PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβολικη Καταναλωση Βενζινης


Charalampos
04-04-13, 10:35
Έχω ενα 116 μοντελο 04 10ος.Το 2007 που το αγορασα είχε μεση καταναλωση μεριπου 8.8lt/100km.Αργοτερα μεχρι και πριν κανενα 6μηνο ηταν σταθερα στα 9.3
Ξαφνικα εχει παει στα 10-10.3 χωρις να αλλαξω οδιγικη συμπεριφορα.Το πηγα σε ενα συνεργειο και εκανε εναν ελεγχο τους λαμδα sensor και ειπε οτι ειναι ΟΚ.
Το αμαξι συμπεριφερετε μια χαρα να πω.Καμοια ιδέα ?

6ylinder
04-04-13, 10:45
Kαυσαέρια έχεις ελέγξει;

Tsatsas
04-04-13, 14:46
Μπουζι? κακη καυση υποψιαζομαι.

Nick_compact
04-04-13, 14:50
Βάζεις καύσιμο από το ίδιο πρατήριο ή από όπου βρεις; Η ποιότητα του καυσίμου επηρεάζει την κατανάλωση, κακής ποιότητας αυξημένη κατανάλωση. Με την προυπόθεση ότι όλα τα άλλα είναι εντάξει.
Θα έλεγα λ, αλλά λες ότι τους έλεγξαν και είναι οκ. Μετά είναι ο maf πιθανή αιτία. Όμως ο MAF από μόνος του δεν μπορεί να "αλοιώσει" το μείγμα, γιατί αν έχει πρόβλημα, το πρόβλημα το διορθώνει ο λ. Αν συνδυαστικά maf και λ έχουν πρόβλημα, εύκολα ανεβαίνει η κατανάλωση.

rapid_fast
05-04-13, 10:59
Έχω ενα 116 μοντελο 04 10ος.Το 2007 που το αγορασα είχε μεση καταναλωση μεριπου 8.8lt/100km.Αργοτερα μεχρι και πριν κανενα 6μηνο ηταν σταθερα στα 9.3
Ξαφνικα εχει παει στα 10-10.3 χωρις να αλλαξω οδιγικη συμπεριφορα.Το πηγα σε ενα συνεργειο και εκανε εναν ελεγχο τους λαμδα sensor και ειπε οτι ειναι ΟΚ.
Το αμαξι συμπεριφερετε μια χαρα να πω.Καμοια ιδέα ?

η διαφορά που αναφέρεις είναι πολύ μικρή.
Να πάς για σέρβις, να αλλάξεις φίλτρα αέρα και μπουζί και θα επανέλθει..

Charalampos
05-04-13, 12:41
Καλησπερα στην παρεα.Διαβασα προσεχτικα οσα μου αναφέρατε.Καυσαερια δεν εχω ελεγξει θα παω για καρτα καυσαεριων και θα το δω.Μπουζι αλλαξα πριν 5 με 6.000 χλμ.Λετε να χαλασαν?Φιλτρο αερα δεν θυμαμε ομολογω ποτε εγινε αλλαγη.MAF δεν ξερω τι ειναι πρωτη φορα την ακουω την λεξη.Αυριο θα παω να αλλαξω τα λαστιχα μου σε καλοκαιρινα και θα αλλαξω λαδια.Θα δω και το φιλτρο αερα αν ειναι ΟΚ.Το αμαξι εχει 145.000 χλμ αλλα ουτε λαδια καει το μοτερ συμπεριφερετε τελεια φτου φτου.Και μιλαμε το οδηγαω πολυ χαλαρα

ΑΑΑ και βενζινη βάζω απο τα βενζιναδικα δίπλα απο τα διλυστηρια της Θεσσαλονικης

Dim77
05-04-13, 12:45
Κρατάνε πολύ παραπάνω από 5-6000χλμ, αν τα άλλαξες τώρα, λογικά δε θα φταίει αυτό.
Αλλά δεν έκανες παράλληλα inspection (που τότε αλλάζονται τα μπουζί) ώστε να έχουν αλλαχθεί και τα φίλτρα?

MZ3
05-04-13, 22:54
είχα την εντύπωση ότι με καινούρια φίλτρα (αέρα) η κατανάλωση σε νορμάλ συνθήκες είναι αυξημένη η κάνω λάθος? (βέβαια με πιο ζωντανό κινητήρα ... )

όποτε έφευγα από inspecion η εντύπωση ήταν ότι η κατανάλωση ήταν ελαφρός αυξημένη

Leonidas_Thess
05-04-13, 23:04
Servis που κανεις?

