PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπές στην Πελοπόννησο


BMW Power
13-06-13, 20:50
Καλησπέρα στους καταυλακιωτες

Έχω ακούσει για πολλά όμορφα μέρη αλλά έχω παει σε πολύ λίγα από αυτά.

Με την λογική της μηδενικής μετακίνησης και της καθαρής θάλασσας λόγω του μωρού, (9 μηνων τον αυγουστο) που μου προτείνετε να ψαξω για τις αυγουστιατικες διακοπές;

Lambros
13-06-13, 20:57
Αν και επειδή έχω καταγωγή από Τρίπολη θα έπρεπε να σου προτείνω το Παράλιο Άστρος,θα σου προτείνω τη Νεάπολη Λακωνίας όπου είχα πάει 3 χρονιές και είχα περάσει πολύ ωραία,ήρεμα,πεντακάθαρα νερά και μπορείς να πεταχτείς αν θες και μια μέρα αυθημερόν Ελαφόνησο.

JimmysBMW
13-06-13, 21:01
Ναύπλιο ειναι υπεροχα!!

tasos.kamv
13-06-13, 21:03
Δες και μία το χωριό μου...
Βουνάρια, Κορώνης Μεσσηνίας...
Νομίζω προσφέρει ακριβώς αυτό που ζητάς...
Για ψάξ' το λίγο..

Straight six
13-06-13, 21:12
μεθωνη και συναφη που λεει ο τασος και ακρατα που ειμαι απο εκει και ειναι σουπερ ( κυκλοφορει και το εμ τρια το ειτσ πι εφ λεμε εκει) χαχα

και αστρος πολυ καλα παντως.....οπως και φοινικουντα επισης



οσο πιο ανατολικα και νοτια παντως τοσο πιο ωραια...

ακρατα εχει πεντακαθαρα νερα αλλα αρκετα παγωμενα....

PetrosD
13-06-13, 21:14
παράλιο Αστρος Κυνουρίας (http://travelphoto.gr/astros-kynourias/)

Όμορφο μέρος, έχω πάει πάνω από 12 καλοκαίρια για διακοπές.

alf
13-06-13, 22:10
Πέρα απο περιοχη Μεθώνης , Κορώνης που ειπαν τα παιδια και ειναι πολυ ωραία, αν σε ενδιαφέρει κατι πιο αγριο (με λιγότερο πρασινο) και φοβερά νερα θα σου πρότεινα το μεσαίο πόδι της Λακωνίας. Π.χ. Οίτυλο, Γερολιμένας. Αρκετά ήρεμα μέρη, οικογενειακά..

sierra
14-06-13, 00:14
παράλιο Αστρος Κυνουρίας (http://travelphoto.gr/astros-kynourias/)

Όμορφο μέρος, έχω πάει πάνω από 12 καλοκαίρια για διακοπές.

Εγώ στο Παράλιο είμαι 12 χρόνια. Πάω όλο τον χρόνο και είναι σκάρτα 2 ώρες με ωραίες καθαρές παραλίες και μέρη για διασκέδαση και φαγητό καλό και φθηνό. Εγώ είμαι στο κάμπινγκ " ASTROS" πριν μπεις στο Π. Άστρος. Μετά τις 3-6-2013 θα έιμαι εκεί μέχρι και Σεπτέμβρη. Ότι θες πες μου, κερνάμε και καφέ...

stelmaniac
14-06-13, 00:24
Ναύπλιο: Το ομορφότερο, γραφικότερο, πολιτιστικότερο, μέρος της πελοποννήσου κι απ' τα καλύτερα in whole greece και με ωραία θάλασσα(καραθώνας) Συνοδεύεται από το Τολό στα 10χλμ. πάλι με κοσμοπολίτικη παραλία.

Ανοίγεις το χάρτη και μαρκάρεις περιοχές δυτικής πελοπ/σου από την πλευρά του ιονίου. Η παραλία ξεπερνά τα 150 χλμ. σε μήκος, απ' τις μεγαλύτερες στην ελλαδα και φυσικά όλοι ξέρουν τι σημαίνει παραλίες του ιονίου...Κατάκολο, Αρχαία ολυμπία, καιάφας, κυπαρρισία, φιλιατρά, πύλος, μεθώνη, θεικά μέρη...

