PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση και λάστιχα.


Dim77
13-02-13, 23:01
Διαφορά στην κατανάλωση απλά με άλλη κατηγορία ελαστικών.

Τα τελευταία χρόνια, τα ελαστικά έχουν μια διαβάθμιση, ανάλογα με το πόσο φιλικά είναι στο περιβάλλον και τι απόδοση προσφέρουν σε φρενάρισμα σε βρεγμένο οδόστρωμα.
Θα δείτε μια κλίμακα σε ένα ταμπελάκι από A-G από το πιο οικονομικό στο πιο ενεργοβόρο (στην κύλιση) και επίσης από A-G στην απόδοση του (από καλύτερο σε χειρότερο).
Δεν της έδινα καμιά απολύτως σημασία.:owned:

Πολλά σύγχρονα οικονομικά-οικολογικά ελαστικά μεσαίας κατηγορίας έχουν καλή βαθμίδα στην κατανάλωση.
Αντίστοιχα σε χειμερινά είναι συνήθως ''στον πάτο'' σε αυτή την κατηγορία.

Αλλάζοντας ελαστικά τέλος Οκτωβρίου, είπα να εκμεταλλευτώ μιας προσφοράς και να βάλω τα Bridgestone Blizzak LM-30. (Υπάρχουν και τα ολόφρεσκα LM32 αλλά η προσφορά ήταν πολύ καλή).

Τα έβαλα λοιπόν στην Carina ε.
Διάσταση 185-65-14 με δείκτη ταχύτητας Τ (190kmh), αντί των Continental Premium Contact2 195-60-14 Η(210Kmh).

Ήξερα φυσικά ότι ο χειμώνας της Αττικής συνήθως δεν απαιτεί τέτοιες υπερβολές, αλλά είχα σκοπό να κινηθώ και σε χιόνια παρότι τελικά ακυρώθηκε αυτό λόγω άλλων συνθηκών και δεν τα απόλαυσα στο φυσικό τους περιβάλλον.

Στην Αττική λοιπόν...
Από την πρώτη στιγμή απόλαυσα την φοβερή πρόσφυση, αλλά και την αύξηση της κατανάλωσης σε βαθμό που ανησύχησα νομίζοντας ότι κάτι συνέβη στο αυτοκίνητο (αποκλείεται-Toyota:smokin:).

Μετά από 2000+ κάτι χιλιόμετρα είμαι πεπεισμένος ότι η κατανάλωση έχει ανέβει κοντά στο 20% από τα προηγούμενα ελαστικά μειωμένης τριβής κύλισης.

Οι μετρήσεις μου είναι αυτές με τα χειμερινά (τα γεμίσματα είναι όλα ανά 300-450χλμ οπότε δεν τίθεται θέμα απλής βόλτας) σε lt/100km:

10.21
10.22
9.38
10.66
10.3

Και οι τελευταίες με τα Θερινά. (τα γεμίσματα είναι όλα ανά 350-500χλμ).


8.68
7.07
8.26
7.91
8.46
7.83

Η οδήγηση ήταν σε παρόμοιες συνθήκες και διαδρομές. Μέσος όρος κοντά στο 8 για τα θερινά, λίγο πάνω από 10 για τα χειμερινά.

Τα χειμερινά ελαστικά προσφέρουν κάτι πολύ σημαντικό, όπως εκπληκτική πρόσφυση ακόμα και σε απλές συνθήκες χειμώνα (ψιλοβροχο, γλίτσα, πλυμμηρισμένο οδόστρωμα, χιόνι), αλλά έχουν σοβαρή αύξηση της κατανάλωσης. Πιθανόν είναι και θέμα μοντέλου, αλλά τελικά τα ταμπελάκια που προσδιορίζουν αυτά τα στοιχεία (π.χ. κατανάλωση) δεν είναι τυχαία.
Εγώ ομολογώ και πάλι, ότι δεν τους έδινα καμιά σημασία.

Όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω αυτή τη διαφορά που παρατήρησα από λάστιχο της κατηγορίας B σε F...

Για τα χειμερινά, τα προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει 2ο σετ ζάντες ή κάνει χιλιόμετρα με πιθανότητα κακών καιρικών συνθηκών (στεγνώνουν τον πλημμηρισμένο δρόμο είπαμε τα άτιμα)...Για τη όμορφη Βόρεια Ελλάδα δε, ανεπιφύλακτα για 4-5 μήνες.

Απλά μου έκανε εντύπωση η διαφορά στην κατανάλωση γιατί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το ξέρω καλά και είναι σχετικά σταθερό στο τι καίει.

Υ.Γ. Αναρτώ το θέμα στην ''χειμερινή οδήγηση'' γιατί κυρίως τα χειμερινά ελαστικά από ότι έψαξα είναι σε τόσο κακή κατάταξη στην οικονομία. Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα παραδείγματα-εμπειρία και με άλλα, να τα προσθέσει και να το αλλάξουμε ενότητα.
(Φυσικά και άλλοι με χειμερινά να προσθέσουν τις εμπειρίες τους από την κατανάλωση).

gearboxer
13-02-13, 23:11
Δημήτρη πολύ καλή η έρευνα και τα στοιχεία σου. Μήπως όμως η διαφορά στη κατανάλωση ωφείλεται κυριώς στην αλλαγή του κλίματος και της θερμοκρασίας (τα έβαλες το φθινόπωρο) όπου το αυτοκίνητο λειτουργεί στο αυτόματο τσοκ για να ζεσταθεί και καίει περισσότερο;

Στο λέω δίοτι στο δικό μου 318is η διαφορά στην κατανάλωση καλοκαιριού και χειμώνα είναι ιδιαίτερα αισθητή και καθόλου αμελητέα. Ιδιαίτερα αν μέσα στην ημέρα το βάζεις μπροστά απο κρύο πολλές φορές.

Τα σύγχρονα ελαστικά πράγματι παίζουν ρόλο στην κατανάλωση αλλά πιστεύω ότι οι διαφορές τους είναι της τάξης του 5 % στα χιλιόμετρα και όχι παραπάνω (να σου δώσει δλδ άλλα 25km στο γέμισμα περίπου).

Dim77
13-02-13, 23:26
Σε 2000 χιλιόμετρα διαδρομές στην Carina η διαφορά δεν μπορεί να είναι τόσο θεαματική. Έχει τύχει να κάνω μεγάλες αποστάσεις απευθείας.

Επίσης είχα περάσει και άλλους χειμώνες με καλοκαιρινά ελαστικά και κατανάλωση 7-8...

Συν του ότι όταν άλλαξα λάστιχα, έκανα και γέμισμα. Από την πρώτη φορά δηλαδή με καλό (καλοκαιρνό σχεδόν) καιρό ακόμα (όχι πως τώρα κάνει φοβερά κρύα) είχα από 8 σε 10Lt/100km.

Έκανε πολύ μεγάλη διαφορά. Να είναι 13% και όχι 20% ? Εντάξει μπορεί. Θα συνεχίσω πάντως να μετράω (και να τα γράφω).

Μέχρι τη μέση του ρεζερβουάρ έκανα με τα θερινά 400 χλμ. Τώρα φτάνω μετα βίας τα 300.

Δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ τι μου έκαιγε το 318 με κάτι χειμερινά που το είχα για 3 μήνες πριν 5-6 χρόνια.

rapid_fast
14-02-13, 08:24
Δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ τι μου έκαιγε το 318 με κάτι χειμερινά που το είχα για 3 μήνες πριν 5-6 χρόνια.

Τίποτα δε σου έκαιγε, γιατί είναι valvetronic.. :owned:
για αυτό δε το θυμάσαι...

Nikos M5
14-02-13, 16:56
Διαφορα ειδα και εγω Δημητρη στο allroad που εχω τωρα.
Απο τα continental sportcontact 3 245/45/18, στα χειμερινα vredestein wintrack xtreme παλι 245 / 45 / 18 , η διαφορα στις ιδιες διαδρομες και συνθηκες ειναι περιπου 70 με 80 χιλιομετρα στο ντεποζιτο. Βγαζω σε στανταρντ διαδρομες τωρα το χειμωνα 600 χιλιομετρα οταν μεχρι το Νοεμβριο εκανα ανετα 670 εως και 700 .
Περισσοτερος θορυβος, ποιο αγρια αισθηση κυλισης αλλα καλο κρατημα σε βρεγμενο και πολυ καλο στο χιονι.
Μου ελυσες μια απορια παντως διοτι εδω και καιρο προσπαθουσα να καταλαβω γιατι με τις ιδιες συνθηκες ειχα υψηλοτερη καταναλωση.

Dim77
07-04-13, 16:16
Τα 10+ συνεχίζονται εντωμεταξύ...

Από όταν άνοιξα το θρεντ έκανα ακόμη 2 γεμίσματα

321km, 33.8lt, 10.52lt/100km
&
266km, 27.2lt, 10.22lt/100km

kostastnt
08-04-13, 00:51
Κι εμένα από καλοκαιρινά σε χειμερινά έχει αύξηση περίπου 1lt/100km.. Απλά τα προτιμώ αν και έχω να πάω χιόνια πάνω από 3 χειμώνες γιατί κρατάνε στο βρεγμένο απίστευτα καλά σε σχέση με τα καλοκαιρινά σε βρεγμένο που για πλάκα σε πετάνε..

rapid_fast
08-04-13, 10:04
Τα 10+ συνεχίζονται εντωμεταξύ...

Από όταν άνοιξα το θρεντ έκανα ακόμη 2 γεμίσματα

321km, 33.8lt, 10.52lt/100km
&
266km, 27.2lt, 10.22lt/100km

Δημήτρη, αυτές είναι τιμές μέσα στην πόλη ή έξω??
Αν είναι έξω, στην πρώτη διαδρομή που θα κάνεις πάνω απο 20 χλμ, σταμάτα
στην άκρη του δρόμου ρολαριστά και όχι με φρένο, κατέβα κάτω και πιάσε τις ζάντες..
Και επιβεβαίωσε πως όλες είναι κρύες..

Dim77
31-10-13, 18:24
Από το προηγούμενο ποστ μου, έβαλα θερινά ελαστικά στην Carina.