MZ3
05-04-13, 23:12
σε αντιπρόσωπο στο ηράκλειο
έναν έχουμε

ξαναλέω ότι μίλησα για εντύπωση ...

paganis
05-04-13, 23:14
αν κανεις εναλλαγη χειμερινων με καλοκαιρινα ελαστικα...λογικο ειναι να εχεις αυξομοιωση στην καταναλωση...

Dimzan
06-04-13, 15:11
κανω καποιες ερωτησεις ισως λιγο χαζες:

καθε ποτε μηδενιζεις τον μετρητη καταναλωσης? καθε φορα που γεμιζεις φανταζομαι..?

τι διαδρομες κανεις? αν ειναι πολυ μικρες και δεν προλαβαινει να ζεσταθει ειναι λογικο να ανεβαινει η καταναλωση.

αν οι τιμες που γραφεις ειναι σε ταξιδι τοτε ναι ειναι υψηλες και θελει κι αλλο ψαξιμο

giannis_compact
06-04-13, 21:16
αν κανεις εναλλαγη χειμερινων με καλοκαιρινα ελαστικα...λογικο ειναι να εχεις αυξομοιωση στην καταναλωση...

Για ποιό λόγο; Και εγώ κάνω αλλαγές αλλά δεν έχω παρατηρήσει αυξομείωση στην κατανάλωση.

Dim77
06-04-13, 22:29
Ίσως από sport ελαστικά με δείκτη αντίστασης κύλισης Ε σε χειμερινά με F να μην έχει.
Αν φοράει όμως το παιδί τίποτα καλοκαιρινά eco με δείκτη A ή Β και βάλει χειμερινά με F έχει διαφορά.

giannis_compact
07-04-13, 01:54
Ίσως από sport ελαστικά με δείκτη αντίστασης κύλισης Ε σε χειμερινά με F να μην έχει.
Αν φοράει όμως το παιδί τίποτα καλοκαιρινά eco με δείκτη A ή Β και βάλει χειμερινά με F έχει διαφορά.

Επειδή δεν γνωρίζω σχετικά. Τα δικά μου τα θερινά έχουν δείκτη Υ ενώ τα χειμερινά Τ. Έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ας πούμε;

Dim77
07-04-13, 10:21
Όχι δείκτη ταχύτητας. Δείκτη αντίστασης κύλισης.

paganis
07-04-13, 10:31
εγω πιστευω...πως ακομα και ιδιο δεικτη κυλισης να εχουν, τα χειμερινα...παντα θα τσιμπανε το κατι παραπανω σε καυσιμο..

giannis_compact
07-04-13, 15:57
εγω πιστευω...πως ακομα και ιδιο δεικτη κυλισης να εχουν, τα χειμερινα...παντα θα τσιμπανε το κατι παραπανω σε καυσιμο..

Nα σου πω την αλήθεια, χειμερινά έχω 205/55/16 και θερινά 225/45/17. Με τις 17άρες λογικά έπρεπε να αυξηθεί η κατανάλωση αλλά δεν αυξήθηκε. Προφανώς επειδή στις 16άρες έχω χειμερινά.

Dim77
07-04-13, 16:14
Πριν λίγο καιρό είχα κάνει κάποιες συγκεκριμένες παρατηρήσεις και τις είχα αναφέρει σε αυτό το θέμα.

''Κατανάλωση και λάστιχα. (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31010)''

Charalampos
08-04-13, 08:03
Καλημερα σας.Το Σάββατο έγινε η αλλαγη απο Winter Tyre 205/55/16 σε καλοκαιρινο 195/55/16 Run&Flat.
Τα χειμωνιατικα ειναι ελαφρως πιο μεγαλα σε διασταση μιας και μου τα ειχαν κανει δωρο.Ταυτοχρονα αλλαξα τα λαδια και το φιλτρο αερα που ηταν σε πολυ κακη κατασταση.Δεν μπορω να καταλαβω ποτε προλαβε και εγινε ετσι.Το ειχα αλλαξει στην προπροηγουμενη φορα που ειχα αλλαξει λαδια.Ακομα δεν προλαβα να βγαλω συμπερασματα σχετικα με την καταναλωση αν ηταν εξαιτιας του φιλτρου θα δειξει η συνεχεια