Dimpas
14-06-13, 00:26
ΜΑΝΑ ΜΟΥ !
Είμαι από τον Οκτώμβρη στην Καλαμάτα μαναμ!
Είναι υπέροχα! Η πόλη είναι ήσυχη, μπορείς να κάνει ΑΝΕΤΑ μπάνιο στην παραλία της πόλης και να έχεις τα πάντα ! Απο την μία μεριά έχει τις Κιτριές, μικρή Μαντίνεια, Ακρογιάλι κτλ. Μπορείς να πάς Στούπα και Καρδαμύλη.Έχει ησυχία και είναι για οικογενειακές καταστάσεις αλλά αν θέλεις να κεράσεις και τα μάτια σου υπάρχει κοντά και η σάντοβα ....
Απο την άλλη έχουμε Πεταλίδι Κορώνη Μεθώνη και στην μέση η Φοινικούντα. Ο δρόμος σε πάει στην ΠΥΛΟ γιάλοβα και βοιδικοιλιά !
Όλα τα μέρη ΜΑΓΙΚΑ !
ΟΜΩΣ κάνει αρκετή ΖΕΣΤΗ τον Ιούλιο και μπορεί να πετύχεις κάνα Αντώνη με το Σαμάρι γιατί είναι από εκεί και να ξενερώσεις στις διακοπές σου ....
Το καλοκαίρι η περιοχή σφύζει από αμάξια με... γερμανικές πινακίδες ! Σε μερικές μέρες θα έχεις μάθει να αναγνωρίζεις και τους θυρεούς που υποδηλώνουν το κρατίδιο που εκδόθηκε η πινακίδα !
Έχει πλάκα να το μαντεύεις !
Από φαγητό και φιλοξενία είναι ΑΡΙΣΤΑ ΔΕΚΑ !

giannis 116
14-06-13, 01:22
ΜΑΝΑ ΜΟΥ !
Είμαι από τον Οκτώμβρη στην Καλαμάτα μαναμ!
Είναι υπέροχα! Η πόλη είναι ήσυχη, μπορείς να κάνει ΑΝΕΤΑ μπάνιο στην παραλία της πόλης και να έχεις τα πάντα ! Απο την μία μεριά έχει τις Κιτριές, μικρή Μαντίνεια, Ακρογιάλι κτλ. Μπορείς να πάς Στούπα και Καρδαμύλη.Έχει ησυχία και είναι για οικογενειακές καταστάσεις αλλά αν θέλεις να κεράσεις και τα μάτια σου υπάρχει κοντά και η σάντοβα ....
Απο την άλλη έχουμε Πεταλίδι Κορώνη Μεθώνη και στην μέση η Φοινικούντα. Ο δρόμος σε πάει στην ΠΥΛΟ γιάλοβα και βοιδικοιλιά !
Όλα τα μέρη ΜΑΓΙΚΑ !
ΟΜΩΣ κάνει αρκετή ΖΕΣΤΗ τον Ιούλιο και μπορεί να πετύχεις κάνα Αντώνη με το Σαμάρι γιατί είναι από εκεί και να ξενερώσεις στις διακοπές σου ....
Το καλοκαίρι η περιοχή σφύζει από αμάξια με... γερμανικές πινακίδες ! Σε μερικές μέρες θα έχεις μάθει να αναγνωρίζεις και τους θυρεούς που υποδηλώνουν το κρατίδιο που εκδόθηκε η πινακίδα !
Έχει πλάκα να το μαντεύεις !
Από φαγητό και φιλοξενία είναι ΑΡΙΣΤΑ ΔΕΚΑ !