ΈΒαλα κάτι Firestone Multihawk 185/65/14 86T που είχαν πάλι τραγικό δείκτη αντίστασης κύλισης (E-F νομίζω). Παρόλα αυτά:

Διανυθέντα χιλιόμετρα για γέμισμα και κατανάλωση λίτρα/100κμ


263 km 9.27 lt/100km
309 km 8.99 lt/100km
361 km 8.94 lt/100km
476 km 8.81 lt/100km
466 km 9.22 lt/100km
405 km 9.36 lt/100km
205 km 8.09 lt/100km
481 km 7.95 lt/100km
471 km 8.23 lt/100km

Edit (PS): Αν είχαν δείκτη B-C (όπως τα Conti premium2 που είχα πέρσι), θα είχα 5-10% κάτω κατανάλωση με την ίδια οδήγηση σε ίδιες διαδρομές (είναι στάνταρ).
Με τα χειμερινά έχω 10% πάνω από αυτά (τα firestone).

Bassakos
31-10-13, 19:17
δεν εχω παρα να συμφωνησω 100%
παιζουν πολυ συμαντικο ρολο στην καταναλωση τα ελαστικα
οπως ΚΑΙ η διασταση τους!

Nick_compact
31-10-13, 19:42
Και η λογική λέει ότι όσο μειώνει την κατανάλωση το ελαστικό, τόσο λιγότερο κρατάει (χαμηλότερες επιδόσεις)

manosm3
31-10-13, 20:30
Και η λογική λέει ότι όσο μειώνει την κατανάλωση το ελαστικό, τόσο λιγότερο κρατάει (χαμηλότερες επιδόσεις)

αυτο ακριβως ηθελα να επιβεβαιωσω :hello:

αρα ελαστικα με μεγαλο δεικτη τριβης (πχ Ε) εχουν καλυτερο κρατημα απο αλλα με μικροτερο; (πχ Α)

Nick_compact
31-10-13, 20:55
αυτο ακριβως ηθελα να επιβεβαιωσω :hello:

αρα ελαστικα με μεγαλο δεικτη τριβης (πχ Ε) εχουν καλυτερο κρατημα απο αλλα με μικροτερο; (πχ Α)

Εκ των πραγμάτων,ναι.. δε συνδυάζεται η χαμηλή αντίσταση κύλησης με επιδόσεις.

Bassakos
01-11-13, 00:43
πολυ σωστο!
εαν δειτε τα ελαστικα επιδοσεων ο δεικτης καταναλωσης στα περισσοτερα
μην πω σε σχεδον ολα πολυ χαμηλος

kostastnt
01-11-13, 18:58
Τεχνικά πως εξηγείται αυτό?

Άλλο υλικό? Διαφορετικές γραμμές στο λάστιχο?

God
02-11-13, 15:25
Και η λογική λέει ότι όσο μειώνει την κατανάλωση το ελαστικό, τόσο λιγότερο κρατάει (χαμηλότερες επιδόσεις)

Όχι απαραίτητα. Η αντίσταση κύλισης δεν έχει άμεση σχέση με τις πλευρικές δυνάμεις (κράτημα) αλλά κι σε καμία περίπτωση καμία σχέση με άλλους παράγοντες όπου επηρρεάζουν σοβαρά το κράτημα του οχήματος, όπως π.χ. η απομάκρυση του νερού. Όταν τα γνωρίζεις ακόμη και μόνο αυτά, που είναι τα πιο απλά, η λογική ορίζει πως σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να συσχετίσεις τον δείκτη κατανάλωσης με τις επιδόσεις πρόσφυσης.

Άνετα ένα ελαστικό με καλό δείκτη οικονομίας μπορεί να έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις και στο κράτημα από ένα άλλο με κακό δείκτη. Το να συσχετίζει κάποιος τον δείκτη κατανάλωσης με το κράτημα είναι τραγικό λάθος. Απεναντίας, στην πράξη, υψηλή αντίσταση κύλισης (κι συνεπώς δύναμη αντίθετη στην κίνηση του οχήματος) έχει αρνητική επίπτωση στην πρόσφυση του οχήματος, όπως ακριβώς η κακή αεροδυναμική ή και κάθε άλλη δύναμη που δεν εφάπτεται και είναι θετική στην πορεία που προσπαθεί να ακολουθήσει το όχημα. Επίσης, η αντίσταση κύλισης δεν είναι η τριβή.

Τα ελαστικά επιδόσεων έχουν χαμηλότερους δείκτες οικονομίας όχι γιατί έχουν υψηλή αντίσταση κύλισης, μα γιατί έχουν υψηλότερους δείκτες ταχύτητας, αλλάζουν κατηγορία μετρήσεων. Όπως επίσης κατηγορία αλλάζει και το μέγεθος του ελαστικού. Π.χ. πανομοιότυπα ελαστικά 205/55/16 και 205/50/16, επ'ακριβώς ίδιων χαρακτηριστικών, μπορεί να έχουν και 4-5 κλίμακες διαφορά, γιατί έχουν διαφορετικές συνθήκες δοκιμών. Συγκρίνουμε πάντα ελαστικά μόνο ίδιου μεγέθους και δείκτη ταχύτητας, ειδάλλως συγκρίνουμε κουραμπιέδες με παστέλια.

...ειδάλλως, όλα τα Κινέζικα (Nagkang, Sunny, Achilles, κτλ) βιάζουν όλες τις σοβαρές εταιρίες σε όλες τις κατηγορίες στα κρατήματά τους.:drive2:

Nick_compact
02-11-13, 15:46
Ok.. ανυπομονώ να βγει το 1ο πρώτο road legal ημισλίκ, με καλό ενεργειακό δείκτη τότε..

Βεβαίως και ο ενεργειακός δείκτης έχει να κάνει με το κράτημα. Πώς αλλιώς θα αυξηθεί η πρόσφυση; Μα με μεγαλύτερο συντελεστή τριβής, δεν είναι μαγεία. Όπου ένδειξη του, είναι το treadwear. Όπου χαμηλό treadwear μαλακή γόμα. (όπου φθείρεται εύκολα δηλαδή, σε σχέση με τη γόμα αναφοράς). Και όπου μαλακή "αγωνιστική" γόμα, κακός ενεργειακός δείκτης.
Είναι ένδειξη, δεν είναι απόλυτο όμως.

God
02-11-13, 19:04
Ok.. ανυπομονώ να βγει το 1ο πρώτο road legal ημισλίκ, με καλό ενεργειακό δείκτη τότε..

Βεβαίως και ο ενεργειακός δείκτης έχει να κάνει με το κράτημα. Πώς αλλιώς θα αυξηθεί η πρόσφυση; Μα με μεγαλύτερο συντελεστή τριβής, δεν είναι μαγεία. Όπου ένδειξη του, είναι το treadwear. Όπου χαμηλό treadwear μαλακή γόμα. (όπου φθείρεται εύκολα δηλαδή, σε σχέση με τη γόμα αναφοράς). Και όπου μαλακή "αγωνιστική" γόμα, κακός ενεργειακός δείκτης.
Είναι ένδειξη, δεν είναι απόλυτο όμως.

Το ημισλίκ ίσως κάποια στιγμή να βγει και με καλό ενεργειακό δείκτη. Απλά δεν θα συμβεί σύντομα γιατί το αγοραστικό του κοινό δεν ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο κι η εταιρία δεν θα ξοδέψει χρόνο και χρήμα στην έρευνα για να φτιάξει κάτι για κάποιους που δεν τους ενδιαφέρει. Αν κάποια στιγμή τους γίνει πολύ εύκολο, θα γίνει, όπως έγιναν και άλλα πράγματα καθημερινότητα.

Η αντίσταση κύλισης είναι δύναμη αντίθετη στην κίνηση του οχήματος και αντιτίθεται πλήρως στις μεταβολές διεύθυνσής του. Όσο αυξάνεται, τόσο μειώνεις τις επιδόσεις, σε κάθε τομέα. Ακόμα και στο κράτημα, αφού θα είναι διαγωνίως αντίθετη προς την κίνηση που θα θέλει να ακολουθήσει το όχημα. Φυσική Γυμνασίου.

Η τριβή δεν είναι η αντίσταση κύλισης. Το έγραψα και παραπάνω, απλά είτε δεν το κατάλαβες (το πιο πιθανό) ή απλά επέλεξες να μην το σκεφτείς. Το να καθίσω να εξηγήσω την διαφορά σε κάποιον που δεν αντιλαμβάνεται ούτε τα βασικά, από το πληκτρολόγιο, όχι, δεν θα το κάνω. Υπάρχουν μία ντουζίνα πράγματα που αυξάνουν την τριβή αλλα μειώνουν την αντίσταση κύλισης. Κάτσε να διαβάσεις τι είναι αντίσταση κύλισης, δεν σου φταίω εγώ σε κάτι.

Ούτε το treadwear δεν είναι ένδειξη πως αυξάνεται η τριβή ή και πως το ελαστικό έχει καλύτερο κράτημα. Ειδάλλως τα καλύτερα λάστιχα είναι τα all-season, όπου τρώγονται 4 φορές γρηγορότερα από τα θερινά. (σημείωση: είναι τραγικά σε σχέση με οποιοδήποτε σπορ θερινό) Αντιθέτως, και το πάχος αλλά και η σκληρότητα του πέλματος των ελαστικών είναι ομόρροπα προς την αντίσταση κύλισης - αύξησή τους σημαίνει αύξηση και του συντελεστή.

bimmerm
02-11-13, 19:45
ο nickcompact ειναι απο τα πιο αξιοτιμα και ευγενη μελη μεσα στο φορουμ και οποτε συμβουλευει καποιον η' μοιραζεται τις γνωσεις του ,το κανει με πολυ λιγα λογια και ουσιωδη.υποψιν δεν γνωριζω κανενα απο τα μελη του φορουμ προσωπικα,κρινω συμφωνα με αυτα που βλεπω.

Nick_compact
02-11-13, 20:00
ο nickcompact ειναι απο τα πιο αξιοτιμα και ευγενη μελη μεσα στο φορουμ και οποτε συμβουλευει καποιον η' μοιραζεται τις γνωσεις του ,το κανει με πολυ λιγα λογια και ουσιωδη.υποψιν δεν γνωριζω κανενα απο τα μελη του φορουμ προσωπικα,κρινω συμφωνα με αυτα που βλεπω.

Να'σαι καλά φίλε μου.

