PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλιστικές & αποζημιώσεις κτλ.......


Dimpas
10-06-13, 23:33
Edit by God: Split from another thread (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31369)για τους προφανείς λόγους!


ΟΛΕΣ οι ασφαλιστικές θα προσπαθήσουν να ΣΕ ΚΛΕΨΟΥΝ !
Αφού υπάρχουν τραυματισμοί πήγαινε δικαστικώς .
Εννοείται ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ θα έχεις χαρτί να το αποδεικνύει !
Για τον τραυματισμό, για την ζημιά, για όλα
Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, αργά η γρήγορα θα καταλάβεις που έμπλεξες ....

God
11-06-13, 00:23
ΟΛΕΣ οι ασφαλιστικές θα προσπαθήσουν να ΣΕ ΚΛΕΨΟΥΝ !
Αφού υπάρχουν τραυματισμοί πήγαινε δικαστικώς .
Εννοείται ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ θα έχεις χαρτί να το αποδεικνύει !
Για τον τραυματισμό, για την ζημιά, για όλα
Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, αργά η γρήγορα θα καταλάβεις που έμπλεξες ....

Βρε σε Dim, σαν κάποια πολύ κακή εμπειρία να έχεις. Στις 6-7 που είχα εγώ στον κύκλο μου (όχι προσωπικά, χτύπα ξύλο!) κι εγώ έτρεχα για να φτιάξουν τα αυτοκίνητα που αυτές διέλυσαν, η ασφαλιστική πάντα αποζημίωνε κανονικά την ζημιά. Κι μιλάμε για ασφαλιστικές που σίγουρα δεν τις έχεις ξανακούσει! Στην χειρότερη έκανε ο άνθρωπος 8 μήνες να πάρει τα λεφτά του, αλλά τα πήρε, ως δεκάρας. Μόνη κακή περίπτωση ήταν φίλος με παλιό Nissan (N13) που έπεσε ένας πίσω του και επειδή η ζημιά έφτανε τα 1200+€, το αυτοκίνητο η ασφαλιστική το έβγαζε ολική με 800€ αξία. Την εποχή εκείνη το Ν13 πουλιόταν από 1000 ως 1500€ τα "καλά". Τα πήρε και το έκοψε κιόλας, γιατί δεν άξιζε όντως να ασχοληθεί ούτε με το αυτοκίνητο, ούτε με δικαστήρια. Πήρε Ε30 και το διέλυσε και αυτό. :D

Φυσικά δεν είναι άγιοι άνθρωποι οι ασφαλιστικές αλλά όχι πως θα μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε αν είσαι τυπικός. Υποχρεούνται να καλύψουν την επισκευή, στα πλαίσια που ορίζει ο νόμος. Ούτε θα καλύψουν καινούργια ανταλλακτικά σε αυτοκίνητο άνω των 2 ετών (εκτός αν πληρώνεις προστασία παλαιότητας) αλλά ούτε κι θα πληρώσουν εργασία φαρνατζή 500€ για κάθε φτερό που βάφει.

Στο κάτω κάτω, πρώτα βλέπει ο εμπειρογνώμονας το αυτοκίνητο, καταθέτεις τα τιμολόγια επισκευής και αν σου αρνηθούν κάτι κι εφόσον το αναγράφει γραπτώς στο συμβόλαιό σου πως δεν είναι έτσι το πράγμα, τότε τους απειλείς με ένα δικαστήριο. Με έμφαση στο "συμβόλαιο" γιατί αν γράφει ας πούμε πως μετράει παλαιότητα ανταλλακτικών από τα 2 έτη και εσύ βάλεις καινούργια σε 10ετίας, δεν θα πάρεις ούτε το 50% της αξίας τους και δεν πα να κάνεις όσα δικαστήρια θες. Κι όλα αυτά, αφού πρώτα κάνει κι ο άλλος δήλωση ότι φταίει, γιατί κι αυτό ακόμα εκκρεμεί. Δεν ψάχνεις δικηγόρο πριν βρεις φαρνατζή.

Dimpas
11-06-13, 00:39
Ναι είχα κακή εμπειρία με την ΙΝΤΕΡΝΑΤΙΟΝΑL LIFE, με έκλεψε 550 € .
Κάτι σαν το παράδειγμα με το Ν13 που λες. Τον φίλο σου τον έκλεψαν περίπου 200-500 € .
Και επειδή δεν ασχολήθηκε, βρήκε η ασφαλιστική και τον πάτησε! Όπως και γίνεται πάντα στο Griechenland . . .
Η δικιά μου η φοβερή η International Life ήθελε να βάλω μεταχειρισμένα ανταλλακτικά που δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα και από τα 1350 € όλη η ζημιά μου έδωσε μόνο 800 €
Υποσχέθηκα στον ευατό μου μια ΙΣΟΒΙΑ ARAG και ο επόμενος που θα βρεθεί μπροστά μου θα του πάρω και τα σώβρακα !

Το θέμα όμως δεν είναι η δική μου περίπτωση.

Στην κοπέλα υπήρχε ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ! Ελπίζω να είναι ελαφρύς ΑΛΛΑ αποτελεί πολύ καλό μοχλό ΠΙΕΣΗΣ για να γίνουν τα πράγματα ΣΩΣΤΑ και όχι όπως θέλει η ασφαλιστική!
Στην θέση της κοπελιάς θα πήγαινα σε ένα ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ και θα είχα χαρτί με την ιατρική γνωμάτευση.
Και πάντα να έχεις δικό σου δικηγόρο ή ARAG ¨η DAS πραματικά η "νομική προστασία" που προσφέρουν οι ασφαλιστικές εταιρίες, ούτε Νομική είναι ούτε προστασία! Γραμμένο σε έχουν και κανένας δεν θα ενδιαφερθεί για το δίκιο σου.
Στην θέση σου θα το πήγαινα στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ, όπου και θα απαιτούσα να γίνει η επισκευή σωστά ( by the book) Και με γνήσια μέχρι την τελευταία βίδα.Πάντα με τιμολόγια και μαζί με τα χαρτιά του νοσοκομείου στην ασφαλιστική για να σε πληρώσει. Αν αρνηθεί μιλάς με δικηγόρο.

God
11-06-13, 00:54
Ναι είχα κακή εμπειρία με την ΙΝΤΕΡΝΑΤΙΟΝΑL LIFE, με έκλεψε 550 € .
Κάτι σαν το παράδειγμα με το Ν13 που λες. Τον φίλο σου τον έκλεψαν περίπου 200-500 € .
Και επειδή δεν ασχολήθηκε, βρήκε η ασφαλιστική και τον πάτησε! Όπως και γίνεται πάντα στο Griechenland . . .
Η δικιά μου η φοβερή η International Life ήθελε να βάλω μεταχειρισμένα ανταλλακτικά που δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα και από τα 1350 € όλη η ζημιά μου έδωσε μόνο 800 €
Υποσχέθηκα στον ευατό μου μια ΙΣΟΒΙΑ ARAG και ο επόμενος που θα βρεθεί μπροστά μου θα του πάρω και τα σώβρακα !

Το θέμα όμως δεν είναι η δική μου περίπτωση.

Στην κοπέλα υπήρχε ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ! Ελπίζω να είναι ελαφρύς ΑΛΛΑ αποτελεί πολύ καλό μοχλό ΠΙΕΣΗΣ για να γίνουν τα πράγματα ΣΩΣΤΑ και όχι όπως θέλει η ασφαλιστική!
Στην θέση της κοπελιάς θα πήγαινα σε ένα ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ και θα είχα χαρτί με την ιατρική γνωμάτευση.
Και πάντα να έχεις δικό σου δικηγόρο ή ARAG ¨η DAS πραματικά η "νομική προστασία" που προσφέρουν οι ασφαλιστικές εταιρίες, ούτε Νομική είναι ούτε προστασία! Γραμμένο σε έχουν και κανένας δεν θα ενδιαφερθεί για το δίκιο σου.
Στην θέση σου θα το πήγαινα στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ, όπου και θα απαιτούσα να γίνει η επισκευή σωστά ( by the book) Και με γνήσια μέχρι την τελευταία βίδα.Πάντα με τιμολόγια και μαζί με τα χαρτιά του νοσοκομείου στην ασφαλιστική για να σε πληρώσει. Αν αρνηθεί μιλάς με δικηγόρο.

Δυστυχώς, στις περιπτώσεις που γράφεις, όλους τους δικηγόρους του κόσμου να βάλεις χάνεις το δικαστήριο.

Ο νόμος αναγράφει ρητά πως η ασφαλιστική υποχρεούται να σε καλύψει ως την εμπορική αξία του οχήματος. Αυτή είναι πάντα κοντά ή και πιο κάτω στην χαμηλότερη τιμή που πωλείται το όχημα στην αγορά. Οπότε τον φίλο μου (που στην κατάσταση που ήταν το Ν13, αυτός έκλεψε την ασφάλεια :D) το έβγαλαν ολική με την αξία του οχήματος κι δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα γι'αυτό. Το ασφαλιστήριο γράφει ότι αξεσουάρ κτλ δεν έχουν καμία σημασία στην ονομαστική αξία, εκτός κι αν κάνεις ειδικό συμβόλαιο, οπότε δεν μπορείς να ισχυριστείς πως το αυτοκίνητο αξίζει παραπάνω σε κανένα δικαστήριο. Είναι χαμένη υπόθεση.

Κι εσύ, να μην σου ξανατύχει εύχομαι, αλλά το ασφαλιστήριο γράφει για την παλαιότητα ανταλλακτικών. Δεν έχει "δεν βρίσκω ανταλλακτικά μεταχειρισμένα". Από την στιγμή που δεν πληρώνεις κάλυψη πλήρους αξίας γνήσιων ανταλλακτικών, θα έχει ποσοστιαία μείωση κάθε μήνα. Όσους δικηγόρους κι αν βάλεις, το έχεις χάσει τέτοιο δικαστήριο και θα πληρώνεις και τα δικαστικά έξοδα. Μην νομίζεις πως ένας δικηγόρος έχει την παραμικρή δύναμη να κάνει οτιδήποτε από την στιγμή που είσαι νομικά δεμένος από την υπογραφή σου σε συμβόλαιο με συγκεκριμένους όρους. Δεν είναι οι δικηγόροι κάτι ουτοπικό, που πάνε στην αίθουσα του δικαστηρίου και κάνουν άμεσα πραγματικότητα τις πιο τρελές ευχές μας. Τα δικά σου σώβρακα θα πάρουν δυστυχώς.

Το να πάει στην αντιπροσωπεία, όπως προτείνεις, απλά θα προκαλέσει τα προβλήματα που είχες κι εσύ. Δεν θα καλύψει τέτοια κόστη η ασφαλιστική γιατί πολύ απλά δεν είναι υποχρεωμένη από τους όρους του συμβολαίου. Εκτός αν πληρώνει ασφαλιστικό συμβόλαιο που να καλύπτει παλαιότητα ανταλλακτικών κτλ. Αν υπάρχει τραυματισμός και καλύπτεται από το συμβόλαιο τραυματισμός τρίτου, θα πληρώσει τα απαιτούμενα από τον νόμο για αυτό, δεν έχει να κάνει με τα ανταλλακτικά, ούτε και θα την νοιάξει την ασφάλεια καμία γνωμάτευση. Μόνο αν έχει καταγραφεί τραυματισμός και υπάρχει νοσηλεία από το ατύχημα, θα καλύψει το κόστος με το τιμολόγιο και τυχόν χαμένα ημερομίσθια με βεβαίωση εργοδότη (βασικό μισθό). Μάλιστα, αν δεν υπήρχε μεταφορά από ασθενοφόρο μετά το ατύχημα, δεν σε καλύπτει για τραυματισμούς, γιατί πολύ απλά δεν έχουν καταγραφεί. Και να τρέχεις μετά σε δικηγόρο, απλά θα φας πολλά λεφτά σε δικαστήριο που θα το χάσει και θα πληρώνεις και αυτόν αλλά και τα δικαστικά έξοδα.

