PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργος ήχος από Ζ4


iparout
03-07-13, 07:55
Χαίρετε.

Εδώ και 2 μέρες παρατηρώ έναν αρκετά περίεργο ήχο από την SDrive23i που έχω.
Συγκεκριμένα, κατά την οδήγηση ακούγεται ένας ήχος (φλαπ-φλαπ-φλαπ) σαν να πηγαίνω με κλαταρισμένο λάστιχο (δεν ισχύει βέβαια κατι τέτοιο γιατί έχω runflat και δεν έχει ανάψει ένδειξη για απώλεια πίεσης) ή σαν να έχει κολλήσει κάτι πάνω σε κάποιο λάστιχο. Ένας ήχος δηλαδή που γίνεται πιο γρήγορος όταν αυξάνεται η ταχύτητα του αυτοκινήτου και πιο αργός όταν μειώνεται.

Το περίεργο είναι ότι συμβαίνει μεταξύ 30 και 60 km/h. Ούτε παραπάνω, ούτε παρακάτω,

Τι μπορεί να είναι άραγε ?

kefalismos
03-07-13, 17:11
Πηγενε να σηκώσεις το αμάξι στο ανηψωτικό και δες από κατω τι γίνεται στα πλαστικά και στους θόλους . Είχα κ γω ένα τέτοιο θέμα , σε μη bmw αμάξι , το σήκωσα , ότι προεξήχε το στράβωσα το επιασα απο όπου μπορούσα και μετά όλα καλά . Εμένα μου το έκανε από 90 και μετά . Τελικά δε κατάλαβα τι ήταν πάντως κάτι από αυτα που στραβωσα ήταν .

iparout
03-07-13, 18:06
Πηγενε να σηκώσεις το αμάξι στο ανηψωτικό και δες από κατω τι γίνεται στα πλαστικά και στους θόλους . Είχα κ γω ένα τέτοιο θέμα , σε μη bmw αμάξι , το σήκωσα , ότι προεξήχε το στράβωσα το επιασα απο όπου μπορούσα και μετά όλα καλά . Εμένα μου το έκανε από 90 και μετά . Τελικά δε κατάλαβα τι ήταν πάντως κάτι από αυτα που στραβωσα ήταν .

Μάλιστα...

Άντε να βρεις ανυψωτικό !! Με βλέπω να το πηγαίνω συνεργείο...

kefalismos
03-07-13, 20:15
Εννοείται συνεργείο ... Που αλλού . Να πάρεις και μια 2η γνώμη από το πιο εμπειρο ματι του μαστορα σου .