PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ


vaspap
11-09-04, 14:28
ΕΓΙΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ , ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

tasosbmwe30
11-09-04, 14:35
ΕΓΙΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ , ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ


Ευχαριστουμε προκαταβολικα.....να εισαι σιγουρος φιλαρακι πως θα χρειαστουμε πολλες φορες τις γνωσεις σου!!!!!

Geo_3D
11-09-04, 14:48
ΕΓΙΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ , ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ
Ωπ αδερφε εισαι ο καταλληλος ανθρωπος στην καταλληλη στιγμη.Λοιπον ακου το προβλημα μου και αν μπορεις δωσε συμβουλες.
Εδω και καιρο ακουω ενα γκουπ-γκουπ απο πιθανο "σκαλοπατι" που εχει κανει καποιο λαστιχο μπροστινο απο δυνατο φρεναρισμα.Οι ερωτησεις ειναι οι εξης:
1.Να αλλαξω μονο το ενα λαστιχο?εχουν κανει γυρω στα 10-15.000χλμ
2.Να αλλαξω και τα 2 μπροστινα?
3.Μηπως τα καινουργια 2 λαστιχα να τα εβαζα πισω,λογω μεγαλυτερης φθορας απτα μπροστινα ελεω πισω κινησης,και τα παλια πισω να τα εβαζα εμπρος?
Γενικοτερα τα συν και τα κατα των συγκεκριμενων σκεψεων θελω να μου πεις ως προς την οδικη συμπεριφορα,και να σου πω απο τωρα οτι δεν με παιρνει για αλλαγη και των 4 ελαστικων.
Εννοειται πως καθε βοηθεια απο τον οποιονδηποτε ειναι δεκτη

Black5
11-09-04, 15:14
εγώ θα σου έλεγα να αλλάξεις τα δύο μπροστινά και να μην βάλεις τα μπρος πίσω.....

Octane
11-09-04, 15:51
Μηπως τα καινουργια 2 λαστιχα να τα εβαζα πισω,λογω μεγαλυτερης φθορας απτα μπροστινα ελεω πισω κινησης,και τα παλια πισω να τα εβαζα εμπρος?


Μην ξεχνας οτι το..."τιμονι" + τα "φρενα" σου ειναι μπροστα!Γνωμη μου,αλλαζεις τα δυο μπροστινα + προσεχεις τις στροφες(οχι κομματια)αφου πισω θα εχεις τα παλια + θα γλιστραει!
Αν τα βαλεις πισω θα νιωθεις οτι "παταει" + σε καμια στροφη(ερχονται + βροχες)θα ψαχνεις τη μουρη του αυτοκινητου!
Ακομα,οταν φρεναρεις,εχεις μεταφορα βαρους προς τα μπροστα,οποτε χρειαζεσαι καλα λαστιχα εκει για να μην μπλοκαρουν οι τροχοι(το ABS δεν κανει διαφορα!)+ ...δεν φρεναρεις!
Αποψη μου παντα!
Φιλικα,Πανος.

Nick_compact
11-09-04, 16:40
VASPAP μπορείς να κοιτάξεις στα τεχνικά θέματα-απορίες το thread "χρειάζομαι βοήθεια" να μου πεις και εσύ την γνώμη σου?

vaspap
11-09-04, 18:34
Ωπ αδερφε εισαι ο καταλληλος ανθρωπος στην καταλληλη στιγμη.Λοιπον ακου το προβλημα μου και αν μπορεις δωσε συμβουλες.
Εδω και καιρο ακουω ενα γκουπ-γκουπ απο πιθανο "σκαλοπατι" που εχει κανει καποιο λαστιχο μπροστινο απο δυνατο φρεναρισμα.Οι ερωτησεις ειναι οι εξης:
1.Να αλλαξω μονο το ενα λαστιχο?εχουν κανει γυρω στα 10-15.000χλμ
2.Να αλλαξω και τα 2 μπροστινα?
3.Μηπως τα καινουργια 2 λαστιχα να τα εβαζα πισω,λογω μεγαλυτερης φθορας απτα μπροστινα ελεω πισω κινησης,και τα παλια πισω να τα εβαζα εμπρος?
Γενικοτερα τα συν και τα κατα των συγκεκριμενων σκεψεων θελω να μου πεις ως προς την οδικη συμπεριφορα,και να σου πω απο τωρα οτι δεν με παιρνει για αλλαγη και των 4 ελαστικων.
Εννοειται πως καθε βοηθεια απο τον οποιονδηποτε ειναι δεκτη