Πέρα από αυτά που λέει το συμβόλαιο, δεν πα να απαιτείς, να τρέχεις σε δικαστήρια κτλ, χάνεις και το χρόνο σου και πολλά πολλά χρήματα. Ότι γράφει το συμβόλαιο γίνεται, όχι ό,τι θα θέλαμε να γίνει ιδανικά. Σε τέτοια περίπτωση απλά δεν έχεις δίκιο, δεν μπορείς να ζητάς πράγματα που δεν έχεις πληρώσει και μάλιστα έχεις υπογράψει σε συμβόλαιο με συγκεκριμένους όρους. Δεν σε κλέβει κανείς εκεί, κάνε το συμβόλαιο που θέλεις με τους όρους που θέλεις, πλήρωσέ το ανάλογα και θα δεις αν σε αποζημιώνουν ή όχι.

Κάτσε βέβαια πρώτα να κάνει και θετική δήλωση ο ταρίφας και μετά πάμε και στις απαιτήσεις. Γιατί αν δεν κάνει θετική, εκεί πας δικαστικώς έτσι κι αλλιώς.

Dimpas
11-06-13, 07:58
Εάν όλοι υπέκυπταν στις εκβιαστικές πρακτικές των ασφαλιστικών εταιριών τότε ο επόμενος ( μπορεί εσύ, μπορεί εγώ κτλ ) να είχαν την ίδια αντιμετώπισή από τις ασφαλιστικές.!

Η ασφαλιστική πρέπει να επαναφέρει το αυτοκίνητό μου όπως ήταν ΠΡΙΝ το ατύχημα.Σαφώς και η πίσω εξωτερική και εσωτερική τραβέρσα ήταν κοντά 30 χρονών αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα να βρεί κάποιος σήμερα μία μεταχειρισμένη !
Πρέπει να βρει αντίστοιχο αμάξι να την έχει σε άριστη κατάσταση και να την κόψει με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μπορεί να μπεί πάνω στο δικό μου ! Μόνο τα εργατικά να βγει είναι ΠΟΛΥ περισσότερα από την αξία της καινούργιας ( 60 € η εξωτερική 50 ή εσωτερική ).Όπως καταλαβαίνεις το καινούργιο ήταν ΠΙΟ φτηνό από το ΜΤΧ ( που δεν υπήρχε )ακόμα όμως και αυτό το λογικό η ΑΣΦ.Εταιρία δεν το καταλάβαινε ...

ΌΛΟΙ έχουν μια κακή εμπειρία με τις ασφαλιστικές εταιρίες. ΟΛΟΙ !
Και αυτό γιατί δεν έχουν την δύναμη, την όρεξη, τον χρόνο να διεκδικήσουν τα σώβρακά τους, αυτό που τους ανήκει! Μετά το δικό μου συμβάν ΕΠΑΘΑ και ΕΜΑΘΑ. Έκανα μια ARAG ( που θα πληρώσει όποιον δικηγόρο και ότι χρειαστώ) και στον επόμενο θα διεκδικήσω και το ταξί για να πάω κάθε μέρα στην δουλειά μου! Και φυσικά ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΧΩΡΙΣ ΑΝΧΟΣ ΧΩΡΙΣ ΩΧΑΔΕΛΦΙΣΜΟΥΣ.
Ακριβώς όπως τα παρουσιάζεις είναι (" Και να τρέχεις μετά σε δικηγόρο, απλά θα φας πολλά λεφτά σε δικαστήριο που θα το χάσει και θα πληρώνεις και αυτόν αλλά και τα δικαστικά έξοδα.") ο ορισμός του ΩΧΑΔΕΛΦΙΣΜΟΥ που πραγματικά όταν έχεις καλυμμένο τον κώλο σου με μια νομική προστασία, και το σώβρακό σου θα φοράς και μπορείς να διεκδικήσεις και αυτό που σου σκίσανε.
Μετά απο ένα ατύχημα, και πόσο μάλλον όταν δεν φταίες έχεις το δικαίωμα να πας το αυτοκίνητό σου ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΣΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ! Η διαφορά αντιπροσωπίας και εξωτερικού φαναρτζίδικου είναι το ΚΟΣΤΟΣ που στην αντιπροσωπία θα είναι αρκετά ποιό υψηλό από ότι έξω.
Όμως αν έχεις ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκίνητο και έχεις μέσα τα παιδιά σου θα θέλεις να το έχεις και να σου δίνει ασφάλεια και όχι να ράψουν όλη την μετώπη τα μαστόρια, να σφιριλατήσουν και μετά στο επόμενο τρακάρισμα η παθητική ασφάλεια να πάει μαζί σου στον τάφο !
Στην αντιπροσωπεία(με την προυπόθεση ότι γίνεια by the booK) το αυτοκινητο επισκευάζεται σύμφωνα με τα εργοστασιακά Standart υπάρχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να γίνει μαιμουδιά ( ΑΧ και να ξερες πόσοι φαναρτζήδες λένε στις εταιρίες αλλαγή μετόπης και απλά την παλιά την επισκευάζουν βάφουν και καρπώνονται την διαφορά...)

Τώρα στο θέμα του τραυματισμού.... πραγματικά δεν υπάρχει αυτό με το ασθενοφόρο ! Εκείνη την ώρα μπορεί να πάθεις κάτι και να μην το καταλάβεις! Αργότερα να έχεις ζαλάδες ιλίγγους και να χρειάζεται να πάς στο νοσοκομείο.Θα κάνεις μετά μια συμπληρωματική στην αστυνομία μαζί με τα χαρτιά του νοσοκομείου(δημόσιο) και θα είσαι καλυμμένος.Βέβαια η ασφαλιστική θα σου πεί......."Πάρε Ντεπόν" και αν έχεις Νομική προστασία θα έχεις την ΔΥΝΑΜΗ να της πείς αυτή τι θα ΠΑΡΕΙ.

Πραγματικά στην Standart κάλυψη που έχω στην εταιρία που είμαι τώρα, η απλή ασφάλεια αυτή έχει όσα απαιτεί ο νόμος.Και δεν θέλω να διεκδικήσω κάτι παραπάνω! Όταν κάποιος χτυπήσει το όχημά μου, τότε πρέπει να αποκατασταθεί η ζημιά, εκτός και η ζημιά είναι τόσο μεγάλη που χάνεται η ασφάλεια που παρέχει το όχημα.Η αξία του οχήματος, το ύψος της ζημιάς είναι κάτι που μπορεί να μεταβληθεί από τον....πραγματογνώμονα ( άλλο μεγάλο κεφάλαιο αυτοί...).Η πάγια τακτική είναι να δίνουν όσο το δυνατόν λιγότερα.
Πχ άν κάποιος σε χτυπήσει τότε το όχημά σου ( όπως σωστά είπες για τα έχτρα ) αξίζει
990 € ! Τόσο έχει το φτηνότερο BMW e30 318i του 1990 και τόσο θα πάρεις ( άν πάρεις 600-700 € καλά θα είναι ) σε περίπτωση ατυχήματος.
Αν εσύ αυτό το θεωρείς Νόμιμο, δίκαιο τότε πάω πάσο!
Εγώ όμως πληρώνω ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ανεξάρτητη νομική προστασία έτσι ώστε να διεκδικήσω το δίκιο μου...
Που ξέρεις, άν όλοι διεκδικούσαμε το δίκιο μας, δεν θα υπήρχε άδικο !

gsova
11-06-13, 12:13
Επειδή είμαι κι εγώ παθών (κι ακόμη εκκρεμεί το δικαστήριο) αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής: ΟΚ, εγώ έχω ένα παλιό πλέον αμάξι 20-ετίας συνεπώς πέρα από μια καλή επισκευή ώστε να πηγαίνει με ασφάλεια δεν προσδωκώ ούτε καινούρια ανταλλακτικά ούτε επισκευή σε εξουσιοδοτημένο κλπ.

Όμως είναι αλητεία (το λιγότερο) να έχεις αμάξι 4-5 ετών (δηλ. καινούριο, με τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον) και η ασφάλεια να στο απαξιώνει και να θέλει να στο επισκευάσει με μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν ανταλλακτικά στο φαναρτζή της γειτονιάς που θα το "σφυριλατήσει". Αμαρτία ρε παιδιά... και έτσι όπως έχουν γίνει οι εποχές, δεν αλλάζουμε πλέον αυτοκίνητο κάθε 5 χρόνια (καλά κάποιοι ούτε παλιότερα το κάναμε αυτό αλλά λέμε).

Περιττό να πώ ότι συμφωνώ τα μάλλα με Dimpas. Απλά είναι πολύυυυ ψυχοφθόρο όλο αυτό το κυνηγητό αν σου κάτσει η φάση που πλέον έχει καταντήσει καλύτερο να κυκλοφορείς με τα πόδια παρά με το αμάξι (ειδικά στην Αθήνα που ποιός ξέρει και πόσα ανασφάλιστα κυκλοφορούν λόγω κρίσης).

oldcarskickass
11-06-13, 12:39
Παίδες εντάξει καλά τα λέει ο Dimpas αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.

Όταν ασφαλίζεις το αμάξι σου έχει και κάποιους όρους τους οποίους και τα δύο μέρη πρέπει να τηρούν.

Είτε αυτό λέγεται απαξίωση του οχήματος είτε χρήση μεταχειρισμένων ανταλλακτικών ή οτιδήποτε.

Και στην τελική δεν καταλαβαίνω τον λόγο να φτιαχτεί ένα παλιό αμάξι (ΠΑΛΑΙΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ Ο ΟΔΗΓΟΣ-ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ) με καινούρια ανταλλακτικά. Τώρα αν σε εμένα και σε κάθε εμένα αμάξι τριετίας ή τετραετίας ΔΕΝ φαίνεται παλιό, στα @@ της κάθε ασφαλιστικής.

Εννοείται πρέπει να το κυνηγάμε το θέμα αλλά δε θα μας πέσουν και τα μαλλιά μας για 1 τόνο σίδερα.

Το θέμα είναι να μην πέσεις σε βλάκα ασφαλιστή όπως έπεσα εγώ, ή να μη σε τρακάρει ανασφάλιστο όχημα (γιατί πλέον δεν αποζημειώνεσαι από την εταιρεία σου αλλά από το επικουρικό μέσω δικαστηρίων ---> ΛΟΛ).

Επίσης το θέμα με τις αποζημειώσεις δεν είναι να πάρουμε αυτά που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι αξίζει το σαραπατράκι μας (είτε τριών είτε δεκατριών ετών) ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ μας, το οποίο έχει και την υπογραφή μας.

Dimpas
11-06-13, 12:54
Όπα !
Ερώτηση:
Τι ασφαλίζουμε ? Αυτοκίνητο. Ωραία. Όταν χρειαζόμαστε την ασφάλεια δεν πρέπει αυτή να ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙ το αυτοκίνητό ? Να αποκαταστήσει την ζημιά που προκλήθηκε ?

Τί σχέση έχει η αξία του οχήματος που ασφαλίζεται?Δεν μιλάμε για την μικτή ή κλοπής ή κτλ, αλλά για την απλή αστική ευθύνη!

Αν ήταν με την αξία του οχήματος εγώ έπρεπε να πληρώνω 50 € το χρόνο και όχι 200€ το εξάμηνο !

Δεν γίνεται να πληρώνω ασφάλεια για τα κυβικά και όταν είναι να πληρωθώ την ζημιά να πληρώνομαι με άλλη αξία !

Μήπως δεν κάνω σωστό συλλογισμό ?

( θα το βγάλω το πιστοποιητικό αυθεντικότητα και μετά να δώ τι θα μου πεί οποιαδήποτε Κλεφτοεταιρία...)

God
11-06-13, 13:56
Όπα !
Ερώτηση:
Τι ασφαλίζουμε ? Αυτοκίνητο. Ωραία. Όταν χρειαζόμαστε την ασφάλεια δεν πρέπει αυτή να ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙ το αυτοκίνητό ? Να αποκαταστήσει την ζημιά που προκλήθηκε ?

Τί σχέση έχει η αξία του οχήματος που ασφαλίζεται?Δεν μιλάμε για την μικτή ή κλοπής ή κτλ, αλλά για την απλή αστική ευθύνη!

Αν ήταν με την αξία του οχήματος εγώ έπρεπε να πληρώνω 50 € το χρόνο και όχι 200€ το εξάμηνο !

Δεν γίνεται να πληρώνω ασφάλεια για τα κυβικά και όταν είναι να πληρωθώ την ζημιά να πληρώνομαι με άλλη αξία !

