PDA

Επιστροφή στο Forum : βελτιωση ηχου σε Ε39


AlexVag
31-01-13, 18:09
Γεια σας παιδια. Τις τελευταιες μερες κυκλοφορω με ενα passat cc του πατερα μου...πολυ ομορφο αυτοκινητο με πολλα μπιχλιμπιδια επανω και αυτοματο...απο ολα αυτα δεν ζηλευω τιποτα. Αλλα αυτο που ζηλεψα σιγουρα ειναι η ποιοτητα του ηχοσυστηματος και αποφασισα να κανω καποια βελτιωση σε αυτο που εχει η bmw μου.

Να πω εξ αρχης οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με τον ηχο σε αυτοκινητα οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες λυσεις. Το αυτοκινητο ειναι Ε39 του 97 και το μονο που εχω αλλαξει ειναι το γεγονος οτι εδω και 2 χρονια εχω τοποθετησει μια πηγη της dynavin. http://dynavin.gr/products/item/dynavin-d99-dvn-e39a-windows-3g-internet?category_id=1

Τι θα μου προτεινατε να αλλαξω για να εχω καλυτερο ηχο? δεν θελω κατι τρομερο...απλα ενα καλο αποτελεσμα, να μπορω να ακουω αξιοπρεπεως δυνατα μουσικη χωρις να παραμορφωνεται ο ηχος. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω ηχεια. Αλλα πρεπει να βαλω και ενισχυτη? εαν ναι αυτο μπορει να γινει χωρις πολλα κοψε ραψε? Εχετε να μου προτεινετε κατι συγκεκριμενο? Αυτο που με ενδιαφερει πανω απο ολα ειναι να μην κοψω τιποτα και η λυση να ειναι plugnplay

Ευχαριστω

giotiss
31-01-13, 18:28
1η και απαραίτητη κίνηση είναι να μπει ένας ποιοτικός ενισχυτάκος ο οποιος θα καθαρίσει το σήμα που φτάνει στα ηχεία που ήδη έχεις. Ότι ηχείο και αν βάλεις , ακόμη και το καλύτερο, εαν δε δέχεται σωστό, καθαρό και όμορφο σήμα δε θα μπορέσει να σου παίξει αυτό που περιμένεις . Οπότε εγκατάσταση ηχείων χωρίς ενισχυτή δεν έχει νόημα. Αν τοποθετήσεις έναν ενισχυτή με τα ηχεία που ήδη έχεις λογικά θα σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα μιας και δε ζητάς και πολλά πράγματα απ ότι καταλαβαίνω... Ένα θέμα ακόμη είναι η πηγή η οποία δε γνωρίζω καθόλου τι δυνατότητες έχει ...

AlexVag
31-01-13, 18:46
Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω βαλει λινκ της πηγης αλλα δεν λεει και πολλα. ποια στοιχεια της πηγης θα βοηθουσαν? αυτο που θελω ειναι να παρω ενα σετακι (ηχεια και ενισχυτη) που θα μπορει να τα αξιοποιησει η πηγη μου. Δεν υπαρχει λογος να παρω μεγαλο ενισχυτη και καλα ηχεια ενω δεν θα εχω την αντιστοιχη αποδοση απο την πηγη... Γενικα για τι κοστος μιλαμε? 300-400-500 ευρω?

giotiss
31-01-13, 18:53
πες μου τι διαθέτεις και θα σου πω τι μπορείς να κάνεις

AlexVag
31-01-13, 19:07
σιγουρα δεν θελω να δωσω πανω απο 500 ευρω σε καμια περιπτωση, αλλα δεν θελω να δωσω και 200 ευρω και να πανε χαμενα χωρις να δω αποτελεσμα. ενα λογικο ποσο θεωρω οτι ειναι εκει κοντα στα 350-400 ευρω. γενικα θελω κατι οικονομικο που να αξιζει ομως τον κοπο και το χρημα που θα δωσω.

giotiss
31-01-13, 20:08
Το ποσό που αναφέρεις είναι ότι πρέπει για ένα αξιοπρεπή ενισχυτή μέσης κατηγορίας μαζί με την καλωδίωση του. Είναι το πρώτο πρώτο και πιο λογικό βήμα που μπορείς να κάνεις άλλωστε ξεκινώντας την βελτίωση. Αν από εκεί και πέρα θέλεις το κάτι παραπάνω τότε μπορείς να μπεις στη διαδικασία αλλαγής μεγαφώνων, τοποθέτησης μόνωσης , προσθήκης υπογούφερ κλπ κλπ/ Προσοχή , το όλο θέμα δε θέλει βιαστικές κινήσεις ...

