PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί κουκούλας και καλώς σας βρήκα!


Taxoula
16-07-13, 20:24
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!!Κάτοχος κι εγώ μιας BMW Z3 από το 2009.Θέλω τη βοήθεια σας.Χρειάζεται αντικατάσταση όλο το πλαστικό τζάμι στο αμάξι μου καθώς έχει ξηλωθεί μαζί με το φερμουάρ.Πήρα μία προσφορά από Αμφιθέας,430 ευρώ (όχι μαμίσιο αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα,αρκεί να είναι καλό) αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αυτό το θέμα δεν μπορώ να κάνω εκτίμηση.Σίγουρα θα ήθελα κάτι πιο οικονομικό,χωρίς όμως να μπλέκω με ebay.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ πολύ πολύ!

paganis
16-07-13, 21:43
καλωσηρθες.
η τιμη που αναφερεις..ακουγεται τσουχτερη, ειδικα για μη γνησιο τζαμι.
ευτυχως δεν εχω χρειαστει να αλλαξω το πισω τζαμι...οποτε δεν μπορω να σε κατατοπισω πληρως..
ομως υπαρχουν μελη ..που το εχουν κανει...και θα σε κατατοπισουν σχετικα. υπομονη λοιπον και θα παρεις τις απαντησεις σου.

bmwdakias85
17-07-13, 06:21
Καλημέρα καλός ηρθες

Taxoula
17-07-13, 08:38
Ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα!Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πραγματικά θα μ'έβγαζε από μία δύσκολη θέση :-(

petroscf
17-07-13, 10:20
Καλως ήρθες, και από εμένα.
Εγώ δεν έχω εμπειρία από Ζ3.
Έχω όμως μια πολύ καλή σύσταση για επισκευή κουκούλας κάμπριο, δεν ξέρω αν το διαφανές πλαστικό που μπορεί να σου βάλει θα είναι το γνήσιο, έχω όμως εμπιστοσύνη στη δουλειά του και τα υλικά που χρησιμοποιεί, και στην εμπειρία του. Α, και στις τιμές του...
Αν σε ενδιαφέρει, να σου στείλω με pm τα στοιχεία του...

gupakos
17-07-13, 22:41
Υπερβολική τιμή (τουλάχιστον!)...το έχω αλλάξει και εγώ.
Το αγόρασα από εδώ:

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Convertible-Cabriolet-Hood-Rear-Window-Zipper-NEW-Top-Quality-/140680113935?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item20c1302f0f

Και ο μηχανικός μου το έβαλε με 50 ευρώ (κατ' εκτίμηση, γιατί ήταν πακέτο-τιμή με άλλα).

Σύνολο δηλαδή ~150 ευρώ και αποτέλεσμα ικανοποιητικό. Tip: μην το βάλεις μόνος σου - πολύ πακέτο, και δεν αξίζει με τίποτα.

Taxoula
17-07-13, 22:54
Ευχαριστώ πολύ!!

zografias
18-07-13, 15:43
Καλώς ήρθες!!!
Κάπου στην Αμφιθέας άλλαξα κι εγώ πριν κανένα 6μηνο... 350€ Ήταν νομίζω! Θυμάσαι όνομα μαγαζιού?
Αρχικά... Επειδή έχεις την εργοστασιακή κουκούλα, βάλε και το εργοστασιακό τζάμι να είναι όπως πρέπει.... (Από eBay αγορά, γιατί αν πας στην αντιπροσωπεία καλά κρασιά....)
Το μη εργοστασιακό που έβαλα εγώ (είναι αλλαγμένη και η κουκούλα μου) δείχνει κι αυτό καλής ποιότητας...

leonidaskal
02-08-13, 12:59
πολυ πολυ πολυ ακριβα σου ζητα ο τεχνικος σου φιλε
ενα τζαμι εχει το πολυ ενα κατοσταρικο (100 ευρω).τα υπολοιπα τι ειναι??????
οταν αλλαξα το δικο μου το πηρα απο e-bay και ολα καλα.
την αλλαγη και την επισκευη του φερμουαρ την κανεις και μονος σου αν πιανουν τα χερια σου.
αν παλι οχι, οτιδηποτε πανω απο αλλα 100 ευρω για εργασια ειναι καθαρη ληστεια
να σαι καλα και καλως ηρθες

zografias
03-08-13, 00:14
Η ασφάλεια πλήρωνε....