PDA

Επιστροφή στο Forum : αλαγη απο E39 σε E60


giannisARIS
24-07-13, 10:18
καλησπερα στο φορουμ...ηρθε ο καιρος μετα απο 3 χρονια με την 520ι Ε39 να γινει η αλαγη σε 520ι Ε60...θα ηθελα απο κατοχους αλλα και γνωστες του συγκεκριμενου μοντελου να μου πουν την γνωμη τους και τι πρεπει να προσεξω πριν την αγορα...επισης το αυτοκινητο θα κυκλοφορει με Γερμανικες πινακιδες οποτε δεν με απασχολουν φοροι,τεκμηρια κτλ.και μια συγκεκριμενη ερωτηση...αμα εχει μεγαλη διαφορα η 520 με την 525 γιατι στα χαρτια τα 20 αλογα παραπανω δεν με πειθουν απο μονα τους για να ξηλοθω 1000 με 2000 παραπανω.
Ευχαριστω.

kefalismos
24-07-13, 11:36
Για ποιο 520 μιλάμε ? 6κύλινδρο ή 4κύλινδρο ?

Όπως και να χει , από τη στιγμή που θέλεις να κρατήσεις τη διαφορά τιμής στην τσέπη σου , πάνε για το 520 , μιας και είχες και 520 και ήσουν ήδη ευχαριστημένος. Θα είναι και ένα 5% πιο γρήγορο από το προηγούμενο μοντέλο , οπότε μια χαρά , παίρνεις και το κάτι τις σου .

BMW Power
24-07-13, 11:58
Το Ε39 είναι το καλύτερο αυτοκίνητο που έφτιαξε ποτέ η BMW.

Αν δεν σε ενοχλεί το γεγονός ότι θα πάς σε ένα σαφώς υποδεέστερο ποιοτικά αυτοκίνητο, κάνε την αλλαγή.
Αλλά μόνο με 6 κύλινδρο.

giannisARIS
24-07-13, 12:06
για 4κυλινδρο ουτε για πλακα....απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενα καινουριο μοντελο να ειναι υποδεεστερο σε σχεση με το πιο παλιο.....

BMW Power
24-07-13, 12:23
υποδεέστερο ποιοτικά

θα το καταλάβεις όταν το πάρεις

Driver M
24-07-13, 14:22
για 4κυλινδρο ουτε για πλακα....απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενα καινουριο μοντελο να ειναι υποδεεστερο σε σχεση με το πιο παλιο.....
Ναι, το εσωτερικό του Ε60 δεν είναι και το ποιοτικότερο που έχει βγάλει η Bmw.
Aλλά εκτός από αυτό, δεν νομίζω ότι συγκρίνονται σε τίποτα τα 2 αμάξια.
Η Ε60 είναι εμφανισιακά πολύ πιο σύγχρονη κι ακόμα και σήμερα φαντάζει ιδιαίτερα hi tech, ενώ και σε οδικά χαρακτηριστικά είναι κορυφαία.
Όντως η Ε39 για την εποχή της ήταν κορυφαία, αλλά πλέον τα δείχνει τα χρόνια της, οπότε η μετάβαση που θες να κάνεις αξίζει τον κόπο.

mike21
24-07-13, 16:58
Το Ε39 είναι το καλύτερο αυτοκίνητο που έφτιαξε ποτέ η BMW.
Αν δεν σε ενοχλεί το γεγονός ότι θα πάς σε ένα σαφώς υποδεέστερο ποιοτικά αυτοκίνητο, κάνε την αλλαγή.
Αλλά μόνο με 6 κύλινδρο.

Μετά το Ε21,μήν ξεχνιώμαστε.

giannisARIS
23-07-17, 09:52
μετα από χρονια επιστρεφω για να μοιραστω τις εντυπώσεις ....καταρχήν από e39 520i εγινε αλλαγη σε e60 530i 258ps....οι διαφορες τεράστιες και θετικες αλλα είχαμε και μερικα αρνητικα....πολύ θετικο ότι με ελαχιστη παραπανω καταναλωση εχω τεραστια διαφορα σε ιππους ....το καταλαβαίνεις αμεσως από το πρωτο χάιδεμα του γκαζιού...πολύ γρηγορο και αμεση αποκρηση του γκαζιού....και με 150 να πηγαίνεις πατας γκαζι και χανεσαι...τρομερος κινητήρας καμια σχεση με τον 520.πολυ καλυτερα φρενα επισης...αρνητικο σε σχεση με το e39 η ποιοτητα των υλικων κατασκευης στο εσωτερικο ακομα και στον χωρο αποσκευών....επισης ιδια μικροπροβλήματα και στα 2 αμαξια.πχ καταναλωση και διαροη λαδιων σχεδόν από ολες τις φλαντζες.επισης το κλειδι δεν πιανει από αποσταση μεγαλυτερη των 3 μετρων.επισης ένα αρνητικο ο θορυβώδεις ανεμιστήρας του αερα/κλιματιστικου....καταναλωση μεικτη με 70% πολη 11,7 λιτρα.