Μήπως δεν κάνω σωστό συλλογισμό ?

( θα το βγάλω το πιστοποιητικό αυθεντικότητα και μετά να δώ τι θα μου πεί οποιαδήποτε Κλεφτοεταιρία...)

Ναι, ο συλλογισμός σου είναι λάθος.

Ασφαλίζεις αυτοκίνητο και υπογράφεις συμβόλαιο με συγκεκριμένους όρους, δεν είναι "ασφαλίζω και απαιτώ τα πάντα όλα χωρίς να με νοιάζει τίποτα". Οι όροι αναφέρουν και μέχρι τι ποσά καλύπτει, πως υπολογίζονται, κτλ. Το επειδή πληρώνεις βάσει των φορολογητέων ίππων νομίζεις ότι μπορείς να έχεις οποιαδήποτε επιπλέον απαίτηση είναι διπλά λάθος, γιατί και η αξία του οχήματος επηρρεάζει την αξία του συμβολαίου, αλλά και δεν έχει καμία σημασία αυτό αφού, ακόμα και λάθος να θεωρήσουμε πως είναι ηθικά, νομικά αυτό αναγράφει ο νόμος και τελειώνει εκεί η ιστορία. Μάλιστα, για την αξία που αναγράφει το συμβόλαιο/κυβικά που λες, το πρώτο που αναγράφει το συμβόλαιο σχεδόν πάντα είναι πως η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να σε αποζημιώσει ως την τρέχουσα αξία οχήματος και ανταλλακτικών, δεκάρα παραπάνω. Το δεύτερο συνήθως είναι η παλαιότητα των ανταλλακτικών, ήτοι μειώνεται μετά τα 1-2-3 χρόνια, αναλόγως την ασφαλιστική. Πέρα αυτών, ό,τι κι αν λες και όσους δικηγόρους κι αν βάλεις, δεν σε καλύπτει κανείς και για τίποτα. Όπως σου είπα, κάνεις αν θες συμβόλαιο με ό,τι όρους θέλεις και το πληρώνεις ανάλογα. Αλλά από την στιγμή που υπέγραψες συγκεκριμένους όρους, όσο και αν φωνάζεις, όσους δικηγόρους και αν πληρώσεις, έχεις άδικο, νομικά και ηθικά. Αν δεν σου άρεσε το συμβόλαιο, ας μην υπέγραφες, τόσο απλά.

Δεν είναι "εκβιασμός των ασφαλιστικών", είναι συμβόλαιο που έχεις βάλει την υπογραφή σου και στηρίζεται σε νομοθεσία. Πέρα από όσα καλύπτει το συμβόλαιο, δεν πρόκειται να καλυφθείς, ούτε και θα σε δικαιώσει κανείς δικηγόρος, όσα χρόνια και αν τρέχεις στα δικαστήρια. Απλά θα φας πολύ περισσότερα χρήματα. Πέρα από αυτό, κι εγώ θα ήθελα να το ρίξω στον πρώτο πιτσιρικά που θα μου πεταχτεί από ΣΤΟΠ γιατί παλαμουτιάζει την γκόμενα και μετά να ζητάω 15.000€ γιατί τόσο νομίζω ότι αξίζει το αυτοκίνητο, αλλά ο κόσμος δεν ράφτηκε στα δικά μας μέτρα.

Αυτά στα λέω απλά για να μην έχεις την φαντασίωση πως επειδή πληρώνεις ασφάλεια σε δικηγορικό όμιλο έχεις οποιαδήποτε παραπάνω απαίτηση απ'όσα έχεις υπογράψει στο συμβόλαιο της ασφαλιστικής. Κανείς δικηγόρος δεν θα πάει δικαστικώς κόντρα σε υπογρεγραμμένο συμβόλαιο γιατί γνωρίζει ότι είναι χαμένη υπόθεση. Κι, αν πάει, απλά θα χάσει. Υπογεγραμμένο συμβόλαιο δεν καταρρίπτεται. Και πιστοποιητικό να βγάλεις, πρέπει να το ασφαλίσεις ως συλλεκτικό/αντίκα, που οι όροι και η τιμή του συμβολαίου αλλάζουν ραγδαίως. Αν το ασφαλίσεις ως συμβατικό, μία τρύπα στο νερό έκανες.

Driver M
11-06-13, 14:19
Αν δεν κάνω λάθος, καινούριο θεωρείται ένα αυτοκίνητο μέχρι 3ων ετών.
Από εκεί και πέρα, αν κάποιος θέλει καινούρια ανταλλακτικά πληρώνει απ'την τσέπη του ένα 5-10% της επισκευής.
Σωστά?

Αν είναι έτσι, η κοπέλα αξίζει να δώσει το ποσό αυτό και να βάλει καινούρια ανταλλακτικά στο αμάξι της.
Αλλά και μτχ να μπουν δεν υπάρχει θέμα, αρκεί να είναι γνήσια και φυσικά να γίνει σωστή επισκευή.
Οπότε πήγαινέ το σε μάστορα που θεωρείς καλό, βάλτον να συνεννοηθεί με τους εκτιμητές των ασφαλιστικών και κάν'του μια υπεύθυνη δήλωση ώστε να πάρει τα λεφτά του εκείνος από την ασφαλιστική, ώστε να μη βάλεις φράγκο.

Αν τώρα η ιντερσαλόνικα κάνει τα δικά της, κυνήγησέ το νομικά και ζήτα και έξτρα αποζημίωση αν τραυματίστηκες κλπ.
Μπορεί να αργήσεις λίγο να πάρεις τα λεφτά, αλλά θα δικαιωθείς 100%.
Μην τους χαρίσεις ούτε 1 ευρώ!

kostastnt
11-06-13, 14:26
Τα συμβόλαια δεν είναι νόμοι.. Ισχύουν ως το σημείο που δεν παραβιάζουν κάποιον νόμο.. Επίσης όταν τίθεται θέμα ηθικής, πάλι το συμβόλαιο βγαίνει άκυρο από οποιονδήποτε νοήμονα δικαστή..

Dimpas
11-06-13, 15:50
Ακριβώς για τον λόγο που ανέφερε ό kostastnt υπάρχουν τα δικαστήρια !

Δεν ζητάω να πάρω ΠΑΡΑΠΑΝΩ από ότι πρέπει !
Ζητάω να μου φτιάξει την ζημιά και άν έχω πρόβλημα υγείας, αποζημίωση.

Όταν η ασφαλιστική ΔΕΝ δίνει όσα ορίζει το συμβόλαιο τότε θα τα απαιτήσω, και όταν δεν με Αποζημιώνει ( αυτή είναι η δουλειά της ) τότε θα το ξανάαπαιτήσω !

Αν έχουμε ΩΧαδελφισμό στις επαφές μας με τις ασφαλιστικές θα μας πατάνε! Στην χώρα μας αυτή είναι η δουλειά τους. Το Internet είναι γεμάτα παραδείγματα, με απλά τρακαρίσματα, τραυματισμούς, ή ακόμα και θανάτους και η ασφαλιστική κάνει την πάπια ή δίνει τα μισά.
ΠΑΤΑΝΕ πάνω στο "ΠΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΩ να βρώ το δίκιο μου, δεν έχω αμάξι τώρα και τι να κάνω ? Θα τα πάρω και ας χάσω 1000-3000 € και ας με πονάει μια ζωή το ισχίο μου..."
Αυτοί είμαστε, αυτά μας κάνουν.

Επίτρεψέ μου GOD να έχω διαφορετική αντίληψη και αντιμετώπιση των πραγμάτων.

Όπου με ρίχνουν θα τους ρίχνω, και ίσως με αυτή την τακτική , όταν σου βγάλουν το πανέμορφο( πραγματικά το χάζευα) Ε30 σου ολική για 500-600 € ( μόνο τα εργατικά -βάψιμο για μια μεσαία ζημιά τόσο είναι) θα με θυμηθείς.....

God
11-06-13, 16:21
Αν δεν κάνω λάθος, καινούριο θεωρείται ένα αυτοκίνητο μέχρι 3ων ετών.
Από εκεί και πέρα, αν κάποιος θέλει καινούρια ανταλλακτικά πληρώνει απ'την τσέπη του ένα 5-10% της επισκευής.
Σωστά?


Λάθος.

Ότι γράφει το συμβόλαιο. Το συμβόλαιο αναγράφει ως ποιό έτος της ηλικίας καλύπτει καινούργια ανταλλακτικά. Πέρα αυτού, κάθε μήνα που περνάει ισχύει επιπλέον μείωση. Δεν υπάρχουν "ένα 5-10%" και λοιπά χονδρικά.

Τα συμβόλαια δεν είναι νόμοι.. Ισχύουν ως το σημείο που δεν παραβιάζουν κάποιον νόμο.. Επίσης όταν τίθεται θέμα ηθικής, πάλι το συμβόλαιο βγαίνει άκυρο από οποιονδήποτε νοήμονα δικαστή..

Λάθος. Τα συμβόλαια χαίρουν πλήρως νομικής κάλυψης. Όντως ισχύουν ως το σημείο που δεν παραβιάζουν νόμους, αλλά τα συμβόλαια ασφαλιστικών τα έχουν συγγράψει οι καλύτεροι δικηγόροι. Προσπαθώντας να αναιρέσεις τέτοιο συμβόλαιο, ενώ το έχεις υπογράψει, είναι σαν να προσπαθείς να αποδείξεις πως η γη κινείται στην ισπανική ιερά εξέταση. Θυμήσου, ο Γαλιλαίος απέτυχε...


Δεν ζητάω να πάρω ΠΑΡΑΠΑΝΩ από ότι πρέπει !
Ζητάω να μου φτιάξει την ζημιά και άν έχω πρόβλημα υγείας, αποζημίωση.

Όταν η ασφαλιστική ΔΕΝ δίνει όσα ορίζει το συμβόλαιο τότε θα τα απαιτήσω, και όταν δεν με Αποζημιώνει ( αυτή είναι η δουλειά της ) τότε θα το ξανάαπαιτήσω !

Επίτρεψέ μου GOD να έχω διαφορετική αντίληψη και αντιμετώπιση των πραγμάτων.

Όπου με ρίχνουν θα τους ρίχνω, και ίσως με αυτή την τακτική , όταν σου βγάλουν το πανέμορφο( πραγματικά το χάζευα) Ε30 σου ολική για 500-600 € ( μόνο τα εργατικά -βάψιμο για μια μεσαία ζημιά τόσο είναι) θα με θυμηθείς.....

Δεν υπάρχει "πρέπει", ζητάς παραπάνω απ'όσα δικαιούσαι. Από την στιγμή που έβαλες καινούργια ανταλλακτικά ενώ το αυτοκίνητο είναι παλαιότερο των Χ ετών, θα υποστείς την ανάλογη μείωση στο τιμολόγιο. Αυτό ορίζει το συμβόλαιο που υπέγραψες και όσο κι αν το κυνηγήσεις δίκιο δυστυχώς δεν θα βρεις. Για το πρόβλημα υγείας, ναι, αν πληρώνεις την ανάλογη κάλυψη θα σε καλύψει (ως εκεί που ορίζει ο νόμος πάντα) αλλά μόνο αν δηλωθεί κατά το ατύχημα. Μετά δεν μπορείς να αποδείξεις πως δεν το έπαθες κάποια άλλη στιγμή.

Δεν χρειάζεται να σε θυμηθώ. 720€. Τόσο με αποζημιώνει η οποιαδήποτε ασφαλιστική. Σε περίπτωση που φτάσει ή ξεπεράσει η επισκευή αυτό το ποσό, το αυτοκίνητο βγαίνει ολική. Ένας προφυλακτήρας και 2 φανάρια δηλαδή, αν πάρει φτερό το κόβεις το αυτοκίνητο. Και μάλιστα, βάσει νόμου, δεν μπορείς να πεις ούτε "φέρε τα 720€ και θα βάλω εγώ τα υπόλοιπα να το φτιάξω", το αυτοκίνητο πρέπει να κοπεί για να πάρεις την αποζημίωση. Γι'αυτό τον λόγο βάζω πλέον την βασικότερη/φτηνότερη ασφαλιστική που υπάρχει, μόνο για την νομική κάλυψη, καθώς γνωρίζω πως αποζημίωση για ζημιές δεν πρόκειται να λάβω. Για να κάνω προσωπικό συμβόλαιο με δηλωμένη αξία 4.000€ και κάλυψη των πραγματικών αξεσουάρ του αυτοκινήτου (ζάντες κτλ), το ασφαλιστήριο μου πήγαινε από 145€ το εξάμηνο στα 310€. Δεν με συμφέρει με την αξία που έχει πλέον το όχημα, κι ούτε με νοιάζει καθώς φτιάχνω πλέον μόνος μου το οτιδήποτε. Αλλά αν το έκανα, για 4.000€ μετά θα αποζημιωνόμουν.

