PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμορτισέρ 116i


Veldrin
27-07-13, 00:37
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες! Επειδή στα 57χιλ. χιλιόμετρα τα μαμά αμορτισέρ της 116i sport μου φαίνεται να έχουν παραδώσει πνεύμα, τελευταία μέτρηση ΚΤΕΟ πριν 1 χρόνο 48%, και φέτος ο κ. Μήτσης που το πήγε μια βόλτα μου είπε οτι ώρα για αλλαγή, κοιτάζω να δώ τι είναι συμφέρον και για την άνεση μου (το αμάξι κοπανάει σα διάολος παρά τα συμβατικά Τ001 που φοράω) και για την τσέπη μου (ο κλασσικός ημι-άνεργος 30 χρονών της σύγχρονης Ελλάδας).

Κοιτάζοντας λοιπόν βρήκα 4άδα νέα Bilstein B4 στα 180 ευρώ. Τι ξέρουμε γι αυτά; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε στην ίδια κατηγορία τιμής; Μόνη μου έγνοια να μη γίνουμε και βάρκα γυαλό και προσδοκία μου να μην κάνω σλάλομ να αποφύγω και τη μικρότερη δυνατή λακουβίτσα. Δεν είμαι και κανένας γκαζοφονιάς (το αντίθετο), αλλα τις στροφούλες μου τις απολαμβάνω όταν μπαίνω με πολλά..

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :rockon:

LEO328
27-07-13, 08:47
εγω θα σου προτεινα εαν φορας τα εργοστασιακα της bmw να κανεις επισκευη στα ιδια...
αλλιως αν δεν συμφαιρει οικονομικα bilstein b4,sachs advatage ειναι πιο ανθρωπινες επιλογες σαν ανεση...

Veldrin
27-07-13, 13:12
Ναι τα μαμά φοράω που έβαζε στη sport έκδοση.

Όποιος ξέρει που μπορεί να γίνει επισκευή σε αμορτισέρ επειδή το έψαχνα χθες και άκρη δεν έβγαλα, ας μου στείλει ένα πμ. Ειδικά αν είναι προς νότια προάστια ακόμα καλύτερα. Ποιό είναι το κόστος σε μια τέτοια περίπτωση;

LEO328
27-07-13, 14:17
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=30312&highlight=%E5%F0%E9%F3%EA%E5%F5%E7+%E1%EC%EF%F1%F4 %E9%F3%E5%F1

giannis 116
27-07-13, 14:20
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις καινουρια μαμα, το ξερω οτι η τιμη τσιμπαει, αλλα δε θα ηθελα τα παλια ανακατασκευασμενα, δε ξερω βασικα αν γινεται καν αυτο σε τετοια αμορτισερ. Αλλιως ψαξε να βρεις αντιστοιχα με τα μαμα BMW αλλα της Sachs, ειναι η εταιρια που προμηθευει με αμορτισερ τη bmw, για αυτα τα μοντελα νομιζω βαζει απ τη σειρα sachs performance. Για ψαξτο!

Veldrin
28-07-13, 00:42
Ευχαριστώ και για το link και για την πρόταση σου Γιάννη. Δε θυμόμουν καθόλου τα αντίστοιχα Sachs! Θα ξεκινήσω να παίρνω προσφορές απο Δευτέρα. Αν μου πουν αρλούμπες, καλά να ναι το ebay.

Δυστυχώς δε με παίρνει καθόλου να τα αντικαταστήσω με μαμά, καλά θα ήταν...

6ylinder
28-07-13, 12:32
Δεν θα βρεις στο ebay φθηνότερα αμορτισέρ sachs από ό,τι στην Ελλάδα. Κ αν βρεις, θα είναι ελάχιστα πιο φθηνά και με τα μεταφορικά θα ξεφύγει.

giannis 116
28-07-13, 14:51
Για sachs θυμαμαι εχει ενα μαγαζι στην Κηφισσιας στο ρευμα προς Αθηνα στο υψος του κομβου του Αμαρουσσιου πριν τον ΟΤΕ, νομιζω ειναι και κατι σαν αντιπροσωπος-εισαγωγεας εκει, θα βρεις κι αλλου σιγουρα, ρωτα κι εκει παντως.

rapid_fast
29-07-13, 12:30
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες! Επειδή στα 57χιλ. χιλιόμετρα τα μαμά αμορτισέρ της 116i sport μου φαίνεται να έχουν παραδώσει πνεύμα, τελευταία μέτρηση ΚΤΕΟ πριν 1 χρόνο 48%, και φέτος ο κ. Μήτσης που το πήγε μια βόλτα μου είπε οτι ώρα για αλλαγή, κοιτάζω να δώ τι είναι συμφέρον και για την άνεση μου (το αμάξι κοπανάει σα διάολος παρά τα συμβατικά Τ001 που φοράω) και για την τσέπη μου (ο κλασσικός ημι-άνεργος 30 χρονών της σύγχρονης Ελλάδας).

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :rockon:

Είναι υπερβολικά νωρίς για αμορτισέρ....
Στο Ε46 πέρασαν τα 200.000 χωρίς θέμα..

Veldrin
29-07-13, 14:25
Όντως είναι πολύ νωρίς rapid, και τη γνώμη σου πραγματικά τη σέβομαι με τόσες γνώσεις που έχεις, αλλά δυστυχώς το αμάξι μάλλον το πείραξε πως βρίσκονταν 2 χρόνια σε ακινησία σε Γερμανική μάντρα. Πραγματικά δεν παλεύεται ακόμα και με συμβατικά ελαστικά. Ώρες ώρες φοβάμαι πως θα γίνει μεγαλύτερη ζημιά. + οτι η νεκροψία ήδη γράφει μια στραβωμένη ζάντα. Όποιος ξέρει και τι δρόμους έχει η Αιτωλοακαρνανία-Ήπειρος που πάω κάθε τρείς και λίγο θα καταλάβει πως ίσως και να μην υπερβάλλω.

Αφού είπε και ο Μήτσης που τον εμπιστεύομαι πως όντως υπάρχει θέμα (εκτός του ΚΤΕΟ), λέω να κάνω την αλλαγή.

Γιάννη ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, περνάω κάθε λίγο απο αυτό το ύψος της Κηφισίας να παραλάβω το έτερον ήμισυ και ομολογώ πως δεν το χα προσέξει. (αν έχεις αλλού το μυαλό σου...) :D

Charalampos
19-08-13, 00:03
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις καινουρια μαμα, το ξερω οτι η τιμη τσιμπαει, αλλα δε θα ηθελα τα παλια ανακατασκευασμενα, δε ξερω βασικα αν γινεται καν αυτο σε τετοια αμορτισερ. Αλλιως ψαξε να βρεις αντιστοιχα με τα μαμα BMW αλλα της Sachs, ειναι η εταιρια που προμηθευει με αμορτισερ τη bmw, για αυτα τα μοντελα νομιζω βαζει απ τη σειρα sachs performance. Για ψαξτο!

Αν και εχω παει 150.000 δεν εχει διαπιστωθει κατι κακο με τα αμορτισερ μου.Αλλα ηθελα να ξερω αν και τα δικα μας Γιαννη φορανε τα ιδια

giannis 116
22-08-13, 20:07
Αν και εχω παει 150.000 δεν εχει διαπιστωθει κατι κακο με τα αμορτισερ μου.Αλλα ηθελα να ξερω αν και τα δικα μας Γιαννη φορανε τα ιδια

Γι αυτο για σιγουρα ρωτα σε συνεργειο, αντιπροσωπεια ή εξειδικευμενο αλλιως μεσω του bmw.info να δεις αν ειναι ιδια η οχι τα part numbers των ανταλλακτικων. Χωρις να ειμαι σιγουρος εμπαιναν 3 διαφορετικες αναρτησεις, η τελειως απλη και πιο μαλακη, που ειχα αρχικα απ το εργοστασιο, η sport, που μπηκε στην εκδοση sport στην Ελλαδα, λιγο πιο σκληρη απ την απλη και η 'Μ' 1μιση ποντο πιο χαμηλη με πιο χοντρες αντιστρεπτικες, αλλα ελατηρια, αλλα αμορτισερ και γενικα πιο σκληρο και χαμηλο στησιμο. Αυτην εχω βαλει εδω και λιγα χρονια. Τα ανταλλακτικα μεταξυ τους εχουν αλλα νουμερα και λογικο γιατι ειναι αλλοι κωδικοι, αλλα εξαρτηματα, αλλα αυτο θα στο πουν καλυτερα σε συνεργειο η ψαξτο και μονος σου μεσω του σαιτ που εγραψα.

Raptor
22-08-13, 21:06
e46 m-pack πάνω απο 220.000Km κανένα θέμα με τις αναρτήσεις...το γράφω και δεν το πιστεύω ούτε ο ίδιος...

LEO328
23-08-13, 06:53
e46 m-pack πάνω απο 220.000Km κανένα θέμα με τις αναρτήσεις...το γράφω και δεν το πιστεύω ούτε ο ίδιος...

ειναι γεγονος οτι τα γνησια αμορτισερ καρατανε παρα πολυ σε σχεση με του εμποριου...

kostastnt
23-08-13, 22:13
Κι εγώ 110.000 και στο ΚΤΕΟ βγήκαν 70-80% αν θυμάμαι καλά.. Μόνο εθνικές βέβαια αυτά τα χιλιόμετρα και όχι σε κρατήρες/φρεάτια/πηγάδια που υπάρχουν μέσα στις πόλεις..

