PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα


leonid
01-05-13, 18:40
Παιδιά έχω 1 χ5 (ε53) με αέριο και έκαψα χοντρά (πάνω και κάτω) το μοτέρ όλοι μου λένε να αλλάξω μοτέρ. Έλα όμως που έξω (Ευρώπη Αμερική ) τα μοτέρ ανακατασκευάζονται και δεν είσαι υποχρεωμένος να φορέσεις "μοτέρ" στο σακί.Ακούω με χαρά τις προτάσεις σας

intasg
01-05-13, 21:10
Αν επιτρέπεται και χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος, επειδή και εγώ έχω αέριο, πως το έκαψες;

mike21
01-05-13, 21:54
Τί ενοείς;απο θερμοκρασία;το έλουσες με βενζίνη; πές λεπτομέρειες.

Nick_compact
01-05-13, 22:13
Αν έχει γίνει μεγάλη ζημιά η επισκευή δεν συμφέρει, άσε που μπορεί να μην είναι καν επισκευάσιμο.

GEORGE 1974
02-05-13, 07:17
Παιδιά έχω 1 χ5 (ε53) με αέριο και έκαψα χοντρά (πάνω και κάτω) το μοτέρ όλοι μου λένε να αλλάξω μοτέρ. Έλα όμως που έξω (Ευρώπη Αμερική ) τα μοτέρ ανακατασκευάζονται και δεν είσαι υποχρεωμένος να φορέσεις "μοτέρ" στο σακί.Ακούω με χαρά τις προτάσεις σας

Kαλημέρα φίλε μου .
1) Τη σύστημα αερίου φόραγες τη σου είπε ο εγκαταταστάτης που το έβαλες.?
2) Πόσα χιλιομετρα έχεις κάνει με αέριο ,πόσω καιρό το έχεις τοποθετήσει ...?
3)Τή ακριβώς έκαψε ή κάηκε ?
4) Πως κάηκε ?

Καλώς όρισες W))...
Ελλάδα έισαι η κάπου αλλόυ στο Εξωτερικό ...??

leonid
02-05-13, 18:39
Ενώ πήγαινα με 220 Αθήνα στις ανηφόρες πριν από Λαμία έχασε τα λάδια του και πειράχτηκαν οι βαλβίδες τα έκκεντρα και ο στρόφαλος. Δεν πιστεύω ότι φταίει το αέριο γιατί εντάξει οι βαλβίδες αλλά οι εκκεντροφόροι και ο στρόφαλος.
Τώρα τίποτα δεν πρέπει να είναι μη"επισκευάσιμο" ,είδα με τα μάτια μου στην Γερμανία να ανακατασκευάζουν μοτέρ από 2002 tii κολλημένο εδώ και 40 χρόνια αλλά και κολλημένο επίσης, από σκουριά

mike21
02-05-13, 19:24
Πάρε άλλο μοτέρ φίλε,το κόστος για να επισκευάσεις το ήδη υπάρχων θα είναι αστρονομικό.

Τί εννοείς έχασε τα λάδια;τα έκαψε;χυθήκανε;τί ακριβώς,όχι ότι αλλάζει τίποτα,απο περιέργεια και μόνο.

rapid_fast
02-05-13, 21:23
Ενώ πήγαινα με 220 Αθήνα στις ανηφόρες πριν από Λαμία έχασε τα λάδια του και πειράχτηκαν οι βαλβίδες τα έκκεντρα και ο στρόφαλος. Δεν πιστεύω ότι φταίει το αέριο γιατί εντάξει οι βαλβίδες αλλά οι εκκεντροφόροι και ο στρόφαλος.
Τώρα τίποτα δεν πρέπει να είναι μη"επισκευάσιμο" ,είδα με τα μάτια μου στην Γερμανία να ανακατασκευάζουν μοτέρ από 2002 tii κολλημένο εδώ και 40 χρόνια αλλά και κολλημένο επίσης, από σκουριά

Καμία απολύτως περίπτωση..
Χάνεις λάδια=σε φρενάρει το μοτέρ..
χάνεις αυτόματα τα ελατήρια των εμβόλων και τελειώνεις εκεί..

Nick_compact
02-05-13, 21:57
Μοτέρ που χάλασε από "αστοχία" στην λίπανση του, ξέχασε το, δεν επισκευάζεται. Αν είχε υπερθερμανθεί λόγω βλάβης στο σύστημα ψύξης είχες καλές πιθανότητες επισκευής.

MarinosE46
03-05-13, 09:12
Μοτέρ που χάλασε από "αστοχία" στην λίπανση του, ξέχασε το, δεν επισκευάζεται. Αν είχε υπερθερμανθεί λόγω βλάβης στο σύστημα ψύξης είχες καλές πιθανότητες επισκευής.

Εχεις απόλυτο δίκιο Νίκο.Αν ένα μοτέρ μείνει από λάδια,πετσικάρει ολόκληρο από τη θερμοκρασία.Ποτέ δε θα είναι οκ αν επισκευαστεί...

leonid
03-05-13, 09:41
Έχεις δίκιο για τη θερμοκρασία αλλά εμένα δεν ανέβασε , απλά έχασε τα λάδια από τη τάπα του κάρτερ ξαφνικά και "κόλλησε"

Stunt Mike
03-05-13, 13:57
Αυτο σου γραψανε τα παιδια..οτι καλυτερα να ειχε υπερθερμανθει απο προβλημα ψυξης παρα να κολλαγε απο ελλειψη λαδιων γιατι οι τριβες που αναπτυχθηκαν λογω λιπανσης,εχουν καταστρεψει ολοκληρωτικα καθε τι μεταλλικο εκει μεσα...Ουτως ή αλλως δεν σε συμφερει πλεον να επισκευασεις το μοτερ σου,τη στιγμη που στα μισα χρηματα,θα παρεις ενα αλλο.....Βρες ενα,μετρα συμπιεση και καλοριζικο!!

mike21
03-05-13, 16:12
Δέν ανέβασε θερμοκρασία το λάδι γιατί απλά δέν υπήρχε,θεωρητικά επισκευάζεται το μοτέρ αλλά σκέψου ότι οποιοδήποτε κινούμενο μέρος της μηχανής που χρειάζεται λίπανση μπορεί να έχει καταστραφεί,στη συνέχεια σκέψου το κόστος όλων αυτών των εξαρτημάτων + την εργασία του μηχανικού και δέν θα προβληματιστείς ιδιαίτερα για το τί πρέπει να κάνεις.

leonid
04-05-13, 21:15
Παιδιά ευχαριστώ πολύ, αρχίζω και βλέπω την αλλαγή κινητήρα . Τώρα ένα νέο κεφάλαιο ανοίγει
(σωστός κινητήρας και καλός μάστορας που θα μπορεί να συνδέσει σωστά τον κινητήρα με όλα τα παρελκόμενα του)> Δουλειά πολύ πολύπλοκη στο συγκεκριμένο μοντέλλο

Stunt Mike
05-05-13, 01:48
Μην αγχωνεσαι...Καθολου πολυπλοκη δεν ειναι...Εως και ρουτινας την λες για ενα συνεργειο που ξερει την δουλεια του....