Driver M
11-06-13, 16:56
Λάθος.

Ότι γράφει το συμβόλαιο. Το συμβόλαιο αναγράφει ως ποιό έτος της ηλικίας καλύπτει καινούργια ανταλλακτικά. Πέρα αυτού, κάθε μήνα που περνάει ισχύει επιπλέον μείωση. Δεν υπάρχουν "ένα 5-10%" και λοιπά χονδρικά.



Λάθος. Τα συμβόλαια χαίρουν πλήρως νομικής κάλυψης. Όντως ισχύουν ως το σημείο που δεν παραβιάζουν νόμους, αλλά τα συμβόλαια ασφαλιστικών τα έχουν συγγράψει οι καλύτεροι δικηγόροι. Προσπαθώντας να αναιρέσεις τέτοιο συμβόλαιο, ενώ το έχεις υπογράψει, είναι σαν να προσπαθείς να αποδείξεις πως η γη κινείται στην ισπανική ιερά εξέταση. Θυμήσου, ο Γαλιλαίος απέτυχε...



Δεν υπάρχει "πρέπει", ζητάς παραπάνω απ'όσα δικαιούσαι. Από την στιγμή που έβαλες καινούργια ανταλλακτικά ενώ το αυτοκίνητο είναι παλαιότερο των Χ ετών, θα υποστείς την ανάλογη μείωση στο τιμολόγιο. Αυτό ορίζει το συμβόλαιο που υπέγραψες και όσο κι αν το κυνηγήσεις δίκιο δυστυχώς δεν θα βρεις. Για το πρόβλημα υγείας, ναι, αν πληρώνεις την ανάλογη κάλυψη θα σε καλύψει (ως εκεί που ορίζει ο νόμος πάντα) αλλά μόνο αν δηλωθεί κατά το ατύχημα. Μετά δεν μπορείς να αποδείξεις πως δεν το έπαθες κάποια άλλη στιγμή.

Δεν χρειάζεται να σε θυμηθώ. 720€. Τόσο με αποζημιώνει η οποιαδήποτε ασφαλιστική. Σε περίπτωση που φτάσει ή ξεπεράσει η επισκευή αυτό το ποσό, το αυτοκίνητο βγαίνει ολική. Ένας προφυλακτήρας και 2 φανάρια δηλαδή, αν πάρει φτερό το κόβεις το αυτοκίνητο. Και μάλιστα, βάσει νόμου, δεν μπορείς να πεις ούτε "φέρε τα 720€ και θα βάλω εγώ τα υπόλοιπα να το φτιάξω", το αυτοκίνητο πρέπει να κοπεί για να πάρεις την αποζημίωση. Γι'αυτό τον λόγο βάζω πλέον την βασικότερη/φτηνότερη ασφαλιστική που υπάρχει, μόνο για την νομική κάλυψη, καθώς γνωρίζω πως αποζημίωση για ζημιές δεν πρόκειται να λάβω. Για να κάνω προσωπικό συμβόλαιο με δηλωμένη αξία 4.000€ και κάλυψη των πραγματικών αξεσουάρ του αυτοκινήτου (ζάντες κτλ), το ασφαλιστήριο μου πήγαινε από 145€ το εξάμηνο στα 310€. Δεν με συμφέρει με την αξία που έχει πλέον το όχημα, κι ούτε με νοιάζει καθώς φτιάχνω πλέον μόνος μου το οτιδήποτε. Αλλά αν το έκανα, για 4.000€ μετά θα αποζημιωνόμουν.
Nαι αλλα το συμβολαιο που λες αφορα τη δικη σου ασφαλιστικη και θα ισχυε σε περιπτωση μικτης, κλοπης ή εστω φιλικου διακανονισμου.
Οταν περιμενεις να αποζημιωθεις απ'την ασφαλιστικη του αλλου και δεν υπαρχει και φιλικος διακανονισμος, τοτε με βαση ποιο συμβολαιο θα αποζημιωθεις, αυτο που εχει κανει ο αλλος με την εταιρεια του?

Υπαρχουν καποια γενικα στανταρ.
Πχ για αμαξι νεοτερο των τριων ετων δεν ισχυει παλαιοτητα για τα ανταλλακτικα.
Τωρα για πιο παλαια αμαξια το ποσοστο που πρεπει να συμμετασχεις δεν ξερω αν ειναι στανταρ. Φιλος μου παντως με golf 5ετιας εδωσε 5% για να βαλει καινουριο προφυλακτηρα οταν ειχε τρακαρει με υπαιτιοτητα αλλουνου.

Dimpas
11-06-13, 18:59
Δηλαδή GOD πιστεύεις το εξής σενάριο:
Κάνεις στο αμάξι σου ( Ε30 20+ χρονών ή στο δικό μου 30 χρονών) μία ειδική ασφάλεια που πληρώνεις το εξάμηνο 300 € (ποσό συμβολικό) και ορίζεις την αξία πχ 4000 € .
Καλά μέχρι εδώ .
Γίνεται ατύχημα( χτύπα ξύλο) και τρώς ζημιά 2500 € από το συνεργείο της επιλογής σου.
Νομίζεις ότι η ασφαλιστική σου εταιρία θα σου πληρώσει αυτό το ποσό ??????

Εγώ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ !

gsova
11-06-13, 19:31
Δηλαδή GOD πιστεύεις το εξής σενάριο:
Κάνεις στο αμάξι σου ( Ε30 20+ χρονών ή στο δικό μου 30 χρονών) μία ειδική ασφάλεια που πληρώνεις το εξάμηνο 300 € (ποσό συμβολικό) και ορίζεις την αξία πχ 4000 € .
Καλά μέχρι εδώ .
Γίνεται ατύχημα( χτύπα ξύλο) και τρώς ζημιά 2500 € από το συνεργείο της επιλογής σου.
Νομίζεις ότι η ασφαλιστική σου εταιρία θα σου πληρώσει αυτό το ποσό ??????

Εγώ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ !

Σόρρυ αλλά ούτε εγώ το νομίζω. Μου έχει πεί κατ' ιδίαν ασφαλιστής ότι μη βάζεις παραπάνω ποσό ώς αξία οχήματος από αυτό που αξίζει γιατί πληρώνεις τσάμπα ασφάλιστρο και δεν πρόκειται με τίποτα να τα πάρεις (τις καλές εποχές που τα ασφαλίζαμε για φωτιά/κλοπή γιατί τώρα δε τα ασφαλίζουν). Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο νομικό "παραθυράκι" αλλά νομίζω ότι η ασφαλιστική δέχεται να αναγράψει αξία τάδε (γιατί να μη δεχτεί άλλωστε, λεφτά εισπράττει) αλλά άμα γίνει η στραβή θα σου πεί τόσο είναι η αξία του οχήματος τώρα (και φυσικά με τη χαμηλότερη θα το πάει που θα βρεί στις αγγελίες, ούτε καν με το μέσο όρο).

:(

Dimpas
11-06-13, 19:40
Εάν υπάρχει έστω μία ασφαλιστική εταιρία που το κάνει αυτό, να πάω αύριο το πρωί να ασφαλίσω το Kadett μου για 4 χιλιάρικα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Και ας πληρώνω 300 € το εξάμηνο !
Αν έχετε καταλάβει τα λεφτά δεν έχουν μεγάλη αξία, μεγάλη έχει η ΚΟΡΟΙΔΙΑ, ο ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ, και το ΚΛΕΨΙΜΟ από τις Ασφαλιστικές εταιρίες !

kostastnt
11-06-13, 22:36
Ο God έχει σε αρκετά μέρη δίκιο αλλά με τα ανταλλακτικά παίζει και το εξης.. Μπορείς να βάλεις καινούριο και αν στην απόδειξη αγοράς γράφει ας πούμε ότι έχουν 20% έκπτωση τότε δεν μπορούν να σου κόψουν λεφτά.. Αυτό ΔΕΝ είναι επιβεβαιώμενο, απλά μου το έλεγε ένας που δουλεύει σαν πραγματογνόμωνας.. Είναι από αυτά που αν δεν το χρησιμοποιήσεις ο ίδιος δεν μπορείς να το επιβεβαιώσεις..

God
11-06-13, 23:37
Δηλαδή GOD πιστεύεις το εξής σενάριο:
Κάνεις στο αμάξι σου ( Ε30 20+ χρονών ή στο δικό μου 30 χρονών) μία ειδική ασφάλεια που πληρώνεις το εξάμηνο 300 € (ποσό συμβολικό) και ορίζεις την αξία πχ 4000 € .
Καλά μέχρι εδώ .
Γίνεται ατύχημα( χτύπα ξύλο) και τρώς ζημιά 2500 € από το συνεργείο της επιλογής σου.
Νομίζεις ότι η ασφαλιστική σου εταιρία θα σου πληρώσει αυτό το ποσό ??????

Εγώ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ !

Ναι, όταν κάνεις ειδικό συμβόλαιο. Διάβασε παρακάτω, γράφω πως γίνονται αυτά.

Σόρρυ αλλά ούτε εγώ το νομίζω. Μου έχει πεί κατ' ιδίαν ασφαλιστής ότι μη βάζεις παραπάνω ποσό ώς αξία οχήματος από αυτό που αξίζει γιατί πληρώνεις τσάμπα ασφάλιστρο και δεν πρόκειται με τίποτα να τα πάρεις (τις καλές εποχές που τα ασφαλίζαμε για φωτιά/κλοπή γιατί τώρα δε τα ασφαλίζουν). Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο νομικό "παραθυράκι" αλλά νομίζω ότι η ασφαλιστική δέχεται να αναγράψει αξία τάδε (γιατί να μη δεχτεί άλλωστε, λεφτά εισπράττει) αλλά άμα γίνει η στραβή θα σου πεί τόσο είναι η αξία του οχήματος τώρα (και φυσικά με τη χαμηλότερη θα το πάει που θα βρεί στις αγγελίες, ούτε καν με το μέσο όρο).

:(

Σωστά, ότι αξία και αν δηλώσεις στο γενικό συμβόλαιο, που αναγράφει ρητώς πως σε αποζημιώνουν ως την τρέχουσα αξία του αυτοκινήτου, είναι άχρηστη. Το τρέχον μου νομίζω γράφει 2 ή 3 χιλιάδες, @@, όπως έγραψα 720€ αξίζει τώρα το Ε30 για τις ασφαλιστικές.

Στην περίπτωση ειδικού συμβολαίου, έρχεται πραγματογνώμονας, παίρνει φωτογραφίες, καταγράφει οτιδήποτε φοράει το αυτοκίνητο, βγάζει τρέχουσα αξία (εμένα έβγαλε 3700-κάτι για ακρίβεια πριν 2 χρόνια) και ασφαλίζεσαι για αυτή. Αλλά η τιμή μετά είναι εξωφρενική. Τα 310€ που ανέφερα ήταν απλή ασφάλεια, δίχως καν κλοπή, υπερδιπλάσιο του απλού συμβολαίου και σε εταιρία "της πλάκας", απλά για να καλύπτει ως ζημιές την πραγματική αξία του οχήματος σε περίπτωση ατυχήματος και πάλι με δική μου συμμετοχή 20% (για καινούργια γνήσια ανταλλακτικά). Αλλά αν (χτύπα ξύλο) γινόταν κάτι, το συμβόλαιο π.χ. έγραφε "ζάντες 16" Alpina αξίας ΧΧΧ", αυτή κάλυπτε, όχι "πόσο κάνει ένα σετ γνήσιες 14" μεταχειρισμένες, 100€, πάρε 25€ για την ζάντα".

