PDA

Επιστροφή στο Forum : σταμπες κατω απο κουκουλα.


paganis
01-02-13, 20:34
πηγα σημερα να ξεκουκουλωσω την ζετα...και στο καπο διαπιστωσα πως υπαρχει μια σταμπα..οχι θαμπωμα...περισσοτερο σαν διχρωμια...
πιθανοτατα ειναι απο την υγρασια...που εγκωβιστηκε λογω βροχης,,τις προηγουμενες μερες...
υπαρχει καποιος τροπος,,,να διωρθωθει....,ή παμε για βαψιμο καπο..?

bimmerm
01-02-13, 21:00
φιλε στον πλατων να σου πει!!!

Driver M
01-02-13, 21:06
πηγα σημερα να ξεκουκουλωσω την ζετα...και στο καπο διαπιστωσα πως υπαρχει μια σταμπα..οχι θαμπωμα...περισσοτερο σαν διχρωμια...
πιθανοτατα ειναι απο την υγρασια...που εγκωβιστηκε λογω βροχης,,τις προηγουμενες μερες...
υπαρχει καποιος τροπος,,,να διωρθωθει....,ή παμε για βαψιμο καπο..?
Πόσες μέρες την είχες κουκουλωμένη?
Γιατί για να γίνει ζημιά χρειάζεται να έβαλες κουκούλα ενώ είχε υγρασία το αμάξι και να την άφησες και για αρκετό καιρό (κανα 2 βδομάδες σίγουρα).

Δε νομίζω να έχει μόνιμη ζημιά.
Λογικά με ένα ελαφρύ γυάλισμα θα είναι οκ.

paganis
01-02-13, 22:35
επειδη φτιαχνω τον σκαραβαιο , στο γκαραζ...η ζετα ειναι σε εξωτερικο παρκιν...
την ζετα την ξεσκεπαζω...με υγρασια...δυστηχως ομως την περασμενη βδομαδα,,με τις βροχες...την αφησα επανω...και να τωρα τα αποτελεσματα...
ειναι λες και εχει ποτισει το βερνικι...δεν ειναι θαμπο...αλλα ενα τονο πιο σκουρο....

Bassakos
02-02-13, 00:51
λογικα την ειδε ηλιος μετα απο βροχη, και "εβρασε" η υγρασια αναμεσα στην κουκουλα και το αμαξι, μακαρι να κανω λαθος , αλλα μαλλον δεν το γλυτωνεις το βαψιμο ....

Driver M
02-02-13, 01:21
επειδη φτιαχνω τον σκαραβαιο , στο γκαραζ...η ζετα ειναι σε εξωτερικο παρκιν...
την ζετα την ξεσκεπαζω...με υγρασια...δυστηχως ομως την περασμενη βδομαδα,,με τις βροχες...την αφησα επανω...και να τωρα τα αποτελεσματα...
ειναι λες και εχει ποτισει το βερνικι...δεν ειναι θαμπο...αλλα ενα τονο πιο σκουρο....
Όπως και να'χει, δοκίμασε ένα καλό γυάλισμα με χοντρή αλοιφή κι αν δεν δεις διαφορά, τότε όντως δεν το γλιτώνεις το βάψιμο.
Κρίμα πάντως, αν και η κουκούλα όντως μπορεί να δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα αν δεν εφαρμοστεί σε εντελώς στεγνό και καθαρό αμάξι.

paganis
04-02-13, 18:46
σημερα λοιπον...ανεβηκα θρακ/νες..και ειδα το αμαξι ξανα...
οι σταμπες δεν υπηρχαν πουθενα...ως δια μαγειας ειχαν εξαφανιστει...και το χρωμα ηταν αψογο
οσο και να το κοιταγα...απο οποια γωνια...δεν υπηρχε τιποτα...! τι να πω ...τυχερος ειμαι....αλλα και περιεργος τι εγινε...

jkourkoulis
04-02-13, 20:36
Είναι μήνυμα από το αυτοκίνητο προσπαθεί να σου πει ότι θέλει βόλτα!

paganis
05-02-13, 17:50
γι αυτο και εγω , σημερα της εκανα...μια καλη βολτα γυρω στους θρακ/νες...και ξεμπουκωσε

zografias
05-02-13, 18:29
γι αυτο και εγω , σημερα της εκανα...μια καλη βολτα γυρω στους θρακ/νες...και ξεμπουκωσε
Μόνος??? Όλοι μαζί είχαμε πει... :banhim: