PDA

Επιστροφή στο Forum : Είχα ατύχημα - σύγκρουση


vasw
09-06-13, 17:28
Έπειτα από σύγκρουση που είχα μέσα στην πόλη με την 116 μου, (ευθύνεται οδηγός ταξί που πέρασε με πορτοκαλί φανάρι) ξεκινάω τρεξίματα με τις ασφαλιστικές.
Eγώ έχω interamerican και ο άλλος Intersalonica (την πάτησα...)
Οι ζημιές όπως φαίνονται (δεν έχω πάει σε συνεργείο, περιμένω τον πραγματογνώμονα όπως μου είπαν) είναι εξωτερικά οι εξής:

Εμπρός καπώ, φτερό, προφυλακτήρας, φανάρι, μάσκα, και δυστυχώς και οι δύο μπροστινοί αερόσακοι.
Αλήθεια, ενώ δεν είχα συνεπιβάτη, γιατί άνοιξε ο αερόσακος του συνοδηγού;;;
Υγρά δεν έτρεξαν από το αυτοκίνητο (νερά κτλ) και επίσης δεν είχε σε πρώτη ματιά πρόβλημα στην κύλιση όπως φορτώθηκε στην οδική.
Με τη σύγκρουση άναψαν τα αλάρμ και αποκόπηκε η μίζα. Έπειτα, αν και δεν μπορούσε να πάρει μπρος, τα ηλεκτρικά της λειτουργούσαν (ράδιο φώτα).

Σήμερα που προσπάθησα να ανοίξω τις πόρτες, δεν λειτουργούσε το κεντρικό ξεκλείδωμα και επίσης δεν άναβε το ράδιο, ενώ τα αλάρμ ενεργοποιούνταν κανονικά...

Τέλος πάντων. Αν δεν έχει κάποια άλλη εσωτερική ζημιά, τι περίπου (πολύ πολύ χοντρικά) να περιμένω για κόστος;

Πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα; Πρώτη φορά εμπλέκομαι σε ατύχημα!

God
09-06-13, 18:37
Δυστυχώς το φανάρι δεν αποδεικνύεται κι ας ήταν και κόκκινο. Με πορτοκαλί μάλιστα επιτρέπεται να περάσει, εσύ έχεις κόκκινο, οπότε αν ισχυρίστηκες αυτό και γράφτηκε στην δήλωση δυστυχώς θα πληρώσεις εσύ τις ζημιές...

Αν δεν έχει πάρει μετώπη, 1000-1800€. Αν έχει πάρει, 2000-2500€. Δεν ξέρω πόσο ακριβοί είναι οι αερόσακοί σου. Όχι σε αντιπροσωπεία, σε τυπικό φανοποιό.

Του συνοδηγού άνοιξε γιατί μάλλον δεν έχει αισθητήρα θέσης το αυτοκίνητό σου. Αν έχει, τότε είναι χαλασμένος. Το κλείδωμα και το ράδιο μάλλον είναι σε κύκλωμα που έχει διακοπεί, δεν νομίζω να έχουν ζημιά.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι δήλωση (υποθέτω έχεις ήδη κάνει) και να κλείσεις ένα ραντεβού με τον πραγματογνώμονα σε συνεργείο της επιλογής σου. Αν ο άλλος κάνει δήλωση πως 100% φταίει αυτός (που αμφιβάλλω), υπάρχουν μερικά συνεργεία που αναλαμβάνουν την επισκευή και μετά πληρώνονται από την ασφάλεια χωρίς να δώσεις εσύ μία. Ίσως να υπάρχει κάποιος καλός στην περιοχή σου.

vasw
09-06-13, 19:41
Ο άλλος είχε πορτοκαλί παλλόμενο. Το δικό του φανάρι είναι είτε κόκκινο είτε πορτοκαλί παλλόμενο. Δεν πρασινίζει ποτέ.

God
09-06-13, 20:19
Ο άλλος είχε πορτοκαλί παλλόμενο. Το δικό του φανάρι είναι είτε κόκκινο είτε πορτοκαλί παλλόμενο. Δεν πρασινίζει ποτέ.

