PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε21 Drift Project


paganis
15-03-13, 14:28
μιας και ως γνωστον , ειμαι λιγακι νεκροφιλος και αρχαιολατρης..
εκλεισα ενα ε21...και περιμενω να το παραλαβω με τις νεες του πινακιδες..
το συγκεκριμενο ειναι 1,8 ingection...και ειναι καθαρο απο τρακαρισματα και σαπια..
στα θετικα του λοιπον...
ειναι φουλ ιντζεκτιον και το μοτερακι δουλευει ρολοι..εχει οροφη..ολο το σετ χρωμιων στα παραθυρα-πορτες...ειναι χαμηλωμενο..φοραει μπροστα ακρα(αεριζομενα δισκοφρενα) απο 323..εχει σποιλερ bbs..αεροτομη-χειλακι alpina..
στα αρνητικα..
θελει φανοποιια...αλλα οπως και να χει, θα το εβαφα στο χρωμα που ηθελα...ειναι αυτοματο...και θελει αναρτηση, αλλα ετσι και αλλιως θα εβαζα μια αλλη για ντριφτ..
ψαχνωντας λοιπον...για πισω ακρα απο 323...με δισκοφρενα...και καποια αλλα ανταλλακτικα...κατεληξα να αγορασω ακομα ενα ε21...το οποιο κοπηκε για ανταλλακτικα...και πλεον εχω αρκετα πραγματα στην αποθηκη,,που θα χρειαστουν στο μελλον..
επισης αγορασα ενα γνησιο 3ακτινο σπορ τιμονι απο 323...σαν αυτα που εβαζαν στην αλπινα(αρκετα σπανιο) και περιμενω να το παραλαβω...
ακομα...μιας και απο παλια...μου αρεσαν τα καθισματα απο το honda s2000 αλλα δεν μπορουσα να τα βαλω ..ουτε σε σκαραβαιο ..αλλα ουτε και στην ζετα...πλεον με το ε21, που επιτρεπει καγκουροκαταστασεις...και πατεντες...αγοραστηκε ενα σετακι σε μαυρο χρωμα...και πλεον περιμενουν , να φορεθουν στο νεο μου οχημα...
αυτα για αρχη...ελπιζω ολα να πανε καλα...να το παραλαβω συντομα...και να γευτω επιτελουν την χαρα της πλαγιολισθησης...χωρις φοβο, αλλα με πολυ παθος...

paganis
15-03-13, 15:23
μετα απο 6 ωρες λυσιματος το ε21 που προοριζοταν για ανταλλακτικα...εγινε καπως ετσι...
http://img255.imageshack.us/img255/648/p1010149r.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/255/p1010149r.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
εδω ειναι το τιμονι που περιμενω να παραλαβω...
http://img823.imageshack.us/img823/530/617665374916c1960b20.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/823/617665374916c1960b20.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

..τα καθισματα που παντα ηθελα...αλλα δεν ειχα που να τα τοποθετησω..
http://img855.imageshack.us/img855/2755/p1010188f.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/p1010188f.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

και εδω...ο τελικη εξωτερικη εμφανιση οπως την ονειρευομαι...
http://img37.imageshack.us/img37/8998/blackbmw320ie21bbsrs.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/37/blackbmw320ie21bbsrs.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
το μονο που μου λειπει ειναι οι ζαντες και το βαψιμο...
τα χρωμια, το σποιλερ, το χαμηλωμα και η οροφη ηδη υπαρχουν..

Dim77
15-03-13, 17:33
Τελικό αποτέλεσμα = :ylsuper: :ylsuper:


(τα καθίσματα είναι από S2000?)

panos 316T
15-03-13, 17:35
να κλεισει το παρον νημα και να ανοιχτει καινουργιο λεμεεεε

Λευτερη μπραβο για το μερακι και το οραμα σου, τρελανε μας!

εμπαινε γιουτσο :)

paganis
15-03-13, 17:43
Τελικό αποτέλεσμα = :ylsuper: :ylsuper:


(τα καθίσματα είναι από S2000?)

ετσι το οραματιζομαι καθε βραδυ πλεον, ή η αλλη εναλλακτικη ειναι σε χρωμα εστοριλ...αλλα σιγα σιγα θα γινει...πρωτα θα το στησω...και θα το υπερτροφοδοτησω..
τα καθισματα ειναι απο s2000 προφεησλιφτ...τα τελευταια μοντελα δεν εχουν τις τρυπες στα προσκεφαλα και δεν μου αρεσαν...
ειναι πανεμορφα...ταιριαζουν λογω μικρου σχετικα πλατους στο ε21...και κυριως...δεν κοστιζουν οπως τα ασχημα μπακετ της bmw..(εκτος φαραω..που ομως δεν εχουν καλη πλευρικη στηριξη)...

paganis
15-03-13, 17:44
να κλεισει το παρον νημα και να ανοιχτει καινουργιο λεμεεεε

Λευτερη μπραβο για το μερακι και το οραμα σου, τρελανε μας!

εμπαινε γιουτσο :)

ευχαριστω Πανο...νομιζω οτι πλεον μπηκα στον σωστο δρομο...τα παλαιο οχηματα , ειναι το στοιχειο μου...

Dim77
15-03-13, 17:46
Ωραίο το estoril, αλλά σε κάτι πιο ''χαλαρό'' και μοντέρνο....ένα κακό old school, είναι πιο ταιριαστό και ωραίο μαύρο.

paganis
15-03-13, 17:54
Ωραίο το estoril, αλλά σε κάτι πιο ''χαλαρό'' και μοντέρνο....ένα κακό old school, είναι πιο ταιριαστό και ωραίο μαύρο.

αρχικα...μιας και προκυτε για προτζεκτ και ντιφταμαξο...σκεφτηκα ενα χτυπητο χρωματακι, οπως το laguna seca...μετα σκεφτηκα το estoril....αλλα τελικα βλεπω..πως το πιο ταιριαστο χρωματακι...μαλλον ειναι το μαυρο μεταλλικο...

panos 316T
15-03-13, 17:57
θα συμφωνησω με τον ασπρομαλη παππουλη εξαλλου δεν ειναι τυχαια η φωτο που ανεβασες ;)

Dim77
15-03-13, 17:57
Εγώ είδα το πάνω που έβαλες (το μαύρο με τις ωραίες ζάντες) και λύγισα....

Edit: Χεχε κάτι ξέρει και ο Πάνος :king:

paganis
15-03-13, 18:01
δεν σας κρυβω...απο την στιγμη που ειδα την συγκεκριμενη φωτο...κολλησα..και μιας , κατα συμπτωση το αμαξι εχει ηδη τα περισσοτερα επανω...νομιζω οτι αν βρω τις ζαντες σε καλη τιμη....θα το κανω copy & paste...

mike21
15-03-13, 20:06
Είμαι σίγουρος ότι θα το φτιάξεις καταπληκτικό,ανέβαζε φωτό να γουστάρουμε και εμείς!!

ΥΓ.Το κουφάρι πετάχτηκε;(κατάλαβες το καημό μου)

paganis
15-03-13, 20:09
Είμαι σίγουρος ότι θα το φτιάξεις καταπληκτικό,ανέβαζε φωτό να γουστάρουμε και εμείς!!

ΥΓ.Το κουφάρι πετάχτηκε;(κατάλαβες το καημό μου)

σε σκεφτηκα..αλλα δεν χωραγαν αλλα πραγματα στο αμαξι...και κυριως με πηρε βραδυ..οποτε να εβγαζα τα πισω φτερα ηταν δυσκολο! επισης το αμαξι ...βρισκεται στην ναυπακτο...οποτε ειναι κομματακι μακρυα για να ξαναπηγαινα...! τοτε το συνδιασα με μια δουλεια στην πατρα και ...μου βγηκε ενταξη! παντως αν θες και σε φερνει ο δρομος...το κουφαρι το εχω πληρωσει(δεν πρεπει να το εχει πεταξει...και παρε οτι θελεις απο επανω...

παντως αν θες τα μπροστινα φτερα...κατι θα κανουμε...

paganis
15-03-13, 20:20
θα παρακαλουσα,,,αν θα μπορουσε καποιος mod (εεεε...φανταστικε DIM ??)...να μεταφερει τα ποστ απο το νουμερο 112,,σε ενα νεο θεμα με τιτλο..ε21 drift project...

Stunt Mike
15-03-13, 20:35
Αφου προοριζεται για ντριφταδικο,τι τα θες τα δερματινα ημιμπακετ του S2K???Σαφως θα κρατανε χειροτερα απο οποιοδηποτε αγωνιστικο μπακετ καθισμα,αφετερου,εχουν βαρος.....Επισης αν καποια στιγμη αποφασισεις να τρεξεις καποιον αγωνα με το Ε21 σου,δεν μπορεις να φορας τετοια καθισματα....

paganis
15-03-13, 20:53
Αφου προοριζεται για ντριφταδικο,τι τα θες τα δερματινα ημιμπακετ του S2K???Σαφως θα κρατανε χειροτερα απο οποιοδηποτε αγωνιστικο μπακετ καθισμα,αφετερου,εχουν βαρος.....Επισης αν καποια στιγμη αποφασισεις να τρεξεις καποιον αγωνα με το Ε21 σου,δεν μπορεις να φορας τετοια καθισματα....

πρωτον , δεν εχω σκοπο να τρεξω σε κανεναν αγωνα..παρα μονο για προσωπικη ευχαριστηση..
δευτερον...το ξερω πως κρατανε χειροτερα απο .αγωνιστικο μπακετ..αλλα νομιζω πως για τον σκοπο που θελω, μια χαρα με εξυπηρετουν...και προσωπικα τα ειχα παντα απωθημενο..
τριτον...τα συγκεκριμενα ειναι αρκετα ελαφρυα...δηλαδη η διαφορα απο ενα αγωνιστικο (σκαφη)δεν πρεπει να ειναι πανω απο 2 κιλα..! θα προσπαθησω να τα ζυγισω ...και θα σου πω αυριο...

Stunt Mike
15-03-13, 21:08
Οκ παω πασο....7-9 κιλα παιζει το μεσο μπακετ καθισμα+βαση=10-12 κιλα κομπλε....Για ζυγισε το να δουμε τι παιζει...

paganis
15-03-13, 21:11
Οκ παω πασο....7-9 κιλα παιζει το μεσο μπακετ καθισμα+βαση=10-12 κιλα κομπλε....Για ζυγισε το να δουμε τι παιζει...

παντως καπου εκει το υπολογιζω...μαζι με σιδηροδρομους..δεν πρεπει να ξεπερναει τα 10-12 kg...μου φανηκε αρκετα ελαφρυ...

paganis
15-03-13, 21:18
εκανα μια αναζητηση σε ξενα σαιτ...και δηλωνουν πως το καθισμα ειναι περιπου 30lbs...δηλαδη 14kg..
θα το ζυγισω και αυριο...οποτε θα εχω ολοκληρωμενη γνωμη...παντως δεν εχει καμια σχεση με τα εργοστασιακα καθισματα του ε21 που ειναι θεοβαρα...

Dim77
15-03-13, 22:02
Thy will is done!

14 κιλά με 10 για ένα κάθισμα δεν είναι και τραγικό πάντως αν τα κάνει κέφι.

paganis
15-03-13, 22:10
Thy will is done!