116impack wmn
29-03-14, 14:23
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω

120ihatch
30-03-14, 14:33
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω


Αν τα αμορτισερ πράγματι θελουν άλλαγμα, προσπάθησε να βάλεις τα γνήσια πάλι. Αν δεν μπορείς λόγω οικονομικών, τότε βρες στο ίντερνετ πόσο στοιχίζει το σετ Sachs Advantage.
Αν το κόστος αγοράς των sachs και η τοποθέτηση στην αντιπροσωπεία στοιχίζει ακριβά, τότε μπορείς να τα αγοράσεις εσύ μέσω ίντερνετ ή από κάποιο κατάστημα με ανταλλακτικά και να τα πας σε ένα συνεργείο ή καλό ζαντολαστιχάδικο για να τα τοποθετήσει (κόστος τοποθέτησης και για τα 4 να υπολογίζεις γύρω στα 90 ευρώ μαζί με την ευθυγράμμιση που θα χρειαστεί μετά).

Αν νομίζεις ότι θέλουν να κερδίσουν παραπάνω χρήματα ποντάροντας στο ότι είσαι γυναίκα (και άρα όχι τόσο σχετική με το θέμα, συγνώμη για τη φράση αλλά κακά τα ψέμματα, κάποιες φορές μπορεί να βλέπουν έτσι μια γυναίκα) πες σε ένα φίλο σου ή συγγενή να το πάει αυτός αντί για σένα.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.


Y.Γ 1. για να πάρεις απλά μια ιδέα για τις τιμές, επικοινώνησε με ένα κατάστημα όπως για παράδειγμα αυτό: http://streetandcircuit.gr/bmw-amortiser-sachs-116-e8187-amortiser-sachs-bmw-c-32811_32822_33267.html . Υπάρχουν και άλλα και σε καμία περίπτωση δεν σου λέω να αγοράσεις από αυτό, απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα για να βοηθήσω λίγο.

Υ.Γ 2. όταν ψάχνεις για ανταλλακτικά να έχεις πρόχειρα τα 7 τελευταία γράμματα/αριθμούς του αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου σου (που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας). Έτσι, θα βρίσκεις ευκολότερα τα σωστά ανταλλακτικά και θα καταλαβαίνουν ότι είσαι σχετική με το θέμα.

giannis 116
30-03-14, 18:03
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω

Καλησπερα και καλωσηρθες στο φορουμ.

Για τα αμορτισερ τωρα, τα ειδαν σε αντιπροσωπεια και σου ειπαν οτι ειναι σπασμενα;
Τα ειδαν κι εκτος αντιπροσωπειας σε καποιο αλλο συνεργειο και σου ειπαν το ιδιο;
Σου ειπαν αν ειναι ολα ή ενα ή καποια απο αυτα;
Σου ειπαν τι ακριβως ειδαν; Δηλαδη πχ, λαδια να τρεχουν απο αυτα, καποιο αλλο φθαρμενο εξαρτημα της αναρτησης που εχει αμεση σχεση με τα αμορτισερ οπως τα bump stops πχ;..
Αμορτισερομετρηση εγινε ή μονο οπτικος ελεγχος;
Εσυ το αυτοκινητο πως το νιωθεις, ενταξει στο δρομο γενικα, σε στροφες σταθερο; Μηπως εχεις την αισθηση οτι εχει 'κατσει', έχει χαμηλωσει ασυνηθιστα και κοπαναει επισης οχι νορμαλ σε λακουβες, σαμαρακια κι ατελειες των δρομων;

Να με συγχωρεις για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα οσες περισσοτερες πληροφοριες εχουμε τοσο πιο σαφη συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε εφοσον δεν μπορουμε απο εδω να δουμε τ αμαξι, ή καλυτερα ακομα να το δουμε επανω σε μια ραμπα ή να μετρησουμε αμορτισερ και να το δοκιμασουμε κι εν κινησει..

Εχω την ιδια ακριβως αναρτηση αλλα μια 'γενιά' 116 πριν, στο 1ο μοντελο που κυκλοφορησε. Λογικα τα 2 μοντελα δεν θα εχουν και τραγικες διαφορες στην αναρτηση. Μαλιστα δεν την ειχε το δικο μου απο εργοστασιο και μια εποχη που μπορουσα μου τη βαρεσε και αντι να αλλαξω αμορτισερ που ειχε ερθει η ωρα τους, απλα παρηγγειλα κομπλε ΟΛΗ την αναρτηση γνησια Μ και αλλαξα τη νορμαλ επισης μαμα αναρτηση. Την εχω σχεδον οσα χλμ εχεις εσυ τη δικη σου και αν εξαιρεσεις μια νορμαλ πτωση που μετρησε το αμορτισερομετρο του ΚΤΕΟ, σε συνεργειο δεν το εχω μετρησει ακομα, κατα τ αλλα η αναρτηση ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Μαλιστα προσφατα πολυ καναμε εναν ενδελεχη οπτικο ελεγχο στο συνεργειο που το παω για σερβις και ΟΛΑ τα κομματια της ήταν σε αριστη κατασταση, ουτε σπασιματα, ουτε λαδια, ουτε κοψιματα, φθορες κλπ. Στον δρομο τ αμαξι το νιωθω πολυ καλα κι αυτο ειναι ολο. Αυτες οι αναρτησεις ειναι φτιαγμενες να αντεχουν αρκετα, αν ομως δεν κακομεταχειριζομαστε τα αυτοκινητα. Σε νορμαλ χρηση βγαζουν αρκετα χρονια και χλμ.
Για ολα αυτα μου φαινεται περιεργο που σου λενε τετοια κι εχω τις αμφιβολιες μου αν αυτα που σου λενε ισχυουν...

Θα συμφωνησω με την απαντηση πιο πανω οτι καλυτερα να βαλεις αυτα που ειχε μαμα γνησια. Βεβαια ειναι αρκετα ακριβα. Τωρα για αφτερμαρκετ, επισης θα συμφωνησω με την προταση για Sachs, αλλα χωρις να μαι απολυτα σιγουρος νομιζω πως η BMW σε τετοιες αναρτησεις φοραει Sachs Performance κι οχι Advance που αναφερθηκε πριν, ειπαμε χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια! Αυτο με τον αρ.πλαισιου του αυτοκινητου σε καταστημα με τετοια ανταλλακτικα διευκρινιζεται ευκολα ομως..

Καποιες τελευταιες ερωτησεις για διευκρινησεις:

Εσυ το αμαξι το ειχες απο καινουριο, 1ο χερι ή το αγορασες μεταχειρισμενο;
ΤΙ χρηση γινεται στο αυτοκινητο;..Εντονη, ηπια;..Σε νορμαλ δρομους ή μηπως σε κατσικοδρομους; Εχει μπει ή μπαινει σε πιστα; Γενικα πεφτει 'κυνηγι' ή παμε νορμαλ; Μηπως εχει χτυπηθει καποια στιγμη ή εχει πεσει σε καμμια μεγαλη λακουβα;..
Και τελος τι λαστιχα φοραει, συμβατικά ή rft και σε τι διαστασεις; Τα rft λογω σκληροτητας καταπονουν την αναρτηση αν κι η γνησια εχει κατασκευαστει για αυτα και παλι ομως αν τα λαστιχα ειναι 'μπετά', οσο να ναι απορροφουν λιγοτερους κραδασμους απο πιο μαλακα συμβατικα.

Αν σου ειναι ευκολο για να μη φανει οτι κανουμε διαφημιση ή δυσφημιση μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις ενα π.μ. σε ποια συνεργεια το εχεις παει; Σ ευχαριστω προκαταβολικα.
Συμβουλη μου παντως θα ηταν να το πηγαινες και σε ενα 3ο συνεργειο, καλο εξειδικευμενο, οχι ντε και καλα εξουσιοδοτημενο να παρεις αλλη μια γνωμη και να το κοιταξουν τ αμαξι καλα, να το οδηγησουν και να το σηκωσουν σε ραμπα αλλα να σαι κι εσυ μπροστα αν βρεθει κατι να στο δειξουν επι τοπου οτι αυτο ειναι!

Να με συγχωρεις για το ποστ σεντονι, ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο, για περαιτερω βοηθεια, εδω ειμαστε..

120ihatch
30-03-14, 18:48
Γιάννη καλησπέρα,

η Sachs έχει 2 ειδών αμορτισέρ: τα super touring και τα advantage

σύντομη περιγραφή των παραπάνω στον σύνδεσμο της εταιρίας που ακολουθεί:
http://www.zf.com/brands/content/en/sachs/products_sachs/suspension_sachs/car_shock_absorbers/car_shock_absorbers.html


(η sachs νομίζω ονομάζει performance τις coilover της) http://www.sachsperformance.com/

giannis 116
30-03-14, 19:02
Γιάννη καλησπέρα,

η Sachs έχει 2 ειδών αμορτισέρ: τα super touring και τα advantage

σύντομη περιγραφή των παραπάνω στον σύνδεσμο της εταιρίας που ακολουθεί:
http://www.zf.com/brands/content/en/sachs/products_sachs/suspension_sachs/car_shock_absorbers/car_shock_absorbers.html


(η sachs νομίζω ονομάζει performance τις coilover της) http://www.sachsperformance.com/

Ισως να εχουν αλλαξει ονομασιες εμπορικες, οταν εψαχνα τοτε για αναρτηση μου ειχαν προτεινει για αμορτισερ που τα ονομαζαν sachs perforance αλλα τελικα δεν το ψαξα παραπανω κι ουτε ασχοληθηκα καθως πηρα αποφαση να βαλω Μ αναρτηση κομπλε. Μπορει να εχεις και δικιο για τις coilover βεβαια, δεν αντιλεγω, οχι τιποτα αλλο γιατι δεν ξερω και δεν το χω ψαξει, οχι οτι εχει και σημασια!
Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο λινκ που εδωσες, δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο τι δινει για αυτο το μοντελο..Ανοιξα εναν καταλογο μονο που εχει τεχνικες οδηγιες αλλα τιποτα για συγκεκριμενα ανταλλακτικα..

kostastnt
31-03-14, 00:47
Στην ανάρτηση πιστεύω παίζει 90% ρόλο η χρήση.. Όχι απαραίτητα ο οδηγός αλλά που κινείσαι.. Εμένα με 125.000 πλέον και η ανάρτηση είναι μια χαρά.. Σε γνωστού με ίδιο αμάξι ακριβώς στις 90.000 άλλαξε ανάρτηση.. Γιατί ποτέ δεν έκοβε σε σαμαράκια, ποτέ δεν τον ένοιαξε η λακούβα (bmw είναι ρε μλκ, τι θα πάθει?) και ποτέ δεν τον απασχόλησαν θέματα όπως ζυγοστάθμιση τακτική και ευθυγράμμιση..