kefalismos
31-01-13, 23:41
Για αξιοπρεπώς δυνατά χωρίς παραμορφώσεις , θελει ενισχυτή + woofer απαραιτήτως . Είσαι διατεθημένος για κάτι τέτοιο ?
Αν δεν υπάρχει woofer να πάνε τα όλα τα μπάσα εκεί , ωστε να μην έχουν να τα παίξουν τα εσωτερικά ηχεία - τα οποία θα παίξουν πλέον σε ένταση τις υψηλότερες συχνότητες , δυνατά δεν έχει . Να το γνωρίζεις αυτό . Όλα σε αυτό πατάνε .

giotiss
01-02-13, 08:15
Το ότι δε θα υπάρχει υπογούφερ δε σημαίνει πως τα υπόλοιπα ηχεία θα είναι αναγκασμένα να παίξουν τις συχνότητες αυτού. Μπορεί ο φίλος να μην έχει σκοπό να βάλει υπογούφερ οπότε πολύ εύκολα από τα crossover του ενισχυτή μπορεί να κάνει αποκοπή συχνοτήτων στα 120-130hz ας πούμε και να μην υπάρχει πρόβλημα , πάντα σε νορμάλ καταστάσεις , με τα ηχεία που ήδη έχει. Φυσικά αυτό δεν είναι αρμονικός-ισορροπημένος ήχος μιας και θα υπάρχει μια ακουστική "τρύπα" από τα 120-130hz και κάτω αλλά αυτό είναι θέμα του ανθρώπου. Παντως δεν είναι σε καμία περίπτωση απαραίτητο να έχουν πρόβλημα τα ηχεία. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα λείπουν αρκετές συχνότητες...

Leonidas_Thess
01-02-13, 08:39
H Λυση ειναι μια και μοναδικη για το 39αρι . Εγω φοραω Μπροστα και πισω διαιρουμενες Μοναδες της Morel παρεα με 2 ενισχυτες (1 μονοκαναλο - 1 τετρακαναλο) ενα Sub διπλοπυνικο 12'' με την μαμα πηγη και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο . Η μονη ενσταση ειναι οτι το μπασο δεν περναει ευκολα στην καμπινα λογω της μονωσης του συγκεκριμενου μοντελου και θελει αρκετα watt για να περασει στην καμπινα.

giotiss
01-02-13, 11:19
Φίλε μου υπάρχουν πολλές λύσεις. Θα μπορούσες επίσης να κόψεις τη λαμαρίνα που χωρίζει το σαλόνι του αυτοκινήτου με το πορτ παγκάζ για να περνάνε ακόμη πιο εύκολα οι χαμηλές από το υπογούφερ αλλά το βασικό θέμα είναι το ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ

kefalismos
01-02-13, 13:18
Το ότι δε θα υπάρχει υπογούφερ δε σημαίνει πως τα υπόλοιπα ηχεία θα είναι αναγκασμένα να παίξουν τις συχνότητες αυτού. Μπορεί ο φίλος να κάνει αποκοπή συχνοτήτων στα 120-130hz .

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα λείπουν αρκετές συχνότητες...

Απάντησες μόνος σου πιστεύω . Πρακτικά , αυτό ακριβώς σημαίνει !
Η πρόταση που έγραψες δεν έχει ουσιώδη λόγο ύπαρξης . Δε δουλεύει δηλαδή σαν αποτέλεσμα , δε το κάνει κανένας αυτό γιατι μετά απλά δεν ακούς μουσική..

ziaba
01-02-13, 13:26
Γεια σας παιδια. Τις τελευταιες μερες κυκλοφορω με ενα passat cc του πατερα μου...πολυ ομορφο αυτοκινητο με πολλα μπιχλιμπιδια επανω και αυτοματο...απο ολα αυτα δεν ζηλευω τιποτα. Αλλα αυτο που ζηλεψα σιγουρα ειναι η ποιοτητα του ηχοσυστηματος και αποφασισα να κανω καποια βελτιωση σε αυτο που εχει η bmw μου.