Nαι αλλα το συμβολαιο που λες αφορα τη δικη σου ασφαλιστικη και θα ισχυε σε περιπτωση μικτης, κλοπης ή εστω φιλικου διακανονισμου.
Οταν περιμενεις να αποζημιωθεις απ'την ασφαλιστικη του αλλου και δεν υπαρχει και φιλικος διακανονισμος, τοτε με βαση ποιο συμβολαιο θα αποζημιωθεις, αυτο που εχει κανει ο αλλος με την εταιρεια του?


Ορθό. Γι'αυτό γράφω πως ο άλλος πρέπει να κάνει πρώτα δήλωση πως φταίει 100%, ώστε να αποζημιωθεί η γυναίκα δίχως περαιτέρω προβλήματα. Σε αυτές τις περιπτώσεις σε καλύπτει η δική σου ασφαλιστική και το συμβόλαιό σου. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση κινείσαι δικαστικά και τα έξοδα τα καλύπτει η νομική ευθύνη της ασφαλιστικής σου, αν την πληρώνεις βέβαια. Αν δεν την πληρώνεις, τα βάζεις όλα από την τσέπη σου αρχικά αλλά αν δικαιωθείς πλήρως από το δικαστήριο, παίρνεις και την αξία της επισκευής του οχήματός σου, νοσήλεια, οτιδήποτε έξοδα συσχετιζόντουσαν με το ατύχημα (ακόμα κι αν χρειάστηκε να πάρεις ταξί κατά την διάρκεια της επισκευής) αλλά και τα δικαστικά έξοδα, μέχρι τελευταία δεκάρα. Απλά όλα αυτά, μετά από πολύ καιρό δυστυχώς.

Dimpas
11-06-13, 23:56
Πάμε πάλι !
Έστω ότι κάνω εγώ αυτή την ειδική ασφάλεια και πληρώνω 1234 €το εξάμηνο για αξία αυτοκινήτου 4000€
ΑΝ έρθει κάποιος και με βαρέσει και η ζημιά είναι 2500 € θα με πληρώσει ?

Δεν μιλάμε για ΚΛΟΠΗ ή κάτι άλλο απλά για ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ.

Έχω και ένα Α3 1.6 FSΙ ( Όχι δικό μου ) και πληρώνω 200 € απλή αστική ευθύνη.
Αν γίνει κάτι η αξία του είναι περίπου 9.000 € γιατί αλήθεια αυτό να πληρώνει τα ίδια με το δικό μου που τώρα έχει αξία πολύ μικρότερη 800 € ?
Δεν γίνεται να δίνω ΤΑ ΙΔΙΑ ασφάλιστρα για αυτοκίνητα διαφορετικής αξίας !

Ή μου κάνουν χάρη στο Audi ή με ΚΛΕΒΟΥΝ στο Kadett.

Αλήθεια μπορείς να μου υποδείξεις μια εταιρία που να κάνει αυτό που λές ?

God
12-06-13, 00:02
Πάμε πάλι !
Έστω ότι κάνω εγώ αυτή την ειδική ασφάλεια και πληρώνω 1234 €το εξάμηνο για αξία αυτοκινήτου 4000€
ΑΝ έρθει κάποιος και με βαρέσει και η ζημιά είναι 2500 € θα με πληρώσει ?

Δεν μιλάμε για ΚΛΟΠΗ ή κάτι άλλο απλά για ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ.

Έχω και ένα Α3 1.6 FSΙ ( Όχι δικό μου ) και πληρώνω 200 € απλή αστική ευθύνη.
Αν γίνει κάτι η αξία του είναι περίπου 9.000 € γιατί αλήθεια αυτό να πληρώνει τα ίδια με το δικό μου που τώρα έχει αξία πολύ μικρότερη 800 € ?
Δεν γίνεται να δίνω ΤΑ ΙΔΙΑ ασφάλιστρα για αυτοκίνητα διαφορετικής αξίας !

Ή μου κάνουν χάρη στο Audi ή με ΚΛΕΒΟΥΝ στο Kadett.

Αλήθεια μπορείς να μου υποδείξεις μια εταιρία που να κάνει αυτό που λές ?

Ναι, σε καλύπτει σε αυτή την περίπτωση.

Οι περισσότερες εταιρίες το κάνουν απ'όσο ξέρω. Εγώ είχα ρωτήσει νομίζω την Ασπίς ή την Levins, δεν θυμάμαι (όποια "βάρεσε" το 2011) επειδή τότε ήταν που "ψάχτηκα" με την νομοθεσία και είχα συμβόλαιο σε αυτούς, αλλά νομίζω έκλεισε (μάλλον επειδή με έχασαν από πελάτη!). Ζήτησε συμβόλαιο προσωπικό από τον ασφαλιστή σου και θα σου πει αν κάνουν. Αλλά, πίστεψέ με, δεν θα σου αρέσει το νούμερο που θα ακούσεις στο τέλος. Κι εννοείται δεν σου κάνουν συμβόλαιο σε ό,τι αξία θέλεις εσύ αλλά όση βγάλει ο εμπειρογνώμονας!

Αν βγάλεις όμως πιστοποιητικό γνησιότητας και πινακίδες ιστορικού όπως είπες, εκεί μπορείς να κάνεις ασφάλεια αντίκας. Είναι πολύ μεγαλύτερο το ποσό από την απλή αλλά εννοείται έχει πολύ πιο ευνοϊκούς όρους.

Αυτό που λες ηθικά είναι σωστό και συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. Εγώ πληρώνω ασφάλεια αυτή την στιγμή σχεδόν ίση με όση πληρώνει και ένα καινούργιο 316i, ένα Audi 1.8T κτλ, αυτοκίνητα με διαφορά αξίας τουλάχιστον 30.000€ από το δικό μου. Αλλά όσο κι άδικο να είναι αυτό, κι είναι πολύ, δυστυχώς αυτός είναι ο νόμος.

Dimpas
12-06-13, 00:08
Σε ευχαριστώ πολύ, θα επικοινωνίσω με ένα ασφαλιστή να ρωτήσω ακριβώς ....

Όμως νόμος ??? Τϊ είναι νόμος ? Η τιμολογιακή πολιτική της ασφαλιστικής εταιρίας είναι νόμος ?

Ο νόμος με υποχρεώνει όταν έχω αμάξι στο δρόμο έστω και ακίνητο να το έχω ασφαλισμένο για αστική ευθύνη.

Εκεί τελειώνει ο νόμος.

God
12-06-13, 00:15
Σε ευχαριστώ πολύ, θα επικοινωνίσω με ένα ασφαλιστή να ρωτήσω ακριβώς ....

Όμως νόμος ??? Τϊ είναι νόμος ? Η τιμολογιακή πολιτική της ασφαλιστικής εταιρίας είναι νόμος ?

Ο νόμος με υποχρεώνει όταν έχω αμάξι στο δρόμο έστω και ακίνητο να το έχω ασφαλισμένο για αστική ευθύνη.

Εκεί τελειώνει ο νόμος.

Υπάρχει νόμος (νομίζω είναι και στο ίδιο ΦΕΚ) που αναγράφει πως η ασφάλιση γίνεται βάσει των φορολογητέων ίππων. Δηλαδή έχουν ψηφίσει ότι όπως ακριβώς σε κλέβει το κράτος στο σήμα, που πληρώνεις το ίδιο ανεξαρτήτως αξίας του οχήματος, έτσι υποχρεούνται να το ταξινομούν και οι ασφαλιστικές. Μάλιστα μου έχουν πει (δεν το έχω ψάξει, απλά το αναφέρω) πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των ασφαλίστρων που πληρώνεις είναι κι αυτό χαράτσι του κράτους, όχι έσοδα της ασφαλιστικής. Αν είχαμε πλήρως ελεύθερη ασφαλιστική αγορά, όπως π.χ. στην Αγγλία, όσοι ξέρουν θα σου πουν πως η ασφάλιση εκεί είναι πλήρως παραμετρική. Τι όχημα, τι αξία, που κινείσαι, ποιός είσαι, τι δουλειά κάνεις, που παρκάρεις, πόσα χλμ κάνεις τον χρόνο, αν κάνεις στην ώρα τα ΚΤΕΟ σου....τα πάντα μετράνε.

Dimpas
12-06-13, 00:37
Το πόσα θα πληρώσεις τον μήνα ΝΑΙ χοντρικά γίνεται με τους φορολογήσιμους ίππους αλλά ο νόμος δεν λέει ότι όσα λέει το Autotriti ή το Car.gr αξίζει το αμάξι σου !
(Ξέρεις τι μπορώ να κάνω ? Να βάλω όλους τους γνωστούς μου με Kadett να βάλουν αγγελίες στο car.gr με 10.000 € το λιγότερο και έχω ΜΠΟΛΙΚΟΥΣ Kadettakides !)
Τώρα τα τις Αγγλίας,ναι έτσι είναι πληρώνεις ΠΟΛΛΑ αλλά ΠΑΝΤΑ σε πληρώνουν χωρίς μα μου σου τού μανταλάκια, πέρνα σε 2 μήνες κτλ
ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ άμεσα και έχει να διαλέξεις απο μεγάλη ποικιλία παραμετροποίησης όπως είπες !
Δεν έχω πάει ο ίδιος μα έχω ξάδελφο με ΔΥΝΑΤΑ γιαπονέζικα αμάξια ( πρόσεξε την χρήση πληθυντικού) και ΠΟΤΕ δεν είχε ένα πρόβλημα με την εταιρία ακόμα και όταν βρήκε το ένα στο γκαράζ πάνω σε τσιμεντόλιθους !

Dimpas
12-06-13, 00:48
Δωράκι ???

Δικό σας !

http://www.sema.gr/cms/downloads/0000/0021/489-76_.pdf

God
12-06-13, 00:55
Το πόσα θα πληρώσεις τον μήνα ΝΑΙ χοντρικά γίνεται με τους φορολογήσιμους ίππους αλλά ο νόμος δεν λέει ότι όσα λέει το Autotriti ή το Car.gr αξίζει το αμάξι σου !
(Ξέρεις τι μπορώ να κάνω ? Να βάλω όλους τους γνωστούς μου με Kadett να βάλουν αγγελίες στο car.gr με 10.000 € το λιγότερο και έχω ΜΠΟΛΙΚΟΥΣ Kadettakides !)
Τώρα τα τις Αγγλίας,ναι έτσι είναι πληρώνεις ΠΟΛΛΑ αλλά ΠΑΝΤΑ σε πληρώνουν χωρίς μα μου σου τού μανταλάκια, πέρνα σε 2 μήνες κτλ
ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ άμεσα και έχει να διαλέξεις απο μεγάλη ποικιλία παραμετροποίησης όπως είπες !
Δεν έχω πάει ο ίδιος μα έχω ξάδελφο με ΔΥΝΑΤΑ γιαπονέζικα αμάξια ( πρόσεξε την χρήση πληθυντικού) και ΠΟΤΕ δεν είχε ένα πρόβλημα με την εταιρία ακόμα και όταν βρήκε το ένα στο γκαράζ πάνω σε τσιμεντόλιθους !

Ναι, λέει, και μάλιστα δίνει την δυνατότητα στις ασφαλιστικές να ορίζουν της αξία στην ελάχιστη (όχι την μέση!) της αγοράς. Αναγράφει "τρέχουσα αξία οχήματος", η οποία αυτομάτως νομικά σημαίνει πως είναι η χαμηλότερη όλων, όχι η μέση. Αλλιώς θα βάζαμε μία αγγελία για 2.000.000€ και θα σκάγαμε τα αυτοκίνητά μας στις κολώνες! Οπότε, όπως σου είπα και παραπάνω, ρωτάς την ασφαλιστική πόσο αξίζει το όχημά σου βάσει των δικών τους καταλόγων κι όχι πόσο πωλούνται κατά μέσο όρο στην αγορά. Φαντάσου ότι αυτοκίνητα με αξία περίπου 30.000€ καινούργια πέφτουν στο μισό (!) σε 2 με 3 χρόνια. Πάντα θα πάρεις απάντηση που θα είναι η χαμηλότερη τιμή της αγοράς για το συγκεκριμένο μοντέλο/τύπο οχήματος ή και πιο κάτω ακόμα, κι ας έχει το δικό σου εμπορική αξία δεκαπλάσια.