giannisARIS
23-07-17, 10:08
ξεχασα να αναφερω το 530i είναι αυτοματο...

stef
23-07-17, 12:14
N52 μοτέρ να υποθέσω μιας και ανέφερες 258 άλογα ε?

tsalin
23-07-17, 19:17
Μερικές παρατηρήσεις, μιας που στην οικογένεια υπήρξε ένα Ε39 520i, που αλλάχθηκε από ένα E60 525i. Και τα δύο leasing καινούρια που γύρισαν πίσω στην 5ετία.

- Καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι όταν μιλάμε για το Ε39 -που ναι ήταν ένα από τα καλύτερα BMW της ιστορίας- αναφερόμαστε αυτοκίνητα τουλάχιστον 13+ ετών. Αυτό από μόνο του λέει κάποια πράγματα για την καθημερινότητα που έχεις να λύσεις σήμερα. Ναι έχω ένα e46, που αισίως έκλεισε τα 18 έτη τον Φλεβάρη (παραγωγή 2/99) και ξέρω τι σημαίνει να μένεις από παράθυρο με καύσωνα :)...

- Το Ε39 στη βασική του έκδοση με τον εξακύλιδρο 520i, ποτέ δεν έβαλε φωτιά στον δρόμο. Φαντάζομαι βελτιώθηκε με τον 2.2, παρόλα αυτά η βασική του έκδοση ήταν ελαφρώς ταφικό μνημείο. Το εσωτερικό του επίσης ήταν εξαιρετικό για το 1999, για το σήμερα όμως νομίζω ότι είναι λιγάκι outdated... Αυτό το καραβίσιο τιμόνι σε συνδυασμό με το "κρυμμένο" μαμίσιο radio cd δεν χωνεύεται με τίποτα...

- Το Ε60 παρά τα όποια θέματα είχε με το εσωτερικό -σε εμάς έσπασε η πετούγια της πόρτας στα 2 χρόνια με λιγότερα από 25Κ km- ήταν σαφώς πιό σύγχρονο αυτοκίνητο. Εξαιρετική ποιότητα κύλισης -νομίζω καλύτερη από την Ε39- και γενικά πιό compact και όμορφο εσωτερικό -στην έκδοση που είχαμε, το sport Μ τιμόνι ήταν όλα τα λεφτά. Ο εξωτερικός σχεδιασμός -ακόμα και αν τον σιχαίνεσαι- είναι νεωτερικός ακόμα και για σήμερα, χώρια που σε σχέση με την επόμενη γενιά είναι σαφώς λιγότερο limo και περισσότερο sport όχημα.

- Οι κινητήρες από ότι θυμάμαι υπέστησαν κάποιες αλλαγές σχετικά νωρίς -αλλά ο 2.5i που φόραγε το "δικό μας" ήταν εξαιρετικός για τη χρήση που κάναμε. Θυμάμαι κάτι επαγγελματικά ταξίδια προς Βόρεια Ελλάδα, 4 άτομα business class. Φαντάζομαι ότι ο 3.0 που αναφέρει ο φίλος είναι ακόμα καλύτερος... Βλακεία τότε και τσιγκουνιά μιας που τότε οι διαφορές σε σχέση με το εισόδημα ήταν σχετικά μικρές... σήμερα ούτε λόγος!

Τα γράφω αυτά, γιατί καμιά φορά παρασυρόμαστε χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι η καθημερινότητα με ένα αυτοκίνητο 15+ ετών είναι πολύ πιο δύσκολη από ότι με ένα αυτοκίνητο επόμενης γενιάς που δεν έχει κλείσει 10ετία. Επίσης το κάθε τι πρέπει να συγκρίνεται με την εποχή του. Ναι το Ε39 ήταν εξαιρετικό το 1999 καινούριο, αλλά όσο και αν το σχήμα του είναι ακόμα και σήμερα απίστευτο, η σύγκριση με το Ε60 αν θέλεις ένα αυτοκίνητο για την καθημερινότητα σου (και όχι μία garage queen) είναι άδικη... και το Ε60 κερδίζει κατά κράτος...

giannisARIS
24-07-17, 23:30
δεν κανω συγκριση ετσι όπως το εννοεις....απλα καπιοι ισως θελουν μια γνωμη αν αξιζει τον κοπο να πας από ε39 σε ε60...αποψη μου είναι ότι αν δεν πας σε μεγαλυτερο μοτερ μενεις και στο ε39 πολύ ανετα...ακομα και σημερα κυκλοφορουν αρκετα προσεγμενα και τα βλέπεις και τα χεραισαι.