Α, εντάξει, τότε αλλάζει το πράγμα. Τουλάχιστον αν δεν είναι κανένας τρελός ή κάθαρμα, θα σου κάνει θετική να πάρεις τα χρήματά σου (σχετικά) άμεσα.

sierra
09-06-13, 20:41
Νομίζω θα παίξει ρόλο και το ποιός είχε δεξιά ποιόν. Αλλά και ταξιτζής και να το παραδεχτεί είναι λίγο δύσκολο. Στην ασφαλιστική σου θα σου πουν αύριο πρωί. Όσο για τα συνεργεία των ασφαλιστικών δυό φορές που μου έτυχε μου έκαναν χάλια δουλειά...

vasw
09-06-13, 21:02
Εκτός το πράσινό μου, ήμουν και στα δεξιά του.

Dimpas
09-06-13, 21:43
Έμπλεξες !
Έχεις ARAG η DAS ? Αλλιώς ψάχνε για καλό δικηγόρο ! Η ασφαλιστική θα προσπαθήσει ΜΕ ΚΑΘΕ τρόπο να σε ρίξει να σου κόψει λεφτά !

intasg
09-06-13, 22:59
Δεν έχει σημασία ποιος είναι δεξιά ή αριστερά. Παλλόμενο φανάρι σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος να παραχωρήσει προτεραιότητα. Οπότε και στη μία και στην άλλη περίπτωση (κόκκινο ή παλλόμενο αντίστοιχα) φταίει εκείνος.

kacey
10-06-13, 00:14
Νομίζω θα παίξει ρόλο και το ποιός είχε δεξιά ποιόν.

Ακριβως οτι ειπε ο απο πανω. Εφ΄οσον υπαρχουν τα φαναρια, η προτεραιοτητα ειναι ξεκαθαρη κ δεν εχει ουδεμια σημασια ποιος ηταν απο δεξια.

ziaba
10-06-13, 08:45
πως δεν έχει σημασία πχ αν κ οι δύο έχουμε πράσινο κ θέλουμε να μπούμε στ ίδια λωρίδα από διαφορετικούς δρομους τ προτεραιότητα τ έχει αυτος που είναι στ δεξιά εάν δεν υπάρχει άλλη σήμανση. για αυτό σ τέτοια σημεία συνήθως βάζουν παλλόμενο ναι μεν μπορείς να περάσεις αλλά σύμφωνα με την προτεραιότητα

oldcarskickass
10-06-13, 09:55
Επειδή και εγώ είχα τρακάρει με τον άσσο ελπίζω να κάλεσες αστυνομία και την ασφαλιστική να καταγράψουν το περιστατικό. Εμένα ο άλλος όμως είχε πεταχτεί από στοπ και στο αντίθετο ρεύμα όμως, και με παρόμοια ζημιά με την δική σου - τουλάχιστον όπως την περιγράφεις - το δικό μου βγήκε ολική.

rapid_fast
10-06-13, 10:38
Με 3500 θα είσαι τυχερή αν γλυτώσεις...

Dim77
10-06-13, 10:40
Με 3500 θα είσαι τυχερή αν γλυτώσεις...

Συμφωνώ. Και να είναι και καλή η επισκευή. Γιατί όπως θα δείς διαφορές στις χρεώσεις, υπάρχουν και διαφορές στην ποιότητα επισκευής.

ziaba
10-06-13, 10:58
Επειδή και εγώ είχα τρακάρει με τον άσσο ελπίζω να κάλεσες αστυνομία και την ασφαλιστική να καταγράψουν το περιστατικό. Εμένα ο άλλος όμως είχε πεταχτεί από στοπ και στο αντίθετο ρεύμα όμως, και με παρόμοια ζημιά με την δική σου - τουλάχιστον όπως την περιγράφεις - το δικό μου βγήκε ολική.

με την ιντερσαλόνικα (την είχα στ παπί) δε μπορείς να κανεις φιλική δήλωση αν κάνω λάθος διορθώστε με κ αν δε κάλεσε τ τροχαία την έχει κάτσει