Αφήνω 10% περιθώριο σε παρτίδες πιθανόν όχι τόσο καλές και σε στιγμές που δεν γίνεται να προσέξεις και δεν ευθύνεται ο οδηγός..

rapid_fast
31-03-14, 11:19
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω

Ενα μεγάλο μπράβο στο συνεργείο που σε άφησε να φύγεις με σπασμένα αμορτισέρ..

116impack wmn
31-03-14, 13:25
καταρχας ευχαριστω για την βοηθεια.Οσον αφορα τα αμορτισερ μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι ειναι σπασμενο το μπροστα συνοδηγου κ το πισω οδηγου.Πριν 2 χρονια που αλλαξα λαστιχα(rnf potenza 225/45r17)ειχα κανει κ αμορτισερομετρηση εκει και οντως απο τοτε ειχα θεμα,οχι βεβαια σπασμενα αλλα αν θυμαμαι καλα γυρω στο 55%.Η χρηση που του κανω(μην φωναζετε)ειναι τραγικη,σαμαρακια κ λακουβες δεν τα υπολογιζω πολυ οποτε μην σασ φαινεται περιεργο σε σχεση με τα χλμ.Σε πιστα δεν εχει μπει αλλα δεν το λυπαμαι το γκαζι γενικα,ουτε στισ στροφες.Σαν θορυβο κατι ακουω που μαλλον προερχεται απο εκει γι αυτο και τους ειπα να τα κοιταξουν.Το θεμα ειναι κ σε τριτο κ σε τεταρτο συνεργειο να παω κ να το σηκωσουν μπροστα μου δεν θα καταλαβω τιποτα.Κ γι αυτο εχω ενα φοβο αν τελικα θα μου βαλουν τα αμορτισερ που θα συμφωνησω και θα πληρωσω και οχι καποια αλλα.Επισης εχω ακουσει πολλα,εχω ακουσει για τα μαμα,εχω ακουσει για τα bielstein sport Μαυρα κ για τα Bieltein τα κιτρινα(καλα αυτα δεν νομιζω οτι τα χρειαζομαι).

rapid_fast
31-03-14, 13:42
καταρχας ευχαριστω για την βοηθεια.Οσον αφορα τα αμορτισερ μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι ειναι σπασμενο το μπροστα συνοδηγου κ το πισω οδηγου.Πριν 2 χρονια που αλλαξα λαστιχα(rnf potenza 225/45r17)ειχα κανει κ αμορτισερομετρηση εκει και οντως απο τοτε ειχα θεμα,οχι βεβαια σπασμενα αλλα αν θυμαμαι καλα γυρω στο 55%.Η χρηση που του κανω(μην φωναζετε)ειναι τραγικη,σαμαρακια κ λακουβες δεν τα υπολογιζω πολυ οποτε μην σασ φαινεται περιεργο σε σχεση με τα χλμ.Σε πιστα δεν εχει μπει αλλα δεν το λυπαμαι το γκαζι γενικα,ουτε στισ στροφες.Σαν θορυβο κατι ακουω που μαλλον προερχεται απο εκει γι αυτο και τους ειπα να τα κοιταξουν.Το θεμα ειναι κ σε τριτο κ σε τεταρτο συνεργειο να παω κ να το σηκωσουν μπροστα μου δεν θα καταλαβω τιποτα.Κ γι αυτο εχω ενα φοβο αν τελικα θα μου βαλουν τα αμορτισερ που θα συμφωνησω και θα πληρωσω και οχι καποια αλλα.Επισης εχω ακουσει πολλα,εχω ακουσει για τα μαμα,εχω ακουσει για τα bielstein sport Μαυρα κ για τα Bieltein τα κιτρινα(καλα αυτα δεν νομιζω οτι τα χρειαζομαι).
Πήγαινε σε ένα Κτεο, να σου κάνουν έναν έλεγχο, για να ξέρεις που βαδίζεις..

LefterisK
31-03-14, 20:40
γενικα τα αμαξακια μας στην εκδοση SE φορανε sachs super touring με μπλε ταμπελακι.
στην εκδοση M sport (εξωτερικο) ή στην ελλαδα με την M pack αναρτηση, ειναι τα sachs super touring παλι με μπλε ταμπελακι αλλα με αλλο κωδικο και απο την κατασκευαστρια ZF θεωρουνται ως 10% σκληροτερα (απο αυτα της SE) και νομιζω λιγο κοντυτερα (παντως εχουν σιγουρα αλλους κωδικους απο τα απλα της SE) .
οσον αφορα τα sachs advantage (ή τα boge turbo) αυτα εχουν κοκκινο ταμπελακι και η ιδια η ZF τα εκτιμαει ως 20% βελτιωμενα απο τα super touring (δεν αναφερει σκληροτητα απλα βελτιωση ως συνολο, τωρα αυτη η βελτιωση μαλλον θα εχει να κανει με το feeling στο τιμονι και την αποκριση του) .

εγω πριν λιγο καιρο ενιωθα τα δικα μου μπροστινα σουπα (72κ χλμ) ενω τα πισω ακομα τελεια. στα αγγλικα κτεο παντως δεν εδειχναν κατι, ολα βρισκονταν σε μεγαλο ποσοστο αποσβεσης. λογω των πολλων roundabouts εκει, δεν ημουν ευτυχισμενος με το αμαξι να ανταποκρινεται καπως περιεργα. ενημερωτικα να αναφερω οτι, στο site της ΖF που εκατσα κ εψαξα, ειδα οτι για τον πισω αξονα, το advantage για τα "μικρα" Ε9χ μαλλον δεν παιζουν (αποτι θυμαμαι ελεγε να επικοινωνησει ο αγοραστης μαζι τους) .
εγω ετσι κι αλλιως μονο τα εμπρος θα αλλαζα κυριως λογω χρηματικων δυσχερειων, τα οποια αλλαχθηκαν με τα super touring με κωδικο για την SE εκδοση.

ζητω συγγνωμη αν μακρηγορω, θελω ομως να αναφερω ολα αυτα γιατι κ εγω διαβαζοντας πολλα ποστ εδω μεσα ειδα οτι πολλοι απο εμας νομιζουμε οτι φοραμε μανισια τα advantage (ή τα boge turbo) ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι, ουτε στην SE εκδοση ουτε με το M-pack πανω.
η σειρα performance ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...
ευχαριστω
λευτερης

116impack wmn
02-04-14, 11:14
Πήγαινε σε ένα Κτεο, να σου κάνουν έναν έλεγχο, για να ξέρεις που βαδίζεις..

το πηγα κ σε αλλο συνεργειο δεν τουσ ειπα τιποτα κ μου ειπαν ακριβψς τα ιδια..σπασμενο μπροστα δεξια κ πισω αριστερα..κ τωρα ποια απο ολα?μαμα η bielstein mayro sport?

MarinosE46
02-04-14, 13:14
Αν αντέχεις οικονομικά,προτίμησε τα εργοστασιακά που φορούσες...

Fanatic
02-04-14, 13:33
Λογικα SACHS φορας, βρες το τυπο και αγορασε εκτος BMW

LefterisK
02-04-14, 13:54
bilstein μαυρο και σπορ ποιο ειναι; εκτος κι αν βγαινει ως "σπορ" νοωντας την μ-πακ αναρτηση... σε κιτρινο χρωμα ειναι το σπορ ή το σπριντ (ακομα πιο σκληρα και κοντυτερα για χαμηλωμα)
παντως ατομα απο εδω με που δοκιμασαν τα μπιλσταϊν μαυρα δεν εμειναν ευχαριστημενοι απο χρονικη αποδοση τους.
δες καλυτερα σε sachs/ boge. αν εχεις μ-πακ κοιταξε στο σαιτ της ZF ο κωδικος θα πρεπει να τελειωνει σε 07-08 αριστερο-δεξι (τα SE τελειωνουν σε 05-06) οτι κανεις ενημερωσε κ εμας απο εντυπωσεις.

ΥΓ: συγγνωμη που θα το πω αυτο, δεν εχω ιχνος ειρωνειας αλλα πως ενας μαστορας βαπτιζει σπασμενο ενα αμορτισερ;;; εχουν ξερασει λαδια εξω; και ταυτοχρονα ο οδηγος τους δεν εχει διαπιστωσει δραματικη πτωση αποδοσης αυτων ή μαλλον πληρη ανικανοτητα αποσβεσης;

6ylinder
02-04-14, 14:16
Λογικα SACHS φορας, βρες το τυπο και αγορασε εκτος BMW

Εγώ θα ξαναπώ, έστω και χωρίς να έχω εμπειρία από εργοστασιακά αμορτισέρ, ότι αποκλείεται να έχουν σχέση εμπορίου και γνήσια. Πήρα τα Sachs Advantage για Μ-Πακ ανάρτηση σε Ε36 και βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι έτσι τα γνήσια. Όχι ότι είναι άσχημα, για την τιμή τους (350€ τοποθετημένα) είναι πολύ καλά, αλλά αποκλείεται εργοστασιακά να έβγαινε έτσι το αυτοκίνητο.

