Για όλα τα κιτ υγραερίου, υπάρχει ένας πίνακας που προσδιορίζει το μέγεθος της τρύπας!!
και τα κατάλληλα μπέκ..
Αυτός ο πίνακας μπορεί να είναι βασισμένος στην ιπποδύναμη του κινητήρα, ή σε
κάποιους πίνακες πιο συγκεκριμένους που προκύπτουν απο μελέτες.
Εάν είναι βασισμένες στην ιπποδύναμη,
ένα όχημα που παρουσιάζει μέγιστη ιπποδύναμη 100 αλόγων στις 7000
δεν πρόκειται ούτε σε 1000 χρόνια να την πιάσει με LPG.
Εάν όμως την μέγιστη ιπποδύναμη την έχει στις 5000, θα μπορέσει..
Για αυτό, υπάρχει ρύθμιση, στις ΧΧΧΧ μεγάλες στροφές, το όχημα να περνάει σε
βενζίνη. Το ίδιο και σε αυτόματα, κατά το kick down..
1 πράγμα μπορείς να κάνεις..
Να δείς τον πίνακα, και το εγχειρίδιο εγκατάστασης του συστήματος.
Εκεί προσδιορίζει πιέσεις, τρύπες, μπέκ..
Και μόνο με αυτόν το τρόπο, μπορείς να τσιμπήσεις το μαστόρι για να κάνει τη δουλειά
του σωστά..

pank
27-02-13, 11:17
Η βαλβίδα ρελαντί, έχει λογικά ένα σκοπό...
...του σωστά..

Παναγιώτη εκτός από τις ευχαριστίες μου και πάλι να υπενθυμίσω ότι το κέρασμα ισχύει και αν κατέβεις Αθήνα ευχαρίστως θα πραγματοποιήσω την υπόσχεση. :hello:

pank
27-02-13, 19:25
Πρόχειρα να ενημερώσω ότι πήρα το απόγευμα το αυτοκίνητο και ναι νομίζω ότι όλα είναι οκ πλέον. Τεράστια η διαφορά και η λειτουργία είναι σαν την βενζίνη.
Τελικά το πρόβλημα ήταν στο καθάρισμα που δεν είχε γίνει ποτέ 12 χρόνια τώρα.:+1:

Όσον αφορά τις ρυθμίσεις θα τις βγάλω αναλυτικά το ΣΚ αλλά σε παρουσίαση που τους ζήτησα η πίεση στο υγραέριο ήταν στο 1,29 ενώ βγήκε πλέον και το κάτω όριο των 3,64 ms αφού μετά το καθάρισμα δεν χρειάζεται πλέον.

pank
01-03-13, 23:55
Τελικά όλα πήγαν καλά στο τέλος και η λειτουργία του kit είναι άψογη πλέον. Το μόνο που μένει είναι ξανακάνω νέες μετρήσεις της κατανάλωσης ώστε αν δούμε αν και εκεί θα έχω διαφορές. Μέχρι τότε στέλνω τις τελικές ρυθμίσεις του συστήματος. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και ειδικότερα τον Παναγιώτη και ελπίζω το Μ52 μου να αντέξει με το υγραέριο.

rapid_fast
02-03-13, 07:22
Ψίτ.. Να σου πω;;
Ήσουν μπροστά όταν το φτιάχνανε;
Μεταμορφωμένο είναι...

pank
02-03-13, 08:30
Όχι, δυστυχώς το κράτησαν μέσα 3 μέρες.
Μάλλον υπονοείς ότι δεν ήταν μόνο ο καθαρισμός το πρόβλημα.
Και εγώ κάτι τέτοιο νομιζω αλλά δεν παραδέχτηκαν κάτι παρότι τους ρώτησα.
Ίσως γιατί με χρέωσαν και 80 ευρώ για τον καθαρισμό.

rapid_fast
02-03-13, 10:02
Οκ..
Μεγαλώσαν τις τρύπες...

Dim77
02-03-13, 10:03
Άλλος ένας εγκαταστάτης που πλέον ξέρει τι να κάνει, αφού έμαθε σε αυτοκίνητο πελάτη....

rapid_fast
02-03-13, 10:13
Άλλος ένας εγκαταστάτης που πλέον ξέρει τι να κάνει, αφού έμαθε σε αυτοκίνητο πελάτη....