Edit: Ν. 3557/2007, Άρθρο 3, στο αρχείο που έβαλες, γράφει ακριβώς αυτό που σου είπα παραπάνω.

Σε πληροφορώ πως στην Αγγλία όχι μόνο είναι τα πράγματα όπως λες, μα η ασφάλιση δεν είναι και καθόλου (αναλογικά με το επίπεδο ζωής) ακριβή. Κυριολεκτικά λιγότερο απ'ότι εδώ θα μου ερχόταν εμένα για το δικό μου όχημα. Απλά το δικό μας σύστημα συμβαδίζει με σχεδόν όλα τα άλλα Ελληνικά συστήματα, ήτοι είναι εντελώς άδικο και "χαρατσιακού" χαρακτήρος, αλλά δυστυχώς με αυτό πρέπει να ζήσουμε.

Dimpas
12-06-13, 01:15
Δεν διαφωνούμε σε τίποτα !
Απλά οι εταιρίες έχουν το εξής ΧΑΒΑ!
Όταν είναι να πάρουν ΛΕΦΤΑ το κάνουν με τα κυβικά κτλ
Όταν είναι να δώσουν το κάνουν με δικούς τους πίνακες αυθαίρετους που δεν είναι σε καμοία περίπτωση θεσμοθετημένοι με ΝΟΜΟ !

Ν. 3557/2007
ε) Κατά τον προσδιορισμό των ασφαλίστρων για υλικές ζημίες
του ασφαλισμένου αυτοκινήτου, λαμβάνεται υποχρεωτικά
υπόψιν η τρέχουσα αξία του ασφαλισμένου αυτοκινήτου
οχήματος, η οποία υπολογίζεται με βάση τον τύπο και την
παλαιότητά του. Αν ο ασφαλιστής επιβάλλει ασφάλιστρο, το
ποσό του οποίου δεν αναλογεί στην πραγματική αξία του
ασφαλισμένου αυτοκινήτου οχήματος, το πέραν της αξίας
αυτής ποσό επιστρέφεται στον λήπτη της ασφάλισης ή τον
ασφαλισμένο με το νόμιμο τόκο. Αν δεν επιστραφεί από τον
ασφαλιστή το ποσό αυτό, ο Υπουργός Ανάπτυξης μπορεί να
επιβάλλει σε βάρος του ασφαλιστή πρόστιμο μέχρι τέσσερις
χιλιάδες (4.000) ευρώ.

Ο νόμος λέει βάση ποιών στοιχείων θα γίνεται ο υπολογισμός και όχι ότι θα υπάρχει κάποιος ΦΟΡΕΑΣ, Υπουργός, Autotriti, Car.gr κτλ

Εκεί είναι που ο Δικαστής ( όταν έχεις νομική προστασία δεν σε νοιάζει το κόστος ) θα ΚΡΙΝΕΙ και θα Αποφασίσει !

Στον κύκλο μου ( με τα Opel ...) έχω Πασίγνωστο ΜΕΓΑΛΟ έμπορο ανταλλακτικών με άσπρο Calibra που είναι για αυτό το λόγο στα δικαστήρια, και όχι γιατί δεν μπορεί να το φτιάξει αλλά γιατί η Ασφαλιστική του εταιρία που πλήρωνε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ τόσα χρόνια ( ΕΘΝΙΚΗ την λένε ) έβγαλε ένα ΑΡΙΣΤΟ ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ Calibra ολική καταστροφή για περίπου 2000 €.

Α ! Και Δεν έχει επιστρέψει όσο ξέρω καμία εταιρία χρήματα βάση του άρθρου 3...

God
12-06-13, 01:28
Όταν είναι να δώσουν το κάνουν με δικούς τους πίνακες αυθαίρετους που δεν είναι σε καμοία περίπτωση θεσμοθετημένοι με ΝΟΜΟ !


Αυτό που γράφεις από κάτω είναι νόμος, με ΦΕΚ και βούλα. Και αναγράφει ακριβώς πως υπολογίζεται η αξία. Βάσει αυτού του νόμου, η ασφαλιστική ορίζει την τρέχουσα αξία στην χαμηλότερη εμπορική του μοντέλου και νομικά είναι 100% καλυμμένη, ούτε και μπορείς να επιδιώξεις κάτι παραπάνω δικαστικά γιατί και ο δικαστής αυτή την αξία θα λάβει υπ'όψη, δυστυχώς για όλους μας.

Τα χρήματα που λες, μπορείς να τα ζητήσεις αλλά το ποσό πίστεψέ με είναι γελοίο. Μπες στην anytime, βάλε τα στοιχεία π.χ. του Audi που έχεις, βάλε μία αξία 3000 και μία 10000 και δες την διαφορά στο ασφάλιστρο. Ούτε 5€ δεν θα είναι.

Dimpas
12-06-13, 01:36
Κάτι δεν καταλαβαίνω ....

Ο νόμος λέει ότι γίνεται ο υπολογισμός βάση τύπου και παλαιότητας , ΟΚ ?

Λέει ότι κάθε χρόνο μειώνεται τόσο ? Αν είναι ήδη τρακαρισμένο έχει μείωση αξίας ? Αν είναι χάλια το χρώμα του έχει μικρότερη αξία ?

Αυτό λέω, ότι ο υπολογισμός της αξίας γίνεται με Θεσμοθετημένα κριτήρια αλλά με ελεύθερους συντελεστές πράγμα που δίνει στην Ασφ.εταιρία το πάτημα να μην μου επαναφέρει το όχημά μου στην πρότερη κατάσταση αλλά να μου πει πάρει 500 και να λες και ευχαριστώ.

Και ο δικαστής διαβάζει τον νόμο και ο νόμος δεν είναι σαφής γιατί όλα τα αμάξια δεν είναι ίδια !

Για το ίδιο αμάξι,ίδιας χρονολογίας , άλλο το χρέπη του οικοδόμου άλλο το αμάξι με 20.000 ορίτζιναλ στο γκαράζ.

Δεν μπορεί να δίνει τα ίδια! Και για αυτό ο νόμος είναι ευέλικτος.

Έχεις κάποια προσωπική μαρτυρία ή από κάποιον συγγενή-φίλο σε τέτοια περίπτωση με αρνητική κατάλληξη ?
Μήπως κάποιος σου έκοψε τα φτερά και δεν διεκδίκησες όσα έπρεπε να πάρεις ?

Το να πάμε στην δικαιοσύνη είναι υποχρέωση όταν έχουμε την δυνατότητα(οικονομική) να διεκδικήσουμε.
Αύριο, γιατί πάει 3 το βράδυ, θα μπώ με την ξαδέλφη μου στο site των δικηγόρων να βρώ μια ενδεικτική απόφαση....

Bis Bald !

gsova
12-06-13, 09:21
Πολύ χρήσιμο το PDF, ευχαριστούμε!

Dimpas
12-06-13, 11:12
Παρακαλώ ! Και όσο ψάχνω τόσο βρίσκω !
Θα έχω νέα αργότερα να δείτε τι θα αντιμετωπίσετε σε περίπτωση ατυχήματος !

pacman
12-06-13, 11:37
από προσωπική εμπειρία με αρκετά ατυχήματα έως τώρα.
αν έχεις συμβάλαιο που γράφει ότι το αυτοκινητό σου ασφαλίστηκε για π.χ. 10.000€ για μεικτή ή κλοπή (μερική ή ολική) αλλά η "μέση αξία του" για την ασφαλιστική είναι 6000€ την στιγμή του ατυχήματος (π.χ. 3 μήνες μετά την υπογραφή του ατυχήματος) δικαιούσε να αποζημιωθείς 10.000€ (σε περίπτωση ολικής καταστοφής ή κλοπής).
Η ασφαλιστική φυσικά θα επιμείνει να σου ΄δώσει 6Κ ή και λιγότερα αλλά αν πας με εναν δικηγόρο θα πάρεις επιταγούλα (απλά πλεον πάνε μακριά οι πληρωμές).
Οι διαπραγματευτες της ασφαλιστικής δουλεύουν με ποσοστά στα ποσά που θα σας κόψουν από αυτά που έχετε υπογράψει στο συμβολαιο σας.
Φίλος που δουλευε σε ασφαλιστική και ήταν στο τμημα που βγαζαν του τιμοκαταλογους μου είπε: to 80% ψαρώνει και παίρνει αυτά που του προτείνουμε.
Οι υπόλοιποι 20% είναι ανεκτοί στον προυπολογισμό μας."

για τα ανταλλακτικά φροντίστε πάντα να βάζετε ή μεταζειρισμένα ή "ημιτασιον όσο χρονών και να είναι τα αμάξι σας (εκτός αν είναι 2 χρονών) για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο και να καλυφθειτε 100%.

Και μία τελευταία συμβουλή.
όταν τρακαρετε φταιτε δεν φταιτε, δηλώστε ότι ζαλίζεστε και πηγαιντε στα επείγοντα ενος νοσοκομειου απλά για να καταγραφει...
αν σας πουλήσουν μαγκιες ο δικηγορος σας με αυτό το "χαρτι" θα κανει πάρτυ!

oldcarskickass
12-06-13, 12:52
Κάτι δεν καταλαβαίνω ....

Ο νόμος λέει ότι γίνεται ο υπολογισμός βάση τύπου και παλαιότητας , ΟΚ ?

Λέει ότι κάθε χρόνο μειώνεται τόσο ? Αν είναι ήδη τρακαρισμένο έχει μείωση αξίας ? Αν είναι χάλια το χρώμα του έχει μικρότερη αξία ?

Αυτό λέω, ότι ο υπολογισμός της αξίας γίνεται με Θεσμοθετημένα κριτήρια αλλά με ελεύθερους συντελεστές πράγμα που δίνει στην Ασφ.εταιρία το πάτημα να μην μου επαναφέρει το όχημά μου στην πρότερη κατάσταση αλλά να μου πει πάρει 500 και να λες και ευχαριστώ.

Και ο δικαστής διαβάζει τον νόμο και ο νόμος δεν είναι σαφής γιατί όλα τα αμάξια δεν είναι ίδια !

Για το ίδιο αμάξι,ίδιας χρονολογίας , άλλο το χρέπη του οικοδόμου άλλο το αμάξι με 20.000 ορίτζιναλ στο γκαράζ.

Δεν μπορεί να δίνει τα ίδια! Και για αυτό ο νόμος είναι ευέλικτος.

Έχεις κάποια προσωπική μαρτυρία ή από κάποιον συγγενή-φίλο σε τέτοια περίπτωση με αρνητική κατάλληξη ?
Μήπως κάποιος σου έκοψε τα φτερά και δεν διεκδίκησες όσα έπρεπε να πάρεις ?

Το να πάμε στην δικαιοσύνη είναι υποχρέωση όταν έχουμε την δυνατότητα(οικονομική) να διεκδικήσουμε.
Αύριο, γιατί πάει 3 το βράδυ, θα μπώ με την ξαδέλφη μου στο site των δικηγόρων να βρώ μια ενδεικτική απόφαση....

Bis Bald !


Κάτσε ρε συ γιατί θα μας τρελάνεις δε το λέω με ύφος, αλήθεια.

Λες ότι αρνήθηκε η εταιρεία να σου φέρει το άνω των τριών ετών όχημα στην πρότερη κατάσταση του (ΠΡΙΝ το τρακάρισμα δλδ) και έχεις και την απαίτηση να σου δώσει ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ανταλλακτικό. Σωστά; Και έρχομαι και σε ρωτάω ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ανταλλακτικό ή ήταν κάποιας Α χρονολογίας; Πως έχει λοιπόν, λογικά την απαίτηση να σου δώσει καινούριο ανταλλακτικό;

Και το κριτήριο παλαιότητας είτε το θέλουμε είτε όχι είναι με βάση τα έτη κυκλοφορίας που αναγράφονται στην άδεια και όχι στα πόσα χλμ ή την όποια κατάσταση το φέρνει κάποιος καούγκαλος.

Φιλικά μιλάω, δεν ανεβάζω τόνους. Το προηγούμενο για την αποσαφήνιση του ύφους του παραπάνω ποστ.