Εγω εχω μαθει να αναγνωριζω μεχρι και τις πολεις και τα χωρια που εχουν εκδοθει παρα πολλα απ εξω απ τα πρωτα γραμματα και μονο, αλλα εχω και 'λυσαρι' της ADAC που τα λεει ολα! :dblthumb2

Πολυ καλα ειναι και ΒΑ Πελοπονησος απο Επιδαυρο, Γαλατα με τον Πορο απενατι, Ερμιονη με την Υδρα απεναντι, Πορτο χελι, Κοστα, Χινιτσα με τις Σπετσες διπλα, Κοιλαδα πιο περα και Ιρια, Καντια και συνεχιζει ως Τολο και Ναυπλιο...

bmw316turbo
14-06-13, 08:06
Για μενα νουμερο 1 για ησυχες διακοπες ολιγοημερες ειναι το ελαφονησι της πελοποννησου.απο εκει και περα πιο πολυ απο την πελοποννησο μου αρεσει η νεαπολη λακωνιας .

Dimpas
14-06-13, 08:20
Το λυσάρι της ADAC ??? Εμένα δεν μου έχουν στείλει τίποτα εκτός από το Motorwelt κάθε μήνα....
Έχουμε λίνκ ?
Α ! Στα Συβοτα θεσπρωτίας ( μακρια από Πελοπόννησο ) είχα δεί σε μία ερημική παραλία 3 πανέμορφα 850 (μαύρο μπλε κόκκινο ) παρκαρισμένα το ένα δίπλα στο άλλο !

τώρα για διακοπές :
Ίσως ο φίλος να θέλει να πάει κάπου ήσυχα, φτηνά και το νοικιάσει κοντά στην θάλασσα έτσι ώστε να μην κάνει ταξίδια κάθε μέρα μα να χορτάσει την θάλασσα.Στην Μεσσηνία ( Μάναμ) υπάρχει πολλά τέτοια μέρη ιδίως από Καλαμάτα μέχρι τις κιτριές ... Το καλύτερο μέρος είναι ακριβώς πρίν τις Κιτριές. Έχει μια μικρή prive παραλία με βότσαλο και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΝΕΡΑ, με μία ταβέρνα, και ακριβώς απέναντι από τον δρόμο πολλά ενοικιαζόμενα για οικογένειες !

BMW Power
14-06-13, 08:22
Κατ αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Και τώρα πάμε στα δύσκολα.

Το βασικό μας θέμα είναι ότι το μωρό για να μετακινηθεί είναι μια μικρή έως μεγάλη μετακόμιση. Επίσης τις μεσημεριανές ώρες δεν κάνει να είναι στην παραλία λόγο ζέστης ήλιου, τα νερά δεν ρέπει να είναι κρύα, τρώει συγκεκριμένο, αλεσμένο φαγητό οπότε πρέπει να του το φτιάχνουμε.

Eίναι λοιπόν βασικό να βρούμε ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενα μπροστά σε παραλία με ήρεμη και όχι κρύα θάλασσα που να έχει και ντουζιέρες γιατί πρέπει να το ξεπλένεις το εργαλείο κάθε φορά που το βάζεις στο νερό.

αυτά τα ολίγα.... xaxa

STR
14-06-13, 09:10
Να καθησεις σπιτι σου ρε φιλαρακι, που μου θελεις και διακοπες με 9 μηνων μωρακι...ΟΥΣΤ

m_power_lunatic
14-06-13, 09:21
Eκει προς τα κατω ειναι πολυ ωραια οπου και αν πας.Ευλογημενος τοπος πραγματικα.

Γνωμη μου ειναι Δημητρη να ΜΗΝ ειναι πολυ απομακρυσμενα και μοναχικα σε περιπτωση που χρειαστεις κατι,να εχει γρηγορη προσεγγιση με το αυτοκινητο.

Οπως ειδες δεν το γραφω καν πιο συγκεκριμενα μακρυα απο ολους μας.

STR
14-06-13, 10:51
Πολυ καλος προορισμος για τα δεδομενα τα δικα σου , ειναι η Ζαχαρω . Θα βρεις τα παντα , με πολυ καλη θαλασσα , ωραιες βολτες και καλες ξενοδοχειακες μοναδες

PetrosD
14-06-13, 10:59
Και φαγητό, στην ταβέρνα, στο Ανήλιο!!