14 κιλά με 10 για ένα κάθισμα δεν είναι και τραγικό πάντως αν τα κάνει κέφι.

thank's Dim...
και ειμαι σχεδον σιγουρος ...πως η πραγματικη διαφορα ειναι μικροτερη...μιας και 10kg...μιλαμε για το ελαφρυτερο αγωνιστικο..

mike21
16-03-13, 08:53
σε σκεφτηκα..αλλα δεν χωραγαν αλλα πραγματα στο αμαξι...και κυριως με πηρε βραδυ..οποτε να εβγαζα τα πισω φτερα ηταν δυσκολο! επισης το αμαξι ...βρισκεται στην ναυπακτο...οποτε ειναι κομματακι μακρυα για να ξαναπηγαινα...! τοτε το συνδιασα με μια δουλεια στην πατρα και ...μου βγηκε ενταξη! παντως αν θες και σε φερνει ο δρομος...το κουφαρι το εχω πληρωσει(δεν πρεπει να το εχει πεταξει...και παρε οτι θελεις απο επανω...

παντως αν θες τα μπροστινα φτερα...κατι θα κανουμε...

Πέφτει λίγο μακρυά,θα ψάξω να βρώ κάτι στις γύρω περιοχές,άλλωστε δέν το βιάζομαι,μέχρι να φτάσω στα πίσω φτερά κάτι θα βρεθεί.
Καλό ξεκίνημα και άμα χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε.

paganis
16-03-13, 19:07
Πέφτει λίγο μακρυά,θα ψάξω να βρώ κάτι στις γύρω περιοχές,άλλωστε δέν το βιάζομαι,μέχρι να φτάσω στα πίσω φτερά κάτι θα βρεθεί.
Καλό ξεκίνημα και άμα χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε.

οντως ειναι πολυ μακρυα...αν ηταν κοντα...θα στα ειχα κοψει και θα στα εφερνα!
μαλλον θα χρειαστω το 5αρι σασμαν..μιας και αυτο που εβγαλα ειναι 4αρι...και επισης την μπροστινη δαγκανα..
επισης χρειαζομαι μπροστινο παμπριζ..μιας και στο βγαλσιμο...το ραγισα...αν βρεις κατι ειδοποιησε με..καθως και ενα πισω φαναρι(νομιζω δεξι)..μιας και το δικο μου ειναι ραγισμενο..και αυτα που εβγαλα βαμμενα(χαλια) φιμε και δεν μου αρεσουν..

petroscf
17-03-13, 08:20
ΩΩΩραιιόοος!!!

Για drift car μήπως τελικώς θέλεις καλύτερα 4άρι σαζμαν και όχι 5άρι? (εκτός αν μιλάμε για dogleg οπότε ίσως εγώ κάπου κάτι έχασα)

πότε θα δούμε το εργαλείο από κοντά?

paganis
17-03-13, 08:35
ΩΩΩραιιόοος!!!

Για drift car μήπως τελικώς θέλεις καλύτερα 4άρι σαζμαν και όχι 5άρι? (εκτός αν μιλάμε για dogleg οπότε ίσως εγώ κάπου κάτι έχασα)

πότε θα δούμε το εργαλείο από κοντά?

αν θυμαμαι καλα...και μαλλον και η λογικη το λεει...το 5αρι εχει πιο κοντη κλιμακωση, πραγμα που μαλλον θελω...
βεβαια δεν ξερω ,κατα ποσο κοντο θα ειναι με το κολλημενο διαφορικο , απο αυτοματο που θα εχω στο πισω μερος(ειναι το κοντυτερο βημα)....εκει θα πειραματιστω αρκετα με το βημα..(το διαφορικο απο 323 που εχω στην αποθηκη...δεν το χαλαω...)
επισης εκανα μια ερευνα για αναρτηση...
για μπροστα εχω καταληξει πως θα βγαλω τα bilstein και θα τα παω για επισκευη και πρεσσαρισμα στην πιεση που θελω..θα τους ανοιξω σπειρωμα ..για ρυθμιση υψους...και θα παραγγελθουν τα υλικα , ωστε να γινουν coil over...
για πισω εχω ακουσει διαφορες γνωμες...αλλα μια που μου αρεσε...(η πιο δυσκολη)..ηταν 2 αναρτησεις(μπουκαλες) απο σουπερσπορτ μηχανη(κυριως r1),,με μπομπα αζωτου...οπου με επισκευη και αυτες θα ρυθμισουν εκει που τις θελω...
αυτα...τωρα προηγητε τριημερο ..οποτε το βλεπω το θεμα απο τριτη που γυρναω..
καλο τριημερο σε ολους...

zaharias
17-03-13, 09:27
Σουπερ προτζεκτ Λευτερη!!!!
Θα γινει κουκλα!!!
Θα παρακολουθω το θρεντ!!!
Μπραβο!!!
Καλα τελειωματα με το καλο και να εισαι καλα να το χαρεις!!!! :)

fan1s_e21
18-03-13, 20:48
πολυ ωραιο προτζεκτ , πολλα μπραβο
ενημερωνε με φοτο , διοτι οι ''άρρωστοι'' καρχαριακιδες
ανηπομονούμε να δούμε την κούκλα σου

yiannis2002
19-03-13, 07:40
το 5αρι εχει πιο κοντη κλιμακωση, πραγμα που μαλλον θελω...

Καλημέρα, 4άρι και 5άρι έχουν ίδια κλιμάκωση ως την 4η που είναι 1/1 και απλά προστίθεται η 5η με 0,8/1
Και τα δύο είναι ανθεκτικά σε λογικά πλαίσια , μέχρι πχ 200 άλογα δεν θα έχεις πρόβλημα

επισης εκανα μια ερευνα για αναρτηση...
για μπροστα εχω καταληξει πως θα βγαλω τα bilstein και θα τα παω για επισκευη και πρεσσαρισμα στην πιεση που θελω..θα τους ανοιξω σπειρωμα ..για ρυθμιση υψους...και θα παραγγελθουν τα υλικα , ωστε να γινουν coil over...
για πισω εχω ακουσει διαφορες γνωμες...

Οι παλιοί λέγανε πως το σωστό σε αυτά τ αυτοκίνητα είναι σκληρό μπροστά μαλακό πίσω. Αφού δεν θα πάς για αγώνες και θα το κρατήσεις βολτάδικο, άποψη μου είναι πως πρέπει να φτιάξεις τα μπροστινά bilstein , βάλε στο πλάνο και αλουμινένια top mount γιατί τα λαστιχένια δεν θ αντέξουν, και απλά Bilstein πίσω.
Το βήμα του διαφορικού παίζεται γιατί τότε η Bmw δεν έβαζε πιο κοντό στα αυτόματα, εξαρτάται από τα κυβικά την χώρα για την οποία προοριζόταν κλπ. Αν είναι 10/41 που ήταν το πιο κοντό που έβγαινε σ αυτά, είσαι οκ, υπολόγισε γύρω στα 175 στις 6500 με 4η για να έχεις μια εικόνα.

paganis
19-03-13, 15:20
ευχαριστω για τις ευχες σας...αλλα να σας ενημερωσω , πως το ε21 στην παρουσα κατασταση , δεν την λες κουκλα...πιο πολυ προς πανουκλα φερνει...αλλα θα τις κανω καλη διατροφη(χασιμο βαρους)..και ενα φεισλιφτ(βαψιμο)...
Γιαννη...χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια...αλλα απο ψαξιμο, βρηκα οτι δεν ισχυει ακριβως αυτο που εγραψες...μιας και υπαρχουν 2 διαφορετικα 5αρια σασμαν...με διαφορετικες κλιμακωσεις...
Gear ratios
4-sp 5-sp sports 5-sp economy automatic
1st 3.764 3.764 3.682 2.478
2nd 2.043 2.325 2.002 1.478
3rd 1.320 1.612 1.330 1.000
4th 1.000 1.229 1.000 -
5th - 1.000 0.805 -
reverse 4.096 4.096 3.682 2.090
επισης οπου και να εχω ψαξει...το 5αρι αναφερεται , ως πολυ πιο ανθεκτικο απο τα 4αρι..
οσο για την αναρτηση...μπροστα θα μεινω με τα bilstein..με την καταλληλη φροντιδα...
για πισω δυστηχως δεν φοραει bilstein...αν φοραγα θα τα πηγαινα για μια επισκευη και θα εμενα προσωρινα μ αυτα...ωσπου να βρω κατι καλυτερο..
παντως αν εχει κανεις ...κανα σετακι πισω μεταχειρισμενα ..σε οποιαδηποτε κατασταση..θα με ενδιεφερε για να τα κανω ανακατασκευη...

yiannis2002
19-03-13, 16:14
Αυτό που έχει την 5η 1/1 είναι με την πρώτη κάτω, αρκετά δύσκολο να βρεθεί. getrag 235/5

paganis
19-03-13, 16:19
αλλους κωδικους μου δινει για το 5αρι το σπορ...οχι 235/5
4-speed
316-318-320/4 > 08 / 77 Getrag 242/9 or 242/18
316-318-320/4 08 / 77 > Getrag 242/18.30
320i Getrag 242/18
320/6-323i Getrag 242/7-50

5-speed sports
318-318-320/4-320i > 81 Getrag 245/2
315-316-318i 81 > Getrag 245/10 BO
320/6-323i 81 > Getrag 245/11 OO BJ

5-speed economy (overdrive)
315-316-318-318i Getrag 245/4 BN
320/6-323i Getrag 245/288 GC

Automatic gearbox (3-speed)
all models ZF 3 HP-22

παντως αν ισχυει...αυτο που λες...εχω ολη την μετατροπη για να μπει το 4αρη...με καινουριο δισκο πλατο..οποτε μια χαρα..

yiannis2002
19-03-13, 16:26
Έχεις δίκιο, το 235/5 ειναι το αντίστοιχο των 2002. Το 245/10-11 είναι με την πρώτη κάτω. Από προσωπική εμπειρία, τα 4άρια του Ε21 είναι αθανατα σε λογικά πλαίσια και καλύτερα από των 2002. Το 5άρι, είναι και αυτό σκυλί , και μπορείς να βρείς και από τα πρώτα Ε30.
Bilstein πίσω νομίζω πως υπάρχουν καινούργια σε τιμή γύρω στα 200 ευρω το ζευγάρι

paganis
19-03-13, 17:19
ακομα δεν ξερω σχεδον τιποτα για το ε21...και το παω ψαχνωντας!
υπαρχει παντως ,απο γνωστο 5αρι σε πολυ καλη τιμη..και αν οντως υπαρχει διαφορα απο το 4αρι..θα το βαλω..
παντως για πισω θα προτιμουσα ενα παλιο σετακι bilstein...ακομα και χωμα...ωστε να τα φτιαξω στις πιεσεις που εγω θελω...και οχι σε αυτην που δινει το εργοστασιο..

yiannis2002
19-03-13, 18:45
Αν θες την συμβουλή μου, δουλεψε το στην αρχή με καλά bilstein μπροστά και έστω δυο ΚΥΒ πίσω να δεις πως στέκεται και πόσο σκληρό το θέλεις.
Αφού θέλεις να κάνεις την πλάκα σου μην πας σε εξεζητημένες λύσεις που ανεβάζουν το κόστος, πάρε κανα δυο διαφορικά 10-41 από 315 να έχεις ρεζέρβα, κόλλα το ένα, και πιες του το αίμα.

paganis
19-03-13, 19:01
το αμαξι οπως ειναι τωρα...μπροστα ειναι ψιλοσωστο..! πισω ειναι απλα τρατα σε τρικυμια...οποτε σιγουρα κατι πρεπει να κανω τουλαχιστον στην αρχη..
οσο για διαφορικο...θα κολλησω το υπαρχων, απο το αυτοματο... και στην αποθηκη εχω ενα ακομα απο 323(το οποιο δεν πειραζω)..και στο προγραμμα ειναι να μπουνε η γεφυρα-δισκοφρενα απο το 323 ...
ξεχασα πως εχω ακομα ενα σετακι πισω απο το ε21 που ξηλωσα(αν θυμαμαι καλα koni)...που δεν ηταν βαρκα γυαλο...ισως τα δοκιμασω...να δω τι ακριβως χρειαζομαι..