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΥΧΝΑ.
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10.000 ΧΛΜ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ.
ΠΡΟΣΕΞΕ! ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΙΣΩ!
ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΜΠΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΠΙΣΩ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΕΜΠΡΟΣ ΚΙΝΗΣΗ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΙΣΩ.
ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΦΟΡΑΣ?
ΒΑΣΙΛΗΣ

popolaros
11-09-04, 19:59
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΥΧΝΑ.
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10.000 ΧΛΜ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ.
ΠΡΟΣΕΞΕ! ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΙΣΩ!
ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΜΠΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΠΙΣΩ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΕΜΠΡΟΣ ΚΙΝΗΣΗ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΙΣΩ.
ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΦΟΡΑΣ?
ΒΑΣΙΛΗΣ

den to piasa ......... tote giati i michelin ebgale ektakti anakinosi oti ta kenourgia lastixa panta mpenoun piso............

Nick_compact
11-09-04, 20:37
popolaro αν θες να πεις κάτι πες το ευγενικά.Δίνεις την εντύπωση οτί μπαίνεις εδώ μόνο για να το παίξεις έξυπνος και για να κάνεις αντίλογο.Εδώ υπάρχουν πολλά άτομα που ξέρουν πολλά περισσότερα από εσένα αλλά δεν χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους για να το παίξουν έξυπνοι αλλά για να βοηθήσουν τους άλλους.Μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις τις "γνώσεις σου" στο ποδήλατο σου ή στο πατίνι σου.

popolaros
11-09-04, 23:53
nikolaki kane kamia kolotoumpa megale mou......... oreksi ixa nomizis na kathome na malono me ton kathe enan mesa sto internet.......
ti kolimata barate re????? ethiksa kanenan??? malosa me kanenan??? kita ligo ton eauto sou / lise ta dika sou iparksiaka problimata kai meta asxolisou me tous allous.......... opos ego den kathisa na asxolitho me kanenan edo mesa etsi den goustaro kai kanis na asxolite me mena......

aporia exo kai tin ekana erotisi mesa sto forum eukerias dothisis autou tou topic............
kai oso anafora to thema gnoseon den mporis na me krinis/ opos den mporis na krinis kai kanenan gia to ti kseri kai ti den kseri........ sizitisi kanoume kai tipote parapano........... ksekola

Geo_3D
12-09-04, 01:38
Αδερφια μηπως να ηρεμουσαμε λιγο?Μη δωσετε συνεχεια στο επισοδιο.
Vaspap οι διαστασεις των ελαστικων μου ειναι 205/60/15

vaspap
12-09-04, 21:51
den to piasa ......... tote giati i michelin ebgale ektakti anakinosi oti ta kenourgia lastixa panta mpenoun piso............
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ Ο POPOLAROS EXEI DIKIO ΕΓΩ ΛΩΓΟ ΑΤΕΛΙΩΤΩΝ ΩΡΩΝ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ.
ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΡΩΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΡΙΒΗΣ.
ΑΡΑ ΣΤΑ ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΜΠΡΟΣΤΙΝΟΚΙΝΗΤΑ ΕΜΠΡΟΣ.
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

popolaros
13-09-04, 00:34
tora min bgazis tin ironia...........
apla ixe sizitithi auto to thema kai se allo forum.......... kai malista ixe anixti idiko topic pano se auti tin aporia ........
oxi o popolaros den exei dikio ......... kai auto einai pou prospathoume na broume........ to sosto / to katanoito......
sizitisi kanoume gia na aneurethi i alithia ........ se kamia periptosi den prospatho na se apokrouso........to silogismo mou bgazo apla stin epifania