Και πήρε και ένα ογδονταράκι στην τσέπη..
(ενώ στην αρχή πήγε να γλυτώσει το πενηντάρικο)
Εγώ θα του είχα σπάσει τα μούτρα.. Ειδικά αν ήξερα οτι η βαλβίδα
ρελαντί πρωινού στα Ε46 δεν καθαρίζει γιατί είναι φίξ..

pank
02-03-13, 10:30
Και πήρε και ένα ογδονταράκι στην τσέπη..
(ενώ στην αρχή πήγε να γλυτώσει το πενηντάρικο)
Εγώ θα του είχα σπάσει τα μούτρα.. Ειδικά αν ήξερα οτι η βαλβίδα
ρελαντί πρωινού στα Ε46 δεν καθαρίζει γιατί είναι φίξ..

Μήπως εννοούσε μοτέρ ρελαντί? Στο πίσω μέρος της μηχανής τι βρίσκεται? Το ίδιο μου είχαν πει και στο συνεργείο της bmw όταν το είχα πάει και ζητούσαν 100 ευρώ για τον καθαρισμό επειδή και καλά ήταν σε δύσκολο σημείο χωρίς πρόσβαση !
@αμώτο! Με δουλεύουν κανονικά όλοι ή είναι η ιδέα μου ?

BMW Power
02-03-13, 11:12
Όλοι έχουμε πέσει θύματα μαστόρων

pank
16-03-13, 02:09
Οκ..
Μεγαλώσαν τις τρύπες...

Τελικά για τις τρύπες δεν ξέρω αλλά σίγουρα άλλαξαν παροχή στα μπεκ από μία για τα 6 μπεκ τώρα έχουν βάλει μία παροχή ανά τρία μπεκ. Από τον πνεύμονα φεύγει όμως μία παροχή όπου μετά το φίλτρο διαχωρίζεται σε δύο.

pank
16-03-13, 02:14
Νέα καθαρή μέτρηση κατανάλωσης από 10,5 με 11 σε βενζίνη 12 με 12,5 στο υγραέριο για μικτές συνθήκες χωρίς όμως κίνηση η μποτιλιαρίσματα, ενώ τα μισά χλμ είναι πάντα Εθνική με ταχύτητες 160 πάνω, κάτω.
Νομίζω είναι καλά αν υπολογίσουμε και το extra βάρος σχεδόν ενός ατόμου από την εγκατάσταση και το επιπλέον καύσιμο.

pank
24-04-13, 01:56
Με καθυστέρηση λόγω φόρτου εργασίας ενημερώνω.

Μετά από 1 μήνα καλής λειτουργίας ξανά ρεταρίσματα. Το πρόβλημα αυτή τη φορά ήταν πρόβλημα στο 4ο μπεκ του υγραερίου. Έγινε η αλλαγή ξανά ρύθμιση και πάλι όλα καλά. Στο μεταξύ και επειδή στα ρεταρίσματα άνοιξε λαμπάκι μηχανής και καταγράφηκε 2-3 φορές βλάβη στο θερμοστάτη έγινε και εκεί αλλαγή. Κόστος 117 ευρώ συνολικά στο Carlo.

Μέση κατανάλωση μετά από νέες μετρήσεις 12-12,5 λίτρα σταθερά από 10,5 με 11 της βενζίνης.

Σήμερα πρόσθεσα 600 ml λάδι μετά από κίτρινο λαμπάκι χαμηλής στάθμης. Δεδομένου ότι μέχρι σήμερα δεν συνήθιζα να προσθέτω μεταξύ των αλλαγών λαδιού κάθε 10000 χλμ ελπίζω να μην πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ. Ίσως βέβαια να είναι σύμπτωση αφού σε κάθε αλλαγή είμαι μπροστά και τους λέω να μην βάζουν παραπάνω οπότε μπορεί να ήταν από την αρχή χαμηλά. Ίσως πάλι να είναι φυσιολογικό αφού πλέον η καύση με υγραέριο έχει σημαντικά μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Τέλος τα κομπιάσματα και τα σβησίματα δεν έχουν διορθωθεί πλήρως αλλά έχουν βελτιωθεί σε ένα ποσοστό 90% θα έλεγα. Πχ κομπιάσματα έχω μερικές φορές σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και τις στροφές κάτω από 1500. Το σβήσιμο μου κάνει συνήθως στην όπισθεν σε μανούβρες παρκαρίσματος και όχι πλέον σε στάση από κίνηση. Αυτό καμιά φορά αλλά πολύ ποιο σπάνια το κάνει και στη βενζίνη. Μου πρότειναν να αλλάξω μοτέρ ρελαντί. Εσείς τι λέτε?