yiannis2002
19-03-13, 19:06
το διαφορικό του 323, αν είναι μπλοκέ μην το πειράζεις, αν είναι το 11-33 είναι θεόμακρο και δεν κάνει ούτε για βολτίσιο, βάλτου ενα κορωνοπήνιο 11-38 και θα είναι ιδανικό για βόλτα.

paganis
19-03-13, 19:16
οχι δεν ειναι μπλοκε...αλλα οπως μου ειπε αυτος που το ειχε ,,,ηταν οντως θεομακρο..

yiannis2002
19-03-13, 19:20
πολλά Ε21 πήγαν άκλαφτα στις ανακυκλώσεις, κάνε μια βόλτα αν βρεθείς προς ασπρόπυργο μεριά γιατί μπορεί να βρείς πολλά πραγματάκια

paganis
19-03-13, 19:35
εχω κανει ηδη μια βολτα προς τα εκει...και θα ξανακανω...μιας και χρειαζομαι μερικα πραματα.
η αληθεια ειναι ομως, πως στα παλια αυτοκινητα...καλυτερα να παρεις ενα ολοκληρο(πραγμα το οποιο ηδη εχω κανει)...παρα να αγοραζεις ψιλοπραγματα απο εδω και απο εκει...
επισης αν ενδιαφερεσαι υπαρχει και ενα 2002..σε καλη κατασταση, που εχω εντοπισει εκει..

yiannis2002
19-03-13, 19:38
Δεν έχω που να τα βάλω πλέον, έχω ανταλλακτικά μέχρι και μέσα στο σαλόνι του σπιτιού
:owned:

paganis
19-03-13, 19:43
Δεν έχω που να τα βάλω πλέον, έχω ανταλλακτικά μέχρι και μέσα στο σαλόνι του σπιτιού
:owned:

ελα...σιγα...καπου θα το βολεψεις...στο μπανιο , στην κουζινα.!
και εγω τα ιδια......αλλα αν βρεθει μια καλη περιπτωση...δεν μπορω να αρνηθω στον πειρασμο...

yiannis2002
19-03-13, 19:47
και εγώ, για να είμαι ειλικρινής...
αλλά προσπαθώ να είμαι συγκρατημένος , δεδομένου ότι έχουν δυσκολέψει οι εποχές αρκετά.

mike21
19-03-13, 19:54
Έχω οδηγήσει αρκετά με τεσσάρι σασμάν και τα περισσότερα είχανε θέμα με το συχρονιζέ της δευτέρας,και βέβαια όποτε βρισκώμουν σε ανοιχτό δρόμο η ατάκα ήτανε πάντα ίδια(να είχε και μία πέμπτη)

Λευτέρη όποτε θές έλα πάρτο,και τις δύο δαγκάνες μαζί,εμένα άχρηστες μου είναι.

yiannis2002
19-03-13, 19:56
το ίδιο είχα αντιμετωπίσει εγώ με τα 5άρια... :D

paganis
19-03-13, 21:40
Έχω οδηγήσει αρκετά με τεσσάρι σασμάν και τα περισσότερα είχανε θέμα με το συχρονιζέ της δευτέρας,και βέβαια όποτε βρισκώμουν σε ανοιχτό δρόμο η ατάκα ήτανε πάντα ίδια(να είχε και μία πέμπτη)

Λευτέρη όποτε θές έλα πάρτο,και τις δύο δαγκάνες μαζί,εμένα άχρηστες μου είναι.

σ ευχαριστω Μαικ..! μια απορια εχω μονο...
αποτι εχω δει το 5αρι...ειναι μεγαλυτερο..συνεπως μακρυτερο! με τον κεντρικο..τι θα κανω δεδομενου..οτι εχω απο αυτοματο...και απο το 4αρι?? θα χρειαστω , τον συγκεκριμενο απο τον 5αρι σασμαν??

mike21
21-03-13, 18:34
Δέν ξέρω εάν υπάρχει ο συγκεκριμένος,γιατί έχω κοντύνει αρκετούς ,έχω κάνα δύο μπροστινά αλλά δέν ξέρω εάν μας κάνουν,τα κοιτάμε και εάν δέν ταιριάζουν θα σε στείλω κάπου να τον κοντύνεις.(εγγυημένα και οικονομικά,σκέψου ότι έτσι έχω φτιάξει τον δικό μου και δέν χαμπαριάζει)

paganis
21-03-13, 19:17
ευχαριστω και παλι...! θελω να κατεβω την επομενη βδομαδα προς τα μερη σου...οποτε αν ευκαιρεις θα τα πουμε απο κοντα,,.,

petroscf
22-03-13, 09:00
Δέν ξέρω εάν υπάρχει ο συγκεκριμένος,γιατί έχω κοντύνει αρκετούς ,έχω κάνα δύο μπροστινά αλλά δέν ξέρω εάν μας κάνουν,τα κοιτάμε και εάν δέν ταιριάζουν θα σε στείλω κάπου να τον κοντύνεις.(εγγυημένα και οικονομικά,σκέψου ότι έτσι έχω φτιάξει τον δικό μου και δέν χαμπαριάζει)

Λογικά πρέπει να βρίσκεις και κοντό άξονα, ώστε να γλυτώσεις το κόψιμο...

paganis
24-03-13, 19:45
Λογικά πρέπει να βρίσκεις και κοντό άξονα, ώστε να γλυτώσεις το κόψιμο...

το καλο με τα οχι και τοσο παλια αμαξια...ειναι οτι βρισκεις ανταλλακτικα! το αλλο καλο ειναι ...πως οταν δεν βρισκεις ανταλλακτικα....κοβεις και ραβεις...

paganis
31-03-13, 23:09
σημερα εγινε μια ακομα σημαντικη προσθηκη...σασμαν 5αρι σε κατασταση καινουριου...και ανακατασκευασμενες δαγκανες..για αεριζομενα δισκοφρενα απο 323!
ενα μεγαλο ευχαριστω στον Μike21..για την προσφορα και την βοηθεια του...

Dim77
31-03-13, 23:20
Μια συμβουλή για Ε21 που έχει σκοπό το drift.

Ρώτα τον Πέτρο τι έχει κάνει αναρτησιακά και ευθυγραμισιακά στο δικό του....και...μην τα κάνεις :D

Βιδωμένο ανελέητα.

Μούρη και κ#λος....ούτε τα αγωνιστικά Ε21 δεν ήταν τόσο ουδέτερα... (Πέτρο για καλό το λέω...το ότι δε σε αφήνει να διασκεδάσεις, δε σημαίνει ότι δεν είναι τέλεια η ανάρτηση). :king:

paganis
01-04-13, 08:08
dim...θα κανω το αντιθετο ακριβως απο το Πετρο..., εκτος απο το μπροστινο τμημα, που το θελω σχεδον βιδωμενο κατω!
....ουτε ο οδηγος της σχολης, δεν μπορεσε να ντριφταρει το ε21 του Πετρου...
μαλλον εχω καταληξει στο σεταπ της αναρτησης,,,
μπιλστειν μπροστα...με ελατηρια χαμηλωματος (5cm ή 6cm)...και πισω παλι μπιλστειν με πιο σκληρα ελατηρια αλλα πιο ψηλα απο μπροστα....Οσο για αντιστρεπτικες...μαλλον εχω τις χονδρες απο 323.
επισης θα μπουνε μπρος -πισω μπαρες θολων..
και φυσικα ...κολλημα του διαφορικου..

petroscf
01-04-13, 10:27
Μια συμβουλή για Ε21 που έχει σκοπό το drift.

Ρώτα τον Πέτρο τι έχει κάνει αναρτησιακά και ευθυγραμισιακά στο δικό του....και...μην τα κάνεις :D

Βιδωμένο ανελέητα.

Μούρη και κ#λος....ούτε τα αγωνιστικά Ε21 δεν ήταν τόσο ουδέτερα... (Πέτρο για καλό το λέω...το ότι δε σε αφήνει να διασκεδάσεις, δε σημαίνει ότι δεν είναι τέλεια η ανάρτηση). :king:

XAXAXAXAXAXA!!! :-))))))))
Παράδειγμα προς αποφυγήν δηλαδή!!
Εγώ πάντως θα ξαναπάω στην πίστα, και πιστεύω (και με λίγο παραπάνω αέρα στα πίσω λάστιχα, ασ πούμε) ότι θα το ξεκολλήσω! και αν δεν τα καταφέρω, τότε θα πεισθώ... και θα πάω να το σκληρύνω πίσω!

paganis
01-04-13, 11:12
XAXAXAXAXAXA!!! :-))))))))
Παράδειγμα προς αποφυγήν δηλαδή!!
Εγώ πάντως θα ξαναπάω στην πίστα, και πιστεύω (και με λίγο παραπάνω αέρα στα πίσω λάστιχα, ασ πούμε) ότι θα το ξεκολλήσω! και αν δεν τα καταφέρω, τότε θα πεισθώ... και θα πάω να το σκληρύνω πίσω!

καταφεραμε να σε χαλασουμε και σενα! με κακες παρεες εμπλεξες...
σε βλεπω συντομα να ποσταρεις....ε21 ντριφτ προτζεκτ....χαχαχαααααα
παντως πισω χρειαζεσαι οπωσδηποτε σκληροτερη αναρτηση...αν θες να ξεκολησει λιγακι

petroscf
01-04-13, 11:15
καταφεραμε να σε χαλασουμε και σενα! με κακες παρεες εμπλεξες...
σε βλεπω συντομα να ποσταρεις....ε21 ντριφτ προτζεκτ....χαχαχαααααα
παντως πισω χρειαζεσαι οπωσδηποτε σκληροτερη αναρτηση...αν θες να ξεκολησει λιγακι

Ναι ρε γμτ...κοίτα τι θα πάθουμε τώρα στα γεράματα...Τρόμαξα να το φτιάξω να μην πετάει ω και τώρα θα αρχίσω να το φτιάχνω να πετάει !!

Dim77
01-04-13, 12:27
Ρε συ Πέτρο, μην λές χαζομάρες (συγνώμη για την εκφραση, αλλά είμαι σίγουρος ότι δε με παρεξηγείς).

Θα χαλάσεις το σωστό στήσιμο για να πετάει κ#λο?

Ελάτε βρε παιδιά...

Αν το είχε βγάλει έτσι η BMW, θα ελεγαν όλοι για το τέλειο ουδέτερο στήσιμο.

petroscf
01-04-13, 12:55
Ρε συ Πέτρο, μην λές χαζομάρες (συγνώμη για την εκφραση, αλλά είμαι σίγουρος ότι δε με παρεξηγείς).

Θα χαλάσεις το σωστό στήσιμο για να πετάει κ#λο?

Ελάτε βρε παιδιά...

Αν το είχε βγάλει έτσι η BMW, θα ελεγαν όλοι για το τέλειο ουδέτερο στήσιμο.

Πλάκα κάνω!! (απλά ένα μπλοκέ και λίγο πιο πολλά άλογα τα θέλει...)
Α, και εννοείται ότι σε παρεξήγησα!! θα τα πούμε την Πέμπτη, θα σου πώ εγώ!!!

:-ρ

paganis
02-04-13, 21:02
σημερα..ο μαυρος καρχαριας, εφτασε στο νεο του σπιτι...
μια πρωτη προχειρη φωτογραφια...θα ακολουθησουν και αλλες απο την προετοιμασια του...
http://img834.imageshack.us/img834/1459/p1010187y.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/834/p1010187y.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Vasilis M3
02-04-13, 21:14
Πολύ όμορφο!!!Κουκλί είναι!!!