Απόδειξη αδιαμφισβήτητη είναι ότι η Sachs δίνει για Ε36 και Ε46 πίσω τον ίδιο κωδικό Sachs Advantage για Μ-Πακ ανάρτηση. Οι κωδικοί της BMW είναι διαφορετικοί για τα 2 μοντέλα. Αν ήταν το ίδιο ανταλλακτικό θα είχε τον ίδιο κωδικό όπως πχ τα πίσω top mounts.

BMW Power
02-04-14, 15:05
Συμφωνώ απόλυτα με τον συνονόματο ότι δεν είναι τα ίδια αλλά και ότι με τα χρήματα που δίνεις αγοράζεις κάτι πολύ καλό.

Βέβαια τα πίσω αμορτισέρ είναι στο 90% των αυτοκινήτων τα ίδια.

Fanatic
02-04-14, 15:22
Δηλαδη πιστευετε οτι η BMW παιρνει τα αμορτισερ απο την Sachs, τα ανοιγει, τα πειραζει και μετα τα βαζει στο οχημα?? Η οτι κανει ειδικη παραγγελια συμφωνα με καποιες δικες της προδιαγραφες?

6ylinder
02-04-14, 15:32
Πιστεύω η Sachs για τη BMW δίνει αμορτισέρ που έχουν άλλα χαρακτηριστικά. Και πιθανόν καλύτερα υλικά, καθώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν μεγαλύτερη διάρκεια.

Μέλος από εδώ μέσα με Ε46, με εργοστασιακή Μ-Πακ ανάρτηση, άλλαξε τα γνήσια αμορτισέρ του με Advantage εμπορίου και είπε ότι ο πίσω άξονας έγινε λίγο χοροπηδηχτός (όπως και ο δικός μου και το έχω αναφέρει και εγώ). Αν ήταν τα ίδια με τα εργοστασιακά δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.
Το ίδιο μου είπε και ο Μαρακάκης. Άλλο τα εργοστασιακά αμορτισέρ και άλλο του εμπορίου.

Σίγουρα στην πλειονότητα των περιπτώσεων ανταλλακτικά ποιότητας αντίστοιχης των γνήσιων μπορείς να βρεις και στο εμπόριο, αλλά σε κάποια λίγα πιστεύω όχι. Εξάλλου φαίνεται και από την τιμή τους. Πχ σε φίλτρα, λάδια, ιμάντες κλπ οι τιμές εμπορίου μάρκας ΟΕ (πχ Mahle-Knecht, Lemforder) είναι χαμηλότερη κατά ένα ποσοστό 20%-50% πχ.

Τα γνήσια αμορτισέρ όμως στη BMW κάνουν ~800€ και στο εμπόριο τα Sachs κάνουν ~260€. Η διαφορά είναι τραγική...και δεν νομίζω ότι είναι για το σφραγιδάκι ΒMW και μόνο.

Άποψή μου...

120ihatch
02-04-14, 16:05
Πιστεύω η Sachs για τη BMW δίνει αμορτισέρ που έχουν άλλα χαρακτηριστικά. Και πιθανόν καλύτερα υλικά, καθώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν μεγαλύτερη διάρκεια.

Μέλος από εδώ μέσα με Ε46, με εργοστασιακή Μ-Πακ ανάρτηση, άλλαξε τα γνήσια αμορτισέρ του με Advantage εμπορίου και είπε ότι ο πίσω άξονας έγινε λίγο χοροπηδηχτός (όπως και ο δικός μου και το έχω αναφέρει και εγώ). Αν ήταν τα ίδια με τα εργοστασιακά δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.
Το ίδιο μου είπε και ο Μαρακάκης. Άλλο τα εργοστασιακά αμορτισέρ και άλλο του εμπορίου.

Σίγουρα στην πλειονότητα των περιπτώσεων ανταλλακτικά ποιότητας αντίστοιχης των γνήσιων μπορείς να βρεις και στο εμπόριο, αλλά σε κάποια λίγα πιστεύω όχι. Εξάλλου φαίνεται και από την τιμή τους. Πχ σε φίλτρα, λάδια, ιμάντες κλπ οι τιμές εμπορίου μάρκας ΟΕ (πχ Mahle-Knecht, Lemforder) είναι χαμηλότερη κατά ένα ποσοστό 20%-50% πχ.

Τα γνήσια αμορτισέρ όμως στη BMW κάνουν ~800€ και στο εμπόριο τα Sachs κάνουν ~260€. Η διαφορά είναι τραγική...και δεν νομίζω ότι είναι για το σφραγιδάκι ΒMW και μόνο.

Άποψή μου...



1. το μέλος μπορεί να σύγκρινε με τα διαλυμένα δικά του με τα νέα. Αν είχαν διαλύσει, λογικό είναι να μην δούλευαν καθόλου.

2. μήπως το αυτοκίνητο του μέλους είχε και διαφορετικά ελατήρια πίσω από τα εργοστασιακά και επίσης αλλαγμένες και αντιστρεπτικές? (λέω εγώ τώρα........ ....... ..... .....)

6ylinder
02-04-14, 16:09
Όχι από ό,τι είπε. Εργοστασιακά ελατήρια και αντιστρεπτικές. Τα ελατήρια τα είχα δει και σε φωτό.

rapid_fast
02-04-14, 16:40
Για συγκεκριμένα έτη μετά την παραγωγή ενός αυτοκινήτου,
κανένας μα κανένας μα κανένας κατασκευαστής δεν μπορεί να πουλήσει το ίδιο
ακριβώς ανταλλακτικό με αυτό που πουλάει το εργοστάσιο..
Για συγκεκριμένα δε ανταλλακτικά, ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν θα μπορέσεις να βρείς εκτός
εργοστασίου αυτό που θές..
Οποιος έχει την ψευδαίσθηση οτι τα σινεμπλοκ της λεμφόρντε ας πουμε, είναι ίδια
και απαράλλαχτα με αυτά της λεμφόρντε που πουλάει η μπεεμβέ, έχει μόνο ψευδαίσθηση.
(μιλάω για τα πρώτα χρόνια, όχι για μετά που επιτρέπεται...)
Και να ξέρετε.. Η BMW δεν πουλάει ανταλλακτικά διαλογής.. Ο κυρ Κώστας όμως πουλάει..

MZ3
02-04-14, 19:54
Δηλαδη πιστευετε οτι η BMW παιρνει τα αμορτισερ απο την Sachs, τα ανοιγει, τα πειραζει και μετα τα βαζει στο οχημα?? Η οτι κανει ειδικη παραγγελια συμφωνα με καποιες δικες της προδιαγραφες?


ενοειτε το δευτερο και σε ολα τα ανταλακτικα του αυτοκινητου μεχρι να βγη στην παραγωγη

αλιως δεν θα ροτουσαμε κανενα αν θα βαζαμε bmw αμορτισερ η sachs

εδω ειδα μια φορα τα μισελεν που διαλεγει η πορσε και επαθα λιγο για την διαδικασια μονο
που την διαβασα

ασε μετα η bmw (και η καθε μια ) κανει εξελιξει στο ιδιο ανταλακτικο ενω η sachs θα πουληση οπως εβγενε στην αρχη αλλα μετα απο 5 χρονια που το ανταλακτικο εχει φαει 3 γενιες εξελιξη και ας μας φαινεται το ιδιο

ειναι ώμος μετα το αυτοκολητακι της bmw τα πρωτης διαλογης ανταλακτικα που μπορουνε να μπουνε στο αμάξι χωρις να εχουμε πολλες πολλες τυψεις
ενοω εταιριες που πουλανε τα ανταλακτικα στην καθε μαρκα να ψωνιζουμαι και εμεις
απο τους ιδιους προμηθευτές

116impack wmn
03-04-14, 12:06
bilstein μαυρο και σπορ ποιο ειναι; εκτος κι αν βγαινει ως "σπορ" νοωντας την μ-πακ αναρτηση... σε κιτρινο χρωμα ειναι το σπορ ή το σπριντ (ακομα πιο σκληρα και κοντυτερα για χαμηλωμα)
παντως ατομα απο εδω με που δοκιμασαν τα μπιλσταϊν μαυρα δεν εμειναν ευχαριστημενοι απο χρονικη αποδοση τους.
δες καλυτερα σε sachs/ boge. αν εχεις μ-πακ κοιταξε στο σαιτ της ZF ο κωδικος θα πρεπει να τελειωνει σε 07-08 αριστερο-δεξι (τα SE τελειωνουν σε 05-06) οτι κανεις ενημερωσε κ εμας απο εντυπωσεις.

ΥΓ: συγγνωμη που θα το πω αυτο, δεν εχω ιχνος ειρωνειας αλλα πως ενας μαστορας βαπτιζει σπασμενο ενα αμορτισερ;;; εχουν ξερασει λαδια εξω; και ταυτοχρονα ο οδηγος τους δεν εχει διαπιστωσει δραματικη πτωση αποδοσης αυτων ή μαλλον πληρη ανικανοτητα αποσβεσης;

πραγματικα δεν εχω ιδεα πως θεωρειται ενα αμορτισερ σπασμενο.αλλα το πηγα σε τρια διαφορετικα το ενα αντιπροσωπειας κ τα αλλα δυο οχι κ ολοι μου ειπαν οτι θελουν αλλαγμα κ μου ειπαν για τα ιδια αμορτισερ..τι να πω..δεν μου αφηνουν κ περιθωρια να ρωτησω πολλα,ηδη με κοιτανε κ λενε απο μεσα τουσ γιατι δεν εστειλε καποιον αντρα να τα καταλαβει..

116impack wmn
03-04-14, 12:12
Λοιπον αποφασισα,εχω παραγγειλει ηδη τα αμορτισερ απο τη bmw..ενταξει ειναι λιγο τσιμπημενα αλλα προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και αν γινει καμια στραβη να εχω κ την εγγυηση μου και να μπορω να απευθυνθω καπου..νομιζω εκανα το καλυτερο αν και θα δειξει γιατι θα τα εχω σε 2 εβδομαδες γιατι δεν τα ειχαν..θα σας ενημερωσω μολις τα βαλω.ευχαριστω
ΥΓ:θα σας χρειαστω και για δισκο πλατο απ οτι μου ειπαν.αλλα μαλλον σε αλλο φορουμ!

rapid_fast
03-04-14, 13:04
πραγματικα δεν εχω ιδεα πως θεωρειται ενα αμορτισερ σπασμενο.αλλα το πηγα σε τρια διαφορετικα το ενα αντιπροσωπειας κ τα αλλα δυο οχι κ ολοι μου ειπαν οτι θελουν αλλαγμα κ μου ειπαν για τα ιδια αμορτισερ..τι να πω..δεν μου αφηνουν κ περιθωρια να ρωτησω πολλα,ηδη με κοιτανε κ λενε απο μεσα τουσ γιατι δεν εστειλε καποιον αντρα να τα καταλαβει..

Σκασμένο σου είπαν.. σπασμένο άκουσες.. και έχουμε να λέμε έκτοτε...
Ολα καλά... W))

giannis 116
03-04-14, 14:59
Τελικα το πηγες σε επισημο εξουσιοδοτημενο; Ποσο σου ειπαν για τα αμορτισερ;
Για δισκο πλατω δεν αξιζει να το πας σε αντιπροσωπεια παλι. Εγω ειχα βρει μονος μου ανταλλακτικα αφτερμαρκετ σε πολυ καλη τιμη και τα αλλαξα σε εξειδικευμενο, οχι εξουσιοδοτημενο με αποτελεσμα να εξοικονομησω αρκετα χρηματα αλλα και τ αμαξι να ναι σωστο!

120ihatch
03-04-14, 18:53
είχα αγοράσει δίσκο-πλατώ sachs από "πλατωτεχνική" (όπως κατεβαίνουμε την καβάλας προς αθήνα,στη σπύρου πάτση στρίβουμε ΑΡΙΣΤΕΡΑ . (στα 150 μέτρα στο δεξί μας χέρι).

σε εξειδικευμένο πλήρωσα 70 ευρώ για τοποθέτηση.



συμφωνώ με γιάννη, δεν αξίζει να πας σε εξουσιοδοτημενο για αυτό, αν σου ζητήσουν περισσότερα χρήματα.

120ihatch
03-04-14, 18:54
Γι αυτο για σιγουρα ρωτα σε συνεργειο, αντιπροσωπεια ή εξειδικευμενο αλλιως μεσω του bmw.info να δεις αν ειναι ιδια η οχι τα part numbers των ανταλλακτικων. Χωρις να ειμαι σιγουρος εμπαιναν 3 διαφορετικες αναρτησεις, η τελειως απλη και πιο μαλακη, που ειχα αρχικα απ το εργοστασιο, η sport, που μπηκε στην εκδοση sport στην Ελλαδα, λιγο πιο σκληρη απ την απλη και η 'Μ' 1μιση ποντο πιο χαμηλη με πιο χοντρες αντιστρεπτικες, αλλα ελατηρια, αλλα αμορτισερ και γενικα πιο σκληρο και χαμηλο στησιμο. Αυτην εχω βαλει εδω και λιγα χρονια. Τα ανταλλακτικα μεταξυ τους εχουν αλλα νουμερα και λογικο γιατι ειναι αλλοι κωδικοι, αλλα εξαρτηματα, αλλα αυτο θα στο πουν καλυτερα σε συνεργειο η ψαξτο και μονος σου μεσω του σαιτ που εγραψα.


και πάλι σωστός ο γιάννης για την sport ανάρτηση !

giannis 116
06-04-14, 11:14
είχα αγοράσει δίσκο-πλατώ sachs από "πλατωτεχνική" (όπως κατεβαίνουμε την καβάλας προς αθήνα,στη σπύρου πάτση στρίβουμε ΑΡΙΣΤΕΡΑ . (στα 150 μέτρα στο δεξί μας χέρι).

σε εξειδικευμένο πλήρωσα 70 ευρώ για τοποθέτηση.



συμφωνώ με γιάννη, δεν αξίζει να πας σε εξουσιοδοτημενο για αυτό, αν σου ζητήσουν περισσότερα χρήματα.

Θυμασαι ποσο σου ειχε παει το δισκοπλατω τοτε απο εκει;..

Η φιλη μας απ οτι βλεπω δεν εχει επανεμφανιστει, οχι τιποτα αλλο να μου λυσει καποιες αποριες απαντωντας στα ερωτηματα που εγραψα πιο πανω..

120ihatch
07-04-14, 08:16
Θυμασαι ποσο σου ειχε παει το δισκοπλατω τοτε απο εκει;..

Η φιλη μας απ οτι βλεπω δεν εχει επανεμφανιστει, οχι τιποτα αλλο να μου λυσει καποιες αποριες απαντωντας στα ερωτηματα που εγραψα πιο πανω..



καλημερα γιαννη!

το ειχα αγορασει 250 ευρω αν θυμαμαι καλα, ολο το σετ δισκο πλατω ρουλεμαν και διχαλο (sachs)

120ihatch
07-04-14, 12:30
καλημερα γιαννη!

το ειχα αγορασει 250 ευρω αν θυμαμαι καλα, ολο το σετ δισκο πλατω ρουλεμαν και διχαλο (sachs)


τώρα που το ξανασκέφτομαι.... μήπως ήταν 220 ευρώ??? συγνώμη Γιάννη αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς :(

giannis 116
07-04-14, 14:11
Πολυ καλη η τιμη θεωρω!

120ihatch
07-04-14, 14:20
Πολυ καλη η τιμη θεωρω!


ναι! από λίγο ψάξιμο που είχα κάνει, νομίζω ήταν καλή τιμή και επίσης η εξυπηρετηση τους πολύ καλή (γι αυτό και το προτείνω το μαγαζί)

:)

Charalampos
03-08-14, 09:18
Κατα την χθεσυνη επιστροφη απο διακοπές αξουσα τον κλασσικο θορυβο που κανουν τα αμορτισερ οταν κτυπανε(πισω δεξι)
Δεν πηγα ακομα για ελεγχο(αυριο Δευτερα θα παω) αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι αμορτισερ.Διαβασα λιγο τα post εδω αλλα μπερδευτηκα λιγο.
Ο ασσος μου είναι 116 Ε87 10/04 .Ποσο λετε να κοστιζουν τα εργοστασιακα ?Αξιζει να βαλω μετ/σμενα εργοστασιακα με εγγυηση ή να προτιμησω τα aftermarket ?
Τελευταια ερωτηση .....ετσι οπως ειναι το αμαξι μπορω να μετακινουμε εδω κοντα μεχρι να καταληξω τι θα κανω ή δεν προτεινετε ?

ΥΓ Τελευταια το αμαξι είχε περιεργη συμπεριφορα πετουσε κωλο αναβαν τα ESP συνεχεια και τετοια μαλλον ειναι απο εκει υποθετω....

giannis 116
03-08-14, 10:03
Χαραλαμπε για να σιγουρευτεις οτι ειναι αμορτισερ πηγαινε κανε αμορτισερομετρηση σε ενα αξιοπιστο συνεργειο. Εγω πηγα προσφατα στη γνωστη μεγαλη αντιπροσωπεια στη Συγγρου.

Ποσα χλμ εχουν τα αμορτισερ σου και τι χρηση τους εχεις κανει; Φορας ρφτ λαστιχα ή συμβατικα; Μηπως το χτυπημα ειναι απο σκληρο ρφτ λαστιχο;.. Μηπως η αλλοπροσαλη συμπεριφορα που λες προερχεται επισης απο φθαρμενα λαστιχα ή/και λογω λαθος πιεσεων σε αυτα; Τσεκαρε και τις πιεσεις τους και διορθωσε τες αν απαιτειται.

Να ξερεις το εξης: Τα μαμα αμορτισερ ακομα και τα μαλακα απλα ειναι πολυ αξιοπιστα κι ανθεκτικα. Ακομα και μετα απο πολυ σκληρη χρηση που τους ειχα κανει εγω που περιελαμβανε απο οδηγηση με μεγαλες ταχυτητες σε αουτομπαν, απαιτητικο στροφιλικι με 'κυνηγι' σε επαρχιακες, ακομα και σε χωμα, κρατησαν παρα πολλα χλμ και αρκετα χρονια. Ειδικα τα 'Μ' που εχω τωρα, αυτα να δεις αντοχη, σκυλια λεμε!

Θα σου προτεινα μαμα καινουρια αν θες να αγορασεις ντε και καλα αλλα. Ρωτα ακομα και στις αντιπροσωπειες κοντα σου, τελευταια κανουν πολυ καλες προσφορες, εγω που ρωτησα και για 'Μ' ακομα που ειναι ακριβοτερα απ τα απλα, μου εδωσαν πολυ καλη τιμη στην Αθηνα.