BMW Power
14-06-13, 11:05
Ακριβώς για την περίπτωση που γίνει καμιά στραβή δεν πάμε σε νησί

Lil
14-06-13, 11:11
Πλυτρα, (Δημος Ασωπου) - Λακωνια...

ειναι πιο "χωριο" φαση, αλλα ειναι παρα πολυ ωραια, η παραλια ειναι τεραστια και καθαρη, οργανομενη, πολυ ριχα και ζεστα νερα, κτλπ
Υπαρχουν και ενοικιαζομενα δωματια με κουζινα κτλπ.

http://www.nightwalk.gr/nightwalk/plytra-1/plytra-50.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2188/2359050182_2e88c7bd59.jpg

http://3.bp.blogspot.com/_MM6L-rrxdoM/S9COQwJReSI/AAAAAAAACIQ/cfYt0hjst2c/s1600/plytra-48.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-NNIHajyy_T4/UAFMMCSH2dI/AAAAAAAADPE/dRATr5xNbN8/s1600/P1050121.JPG

stelmaniac
14-06-13, 11:58
Φιλαρακι η πελοποννησος ειναι μακρια για μωρο αφου η κοντινοτερη αποσταση ειναι 150-200 χιλιομετρα. Πηγαινε Ευβοια να βρεις αυτο που θες.

Dim77
14-06-13, 12:04
Κατ αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Και τώρα πάμε στα δύσκολα.

Το βασικό μας θέμα είναι ότι το μωρό για να μετακινηθεί είναι μια μικρή έως μεγάλη μετακόμιση. Επίσης τις μεσημεριανές ώρες δεν κάνει να είναι στην παραλία λόγο ζέστης ήλιου, τα νερά δεν ρέπει να είναι κρύα, τρώει συγκεκριμένο, αλεσμένο φαγητό οπότε πρέπει να του το φτιάχνουμε.

Eίναι λοιπόν βασικό να βρούμε ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενα μπροστά σε παραλία με ήρεμη και όχι κρύα θάλασσα που να έχει και ντουζιέρες γιατί πρέπει να το ξεπλένεις το εργαλείο κάθε φορά που το βάζεις στο νερό.

αυτά τα ολίγα.... xaxa

Φίλε κάνε το παιδί Toyotaκια.

Να μπαίνει στο παγωμένο νερό με τη μια, να τρώει μπριζόλα με ρύζι(!) :icon18:, να αντέχει στο άνετο Toyota τις μετακινήσεις ωρών χωρίς να φοβάται μην χαλάσει :D
χαχα

Πέραν της πλάκας, καλή και η λύση του Στέλιου, και στην Πελοπόννησο κάτι θα βρείς να σε ικανοποιεί.

BMW Power
14-06-13, 12:35
Το θέμα δεν είναι να μπορώ να γυρίσω στην Αθήνα αλλά να υπάρχει νοσοκομείο κοντά.

Θα πάμε σίγουρα και χωριό (Δυτική Στερεά) οπότε συνδυάζεται καλά με Πελοπόννησο.

InsaneDriver
14-06-13, 14:02
Φιλαρακι η πελοποννησος ειναι μακρια για μωρο αφου η κοντινοτερη αποσταση ειναι 150-200 χιλιομετρα. Πηγαινε Ευβοια να βρεις αυτο που θες.

+1 Πήγαινε στο Πευκί...

Straight six
14-06-13, 15:17
+1 Πήγαινε στο Πευκί...

πολυ καλο μερος:dblthumb2

panos 316T
14-06-13, 21:21
μη σκεφτεσαι νοσοκομεια κλπ,

καλοκαιρι ειναι, ιωδιο θσ αναπνεει ολα καλα ;)

εμενα γεννηθηκε 8 ιουνιου και 1η αυγουστου πηγαμε Χιο.