Θα γίνει ακόμη πιο κουκλα το πιστεύω!!!Καλή επιτυχία Λευτέρη σε ότι κάνεις!

paganis
02-04-13, 21:22
σ ευχαριστω...αλλα η αληθεια ειναι πως χρειαζεται ενα βαψιμο...το οποιο ομως θα γινει αργοτερα ! εχει χαλασει το βερνικι σε μπροστα και πισω καπω..και τα μπροστινα φτερα εχουν χτυπηματα! αλλα οπως και να χει...θα γινει ακριβως ετσι
http://imageshack.us/a/img37/8998/blackbmw320ie21bbsrs.jpg

προεχει να φτιαχτει μηχανολογικα το αμαξι...να δοκιμασω αρκετα σεταπ...ωστε να δω τι με βολευει...και φυσικα να κανω αρκετες επισκεψεις σε πιστα και αλανες....ωστε ακομα και αν εχω καμια ατυχια...να φτιαχτει στο τελος....

petroscf
03-04-13, 07:13
Κούκλα! Θα την δούμε από κοντά?

Dim77
03-04-13, 07:59
Λευτερη, οι ζάντες που έχεις επάνω τώρα στο Ε21 είναι οι αγαπημένες μου σε BMW εποχής 70-80.
Μην τις δώσεις.

paganis
03-04-13, 08:22
προχθες πηγα ο ιδιος με τον ιδιοκτητη, στην ΣΙΣΑ και καναμε τα χαρτια για την φιλπα(μιας και μια αλλη λεσχη που ειχα καταθεσει τα χαρτια , ξυνοταν 3βδομαδες)...πιστευω πως την αλλη βδομαδα , θα εχω τις πινακιδες μου...
δυστηχως , δεν προλαβαινω για την αυριανη συναντηση...αλλα στην επομενη θα την φερω...και ελπιζω να εχω προλαβει να κανω , καποιες βασικες αλλαγες πανω της,..
Dim...μιας και το αμαξι ...θεωρω οτι μπορει να γινει κλασσικο με το περασμα των χρονων...οτι βγαινει απο πανω ...θα κρατηθει στην αποθηκη ωστε να μπορει να επανελθει σε εργοστασιακη μορφη...
θεωρω οτι καθαρο ε21 1,8 φουλ ιντζεκτιον, αυτοματο με οροφη...δεν θα ειναι και τοσο ευκολο να βρεθει στο μελλον...
οποτε οι ζαντες...δεν θα δοθουν(θα αλλαχθουν καποια στιγμη βεβαια με 15 ή 16αρες...)...αλλα θα μεινουν στην αποθηκη... ! μηπως ξερεις λοιπον τι ζαντες ειναι αυτες???

petroscf
03-04-13, 08:42
Alpina 13" x 6" εκ πρώτης όψεως...

Αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι γνήσιες, αν δεν τις δω από κοντά

paganis
03-04-13, 19:45
τις κοιταξα σημερα..ειναι οντως 13χ6...ειχε καποιους κωδικους αλλα δεν τους θυμαμαι.....τι πρεπει να γραφει για να ειναι γνησιες αλπινα???

γιαννης παπαδοπουλος
03-04-13, 20:55
[QUOTE=γιαννης παπαδοπουλος;481605]καλησπερα σε ολους!!!Μπραβο φιλε που δινεις ζωη στην γρια,καλη συνεχεια να χεις και να την προσεχεις!Θα σου πω για αναρτηση τη εχω κανει εγω στα δικα μου ε21 (εχω δυο) τετραδα bilstein b6 (χοντρομπουκαλα εμπρος,γονατα 323+οτι εχεις και μεγαλυτερα κ αεριζομενα φρενα εμπρος) και τα εχω κανει coilover εμπρος κ πισω + top mount εμπρος και τα φερνεις στα μετρα που κρινεις εσυ (αυτο παντα αν εχεις να διαθεσεις λεφτα) στο ebay παιζουν κατι σετ σινεμπλοκ για ολους τους συνδεσμους (μεγαλη διαφορα κ βελτιωσει) κ οσον αφορα το θεμα ζαντας μπορεις να κανει αποστατες απο 4x100 σε 5χ120 για να εχεις μεγαλη πληθωρα επιλογων πχ bbs rs replica με 500 ευρω η ιδανικη ζαντα κατ εμε για το αμαξι αυτο!!!:)

paganis
03-04-13, 22:32
[QUOTE=γιαννης παπαδοπουλος;481605]καλησπερα σε ολους!!!Μπραβο φιλε που δινεις ζωη στην γρια,καλη συνεχεια να χεις και να την προσεχεις!Θα σου πω για αναρτηση τη εχω κανει εγω στα δικα μου ε21 (εχω δυο) τετραδα bilstein b6 (χοντρομπουκαλα εμπρος,γονατα 323+οτι εχεις και μεγαλυτερα κ αεριζομενα φρενα εμπρος) και τα εχω κανει coilover εμπρος κ πισω + top mount εμπρος και τα φερνεις στα μετρα που κρινεις εσυ (αυτο παντα αν εχεις να διαθεσεις λεφτα) στο ebay παιζουν κατι σετ σινεμπλοκ για ολους τους συνδεσμους (μεγαλη διαφορα κ βελτιωσει) κ οσον αφορα το θεμα ζαντας μπορεις να κανει αποστατες απο 4x100 σε 5χ120 για να εχεις μεγαλη πληθωρα επιλογων πχ bbs rs replica με 500 ευρω η ιδανικη ζαντα κατ εμε για το αμαξι αυτο!!!:)

σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για τις συμβουλες! να χαιρεσαι τα ε21 σου...υπαρχουν και μερικοι ακομα που εχουμε ε21!
ακριβως οπως το ειπες...το εχω σκεφτει και το εχω δρομολογησει..
αυτο που δεν ειχα σκεφτει...ειναι οι συγκεκριμενοι αποστατες ..! η bbs rs , ειναι και η δικη μου πρωτη επιλογη...αλλα αν γινει 5χ120....εχω και κατι αλλο στο μυαλο μου...

γιαννης παπαδοπουλος
03-04-13, 22:45
να σαι καλα φιλε!αν μπορω να βοηθησω σε κατι πες μου!

yiannis2002
04-04-13, 07:39
τις κοιταξα σημερα..ειναι οντως 13χ6...ειχε καποιους κωδικους αλλα δεν τους θυμαμαι.....τι πρεπει να γραφει για να ειναι γνησιες αλπινα???

δεν γράφει τίποτα, οι τύπου αλπίνα ήταν έξτρα της bmw τότε, υπάρχουν και από την ats και από διάφορες μάρκες.

petroscf
04-04-13, 09:48
paganis έχεις pm

check διευθύνσεις και :feedback:

LEO328
04-04-13, 11:46
τι να πει κανεις...
Χιλια μπραβο!
Απο τους λιγους μερακληδες που εχουν μεινει οτι αμαξι και να πιασει....
Λευτερη περιμενω με αγωνια το αποτελεσμα!
Υ.γ.αν και ασχετος με e21 παντα μου αρεσε αυτο το αμαξι και δε σας κρυβω το μουσταρδι στην κοπη του πετρου μου εκανε εντυπωση και το καμαρωνα στην πιστα.ειπα στην γυναικα μου την χρονολογια του και δεν το πιστευε.χαχαχαχα.
Επειδη ειχα και γω παλια γρια (corolla dx 1982) σας νιωθω.τετοια αμαξια ειχαν @@@@ και οχι οι ψαροκασελες οι σημερινες...χεχε.

TSAF
04-04-13, 15:37
Da ich ein neues Projekt starten möchte ,biete ich Euch einen Einzigartigen E21 mit (5 Gang Schaltgetriebe sowie Schiebedach ) mit sehr viel Power und H-Zulassung an .Der Wagen wurde 2011 in einer Fachfirma aufwendig restauriert (sandgestrahlt,Verzinnt(nicht gespachtelt!),Lackiert,Hohlraumversiegelt usw).Ich legte sehr viel Wert auf eine gute Arbeit und das hat mich ein Vermögen gekostet :-)Bremsen komplett Neu,alle Achsteile Vorne/Hinten neu,alle Dichtungen,Leisten,Klammern und und und wurden neu verbaut.Es wurde natürlich alles dokumentiert und jede Rechnung sauber abgeheftet.Seit der Restauration wurde er gerade mal 700km bewegt und stand immer trocken in der Garage.Der Wagen hat eine Zustandsnote von 1-(Wertgutachten liegt vor),er ist natürlich rostfrei und der Lack ist natürlich frei von Kratzern!
Im Jahr 2012 lies ich dann von der Firma GTG eine Orig Alpina B6 Edelstahl-Auspuffanlage (Rohrdurchmesser ab Krümmer 55mm) mit einem Edelstahlfächerkrümmer mit X-Rohr anfertigen. Desweiteren lies ich mir 2012 vom Motorenbauer einen 2,9L Motor(alles Neu!!) bauen.Es ist ein M20 Block mit einer Alpinakurbelwelle 86mm Hub sowie einer 288er Schrick Nockenwelle usw ;-).Dieser drückt um die 240-250 Ps und das mit der K-Jetronik .Desweiteren ein KW Gewindefahrwerk (Sonderanfertigung)Neuaufgebaute BBS Felgen inkl. Reifen Und und und ....

Bei Kauf gibt es einen Revidierten kompletten 323i Motor ,Fahrwerk (Bilstein mit H&R Federn),Alpina Design Radsatz(siehe letztes Bild),Scheiben und noch Kleinzeugs dazu .
Der Wagen ist in einen einwanfreien Zustand
Bei weiteren ernsthaften Fragen rufen Sie mich bitte an !!
Probefahrttouristen und Kamelevertreiber brauchen sich garnicht erst zu melden.

Ps: Der angegebene Preis ist ein Bruchteil davon,was ich die letzten 2 Jahre investiert habe

Leider funktioniert das hochladen der Bilder nicht ,kann aber bei ernsthafter Interesse welche per Email schicken

Preis 21500

Karl
D-94315 straubing
Deutschland
Telefon Festnetz: 0151 54020984
groubauer@aol.de

paganis
04-04-13, 16:43
Da ich ein neues Projekt starten möchte ,biete ich Euch einen Einzigartigen E21 mit (5 Gang Schaltgetriebe sowie Schiebedach ) mit sehr viel Power und H-Zulassung an .Der Wagen wurde 2011 in einer Fachfirma aufwendig restauriert (sandgestrahlt,Verzinnt(nicht gespachtelt!),Lackiert,Hohlraumversiegelt usw).Ich legte sehr viel Wert auf eine gute Arbeit und das hat mich ein Vermögen gekostet :-)Bremsen komplett Neu,alle Achsteile Vorne/Hinten neu,alle Dichtungen,Leisten,Klammern und und und wurden neu verbaut.Es wurde natürlich alles dokumentiert und jede Rechnung sauber abgeheftet.Seit der Restauration wurde er gerade mal 700km bewegt und stand immer trocken in der Garage.Der Wagen hat eine Zustandsnote von 1-(Wertgutachten liegt vor),er ist natürlich rostfrei und der Lack ist natürlich frei von Kratzern!
Im Jahr 2012 lies ich dann von der Firma GTG eine Orig Alpina B6 Edelstahl-Auspuffanlage (Rohrdurchmesser ab Krümmer 55mm) mit einem Edelstahlfächerkrümmer mit X-Rohr anfertigen. Desweiteren lies ich mir 2012 vom Motorenbauer einen 2,9L Motor(alles Neu!!) bauen.Es ist ein M20 Block mit einer Alpinakurbelwelle 86mm Hub sowie einer 288er Schrick Nockenwelle usw ;-).Dieser drückt um die 240-250 Ps und das mit der K-Jetronik .Desweiteren ein KW Gewindefahrwerk (Sonderanfertigung)Neuaufgebaute BBS Felgen inkl. Reifen Und und und ....