Τώρα το μόνο που μένει είναι να δούμε την επόμενη γενιά Pilot sport Cup με treadwear 300 (να βγάζει όσα χιλιόμετρα βγάζει και το απλό Pilot sport με άλλα λόγια), και ενεργειακό δείκτη Α, πιο οικονομικό και από primacy.

Dim77
02-11-13, 20:45
Οι εταιρειες εχουν ξεχωρισει εδω και καιρο την αντισταση κυλισης απο τα χαρακτηριστικα αποδοσης.

Ψαχνοντας στις κατηγοριες πιο φυσιολογικων διαστασεων για 2 αμαξια, βλεπω οτι μπορεις να βρεις καταπληκτικης αποδοσης λαστχα με δεικτη αντιστασης Β η C.
Αυτο που εχω δει επισης, ειναι οτι το ιδιο ελαστικο με ιδια αποδοση, μπορει να εχει και εκδοση μεγαλυτερης αντιστασης κυλισης (E απο C) η και να κανει διαφορα ο δεικτης ταχυτητας.

Προφανως και σε ειδικα ελαστικα εστιασμενα αποκλειστικα στην αποδοση, δεν τιθεται θεμα βελτιωσης και σε αυτον τον τομεα.


Επισης ανοιξα το θρεντ για να γραψω πραγματικες παρατηρησεις και οχι να γινει κουβεντα καφετεριας για σλικ λαστιχα.

Dim77
02-11-13, 21:42
Ασχετως με τα ελαστικα υπερυψηλων επιδοσεων, που ενδιαφερουν 1/100000 ανθρωπους, και πολυ λεω, τα απλα ελαστικα εχουν παρα πολυ καλη αποδοση και προτιμωντας ενα Β αντι για Ε, μπορει να γλυτωσεις αρκετο καυσιμο και η ατμοσφαιρα λιγοτερους ρυπους (χεστηκαμε θα μου πειτε).

Αυτο ειχε ξεκινησει απο τη χαμηλοτερη κατηγορια ελαστικων για μικρα αυτοκινητα, αλλα βλεπω οτι εχει παει και στα τουριστικα ελαστικα για μεγαλα και δυνατα σενταν και gt και μιλαμε για λαστιχα οχηματων με μεγαλες δυνατοτητες.

Dim77
02-11-13, 22:47
Παιδια οποιος καταλαβει πιο ειναι το θεμα για το οποιο γινεται συζητηση, την οποια αρχισε η αφεντια μου θα υποκλιθω....

Μεχρι τωρα δεν το πετυχε ουτε ο νικ, ουτε ο μπιμμερμ, ουτε κανενας απο οσους απαντησαν τις τελευταιες ωρες.....


Το θεμα ειναι οτι η ενδειξη για χαμηλοτερη αντισταση κυλισης, απο οτι φαινεται στο συγκεκριμενο αυτοκινητο που κανω παρομοιες διαδρομες με παρομοια οδηγηση, ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ στην καταναλωση.

Το Firestone με δεικτη Ε δεν κραταει καλυτερα απο το κοντι πρεμιουμ2 με δεικτη Β, αλλα καιει 5% παραπανω. Ομοιως το lm30 με δεικτη F καιει παραπανω. Τι σημαινει αυτο, επειδη το φαιρστοουν η το λμ30 εχουν μεγαλη αντισταση κυλισης θα τα βαλουμε σε Μ6 γιατι εχουν συντελεστη τριβης μεγαλο?


Παρομοιας κατηγοριας ελαστικα μπορουν να ειναι παραπλησια σε επιδοσεις με χαμηλοτερη αντισταση κυλισης.

Το θεμα ηταν αν εχει κανει και καποιος αλλος παρομοιες παρατηρησεις με διαφορα λαστιχα, και οχι του τυπου "νομιζω" αλλα για μεγαλο διαστημα.

Nick_compact
02-11-13, 22:55
Το Firestone με δεικτη Ε δεν κραταει καλυτερα απο το κοντι πρεμιουμ2 με δεικτη Β, αλλα καιει 5% παραπανω. Ομοιως το lm30 με δεικτη F καιει παραπανω. Τι σημαινει αυτο, επειδη το φαιρστοουν η το λμ30 εχουν μεγαλη αντισταση κυλισης θα τα βαλουμε σε Μ6 γιατι εχουν συντελεστη τριβης μεγαλο?

Δεν είπα ότι είναι ο καθοριστικός παράγοντας Δημήτρη, έχω τονίσει παραπάνω ότι είναι ένδειξη, αναφέροντας ταυτόχρονα ότι σπάνια ελαστικό επιδόσεων, έχει καλό δείκτη,σε σχέση με ένα άλλο αντίστοιχο πιο απλής "σειράς".

Πολύ πιο καθαρή ένδειξη είναι το treadwear. (αρκεί να συγκρίνουμε ελαστικά ίδιας "εποχής", όχι καλοκαιρινά με χειμερινά)

Τα Federal 595 RS-R που μόλις σήμερα έβαλα, έχουν δείκτη G. Kαι treadwear 140.

Dim77
02-11-13, 23:08
Συνεχιζεται ομως η ασχετη συζητηση....

Τι να βαλει στο γιαρις η αδερφη μου? Η ο γκοντ στο 318 η ο BMW power στο 318? Φεντεραλ ρσρ?

Καποιος μπορει να ψαχνει 3 παρομοιας κλασης ελαστικα με καποιο να εχει πολυ καλυτερο δεικτη αντιστασης κυλισης και παρομοιες επιδοσεις (και απο δοκιμες).....γιατι ναα μην το κοιταζει και αυτο?

Ξαναλεω, θεωρουσα το δεικτη αυτο ανευ σημασιας εντελως. Αναθεωρησα με αυτα.

Οταν εβαλα παλι θερινα ελαστικα, εβαλα τα φαιρστοουν για τσιγγουνια, τα ειχε 20-30 ευρω φτηνοτερα απο πιο μεγαλων εταιρειων με προφανως καλυτερο δεικτη κυλισης.
Ε δεν ξαναπετυχα τις καταναλωσεις που ειχα με τα κοντι πρεμιουμ 2 με παρομοια οδηγηση.

Με τα κοντι περσι το καλοκαιρι πετυχαινα κατω απο 7 και μεχρι 8.
Βαζω τα χειμερινα και ειμαι στα 10 και κατω απο 9 με καμια δυναμη.
Βαζω τα Firestone και βλεπω οτι ειμαι στο 8-9 με ιδια οδγηση, ιδιες διαδρομες, ιδια κατασταση οχηματος και καινουρια μπουζι.
Τα φαιρστονε δεν κρατανε καλυτερα παντως απο τα οικολογικα κοντι.

NNIKOLOG
02-11-13, 23:29
Το Firestone με δεικτη Ε δεν κραταει καλυτερα απο το κοντι πρεμιουμ2 με δεικτη Β, αλλα καιει 5% παραπανω

Το θεμα ηταν αν εχει κανει και καποιος αλλος παρομοιες παρατηρησεις με διαφορα λαστιχα, και οχι του τυπου "νομιζω" αλλα για μεγαλο διαστημα.


θα απαντησω ευθεως και θα ειμαι συντομος.
1) συμφωνω με τα συμπερασματα σου. το firestone με μεγαλη αντισταση κυλησης δεν κραταει καλυτερα απο οτι το conti με δεικτη Β.Δηλαδη οταν αυξανουμε την αντισταση κυλισης χανουμε σε προσφηση. Αυτο φωναζει και ο GOD τοση ωρα. Παει αυτο συμφωνησαμε.

2) ναι εχω εγω παρομοιες παρατηρησεις με 2 διαφορετικους τυπους ελαστικων (ιδιες διαστασεις στο ιδιο αυτοκινητο) και με δοκιμες πολλων χιλιομετρων.
jeep wrangler. 225/75 r16 .
Λοιπον η μια τετραδα ειναι BF Mud terrain με δεικτη κυλισης G και η αλλη τετραδα ειναι Cooper με δεικτη Ε . συμπερασματα : Οταν εχω τα ελαστικα με τον υφηλο δεικτη το αυτοκινητο (σε ασφαλτο ετσι) δεν εχει προσφηση καθολου και καιει και κατι παραπανω. σε καθε αποτομη αλλαγη κατευθηνσης χανεις προσφθση αμεσως πραγμα το οποιο βελτιωνεται πολυ οταν βαζω τα cooper με δεικτη Ε. αρα συμφωνουμε και εδω . . και τα συμπερασματα μας ταυτιζονται με αυτα που λεει ο GOD


Mε τα Mud ελαστικα (δεικτης G) καιει 14,5 λιτρα και με τα Cooper (δεικτης Ε) καιει 12,5 λιτρα ανα 100

Nick_compact
03-11-13, 00:04
Λες και μιλάμε άλλη γλώσσα.
Ας πάρουμε ως βάση μια πολύ διαδεδομένη διάσταση, 225/45/17, και να δούμε διαφορετικά ελαστικά από τον ίδιο κατασκευαστή.

Toyo Nanoenergy (θερινό ελαστικό) (94W) δείκτης Α
Toyo Proxes CF2 (θερινό ελαστικό) (94V) δείκτης C

Pirelli Cinturato P7 Blue (θερινό ελαστικό) (94W) δείκτης Β
Pirelli P Zero Nero (θερινό) (94W) δείκτης E

Continental Eco Contact 5 (θερινό) (94V) δείκτης Β
Continental Sport Contact 2 (θερινό) (94V) δείκτης Ε
Continental Sport Contaxt 5 (θερινό) (94Υ) δείκτης Ε

Bridgestone Ecopia EP150 (θερινό) (94V) δείκτης C
Bridgestone RE050A (θερινό) (94V) δείκτης Ε

Έχουν ή δεν έχουν τελικά τα σπορ ελαστικά χειρότερους δείκτες;
Ή είναι και το RE050A, Sport Contact 5, σλικ ελαστικά, και κάνουν μόνο για συζήτηση καφετέριας;

NNIKOLOG
03-11-13, 00:04
Mε τα Mud ελαστικα (δεικτης G) καιει 14,5 λιτρα και με τα Cooper (δεικτης Ε) καιει 12,5 λιτρα ανα 100

καθοριστικος παραγοντας για την αυξηση της καταναλωσης (μιας και η κουβεντα μας εστιαζει στην καταναλωση) ειναι και το βαρος του ελαστικου. Το Cooper ζυγιζει 31 λιμπρες και το BF Goodrich 43 λιμπρες (οι ζαντες ειναι ιδιες και οι 8 και οι διαστασεις οπως ειπα πριν παλι ιδιες)

κανε αν θες ενα ψαξιμο και για το δικο σου firestone σε σχεση με το αλλο οσο αφορα το βαρος.