Βεβαια υπαρχει παντα και η λυση της ανακατασκευης των δικων σου που εχεις τωρα. Νομιζω Θεσ/νικη που εισαι ειναι ενας αμορτισερας 'γιατρος' που κανει τετοιες...'εγχειρήσεις'. Αν θες μπορω να σου στειλω πμ με οτι πληροφορια εχω, αλλιως ισως μπορουν να βοηθησουν φιλοι απ τη Β.Ελλαδα αν διαβαζουν αυτα τωρα και να δωσουν κι αλλες πληροφοριες και γνωμες.

Παντως σιγουρεψου πρωτα οτι δε φταινε τα λαστιχα σου κι επειτα μετρα τα αμορτισερ σου για να σιγουρευτεις! Δεν ειναι εποχη τωρα για σπαταλη χρηματων, ετσι!

Charalampos
03-08-14, 10:31
Εχω 116.000 χλμ φοραω ROF ΕΛΑΣΤΙΚΑ και δεν ειναι σε καλη κατασταση χρηζουν αλλαγη
Αλλα ακουγετε θορυβος αμορτισερ σε καθε λακουβα...αν και πριν 6 μηνες στο ΚΤΕΟ δεν με ειπαν κατι.
Εχω μια ακρη απο μετ/σμενα ανταλλακτικα και θα ηθελα την αποψη σας αν αξιζει....
Αν καινουργια κανουν 700 ευρω και τα aftermatket 300 h διαφορα ειναι μεγαλη

giannis 116
03-08-14, 10:49
Καλα, τα περισσοτερα ΚΤΕΟ μετρανε οτι να ναι! Ειδικα με ρφτ λαστιχα οι μετρησεις βγαινουν εκτος οχι οριων αλλα ισως κι εκτος πραγματικοτητας. Αν βρεις φθηνα αλλα εγγυημενα ανακατασκευασμενα μεταχειρισμενα τοτε βαλε αυτα. 700 μου φαινονται παρα πολλα παντως ακομα και για καινουρια, μαμα και σε αντιπροσωπο! Εγω πηρα τιμη απ τον μεγαλο αντιπροσωπο στην Αθηνα και για τα 'Μ' μαλιστα περιπου 530, με ΦΠΑ, εργατικα, περασμενα, ολα κομπλε, οποτε κανε λιγο καλυτερη ερευνα αλλιως κοιτα/ρωτα και γι αυτον που σου ειπα που κανει ανακατασκευες στη Θεσ/νικη. Θα σου στειλω πμ με λεπτομεριες.

Παντως ναι, τα χλμ σου και με ρφτ μου φαινονται πολυ λογικα τα αμορτισερ σου να εχουν ψοφησει, νομιζω και πολυ σου κρατησαν!

Charalampos
03-08-14, 11:23
Αρχισα να ψαχνω απο κατω και τα συμπερασματα βγηκαν οτι εσπασε κατι νομιζω αμορτισερ αλλα εσεις που έχετε παραπανω γνωσεις δεν μου λετε τι εχει σπασει ακριβως....
Εχω κυκλωσει με κοοκινο το σημειο που ειναι σπασμενο.Αναμενω νεα σας

giannis 116
03-08-14, 11:37
Λοιπον μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα αυτο που κοπηκε εκει πρεπει να ναι η βαση του αμορτισερ στο πισω υποπλαισιο. Στο σχεδιο, αν δεν κανω λαθος ειναι το Νο. 5

http://www.etk.cc/bmw/EN/search/selectCar/E87/SH/BMW+116i/ECE/33/33_1230/

Καλυτερα να πας συνεργειο απο αυριο κιολας! Μην οδηγησεις, τουλαχιστον οχι μεχρι να πας σε συνεργειο, μπορει να κανεις χειροτερη ζημια. Περαστικα τι να πω... :shakehead

Charalampos
03-08-14, 11:52
αρα μπορει να ειναι χειροτερα τα πραγματα εκτος απο αμορτισερ σωστα?πω πω καλο κουστουμακι μας βγηκε

giannis 116
03-08-14, 12:07
αρα μπορει να ειναι χειροτερα τα πραγματα εκτος απο αμορτισερ σωστα?πω πω καλο κουστουμακι μας βγηκε

Οχι, ενταξει, δεν παει να πει οτι ηρθε κι η καταστροφη! Γι αυτο ειναι ολα αυτα τα λαστιχενια στηριγματα, συνηθως ειναι απο καουτσουκ ή συνθετικά υλικα σαν καουτσουκ ωστε να αποσβαινουν και να 'παιρνουν'-τραβανε ολους τους κραδασμους και την ταλαιπωρια, για να μην περνανε αυτοι στην καμπινα και στις μεσες των επιβατων αλλα και στο αμαξωμα και καταπονειται αυτο. Σκεφτεσαι να ραγιζαν λαμαρινες αντι να κοβονταν ελαστικες-αντικραδασμικες βασεις;.. Πολυ πιο επικινδυνο και φυσικα πιο ακριβο! Σε δρομους σαν της Ελλαδας και με τοσα χλμ τ αμαξι νομιζω ειναι φυσικο και αρκετα αντεξε. Εδω σε αλλες μαρκες αλλαζουν τετοιες βασεις σα να ναι αναλωσιμες! Μαζι με λαδια φιλτρα!

Πας συνεργειο, στο βλεπουν, φυσικα τ αλλαζεις. Δεν ξερω αν χρειαστει ν αλλαχτει και η απεναντι της, του αλλου τροχου ωστε να ειναι ομοιομορφη η εδραση εκει, λογικα και της αλλης πλευρας θα ναι καταπονημενη.
Προγραμματισε παντως και για αμορτισερ. Δεν ειναι αναγκαιο να τα αλλαξεις ολα μαζι, αλλαξε πρωτα την κομμενη βαση που επειγει κι επειτα τ αμορτισερ.
Καλο θα ναι να γινει ελεγχος καλος σε ολες τις ελαστικες-αντικραδασμικες βασεις ολης της αναρτησης αλλα και του μοτερ του ιδιου.
Για να βοηθησεις το συνεργειο για σωστο ελεγχο και διαγνωση καλο θα ηταν να το πας σ ενα πλυντηριο και να στο πλυνουν απο κατω να φυγει η πολλη βρωμια ωστε ολα τα μερη να φαινονται πιο ευκολα. Φαντασου μια λαστιχενια βαση να ναι φθαρμενη ή ραγισμενη, με μπιχλα πανω σιγα μη φανει η βλαβη.

Charalampos
03-08-14, 12:27
Οκ Γιαννη σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου αυριο ή μεθαυριο θα κανονισω να το παω συνεργειο με οδικη βοηθεια

giannis 116
04-08-14, 06:24
Παρακαλω δεν κανει κατι. Δε χρειαζεται να πας με οδικη. Σιγα σιγα, με προσοχη και χωρις 'κυνηγι' πηγαινε να το πλυνεις απο κατω κι επειτα πηγαινε συνεργειο, ή μπορεις να συννενοηθεις με το συνεργειο ωστε να στο πλυνουν αυτοι.

Charalampos
04-08-14, 08:49
Updated!!!
Sorry πανω στην σαστιμαρα μου εγγραψα οτι τα χλμ είναι 116.000 (απο το 116) τα χλμ είναι 167.000 καλο ε?

Λοιπον σημερα πρωι πρωι με την αυγουλα σηκωθηκα κατεβηκα σιγα σιγα με το αμαξι και πηγα μεχρι τον φιλο μου στο συνεργειο του.
Η πρωτη γρηγορη διαγνωση με την πρωτη ματια ήταν βαση αμορτισερ (μικρο εξαρτηματακι) σίγουρα το αφησα και εφυγα.
Μολις πριν 5 λεπτα με κάλεσε και έχουμε και λεμε
Πισω δεξια βαση αμορτισερ+αμορτισερ είναι κατεστραμενα και μου λεει το παιδι να στα αλλάξω μονο αυτα αλλα το αλλο έχει 167.000 το αμορτισερ οποτε καλο είναι να τα αλλαξουμε και τα δυο..λεω προχωρα ποσο θα μας βγει
Εχουμε και λεμε μετ/σμενο γνήσιο μαμα αμορτισερ απο Γερμανια με 36.000 χλμ το ζευγαρι + εξαρτηματακι προβληματικο της βασης + ενας "μεντεσες" πορτας για να την κραταει ανοικτη μαζι με περαστικα φιλικη τιμη 150 ευρω
Νομιζω ειναι καλη τιμη τι λετε

giannis 116
04-08-14, 16:19
Καλα ειναι, πολυ καλα θα λεγα. Για προσωρινη λυση, ειδικα για τ αμορτισερ...
Θα σου αλλαξει και την αριστερη βαση αμορτισερ; Σε τι κατασταση ειναι αυτη;
Για τα αμορτισερ ειδικα εχεις καποια εγγυηση;.. Ειναι ψιλορισκο τα μεταχειρω και οχι ανακατασκευασμενα. Μπορει να λεει ο καθενας οτι θελει, πχ λιγα χλμ, οτι εχει κανει μονο ισωμα αουτομπαν κι αλλα τετοια και μπορει να χει μισο μυριο χλμ, να πηγαινε παντου και παντα φορτωμενος 'μπιμπα', σε στενα στροφιλικια να το πιεζε, μεχρι και σε χωματοδρομους για κατσικια! Και σε λιγους μηνες με χρονο να χεις κανα ψοφιο αμορτισερ παλι!