Thanos_tum
13-09-04, 18:01
Ας δουμε το θεμα και απο μια αλλη σκοπια! θα ελεγα οτι σε οποιαδηποτε περιπτωση (ειτε με κινηση μπροστα ειτε με κινηση πισω) τα καινουργια λαστιχα ισως ειναι καλυτερα να μπαινουνε μπροστα διοτι (χτυπα ξηλο) σε περιπτωση καποιου σκασμενου ελαστικού σε πολλα χιλιομετρα το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο αν σκασει το μπροστα σε σχεση με το πισω! γι'αυτο λεω οτι ισως ειναι καλυτερα να προστατευουμε ττα μπροστινα ελαστικα περισσοτερο. θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας πανω στο συγκεκριμενο θεμα

Brown
14-09-04, 12:49
Συμφωνώ μαζί σου, γιατί ανεξάρτητα από το που έχει την κίνηση το αυτοκίνητο, οι κατευθυντήριοι τροχοί καθώς και οι τροχοί που τραβάνε το μεγαλύτερο ζόρι στο φρενάρισμα, είναι οι μπροστινοί.
Πάντως δεν μπορώ να κατανοήσω (το σκεπτικό και τι αποτελέσματα έχουν για να τα λένε αυτά) την έκτακτη ανακοίνωση της Michelin, ότι τα καινούργια λάστιχα πάνε πίσω :confused:
Και να φέρω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Έχεις κάποια χιλιόμετρα με τα λάστιχα σου, έχεις τραβήξει π.χ. μερικά παντιλίκια, μερικά burn out και κανά χειρόφρενο και αυτά τα λάστιχα πρέπει να τα βάλεις μπροστά (σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις τα 2 μπροστά μόνο) και να τα εμπιστευτείς σε κάποια φρεναρίσματα πανικού, πιθανόν και κάποιες γρήγορες βόλτες σε βουνό :confused: :eek:
Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

compact
14-09-04, 13:02
Βασιλη καλως ηρθες στην παρεα.
για πες μια τιμη (εκπτωση club)
για 225.40.18
255.35.18 dunlop sp9000?
εχεις κατι πιο καλο να προτινεις?
αυτα φοραω τωρα στο αμαξι ,ειμαι ικανοποιημενος στο στεγνο αλλα στην βροχη κανω την "παπια"
ευχαριστω προκαταβολικα!
κων/νος.

vaspap
14-09-04, 20:24
tora min bgazis tin ironia...........
apla ixe sizitithi auto to thema kai se allo forum.......... kai malista ixe anixti idiko topic pano se auti tin aporia ........
oxi o popolaros den exei dikio ......... kai auto einai pou prospathoume na broume........ to sosto / to katanoito......
sizitisi kanoume gia na aneurethi i alithia ........ se kamia periptosi den prospatho na se apokrouso........to silogismo mou bgazo apla stin epifania

ΦΙΛΕ POPOLARO ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ, ΑΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΙΡΩΝΙΑ ΔΕΝ ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΩ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΑΝΕ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ ΣΤΑ CLUB TA OΠOIA EINAI ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ, ΚΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ.
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ
ΒΑΣΙΛΗΣ.

