PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή ασφάλισης αυτοκινήτου


Dim77
11-07-13, 08:25
Επειδή έψαξα κάτι αντίστοιχο αλλά δεν βρήκα, θέλω να ρωτήσω όποιον τυχόν ξέρει.

Είχα ασφαλισμένο το αυτοκίνητο μου, για 12μήνες, από 25/01/2013 εώς 25/01/2014.

Όταν ολοκληρώθηκε η μεταβίβαση στον νέο ιδοκτήτη, διέκοψα την ασφάλιση (περίπου τέλος Μαϊου αν θυμάμαι καλά - δεν είχε ολοκληρωθεί ούτε το μισό διάστημα).

Γνώριζα (?) ότι το υπόλοιπο που αντιστοιχεί, επιστρέφεται.
Η ασφαλίστρια μου, μου ανέφερε κάτι για ''μη επιστροφή των δεδουλευμένων''....:icon_toil

Τι ακριβώς ισχύει, για να ξέρω και να δώ αν πρέπει να κάνουμε μια επιπλέον συζήτηση :chair: με την ασφαλίστρια μου....

Nick_compact
11-07-13, 08:39
Δημήτρη εγώ ξέρω ότι επιστρέφεται αναλογικά το ποσό.
Έδωσες το coupe;

Dim77
11-07-13, 09:00
Ναι Νίκο, το έδωσα με ΠΟΛΥ βαριά καρδιά.

sakis4paok
11-07-13, 09:37
Δημήτρη εγώ ξέρω ότι επιστρέφεται αναλογικά το ποσό.
Έδωσες το coupe;Και εγω αυτο γνωριζω.

Nick_compact
11-07-13, 09:38
Έχω πάρει επιστροφή από την ασφάλεια, δεν ξέρω όμως αν έχει αλλάξει κάτι. (δε νομίζω)

Dim77
11-07-13, 09:58
Εγώ τι να πώ στην ασφαλίστρια? :nixweiss:

Με κοροϊδεύει?

rapid_fast
11-07-13, 10:56
Το υπόλοιπο του ποσού το έχω μεταφέρει 2 φορές σε επόμενο αυτοκίνητο,
το οποίο το συνέχισα με την ίδια ασφαλιστική. Και μάλιστα την τελευταία φορά,
έκανα διακοπή Νοέμβριο, και ξεκίνησα την ασφάλεια στο επόμενο αυτοκίνητο Ιούλιο.
Εχασα τα έξοδα συμβολαίου κάθε φορά, ήταν ένα ποσο 20 ευρώ στα 600, άλλα το
αναλογικό ποσό που προέκυπτε μετά την αφαίρεση αυτή μου δόθηκε στο 100%
Οχι όμως στο χέρι, αλλά στο επόμενο συμβόλαιο...

Dim77
11-07-13, 11:04
Επειδή εγώ ένα μήνα μετά (από τη διακοπή της ασφάλισης του BMW) πλήρωσα κανονικά (σαν ηλίθιος αφού περίμενα την επιστροφή) τις ασφάλειες για τα άλλα 3 αυτοκίνητα, τι να ζητήσω τώρα?
Να μου συμψηφίσουν τα επόμενα (τον άλλο Ιούνιο)?

:nixweiss:

sakkunen
11-07-13, 14:16
Δημήτρη δε παίζει αυτό. Σου τα επιστρέφουν ή τα πιστώνουν σε επόμενη ανανέωση.
Ξεκίνησες να ψάχνεις κιτάκια υπερτροφοδότησης για τζαπαν καρς ?:pth:

God
11-07-13, 14:32
Το ποσό επιστρέφεται αναλογικά από την ημερομηνία διακοπής και μετά, το γράφει και το συμβόλαιο πάντα. Πριν 10 ημέρες το κάναμε σε αυτοκίνητο που πουλήθηκε από φίλο και με ασφάλεια Levins (όσα ξέρετε γι'αυτή, ξέρω) και σε μία εβδομάδα του έστειλαν επιταγή στο σπίτι.

Δεν υπάρχουν "δεδουλευμένα" σε ΚΑΝΕΝΑ συμβόλαιο τέτοιου τύπου, μην τρελαθούμε! Να σου βάψουν το σπίτι τους έβαλες; Αν το πεις σε κανένα δικηγόρο, θα λιώσει στα γέλια!

bimmerm
11-07-13, 14:35
http://www.troxodromio.gr/info.php?cid=49

βρηκα αυτο δημητρη,αν και δεν λεει τιποτα διαφορετικο αποτι ξερεις-σου εχουν πει...

σορυ που λοξευω λιγο το τοπικ σου αλλα μιας και ειμαστε στις ασφαλειες και το δικο σου θεμα μαλλον απαντηθηκε ηθελα να ρωτησω...

ειναι η πρωτη φορα που κανω ονλαιν ασφαλεια...και το συμβολαιο εκτυπωνεται απο εμενα...αυτο ειναι και το νοημα της ονλαιν ασφαλειας...σε περιπτωση ελεγχου ομως (αν και ποτε,1 φορα μου ετυχε στα 20 τοσο χρονια) ειναι πιθανο να να μην δεχτουν σαν επισημο εγγραφο την εγχρωμη εκτυπωση απο υπολογιστη και να μου την πουν?