Bei Kauf gibt es einen Revidierten kompletten 323i Motor ,Fahrwerk (Bilstein mit H&R Federn),Alpina Design Radsatz(siehe letztes Bild),Scheiben und noch Kleinzeugs dazu .
Der Wagen ist in einen einwanfreien Zustand
Bei weiteren ernsthaften Fragen rufen Sie mich bitte an !!
Probefahrttouristen und Kamelevertreiber brauchen sich garnicht erst zu melden.

Ps: Der angegebene Preis ist ein Bruchteil davon,was ich die letzten 2 Jahre investiert habe

Leider funktioniert das hochladen der Bilder nicht ,kann aber bei ernsthafter Interesse welche per Email schicken

Preis 21500

Karl
D-94315 straubing
Deutschland
Telefon Festnetz: 0151 54020984
groubauer@aol.de

κουκλι ειναι....αλλα δεν μιλαω γερμανικα...οποτε απλα καταλαβα τα βασικα...
αν και γνησιο alpina...με μπροστινο bbs μαρσπιε...κατι δεν μου παει καλα..

TSAF
04-04-13, 16:59
ωραιο αλλα και 21,500 με τοσο παλιο μοτερ ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

paganis
04-04-13, 17:17
ωραιο αλλα και 21,500 με τοσο παλιο μοτερ ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

δεν ξερω αν ειναι πολλα ή λιγα για το συγκεκριμενο...μιας και δεν καταλαβαινω τι ακριβως εχει και εχει γινει επανω του...
βλεπω ομως πως το ενδιαφερον , για ε21 στο εξωτερικο συνεχως αυξανεται....και ισως καποια στιγμη να μιλαμε για αυτα τα ποσα ...σε ενα γνησιο 323 με δουλεια επανω του..
τις προαλλες ..εμαθα για 323 γνησιο στην πρεσσα ...και εσκασα που δεν το προλαβα...

TSAF
05-04-13, 10:07
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8953

To αυτοκινητο αυτο εφυγε για Γερμανια και ο ανθρωπος το μετανιωσε.

rapid_fast
05-04-13, 11:11
Αγόρι,
ότι και να κάνεις, μην πειράζεις στο παραμικρό την ανάρτηση..
Καλύτερη δεν πρόκειται να τη κάνεις..
Το όχημα σου (ειδικά για Ε21) συμπεριφέρεται υποδειγματικά.

paganis
05-04-13, 15:08
Αγόρι,
ότι και να κάνεις, μην πειράζεις στο παραμικρό την ανάρτηση..
Καλύτερη δεν πρόκειται να τη κάνεις..
Το όχημα σου (ειδικά για Ε21) συμπεριφέρεται υποδειγματικά.

βρε μπας και εχεις μπερδευτει με το ε21 του πετρου...που ηταν στην κοπη???

mike21
05-04-13, 17:28
Λευτέρη σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει,άντε να τη δούμε και απο κοντά.

paganis
05-04-13, 19:03
Λευτέρη σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει,άντε να τη δούμε και απο κοντά.

οχι ακριβως mike...θελει δουλεια και πολυ ψαξιμο , γιατι εχει τελικα καποια σαπακια!
αλλα ειναι μια πολυ καλη και φθηνη βαση...για αυτο που θελω να φτιαξω...
τελειωνω την επομενη βδομαδα με τα βαψιματα του σκαρου....και απο την μεθεπομενη ασχολουμαι μαζι της!
μια φωτο απο την ζαντα ...για τον Πετρο, για να κανει διαγνωση...και μια απο το μοτερ,,που οπως φαινεται δουλευει σωστα...και με βαζει σε σκεψεις μηπως κομπρεσσαρω το ιδιο ...και οταν τα φτυσει να βαλω το μ43...
http://img21.imageshack.us/img21/4618/p1010196b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/p1010196b.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img268.imageshack.us/img268/6907/p1010198l.JPG (http://imageshack.us/photo/my-images/268/p1010198l.JPG/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mike21
05-04-13, 21:12
Είσαι πολύ μερακλής,και θα το κάνεις τέλειο,δέν κολάμε σε σαπάκια(Λευτέρη θέλωντος και argon-mig επιτρέποντος)

petroscf
06-04-13, 09:00
...e21 παντα μου αρεσε αυτο το αμαξι και δε σας κρυβω το μουσταρδι στην κοπη του πετρου μου εκανε εντυπωση και το καμαρωνα στην πιστα.ειπα στην γυναικα μου την χρονολογια του και δεν το πιστευε...

Ευχαριστώ!!

Μελί και όχι μουσταρδί παρακαλώ!!!

(no. 013 Topasbraun metallic)

petroscf
06-04-13, 09:07
Λευτέρη έστειλα τη φωτο της ζάντας σε κάποιον, πιστεύω θα μας πεί.

petroscf
06-04-13, 11:34
Λευτέρη, οι αριθμοί στη φωτογραφία σου δεν διαβάζονται.
Προσπάθησε να ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ EMAIL, μια CLOSE UP φωτογραφία, (πάτα το "λουλουδάκι" ή "macro" στη φωτογραφική μηχανή, ώστε να εστιάζει κοντά.

paganis
06-04-13, 16:38
Λευτέρη, οι αριθμοί στη φωτογραφία σου δεν διαβάζονται.
Προσπάθησε να ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ EMAIL, μια CLOSE UP φωτογραφία, (πάτα το "λουλουδάκι" ή "macro" στη φωτογραφική μηχανή, ώστε να εστιάζει κοντά.

αυριο..που ισως ασχοληθω λιγακι μαζι της....θα σου βγαλω οσες φωτο θελεις...
μαλλον θα ξεκινησω με το ξυλωμα του εσωτερικου...και εποπτευση ολων των υποπτων σημειων για σαπακια...

paganis
07-04-13, 21:52
σημερα...ξεκινησα τις εργασιες .
ξεβιδωσα,,,μπρος-πισω καθισματα και εκανα εναν ελενχο στο εσωτερικο..οπου μικροπραγματα βγηκαν στην φορα! επισης το αμαξι αρχικα ηταν κοκκινο...και θα πρεπει να το βαψω εσωτερικα μαυρο..
εβγαλα και την μη ταιριαστη για e21...(μαλλον) ρεπλικα αεροτομη m technics απο ε30(ειναι διαθεσιμη για πωληση)...και μπορω να πω, οτι ομορφυνε ο κωλαρακος της μπεμπας...
επισης κολλησα με αργκον και τις καμποσες τρυπες που στηριζε την υπαρχουσα αεροτομη..μαλλον και μια προηγουμενη...και κανα δυο βασεις απο κεραιες στο καπο...

paganis
08-04-13, 16:29
εχθες ξυλωσα εντελως το εσωτερικο, ελενξα την λαμαρινα σε σαλονι και πορτ παγκαζ , αφαιρεσα την μονωση και σε καποια σημεια τα πισσοχαρτα. μπορω να πω , πως απο την μονωση και τα πισσοχαρτα που θα αφαιρεθουν .. γλιτωνω τουλαχιστον 15kg..
μερικες φωτο..
http://imageshack.us/a/img10/46/p1010215ww.jpg
http://imageshack.us/a/img833/5400/p1010216p.jpg
http://imageshack.us/a/img824/4706/p1010211rr.jpg

paganis
08-04-13, 16:35
με το ψαξιμο...ανακαλυψα τα εξης προβληματα...
σαπια σε
-μπροστα αριστερα
http://img819.imageshack.us/img819/3342/p1010209c.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/p1010209c.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
-μπροστα δεξια
http://img825.imageshack.us/img825/6551/p1010210f.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/825/p1010210f.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
-πορτ παγκαζ..
http://img14.imageshack.us/img14/9897/p1010208qf.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/14/p1010208qf.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

τουλαχιστον δεν ειναι σε μεγαλη εκταση...και με κομματια λαμαρινα, θα τα επισκευασω ευκολα...
επισης αλλα ευαισθητα σημεια στο e21..οπως πατωματα και ρεζερβα ειναι πεντακαθαρα..
http://img812.imageshack.us/img812/8316/p1010206n.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/p1010206n.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

paganis
08-04-13, 16:43
αφαιρωντας αρκετα πραγματα απο πανω...το πισω μερος του ε21, καθεται αρκετα πιο ψηλα..
http://img194.imageshack.us/img194/4758/p1010213sx.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/194/p1010213sx.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img823.imageshack.us/img823/4747/p1010214f.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/823/p1010214f.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

υγ...η λασποβροχη , μας τα εκανε χαλια...αντε ξανα πλυσιμο,,,,

johnye30is
08-04-13, 19:23
πο πο ζηλευω το χωρο της ρεζερβας ,,, ωραιος , προχωρα !!!!!!

paganis
08-04-13, 20:40
πο πο ζηλευω το χωρο της ρεζερβας ,,, ωραιος , προχωρα !!!!!!

για μενα, σημαντικο ηταν , πως δεν εχω καθολου σαπια στα μαρσπιε.
δυσκολη επισκευη...και ευτυχως την αποφυγαμε..
τωρα θα ξανασχοληθω την επομενη βδομαδα με το τριψιμο και το ασταρωμα..

Stunt Mike
09-04-13, 00:03
Λευτερη να την πω την ιδεα μου?? :)
Επι της ευκαιριας που μεσα ειναι κοκκινο,εγω προσωπικα θα το ξαναεβαφα κοκκινο μεσα,σκουρο εντονο ομως(υπαρχει και λαδομπογια ετοιμη ετσι).Κι αν αργοτερα βαλεις κι ενα roll cage για την δικη σου ασφαλεια πρωτα και για την ακαμψια του αμαξωματος μετα,το βαφεις στο ιδιο κοκκινο χρωμα!Θα κανει φοβερη αντιθεση με το μαυρο εξωτερικο του χρωμα και θα δειχνει αγριο ντριφταδικο!Επισης και τα μπακετ που ισως βαλεις μπορουν να παιξουν σε τετοια αποχρωση ή και διχρωμια(μαυρο-κοκκινο),οι ζωνες,πυροσβεστηρας κτλ....

nik200
09-04-13, 10:43
αφηστε την διακοσμηση...

βαζεις σασμαν..κολλας διαφορικο και ερχεσαι καρτοδρομο....as simple as that...

yiannis2002
09-04-13, 11:58
Λευτέρη, κόλλα το διαφορικό μην πειράζεις τίποτα στο μοτέρ και όρμα

paganis
09-04-13, 14:39
αφηστε την διακοσμηση...

βαζεις σασμαν..κολλας διαφορικο και ερχεσαι καρτοδρομο....as simple as that...

ως τωρα...υπολογιζω οτι εχω βγαλει περιπου 50-60kg( ρεζερβα, γρυλλο , καθισματα, πισω ζωνες ασφαλειας, ταπετσαριες, ηχομονωση και πισσοχαρτα κτλ...το αμαξι πρεπει να ειναι κατω απο 980kg.. (σε αυτα υπολογιζω και τα νεα καθισματα)
υποθετω...οτι μπορω να αφαιρεσω ακομα 20kg..απο ταμπλο, μηχανισμο οροφης, και περιττα εξαρτηματα..ισως ομως δεν θα επρεπε να τα υπολογιζω...μιας και θα μπουνε μπαρες θολων μπρος πισω..θα μπουν ενισχυσεις και καποιες συγκολλησεις..
αν κολλησω το διαφορικο και αλλαξω το σασμαν...οπως το ειπες...ισως να μπορεσει να μου προσφερει καποιο παιχνιδι...

nik200
09-04-13, 14:45
ως τωρα...υπολογιζω οτι εχω βγαλει περιπου 50-60kg( ρεζερβα, γρυλλο , καθισματα, πισω ζωνες ασφαλειας, ταπετσαριες, ηχομονωση και πισσοχαρτα κτλ...το αμαξι πρεπει να ειναι κατω απο 980kg.. (σε αυτα υπολογιζω και τα νεα καθισματα)
υποθετω...οτι μπορω να αφαιρεσω ακομα 20kg..απο ταμπλο, μηχανισμο οροφης, και περιττα εξαρτηματα..ισως ομως δεν θα επρεπε να τα υπολογιζω...μιας και θα μπουνε μπαρες θολων μπρος πισω..θα μπουν ενισχυσεις και καποιες συγκολλησεις..
αν κολλησω το διαφορικο και αλλαξω το σασμαν...οπως το ειπες...ισως να μπορεσει να μου προσφερει καποιο παιχνιδι...