NNIKOLOG
03-11-13, 00:32
Οχι δεν μιλαμε καθολου αλλη γλωσσα, χρησιμοποιω πολυ απλες λεξεις και απαντησα συγκεκριμενα στα συμπερασματα του DIM 77 οπου και συμφωνησα. που διαφωνεις ακριβως με εμενα?

Βεβαιως και τα σπορ ελαστικα εχουν χεροτερους δεικτες. Ενα ενα . . .
βγαζουν μεγαλυτερη τελικη αρα: η γομα παραμορφωνεται παραπανω με την κυκλικη της περιστροφη . . . αρα : αποδιδουν στο περιβαλλον μεγαλυτερη ενεργεια σε μορφη θερμοτητας (ζεσταινονται παραπανω) . . . . αρα : εχουμε μεγαλυτερη απωλεια ενεργειας αρα: μεγαλυτερη αντισταση στην κυλιση . .. αρα: χειροτερος δεικτης. Συμφωνω.

που ειναι το προβλημα ?? γιατι αφου λεμε τα ιδια διαφωνεις λες οτι μιλαμε αλλη γλωσσα ??

God
03-11-13, 03:14
Βεβαίως και ο ενεργειακός δείκτης έχει να κάνει με το κράτημα. Πώς αλλιώς θα αυξηθεί η πρόσφυση; Μα με μεγαλύτερο συντελεστή τριβής, δεν είναι μαγεία. Όπου ένδειξη του, είναι το treadwear. Όπου χαμηλό treadwear μαλακή γόμα. (όπου φθείρεται εύκολα δηλαδή, σε σχέση με τη γόμα αναφοράς). Και όπου μαλακή "αγωνιστική" γόμα, κακός ενεργειακός δείκτης.
Είναι ένδειξη, δεν είναι απόλυτο όμως.

Το treadwear δεν έχει καμία σχέση με την τριβή.

Η αντίσταση κύλισης έχει αρνητική σχέση με την πρόσφυση, αφού αντιτίθεται στην φυσική κίνηση του οχήματος. Αν αυξηθεί, η πρόσφυση μειώνεται.

Η τριβή δεν έχει καμία σχέση με την αντίσταση κύλισης. Ούτε καν υπάρχει σαν συντελεστής μέσα στην μέτρησή της.

Αλλά εδώ θα κάνω την υπέρβαση. Θέτω λοιπόν πως η τριβή κύλισης είναι σοβαρό μέγεθος, άξιο υπολογισμού και παίζει σοβαρό ρόλο στις επιδόσεις.

Η τριβή είναι όμως αντίθετη προς την κίνηση. Δηλαδή, αν σπρώξω ένα σπιρτόκουτο σε ένα τραπέζι, η τριβή είναι μία δύναμη που έχει φορά ακριβώς αντίθετη από την δύναμη που βάζω εγώ για να το σπρώξω. Φυσική Γυμνασίου.

Έστω λοιπόν τροχοί και αναρτώμενο βάρος. Ήτοι, ένα αυτοκίνητο. Η περιστροφή του τροχού ορίζει πως το πέλμα κινείται προς την αντίθετη κατεύθυνση από το όχημα. Δηλαδή, ενώ το πέλμα πιέζει προς τα πίσω, το όχημα κινείται προς τα εμπρός. Η τριβή κύλισης όμως είναι αντίθετη στην δύναμη που βάζει το πέλμα, το οποίο κινείται προς την αντίθετη κατεύθυνση. Άρα, ομοαξονική και προστιθέμενη προς την κατεύθυνση που ακολουθεί το όχημα.

Άρα, η τριβή κύλισης, αν υπήρχε ως μέγεθος άξιο λόγου, θα μείωνε την αντίσταση κύλισης. Τσουρέκι, παστέλι και πασατέμπο... :rtfm:

Απλή φυσική γυμνασίου. Πιο κάτω δεν πάει, μετά ξεκινάμε στο "μάθε την προπαίδεια".

Άρα, το ότι ο συντελεστής τριβής φταίει που αυξάνεται η αντίσταση κύλισης και μειώνεται η ενεργειακή κατηγορία του ελαστικού, είναι λαθάρα που αντιτίθεται σε οποιαδήποτε λογική, πόσο μάλλον στην κοινή λογική...


Λες και μιλάμε άλλη γλώσσα.
Ας πάρουμε ως βάση μια πολύ διαδεδομένη διάσταση, 225/45/17, και να δούμε διαφορετικά ελαστικά από τον ίδιο κατασκευαστή.
...
Έχουν ή δεν έχουν τελικά τα σπορ ελαστικά χειρότερους δείκτες;
Ή είναι και το RE050A, Sport Contact 5, σλικ ελαστικά, και κάνουν μόνο για συζήτηση καφετέριας;

Kormoran Gamma B2 - 225/45 R17 91Y TL = δείκτης F
FireHawk Firestone SZ 90 - 225/45 R17 91W TL = δείκτης G
Nexen N 1000 - 225/45R17 94W XL TL = δείκτης G

...άρα, τα Κινέζικα είναι καλύτερα και από τα καλύτερα σπορ της κατηγορίας. Τσου, δεν είναι. :rtfm:

Αφού όμως έχουν χαμηλή πρόσφυση, δεν θα έπρεπε με αυτά που λες να έχουν και χαμηλή αντίσταση κύλισης, άρα να καθαρίζουν ασάκια στην ενεργειακή απόδοση;

Προφανώς κι δεν είναι έτσι. Ο δείκτης αυτός είναι καθέτως αντίθετος προς τις επιδόσεις, καυσίμου και επιδόσεων μαζί. Αντίσταση = δύναμη αντίθετη προς την φυσική κίνηση = χειρότερο κράτημα, πρόσφυση, κατανάλωση. Ό,τι αυξάνει την κατανάλωση επηρρεάζοντας αντίσταση του οχήματος, είτε κύλισης είτε αεροδυναμική, έχει το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με το να βάλεις 500 κιλά βάρος στο αυτοκίνητο - κακό. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως μόνο αυτός ο δείκτης δείχνει απόλυτα την πρόσφυση, η οποία εξαρτάται ακόμα και από το όχημα που θα τοποθετηθεί το ελαστικό.

Όμως, αν μη τι άλλο, πιθανόν τα Eco Contact 5 για παράδειγμα να έχουν καλύτερες επιδόσεις γενικά από τα Sport Contact 5, όχι μόνο στην κατανάλωση. (...έχουν, ένα 10% καλύτερα είναι στο φρενάρισμα και σημαντικά καλύτερα στις πλευρικές δυνάμεις, σε επίσημη μέτρηση προδιαγραφών, όχι "τα'βαλε ο κυρ Μένιος")

Nick_compact
03-11-13, 08:25
Πάμε πάλι. (τις φυσικές γυμνασίου άστες κατά μέρος..)

Ποιά η διαφορά πρόσφυσης μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος; Ο συντελεστής τριβής. Χοντρικά νούμερα από μελέτες, συντελεστής τριβής στο βρεγμένο 0,4, και 0,7 στο στεγνό, μιλώντας για ελαστικά με χάραξη. Τι κάνουν οι κατασκευαστές για να αυξήσουν την πρόσφυση στα αγωνιστικά ελαστικά; Αυξάνουν τον συντελεστή τριβής των ελαστικών με διάφορους τρόπους, όπου φτάνει εως και το 0,9 (στεγνό). Μιλώντας για αυτούς τους συντελεστές, αναφερόμαστε σε στατική τριβή. (δηλαδή πριν τα ελαστικά μπλοκάρουν, κανένα όχημα δεν κυκλοφορεί χωρίς ABS πλεον και δεν είναι άξιο λόγου να ασχοληθούμε με το τι γίνεται όταν οι τροχοί δεν περιστρέφονται πια) Μελετητικά δεδομένα, όχι δικά μου.

Λες ότι ο συντελεστής τριβής του ελαστικού, δεν είναι αυτός που δημιουργεί την πρόσφυση, ούτε και αυτός που επηρέαζει αρνητικά την ενεργειακή απόδοση ενός ελαστικού.
Έστω ότι τα παραπάνω είναι λάθος.
Γιατί ένα απλό ελαστικό παρουσιάζει καλύτερες επιδόσεις επιτάχυνσης (σε ευθεία,όχι σε πρόσφυση σε στροφές) από ένα αγωνιστικό ίδιων διαστάσεων; Τι είναι αυτό που το διαφοροποιεί ουσιαστικά;

Και όχι, άρα τα Κινέζικα δεν είναι καλύτερα, γιατί είπα ότι ο ενεργειακός δείκτης επηρεάζεται αρνητικά ως επακόλουθο των χαρακτηριστικών που χρειάζεται ένα ελαστικό για να αυξήσει την πρόσφυση του, μιλώντας για την ίδιο ακριβώς δείκτη μέγιστου φορτίου και ταχύτητας, αναφέροντας και τα παραπάνω παραδείγματα από σεβαστούς κατασκευαστές ελαστικών, και όχι αντιστρόφως ότι η απόδοση του ελαστικού καθορίζεται από τον ενεργειακό δείκτη του, οπότε χαμηλή ενεργειακή απόδοση ισον με υψηλή πρόσφυση. Αυτό είναι παράφραση των λεγόμενων μου.
Να το πω πιο απλά, ελαστικό επιδόσεων με δείκτη Α/Β/C ακόμα δεν γνωρίζω να υπάρχει!!!

God
03-11-13, 12:50
Πάμε πάλι. (τις φυσικές γυμνασίου άστες κατά μέρος..)