God
11-07-13, 14:50
http://www.troxodromio.gr/info.php?cid=49

βρηκα αυτο δημητρη,αν και δεν λεει τιποτα διαφορετικο αποτι ξερεις-σου εχουν πει...

σορυ που λοξευω λιγο το τοπικ σου αλλα μιας και ειμαστε στις ασφαλειες και το δικο σου θεμα μαλλον απαντηθηκε ηθελα να ρωτησω...

ειναι η πρωτη φορα που κανω ονλαιν ασφαλεια...και το συμβολαιο εκτυπωνεται απο εμενα...αυτο ειναι και το νοημα της ονλαιν ασφαλειας...σε περιπτωση ελεγχου ομως (αν και ποτε,1 φορα μου ετυχε στα 20 τοσο χρονια) ειναι πιθανο να να μην δεχτουν σαν επισημο εγγραφο την εγχρωμη εκτυπωση απο υπολογιστη και να μου την πουν?

Όχι, το ελέγχουν με το κέντρο αμέσως αν θέλουν τα όργανα (και θα το κάνουν, μαζί με την άδεια και την ταυτότητά σου). Έτσι κι αλλιώς, το επίσημο έγγραφο κι αυτό ένα εκτυπωμένο χαρτί είναι.

bimmerm
11-07-13, 15:11
σευχαριστω για την απαντηση σου...

ναι δικιο εχεις και το επισημο ειναι ενα χαρτι εκτυπωμενο αλλα με σφραγιδα ''φρεσκια'' οχι εκτυπωμενη..και να πω γιατι ρωτησα...εχω αδεια κυκλοφοριας ενα προχειρο χαρτι εκτυπωμενο με σφραγιδα ''φρεσκια''.δεν ειχαν τοτε οταν την εβγαλα πρασινο χαρτι στο κρατος και μου εδωσαν αυτο για χρηση.τωρα βεβαια ηρθε χαρτι και θα παω να την αλλαξω...
ομως σε εναν ελεγχο που μου ετυχε ενας της υπηρεσιας που μαλλον ηθελε να δειξει υπερβαλλοντα ζηλο η' κατι αλλο, μου εκανε παρατηρηση οτι δεν θα αναγνωριζε σαν επισημο εγγραφο γιατι ηταν εκτυπωση.!!!

και του ειπα οτι εγω το πηρα απο το κρατος με το οποιο συνεργαζεστε,πως μπορει το ενα κρατος να μην αναγνωριζει το αλλο?αν θες να γραψεις καποιον γραψε το υπουργειο μεταφορων που δινει τετοια χαρτια,εγω τι φταιω?

γιαυτο εκανα την συγκριση και με το ασφαλιστηριο γιατι ποτε δεν ξερεις ποιος θα σου τυχει...δεν γνωριζουν οτι η μιση ελλαδα ειναι ονλαιν και ειναι νομιμο?...

God
11-07-13, 18:28
δεν γνωριζουν οτι η μιση ελλαδα ειναι ονλαιν και ειναι νομιμο?...

Φυσικά και το γνωρίζουν. Μόλις φτάσει το 75%, θα φορολογήσουν και το internet. :icon_toil:pth:

Δεν μπορεί κανείς να σου πει σε έλεγχο πως έχεις το αντίγραφο της αδείας και όχι την άδεια. Το αντίγραφο έχει την ίδια ακριβώς νομική ισχύ μέσα στα πλαίσια του κράτους (στο εξωτερικό δεν αναγνωρίζεται). Αν σε γράψει κανείς και έχεις το αντίγραφο στο χέρι, του τραβάς και μία ωραιότατη καταγγελία στην υπηρεσία του και του κόβεται ο βήχας. Η κλήση εννοείται πως θα σβηστεί εντός δευτερολέπτων. Με το αντίγραφο είμαι πάνω από 1 χρόνο τώρα και με έχουν σταματήσει σε τουλάχιστον 20 ελέγχους. Μόνο μία φορά, που μου ξεσκόνισαν το αυτοκίνητο (προφανώς κάτι έψαχναν), ένας είπε "μας συγχωρείτε λίγο για την καθηστέρηση, να το ελένξουμε" και, μετά από 2 λεπτά, "ορίστε, καληνύχτα σας".

DiMiTrIs_
11-07-13, 23:15
στο επιστρεφουν το ποσο

Dim77
08-08-13, 12:41
Ξεχάστηκα. Update λοιπόν.

Μετά από τις απαντήσεις εδώ μέσα, απαίτησα την επιστροφή των χρημάτων μέσω της ασφαλίστριας.

Λίγες μέρες μετά μου εστάλη η επιστολή και επικοινώνησα τηλεφωνικά με την εταιρεία και μου επέστρεψαν τα χρήματα με εισπράκτορα. (κανονικά όσο αναλογούσε από το υπόλοιπο).