vaspap
14-09-04, 20:30
Βασιλη καλως ηρθες στην παρεα.
για πες μια τιμη (εκπτωση club)
για 225.40.18
255.35.18 dunlop sp9000?
εχεις κατι πιο καλο να προτινεις?
αυτα φοραω τωρα στο αμαξι ,ειμαι ικανοποιημενος στο στεγνο αλλα στην βροχη κανω την "παπια"
ευχαριστω προκαταβολικα!
κων/νος.
ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΠΡΟΦΙΛ ΚΑΙ 18ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ, ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ GOODYEAR F1, Η' ΤΟ PIRELLI PZERO NERO,H' P ZERO ROSSO ASSIM.
EΠΕΙΔΗ ΤΟ DUNLOP ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΣΕΙ ΣΚΛΗΡΟ ΓΙΑ ΤΕΛΕΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ.
ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

vaspap
22-09-04, 13:49
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ.
ΤΙ ΕΓΙΝΕ???
ΒΑΣΙΛΗΣ

Ray
22-09-04, 13:56
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ.
ΤΙ ΕΓΙΝΕ???
ΒΑΣΙΛΗΣ
Οι απορίες για ζάντες παίζουν ή μόνο τα λάστιχα κερδίζουν???:rolleyes:

alexk
22-09-04, 16:15
ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΠΡΟΦΙΛ ΚΑΙ 18ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ, ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ GOODYEAR F1, Η' ΤΟ PIRELLI PZERO NERO,H' P ZERO ROSSO ASSIM.
EΠΕΙΔΗ ΤΟ DUNLOP ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΣΕΙ ΣΚΛΗΡΟ ΓΙΑ ΤΕΛΕΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ.
ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις γιατί ψάχνω είτε Michelin Pilot Sport Cup , είτε Yokohama Advan A048 σε ίδιες διαστάσεις για το δικό μου.

popolaros
22-09-04, 16:53
Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις γιατί ψάχνω είτε Michelin Pilot Sport Cup , είτε Yokohama Advan A048 σε ίδιες διαστάσεις για το δικό μου.


se 316 ti (1.8) ta dio sigkekrimena lastixa????
gia ksanaskepsou to.............

Geo_3D
22-09-04, 16:57
se 316 ti (1.8) ta dio sigkekrimena lastixa????
gia ksanaskepsou to.............
Βρε φιλε μου popolare ο καθε ενας εχει το προσωπικο του γουστο και προτιμησεις για το αμαξι του.Αμα θελει αυτες τις διαστασεις,αυτες θα βαλει.Δε στα λεω αυτα για να παρεξηγηθουμε ουτε και να μαλωσουμε.Απλως σου διευκρινιζω κατι που ισως απλα να μην το ειχες σκεφτει

popolaros
22-09-04, 17:27
Βρε φιλε μου popolare ο καθε ενας εχει το προσωπικο του γουστο και προτιμησεις για το αμαξι του.Αμα θελει αυτες τις διαστασεις,αυτες θα βαλει.Δε στα λεω αυτα για να παρεξηγηθουμε ουτε και να μαλωσουμε.Απλως σου διευκρινιζω κατι που ισως απλα να μην το ειχες σκεφτει

ksanaskepsou to kai esi.................
kai den milame gia zantes / oute gia diastasi elastikon.........
milame gia tipo elastikon.........

p.s
enoite oti den epititheme............. apla analiste ligo kalitera ta dedomena....... tipote parapano

Geo_3D
22-09-04, 17:30
ksanaskepsou to kai esi.................
kai den milame gia zantes / oute gia diastasi elastikon.........
milame gia tipo elastikon.........

p.s
enoite oti den epititheme............. apla analiste ligo kalitera ta dedomena....... tipote parapano
Αφου αυτα θελει τι να κανουμε τωρα?Οσο και να το σκεφτω,αμα ειναι αποφασισμενος για τον συγκεκριμενο τυπο,αυτον θα βαλει και δεν υπαρχει περιπτωση να του αλλαξουμε γνωμη

popolaros
22-09-04, 18:57
ok my friend :) :) you say so......... :) :)

alexk
22-09-04, 19:01
se 316 ti (1.8) ta dio sigkekrimena lastixa????
gia ksanaskepsou to.............