Ποιά η διαφορά πρόσφυσης μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος; Ο συντελεστής τριβής. Χοντρικά νούμερα από μελέτες, συντελεστής τριβής στο βρεγμένο 0,4, και 0,7 στο στεγνό, μιλώντας για ελαστικά με χάραξη. Τι κάνουν οι κατασκευαστές για να αυξήσουν την πρόσφυση στα αγωνιστικά ελαστικά; Αυξάνουν τον συντελεστή τριβής των ελαστικών με διάφορους τρόπους, όπου φτάνει εως και το 0,9 (στεγνό). Μιλώντας για αυτούς τους συντελεστές, αναφερόμαστε σε στατική τριβή. (δηλαδή πριν τα ελαστικά μπλοκάρουν, κανένα όχημα δεν κυκλοφορεί χωρίς ABS πλεον και δεν είναι άξιο λόγου να ασχοληθούμε με το τι γίνεται όταν οι τροχοί δεν περιστρέφονται πια) Μελετητικά δεδομένα, όχι δικά μου.


Να τις αφήσω κατά μέρος. Τα επιχειρήματά σου εξάλλου με αποστόμωσαν.

Καμία επαφή αυτά που λες με οποιοδήποτε μελετητικό δεδομένο. Δεν υπάρχει πουθενά, σε καμία σοβαρή μελέτη που έχει γίνει ποτέ, με αναφορά σε "τριβή" σε κυλιόμενο τροχό όσο αφορά το κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο. Ο συντελεστής τριβής δεν είναι τριβή, αλλά σιγά που κατάλαβες την διαφορά τώρα που το γράφω. Εδώ μου λες πως μιλάς για συντελεστή τριβών και αναφέρεσαι στην "στατική τριβή", πράγμα που δείχνει πως συγχέεις τα πιο απλά πράγματα μεταξύ τους, άρα είσαι εντελώς άσχετος με τα απλούστερα των απλών. H στατική τριβή είναι μόλις ένας από τους δεκάδες παράγοντες που βγάζουν τον συντελεστή τριβής. Μην μου λες εμένα για "μελετητικά δεδομένα", ειδικά χωρίς να μπορείς να αναφέρεις πηγή, έχω διαβάσει χιλιάδες μελέτες κι έχω γράψει δεκάδες. Αυτά τα πράγματα είναι αστεία, γελοία και τραγελαφικά μαζί. Αν θέλεις να μάθεις τι είναι ο συντελεστής τριβής, ξεκίνα διαβάζοντας μία απλή μελέτη, όπως αυτή εδώ (http://bsesrv214.bse.vt.edu/Hop/Papers/Tire-Road%20Friction%20Coefficient.pdf). Βέβαια, είναι ένα κλικ παραπάνω από την φυσική Γυμνασίου, αλλά τι να σου κάνω.

Επίσης, δεν υπάρχει καμία σύνδεση του συντελεστή τριβής με την αντίσταση κύλισης, ούτε και με την ενεργειακή κλάση του ελαστικού. H μόνη σύνδεση που έκανες είναι πως το είπες, χωρίς καν να το αιτιολογείς. Κι όχι απλά σου έδειξα πως είναι λάθος, αλλά πως αν ίσχυε θα είχε και ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που αναφέρεις. Άρα τσάμπα αναλώνεσαι να μου μιλάς για τριβές in the first place.

Η διαφορά μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος είναι πως παρεμβάλλεται άλλο υλικό (νερό). Κανένας "συντελεστής τριβής" που στηρίζεται στη "στατική τριβή" και βελτιώνεται "με διάφορους τρόπους" δεν βελτιώνει οτιδήποτε όταν υπάρξει τέτοια κατάσταση, έχεις παρεμβολή άλλου υλικού. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να στο εξηγήσω αυτό, όταν σου εξηγώ πως η τριβή είναι ομοδιευθυντική με την κίνηση του οχήματος σε επίπεδο Γυμνασίου και πάλι δεν θέλεις να το καταλάβεις. Οι κατασκευαστές αυτό που κάνουν είναι να απομακρύνουν το νερό. Αν δεν απομακρυνθεί, δεν έχεις πρόσφυση. Hydroplanning FTW.

Αν ο "συντελεστής στο βρεγμένο" ήταν 0.4 (του τι?), τότε έστω πως το ελαστικό έχει 40% της αρχικής του πρόσφυσης. Άρα, στο βρεγμένο ένα βρόχινο ελαστικό μετριότατο παραμένει πολύ χειρότερο από ένα slick αγωνιστικό, αφού και τα 2 είναι στο 40% των αρχικών τους επιδόσεων. Όχι, ε; Άρα εξαρτάται και από το ελαστικό, ναι; Άρα, τα βρόχινα έχουν υψηλότερους "συντελεστές τριβής" στο βρεγμένο. Κι επειδή αλλάζει μόνο μία συνθήκη από τις 50 που τον επηρρεάζουν, η πρόσθεση υλικού στο οδόστρωμα, ο συντελεστής αυτός μεταβάλλεται λίγο ως ελάχιστα για τα βρόχινα που έτσι κι αλλιώς απλά δεν θα έχουν νερό να απομακρύνουν. Δηλαδή, τα Rainsport έχουν καλύτερο "συντελεστή τριβής" από τα slick, αφού σε βρεγμένο είναι 200 φορές καλύτερα, άρα πατάνε καλύτερα και άρα αυτά πρέπει να τα βάζουν σε αγώνες. Άρα εξαρτάται κι από τις συνθήκες, ναι; Μήπως και από την ταχύτητα, σκληρότητα, βάρος, είδος οδοστρώματος, θερμοκρασία, υγρασία, γωνίες camber/caster, πίεση, και άλλα πολλά; Κι αφού όλα αυτά τον επηρρεάζουν, αυτός πως επηρρεάζει την ενεργειακή απόδοση; Που και πότε συνδέθηκε ο συντελεστής τριβής με την αντίσταση κύλισης εξάλλου;

Βλέπεις που βαράει error το σύστημα, έτσι; Δεν είναι απλά πως κάθεσαι και μου λες για "συντελεστές τριβής" χωρίς να ξέρεις τι είναι και να μου μιλάς για στατικές τριβές, είναι πως δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να τον συνδέσεις ούτε με την αντίσταση κύλισης, ούτε και με την ενεργειακή απόδοση. Δεν ξέρεις καν πως μετράνε την ενεργειακή απόδοση των ελαστικών. Αν το ήξερες, θα μπορούσες να πατήσεις σε οποιονδήποτε από τους 4 συντελεστές που τον επηρρεάζουν. Εσύ έπιασες και χτυπιέσαι με έναν που όχι απλά αυτά που λες είναι λαθάρες, αλλά δεν τον επηρρεάζει καν.



Αν δεχθώ αυτό που λες, που δεν το δέχομαι, θα θεωρούσα πως ήταν γιατί τα "απλά ελαστικά" είναι πολύ ελαφρύτερα των αγωνιστικών και θερμαίνονται πολύ, πολύ γρηγορότερα. Μία "σπινιά" και ζεστάθηκαν πριν τον αγώνα. Αλλά όχι, δεν το δέχομαι πως ένα απλό ελαστικό σε επιταγχύνει γρηγορότερα από ένα αγωνιστικό, αλλιώς θα είχαμε drag race με χορηγό τα turanza.


Να το πω πιο απλά, ελαστικό επιδόσεων με δείκτη Α/Β/C ακόμα δεν γνωρίζω να υπάρχει!!!

Μα, ο ίδιος το έγραψες. Το Continental Eco Contact 5 είναι ίσως το καλύτερο ελαστικό απ'όλα όσα έβαλες στην λίστα, πανάκριβό δε, και έχει δείκτη Β. Αλλά μάλλον εσύ συνδέεις και ό,τι γράφει "Eco", "Green" κτλ με χαμηλές επιδόσεις, απλά και μόνο επειδή έχουν καλούς ενεργειακούς δείκτες.

Αλλά εντάξει, αφήνω "κατά μέρος" τις φυσικές Γυμνασίου όπως ζητάς και, με συγχωρείς κιόλας, αλλά δεν χαραμίζω άλλο χρόνο να σου απαντώ. Είναι πασιφανές πως ό,τι και να σου πει κάποιος, έχεις προσκολληθεί σε αυτά που νομίζεις πως γνωρίζεις και δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να σου αλλάξει γνώμη, ούτε όταν η εξήγηση είναι τόσο απλή που κατεβαίνει σε επίπεδο παιδιών.

Nick_compact
03-11-13, 13:30
Να τις αφήσω κατά μέρος. Τα επιχειρήματά σου εξάλλου με αποστόμωσαν.

Καμία επαφή αυτά που λες με οποιοδήποτε μελετητικό δεδομένο. Δεν υπάρχει πουθενά, σε καμία σοβαρή μελέτη που έχει γίνει ποτέ, με αναφορά σε "τριβή" σε κυλιόμενο τροχό όσο αφορά το κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο. Ο συντελεστής τριβής δεν είναι τριβή, αλλά σιγά που κατάλαβες την διαφορά τώρα που το γράφω. Μην μου λες εμένα για "μελετητικά δεδομένα", ειδικά χωρίς να μπορείς να αναφέρεις πηγή, έχω διαβάσει χιλιάδες μελέτες κι έχω γράψει δεκάδες. Αυτά τα πράγματα είναι αστεία, γελοία και τραγελαφικά μαζί. Αν θέλεις να μάθεις τι είναι ο συντελεστής τριβής, ξεκίνα διαβάζοντας μία απλή μελέτη, όπως αυτή εδώ (http://bsesrv214.bse.vt.edu/Hop/Papers/Tire-Road%20Friction%20Coefficient.pdf). Βέβαια, είναι ένα κλικ παραπάνω από την φυσική Γυμνασίου, αλλά τι να σου κάνω.

Επίσης, δεν υπάρχει καμία σύνδεση του συντελεστή τριβής με την αντίσταση κύλισης, ούτε και με την ενεργειακή κλάση του ελαστικού. Άρα τσάμπα αναλώνεσαι να μου μιλάς για τριβές in the first place.

Η διαφορά μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος είναι πως παρεμβάλλεται άλλο υλικό (νερό). Κανένας "συντελεστής τριβής" δεν βελτιώνει οτιδήποτε όταν υπάρξει τέτοια κατάσταση, έχεις παρεμβολή άλλου υλικού. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να στο εξηγήσω αυτό, όταν σου εξηγώ πως η τριβή είναι ομοδιευθυντική με την κίνηση του οχήματος σε επίπεδο Γυμνασίου και πάλι δεν θέλεις να το καταλάβεις. Οι κατασκευαστές αυτό που κάνουν είναι να απομακρύνουν το νερό. Αν δεν απομακρυνθεί, δεν έχεις πρόσφυση. Hydroplanning FTW.

