PDA

Επιστροφή στο Forum : Γερμανία


tsilis
24-06-13, 00:48
Δράττομαι της ευκαιρίας να πω πως η Γερμανία είναι μια έξοχη χώρα με ευμεγέθη πολιτισμό και τέτοια προσφορά στην παγκόσμια κουλτούρα που την κάνει μια από τις ελαχιστότατες κοιτίδες του πολιτιστικού γίγνεσθαι. Αν προσπαθήσουμε να προσπεράσουμε για λίγο το γεγονός της κοινωνικοπολιτικής κηλίδωσής της εξαιτίας του εθνικοσοσιαλισμού και της εν γένει νοοτροπίας της ως εραστής της επιβολής της ευρωπαικής διαίρεσης, βρισκόμαστε μπροστά σε έναν πολιτισμικό κολοσσό επιστήμης και τέχνης που αμφιβάλλω αν όμοιός της υπάρχει τα τελευταία 400 χρόνια στη γη. Όποιοδήποτε ταξίδι στη Γερμανία για οποιοδήποτε λόγο αποτελεί σοβαρότατη εμπειρία.

Είμαι φιλογερμανός καθώς και μπεμβεδόφιλος αλλά αυτό δεν έχει να κάνει. Τώρα μιλάω σοβαρά...

Yπερβαλεις νομιζω...
Αυτα που ζητας να ξεχασθουν αποτελουν εγγενη και αναποσπαστα στοιχεια ενος λαου αντιφατικου στη φυση του.Και γραφω αντιφατικου,καθως απο τη μια ειχαν ανεκαθεν αναπτυγμενο το μιλιταριστικο πνευμα,απο την αλλη ανεπτυξαν στην τελειοτερη μορφη του το λεγομενο ρομαντικο πνευμα,που αποτελει και τη μεγαλυτερη συμβολη τους στην εως τωρα πολιτιστικη διαδρομη της δυτικης Ευρωπης.
Απο εκει και περα,δεν πρεπει να μειωνεις την πολιτιστικη κληρονομια της Ιταλιας (μακραν σε σχεση με τους Γοτθους), τη συμβολη της Γαλλιας στο διαφωτισμο και αυτο που αποτελει τις θεμελιωδεις αξιες των δυτικων συγχρονων πολιτευματων (απει ρως ουσιαστικοτερη συμβολη εναντι των Γοτθων),τη βιομηχανικη επανασταση στην Αγγλια (μαζι με Γοτθους και ΗΠΑμερικανους), την επιστημονικη συμβολη της Αυστρουγγαριας και αλλων πολλων

Να σου σημειωσω οτι μετεκπαιδευτηκα και εζησα πλεον του ετους στη Γερμανια,και μαλιστα στην πολη με το αρχαιοτερο Παν/μιο της χωρας,εχω φιλους Γερμανους,τους σεβομαι σαν χωρα,αλλα νομιζω οτι υπερβαλεις

stelmaniac
24-06-13, 22:34
Γνώμη σου...
Δε γνωρίζω τι σπούδασες αλλά χρειάζεσαι αρκετό διάβασμα ακόμα.

Το σχόλιό μου ήταν παρένθεση. Μη χαλάμε το θρεντ με off....

tsilis
24-06-13, 23:26
Σαφως χρειαζομαι διαβασμα,συνεχεια...

Εσυ προφανως την τελειωσες την υλη και κατεληξες στη Γερμανια,ε?

...,κανουμε και hijacking ξενο και καλο θεμα,οποτε αστο καλυτερα,οντως