Έχεις οδηγήσει αυτοκίνητο με τέτοια λάστιχα?

Geo_3D
22-09-04, 19:12
Έχεις οδηγήσει αυτοκίνητο με τέτοια λάστιχα?
λοιπον επειδη με εχετε βαλει στην πριζα θα ζητησω ταπεινα σε καποια επομενη συναντηση,ειτε official ειτε unofficial,οποιος εχει αυτοκινητο με τετοια λαστιχα(διαστασεις-τυπο) να μου το παραχωρησει για μια βολτα γιατι θα με σκασετε :o

popolaros
22-09-04, 19:27
Έχεις οδηγήσει αυτοκίνητο με τέτοια λάστιχα?


να σου θεσω εγω το αλλο ερωτημα......... νομιζεις οτι αμα βαλεις στο αμαξι σου τετοια λαστιχα θα καταφερεις ποτε να τα ζεστανεις?????

οσο για την ερωτηση σου : οχι δεν εχω οδηγησει αλλα ξερω τι παιζει......

Octane
22-09-04, 20:24
να σου θεσω εγω το αλλο ερωτημα......... νομιζεις οτι αμα βαλεις στο αμαξι σου τετοια λαστιχα θα καταφερεις ποτε να τα ζεστανεις?????

οσο για την ερωτηση σου : οχι δεν εχω οδηγησει αλλα ξερω τι παιζει......

Μπορει να μη γνωριζομαστε,αλλα εγω ετσι οπως τον κοβω τον Alexk,στανταρ τα ζεσταινει!! ;)
Επισης να πω οτι(κατα την ταπεινη μου γνωμη)παιζουν πολυ περισσοτερα πραγματα ρολο απ'το αν ζεσταινονται μονο τα ελαστικα,οπως το ποσο γρηγορα,το ποσο γρηγορα κρυωνουν,η αντοχη τους στη σκληρη χρηση,κλπ,κλπ,...!Αρα,τα κριτηρια + οι προτεραιοτητες που εχει καποιος ο οποιος αγοραζει μια τετραδα λαστιχα,υπαρχει περιπτωση να διαφερουν απο εκεινα καποιου αλλου...!! :cool:
Υ.Γ.Αν κανω λαθος,διορθωστε με!! :eek:

Octane
22-09-04, 20:26
Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ,οπως ειπε + καποιος απο μας(δε θυμαμαι ποιος ομως)!! :)

alexk
22-09-04, 21:36
να σου θεσω εγω το αλλο ερωτημα......... νομιζεις οτι αμα βαλεις στο αμαξι σου τετοια λαστιχα θα καταφερεις ποτε να τα ζεστανεις?????

οσο για την ερωτηση σου : οχι δεν εχω οδηγησει αλλα ξερω τι παιζει......

Φίλε popolaros. Αντίθετα από ότι πολλοί πιστεύουν, τα sport λάστιχα δεν χρειάζεται να πηγαίνεις με 300 για να τα ζεστάνεις. Συνήθως τα λάστιχα ζεσταίνονται όταν δέχονται φορτίο (π.χ. όταν στρίβεις γρήγορα [εννοώντας g]).

Επιπλέον, τα λάστιχα αυτά έχουν πιο μαλακή έως πολύ πιο μαλακή γόμμα από τα κανονικά λάστιχα δρόμου, με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται πολύ πιο γρήγορα.

Φιλικά πάντα.

Δυστυχώς, ψάχνω να βρω τέτοια λάστιχα για τις ζάντες μου, αλλά ο λαστιχάς μου δεν μου έχει βρει ακόμη. Και ναι, εγώ τα χρειάζομαι, γιατί με 140 ανάβει το antispin. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου είχα advan 048 (saxo vts). Μόλις βάλω στο compact, ευχαρίστως σας κάνω βόλτα παιδιά. Μιλάμε, ότι τα κανονικά λάστιχα που έχουμε, δεν είναι λάστιχα...