για αρχη μια χαρα ειναι πιστεψε με...δεν χρειαζεσαι παραπανω..ουτε δυναμη ουτε στησιμο...μαθε στα δυσκολα και μετα θα με ευχαριστεις...

paganis
09-04-13, 14:51
τις πινακιδες θα τις παραλαβω πιθανοτατα σημερα....δυστηχως ομως οι ασφαλειες στα ιστορικα..καθυστερουν! μου ειπε πως, η ασφαλεια θα βγει σε περιπου 10-12 μερες...οποτε πιστευω πως σε αυτο το διαστημα...θα εχω φτιαξει σασμαν διαφορικο...και θα δωσουμε ραντεβου στο καρτοδρομο!

paganis
09-04-13, 19:04
Λευτερη να την πω την ιδεα μου?? :)
Επι της ευκαιριας που μεσα ειναι κοκκινο,εγω προσωπικα θα το ξαναεβαφα κοκκινο μεσα,σκουρο εντονο ομως(υπαρχει και λαδομπογια ετοιμη ετσι).Κι αν αργοτερα βαλεις κι ενα roll cage για την δικη σου ασφαλεια πρωτα και για την ακαμψια του αμαξωματος μετα,το βαφεις στο ιδιο κοκκινο χρωμα!Θα κανει φοβερη αντιθεση με το μαυρο εξωτερικο του χρωμα και θα δειχνει αγριο ντριφταδικο!Επισης και τα μπακετ που ισως βαλεις μπορουν να παιξουν σε τετοια αποχρωση ή και διχρωμια(μαυρο-κοκκινο),οι ζωνες,πυροσβεστηρας κτλ....

mike...αν ηθελα να το φτιαξω απολυτα ντριφταδικο, τοτε ισως το εκανα.
το αμαξι ομως θελω να δειχνει οσο το δυνατον μαμα...χωρις να προκαλει και να προιδεαζει για το τι μπορει να ειναι...(ασε να γελασουμε και με κανα συγχρονο τουρμπακι)
roll bar ή οποιαδηποτε αλλη ενισχυση μπει μεσα...θα γινει μαυρη ...για να μην κανει αντιθεση και φαινεται...οπως και τα καθισματα που ηδη εχω...

Dim77
09-04-13, 22:27
Και εγώ συμφωνώ για ''όλα μαύρα''.

Σεμνά και ταπεινά :D

BMW2002tii
09-04-13, 23:17
sleepers rule ...

(ξερω οτι κάποιοι γνωστοι-αγνωστοι εδω μεσα θα συμφωνησουν... ;))

paganis
09-04-13, 23:19
Και εγώ συμφωνώ για ''όλα μαύρα''.

Σεμνά και ταπεινά :D

ενοητε...εχουν ηδη αγοραστει τα χημικα-χρωματα και περιμενουν την εφαρμογη τους!

nik200
10-04-13, 10:31
ενοητε...εχουν ηδη αγοραστει τα χημικα-χρωματα και περιμενουν την εφαρμογη τους!

και εγω συμφωνω..το αμαξι δεν θα φαινεται...ουτε τι ειναι, ουτε τι κανει..οσο το δυνατον περισσοτερο....μονο ετσι (εγω προσωπικα) και ολοι οσοι εχουν τετοια αμαξια εχουν γλιτωσει τα αυτοφορα και τις κατασχεσεις..τοσα χρονια..

paganis
10-04-13, 21:06
και εγω συμφωνω..το αμαξι δεν θα φαινεται...ουτε τι ειναι, ουτε τι κανει..οσο το δυνατον περισσοτερο....μονο ετσι (εγω προσωπικα) και ολοι οσοι εχουν τετοια αμαξια εχουν γλιτωσει τα αυτοφορα και τις κατασχεσεις..τοσα χρονια..

οτι γρηγορο αμαξι ειχα...παντα ηταν διακριτικο! ακομα και σε μπλοκα που επεφτα...ακομα και πανω σε κοντρα...παντα την γλυτωνα ..διοτι δεν προκαλουσε!
πχ στο σχιστο...μας ειχε κλεισει το οκταβια τον δρομο σε 5 αμαξια στην αναστροφη ,...για να ανοιξω με ενα ax turbo..και με αφησαν μονο εμενα να περασω κυριος(και ας ειχα το ιντερκουλερ φατσα καρτα)! επιλογη μου, παντα ομορφο ...με διακριτικες προσωπικες επιλογες...

paganis
11-04-13, 20:29
αυριο ελεγα να ασχοληθω με την οροφη.
υπαρχει κανα manual...που να εξηγει το λυσιμο της???

paganis
12-04-13, 21:34
τελικα σημερα, που ειχα μια ωριτσα,,ειπα να πλυνω την μοκετα,
..πρεπει να αφαιρεσα τουλαχιστον 2kg σκονης..
μια ωρα την ειχα με το πιεστικο- σαπουναδα...και ακομα εβγαζε μαυριλα....
μετα απο πολυ νερο...μπορω να πω, πως εγινε καινουρια και η βρωμα 30 και πλεον χρονων...ειναι παρελθον...

paganis
16-04-13, 19:36
σημερα τελειωσα με τα πισσοχαρτα..
μαζι με την μονωση και τα πισσοχαρτα....αφαιρεσα περιπου 25 kg.
τωρα εχουν μεινει , οι κολλες απο τα πισσοχαρτα
για να αφαιρεσω την κολλα απο τα πισσοχαρτα και να βαψω....ποιο ειναι το καλυτερο καθαριστικο?? ωστε να το κανω με το ευκολοτερο τροπο???

yiannis2002
16-04-13, 21:37
διαλυτικό νίτρου, κάνεις κεφάλι από την μυρωδιά, αλλά κάνει δουλειά

paganis
16-04-13, 23:14
διαλυτικό νίτρου, κάνεις κεφάλι από την μυρωδιά, αλλά κάνει δουλειά

αυτο εχω παρει...απλα ελεγα μηπως υπαρχει και τιποτε αλλο..
ευχαριστω,

paganis
17-04-13, 15:51
Σε αναζητηση τροπων ελαφρωματος...σκεφτηκα μηπως αφαιρουσα ολο το συστημα εξαερισμου-θερμανσης. θεωρω οτι μπορω να χασω ακομα,15 με 20 kg
υπαρχει καποιος λογος να μην το κανω...περα απο το θαμπωμα των τζαμιων το χειμωνα και το κρυο?

Stunt Mike
18-04-13, 00:03
Ο μονος λογος που το κραταμε ολοι ειναι αυτος που ανεφερες.......Αλλα βαπορετα-πλεξουδα δεν ειναι με τιποτα πανω απο 5-6 κιλα....
Σκεψου την εξης σκηνη:Καταχειμωνο(τουρμποκαιρος) εισαι στην πιστα και του πινεις το αιμα,η αναπνοη σου γινεται γρηγορη απο την ενταση,τα τζαμια θολωνουν....Αν ανοιξεις το παραθυρο,πρεπει να οδηγεις με το μπουφαν,πραγμα αδυνατο.....Εκει θα σκεφτεις:''ρε ποιος ειχε την φαεινη ιδεα να βγαλω το καλοριφερ?" :)

paganis
18-04-13, 17:58
Ο μονος λογος που το κραταμε ολοι ειναι αυτος που ανεφερες.......Αλλα βαπορετα-πλεξουδα δεν ειναι με τιποτα πανω απο 5-6 κιλα....
Σκεψου την εξης σκηνη:Καταχειμωνο(τουρμποκαιρος) εισαι στην πιστα και του πινεις το αιμα,η αναπνοη σου γινεται γρηγορη απο την ενταση,τα τζαμια θολωνουν....Αν ανοιξεις το παραθυρο,πρεπει να οδηγεις με το μπουφαν,πραγμα αδυνατο.....Εκει θα σκεφτεις:''ρε ποιος ειχε την φαεινη ιδεα να βγαλω το καλοριφερ?" :)

εχεις απολυτο δικιο...

paganis
19-04-13, 19:42
μερικες φωτο...αφου εχουν αφαιρεθει εντελως τα πισσοχαρτα( εκτος τουνελ , που θα παραμεινουν)..και πλεον εχω αρχισει να το καθαριζω για να βαψω το εσωτερικο..

http://img94.imageshack.us/img94/5006/p1010230o.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/p1010230o.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img16.imageshack.us/img16/7038/p1010232e.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/p1010232e.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img21.imageshack.us/img21/4179/p1010231w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/p1010231w.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Stunt Mike
19-04-13, 19:54
Φοβερη δουλεια,πρεπει να σου πηρε πολυυυυυ χρονο και κουραση για να βγαλεις ολη την πισσα ε??Εγω να σου πω την αληθεια,επειδη βαριομουν να το κανω,εβαψα απο πανω και την πισσα μαζι! :)

paganis
19-04-13, 20:11
υπολογιζω οτι πρεπει να μου εφαγε ως τωρα 7-8 ωρες...αλλα θελω ακομα 2-3 ωστε να καθαρισω καλα και τις κολες..
ειναι κουραστικη δουλεια παντως
βασικα θελει ενα καλο θερμοπιστολο και σιγα σιγα με μια σπατουλα χωμενη κατω απο την πισσα να το βγαζεις κομματια....
αυτο που που εκανε εντυπωση...ειναι το βαρος των πισσοχαρτων, το οποιο ειναι σημαντικο..και στην περιπτωση μου που δεν εχω πολλα αλογα , ηταν αναγκαιο να τα αφαιρεσω,,

mike21
19-04-13, 20:29
Μου αρέσει που το προχωράς γρήγορα,θα το δούμε σύντομα στο δρόμο με αυτό το ρυθμό,σου έχω και κάτι εξάποντα για μπροστά,όταν βρεθείς στα μέρη μου έλα να τα πάρεις.

Υ.Γ Για το άλλο που λέγαμε μίλησες;

paganis
19-04-13, 20:37
Μου αρέσει που το προχωράς γρήγορα,θα το δούμε σύντομα στο δρόμο με αυτό το ρυθμό,σου έχω και κάτι εξάποντα για μπροστά,όταν βρεθείς στα μέρη μου έλα να τα πάρεις.

Υ.Γ Για το άλλο που λέγαμε μίλησες;

εεε...οχι και γρηγορα...1-2 απογευματα την βδομαδα ασχολουμαι..
στον δρομο θα βγει...ισως αυτην την βδομαδα...πιστευω να ερθω με αυτο στην συναντηση..
τωρα θελω να του κανω ενα σερβις στο μοτερ(λαδια-φιλτρα) και να κουμπωσω τα καθισματα..
για εξωτερικα ...θα αργησω να το μαζεψω...