Dimpas
12-06-13, 12:59
Έχω ξεκαθαρίσει αυτή την κατάσταση !
Το Kadett D Πίσω έχει 2 ποδιές , μία Εσωτερική και μια εξωτερική.
Μεταχειρισμένη ΜΟΝΟ το κόστος να βγεί από το ας πούμε καλό αυτοκίνητο είναι 50 € το λιγότερο.
ΔΕΝ είναι βιδωτή! Θέλει αρκετές ώρες δουλειά , να βγεί σωστά !
Έψαξα και βρήκα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ και τις 2 ποδιές με 110 € και τα δύο και με 50 € πήρα και μια πίσω πόρτα πάλι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ.
Η τιμή ήταν ξεφτίλα αλλά μεγαλύτερη ξεφτίλα ήταν αυτοί στην INTERNATIONAL LIFE που δεν το δέχονται.
Νομίζω ότι κατάλαβες τι έχει γίνει ...

Dimpas
12-06-13, 13:12
Και σε ρωτάω εγώ !
Τώρα πλήρωσα ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ και έβαλα καινούργια Original Πίσω πόρτα και μέσα έξω ποδιά.
Αν με χτυπήσουν νομίζεις ότι θα μου τα πληρώσουν για καινούργια ?????
Έστω και αν ΧΤΕΣ βγήκε το αμάξι από τον φανατρζή ????

oldcarskickass
12-06-13, 14:44
Μα αυτό σου λέω. Το αμάξι δεν απαξιώνεται κομμάτι κομμάτι λόγω ηλικίας αλλά σαν σύνολο. Και από τη στιγμή που με την υπογραφή μας έχουμε δεχτεί αυτή την απαξίωση δεν υποχρεώνει κανείς την ασφαλιστική να μας το αντικαταστήσει με καινούριο.

Dimpas
12-06-13, 15:37
Όταν πάω να βάλω λοιπόν καινούργια ανταλλακτικά, η ασφαλιστική μου λέει "Όπα δεν παίζει είχες ΜΤΧ πάνω 30 χρονών, 100€ έχει το καινούργιο πάρε 30€"
ΟΚ?
Αν όμως εσύ ( επειδή έτσι θέλεις πρίν το ατύχημα ) βάλεις καινούργια φτερά,καπό, οτιδήποτε, έστω ότι κάνεις το μοτέρ καινούργιο πάντα με χαρτιά και το δηλώνεις στη ασφαλιστική σου και γίνει η στραβή η ασφάλεια θα σου τα αναγνωρίσει έτσι , θα σε πληρώσει σαν καινούργια ???

Dimpas
13-06-13, 12:27
Βρήκα αυτό το thread, που ίσως κάποιος αξίζει να το διαβάσει

http://www.thelab.gr/off-topic/aksia-aytokinitou-kata-tis-asfalistikes-se-periptwsi-89574-2.html

http://www.insomnia.gr/topic/458262-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%C E%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B1%C F%82-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%C F%82-%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD/


Το ψάξιμο συνεχίζεται . . .

Dimpas
13-06-13, 12:48
Δεν με αφήνει να κάνω edit ....

http://www.insuranceworld.gr/default.php?pname=Article&art_id=5927&cat_id=4

God
14-06-13, 19:48
Ο νόμος λέει ότι γίνεται ο υπολογισμός βάση τύπου και παλαιότητας , ΟΚ ?

Λέει ότι κάθε χρόνο μειώνεται τόσο ? Αν είναι ήδη τρακαρισμένο έχει μείωση αξίας ? Αν είναι χάλια το χρώμα του έχει μικρότερη αξία ?

Αυτό λέω, ότι ο υπολογισμός της αξίας γίνεται με Θεσμοθετημένα κριτήρια αλλά με ελεύθερους συντελεστές πράγμα που δίνει στην Ασφ.εταιρία το πάτημα να μην μου επαναφέρει το όχημά μου στην πρότερη κατάσταση αλλά να μου πει πάρει 500 και να λες και ευχαριστώ.

Και ο δικαστής διαβάζει τον νόμο και ο νόμος δεν είναι σαφής γιατί όλα τα αμάξια δεν είναι ίδια !

Για το ίδιο αμάξι,ίδιας χρονολογίας , άλλο το χρέπη του οικοδόμου άλλο το αμάξι με 20.000 ορίτζιναλ στο γκαράζ.

Δεν μπορεί να δίνει τα ίδια! Και για αυτό ο νόμος είναι ευέλικτος.


Γράφει το συμβόλαιο το πόσο μειώνεται η αξία ανά χρονική περίοδο. Αν δεν γράφει, η ασφαλιστική μπορεί να ισχυριστεί ό,τι θέλει, ακόμα και πως η τρέχουσα μέγιστη αποζημίωση είναι η τιμή του μεταχειρισμένου ανταλλακτικού.

Τρακαρισμένο/άβαφο/θολό/σκουριασμένο κτλ δεν αποδεικνύονται και δεν μετράνε ως συντελεστής.

Ο νόμος είναι ευέλικτος γι'αυτούς που έχουν συγγράψει τα συμβόλαια. Εσύ που το έχεις υπογράψει, εκεί τελείωσε η όποια ευελιξία σου. Όπως ακριβώς νομίζεις πως ο δικαστής μπορεί να ανατρέψει κάτι που δεν συμφέρει τον ιδιοκτήτη του οχήματος, άλλο τόσο δεν μπορεί να το ανατρέψει όταν δεν αντίκεται στην νομοθεσία η θέση της ασφαλιστικής, πόσο μάλλον όταν αναγράφεται ρητά στο συμβόλαιο πως υποχρεούται να σε αποζημιώσει ως την τρέχουσα αξία οποιουδήποτε μέρους κι εσύ έχεις υπογράψει το εν λόγω συμβόλαιο. Είτε ο οικοδόμος είτε ο γιατρός είτε η στριπτιτζού πάει να πάρει ένα φτερό για το Χ αμάξι, Ψ τιμή θα έχει μεταχειρισμένο. Την ασφαλιστική δεν την νοιάζει πως και πόσο συντηρεί κάποιος το όχημά του, ούτε σε τι κατάσταση βρίσκεται/βρισκόταν, ούτε αν είσαι όμορφος εσύ που το οδηγείς. Μόνη της υποχρέωση είναι να αποζημιώσει την ζημιά που έγινε, ως εκεί που ορίζει το συμβόλαιο πάντα.


Αν όμως εσύ ( επειδή έτσι θέλεις πρίν το ατύχημα ) βάλεις καινούργια φτερά,καπό, οτιδήποτε, έστω ότι κάνεις το μοτέρ καινούργιο πάντα με χαρτιά και το δηλώνεις στη ασφαλιστική σου και γίνει η στραβή η ασφάλεια θα σου τα αναγνωρίσει έτσι , θα σε πληρώσει σαν καινούργια ???

Σε καμία περίπτωση. Στο τυπικό συμβόλαιο πάντα θα παίξει συντελεστής παλαιότητας, εκτός αν πληρώνεις επιπλέον κάλυψη "προστασία παλαιότητας" (μερικές εταιρίες έχουν αλλά και πάλι ως κάποια έτη) οπότε και δεν ισχύει παλαιότητα ανταλλακτικών.

Βέβαια, μιλώντας με έναν φίλο που ασχολείται με αυτά τα νομικά, δεν έχει καμία σημασία αν κάνει 119€ το μεταχειρισμένο και 120€ το καινούργιο. Αν παρουσιάσεις τιμολόγιο αγοράς καινούργιου, τρως την ανάλογη μείωση καθέτως και χωρίς συζήτηση! Το μεταχειρισμένο σπανίως το κοιτάνε πόσο κάνει στην αγορά, εκτός αν είναι κραυγαλέα η τιμή (π.χ. δηλώσεις 500€ μία πόρτα), οπότε σπανίως σου γκρινιάζουν εκεί. Αλλά αν φτάσεις τιμή επισκευής κοντά στην εκτιμώμενη εμπορική αξία (που είναι πολύ χαμηλότερη απ'ότι νομίζεις πάντα) σου το βγάζουν ολική αμέσως.

Dimpas
14-06-13, 20:44
Μπορούμε όλα αυτά τα μηνύματα να τα κάνουμε ένα ΝΕΟ thread και να καθαρίσουμε το νήμα αυτό!
Να βάλουμε μια τάξη ?
Κάποιος Διαχειριστής ?
Πάω ένα σινεμά με την αγάπη και έρχομαι μετά να τα πούμε !

Ευχαριστώ !

Dimpas
15-06-13, 12:09
GOD, από ότι βλέπω είσαι και MOD , κάνε ένα σπλίτ στο θέμα να γίνει ξεχωριστό !
Α! Μην πας να δεις το "Before midnight" γιατί θα χάσεις 2 ώρες από την ζωή σου....

Στο θέμα μας τώρα....

Στο μόνο θέμα που "διαφωνούμε" ή μάλλον "δεν συμφωνούμε" είναι το πώς η εταιρία ( όπου εταιρία βάζεις πάντα ασφαλιστική εταιρία) υπολογίζει την αξία του αυτοκινήτου.
Στον τρόπο αυτό να ξέρεις κανένας ΔΕΝ υπογράφει ότι θα πάρει τα λεφτά που πουλιέται το τελευταίο χρέπι στο car.gr έστω και αν είναι ίδιας χρονολογίας και τύπου.
Εκεί είναι που το δικαστήριο θα αποφασίσει.

Εδώ θα περιμένουμε τον Σεπτέμβρη να μάθουμε την απόφαση του δικαστηρίου του καλού Opelakiα με το άσπρο Calibra πολύ γνωστό στον χώρο των Ανταλλακτικών Opel.

Εγώ αν μου τύχει κάτι, ( και το ίδιο προτρέπω τους άλλους) είναι εφ όσων έχουν θείο-αδελφό κτλ δικηγόρο δηλαδή δεν έχουν μεγάλα έξοδα, και η ασφαλιστική τους "ρίξει", να τον ρωτήσουν να συμβουλευτούν και να πάνε στο δικαστήριο.

ΜΟΝΟ θα κερδίσουν δεν θα χάσουν. Πόσο μάλλον αν υπάρχει και τραυματισμός.
Αυτό βέβαια το κάνει κάποιος που δεν βιάζεται και ΘΕΛΕΙ να διεκδικήσει το δίκιο του.

Δεν μιλάμε για περιπτώσεις χοντρές που ζητάς σε ένα μπρος πίσω τρακαρισμένο που δεν φτιάχνεται να το κάνεις καινούργιο.
ΑΛΛΑ αν αυτό το μπρος πίσω τρακαρισμένο είναι ένα 3.0 CS ένα 2002 ένα 850 που για την ασφαλιστική με 3000 € ζημιά ( πολλά λέω) είναι ολική τότε είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να πάει δικαστικά για να δικαιωθεί.

Εσύ από ότι βλέπω προτείνεις στον όποιον παθόντα να πάρει όσα λεφτά του δώσουν και να πει ευχαριστώ. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Όμως είναι εκτίμησή μου ότι όσο βρίσκουν σκυφτούς κ@λους τόσο θα μας πηδ@νε !

Εγώ περπατώ όρθιος....

God
15-06-13, 12:41
Στο μόνο θέμα που "διαφωνούμε" ή μάλλον "δεν συμφωνούμε" είναι το πώς η εταιρία ( όπου εταιρία βάζεις πάντα ασφαλιστική εταιρία) υπολογίζει την αξία του αυτοκινήτου.
Στον τρόπο αυτό να ξέρεις κανένας ΔΕΝ υπογράφει ότι θα πάρει τα λεφτά που πουλιέται το τελευταίο χρέπι στο car.gr έστω και αν είναι ίδιας χρονολογίας και τύπου.
Εκεί είναι που το δικαστήριο θα αποφασίσει.

Σιγά που θα δω την ταινία, εδώ το θέμα δεν προλαβαίνω να κάτσω να χωρίσω! Θα το φτιάξω το βράδυ.