Αν δεχθώ αυτό που λες, που δεν το δέχομαι, θα θεωρούσα πως ήταν γιατί τα "απλά ελαστικά" είναι πολύ ελαφρύτερα των αγωνιστικών και θερμαίνονται πολύ, πολύ γρηγορότερα. Μία "σπινιά" και ζεστάθηκαν πριν τον αγώνα. Αλλά όχι, δεν το δέχομαι πως ένα απλό ελαστικό σε επιταγχύνει γρηγορότερα από ένα αγωνιστικό, αλλιώς θα είχαμε drag race με χορηγό τα turanza.



Μα, ο ίδιος το έγραψες. Το Continental Eco Contact 5 είναι ίσως το καλύτερο ελαστικό απ'όλα όσα έβαλες στην λίστα, πανάκριβό δε, και έχει δείκτη Β. Αλλά μάλλον εσύ συνδέεις και ό,τι γράφει "Eco", "Green" κτλ με χαμηλές επιδόσεις, απλά και μόνο επειδή έχουν καλούς ενεργειακούς δείκτες.

Αλλά εντάξει, αφήνω "κατά μέρος" τις φυσικές Γυμνασίου όπως ζητάς και, με συγχωρείς κιόλας, αλλά δεν χαραμίζω άλλο χρόνο να σου απαντώ. Είναι πασιφανές πως ό,τι και να σου πει κάποιος, έχεις προσκολληθεί σε αυτά που νομίζεις πως γνωρίζεις και δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να σου αλλάξει γνώμη, ούτε όταν η εξήγηση είναι τόσο απλή που κατεβαίνει σε επίπεδο παιδιών.

Nαι, στα 30 παρά πόσο είσαι, έχεις γίνει master. Τα πάντα όλα :nod:
Φαντάζομαι μελέτη σου για το αβανς.. όσο πιο κοντά στο ΑΝΣ τόσο καλύτερα :drive2:
Και μετά με τα ελαστικά :rofl2:

Τα έχεις καραρίψει όλα μεγάλε. Τα drag δε χρησιμοποιούν καθημερινά ελαστικά γιατί έχουν συνήθως να κατεβάσουν τεράστια νούμερα ιπποδύναμης και ροπής, και το πιο βασικό πράγμα για αυτούς είναι ο χρόνος 0-18 μέτρα, και πόση ολίσθηση θα έχει μετά στις πρώτες σχέσεις. Σε αυτοκίνητα όπως το δικό μου και πολλά άλλα, με 150-200 ίππους, τα ημιαγωνιστικά και αγωνιστικά ελαστικά κόβουν επιδόσεις στην ευθεία (πλην εκκίνησης), πράγματα δοκιμασμένα και επαληθευμένα, μετρημένα, δε θα έρθεις να μου πεις εσύ που δεν έχεις μπει ποτέ σε αμάξι με αγωνιστικά ελαστικά, εμένα, που έχω κάψει μερικά σετ, και έχω μετρήσει με όργανα ακριβείας και αναλύσει δεδομένα τηλεμετρίας, και σε τόσο άλλο κόσμο, ότι δεν κόβουν. Και μάντεψε ΓΙΑΤΙ κόβουν; Γιατί έχουν αυξημένο συντελεστή τριβής. Μα τι λέω; Τριβή; Στο ελαστικό; Ο θεός το ζεσταίνει, όχι η τριβή με το οδόστρωμα που παράγει θερμότητα. :peepwall:

Η παρεμβολή του νερού, που δρα ως λιπαντικό, ναι αλλάζει δραστικά τον συντελεστή τριβής. Google και διάβασε, δε θα σε μορφώσω εγώ, θα το κάνουν οι συνάδελφοι μου/σου (...) που το έχουν μελετήσει επανειλημένα.

Σίγουρα είναι πολύ αξιόπιστη η πηγή σου, για ότι τα eco contact κρατάνε καλύτερα από τα sport contact, δεν είναι από τον μαστρο Μένιο, αλλά από τον master Μανωλιό.

Σ'αφήνω τώρα να ζήσεις στον φανταστικό σου κόσμο, εκεί που εσύ είσαι Θεός (των πιθήκων)

Άντε γεια

Bassakos
03-11-13, 13:31
God τι λε ρε φιλε.......

http://www.youtube.com/watch?v=vEBA87n-aKU

God
03-11-13, 13:55
Nαι, στα 30 παρά πόσο είσαι, έχεις γίνει master. Τα πάντα όλα :nod:

Χαίρομαι που το πρόβλημά σου έγινε η ηλικία μου. Τα επιχειρήματά σου κυριολεκτικά συνεχίζουν και με αποστομώνουν.

Ενημερωτικά, 30+, με 4 υποτροφίες, ισάριθμες διακρίσεις, καθηγητής πανεπιστημίου, guest lecturer σε πανεπιστήμιο του Λονδίνου και συμμετοχή σε 6 ερευνητικά. Και ναι, υπάρχουν 25άρηδες που με αποστωμόνουν εύκολα, δεν χρειάζεται να είναι μεγαλύτερός μου κάποιος για να ξέρει περισσότερα, όπως εσύ πιθανόν να θέλεις να πιστεύεις γιατί σε βολεύει. Και όχι, δεν διαβάζω ψάχνοντας από το Google, όπως κάνεις εσύ και νομίζεις πως τα ξέρεις όλα...

Μόνο και μόνο που ξανά αναφέρεις το αβάνς, που κι εκεί μαύρα μεσάνυχτα τα έχεις, συν την όλη συμπεριφορά σου, δείχνει πως έχεις σοβαρά κολλήματα και αναγάγεις τα πάντα σε βεντέτες και σε προσωπικό επίπεδο, ασχέτως αν δεν μπορείς όχι να αντικρούσεις τα επιχειρήματά μου αλλά να υποστηρίξεις τα δικά σου. Ακόμα και με τις βλακείες που κάθεσαι και γράφεις, που τα έχεις δοκιμάσει όλα και τα έχεις μετρήσει όλα, δεν απαντάς σε οτιδήποτε γράφω, ούτε και μπορείς να συνδέσεις τον συντελεστή τριβής με την αντίσταση κύλισης, ούτε και την αντίσταση κύλισης με την ενεργειακή απόδοση. Απλά τα λες και ό,τι είπες, αυτό είναι, επειδή έτσι το είπες. Ό,τι πει κανείς άλλος, λάθος, τέλος, ακόμα κι αν δεν μπορείς να αντικρούσεις την απλούστερη των εξηγήσεων.

Οπότε ναι, τράβα βάρα σπινθήρα πριν καν ξεκινήσει η εισαγωγή για να πάρεις 300% ιπποδύναμη, πίστευε πως η στατική τριβή είναι συντελεστής τριβής και ο συντελεστής τριβής αντίσταση κύλισης και ό,τι άλλη βλακεία κατεβάσει το μυαλό σου. Μόνο μην τα λες στον κόσμο που πληρώνει εκατοντάδες ευρώ γι'αυτά που του λες εσύ.

Να μία σοκαριστική δήλωση. Αυτά που νομίζεις πως ξέρεις, είναι δικά σου δημιουργήματα και λαθάρες. Με φυσική γυμνασίου αντικρούονται και πάλι κλαψουρίζεις, με μόνο επιχείρημα (που πήγαν οι επίσημες, και όχι του google, μελέτες?) το "τα ξέρω στην πράξη, δεν θα μου πεις εσύ". Αντιλαμβάνομαι πως δεν το καταλαβαίνεις, ούτε μπορείς να το χωνέψεις, αλλά έτσι είναι.


Σ'αφήνω τώρα να ζήσεις στον φανταστικό σου κόσμο, εκεί που εσύ είσαι Θεός (των πιθήκων)

Άντε γεια

Στο καλό Νίκο. Να ζητήσεις βοήθεια αν δεν μπορέσεις να ξεπεράσεις το υπαρξιακό σοκ που σου δημιούργησα.

rapid_fast
04-11-13, 10:46
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι λέτε..
Πάντως τα ενεργειακά ελαστικά μπορούν να έχουν την ίδια απολύτως πρόσφυση με ελαστικά
που δεν είναι ενεργειακά..
Το εάν ένα ελαστικό είναι ενεργειακό ή όχι, δεν έχει να κάνει με την ικανότητα σου σε πρόσφυση.
Είναι ανεξάρτητα πράγματα, νομίζω (νομίζω) ότι με κάποιο τρόπο εσφαλμένα συγχέονται.
Και ενα απλό παράδειγμα.
Ενα απλά βρεγμένο οδόστρωμα, παρουσιάζει μεγαλύτερη αντίσταση απο ότι το στεγνό.
(απλά βρεγμένο, απλά υγρό)
Η πρόσφυση είναι μειωμένη όμως..

peter79
04-11-13, 10:49
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι λέτε..
Πάντως τα ενεργειακά ελαστικά μπορούν να έχουν την ίδια απολύτως πρόσφυση με ελαστικά
που δεν είναι ενεργειακά..
Το εάν ένα ελαστικό είναι ενεργειακό ή όχι, δεν έχει να κάνει με την ικανότητα σου σε πρόσφυση.
Είναι ανεξάρτητα πράγματα, νομίζω (νομίζω) ότι με κάποιο τρόπο εσφαλμένα συγχέονται.
Και ενα απλό παράδειγμα.
Ενα απλά βρεγμένο οδόστρωμα, παρουσιάζει μεγαλύτερη αντίσταση απο ότι το στεγνό.
(απλά βρεγμένο, απλά υγρό)
Η πρόσφυση είναι μειωμένη όμως..

μπερδεύουμε την αντίσταση κύλισης με την τριβή...

God
04-11-13, 15:06
Και ενα απλό παράδειγμα.
Ενα απλά βρεγμένο οδόστρωμα, παρουσιάζει μεγαλύτερη αντίσταση απο ότι το στεγνό.
(απλά βρεγμένο, απλά υγρό)
Η πρόσφυση είναι μειωμένη όμως..