Για μενα ολοκληρωμενη-σωστη λυση, ειτε ανακατασκευασμενα αλλα με εγγυηση, ειτε καινουρια μαμα, αλλα και τα μπροστα ωστε να κατσει τ αμαξι ομοιομορφα και σωστα!
Επισης να ξερεις οτι μετα απο οποιαδηποτε αλλαγη σε αναρτηση μπρος ή πισω ή και στους δυο αξονες, τ αμαξι μετα θελει ευθυγραμμιση.

Charalampos
04-08-14, 16:53
Λοιπον το πηρα υο εργαλειο....
Πρωτον κοστισε 150 + 50 τα περαστικα
Αλλακτηκαν τα πισω αμορτισερ (και τα δυο)
Το ενα ηταν κατεστραμενο το αλλο στην μετρηση που εγινε ηταν στο οριο
Το παληκαρι το βασιζομαι τοσα χρονια ηταν οκ...τα αμορτισερ ηταν σαν καινουργια.Συμφωνω αυτα που λες οτι κανεις δεν ξερει πως το οδηγησε αλλα εχω εγγυηση 2 χρονια
Παμε στα συμπερασματα το αμαξι αλλαξε τελειως πιο σφηκτο και παταει πολυ καλα.Τα μπροστα με περασε απο τα μυαλο
Να τα αλλαζα αλλα μου ειπε οτι ηταν οκ.
Το μονο που δεν ξερω τωρα αν παρουσιαστει το αμαξι καπου προβληματικο επειδη πισω εχει πιο καινουργια αμορτισερ
Ευθυγραμμηση ποσο θα κοστισει;να
Μπει
Και αυτη στο προγγραμα

giannis 116
04-08-14, 17:42
Η ευθυγραμμιση κανα 30-40αρι ευρω παει, οχι παραπανω. Η γνωμη μου για (ολο)σωστο στησιμο του αυτοκινητου γραφτηκε πριν. Ειτε ανακατασκευασμενα, ειτε καινουρια, μαμα, μπρος πισω. Αν δεν διαθετεις το χρημα ή αν εσυ αισθανεσαι οτι ειναι οκ τ αμαξι, τοτε τ αφηνεις ως εχει κανοντας μονο την ευθυγραμμιση.
Δε σημαινει βεβαια οτι τ αμαξι θα ναι επικινδυνο ή κατι αλλο κακο, απλα επειδη εγω ειμαι σουπερ ψειρας γι αυτο και στα λεω αυτα!

LefterisK
07-08-14, 11:07
κ σκεφτομαι οτι υπαρχουν καποιες διαφημισεις οπως αυτη που ειχε βγαλει πρν χρονια η μονροε και προτεινε αντικατασταση των αποσβεστηρων καθε 4χρονια ή 50κ χλμ...
φυσικα προιον με προιον διαφερει κ κατα πολυ μαλιστα αλλα οχι ο ενας απλος στοκ αποσβεστηρας στα 50κ κ ο αλλος απλος στοκ αποσβεστηρας στα 170κ...
παλι καλα που δεν αφησε πανω στον ιδιο αξονα το δευτερο ταλαιπωρημενο αμορτισερ, λιγο ελειψε..
φιλικα

gupakos
08-08-14, 22:08
Μα είναι δυνατόν όμως να μην καταλάβεις ότι τα αμορτισέρ έχουν πρόβλημα; Να υποθέσω ότι το άλλο ζευγάρι αμορτισέρ έχει και αυτό 167,000 χλμ; τΤ δικά μου (και πολύ ακριβά μάλιστα) στα 70,000 χλμ ήθελαν αλλαγή...οκ το Ζ3΄'κοπανάει' περισσότερο ίσως αλλά και πάλι....

advanced
14-08-14, 01:38
παιδιά γενική ερώτηση. Καθε πότε χονδρικά "πρέπει" να αλλάζουμε αμορτισέρ στο Ε87; Υπάρχει οδηγία απο BMW; Έχω 116i ...

giannis 116
14-08-14, 11:49
παιδιά γενική ερώτηση. Καθε πότε χονδρικά "πρέπει" να αλλάζουμε αμορτισέρ στο Ε87; Υπάρχει οδηγία απο BMW; Έχω 116i ...

Εξαρταται απο τη χρηση! Αν το βαζεις σε χωραφια, καροδρομους, το φορτωνεις σα μουλαρι, ανεβοκατεβαινεις βουνα με στροφιλικια ταπα, ή το εχεις μονο για εθνικες, ή μεσα σε πολεις, ολα σχετικα ειναι! Φαντασου ενα μεσο ορο περιπου 70-80.000χλμ, με μικτη, 'νορμαλ' χρηση. Για να χεις ενα 'μπουσουλα' ομως, πηγαινε να στα μετρησουν τα αμορτισερ σε καλο συνεργειο με σωστο αμορτισερομετρο και μετα βλεπεις.

gogos523
18-03-16, 20:40
Καλησπέρα παίδες. Χθες αγοράσαμε το 3ο μας BMW πλέον. F20 116i τέλη του 12. Ωραίο αμάξι,το μοτέρ μου φάνηκε πολύ καλύτερο από τον προκάτοχό του αλλά αυτά είναι άλλη κουβέντα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα αμορτισέρ. Μου φάνηκαν πολύ περίεργα. Είναι αρκετά μαλακά και νιώθω το αμάξι στις στροφές να μην με ακούει όπως θα ήθελα. Δεν μιλάω για εξτρεμ καταστάσεις σε στροφές. Πχ με το 530 που έχω Μ αμορτισέρ στην ίδια στροφή που μπήκα σήμερα με το F20 με 70 τρόμαξα πως εστριψε, ενώ το 530 μπαίνει και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Παρόμοιος και το Ε87 με Μ και εκείνο και το Cooper s του αδερφού μου. Φταίει που έχω συνηθίσει με τα Μ αμορτισέρ ? Το αμάξι έχει 79.000 χιλιόμετρα και κτεο πήρε Νοέμβριο 15 χωρίς προβλήματα. Όποιος έχει εμπειρία από F ας μου πει ή έστω και από Ε8χ αν και εκείνα είναι έτσι με τα απλά αμορτισέρ.

giannis 116
18-03-16, 20:54
Εχοντας κανει πολλα χλμ με την 116 Ε87 με απλα και μετα με Μ αμορτισερ και γενικα αναρτηση, εχω να πω πως η Μ ειναι η χρυση τομη μεταξυ...των παντων! Χαμηλόματος, σκληροτητας, στησιματος, αμεσοτητας. Εχει σημαντικες διαφορες οντως. Η απλη ειναι για περισσοτερη ανεση, ειδικα με κουτσουρα ρφτ, η Μ ειναι πιο 'απολυτη' σε σχεση με την απλη. Στριψιμο διαβητης, πιο αμεση, πιο κοφτερη, πιο 'πληροφοριακη', δεν 'χαζευει', αποτρεπει μεγαλες κλισεις και δινει σταθεροτητα και σιγουρια.

gogos523
18-03-16, 21:19
Πάντως μου φάνηκε μέρα με νύχτα η διαφορά ανάμεσα στα απλά αμορτισέρ με τα Μ. Τα Μ είναι άλλη φάση γενικά και συνολικά. Για την μάνα μου είναι το F20 για αυτό και δεν κοίταξα για Μ. Από άνεση μου άρεσε το αμάξι αλλά λίγο στις στροφές το "φοβήθηκα". Θα δοκιμάσω αύριο να βγω Autobahn να δω μετά τα 140 μέχρι 200 πως πατάει στον δρόμο από περιέργεια

BMW Power
18-03-16, 21:42
Η καλύτερη ανάρτηση για τα BMW είναι η μαμά Μ, (για κανονική χρήση) το έχουμε γράψει πολλές φορές και όλοι συμφωνούμε σε αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το αυτοκίνητο δεν την έχει από καινούριο, είναι οικονομικός απαγορευτικό να την βάλεις.

Καλοτάξιδο

LefterisK
19-03-16, 21:27
συμφωνω σε ολα, εκτος απο το οτι ειναι η χρυση τομη σε χαμηλωμα οταν με αυτο εννοουμε το "λουκ" του αυτοκινητου. εγω με 30-25χιλ χαμηλωμα θεωρω οτι οπτικα ειναι πολυ καλυτερο μιας και το σενταν γενικα ειναι πιο ψηλο απο τα κουπε και επομενως το 15χιλ χαμηλωμα της Μ αναρτησης δεν επαρκει, οπτικα τουλαχιστον.
στο εξωτερικο, που η πιο πλουσια εκδοση ειναι η Μ σπορτ (και η οποια περιλαμβανει πολλα εξτρα) ειναι μονοδρομος.

giannis 116
20-03-16, 09:06
@Gogos523 αν το αυτοκινητο προοριζεται για νορμαλ χρηση κι οχι πιεση στο οριο σε στροφες, τοτε η απλη αναρτηση ειναι υπεραρκετη. Αλλιως ναι, αλλαζουν οι απαιτησεις σε στησιμο και σκληροτητα, που μια Μ σε ικανοποιει πολυ. Επισης για την σειρα F το εχω ξανακουσει πως ειναι πιο μαλακη η απλη αναρτηση και το στησιμο πιο 'βελουδινο' απ τον προκατοχο σειρα Ε8Χ. Ισως δωσαν περισσοτερη προσοχη στην ανεση κι οχι στο στησιμο και το 'πατημα'.