Black5
22-09-04, 22:54
Φίλε popolaros. Αντίθετα από ότι πολλοί πιστεύουν, τα sport λάστιχα δεν χρειάζεται να πηγαίνεις με 300 για να τα ζεστάνεις. Συνήθως τα λάστιχα ζεσταίνονται όταν δέχονται φορτίο (π.χ. όταν στρίβεις γρήγορα [εννοώντας g]).

Επιπλέον, τα λάστιχα αυτά έχουν πιο μαλακή έως πολύ πιο μαλακή γόμμα από τα κανονικά λάστιχα δρόμου, με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται πολύ πιο γρήγορα.

Φιλικά πάντα....

Συγνώμη αλλά νομίζω κάνεις λάθος!!! Σωστά πιστευουν οι πολλοί ότι πρέπει να πηγαίνεις με πολλά για να τα ζεστάνεις.... Μην ξεχνάς ότι ο δείκτης των ελαστικών βγαίνει για την τελική σου και όχι για το πώς στρίβεις!! Χωρίς να σημαίνει ότι αυτό δεν μετράει. Επίσης αυτά τα λάστιχα είναι πιο μαλακά όταν ζεσταθούν. Και δεν πρόκειται να τα ζεστάνεις στους δρόμους γυαλί που έχουμε(αλήθεια στους δρόμους μας πόσα g ποιάνεις?). είναι πιστάδικα λάστιχα. Επίσης έχουν πολύ μικρότερο χρόνο ζωής....

Octane
22-09-04, 23:21
Ο δεικτης ελαστικων εξαρταται + απ'τη διασταση,νομιζω.
Επισης,τα ελαστικα ζεσταινονται με την τριβη,ειτε αυτη υπαρχει λογω της αυξημενης ταχυτητας,ειτε λογω "ταρζανιων" με τ'αυτοκινητο (ακομα + κατα το φρεναρισμα 'η την επιταχυνση) , ποσο μαλλον οταν αυτο ζυγιζει κοντα εναμιση τονο!!!
+ μη μου πει κανεις οτι αν κανεις απανωτα φρεναρισματα + εκκινησεις (+λεω μονο αυτα για να μην ακουσω οτι μιλαω για "ακραιες καταστασεις") (που οι περισσοτεροι απο μας κανουμε ΟΛΗ την ωρα!!) , δεν προκειται να ζεσταθουν , απλα + μονο επειδη "δεν πας με 280 'η 320χλμ/ωρα"!!
Δηλαδη αν εχει κανεις Μ3 δεν εχει νοημα να βαλει ελαστικα που αντεχουν 280 'η 320χλμ/ωρα , επειδη εχει κοφτη στα 250!?!?!?

Βλεπω δυο παραταξεις εδω , δε λενε + αλλοι τη γνωμη τους να βγαλουμε κανενα συμπερασμα?

'Η καντε το POLL!!!Ειναι θεμα σοβαρο που μας αφορα ολους!!!
Ελα Ζ3 Fat Bastard , καν'το εσυ που ξερεις!!!

Black5
22-09-04, 23:26
Ο δεικτης ελαστικων εξαρταται + απ'τη διασταση,νομιζω.

'Η καντε το POLL!!!Ειναι θεμα σοβαρο που μας αφορα ολους!!!
Ελα Ζ3 Fat Bastard , καν'το εσυ που ξερεις!!!

Δεν εξαρτάται από την διάσταση.....
Και δεν είναι κάτι για το οποίο να κάνουμε Poll. Δεν είναι θέμα γούστου.

Black5
22-09-04, 23:29
+ μη μου πει κανεις οτι αν κανεις απανωτα φρεναρισματα + εκκινησεις (+λεω μονο αυτα για να μην ακουσω οτι μιλαω για "ακραιες καταστασεις") (που οι περισσοτεροι απο μας κανουμε ΟΛΗ την ωρα!!) , δεν προκειται να ζεσταθουν!!!