Να πω εξ αρχης οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με τον ηχο σε αυτοκινητα οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες λυσεις. Το αυτοκινητο ειναι Ε39 του 97 και το μονο που εχω αλλαξει ειναι το γεγονος οτι εδω και 2 χρονια εχω τοποθετησει μια πηγη της dynavin. http://dynavin.gr/products/item/dynavin-d99-dvn-e39a-windows-3g-internet?category_id=1

Τι θα μου προτεινατε να αλλαξω για να εχω καλυτερο ηχο? δεν θελω κατι τρομερο...απλα ενα καλο αποτελεσμα, να μπορω να ακουω αξιοπρεπεως δυνατα μουσικη χωρις να παραμορφωνεται ο ηχος. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω ηχεια. Αλλα πρεπει να βαλω και ενισχυτη? εαν ναι αυτο μπορει να γινει χωρις πολλα κοψε ραψε? Εχετε να μου προτεινετε κατι συγκεκριμενο? Αυτο που με ενδιαφερει πανω απο ολα ειναι να μην κοψω τιποτα και η λυση να ειναι plugnplay

Ευχαριστω

εάν σ ενδιαφέρει πουλάω έναν ενισχυτή 4 κανάλο κ ένα σαμπ 12άρι σε καλες τιμές κ σε καλή κατάσταση κ τα 2 ΔΕΣ στ αγγελίες του φόρουμ. Θα πάρεις ακόμα ένα ζευγάρι ηχεία διερουμενα για μπροστά κ θα σαι μια χαρά.

giotiss
01-02-13, 13:34
Φίλε μου εξαρτάται. Μια χαρά λόγο ύπαρξης μπορεί να έχει ένας ενισχυτής πάνω σε μια διαιρούμενη μονάδα ακόμη και χωρίς υπογούφερ. Δηλαδή με το χάλια σήμα και την τεράστια παραμόρφωση της πηγής η μονάδα μας μπορεί να αναπαράγει συχνότητες κάτω των 120hz ενώ όταν βάλουμε ενισχυτή όχι ? Απλά λογικά μετά την εγκατάσταση του ενισχυτή ο ιδιοκτήτης μιας και θα έχει τα γκάζια στα χέρια του θα θελήσει να ακούσει με αρκετά περισσότερα db και δε θα αρκεστεί στα λίγο περισσότερα που το πιο πιθανό είναι να μπορεί να αποδώσει το ηχείο του ακόμη και κάτω των 100hz θα κάψει τα ηχεία αυτά(συμβαίνει τις περισσότερες φορές). Θέλω λοιπόν να πω το εξής: Αν δεν υπάρχουν τρελές απαιτήσεις σε στάθμες τα ηχεία δεν είναι δυνατόν να παίζουν full range με την πηγή και να μη μπορούν να παίξουν μετά την προσθήκη ενισχυτή που ούτως ή άλλως θα δέχονται πολύ καθαρότερο και όμορφο σήμα από πριν. Σίγουρα θα παίξουν πιο καθαρά, πιο ομαλά και σίγουρα και πιο δυνατά απλά δε μπορούμε να ζητήσουμε και πολλά πράγματα από τα καημένα ... Το θέμα είναι πόσο μακριά θέλει να το πάει ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου !

kefalismos
01-02-13, 13:52
Πάντως για να κάψεις ηχείο πρέπει να έχεις κάλο στο αυτί που λέω κ εγώ ... Το ακούς ότι παίζει παραμόρφωση δε το δίνεις κ άλλο ένταση ... Κάνεις ρύθμιση στο 1/4 του ενισχυτη και δεν καις τίποτα ...
Εγώ δε συμφωνώ στο ότι βάζω ενισχυτή και μετά τον γκαζώνω . Θα του τον κάνει μια ρύθμιση αυτός που θα περάσει τον ήχο και δε θα ξαναπειραχτεί η ρύθμιση.

foul range εχεις ακούσει πως παίζει το 39άρι έτσι ? Πρακτικά δε παίζει φουλ range ... 13άρι ηχείο δε βγάζει ήχο χαμηλού είτε το ρυθμίσεις για foyl είτε όχι . το γνωρίζεις . Μπρος πίσω 13άρι έχει έχει το 39άρι.
Εδώ 16.5άρι και πάλι δε παίρνει τα πόδια του στα χαμηλά .