BMW Power
25-07-17, 10:21
Πολύ απλά αν τα δύο αυτοκίνητα φτιάχνονταν την ίδια εποχή με τα ίδια μοτέρ (αυτό γίνονταν για 2 χρόνια) το Ε39 θα ήταν η επιλογή, όχι το 60.

mixalhs
25-07-17, 11:10
Χωρις να θελω να γίνω κακός το μονο που θα θυμάμαι απο το Ε60 ειναι το V10 μοτέρ ολα τα αλλα......

tsalin
25-07-17, 11:17
Πολύ απλά αν τα δύο αυτοκίνητα φτιάχνονταν την ίδια εποχή με τα ίδια μοτέρ (αυτό γίνονταν για 2 χρόνια) το Ε39 θα ήταν η επιλογή, όχι το 60.

ΟΚ, όμως σκέψου ότι ακόμα και το 2003 η E39 ήταν 7 ετών σχέδιο (μιλώ συνολικά και όχι μόνο για το σχήμα). Διαχρονικό μεν, σούπερ εξελιγμένο για το 1996, όμως σχεδιασμένο σε διαφορετική εποχή, για διαφορετικές ανάγκες. Αντίθετα το Ε60 είχε αμφισβητήσιμο σχήμα, λιγότερο ποιοτικό εσωτερικό, αλλά συνολικά ήταν σχεδιασμένο για την επόμενη 7ετία.

Αν με ρωτάς τι θα ήθελα, θα σου έλεγα ένα LCI E39 530i, σαν αυτό....

ΥΓ: Πάντως ακόμα και η E60 φαίνεται κουκλάρα σε σχέση με τις σημερινές Super Limos...

BMW Power
25-07-17, 14:52
Περνώντας στο υποκειμενικό κομμάτι τώρα, συμφωνώ ότι το Ε39 lci (από τα τελευταία γιατί και εντός του lci υπήρχαν διαφορές) είναι πολύ πιο ωραίο και ποιοτικό από το 60. Το lci του 60 ήταν πολύ καλύτερο αλλά και πάλι όχι όπως το 39. Το 60 μόνο lci με mpack μου αρέσει.

Dim77
25-07-17, 18:38
Η μόνη διαφορά, είναι ότι αν συγκρίνεις ένα Ε39 17 ετών με 300.000χλμ και ένα Ε60 17 ετών με 300.000χλμ,
το Ε39 θα είναι ακόμα καλό με κάποια συντήρηση, ενώ το Ε60 θα είναι ένα αυτοκίνητο έτοιμο να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού ανά πάσα στιγμή με άγνωστο ταβάνι στη συντήρηση...

Γιατί το Ε39 δεν φτιάχτηκε για να κρατήσει 5 χρόνια leasing, ενώ τα νέα BMW, έχουν φτιαχτεί για να είναι τέλεια απλά για 5 χρόνια leasing...

(Υ.Γ. Με άπειρη προσοχή και γερά έξοδα στη συντήρηση όλα τα αυτοκίνητα μπορούν να ζήσουν 40 χρόνια αλλά αυτό είναι κάτι που είναι διαφορετικό)

giannisARIS
28-07-17, 09:00
άλλο κουσουρι μου εβγαλε τωρα...όταν είναι κρυο και το βαζω μπρος κανει ένα τακ/τακ /τακ μετα από καποια χιλιόμετρα σταματάει....αν σβησω το αμαξι για καποια ωρα και ξαναβαλω μπρος παλι τακ/τακ/τακ......αντε τωρα βρες τι είναι αυτό...

mixalhs
28-07-17, 09:03
Απο που ακους να ερχεται ο ηχος?