οσο για τον αλλο θεμα...περιμενω τηλ, μηπως βρεθουμε αυριο

paganis
22-04-13, 14:38
την κυριακη ασχοληθηκα με το καθαρισμο απο τις κολλες...
οτι εβγαλα λοιπον εβγαλα..και πλεον θα πεσει σταθεροποιητης σκουριας στα περιεργα σημεια, sashicoat...και κατοπιν θα κολλησω τα σαπια που εχω κοψει...
http://img811.imageshack.us/img811/7223/p1010238gf.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/p1010238gf.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img27.imageshack.us/img27/2973/p1010236z.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/p1010236z.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

εκανα μια προβα και τα καθισματα απο το σ2κ...και θα πρεπει να γινει αρκετη δουλεια για να μπουνε...μιας και πρεπει να κοπουνε οι βασεις στο πατωμα , ωστε να χαμηλωσουν και να τις μακρυνω..

paganis
22-04-13, 19:12
μια φωτο , απο τις προβες των καθισματων...
θα τα βαλω επανω...και οταν μου περασει η τρελλα με τα συγκεκριμενα καθισματα, θα μπουνε 2 sparco.
http://img191.imageshack.us/img191/808/p1010248bd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/191/p1010248bd.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

paganis
22-04-13, 19:14
http://img198.imageshack.us/img198/341/p1010247.JPG (http://imageshack.us/photo/my-images/198/p1010247.JPG/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Dim77
22-04-13, 19:45
Πολύ ωραία είναι :ylsuper:

nik200
27-04-13, 21:25
και το αντιπαλο σου δεος...

http://www.youtube.com/watch?v=TiJxWI-itLY&feature=share

υγ...για να προλαβω...το αμαξι ειναι 1600cc..με κολημενο...

paganis
27-04-13, 21:44
και το αντιπαλο σου δεος...

http://www.youtube.com/watch?v=TiJxWI-itLY&feature=share

υγ...για να προλαβω...το αμαξι ειναι 1600cc..με κολημενο...

ωραιος...το παει πολυ καλα και το αμαξι δεν δειχνει καθολου αδυναμο. μπορει να τον πετυχω κιολας, μιας και βλεπω πως ειναι απο ωρωπο
ααααα....και το σημειο αν δεν κανω λαθος, ειναι στρωμενο με νεα ασφαλτο που δεν βοηθαει για παντιλικια...
αν το ε21 πηγαινει ετσι με 90 αλογα...φαντασου τι μπορει να κανει με 1.8i και αργοτερα με περιπου 190 αλογα...

Stunt Mike
28-04-13, 00:17
Λευτερη ο συγκεκριμενος με το Ε21 ειναι αγωνιζομενος του DCG με bmw E36 318is Turbo.Αυτο το 316 το'χε παλιοτερα,δεν ξερω αν το'χει ακομη....

paganis
28-04-13, 12:15
Λευτερη ο συγκεκριμενος με το Ε21 ειναι αγωνιζομενος του DCG με bmw E36 318is Turbo.Αυτο το 316 το'χε παλιοτερα,δεν ξερω αν το'χει ακομη....

το χει παντως...αν μπορει να κανει, οτι κανει με 316..φανταζομαι τι θα κανει με το τουρμπακι...

Peter323ci
28-04-13, 17:54
Μπράβο σου Λευτέρη για το όροαμα και το κουράγιο σου.
Καλή συνέχεια !

nik200
28-04-13, 22:20
το χει παντως...αν μπορει να κανει, οτι κανει με 316..φανταζομαι τι θα κανει με το τουρμπακι...

οριστε..
http://www.youtube.com/watch?v=od9oOyxq9Kc

και το ε21 το εχει τωρα....για παιχνιδι και μονο...

paganis
29-04-13, 15:40
οριστε..
http://www.youtube.com/watch?v=od9oOyxq9Kc

και το ε21 το εχει τωρα....για παιχνιδι και μονο...

να το βγαλει το μοτερακι απο το ε36 και να το ριξει στο ε21...εκει να δεις παιχνιδι.

paganis
29-04-13, 15:41
Μπράβο σου Λευτέρη για το όροαμα και το κουράγιο σου.
Καλή συνέχεια !

σ ευχαριστω...εχω πολυ δρομο, μεχρι να το φτιαξω οπως θελω.

///m power
29-04-13, 20:18
αλλο ενα βιντεακι απο το ε21 που εβαλε ο νικος http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7_u5P9yWi4w

καλα τελειωματα και απο μενα στο project σου!!

paganis
29-04-13, 20:53
να σαι καλα...αλλα ενα προτζεκτ, δεν τελειωνει ποτε....απλα εξελισεται

paganis
04-05-13, 17:51
ξεχασα να αναφερω πως πλεον εχω παραλαβει τις πινακιδες μου και εχω κανει ασφαλεια ...οποτε πλεον το αμαξι μπορει να κινητε ''περιορισμενα''..

paganis
06-05-13, 20:43
η αγγελια ειναι μελους ...και θα ηθελα την γνωμη σας, ως προς το αισθητικο μερος..
να μπαχθουν???....ή να μαζεψω κανα φραγκο και να βαλω αργοτερα της Bbs rs??
επισης οι συγκεκριμενες...ειναι οι εργοστασιακες του 323??
http://www.car.gr/parts/view/3617664/

mike21
06-05-13, 21:50
Να βάλεις αργότερα τις rs,και όχι δέν είναι οι εργοστασιακές του 323.

Stunt Mike
07-05-13, 00:06
η αγγελια ειναι μελους ...και θα ηθελα την γνωμη σας, ως προς το αισθητικο μερος..
να μπαχθουν???....ή να μαζεψω κανα φραγκο και να βαλω αργοτερα της Bbs rs??
επισης οι συγκεκριμενες...ειναι οι εργοστασιακες του 323??
http://www.car.gr/parts/view/3617664/

Να τις παρεις γιατι θα χρειαστεις αρκετες αν σκοπευεις να ντριφταρεις σε πιστες....

paganis
07-05-13, 08:56
Να τις παρεις γιατι θα χρειαστεις αρκετες αν σκοπευεις να ντριφταρεις σε πιστες....

εχω αυτες που φοραω, εχω ψωνισει ακομα ενα σετ..και εχω κανονισει να παρω ακομα μια τετραδα ..(πιστευω πως με 3 σετ ειμαι ενταξει), βεβαια αν βρεθει ακομα καποιο σετ σε καλη τιμη θα το τσιμπησω.
δεν τις θελω για την πιστα ...αλλα ως τις κανονικες...
ως τις μονιμες του αυτοκινητου,,,σας ρωτω αν θα σας αρεσαν

mike21
07-05-13, 09:10
Ωραίες είναι Λευτέρη αλλά με τις rs δέν τις συγκρίνω,αργά ή γρήγορα κάτι θα βρεθεί σε σωστή τιμή,υπομονή.

petroscf
07-05-13, 09:11
Όσον αφορά το καθαρά προσωπικό-αισθητικό κομμάτι... όχι, δεν μου αρέσουν πολύ για μόνιμες.
Και σίγουρα με τίποτα δεν συγκρινονται με τις rs, όπως λέει και ο Mike21

paganis
07-05-13, 09:25
Ωραίες είναι Λευτέρη αλλά με τις rs δέν τις συγκρίνω,αργά ή γρήγορα κάτι θα βρεθεί σε σωστή τιμή,υπομονή.

για καινουριες που ρωτησα εχουν κανα χιλιαρικο..για ρεπλικα σε 16αρες κανα 500ρικο...για γνησιες μεταχειρισμενες που βρηκα ενα σετ...κανα 350αρι..αλλα ηταν κουρελι...
μεχρι ενα 500ρικο για σωστες θα το διαθεσω...αλλα απο εκει και πανω ειναι πολλα τα λεφτα..

nik200
07-05-13, 10:15
no offence..αλλα σε αμαξι με ουσιαστικα ελαχιστη αξια..και το οποιο θα στηθει για drift με οτι αυτο συνεπαγεται..δηλαδη οπου βρισκω στενο "μπαινω" πλαι...παμε να βαλουμε καλες ζαντες για την μοστρα..που στανταρ θα κοπανησουμε σε κανα πεζοδρομιο (στη λιγοτερη) αφου ακομα θα μαθαινουμε το αμαξι..???

παμε λοιπον...το driftadiko..πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο φτηνο...σε ολα τα αναλωσιμα του...τουλαχιστον στην αρχη...για να καταλαβει ο ιδιοκτητης οτι οι ζημιες ειναι συχνο φαινομενο και να μπορει να ανταπεξελθει οικομικα...αλλιως bye bye project οπως παρα πολλα που εγκαταληφθηκαν..matsuri ρε..ή αλλιως missile car στην αρχη...

υγ..παρε 4 ζαντουλες να ειναι ομορφουλες-ισιες..τωρα για αρχη...και οταν μαθεις καλα το αμαξι και δεν υπαρχει πιθανοτητα να τις καταστρεψεις τοτε παρε τις "καλες"...

paganis
07-05-13, 11:42
no offence..αλλα σε αμαξι με ουσιαστικα ελαχιστη αξια..και το οποιο θα στηθει για drift με οτι αυτο συνεπαγεται..δηλαδη οπου βρισκω στενο "μπαινω" πλαι...παμε να βαλουμε καλες ζαντες για την μοστρα..που στανταρ θα κοπανησουμε σε κανα πεζοδρομιο (στη λιγοτερη) αφου ακομα θα μαθαινουμε το αμαξι..???

παμε λοιπον...το driftadiko..πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο φτηνο...σε ολα τα αναλωσιμα του...τουλαχιστον στην αρχη...για να καταλαβει ο ιδιοκτητης οτι οι ζημιες ειναι συχνο φαινομενο και να μπορει να ανταπεξελθει οικομικα...αλλιως bye bye project οπως παρα πολλα που εγκαταληφθηκαν..matsuri ρε..ή αλλιως missile car στην αρχη...

υγ..παρε 4 ζαντουλες να ειναι ομορφουλες-ισιες..τωρα για αρχη...και οταν μαθεις καλα το αμαξι και δεν υπαρχει πιθανοτητα να τις καταστρεψεις τοτε παρε τις "καλες"...

ξερω πολυ καλα οτι οι ζημιες θα ειναι συχνο φαινομενο και φυσικα εχω κανει τα κουμαντα μου και εχω ψαξει για πηγες αναλωσιμων και εχω ηδη ενα 2ο αμαξι σε ανταλλακτικα,...και μαλλον θα παω και για 3ο..
μπορει το μπατζετ μου ειναι μικρο...αλλα τα εργατικα γινονται απο εμενα...οποτε ενα μεγαλο μερος του κοστους το γλυτωνω.
οσο για τις ζαντες τις μοστρας...ναι τις θελω (για τωρα ή αργοτερα) για σχετικα χαλαρες βολτουλες(θα υπαρξουν και τετοιες)...οταν ομως θελω να κανω τα καφριλικια μου, θα εχω φροντισει να βαλω επανω αυτες που πρεπει..

nik200
07-05-13, 12:06
ξερω πολυ καλα οτι οι ζημιες θα ειναι συχνο φαινομενο και φυσικα εχω κανει τα κουμαντα μου και εχω ψαξει για πηγες αναλωσιμων και εχω ηδη ενα 2ο αμαξι σε ανταλλακτικα,...και μαλλον θα παω και για 3ο..
μπορει το μπατζετ μου ειναι μικρο...αλλα τα εργατικα γινονται απο εμενα...οποτε ενα μεγαλο μερος του κοστους το γλυτωνω.
οσο για τις ζαντες τις μοστρας...ναι τις θελω (για τωρα ή αργοτερα) για σχετικα χαλαρες βολτουλες(θα υπαρξουν και τετοιες)...οταν ομως θελω να κανω τα καφριλικια μου, θα εχω φροντισει να βαλω επανω αυτες που πρεπει..

λευτερη..δεν γινονται ολα μαζι...γιαυτο ειμαι αυστηρος...πρεπει να το καταλαβεις...

πχ..με κολλημενο διαφορικο χαλαρη βολτα..???ιδιως αμα δεν εισαι συνηθισμενος θα σου σπασει τα νευρα στα 5 λεπτα...