Μην τα λες αυτά απότομα, θα γίνεις κι εσύ στόχος. Το βρεγμένο οδόστρωμα έχει τον μισό και κάτω "συντελεστή τριβής". Μάλιστα, δρα και ως "λιπαντικό". Άρα, έχει την μισή και κάτω "τριβή". Που αυτά τα δύο είναι το ίδιο με την "αντίσταση κύλισης". Άρα, και την μισή και κάτω "αντίσταση κύλισης". Άρα, έχεις μικρότερη αντίσταση και καις και λιγότερο στο βρεγμένο. Μάλιστα, όσο λιγότερη "τριβή" και, συνεπώς, "αντίσταση κύλισης" έχεις, τόσο γρηγορότερα επιταγχύνεις. Γι'αυτό τα "απλά ελαστικά είναι καλύτερα από τα ημιαγωνιστικά" και μάλλον γι'αυτό στο drag βάζουν σκυλιά να κατουράνε τους τροχούς.

Έτσι μου είπε ο "ειδικός", εγώ είμαι δεν είμαι 30 εξάλλου, άρα έτσι θα είναι.

Nick_compact
04-11-13, 20:16
Eίπα να μην ξαναποστάρω... αλλά θα παραθέσω μερικά link, να δει ο κόσμος.

1. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/mechanics/frictire.html

2. http://bsesrv214.bse.vt.edu/Hop/Papers/Tire-Road%20Friction%20Coefficient.pdf

Kαι.. βεβαίως τα ελαστικά με καλούς ενεργειακούς δεν μειώνουν την αντίσταση κύλισης.. καθώς η αντίσταση κύλισης δεν έχει καμία σχέση με το ελαστικό, ναι;

http://en.wikipedia.org/wiki/Low_rolling_resistance_tire

Αντίστοιχα βέβαια, τα αγωνιστικά δεν την αυξάνουν.. τα drag δεν τα χρησιμοποιούν επειδή το Α και το Ω είναι η πρόσφυση στην εκκίνηση...όχι βέβαια

Nick_compact
04-11-13, 20:57
Πάρε εδώ και ένα linkάκι που σου δίνει και συντελεστές rolling resistance ανάλογα με τον τύπου του ελαστικού : http://hpwizard.com/tire-friction-coefficient.html

(ωχ, τι έγινε, έχει πιο πολύ rolling resistance το αγωνιστικό;;; :rofl2: )

God
04-11-13, 23:15
Eίπα να μην ξαναποστάρω... αλλά θα παραθέσω μερικά link, να δει ο κόσμος.

1. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/mechanics/frictire.html

2. http://bsesrv214.bse.vt.edu/Hop/Papers/Tire-Road%20Friction%20Coefficient.pdf

Kαι.. βεβαίως τα ελαστικά με καλούς ενεργειακούς δεν μειώνουν την αντίσταση κύλισης.. καθώς η αντίσταση κύλισης δεν έχει καμία σχέση με το ελαστικό, ναι;

http://en.wikipedia.org/wiki/Low_rolling_resistance_tire

Αντίστοιχα βέβαια, τα αγωνιστικά δεν την αυξάνουν.. τα drag δεν τα χρησιμοποιούν επειδή το Α και το Ω είναι η πρόσφυση στην εκκίνηση...όχι βέβαια

Ωχ, τι έγινε εδώ; Το link που σου έβαλα εγώ για να δεις πως:

1. Η τριβή, πόσο μάλλον η στατική μόνη της, δεν είναι ο συντελεστής τριβής.
2. Ο συντελεστής τριβής δεν συνδέεται με την αντίσταση κύλισης.

Μα την ίδια ακριβώς μελέτη; Ούτε καν κάτι άλλο; Και μετά απορούσα γιατί μου έγραφες πως είπα ότι δεν υπάρχει τριβή, όταν σου έγραφα ξεκάθαρα πως η στατική τριβή είναι μέρος του συντελεστή τριβής.

Εμ, πες μας βρε συ τόση ώρα πως ούτε καν διαβάζεις τι γράφουμε και απλά γράφεις ασυναρτησίες γιατί σου αρέσει να αυτοξεφτιλίζεσαι.

Στην ίδια μελέτη αναφέρεται πως ο συντελεστής τριβής εξαρτάται από δεκάδες πράγματα, ένα ελάχιστο εκ των οποίων είναι η στατική τριβή (και δεν την αναφέρει), χωρίς να τον συνδέει πουθενά με συντελεστή αντίστασης ή ενεργειακή απόδοση. Για να ξεστραβωθείς στο έβαλα και εσύ μου το βάζεις σαν πηγή για να πεις τι, πως τόση ώρα δεν ξέρεις καν τι γράφεις, πόσο μάλλον τι διαβάζεις;

Τα 2 στα 3 είναι πηγές της πλάκας, το ένα είναι έγκριτο άρθρο, αλλά κάνω τώρα την υπέρβαση θεωρώ και τα 3 σοβαρές πηγές. Πουθενά στα 3 που έβαλες δεν συγχέει τριβή με αντίσταση, ούτε αντίσταση με ενεργειακή απόδοση. Πουθενά. Ούτε καν αναφορά σε τριβή δεν κάνουν όταν μιλούν για αντίσταση κύλισης, ούτε καν συγχέουν την ενεργειακή απόδοση με τις επιδόσεις. Μάλιστα, αναφέρεται ξεκάθαρα στα 2 από τα 3 πως άνετα μπορεί η πρόσφυση να είναι εξίσου καλή σε ένα "ενεργειακό" ελαστικό με ένα συμβατικό.

Που γράφει κάποιος ό,τι η αντίσταση κύλισης δεν μειώνεται σε ένα ενεργειακό ελαστικό; Αυτό είναι δημιούργημα της φαντασίας σου, όπως πολλά άλλα. Η φαντασία σου επίσης συγχέει την τριβή με την αντίσταση κύλισης, οπότε πάμε στο άλλο που έβαλες για να το φας κι αυτό κρύο.

Πάρε εδώ και ένα linkάκι που σου δίνει και συντελεστές rolling resistance ανάλογα με τον τύπου του ελαστικού : http://hpwizard.com/tire-friction-coefficient.html

(ωχ, τι έγινε, έχει πιο πολύ rolling resistance το αγωνιστικό;;; :rofl2: )

Τρομερή πηγή. Οι ίδιοι γράφουν:

Rolling resistance coefficients comes mainly from the following sources. Those not mentioned are educated guesses.

Δηλαδή εκτός των 3 που είχαν πηγές, τα άλλα τα μάντεψαν και το δηλώνουν εγγράφως. Επιστημονικότατο, στηριζόμαστε στις μαντεψιές κάποιων στο internet.

Αν και σαν πηγή είναι όχι απλά της πλάκας, αλλά για κλάμματα, πάμε μία:

Hi performance:
Friction Coefficient: 1.00
Rolling Resistance Coefficient: 0.014

Stock car:
Friction Coefficient: 1.35
Rolling Resistance Coefficient: 0.020

Formula:
Friction Coefficient: 1.50
Rolling Resistance Coefficient: 0.020

...ναρκωτικά κάνεις; Μεγαλύτερο κατά 35% βγάζει το συμβατικό από των υψηλών επιδόσεων. Το formula εν τω μεταξύ βγάζει ίδια αντίσταση κύλισης αλλά μεγαλύτερο συντελεστή τριβής από το συμβατικό του αυτοκινήτου. Μόλις αυτοαναίρεσες όλα όσα λες, που άσχετα είναι κιόλας με την αρχική σου υπόθεση και δεν συνδέονται με τίποτα, πως η τριβή είναι αυτό που φταίει και αυξάνεται το rolling resistance.

ΥΓ. Μην πας και βάλεις "drag tyres" για να μου πεις πως "να, είναι μεγαλύτερο". Drag tyre δεν είναι το αγωνιστικό, είναι αυτό (http://www.dragracetires.com/tire-types.html), που έχεις κάψει και τόσα σετ. Και οι τιμές που έχουν στην σελίδα τους, υπενθυμίζω, τις μάντεψαν.

Χτυπήσαμε ένα "friction coefficient" στο Google, αντιγράψαμε τα 3 πρώτα link και τσουπ, να, τα ξέρουμε όλα τώρα. Βέβαια, όλα αυτά δεν συνδέουν τίποτα απ'όσα λέμε, αναιρούν κι αυτά που υποστηρίζουμε, αλλά στηριζόμαστε στο πως δεν θα τα διαβάσει κανείς και θα πουν όλοι "να, το παιδί είναι διαβασμένο, τα βρήκε στο internet".

Άστο Νίκο. Όχι απλά δεν γνωρίζεις τίποτα, νομίζεις πως ψάχνοντας στο google θα μάθεις, από πηγές ό,τι να'ναι, που στην τελική δεν φταίνε κι αυτές αλλά εσύ που δεν καταλαβαίνεις καν τι λένε! Τη φυσική γυμνασίου την αφήνουμε παραπέρα γιατί δεν μας συμφέρει, συνδέουμε οτιδήποτε νομίζουμε με οτιδήποτε μας καπνίσει, βάζουμε πηγές που δεν αναφέρουν στο παραμικρό την ανοησίες που λέμε, μάλιστα αναιρούν καθέτως αυτά που λέμε (!), τα ισοπεδώσαμε όλα και τώρα τα αυτοκίνητα τρέχουν γρηγορότερα με χαμηλότερους "συντελεστές τριβής" (άρα στο χιόνι πετάνε) και εγώ, που στα 30 πάνω-κάτω τι μπορεί να ξέρω στο κάτω-κάτω, είμαι ο θεός στο βασίλειο των πιθήκων.

...θες μπανάνα;

Nick_compact
04-11-13, 23:59
Εσένα περίμενα για να ψάξω στο google να μάθω αυτά που θέλω.......................

Τα δήθεν επιχειρήματα σου, είναι η λογική σου.. το έχουμε δει και στο παρελθόν εξάλλου. Δεν είναι η 1η φορά.

Βέβαια, όσον αφορά τους ενεργειακούς δείκτες των ελαστικών, σου έβαλα μέσα μια λίστα με ελαστικά όπου φαίνεται ξεκάθαρα πώς ένα σπορ ελαστικό πέφτει χαμηλά στον ενεργειακό συντελεστή σύμφωνα με τα στοιχεία των ίδιων των εταιριών, η απάντηση σου είναι η αναφορά στα κινέζικα......

Kαι τώρα σε αφήνω στο Βασίλειο σου, δεν έχει άλλο post. Έχω κι άλλες δουλειές να κάνω.

