PDA

Επιστροφή στο Forum : φιλτρο καμπινας απορια


leonidaskal
05-02-13, 07:15
ρε παιδια εχει αλλαξει κανενας το φιλτρο κασμπινασ στο ζ3 του
που στο καλο ειναι αυτο γιατι ειπα να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου και στο ζετακι μου και να το αλλαξω το ατιμο.οι αποριες ειναι οι εξης
1.που ειναι το ατιμο
2.ποσο στοιχιζει το ατιμο
3.ειναι δυσκολο να βγει,γιατι δεν ειμαι να κατεβαζω κανα ταμπλο οπως στο golf που ειχα

οποιος μπορει να βοηθησει καλοδεχουμενος

aaaa μην ξεχασω αν υπαρχει σχετικο thread μου το λετε

Nickolas_s2k
05-02-13, 08:32
Στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει ΕΝΑ ειδος λατερνας.. Αυτη που ΔΕΝ εχει καν φιλτρο καμπινας

leonidaskal
05-02-13, 23:21
καντο μου πιο λιανα ρε συ νικολας γιατι δε σε πιανω
και δε νομιζω να σε πειραξε προυγουμενο θεμα γιατι σιγουρα δεν απευθυνομουν για κανεναν εδω μεσα
οι φωτο και μονο που βλεπω δεν προδιδουν κατι τετοιο

Dim77
05-02-13, 23:36
Ο Νικόλας εννοεί ότι δεν έχει φίλτρο καμπίνας το Ζ3 γενικά.

Αν υπήρχε φίλτρο καμπίνας σε αυτή την ενότητα ανταλλακτικών (http://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_2.2i-M54/browse/heater_and_air_conditioning/), θα έβρισκες υποκατηγορία ''microfilter'' όπως σε άλλα μοντέλα.

zografias
05-02-13, 23:48
Αλήθεια λένε... Ούτε εγώ έχω βρει!

leonidaskal
06-02-13, 00:13
ok αυτο δεν το ηξερα
και την μυρωδια που μου βγαζει το καλοριφερ πως την ξεφορτωνομαι ρε παιδια
οοοοχι δεν εχω παραφλου απο διαροη στην καμπινα το εψαξα

Nickolas_s2k
06-02-13, 07:13
Χαχα οχι ρε λεωνιδα την πλακιτσα συνεχισα περι λατερνας θελοντας να σου πω οτι η ζ3 δεν εχει φιλτρο καμπινας! Για να απαλλαγεις απο αυτη την οσμη που λες υπαρχει ειδικο σπρευ που ριχνεις μεσα σε ολους τους αεραγωγους ειναι μυκητοκτονο και αφου ψεκασεις μετα ανοιγεις τον αερα να κυκλοφορησει

sakis4paok
06-02-13, 10:29
Χαχα οχι ρε λεωνιδα την πλακιτσα συνεχισα περι λατερνας θελοντας να σου πω οτι η ζ3 δεν εχει φιλτρο καμπινας! Για να απαλλαγεις απο αυτη την οσμη που λες υπαρχει ειδικο σπρευ που ριχνεις μεσα σε ολους τους αεραγωγους ειναι μυκητοκτονο και αφου ψεκασεις μετα ανοιγεις τον αερα να κυκλοφορησει
Υπαρχει και η λεγομενη <χειρομβοβιδα> ειναι παλι σπρευ σε μπουκαλι μιας χρησης ομως.Αναβεις το καλοριφερ στο φουλ την <ριχνεις> μεσα μεχρι να τελειωσει και τελος.
Υπαρχει βεβαια και δευτερη λυση η απολυμανση με συσκευη οζον αλλα πολυ λιγοι την εχουν.

paganis
06-02-13, 11:59
Στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει ΕΝΑ ειδος λατερνας.. Αυτη που ΔΕΝ εχει καν φιλτρο καμπινας

λατερνατζη....η μανιβελα ...ξερεις πως αλλαζει???? φερνω κανα 2 γυρες στην δικη μου...και ακομα βαραει τσουφιες...

Dimpas
06-02-13, 11:59
Τι μυρωδιά σου βγάζει το καλοριφέρ ?
Υπαρχει περίπτωση να είναι μύκητες στην βαπορέτα του Α.C αλλά υπάρχει περίπτωση να χάνει το σώμα του καλοριφέρ και να μυρίζεις το αντιψυκτικό που εξατμίζεται !
Τσέκαρε πρώτα αυτό !

leonidaskal
07-02-13, 22:17
οχι οχι οχι, το ειπα...... αντιψυκτικο δεν παιζει .ειμαι 100 τις 100 σιγουρος το κοιταξε και τεχνικος
νικολα ολα καλα φιλε
θα κανω μια απολυμανση και βλεπουμε

Z3_Roadster
22-06-13, 16:42
Το Ζ3 δεν έχει φίλτρο καμπίνας...