Stunt Mike
07-05-13, 12:55
Λευτερη,δυστυχως οσο πιο προσανατολισμενο θα'ναι τ'αμαξι στον στοχο που του θετεις,τοσο περισσοτερο θα σε αποθαρρυνει για ''χαλαρες'' βολτουλες.....Ετσι ξεκινησα κι εγω να πιστευω οτι μπορει να'χει διττο χαρακτηρα,αλλα συντομα καταλαβα οτι δεν γινεται....Οσο σκληραινεις αναρτηση,γδυνεις εσωτερικο και κολλας διαφορικα,τοσο πιο δυστροπο θα γινεται για το δρομο.....Αντε το πολυ μια μικρη βολτα μεχρι την τοπικη ''ειδικη διαδρομη'' προπονησης! ;)

paganis
07-05-13, 13:33
βρε παιδια οταν λεω χαλαρη βολτιτσα,,,δεν εννοω να παρω την γυναικα και να παμε να δουμε το ηλιοβασιλεμα στο σουνιο...αλλα πχ μια συναντηση στο flocafe.
τελος παντως...εσεις ξερετε καλυτερα, εγω ακομα δεν εχω αρχισει το σπορ και απλα ψαχνομαι ..
περιμενω να δωσουμε ραντεβου για καρτοδρομο,,

paganis
07-05-13, 18:00
σημερα εχοντας ελευθερο χρονο...περασα το εσωτερικο ενα χερι μαυρο χρωμα για σασσι. Αυριο πιθανοτατα θα περασω και ενα δευτερο χερι...και προχωρω στα κολληματα.
αυριο θα εχω και φωτογραφιες.

Stunt Mike
07-05-13, 19:20
Πολυ πιθανον να παιχτει πιστουλα την αλλη βδομαδα...Θα ενημερωσουμε,αν και μαλλον για Ελληνικο το ψηνω εν'οψει του επομενου αγωνα....

paganis
07-05-13, 19:31
θα περιμενω καποιο μυνημα...μηπως ερθω και με το ε21 αν προλαβω τις αλλαγες που θελω..
μια προχειρη , απο το πρωτο χερι. Μπαχθηκε και το σημα ..
http://imageshack.us/a/img191/1543/p1010284cj.jpg

nik200
08-05-13, 10:43
και το αδερφακι ε21..σε νεες περιπετειες...njoy..

http://www.youtube.com/watch?v=xaYHcZXSK5I

υγ...λευτερη σε περιμενουμε...

paganis
12-05-13, 19:18
προχωραμε σιγα σιγα,,,
http://imageshack.us/a/img201/4581/p1010291y.jpg

Lambros
12-05-13, 22:04
Λευτέρη της βάσεις για τα καθίσματα τις έφτιαξες σε μηχανουργείο?Πόσο κόστισαν?

paganis
13-05-13, 14:57
Λευτέρη της βάσεις για τα καθίσματα τις έφτιαξες σε μηχανουργείο?Πόσο κόστισαν?

πηρα λαμες...μετρησα... εκοψα ...ανοιξα τρυπες , κολλησα πανω τους απο 2 παξιμαδια σε καθε τρυπα...(εφτιαξα λοιπον καινουριες βασεις)και ολα αυτα ,τα κολλησα πανω στο σασσι στην θεση των εργοστασιακων βασεων

Lambros
13-05-13, 18:29
πηρα λαμες...μετρησα... εκοψα ...ανοιξα τρυπες , κολλησα πανω τους απο 2 παξιμαδια σε καθε τρυπα...(εφτιαξα λοιπον καινουριες βασεις)και ολα αυτα ,τα κολλησα πανω στο σασσι στην θεση των εργοστασιακων βασεων

Έχουν βγει σε παρόμοιο ύψος με τα εργοστασιακά?

paganis
13-05-13, 20:39
βγηκαν 2-3 cm κατω απο τα εργοστασιακα...μιας και εψαχνα την ιδανικη θεση για μενα. οσο ηθελα τα εκανα..μιας και ειχαν αφαιρεθει οι εργοστασιακες βασεις....απλα εκει πιστευω πως με βολευουν...

Lambros
14-05-13, 07:40
βγηκαν 2-3 cm κατω απο τα εργοστασιακα...μιας και εψαχνα την ιδανικη θεση για μενα. οσο ηθελα τα εκανα..μιας και ειχαν αφαιρεθει οι εργοστασιακες βασεις....απλα εκει πιστευω πως με βολευουν...

Ωραίος!Παίζει να σου ζητήσω βοήθεια σε λίγο καιρό :)

paganis
14-05-13, 15:21
μιας και πλησιαζει ο καιρος για τις μηχανικες αναβαθμισεις...σημερα ελυσα την πισω γεφυρα απο το 2ο ε21 που εκανα ανταλλακτικα..ωστε να πλυθουνε -βαφτουνε και να μπουνε πανω ..
να λοιπον τα πισω ψαλιδια με τα δισκοφρενα απο το 323..
http://imageshack.us/a/img203/2123/p1010298bm.jpg
το διαφορικο..που ως φαινεται εχει πανω τον αισθητηρα για το στροφομετρο..για την μετεπειτα αλλαγη μοτερ..
http://imageshack.us/a/img51/9707/p1010297u.jpg

και εχω και μια ερωτηση για τους γνωστες..
το συγκεκριμενο σποιλερ...απο οποιο μοντελο ε21 ειναι ???
http://imageshack.us/a/img267/4180/p1010302c.jpg

petroscf
14-05-13, 15:49
Αυτή είναι μάλλον η μετώπη από το προ-facelift μοντέλο (προ 1979)

paganis
14-05-13, 16:18
Αυτή είναι μάλλον η μετώπη από το προ-facelift μοντέλο (προ 1979)

δεν ειμαι σιγουρος...αλλα ολο αυτο μπαινει κατω απο τον προφυλακτηρα και κατεβαινει σχετικα χαμηλα...δεν νομιζω να ειναι απλα μετοπη ...αλλα μαρσπιε..

petroscf
14-05-13, 16:28
...αλλα μαρσπιε..

spoiler θέλεις να πεις?

petroscf
14-05-13, 16:30
Τι υλικό είναι?

paganis
14-05-13, 16:38
σποιλερ ηθελα να πω...μεταλλικο ειναι.

petroscf
14-05-13, 16:47
και είναι πολύ πιο χαμηλό από τη μετώπη που έχουν τα Ε21 μετά facelift κατω από τον μπροστινό προφυλακτήρα, αυτή με τις 2 φαρδιές παράλληλες γραμμές?
Πάντως μοιάζει πολύ με αυτή τη μετώπη, αλλά όπως την είχαν τα πρώτα μοντέλα.

paganis
14-05-13, 17:18
το βρηκα σε φωτο..
http://imageshack.us/a/img692/4848/31806053613134307129021.jpg
αλλα κυριως το εχουν χωρις προφυλακτηρα..οπως και στο ε21 που εκανα ανταλλακτικα
http://imageshack.us/a/img46/5931/future316nicoavecbandeb.jpg
τωρα απο τι ειναι ...ενας θεος ξερει

mike21
14-05-13, 20:55
Δέν είναι κάτι περίεργο,τα πρώτα έτσι έβγαιναν.

paganis
14-05-13, 20:58
Δέν είναι κάτι περίεργο,τα πρώτα έτσι έβγαιναν.

ok..thanks..
σημερα παρελαβα και το τιμονι..αργοτερα θα παχυνει η στεφανη και θα ντυθει με αλκανταρα για καλυτερο κρατημα
http://imageshack.us/a/img824/3930/p1010306f.jpg

Vasilis M3
30-05-13, 09:04
Να και μια παραλαγή του αμαξιού σου όταν με το καλό τελειώσεις.. :dblthumb2

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=38312&d=1369897434

nik200
30-05-13, 09:20
paganis..τελειωνε με το αμαξι..απο βδομαδα εχει πιστα...ιχιχιχιχ

TSAF
30-05-13, 15:27
Να και μια παραλαγή του αμαξιού σου όταν με το καλό τελειώσεις.. :dblthumb2

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=38312&d=1369897434

Ωραιο !!!!! Ανετα S54

paganis
30-05-13, 15:37
Ωραιο !!!!! Ανετα S54

εχω δει απο κοντα , ελληνικο ε21 με σ54...φτιαγμενο απο παθιασμενο ερασιτεχνη, αλλα με αποτελεσματα ανωτερα απο τον οποιοδηποτε επαγγελματια.
ωραια ειναι ολα αυτα και το αμαξι ειναι πυραυλος εδαφους εδαφους...αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι...τα προτζεκτ αρκετα..και φυσικα τα λεφτα που θελει για κατι τετοιο...περισσοτερα απο τα να παρεις ενα ε46μ3..και να το γδυσεις εντελως...

paganis
30-05-13, 15:38
παντως οσο περναει ο καιρος..και βλεπω φτιαγμενα ε21..τοσο πιο πολυ μου αρεσει..

TSAF
30-05-13, 15:45
θα ηθελα παρα πολυ να το δω και πανω απο ολα να δω τι εχει κανει με τα ηλεκτρικα. Ο δικος μας στην Γερμανια ειναι πραγματικα μαγος γιατι μας εχει ξεκλειδωσει τα παντα χωρις το παραμικρο προβλημα αλλα οι τιμες του ειναι για κροισους. Παρολα αυτα μας εχει φτιαξει πανω απο 10 εγκεφαλους απο S54 εως και S85 χωρις το παραμικρο θεμα.

TSAF
30-05-13, 16:01
E21 με S54 απλα ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ!!!!

paganis
30-05-13, 16:27
γραψε λαθος...δεν φοραει τον σ54...αλλα απο μ5 ε39...και ειναι φουλ μετατροπη,,,μεχρι και το διαφορικα του φοραει..

TSAF
30-05-13, 16:35
Εξισου δυσκολο μοτερ ο S62 απο μεριας εγκεφαλου. Μπορεις να κανονισεις καποιο ραντεβου?

paganis
30-05-13, 17:07
το αμαξι...δεν το πολυκυκλοφορει..δεν ειναι ουτε της επιδειξης ..ουτε της προμιλημενης κοντρας.
φυσικα αν διαβασει το συγκεκριμενο ποστ(ειναι μελος) και μιας και μιλησαμε σημερα και ειπαμε μηπως βρεθουμε στην συναντηση...τον καλω να φερει και το ε21..να χαζεψει ο κοσμος.

TSAF
30-05-13, 17:26
Ουτε εμεις σαν παρεα ειμαστε της επιδειξης. Απλα επειδη στην παρεα εχουμε τρελα με τα engine swaps θα χαρουμε υπερβολικα πολυ να δουμε ενα ακομα πανεμορφο Ε21

paganis
30-05-13, 17:34
Δημητρη προς θεου...δεν αναφερθηκα σε εσας για τον επιδειξη...ελπιζω να μην το παρεξηγησες,
απλα το ανεφερα..επειδη το αμαξι βγαινει σπανια εξω..

NIKOS Z3
30-05-13, 18:17
πολυ ομορφο θα γινει...μπραβο και απο μενα...

paganis
02-06-13, 09:59
εχω αρκετα σχεδια αναβαθμισης για το συγκεκριμενο αμαξι...μιας και θα ειναι το μονιμο μου προτζεκτ..για τα χρονια που θα ρθουν..
και η βελτιωση της εξωτερικης εμφανισης ειναι στα πλανα μου..αλλα θα γινει τελευταιο...

///m power
03-06-13, 02:17
ειδα την αγγελια και ειπα να την ποσταρω γιατι φαινεται ενδιαφερον η τιμη για αυτα που δινει http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/3173245/

paganis
05-06-13, 20:59
ειδα την αγγελια και ειπα να την ποσταρω γιατι φαινεται ενδιαφερον η τιμη για αυτα που δινει http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/3173245/

να σαι καλα...εχω ηδη ψωνισει μερικα πραγματα απο τον συγκεκριμενο...