ThaNOS E46coupe
18-06-13, 01:12
Δημήτρη ότι να σου λένε μήν ακούς.. έλα στην καλαμάτα. μακράν καλύτερες παραλίες απ όπου κι άν σου λένε.... και μιά βόλτα στη Μάνη δέ θα σε χαλάσει... ίσως άν τα καταφέρουμε να βρεθούμε κι απο κοντά και να κάνουν παρέα και τα μωράκια μας... εμένα είναι μόλις 6 ημερών :D

BMW Power
18-06-13, 09:04
Δημήτρη ότι να σου λένε μήν ακούς.. έλα στην καλαμάτα. μακράν καλύτερες παραλίες απ όπου κι άν σου λένε.... και μιά βόλτα στη Μάνη δέ θα σε χαλάσει... ίσως άν τα καταφέρουμε να βρεθούμε κι απο κοντά και να κάνουν παρέα και τα μωράκια μας... εμένα είναι μόλις 6 ημερών :D

Τι λες τώρα ρε φίλε!!!

Να το χαίρεστε το μωράκι :dblthumb2

δώσε info!!!

ThaNOS E46coupe
18-06-13, 15:56
Τι λες τώρα ρε φίλε!!!

Να το χαίρεστε το μωράκι :dblthumb2

δώσε info!!!

ΓΙα το μωράκι? χαχαχαα...ευχαριστώ αδεφέ. Στη μεσσηνιά έχει πάααααρα πολλές παραλίες και πολύ καθαρές....επίσης μπορείς να κάνει μιά βόλτα περνόντας απο καλαμάκι-πεταλίδι-πύλο μεθόνη -κορώνη -φοινικούντα , και να γυρίσεις ύστερα καλαμάτα και να φυγείς απο τη μεριά της μάνης , Καρδαμύλη - Στούπα καλογριά που έχει Μοναδικές παραλίες... υστερα μπορείς να γυρίσεις απο Σπάρτη καν να βγείς ΕΟ για το γυρισμό... εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί ξέρω τι "πουλάω"...:dblthumb2 ...ότι θέλεις πές μου....

BMW Power
18-06-13, 16:22
Όντως για το μωρό έλεγα!!!!

bmwdakias85
18-06-13, 16:31
Καλησπέρα στους καταυλακιωτες

Έχω ακούσει για πολλά όμορφα μέρη αλλά έχω παει σε πολύ λίγα από αυτά.

Με την λογική της μηδενικής μετακίνησης και της καθαρής θάλασσας λόγω του μωρού, (9 μηνων τον αυγουστο) που μου προτείνετε να ψαξω για τις αυγουστιατικες διακοπές;

Καμένα ρέει κοιτα μη μου την κανεις φέτος που θα έχω χρόνο....

bmwdakias85
18-06-13, 16:50
ΓΙα το μωράκι? χαχαχαα...ευχαριστώ αδεφέ. Στη μεσσηνιά έχει πάααααρα πολλές παραλίες και πολύ καθαρές....επίσης μπορείς να κάνει μιά βόλτα περνόντας απο καλαμάκι-πεταλίδι-πύλο μεθόνη -κορώνη -φοινικούντα , και να γυρίσεις ύστερα καλαμάτα και να φυγείς απο τη μεριά της μάνης , Καρδαμύλη - Στούπα καλογριά που έχει Μοναδικές παραλίες... υστερα μπορείς να γυρίσεις απο Σπάρτη καν να βγείς ΕΟ για το γυρισμό... εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί ξέρω τι "πουλάω"...:dblthumb2 ...ότι θέλεις πές μου....

