PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση πίσω τζάμι-ζελατίνα σε Ζ3


vasilisZ3
01-12-05, 13:22
Καλημέρα, την προηγούμενη εβδομάδα είχα ένα ατύχημα με το πίσω τζάμι κ κατάφερα να το σκίσω.
Παρήγγειλα καινούργιο από την BMW (165€ + 70€ εργασία) και θα το βάλω την άλλη εβδομάδα.
Η ερώτηση είναι απλή. Παίζει το κόστος αυτό να το πάρω από την ασφαλιστική μου? Περνάει σαν θραύση κρυστάλλων ή κάτι άλλο?
Έχω απλή και όχι μεικτή ασφάλεια.

Ευχαριστώ

moutraklas
01-12-05, 13:27
Στη δική μου ασφάλεια που το έιχα ρωτήσει αυτό πάντως για την θραύση κρυστάλλων ή γενικά σαν κάτι αντίστοιχο, είχαν πει όχι. Τώρα για τη δική σου δε ξέρω αν είσαι πιο τυχερός ή έχεις πολύ δικό σου ασφαλιστή και καταφέρει να το περάσει...

DjBac
01-12-05, 14:11
Αν είχες μεικτή,ασφαλίζεται και η κουκούλα.. Τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω δυστυχώς!!

Elias_Z3
02-12-05, 07:03
Αν είχες μεικτή,ασφαλίζεται και η κουκούλα.. Τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω δυστυχώς!!
Η ασφαλιση της κουκουλας δεν εχει καμια σχεση με την μικτη ασφαλεια. Η ασφαλεια σε cabrio αυτοκινητα ειναι διαφορετικη, το ασφαλιστρο ανεβαινει λογο αυτου. Η μικτη απλως περιλαμβανει και ζημιες που κανουμε εμεις ακομα και οταν φταμε.
Τωρα αν η σφαλιστικη δεκτη σαν θραυση κρυσταλλων το σχισημο της κουκουλας δεν ξερω.

moutraklas
02-12-05, 09:59
Η ασφαλιση της κουκουλας δεν εχει καμια σχεση με την μικτη ασφαλεια. Η ασφαλεια σε cabrio αυτοκινητα ειναι διαφορετικη, το ασφαλιστρο ανεβαινει λογο αυτου.

Ηλία, έχεις ειδική ασφάλεια δλδ για τη ζελατίνα και τη κουκούλα? Υπάρχει τέτοια επιλογή?

MPOWER
02-12-05, 10:36
Με τα cabrio υπάρχει θέμα στη μεικτή ασφάλεια. Άλλες ασφάλειες ασφαλίζουν άλλες όχι....πάρε την δικιά σου να μάθεις!

MPOWER
02-12-05, 10:42
Παρένθεση.....γιατί να πληρώσεις 70€ για να αλλάξεις τη ζελατίνα που έχει φερμουάρ???????:nixweiss: Θα σου πάρει ένα λεπτό να το κάνεις μόνος σου!

Panoz
02-12-05, 10:55
Κουκούλα ασφαλίζει μόνο η Εθνική.

p_sE36
02-12-05, 11:14
ερωτηση! αν αντι για το Ζ3 η ενα Ε36 καμπριο ηταν το τελευταιο το 46αρι που εχει τζαμακι κανονικο στην κουκουλα θα το καλυπτε η θραυση κρυσταλλων η οχι? αν ναι, και αν ο ασφαλιστης ειναι γνωστος και θελει να βοηθησει πιστευω πως θα μπορεσει να το περασει!

moutraklas
02-12-05, 11:41
Κουκούλα ασφαλίζει μόνο η Εθνική.

όταν έιχα τη baur είχα και εθνική. είχα ζητήσει κάτι σχετικό αλλά μου χε πει πως δεν υπάρχει τίποτα. τελικά έιναι θέμα ασφαλιστή μου φαίνεται...
Η victoria που είχα μετά πάλι δεν έιχε τιποτα και αυτή που έχω τώρα (την οποία αυτή τη στιγμή δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ ποια έιναι:chair: ) επίσης δεν έχει κάτι...

Το τξάμι από το hard top είναι μέσα στη θραύση κρυστάλλων???

vasilisZ3
02-12-05, 12:58
Παρένθεση.....γιατί να πληρώσεις 70€ για να αλλάξεις τη ζελατίνα που έχει φερμουάρ???????:nixweiss: Θα σου πάρει ένα λεπτό να το κάνεις μόνος σου!

Καλημέρα,βασικά μου έχει χαθεί το φερμουάρ από πίσω...και βασικά νομίζω παίζει και θέμα στεγανοποίησης όταν την βάλουν. Μου είπαν κάτι για κάποια κόλλα που θα περαστεί και θα πρέπει να το αφήσω εκει για κανα 3ωρο να στεγνώσει....
Αν ξέρεις κάτι άλλο εσύ ευχαρίστως να το ακούσω΄...

Elias_Z3
02-12-05, 13:24
Ηλία, έχεις ειδική ασφάλεια δλδ για τη ζελατίνα και τη κουκούλα? Υπάρχει τέτοια επιλογή?
Tασο εχω μικτη ασφαλεια. Δεν υπηρχε αλλη ασφαλιστικη εκτος της εθνικης, οπως ειπε & ο Πανος, που μου ασφαλιζε το Ζ3. Επειδη εχει την κουκουλα θεωριτικα ειναι ποιο ευκολο σε θεμα κλοπης κτλ. Δεν νομιζω να υπαρχει κατι αλλο σχετικα με την κουκουλα, extra ασφαλιση. Θα κοιταξω το ασφαλιστηριο.

ermis1975
14-12-05, 09:10
Eixa meikth se Cabrio Interamerican. Kai den pianane to skisimo koukoulas oute kai pisw zelatinas!

TAKAROS
14-12-05, 14:16
Μονο εθνικη και μικτη και μονο,:bullhorn: καμια αλλη δεν καλυπτει την κουκουλα και την ζελατινα εχω παθει και εχω μαθει