PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΠaΡΑ ΘΟΛΩΝ ΣΕ Ε30!!!!


tasosbmwe30
11-09-04, 00:06
εχει βαλει κανεις μπαρα θολων σε Ε30????και αν ναι,τι μαρκα και που την βρηκε?????στο τελευταιο Power διαβασα οτι οσοι αλλαζουν ζαντες(βαζουν μεγαλυτερες,εγω εχω 16') σε Ε30 πρεπει "οπωσδηποτε" να βαλουν και μπαρα θολων γιατι αλλιως "ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ" οπως ακριβως ανεφερε!!!τωρα ποια "προβληματα" ειναι αυτα ουτε κι εγω δεν ξερω!!!!βεβαια η μπαρα παιζει σημαντικο ρολο και στην οδικη συμπεριφορα του αυτοκινητου,οποτε με ενα "σμπαρο......2 τρυγονια"!!!!οποιος ξερει κατι για το θεμα....ειμαι ολος αυτια!!!!

DRIFTER
11-09-04, 00:15
H μπάρα θόλων μπροστά εξαρτάται και απο το στήσιμο που θα του κανεις..παντος για πισω πρεπει οπωσδήποτε...Ο Ε30MANIAC έχει βάλει μπροστά μου φαίνετε της omp...για περισσότερες πληροφορίες αν θές τον ρωτάω και σου λέω..οκ?

tasosbmwe30
11-09-04, 01:26
H μπάρα θόλων μπροστά εξαρτάται και απο το στήσιμο που θα του κανεις..παντος για πισω πρεπει οπωσδήποτε...Ο Ε30MANIAC έχει βάλει μπροστά μου φαίνετε της omp...για περισσότερες πληροφορίες αν θές τον ρωτάω και σου λέω..οκ?


ηθελα να ηξερα τι περιμενεις!!!!!???????σε περιμενω ε.....!!!!!!και οποιος αλλος ξερει.....δεκτον!!!!

antonio
11-09-04, 09:17
Πραγματικά η μπάρα είναι απαραίτητη, ειδικά αν η ανάρτηση είναι βελτιωμένη και το χαμήλωμα εκτεταμένο! Επειδή όταν έψαχνα για το δικό μου δεν υπήρχε τίποτα, τουλάχιστον ετοιμοπαράδοτο, κατέληξα στην γνωστή και καλή λύση του σιδερά, όπου έφτιαξα μια χειροποιήτη και μάλιστα και ρυθμιζόμενη!
Τα προβλήματα στους θόλους που προανέφερες είναι τα γνωστά και άτιμα ραγίσματα (μικρά σχισίματα), τα οποία όταν εμφανιστούν χρήζουν άμεσης επισκευής για να μη δεις την μπέμπα σου να «ανοίγει» σαν ανοιξιάτικο τριαντάφυλλο!
Μια άλλη καλή λύση είναι το ράψιμο τον θόλων με αργκόν και η τοποθέτηση ένος φύλλου λαμαρίνας πάνω από την βάση του αμορτισέρ εκεί που πατάει στον θόλο! Αυτή η λαμαρίνα εκτονώνει αρκετές δυνάμεις πολύ πριν φτάσουν στον θόλο και αποβαίνει αρκετές φορές σωτήρια!
Αν θέλεις κάποια πληροφορία για το που μπορείς να τα κάνεις αυτά, just msg

tasosbmwe30
11-09-04, 13:20
μην με "φοβιζεις" ρε antonio........!!!!!!παω να "εξετασω" τους θολους και σου απανταω σε λιγο!!!!!

tasosbmwe30
11-09-04, 14:44
ΕΥΤΥΧΩΣ δεν ειδα τιποτα περιεργο στους θολους μου(τουλαχιστον για την ωρα)!!!!!!antonio σε ευχαριστω πολυ για τις γνωσεις σου πανω στο θεμα!!!!!ευτυχως για μπροστα βρηκα(πριν λιγο,ας ειναι καλα ενα μελος του forum μας.....ονοματα δεν λεμε),αλλα ενδιαφερομαι και για πισω(που δεν βρισκω στα σιγουρα)!!!!οποτα αν αυτος ο γνωστος σου,που εφτιαξε την δικια σου τη μπαρα,θα μπορουσε μετα απο συνενοηση να φτιαξει και για μενα (για την πισω μιλαμε παντα),τοτε στειλε μου ενα pm με διευθυνση και τηλ!!!!!και παλι σ'ευχαριστω ρε φιλαρακι!