PetrosD
28-07-17, 09:28
Μήπως είναι ο ήχος από τα υδραυλικά ωστήρια; Αλλαγή λαδιού πότε έκανες;

giannisARIS
28-07-17, 09:35
ο ηχος ακούγεται από την μηχανή....λαδια αλαζω 2 φορες τον χρονο δηλαδή λιγοτερο από 10.000...μια φορα μου το ειχε πρωτοκανει περσι και το ακουσε ενας μηχανικος και μου ειχε πει ότι είναι τα ωστηρια και να μην το δωσω σημασια δεν αξιζει τον κοπο κλπ.αλλα πλεον αρχιζει και το κανει καθημερινα και είναι ενοχλητικο σαν θορυβος..

m_power_lunatic
25-05-18, 12:05
Εγω παντως απο Ε39 που ειναι το βασικο μου αυτοκινητο τα τελευταια χρονια (>550.000χλμ) μετα την πωληση της Μ3 Ε30 μου και μεχρι την επομενη που μαλλον επιτελους θα ειναι φετος τελη 18 προς αρχες 19,αποφασισα να αγορασω παλι Ε39 μιας και για να ανακατασκευασω αυτη που εχω τωρα την οποια αναγκαστηκα να την βαλω στην δουλεια για μεγαλο διαστημα με μεγαλα ταξιδια,φορτωματα κτλ δεν με συμφερει απο χρηματα και χρονο.

Με σχετικα λιγα χρηματα θα εχω ενα καλοσυντηρημενο Ε39 για πολλα χρονια ακομα με φανταστικο ταξιδι,ακαμψια ατελειωτη,ποιοτητα αφθαστη και πλεον κλασσικο μιας και ειναι χωρις δευτερη σκεψη ενα απο τα καλυτερα BMW ολων των εποχων (λογια των στελεχων του διοικητικου συμβουλιου της BMW οταν ρωτηθηκαν ποια θεωρουνε τα καλυτερα μοντελα της εταιρειας).

Το πρωτο ραντεβου ειναι κανονισμενο για σημερα και μαλλον και το τελευταιο μιας και το εχω σχεδον αποφασισει και χρωματικα θυμιζει λιγο απο το παρελθον μου.

mixalhs
25-05-18, 17:03
Ε39✌��️✌�� ������������ με το καλο να μπει στο γκαράζ σου lunatic

m_power_lunatic
26-05-18, 00:02
Ευχαριστω ///Μιχαλη να εισαι καλα,χρειαζοτανε μια ανανεωση μεχρι να ερθει η ''πριγκιπισσα''.

MZ3
26-05-18, 00:09
Άντε με το καλό
Και εγώ μπήκα στον πειρασμό και πήρα πριν 6 μήνες ένα ε39 lci auto
Είχε τα μικρά του θεματάκια αλλά πλέον είμαστε σε καλό δρόμο και φτιάχνονται πλέον πολύ οικονομικά δεν χρειάζεται μια περιουσία για να συντηρήσεις αυτά τα αυτοκίνητα

mixalhs
26-05-18, 09:47
Καλοτάξιδο Στέλιο , σε ειδα με το μαύρο Ε39 προχθές αλλα μεχρι να καταλάβω οτι ήσουν εσυ ειχα απομακρυνθεί! Οικονομικό στην συντήρηση του σιγουρα ειναι ! Αν οδηγείς ήρεμα ειναι και οικονομικό στο καύσιμο . Σιγουρα δεν ειναι αμαξι για να το εχεις 1η -2α αλλα οκ !!

MZ3
26-05-18, 11:45
Ευχαριστω Μιχάλη Σίγουρα δεν είναι για πρώτη Δευτέρα αλλά ο μπαξές έχει από όλα τι να κάνουμ, πάντως μόλις κάνω 2 βόλτες το Κομπακτ και ξαναπάω στο 39 τρομάζω από τον όγκο του. Καλώς η κακώς το πήρα έτοιμο με Υγραεριο και είναι και στην οδήγηση οικονομικό!

mixalhs
26-05-18, 12:20
Δεν κανει για την πόλη με τιποτα με τον όγκο που εχει . Τουλάχιστον για εδω που μένουμε , εξω όμως σε αποζημιώνει και με το παραπάνω . Ενας γνωστός εχει και αυτος Ε39 με υγραέριο και αυτο που μου εχει πει ειναι οτι απο τοτε που του έβαλε υγραέριο το έχασε το αμαξι . Δεν ξερω απο αυτα αλλα απΒ΄οτι ακουω αν μπει το σωστο κιτ σωστα στο αυτοκίνητο δεν εχει κανενα θεμα. Εγω το δικο μου το έδωσα δεν θυμάμαι αν στο ειπα .