Οπότε εγώ προτείνω οπωςδήποτε κάτι σε woofer μιας και είμαι της άποψης αν είναι να σκαλίσουμε , να βγάλουμε και αποτέλεσμα . Μην κάνουμε μισές δουλιές . Ενισχυτής σε 13άρι χωρίς woofer είναι για μένα μισες δουλιές και δεν αξίζει τα λευτά του σε καμιά περίπτωση .

Επί του πρακταίου θεματογράφε . Πολύ χοντρικά . 300 ευρώ 5/6κάναλος ενισχυτής , 100 καλωδίωση , 150 subwoofer , 50 ευρώ περαστικά . 600 ευρώ .
Ή 600 ευρώ για τα παραπάνω ή δεν ασχολείσε καν .
Με μεταχειρισμένο woofer + ενισχυτή πας κατευθείαν στα 350 ευρώ όλα μαζί τοποθετημένα . Διαλέγεις και παίρνεις .

giotiss
01-02-13, 14:18
Δεν υπάρχει ούτε 5 κάναλος ούτε υπογούφερ με 150 ευρώ που μπορεί να βγάλει μπάσο μέσα στο e39 πόσο μάλλον να γεμίσει τον τεράστιο όγκο του αυτοκινήτου. Με λίγα λόγια αν θέλήσει να γεμίσει με χαμηλές συχνότητες αυτό το αμάξι θα πρέπει το υπογούφερ να οδηγηθεί μόνο του από μονοκάναλο με τουλάχιστον 1kw και δε νομίζω πως υπάρχει κάποιο ηχείο της τάξης των 150 ευρώ (υπολόγισε και την κούτα) το οποίο μπορεί να αντέξει αυτό το ρεύμα.

kefalismos
01-02-13, 15:36
Ένα πράγμα θα σου πω και σκέψου το . Οι λύσεις δεν ειναι ή δεν βάζω woofer ή βάζω 1kw . Τα υπερβολικά πράγματα - καγκουριές . Αυτή την λογική εγώ την λέω μηδενισμό και διαφωνώ από όλες τις απόψεις .
9/10 θα καλυφτούν από αυτά που έγραψα .
Από εκεί και πέρα καθένας έχει την άποψη του , διαβάζει και κρίνει αυτά που λέμε .
Θεωρώ αστεία την όποια συζήτηση για 1kw σε sub αυτοκινήτου .

giotiss
01-02-13, 15:41
Μιλάμε για e39... Το 1kw = με 250rms σε ένα απλό 5πορτο...

kefalismos
01-02-13, 15:46
Το έχω το ε39 με 250 rms ... Και διαφωνώ καθετα με αυτό που λες . Πρώτος είσαι με 250 rms .

GIANNHS M
01-02-13, 22:23
εγω το μονο που εχω να πω ειναι πως οτι επιλογη κ να κανεις στην τελικη καλο θα ητανε να παιξειςμε δυο ενισχυτες!ενας καθαρα για το sub κ ενας για την τετραδα ηχεια.κ αυτο γιατι πιστευω πως σαφως μπορεις να ρυθμισεις καλυτερα τον ηχο κ αφετερου ΑΝ σου καει ο ενισχυτης του sub δεν μενεις απο ηχο αλλα μονο απο γουφερ!!!

AlexVag
02-02-13, 13:37
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..το μεγιστο που θα κανω ειναι να αλλαξω ηχεια και να βαλω εναν ενισχυτη...δεν θελω σε καμια περιπτωση να εχω ενα "κουτι" στο πορτ μπαγκαζ...απλα δεν ξερω τι δυνατοτητες εχουν τα ηχεια που φοραει απο μαμα...δλδ αυτο που περιοριζει ειναι τα ηχεια η ο ενισχυτης?

ziaba
02-02-13, 17:03
τα μαμα ηχεία θα ναι τις πλάκας κ πολλών χρόνων σιγά μην σηκώνουν ενισχυτη. αν δε θες κουτί πίσω τότε βαλε ένα ζευγάρι 6χ9 πίσω για κ ένα ζευγάρι διερουμενων μπροστά οδήγησε τα με έναν ενισχυτη με ανάλογες ρυθμίσεις θα σαι οκ. απλά να ξερεις δε θα χεις το ίδιο αποτέλεσμα όπως θα είχες με ένα σαμπακι