Y.Γ. Την μπανάνα... κράτα την για προσωπική σου χρήση

Dim77
05-11-13, 00:06
Όποιος ξαναγράψει προσβλητικό μήνυμα θα γίνει ban επιτόπου για πάντα.

Αφήνω το θέμα όπως έχει για συγκεκριμένο λόγο.....

God
05-11-13, 00:15
Εσένα περίμενα για να ψάξω στο google να μάθω αυτά που θέλω.......................

Τα δήθεν επιχειρήματα σου, είναι η λογική σου.. το έχουμε δει και στο παρελθόν εξάλλου. Δεν είναι η 1η φορά.

Βέβαια, όσον αφορά τους ενεργειακούς δείκτες των ελαστικών, σου έβαλα μέσα μια λίστα με ελαστικά όπου φαίνεται ξεκάθαρα πώς ένα σπορ ελαστικό πέφτει χαμηλά στον ενεργειακό συντελεστή σύμφωνα με τα στοιχεία των ίδιων των εταιριών, η απάντηση σου είναι η αναφορά στα κινέζικα......

Kαι τώρα σε αφήνω στο Βασίλειο σου, δεν έχει άλλο post. Έχω κι άλλες δουλειές να κάνω.

Y.Γ. Την μπανάνα... κράτα την για προσωπική σου χρήση

Tα δήθεν επιχειρήματά μου είναι απλή φυσική που και παιδάκι γνωρίζει, με αναφορά σε επίσημες πηγές για όποιον διαβάζει. Εσύ όχι μόνο ισοπέδωσες την φυσική, βγάζοντας στο τέλος πως τα αυτοκίνητα τρέχουν πιο γρήγορα στο χιόνι και καίνε το μισό στο βρεγμένο, αλλά πήγες και δημοσίευσες την δική μου πηγή (!!!) ως υποστήριξη αυτών που λες, ενώ σε καμία πηγή που έβαλες δεν συνδέεται πουθενά το οτιδήποτε προσπαθείς να υποστηρίξεις. Όχι απλά δεν συνδέεται, αλλά και αυτά που υποστηρίζεις αναιρέθηκαν, από τις πηγές που ο ίδιος βάζεις.

Όσον αφορά τους ενεργειακούς δείκτες των ελαστικών, έβαλες μία λίστα όπου τα Κινέζικα βγαίνουν καλύτερα και που σε καμία περίπτωση ο δείκτης δεν συνδέεται με τις επιδόσεις πρόσφυσης. Εσύ λες πως συνδέεται με τις επιδόσεις πρόσφυσης (και μετά έβαλες πηγή που το αναιρεί κι αυτό). Εσύ πήγες και σύνδεσες τριβές με αντίσταση κύλισης, μάλιστα δήλωσες ο ίδιος πως "η κοινή λογική τα λέει αυτά", και τώρα μου κοπανάς κιόλας πως εγώ είμαι αυτός που στηρίζομαι "στην λογική μου", που τα έχω εξηγήσει σε επίπεδο να το καταλαβαίνει εξάχρονο. Κι τα επιχειρήματά σου; Η "κοινή λογική", πως "εσύ ξέρεις", πως "είμαι δεν είμαι 30 χρονών", να "πάω να κάνω τον βασιλιά των πιθήκων" και, στο τέλος, πηγές, με την δική μου να περιλαμβάνεται, που ισοπεδώνουν όλα όσα είπες ο ίδιος.

Με άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Λυπάμαι για σένα...

MZ3
05-11-13, 00:26
Όποιος ξαναγράψει προσβλητικό μήνυμα θα γίνει ban επιτόπου για πάντα.

Αφήνω το θέμα όπως έχει για συγκεκριμένο λόγο.....


να το κλειδωσεις αφου σου περασε απο το μυαλο τι το κρατας ?

χειροτερα θα γινουν
οτι μαθαμε μαθαμε με τα λαστιχα

Dim77
05-11-13, 00:55
Όχι ρε παιδιά.
Δεν θα το κλειδώσω.

Κάθησα και έγραψα καταναλώσεις και παρατηρήσεις για ΔΩΔΕΚΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ με τρια διαφορετικά σετ ελαστικών. Και επειδή κάποιος γράφει, α....έχουν δείκτη αντίστασης κύλισης Β....δεν θα κρατάνε.

Όποιος συμφωνεί με αυτή την απλοϊκή παραδοχή, χωρίς να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί λίγο, πραγματικά έχει πρόβλημα με τη διαδικασία λογικής σκέψης και κατανόησης.

Βγάζει δε άχρηστους και γελοίους επιστήμονες θεωρητικούς και πρακτικούς δοκιμαστές που έχουν συντελέσει για αυτά τα λάστιχα.

Στην αρχή του πρώτου μου ποστ το έγραψα και εγώ ότι δεν έδινα σημασία στις ''βλακείες αυτές''.
Σπορ λάστιχα και ζήτω.

Θέλετε να σας πώ και το άλλο?

Πράγματι τα τελευταία ελαστικά που βγαίνουν εντείνουν στον καλό ενεργειακό δείκτη χωρίς απώλεια κρατήματος.

Δηλαδή θα πρέπει να βάλουν όλοι semislick? ή σπορ λάστιχα?

Ποιός λέει ότι το RE050 κρατάει καλύτερα από το Premium contact5?
Επειδή είναι ''σπορ''?

Τα λάστιχα τα κοιτάμε μονομερώς, ενώ είναι ένα πολυδιάστατο θέμα η απόδοση και συμπεριφορά του ελαστικού, στο δρόμο, σε μια συγκριμένη δοκιμασία (φρενάρισμα στεγνό, βρεγμένο, σλάλομ, κύκλος, αλλαγή λωρίδας κλπ.κλπ.κλπ, σε ένα γύρο ''αγώνα'' σε πίστα, σε 50 γύρους αγώνα σε πίστα, σε 1 αγώνα στο δρόμο κλπ...

Ναι ένα ECO μπορεί να κυκλοφορεί καλύτερα κάθε μέρα στο δρόμο, να τα καταφέρει τέλεια, σε ένα στρίψιμο (ένα εμπόδιο), ένα φρενάρισμα σε στεγνό ή βρεγμένο.
Μπορεί να μη δίνει την τρομερή πληροφόρηση στο τιμόνι. Μπορεί να μην αντέξει 50 γύρους στο όριο.

Αλλά δε σημαίνει τίποτα για τα ''κανονικά ελαστικά δρόμου''.

Έψαχνα και λάστιχα για το Ε200 σας είχα πεί.

Έ...ότι και αν έβρισκα σαν πρόταση, είναι ECO-touring.
Άψογο κράτημα παντού, αντοχή και 4 δείκτες καλύτερα στην ενεργειακή απόδοση.
Goodyear Efficient grip performance (Β-Β). Έχει και απλό χωρίς performance. Για ποιό λόγο να βάλεις το σπορ (ασυμετρικ)?

Για ποιό λόγο να βάλεις επίσης φτηνό λάστιχο, όταν βλέπεις ότι γλυτώνεις 50 ευρώ ενώ τελικά μπορεί να σου καίει 10% παραπάνω (και να μην ξέρεις τι γίνεται).

Προφανώς και δεν είναι για όλους.
Προφανώς και κάποιος θα προτιμήσει να βάλει RE002 (βγαίνει και σε 225-55-16 αλλά έχω ενδοιασμούς για το W211)


Υπάρχει ένα θρεντ για κάτι ΣΧΕΤΙΚΑ ενδιαφέρον για κάποιους, και να κλειδωθεί.

rapid_fast
05-11-13, 07:48
Εσένα περίμενα για να ψάξω στο google να μάθω αυτά που θέλω.......................

Τα δήθεν επιχειρήματα σου, είναι η λογική σου.. το έχουμε δει και στο παρελθόν εξάλλου. Δεν είναι η 1η φορά.

Βέβαια, όσον αφορά τους ενεργειακούς δείκτες των ελαστικών, σου έβαλα μέσα μια λίστα με ελαστικά όπου φαίνεται ξεκάθαρα πώς ένα σπορ ελαστικό πέφτει χαμηλά στον ενεργειακό συντελεστή σύμφωνα με τα στοιχεία των ίδιων των εταιριών, η απάντηση σου είναι η αναφορά στα κινέζικα......

Kαι τώρα σε αφήνω στο Βασίλειο σου, δεν έχει άλλο post. Έχω κι άλλες δουλειές να κάνω.

Y.Γ. Την μπανάνα... κράτα την για προσωπική σου χρήση

Νίκο..
είναι το πλέον εύκολο να πετύχεις υψηλή πρόσφυση με ένα ελαστικό που έχει χαμηλή ενεργειακή απόδοση, και πολύ δυσκολότερο να το πετύχεις με ένα ελαστικό με υψηλή
ενεργειακή απόδοση.
Οταν ένα λάστιχο χρειάζεται θερμοκρασία για να πιάσει πρόσφυση, σημαίνει οτι έχει
χαμηλή ενεργειακή απόδοση.
Αν σου παρουσιάσει η εταιρία το αντίστοιχο άριστης πρόσφυσης ελαστικό με
υψηλή ενεργειακή απόδοση και κοστίζει 50% περισσότερο, απλά δεν θα το αγοράσεις..
Μπερδεύεσαι στο θέμα...

bimmerm
05-11-13, 13:53
επειδη το θεμα του τοπικ για τα συγκεκριμενα λαστιχα εχει εξαντληθει να πω κατι ασχετο..dim εισαι πολυ καλος μοντ ,ο καλυτερος απο ολα τα αντιστοιχα φορουμ ,μονο και μονο γιαυτο που συνηθως μετανιωνεις δλδ. να μην μπαναρεις κοσμο με το παραμικρο...
και ας εχουμε διαφωνησει στο παρελθον και ας μην σε γνωριζω προσωπικα,πιστευω οτι ενεργεις σωστα...τα καλα να λεγονται!

kostastnt
05-11-13, 15:13
dim77 είχα γράψει στην πρώτη σελίδα οτι βλέπω διαφορά στην κατανάλωση με τα χειμερινά +1lt.. Θα δω μετά πιο μοντέλο φοράω ακριβώς για να έχεις και αυτά τα στοιχεία :)

Dim77
05-11-13, 15:38
To θέμα είναι να τα έχουν όλοι τα στοιχεία....εγώ τα δικά μου τα είχα μια χαρά στο κινητό μου.