kmilioris
10-06-13, 14:23
Οι αερόσακοι στους άσσους σκάνε πάντα μαζί, δεν έχω καταλάβει ακόμα το γιατί…… Για να φτιάξεις την ζημία θέλεις τα ακόλουθα:
Για τους αερόσακους (εκτός από αυτούς) να ξέρεις θέλεις την πλάκα του τιμονιού γιατί έχει στραβώσει, ταμπλό, προεντατήρες, εγκέφαλο air bag και την πίσω ασφάλεια στην μπαταρία.
Κόστος: ταμπλό 350 (αν θέλεις μπορείς να το πάς το δικό σου για κώλυμα και μετά σε ένα ταπετσέρι να σου περάσει καινούργιο δέρμα από πάνω), προεντατήρες 150 με 200, εγκέφαλο air bag περίπου 500 (μπορείς να πας και να σου αλλάξουν το τσιπάκι στον εγκέφαλο με κόστος 90), Πίσω ασφάλεια 150, η πλάκα του τιμονιού δεν ξέρω πόσο έχει (μπορείς να την κοπανίσεις με ένα σφυρί και θα επανέλθει).
Για να το βάλεις εμπρός μπορείς και έτσι όπως είναι από εξωτερική πηγή μόνο, εναλλακτικά θα πρέπει να βγάλεις στο κόκκινο καλώδιο πάνω από την μπαταρία, να το ανοίξεις και να πιέσεις το μέταλλο να ακουμπήσει πάνω σε αυτό του πόλου (έχει μέσα καψούλι και σκάει όταν ανοίξει κάποιος αερόσακος για ασφάλεια), θα σου ανάβει το λαμπάκι στο ταμπλό αλλά δεν έχει θέμα.
xxxxxxxxxx
Α!! και αν σε ακούμπησε στην ρόδα να δείτε το ρουλεμάν του τροχού (ακόμα και να μην έχει στραβώσει η μπουκάλα του αμορτισέρ) , συνήθως παίρνει λίγο και το βλέπεις στον δρόμο με χιλιόμετρα (100+) κάνει θόρυβο στη ρόδα και μερικές φορές τραβάει το τιμόνι. Μην το αμελήσεις γιατί έχει κανα 250ευρώ να το αγοράσεις εσύ μετά.

διάβασε τους κανόνες τους forum.
το σύνολο θα το βρεις εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php
Driftakos

bmwdakias85
10-06-13, 17:54
Κ μην ξεχνάτε το εξής!
Παιδια ο ταξιτζής ειναι επαγγελματίας οδηγός έτσι λέει το δηπλωμα του,απαγορεύεται να μην κόψει σε τέτοιες περιστάσεις,θα δείτε οτι το δικαστήριο θα ρειξει όλοι την ευθυνη στον ταξιτζη

kacey
10-06-13, 19:30
πως δεν έχει σημασία πχ αν κ οι δύο έχουμε πράσινο κ θέλουμε να μπούμε στ ίδια λωρίδα από διαφορετικούς δρομους τ προτεραιότητα τ έχει αυτος που είναι στ δεξιά εάν δεν υπάρχει άλλη σήμανση. για αυτό σ τέτοια σημεία συνήθως βάζουν παλλόμενο ναι μεν μπορείς να περάσεις αλλά σύμφωνα με την προτεραιότητα

Στο παρον σεναριο που συζηταμε, ο ταξιτζης ειχε πορτοκαλι παλλομενο φαναρι, ενω η φιλη απο πανω ειχε ή πρασινο ή τιποτε = η φιλη ειχε προτεραιοτητα, ο ταξιτζης επρεπε να σταματησει κ το ποιος ηταν απο δεξια δεν εχει καμμια σημασια γιατι ο συγκεκριμενος συνδυασμος φαναριων δειχνει αδιαπραγματευτα την προτεραιοτητα. Αυτο που αναφερεις ειναι αλλο σεναριο.

vasw
10-06-13, 19:37
Επειδή και εγώ είχα τρακάρει με τον άσσο ελπίζω να κάλεσες αστυνομία και την ασφαλιστική να καταγράψουν το περιστατικό. Εμένα ο άλλος όμως είχε πεταχτεί από στοπ και στο αντίθετο ρεύμα όμως, και με παρόμοια ζημιά με την δική σου - τουλάχιστον όπως την περιγράφεις - το δικό μου βγήκε ολική.

Ολική με ζημιά ας πούμε περί τις 5.000; Και πως δεχτήκανε την ολική; Πήγες δικαστικά;
Τροχαία κάλεσα επειδή υπήρχαν και τραυματισμοί.
Εγώ θέλω το αυτοκίνητό μου όπως ήταν χωρίς να βάλω ευρώ από την τσέπη μου...

God
10-06-13, 21:41
Ολική με ζημιά ας πούμε περί τις 5.000; Και πως δεχτήκανε την ολική; Πήγες δικαστικά;
Τροχαία κάλεσα επειδή υπήρχαν και τραυματισμοί.
Εγώ θέλω το αυτοκίνητό μου όπως ήταν χωρίς να βάλω ευρώ από την τσέπη μου...

Όλικη βγαίνει αν κριθεί μη επισκευάσιμο ή η επισκευή ξεπερνά το 75% της αγοραστικής αξίας του αυτοκινήτου. Η αγοραστική αξία βέβαια είναι πολύ χαμηλή, σημαντικά χαμηλότερη απ'ότι πραγματικά αξίζει το αυτοκίνητο.