Κι όμως, αυτό ακριβώς υπογράφει. Το δικαστήριο δεν μπορεί να δικαιώσει κάποιον που έχει υπογράψει εν λόγω τύπου συμβόλαιο, καθώς η ασφαλιστική έχει κάθε δικαίωμα να υπολογίζει την αξία του οχήματος έτσι ακριβώς. Όσο δεν είναι παράνομοι, δεν μπορείς να ζητάς απολύτως τίποτα διαφορετικό. Επίσης, όπως ακριβώς θα πληρώσουν τα ίδια ασφάλιστρα το χειρότερο χρέπι και το πιο καλογυαλισμένο όχημα ενός οποιουδήποτε μοντέλου, έτσι χρήζουν της ίδιας αποζημίωσης και πολιτικής. Έτσι, αν πας σε δικαστήριο και ισχυριστείς πως το δικό σου είχε μεγαλύτερη εμπορική αξία από της χαμηλότερης στην αγορά γιατί π.χ. ήταν καλύτερη η κατάστασή του ή οτιδήποτε άλλο, βασιζόμενη στην προαναφερθέσα θέση η ασφαλιστική θα καταρρίψει τον ισχυρισμό σου αμέσως και κανείς δικαστής δεν μπορεί να σε δικαιώσει. Δεν κερδίζεται τέτοια δίκη επ'ουδενή λόγο.

KAZA
15-06-13, 13:36
Συγγνώμη βρε παιδιά που θα συνεχίσω κι εγώ να χαλάω το θέμα …. Αλλά ή κάτι έχω χάσει ή τον φίλο τον δουλεύουν ….
Έκατσα και διάβασα όλο το θέμα και τρελάθηκα ….
Τον αδελφό μου τον έχουν τρακάρει 3 φορές ευτυχώς ελαφρά και πάντα έφταιγαν οι άλλοι …. Αλλά και στις 3 περιπτώσεις αποζημιώθηκε κανονικά με original ανταλλακτικά και κανείς δεν του είπε να βάλει μεταχειρισμένα ή imitation … το μόνο που του αφαίρεσαν από το συνολικό κόστος της κάθε ζημιάς ήταν ένα 10% αν θυμάμαι καλά λόγο παλαιότητας ….
Πρώτη περίπτωση κόστος 700 ευρώ
Δεύτερη περίπτωση κόστος 500 ευρώ
Τρίτη περίπτωση κόστος 500 ευρώ
Αυτά από εμένα δεν καταλαβαίνω τι γίνεται τώρα έχει αλλάξει ο νόμος ……;

Dimpas
15-06-13, 13:40
Τις μερες αυτες βρισκομαι σε συνεχεις διακοπες στην μαγευτικη Καλαματα...
... Και δεν εχω προσβαση ουτε στην εξαδελφη (δικηγορος) ουτε στην ARAG.
Ομως μπορω να προωθησω την συζητηση μας στο αρμοδιο τμημα τους για να εχουμε μια χονδρικη εκτιμηση.
Οποτε κοψτο το θεμα κανε το ξεχωριστο με τιτλο πχ ¨αξια οχηματος και ασφαλιστικες¨ για να τους το στειλω.Αν εσυ εισαι νομικος( εχεις σχεση με τον τομεα τις δικαιοσυνης) μπορεις να μας υποδειξεις μια αποφαση που να ¨χανει¨ ο ασφαλισμενος.

Σορρυ για την ελλειψη τονων καθως γραφω απο την παραλια ΗΟΒΟ καπου στην μαγευτικη Καλαματα
ΜΑΝΑΜ.

God
15-06-13, 14:20
Συγγνώμη βρε παιδιά που θα συνεχίσω κι εγώ να χαλάω το θέμα …. Αλλά ή κάτι έχω χάσει ή τον φίλο τον δουλεύουν ….
Έκατσα και διάβασα όλο το θέμα και τρελάθηκα ….
Τον αδελφό μου τον έχουν τρακάρει 3 φορές ευτυχώς ελαφρά και πάντα έφταιγαν οι άλλοι …. Αλλά και στις 3 περιπτώσεις αποζημιώθηκε κανονικά με original ανταλλακτικά και κανείς δεν του είπε να βάλει μεταχειρισμένα ή imitation … το μόνο που του αφαίρεσαν από το συνολικό κόστος της κάθε ζημιάς ήταν ένα 10% αν θυμάμαι καλά λόγο παλαιότητας ….
Πρώτη περίπτωση κόστος 700 ευρώ
Δεύτερη περίπτωση κόστος 500 ευρώ
Τρίτη περίπτωση κόστος 500 ευρώ
Αυτά από εμένα δεν καταλαβαίνω τι γίνεται τώρα έχει αλλάξει ο νόμος ……;

Όχι, αυτό ισχύει. Απλά όσο πέφτει η αξία του οχήματος και μεγαλώνει η ηλικία του, τόσο μεγαλύτερο το ποσοστό. Δηλαδή σε αυτοκίνητο 25 ετών με αξία 500€ ολόκληρο, δεν είναι 10% επί των γνήσιων ανταλλακτικών καινούργιων.

Αυτό που λέει ο Dimpas είναι πως οι ασφαλιστικές υπολογίζουν γελοία ποσά για παλιά αυτοκίνητα αλλά και για αυτοκίνητα διαφορετικής κατάστασης, που ισχύει και είναι άδικο, αλλά έτσι είναι. Επίσης λέει πως είναι άδικο να πληρώνει ασφάλεια βάσει του κυβισμού, και ηθικά είναι άδικο, αλλά νομικά έτσι είναι. Τέλος λέει πως του έκαναν 550€ μείωση για ανταλλακτικά, επειδή όμως τα έβαλε καινούργια και γνήσια σε αυτοκίνητο πολλών ετών, πράγμα που επίσης ισχύει. Απλά η διαφωνία μας είναι πως αν πήγαινε δικαστικά θα τα έπαιρνε, που εγώ πιστεύω πως απλά θα έχανε πολύ χρόνο και πολύ περισσότερο χρήμα, αν βρισκόταν κανείς δικηγόρος αρκετά λαμόγιο ώστε να του φάει τα λεφτά γνωρίζοντας πως είναι χαμένη υπόθεση.


Τις μερες αυτες βρισκομαι σε συνεχεις διακοπες στην μαγευτικη Καλαματα...
... Και δεν εχω προσβαση ουτε στην εξαδελφη (δικηγορος) ουτε στην ARAG.
Ομως μπορω να προωθησω την συζητηση μας στο αρμοδιο τμημα τους για να εχουμε μια χονδρικη εκτιμηση.
Οποτε κοψτο το θεμα κανε το ξεχωριστο με τιτλο πχ ¨αξια οχηματος και ασφαλιστικες¨ για να τους το στειλω.Αν εσυ εισαι νομικος( εχεις σχεση με τον τομεα τις δικαιοσυνης) μπορεις να μας υποδειξεις μια αποφαση που να ¨χανει¨ ο ασφαλισμενος.

Σορρυ για την ελλειψη τονων καθως γραφω απο την παραλια ΗΟΒΟ καπου στην μαγευτικη Καλαματα
ΜΑΝΑΜ.

Δεν παίζει το "χονδρική εκτίμηση" στον χώρο της νομικής. Και σιγά μην κάτσουν δικηγόροι άνθρωποι να διαβάζουν σελίδες επί σελίδων στο internet! Νομικός δεν είμαι αλλά ασχολούμαι πολύ με την νομοθεσία σε άλλο τομέα και συνεπώς μπορώ πολύ εύκολα να αντιληφθώ τα όρια των νόμων που διαβάζω. Σου είπα σε κάθε περίπτωση το τι μπορεί να συμβεί. Καλό να σκέφτεσαι πως δεν πρέπει "να σκύβεις" αλλά από την στιγμή που η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη και έχεις υπογράψει συγκεκριμένο συμβόλαιο θα πρέπει να αντιλαμβάνεσαι και που "σε παίρνει", γιατί αλλιώς θα βρεθεί πολλάκις ζημιωμένος παρά δικαιωμένος. Όπως σου είπα, αν πας δικαστικά να αποδείξεις πως δικαιούσαι μεγαλύτερη αποζημίωση από αυτή που ορίζει η ασφαλιστική εντός των ορίων του συμβολαίου της και ειδικά αν ισχυριστείς πως το δικό σου όχημα έχει μεγαλύτερη εμπορική αξία από οποιοδήποτε άλλο του ίδιου μοντέλου και χρονολογίας, θα φας μία πόρτα ίσα με τις πύλες του παραδείσου και θα πληρώνεις από την τσέπη σου και δικηγόρους, δικαστικά έξοδα, αποζημιώσεις, κτλ, πάντα για τους λόγους τους οποίους σου υπέδειξα.

Στην δική σου συγκεκριμένα περίπτωση, που έχασες 550€, αν πήγαινες δικαστικά θα έχανες 100% γιατί έβαλες καινούργια ανταλλακτικά σε παλαιό όχημα, συνεπώς αυτομάτως η ασφαλιστική δικαιούται να κάνει την ανάλογη μείωση όπως ακριβώς αναγράφει το συμβόλαιο ασφάλισής σου, ενώ θα πλήρωνες και από την τσέπη σου κατ'ελάχιστο τα δικαστικά έξοδα και τους δικηγόρους (και της ασφαλιστικής, όχι μόνο τον δικό σου). Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να σε δικαίωνε δικαστήριο σε τέτοια περίπτωση. Επίσης δεν υπάρχει αυτό που λες "αν έχει θείο, φίλο, κτλ και δεν έχει μεγάλα έξοδα, ας πάει δικαστικώς". Έτσι και πας δικαστικώς και χάσεις, θα πληρώσεις πολύ περισσότερα από τον δικό σου δικηγόρο και μόνο. Μόνο τα δικαστικά έξοδα και τα έξοδα παράστασης των δικηγόρων που θα υποχρεωθείς να πληρώσεις είναι περισσότερα από το 99% των αποζημιώσεων. Γι'αυτό, πρόσεχε που "περπατάς όρθιος" γιατί μπορεί να βρεις σε κανένα συνάζι!

Άσε τώρα τα νομικά και καλά να περνάς!

Dimpas
15-06-13, 15:10
ευχριστω για το σπλιτ.... Καπου υπαρχει και ενα ποστ μου με ¨χαρακτηριστικη¨ φωτο...
Απλα αγνοησε το!

Καποτε χτυπησα σε ενα συναζι....τωρα φορα καθε χρονο τετοιο καιρο το κρανος μου.
Δεν ξερω εσυ πως αισθανεσαι αλλα εγω με ξεχωριστη νομικη προστασια αισθανομαι να φοραω οχι μονο κρανος αλλα πανοπλια...

( θα ανεβαζα και μια ομορφη ζωντανη φωτο απο εδω τωρα αλλα θα χαλαγαμε και το νημα αλλα και το κεφαλι μου απο καμια....τσαντια της γυναικας!!!)

Αν σε βγαλει ο δρομος στην Καλαματα μεσα στον Ιουνι θα χαρω νατα πουμε και απο κοντα!

Dimpas
13-07-13, 23:09
Επανέρχομαι μετά από καιρό καθώς το είχα αμελήσει το θέμα ... ¨Επρεπε να μετακομίσω και να φτιάξω το Kadett που έβαζε λίγο νεράκι....

Πάμε στο λίνκ

http://library.techlink.gr/4t/article-main.asp?mag=1&issue=304&article=8094

Μπορεί κάποιος να το διαβάσει ΟΛΟ .

Μπορεί κάποιος να ρωτήσει και όποιον δικηγόρο θέλει !
Εγώ ανανέωσα το συμβόλαιό μου σε γνωστή δικηγορική φίρμα και με την αφορμή άνοιξα και την κουβέντα μας !
Το αποτέλεσμα είναι αυτό που αναφέρεται και μέσα στο άρθρο :

ε) Όσο παλαιό και να είναι το αυτοκίνητό σας, σας επιδικάζεται ολόκληρη η δαπάνη
επισκευής του ακόμη και με καινούργια ανταλλακτικά, αλλά και ποσοστό μείωσης της αξίας
του (αν υπάρχει τέτοια), το οποίο βέβαια είναι μεγαλύτερο, αν έχετε τοποθετήσει στο
αυτοκίνητό σας μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.

Οπότε όσο παλιό όσο καινούργιο είναι το αυτοκίνητό σας , όταν είσαστε σε θέση ΙΣΧΥΩΣ δηλαδή δεν φέρετε καμοία ευθύνη, έχετε τα λεφτά να το φτιάξετε ή άλλο αμάξι και δεν σας κουράζει η δικαστική οδός εγώ σας συμβουλεύω να πάτε δικαστικά !