Sras
12-07-13, 22:02
Πέρασα μία βόλτα από το συνεργείο της BMW σήμερα για να επαναφέρω τις στοφές του ρελαντί στις 720 διότι για δοκιμή της είχαμε πάει 770. Κατά την ανάγνωση του εγκεφάλου βγήκε μία καταγραφή βλάβης (πριν 20 ώρες) στον αισθητήρα Λ μετά τον καταλύτη. Να αρχίσω να ανησυχώ.:(
Αρχίσαν βλάβες από το αέριο ?

Σήμερα πάντος με την θερμοκρασία 14-18 νομίζω ήταν αισθητά καλύτερο το αυτοκίνητο. Δεν μου έσβησε καθόλου και δεν έκανε κάποιο έντονο κόμπιασμα.

Κατάφερα σήμερα επίσης να επικοινωνήσω με τον εγκέφαλο του αερίου.
Με windows 7 & 64bit παρακαλώ, απευθείας γιατί με virtual pc δεν έπαιζε.
Επισυνάπτω τις ρυθμίσεις αυτές όπως έχουν γίνει μέχρι σήμερα.
Τελικά έχουν γίνει manual ρύθμισεις. Αυτό τα κατάλαβα γιατί παίζοντας λίγο στα αυτόματα προγράμματα οικονομικό, κανονικό και σπορ το αυτοκίνητο πάντου ήταν εμφανώς χειρότερο.


Εχω βάλει υγραεριο από τον Μάρτιο 2010.Το αυτοκίνητο έχει κάνει 50.000 χλμ περίπου και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα που να ωφελείται στο υγράεριο.
Μιλάμε για Ε46 στεπτρονικ 2800 κ.ε. Του 2000 με 255000 χλμ.ΟΣον αφορά την οικονομία έχουμε και λέμε.
Κατανάλωση με βενζίνη περίπου 12-13 στα 100 χλμ.Με υγράεριο περίπου 14-15 στα εκατο(εντός πόλης αμφοτερες).διαφορα τιμής βενζίνης (σούπερ αμόλυβδη) και υγραεριου περίπου 1 ευρώ στο λιτρο.(Ισως να είναι και παραπάνω).
Δηλαδή 1.90χ12=22.80
15χ0.90=13.50
Διάφορα =9.30 ευρώ στα 100 χλμ.ητοι 9.30χ 500=4650 ευρώ συνολικά.
Κόστος τοποθέτησης μαζί με υπουργείο και ΚΤΕΟ 1850 ευρώ.
Τελική διάφορα =2850 ευρώ.δηλαδη σε λίγο θα απόσβεσω και την αξία του αυτοκινήτου μου μιας και δεν πιάνει πάνω από 3500-4000ευρω.

Sras

pank
12-07-13, 22:34
Εχω βάλει υγραεριο από τον Μάρτιο 2010.Το αυτοκίνητο έχει κάνει 50.000 χλμ περίπου και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα που να ωφελείται στο υγράεριο.
Μιλάμε για Ε46 στεπτρονικ 2800 κ.ε. Του 2000 με 255000 χλμ.ΟΣον αφορά την οικονομία έχουμε και λέμε.
Κατανάλωση με βενζίνη περίπου 12-13 στα 100 χλμ.Με υγράεριο περίπου 14-15 στα εκατο(εντός πόλης αμφοτερες).διαφορα τιμής βενζίνης (σούπερ αμόλυβδη) και υγραεριου περίπου 1 ευρώ στο λιτρο.(Ισως να είναι και παραπάνω).
Δηλαδή 1.90χ12=22.80
15χ0.90=13.50
Διάφορα =9.30 ευρώ στα 100 χλμ.ητοι 9.30χ 500=4650 ευρώ συνολικά.
Κόστος τοποθέτησης μαζί με υπουργείο και ΚΤΕΟ 1850 ευρώ.
Τελική διάφορα =2850 ευρώ.δηλαδη σε λίγο θα απόσβεσω και την αξία του αυτοκινήτου μου μιας και δεν πιάνει πάνω από 3500-4000ευρω.

Sras

Θα βοηθούσε να μας πεις τι σύστημα έχεις βάλει και που