Όχι πως θα στο βγάλουν ολική, μην αγχώνεσαι, δεν φαντάζει τραγική ζημιά όπως τα περιέγραψες.

Λόγω παλαιότητας, η ασφαλιστική δεν πρόκειται να δικαιολογήσει καινούργια γνήσια ανταλλακτικά. Μόνο μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν (σε κάθε περίπτωση προτιμάς τα γνήσια μτχ). Όπως σου είπα υπάρχουν συνεργεία που αναλαμβάνουν την επισκευή δίχως να δώσεις μία, εφόσον ο άλλος όμως κάνει δήλωση πως έφταιγε 100%. Ειδάλλως, θα πρέπει να τα πληρώσεις από την τσεπούλα σου δυστυχώς και να το πας δικαστικώς. Απλά πρόσεξε να πας σε ένα συνεργείο που θα έχεις ακούσει τουλάχιστον μία γνώμη, μην πέσεις σε κανέναν άσχετο και στο κανιβαλίσει το όχημα.

ziaba
11-06-13, 07:44
Στο παρον σεναριο που συζηταμε, ο ταξιτζης ειχε πορτοκαλι παλλομενο φαναρι, ενω η φιλη απο πανω ειχε ή πρασινο ή τιποτε = η φιλη ειχε προτεραιοτητα, ο ταξιτζης επρεπε να σταματησει κ το ποιος ηταν απο δεξια δεν εχει καμμια σημασια γιατι ο συγκεκριμενος συνδυασμος φαναριων δειχνει αδιαπραγματευτα την προτεραιοτητα. Αυτο που αναφερεις ειναι αλλο σεναριο.

πιο πάνω είπε ότι το δικό της δε πρασινιζει ποτε άρα παλλόμενο μάλλον είχε

zami
11-06-13, 09:20
Δεν έχει σημασία ποιος είναι δεξιά ή αριστερά. Παλλόμενο φανάρι σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος να παραχωρήσει προτεραιότητα. Οπότε και στη μία και στην άλλη περίπτωση (κόκκινο ή παλλόμενο αντίστοιχα) φταίει εκείνος.
Ακριβώς ετσι εχουν τα πράγματα!αυτός που εχει πορτοκαλί που αναβοσβήνει οφείλει να παραχωρήσει προτεραιότητα..Την πάτησα ακριβώς ετσι όταν ενας ταριφας επεσε πάνω μου επίτηδες(στο πλάι ,του συνοδηγού μου...αφου ειχα περάσει δηλδ) γνωρίζοντας ακριβώς αυτό,μονο και μόνο για να φτιάξει την ζημιά που είχε στο ταχι του...Συγγρού και Φραντζή στο ΦΙΞ......Με το που κατεβηκε, δεν είπε τιποτε αλλο παρα :θα πληρωσεις φίλε, εφυγες με πορτοκαλί.....Και πλήρωσα όλη μου την ζημιά (και η ασφάλεια μου τον πλήρωσε) και τσιμπησα και τριετή........

kostastnt
11-06-13, 10:31
δεν διάβασα αναλυτικά τα προηγούμενα μηνύματα καταρχήν..

Η κοπέλα δεν φταίει 100% αλλά παίζει ρόλο το χαρτί μεγάλο το χαρτί που γράφτηκε εκείνη την ώρα από την τροχαία.. Τι σου γράφει εκείνο το χαρτί?

Με ιντερσαλόνικα που έμπλεξες, θα σου προτείνουν επισκευή στο συνεργείο τους για να στα καλύψουν όλα.. Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα και θα πήγαινα στο δικό μου συνεργείο.. Προφανώς και όταν πεις ότι θα πας άλλου, θα βρουν 100άδες δικαιολογίες για να σου κόψουν χρήματα..

Πολύ πιθανό επειδή είναι μεγάλη ζημιά να χρειαστεί να κινηθείς δικαστικά, οπότε ξεκίνα να συμβουλεύσαι δικηγόρο..

Ότι επαφές κάνεις να είναι γραπτές με fax, email και τίποτα στο προφορικό..

Ελπίζω να έχεις χαρτί ότι πήγες σε νοσοκομείο και ότι ΟΝΤΩΣ βρήκαν κάτι..

Dim77
11-06-13, 10:35
Όπως σου λένε τα παιδιά, πρόσεχε.