@Λευτερης Για το οπτικο αποτελεσμα, περι ορεξεος... Εμενα πχ ηταν οτι επρεπε ο 1μισης μολις ποντος χαμηλωματος στο ματι αλλα και για τους Ελληνικους δρομους και τις Ελληνικες ραμπες, οτιδηποτε παρακατω χαμηλωμα, ειναι απο δραμα εως επικινδυνο να τα κουρεψω ολα απο κατω! Εδω με την απλη αναρτηση δεν εβρισκα σε καποια σημεια που περναγα, ενω με την Μ εβρισκα και μ επιανε η ψυχη μου καθε φορα που ακουγα το σουρσιμο του πατωματος, εστω και στιγμιαια!

advanced
10-04-16, 14:30
Ξέρει κανείς να προτείνει αμορτισέρ για 116i E87 πολύ μαλακά; Να τονίσω την ανάγκη: έχω το αυτοκίνητο 6 χρόνια απο καινούργιο με τα μαμά αμορτισές. Είναι εργοστάσιο, φοράω πάντα run flat και δεν σκοπεύω να τα αντικαταστήσω με συμβατικά ελαστικά. Με έχει κουράσει πλεον το κοπάνημα με τα μαμά αμορτισέρ και θέλω καποια που να είναι γι αυτό το αυτοκίνητο αλλά να προσανατολίζονται στην άνεση -σε σημείο που δεν με απασχολεί καυθόλου αν χάσω σε κράτημα κτλ. Τι λετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nikosdov116i
10-04-16, 19:26
Ξέρει κανείς να προτείνει αμορτισέρ για 116i E87 πολύ μαλακά; Να τονίσω την ανάγκη: έχω το αυτοκίνητο 6 χρόνια απο καινούργιο με τα μαμά αμορτισές. Είναι εργοστάσιο, φοράω πάντα run flat και δεν σκοπεύω να τα αντικαταστήσω με συμβατικά ελαστικά. Με έχει κουράσει πλεον το κοπάνημα με τα μαμά αμορτισέρ και θέλω καποια που να είναι γι αυτό το αυτοκίνητο αλλά να προσανατολίζονται στην άνεση -σε σημείο που δεν με απασχολεί καυθόλου αν χάσω σε κράτημα κτλ. Τι λετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ πριν το πουλήσω είχα βάλει πίσω MONROE τα οποία ήταν πολύ καλά και ανάλογα τις συνθήκες αυτορυθμιζόταν μόνα τους.

giannis 116
11-04-16, 09:58
Νομιζω για την απλη, μαλακη αναρτηση βαζει Sachs απλά και για την Μ, καποια εκδοση Ssachs Performance. Ακομα και με τα απλά ομως, εφοσον χρησιμοποιεις ρφτ λαστιχα, το κοπανημα στους Ελληνικους δρομους δεν το γλιτωνεις. Ειχα κανει ολους τους πιθανους συνδυασμους (ρφτ-απλη αναρτηση μαμα, συμβατικα-απλη αναρτηση μαμα, ρφτ-Μ αναρτηση, συμβατικα-Μ αναρτηση) και τελικα το κοπανημα εφυγε οταν εβαλα συμβατικα ελαστικα. Τωρα, για αλλη μαρκα, οπως αυτη που προτεινε ο φιλος, δεν ξερω να σου απαντησω.

BMW Power
11-04-16, 10:28
Έχει δίκιο ο Γιάννης, αν δεν αλλάξεις λάστιχα δεν θα δεις σημαντική διαφορά, όποιο συνδυασμό και αν κάνεις.

LefterisK
13-04-16, 22:28
απλα, εταιρεια με εταιρεια διαφερει και στην σκληροτητα που προσφερει, κυριως στα συμβατικα ελαστικα τους και λιγοτερο στα ρανφλατ. προσοχη θελει και ο δεικτης ταχυτητας του ελαστικου.

m_power_lunatic
15-04-16, 10:32
Αν δεν βγουν τα ρανφλατ δεν θα δεις προκοπή,από εμπειρία σε άσσο στην οικογένεια στο λέω.

advanced
16-04-16, 11:02
1000 ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πολύ κατατοπιστικές. :)

advanced
02-05-16, 14:22
Επανερχομαι στο θεμα διαβαζοντας και καποια ξενα φορα.
Δηλαδη για παραδειγμα τα KW street comfort ρυθμισμενα στο ποιο μαλακο δεν θα ειναι εστω καπως καλυτερα σε ανεση με μαμα σετ απ στο αυτοκινητο και φυσικα τα ruan flat πανω; Αποψεις; Ευχαριστω

BMW Power
02-05-16, 17:41
Ότι και να διαβάσεις στα forum του εξωτερικού δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο για τα Ελληνικά δεδομένα. Γιατί πολύ απλά οι δρόμοι μας είναι από τους χειρότερους στον κόσμο.

giannis 116
03-05-16, 19:55
Ότι και να διαβάσεις στα forum του εξωτερικού δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο για τα Ελληνικά δεδομένα. Γιατί πολύ απλά οι δρόμοι μας είναι από τους χειρότερους στον κόσμο.

+1
Aκόμα και τα κακα, μαμα, 1ης τοποθετησης, Pirelli rft Euforia, στη Γερμανια μου φαινονταν αψογα. Τα δε χειμερινα Conti winter contact rft με μαλακη γομα για τα κρυα, μου φαινονταν ζελε.
Οταν ηρθα στην Ελλαδα νομιζα πως στις ροδες, χειμωνα, καλοκαιρι ειχα..γρανίτες!

advanced
29-05-16, 11:30
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ποια η άποψή σας για αυτό (http://www.kw-suspensions.gr/el/kw-street-comfort);

dimimav
29-05-16, 13:56
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ποια η άποψή σας για αυτό (http://www.kw-suspensions.gr/el/kw-street-comfort);

Καλή αλλά ακριβή λύση.με τέτοια τιμη πας σε γνήσια αμορτισέρ τα οποία
ειναι αρκετά μαλακά και ανετα(βγάλε τα runflat να ησυχασεις)

advanced
12-06-16, 12:32
Τα μαμα αμορτισερ δεν ηταν ποτε μαλακα και ανετα για μενα :). Γι αυτο κοιταζω κατι αλλο κρατωντας τα ραν φλατ ... Ισως να τα δοκιμασω τα kw stree performance. Αν το κανω θα ποσταρω εντυπωσεις.

nikosdov116i
12-06-16, 18:58
Τα μαμα αμορτισερ δεν ηταν ποτε μαλακα και ανετα για μενα :). Γι αυτο κοιταζω κατι αλλο κρατωντας τα ραν φλατ ... Ισως να τα δοκιμασω τα kw stree performance. Αν το κανω θα ποσταρω εντυπωσεις.

Όπως είχα γράψει και παραπάνω εγώ πριν το πουλήσω είχα βάλει πίσω MONROE τα οποία ήταν πολύ καλά και ανάλογα τις συνθήκες αυτορυθμιζόταν μόνα τους.Και με λάστιχα runflat.

advanced
15-09-16, 23:01
Σχετικά με τα μαμά αμορτισέρ που φοράει το Ε87 116i.

Βλέπω στο thread ότι φοράμε μαμά ουσιαστικά κάποια Sachs.

Ο αντιπόσωπος έχει αυτά τα 2.

Sachs Super Touring
Sachs Advantage

Μήπως γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα ποια φοράμε ως μαμίσια;

Και αν πχ φοράμε κάποιο απο τα παραπάνω, το άλλο είναι ποιο σκληρό η ποιο μαλακό αν γνωρίζετε.

Ευχαριστώ!

advanced
28-01-17, 02:08
Όπως είχα γράψει και παραπάνω εγώ πριν το πουλήσω είχα βάλει πίσω MONROE τα οποία ήταν πολύ καλά και ανάλογα τις συνθήκες αυτορυθμιζόταν μόνα τους.Και με λάστιχα runflat.

σε ποια MONROE αναφέρεσαι;

nikosdov116i
28-01-17, 07:24
σε ποια MONROE αναφέρεσαι;

Δεν θυμάμαι ακριβώς.Εχουν περάσει χρόνια.Πάντως τα είχα πληρώσει 140€.

topmar
28-01-17, 13:49
Σχετικά με τα μαμά αμορτισέρ που φοράει το Ε87 116i.

Βλέπω στο thread ότι φοράμε μαμά ουσιαστικά κάποια Sachs.

Ο αντιπόσωπος έχει αυτά τα 2.

Sachs Super Touring
Sachs Advantage

Μήπως γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα ποια φοράμε ως μαμίσια;

Και αν πχ φοράμε κάποιο απο τα παραπάνω, το άλλο είναι ποιο σκληρό η ποιο μαλακό αν γνωρίζετε.

Ευχαριστώ!

Δεν ξέρω εάν σε βοηθήσει αυτό που θα πω, αλλά το της υπογραφής αμάξι μου, φοράει εργοστασιακή ανάρτηση Sachs Super Touring (μαύρο μπλέ) και τα Advantage είναι η πιο σπορ έκδοση (μαύρα κόκκινα).

Εκτιμώ ότι το ίδιο θα ισχύει και για το δικό σου.

advanced
29-01-17, 01:10
ευχαριστώ πάρα πολύ nikosdov & topmar!

dimimav
29-01-17, 10:16
Σχετικά με τα μαμά αμορτισέρ που φοράει το Ε87 116i.

Βλέπω στο thread ότι φοράμε μαμά ουσιαστικά κάποια Sachs.

Ο αντιπόσωπος έχει αυτά τα 2.

Sachs Super Touring
Sachs Advantage

Μήπως γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα ποια φοράμε ως μαμίσια;

Και αν πχ φοράμε κάποιο απο τα παραπάνω, το άλλο είναι ποιο σκληρό η ποιο μαλακό αν γνωρίζετε.

Ευχαριστώ!

Τα γνήσια δεν έχουν σχέση με αυτά που πουλάει η sachs.
Ειναι πολύ καλυτερα και σε απόδοση και σε διάρκεια