Geo_3D
11-09-04, 15:06
Καλα ρε Τασο υπαρχει εστω και ενα thread που να κανει μια απλη αναφορα σε Ε30 και να μην εχεις postαρει?Το bmw club τι το θες?Φτιαξε ενα club μονο για Ε30(αν δεν υπαρχει ηδη κανενας *κανγκουρας* που να εχει φτιαξει τετοιο club).Γεια σου ρε Τασο!!!!!!!!!!Δηλαδη σου βγαζω το καπελο και υποκλεινομαι στην αφεντια σου!!!!!!!!!!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η λεξη κανγκουρας που βρισκεται εντως αστερισκων(*κανγκουρας*) δεν παει για κανεναν,το ξαναλεω για κανεναν ιδιοκτητη Ε30.Απλως οσοι ηταν στο meeting την Πεμπτη(βλ. Ray,compact,M-POWERfanatic,NICK_COMPACT κ.α.,οι οποιοι θα μπορεσουν και να επιβεβαιωσουν αυτο που λεω) θα καταλαβουν τι εννοω οταν λεω για *κανγκουρες* ιδρυτες clubs.Μη παρεξηγηθω Τασο και λοιποι αγαπητοι Ε30ακηδες.Για περισσοτερες λεπτομερειες απο κοντα γιατι αυτα δεν γραφονται στο forum και σε κοινη θεα για ολους

Black5
11-09-04, 15:12
Νομίζω όλοι κατάλαβαν τι εννοεις!!!

tasosbmwe30
11-09-04, 15:12
Καλα ρε Τασο υπαρχει εστω και ενα thread που να κανει μια απλη αναφορα σε Ε30 και να μην εχεις postαρει?Το bmw club τι το θες?Φτιαξε ενα club μονο για Ε30(αν δεν υπαρχει ηδη κανενας *κανγκουρας* που να εχει φτιαξει τετοιο club).Γεια σου ρε Τασο!!!!!!!!!!Δηλαδη σου βγαζω το καπελο και υποκλεινομαι στην αφεντια σου!!!!!!!!!!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η λεξη κανγκουρας που βρισκεται εντως αστερισκων(*κανγκουρας*) δεν παει για κανεναν,το ξαναλεω για κανεναν ιδιοκτητη Ε30.Απλως οσοι ηταν στο meeting την Πεμπτη(βλ. Ray,compact,M-POWERfanatic,NICK_COMPACT κ.α.,οι οποιοι θα μπορεσουν και να επιβεβαιωσουν αυτο που λεω) θα καταλαβουν τι εννοω οταν λεω για *κανγκουρες* ιδρυτες clubs.Μη παρεξηγηθω Τασο και λοιποι αγαπητοι Ε30ακηδες.Για περισσοτερες λεπτομερειες απο κοντα γιατι αυτα δεν γραφονται στο forum και σε κοινη θεα για ολους



μαλλον καταλαβα για ποιον παει το υπονοουμενο......μην ασχολεισαι με $#@$$%%*&%$## ανθρωπους!!!!(αν καταλαβα καλα,αν οχι στειλε pm)

DRIFTER
11-09-04, 22:17
Eγω έχω φτίάξει και επεξεργάζομαι μια σελίδα σε Ε30 :p ......Ισως αργότερα να την εμφανίσω...