Εσυ να μιλάς για κρέατα κ ασε της παραλίες στην Στερεά φίλε!
Να χαίρεσαι το μωρακι σου,τι ειναι κορίτσι;άντε σειρά μου να βγάλω έναν..........α! Χαχαχα

ThaNOS E46coupe
18-06-13, 17:01
Εσυ να μιλάς για κρέατα κ ασε της παραλίες στην Στερεά φίλε!
Να χαίρεσαι το μωρακι σου,τι ειναι κορίτσι;άντε σειρά μου να βγάλω έναν..........α! Χαχαχα

Εσυ εισαι τζουφιος. Δε φουσκωνεις ουτε σαμπρελα....αχαχαχαχα

bmwdakias85
18-06-13, 17:08
Θες να με δοκημασης!;έχω αφήσει κανά δυο αδέσποτα εκει κάτω κανόνισε να αφήσω κ τριτω,,,χαχαχα
Έτσι είπαμε ρε καρκαλετσο ουτε ενα τηλ;;

zizu
18-06-13, 17:55
_Καρδαμύλη - δωμάτια Ελιές, πεντακάθαρα, με ταβέρνα και παραλία στα 10μ.
_(Λακωνική) Μάνη -παντού είναι όμορφα, η δυτική ακτή νομίζω πιό προσβάσιμη.
_Τροιζηνία / Πόρος -κοντά, ήρεμα, παραλίες (προς τη μεριά της Ύδρας) πεντακάθαρες, νόστιμο φαγητό, άνεση για βόλτες με το μωρό στο λιμάνι

Dermatis
18-06-13, 18:47
Να προτεινω και εγω την Νεαπολη......!!!
Καταγομαι απο εκει........ειναι φοβερη περιοχη και αν βρεις καταλυμα στο κεντρο θα εχεις τα παντα διπλα σου! Παραλια, εστιατορια, καφετεριες, μαγαζια, ιατρικο κεντρο ( της πλακας) αχρειαστο να ναι!
Και με εξορμησεις max 10km θα μπορεις να πας σε αλλες τουλαχιστον 10 παραλιες η μια ομορφοτερη απο την αλλη ( Πουντα Μαγγανο κλπ κλπ)
.....και βεβαια εφοσον μπορεις η ελαφονησος ειναι πραγματικα απεναντι ( 10λ με το φερυ)
Δεν γνωριζω απο τιμες στην διαμονη!
Να χαιρεστε το μωρακι σας !
:cheers:

giannis_compact
19-06-13, 03:44
Θανο να σου ζησει το μωρακι!!! 11 Ιουνιου γεννηθηκε;

BMW Power
19-06-13, 08:00
ίσως άν τα καταφέρουμε να βρεθούμε κι απο κοντά και να κάνουν παρέα και τα μωράκια μας... εμένα είναι μόλις 6 ημερών :D

αν είναι 12/6 πάντως, έχουμε μαζί γενέθλια

InsaneDriver
19-06-13, 10:43
Που φτάσαμε...αντί να λέμε για μπαξίματα, να συζητάνε οι πατεράδες για τα γενέθλια των παιδιών τους!!!

Πλάκα κάνω...Αυτή είναι η ουσία της ζωής...

Να σας ζήσουν!!!

ThaNOS E46coupe
19-06-13, 15:44
Θανο να σου ζησει το μωρακι!!! 11 Ιουνιου γεννηθηκε;

Γιαννη ευχαριστω πολυ. Στις 12 του μηνα..

ThaNOS E46coupe
19-06-13, 15:49
Θανο να σου ζησει το μωρακι!!! 11 Ιουνιου γεννηθηκε;

αν είναι 12/6 πάντως, έχουμε μαζί γενέθλιαχαχα..Δημητρη μαζι εχουν...χαχαχα

Που φτάσαμε...αντί να λέμε για μπαξίματα, να συζητάνε οι πατεράδες για τα γενέθλια των παιδιών τους!!!

Πλάκα κάνω...Αυτή είναι η ουσία της ζωής...

Να σας ζήσουν!!! ειδες πραγματα?χαχαχα... Οντως ετσι ειναι . Αυτη ειναι η ουσια της ζωης

giannis_compact
20-06-13, 01:47
Γιαννη ευχαριστω πολυ. Στις 12 του μηνα..

Έχω στις 11 του μήνα γι'αυτό ρώτησα!! Χιλιόχρονο, υγιέστατο κι ευτυχισμένο να είναι, να το χαίρεστε το μπεμπέ!!!!!!!!!!!!
Εγώ έχω χρόνια ακόμα για να γίνω πατέρας, είμαι 23.