Η ζημιά μπορεί να φτιαχτεί επιφανειακά ΠΟΛΥ πρόχειρα σε τέτοιου είδους καταστάσεις για να γλυτώσουν χρήματα.

Πρόχειρα το φτιάχνουμε όταν φταίμε εμείς και τα πληρώνουμε από την τσέπη μας και επειδή εμείς το αποφασίσαμε.

Όχι επειδή θέλουν αυτοί να γλυτώσουν.

NICK-E46 2.2Cabrio
12-06-13, 09:05
Έτσι θα γίνει, κάνε υπομονή να απαντήσει και η άλλη ασφαλιστική.

nassosbmw1
01-12-13, 15:51
Δυστυχώς το φανάρι δεν αποδεικνύεται κι ας ήταν και κόκκινο. Με πορτοκαλί μάλιστα επιτρέπεται να περάσει,

God δε νομίζω πουθενά στον ΚΟΚ να λέει πως περνάς με πορτοκαλί...Προσεγγίζοντας μια διασταύρωση με φανάρι, προοδευτικά σταματάμε το όχημά μας, αν η ένδειξη είναι πορτοκαλί ή κόκκινη. Διασχίζουμε τη διασταύρωση μόνο όταν το φανάρι είναι πράσινο.

Περνάμε ΜΟΝΟ με Πράσινο.

Δεν περνάμε με πορτοκαλί, παρά μόνο εάν,

μόλις το δούμε, δεν προλαβαίνουμε να φρενάρουμε.

God
01-12-13, 23:50
God δε νομίζω πουθενά στον ΚΟΚ να λέει πως περνάς με πορτοκαλί...Προσεγγίζοντας μια διασταύρωση με φανάρι, προοδευτικά σταματάμε το όχημά μας, αν η ένδειξη είναι πορτοκαλί ή κόκκινη. Διασχίζουμε τη διασταύρωση μόνο όταν το φανάρι είναι πράσινο.

Περνάμε ΜΟΝΟ με Πράσινο.

Δεν περνάμε με πορτοκαλί, παρά μόνο εάν,

μόλις το δούμε, δεν προλαβαίνουμε να φρενάρουμε.

Δεν λες τίποτα παραπάνω απ'ό,τι έγραψα εγώ.

Με πορτοκαλί επιτρέπεται να περάσει, ο ίδιος γράφεις πως "περνάμε μόνο αν το δούμε και δεν προλαβαίνουμε να φρενάρουμε", το οποίο σημαίνει "επιτρέπεται να περάσεις με πορτοκαλί". Να πατήσει γκάζι ώστε να επιταγχύνει για να το προλάβει όταν το δει απαγορεύεται, διατυπώνεται ρητά στον ΚΟΚ και εκεί σε γράφει και η τροχαία. Αν περάσει με πορτοκαλί, εσύ έχεις κόκκινο, είναι νόμιμος και άντε εσύ απέδειξε αν θέλεις το πως "προλάβαινε να φρενάρει".

kacey
02-12-13, 00:18
Παιδια, δεν ηταν ΣΤΑΘΕΡΟ πορτοκαλι, δηλαδη δεν ηταν κατα την αλλαγη απο πρασινο προς κοκκινο. Ηταν παλλομενο πορτοκαλι και η κοπελα που ηταν στον καθετο ειχε ή πρασινο ή τιποτα (μαυρο-σβηστο φαναρι) που δειχνει ξεκαθαρα οτι ο ταξιτζης επρεπε να παραχωρησει προτεραιοτητα. Ξεκαθαρα πραγματα, μη μπερδευεστε με τη κανονικη καθημερινη λειτουργια των φαναριων.

God
02-12-13, 00:36
Παιδια, δεν ηταν ΣΤΑΘΕΡΟ πορτοκαλι, δηλαδη δεν ηταν κατα την αλλαγη απο πρασινο προς κοκκινο. Ηταν παλλομενο πορτοκαλι και η κοπελα που ηταν στον καθετο ειχε ή πρασινο ή τιποτα (μαυρο-σβηστο φαναρι) που δειχνει ξεκαθαρα οτι ο ταξιτζης επρεπε να παραχωρησει προτεραιοτητα. Ξεκαθαρα πραγματα, μη μπερδευεστε με τη κανονικη καθημερινη λειτουργια των φαναριων.

Ναι, το έχω γράψει και στο 4ο ποστ μετά την διευκρίνηση, άλλο πράγμα αυτό. Εκεί ξεκάθαρα έπρεπε να δώσει προτεραιότητα.