Dimpas
08-08-13, 13:49
Αγαπητέ είδες πως πρέπει να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ για να βρείς το δίκιο σου, αυτά που ορίζει ο νόμος από τις ασφαλιστικές εταιρίες ???

Fanatic
12-08-13, 13:34
Ρε τα καθικια...αν ηταν καμια κοπελιτσα η κανενας που δεν το εψαχνε θα τα τσεπωναν...

Δημητρη τωρα No BMW???

bmw5argolida
18-08-13, 18:33
μου ετυχε ακριβως το ιδιο με την διαφορα οτι το παλιο φορτηγακι δωθηκε ως ανταλλαγη και το αυτοκινητο βρισκεται στην εκθεση προς πωληση, χωρις να εχει γινει μεταβιβαση ή καταθεση των πινακίδων-η οποια θα γινει αν δεν πουληθει αμεσα το αμαξι. Εντουτοις παρα την απαιτηση μου για επιστροφη χρηματων για το υπολοιπο χρονικο διαστημα μια ασφαλιστρια μου ειπε πως δεν γινεται παροτι αρχικα συμπληρωσα μια αιτηση που της την εδωσα επικυρωμενη να την αποστειλει στην ασφαλιστικη. Ενας αλλος ασφαλιστης μου ειπε οτι κανονικα γινεται και να μιλησω ο ιδιος με την ασφαλιστικη (ERGO). Τι μου προτεινετε να κανω;

God
18-08-13, 18:38
μου ετυχε ακριβως το ιδιο με την διαφορα οτι το παλιο φορτηγακι δωθηκε ως ανταλλαγη και το αυτοκινητο βρισκεται στην εκθεση προς πωληση, χωρις να εχει γινει μεταβιβαση ή καταθεση των πινακίδων-η οποια θα γινει αν δεν πουληθει αμεσα το αμαξι. Εντουτοις παρα την απαιτηση μου για επιστροφη χρηματων για το υπολοιπο χρονικο διαστημα μια ασφαλιστρια μου ειπε πως δεν γινεται παροτι αρχικα συμπληρωσα μια αιτηση που της την εδωσα επικυρωμενη να την αποστειλει στην ασφαλιστικη. Ενας αλλος ασφαλιστης μου ειπε οτι κανονικα γινεται και να μιλησω ο ιδιος με την ασφαλιστικη (ERGO). Τι μου προτεινετε να κανω;

Έχει δεν έχει γίνει μεταβίβαση, επικοινωνείς με την ασφαλιστική και ζητάς διακοπή του συμβολαίου και επιστροφή του ποσού που σου αναλογεί. Μόνο να διευκρινήσεις να σου επιστραφεί σε εσένα, διότι ειδάλλως θα επιστραφεί στον πράκτορα (ασφαλιστή σου). Δεν έχει σημασία αν το μεταβίβασες το αυτοκίνητο ή όχι, μπορεί εσύ να θέλεις να το ασφαλίσεις αλλού, δεν μπορούν σε καμία περίπτωση και με κανένα τρόπο να σε εξαναγκάσουν να μείνεις. Το συμβόλαιο αναγράφει ξεκάθαρα πως το ποσό επιστρέφεται αναλογικά από την ημερομηνία διακοπής και ως την λήξη του συμβολαίου.

Μόνο να ξέρεις πως για όσο το αυτοκίνητο είναι στο όνομά σου, αν διακόψεις την ασφάλεια και γίνει το παραμικρό, θα έχεις μπλεξίματα. Ακόμα κι αν φύγει ένας από τον δρόμο κι πέσει μέσα στην έκθεση και πάνω στο αυτοκίνητό σου, εσύ θα πληρώσεις την νύφη! Κι εννοείται πως φθορές, κλοπές κτλ δεν αποζημιώνονται.

bimmerm
11-11-13, 08:55
ο επιπλεον μηνας που ειχαμε στην διαθεση μας μετα την ληξη του συμβολαιου ασφαλισης καταργειται πλεον.

bimmerm
15-11-13, 11:52
με καλεσαν απο την μαμα για να με ενημερωσουν για ενα νεο ορο που θελουν να προωθησουν στην ασφαλεια αυτοκινητου σε συνεργασια με την αλιανζ μεσα απο τις αντιπροσωπειες...

θελουν να αλλαξουν την αξια αυτοκινητου σε περιπτωση ολικης κλοπης απο την τρεχουσα στην αρχικη τιμη αγορας..και φυσικα σου δινουν την δυνατοτητα να απαντησεις μεσα απο το γνωστο ερηματολογιο,οπως αυτο οταν επισκεπτεσαι το σερβις τους..δλδ. αν μου αρεσε η ιδεα ,πολυ-αρκετα-καθολου και μετα με ρωτησαν ποσα χρηματα θα δαπανουσα γιαυτην την νεα προσφορα,αν θα ημουν διατεθιμενος να πληρωσω παραπανω χρηματα-τα ιδια-λιγοτερα στο συμβολαιο που ηδη εχω..