Ray
12-09-04, 01:41
Καλα ρε Τασο υπαρχει εστω και ενα thread που να κανει μια απλη αναφορα σε Ε30 και να μην εχεις postαρει?Το bmw club τι το θες?Φτιαξε ενα club μονο για Ε30(αν δεν υπαρχει ηδη κανενας *κανγκουρας* που να εχει φτιαξει τετοιο club).Γεια σου ρε Τασο!!!!!!!!!!Δηλαδη σου βγαζω το καπελο και υποκλεινομαι στην αφεντια σου!!!!!!!!!!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η λεξη κανγκουρας που βρισκεται εντως αστερισκων(*κανγκουρας*) δεν παει για κανεναν,το ξαναλεω για κανεναν ιδιοκτητη Ε30.Απλως οσοι ηταν στο meeting την Πεμπτη(βλ. Ray,compact,M-POWERfanatic,NICK_COMPACT κ.α.,οι οποιοι θα μπορεσουν και να επιβεβαιωσουν αυτο που λεω) θα καταλαβουν τι εννοω οταν λεω για *κανγκουρες* ιδρυτες clubs.Μη παρεξηγηθω Τασο και λοιποι αγαπητοι Ε30ακηδες.Για περισσοτερες λεπτομερειες απο κοντα γιατι αυτα δεν γραφονται στο forum και σε κοινη θεα για ολους

Μια χαρά τα είπες GEO, και δεν κάνει κακό να τα επισημαίνουμε που και που ;)

Black5
12-09-04, 10:36
Πραγματικά η μπάρα είναι απαραίτητη, ειδικά αν η ανάρτηση είναι βελτιωμένη και το χαμήλωμα εκτεταμένο!

Εγώ το έχω χαμηλώσει 3 πόντους και έχω βάλει 17αρες ζάντες. Θα έπρεπε να έχω βάλει δηλαδή? Μπρος-πίσω?

antonio
12-09-04, 12:11
Mπροστά είναι απαραίτητη για να εξασφαλίσεις την ακεραιότητα του αμαξώματός σου, εκτός βέβαια ότι θα δεις και άλλο πάτημα στις στροφές!
Πίσω δεν κινδυνεύουν οι θόλοι, λόγω έλλειψης βάρους, αλλά τοποθετώντας μια μπάρα θα δεις μεγάλη διαφορά κυρίως κατά την διάρκεια των drifts!
Αλήθεια, αντιστρεπτική (ζαμφόρ), έχεις πίσω??

Black5
12-09-04, 12:49
Mπροστά είναι απαραίτητη για να εξασφαλίσεις την ακεραιότητα του αμαξώματός σου, εκτός βέβαια ότι θα δεις και άλλο πάτημα στις στροφές!
Πίσω δεν κινδυνεύουν οι θόλοι, λόγω έλλειψης βάρους, αλλά τοποθετώντας μια μπάρα θα δεις μεγάλη διαφορά κυρίως κατά την διάρκεια των drifts!
Αλήθεια, αντιστρεπτική (ζαμφόρ), έχεις πίσω??

Ακεραιότηα πως ακριβώς το εννοείς? Έχω αλλάξει ζάντες και αμορτισερ αρκετό καιρό τώρα. Μπορεί να έχει γίνει κάτι που να μην το έχω δει ή να μην μου το έχουν πει σε κάποιο έλεγχο στο σέρβις? Είδα μία πολύ ωραία μπάρα θόλων στην ACS αλλά θα είναι πανάκριβη! Πίσω έχω αντιστρεπτική. Δεν ήταν στάνταρ αυτό? Το πρόβλημα που έχω δει πάνω στο drift (όχι μεγάλο!) είναι ότι νιώθει κάπως το αμάξι σαν να στρεβλώνει.... Φαντάζομαι θα βοηθήσει μια μπάρα θόλων....

antonio
12-09-04, 12:56
Nαι στο αυτοκίνητό σου είναι stadar η ζαμφόρ, απλά παρεξήγησα το μοντέλο!
Τώρα ένας απλά καλός οπτικός έλεγχος στους θόλους του αυτοκινήτου σου θα σου λύσει κάθε απορία για την ακεραιότητά του! Κοίτα καλά για ρωγμούλες, σχισίματα, οι άλλες ύποπτες παραμορφώσεις! Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος εκτενέστερος έλεγχος!

Black5
12-09-04, 18:48
OK! Thanx! Θα του ρίξω μια ματιά....