εδώ δεν ζεσταίνονται τα pilot sport2 που φοράω!!!

Octane
22-09-04, 23:37
Δεν εξαρτάται από την διάσταση.....
Και δεν είναι κάτι για το οποίο να κάνουμε Poll. Δεν είναι θέμα γούστου.

Αν ειναι να το κανουμε.(Θεμα γουστου)
Δεν καταλαβα το λογο που θα ηταν ασχημο να το κανουμε POLL + να ψηφιζει κανεις , αφου γραψει τι πιστευει.
Αν ηξερα πως γινεται POLL θα το ειχα ηδη κανει.

Strax
22-09-04, 23:39
Μπορώ να σας παραθέσω μερικά γεγονότα! Φοράω Michelin Pilot Sport και μπορώ να σας πω ότι τα λάστιχα θέλουν συγκεκριμένη χρήση για να ζεσταθούν. Υπάρχει τρόπος να κάνεις κολλίδια όλη μέρα και να μην ανεβάσουν ούτε βαθμό (τρόπος του λέγειν). Σε αυτό βοηθούν και οι καταπληκτικοί μας δρόμοι :rolleyes: ! Σε γενικές γραμμές για να ζεσταθούν θέλουν να τα σπινιάρεις 1ες, 2ες (σαν καννίβαλος) μέχρι κόφτες με τέρμα γκάζι και θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορά μετά την 3η, 4η γκαζιά. Τότε αρχίσουν και δουλεύουν πραγματικά πολύ καλύτερα. Ένα αυτοκίνητο με λιγότερη δύναμη θα χρειαστεί πολύ περισσότερη προσπάθεια και θα πρέπει να το πετύχει μάλλον στρίβοντας και όχι στην ευθεία σπινιάροντας! Απλά θέλει λίγο προσοχή μέχρι να ανεβάσουν τη σωστή θερμοκρασία.

Octane
22-09-04, 23:52
Ακομα , ενα ελαστικο , μπορει να εχει 3 + περισσοτερους διαφορετικους δεικτες ταχυτητας , στην ιδια διασταση.

Octane
22-09-04, 23:56
Μπορώ να σας παραθέσω μερικά γεγονότα! Φοράω Michelin Pilot Sport και μπορώ να σας πω ότι τα λάστιχα θέλουν συγκεκριμένη χρήση για να ζεσταθούν. Υπάρχει τρόπος να κάνεις κολλίδια όλη μέρα και να μην ανεβάσουν ούτε βαθμό (τρόπος του λέγειν). Σε αυτό βοηθούν και οι καταπληκτικοί μας δρόμοι :rolleyes: ! Σε γενικές γραμμές για να ζεσταθούν θέλουν να τα σπινιάρεις 1ες, 2ες (σαν καννίβαλος) μέχρι κόφτες με τέρμα γκάζι και θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορά μετά την 3η, 4η γκαζιά. Τότε αρχίσουν και δουλεύουν πραγματικά πολύ καλύτερα. Ένα αυτοκίνητο με λιγότερη δύναμη θα χρειαστεί πολύ περισσότερη προσπάθεια και θα πρέπει να το πετύχει μάλλον στρίβοντας και όχι στην ευθεία σπινιάροντας! Απλά θέλει λίγο προσοχή μέχρι να ανεβάσουν τη σωστή θερμοκρασία.

Strax επειδη δε συμφωνω , θελω να μου δειξεις μια μερα ('η + περισσοτερες :) ) αυτο τον τροπο!!
Εννοειται οτι θα ειμαι συνοδηγος + να ελεγξω απο πρωτο χερι την αξιοπιστια των αποτελεσματων!!! :cool:

Octane
22-09-04, 23:59
Ακομα , ενα ελαστικο , μπορει να εχει 3 + περισσοτερους διαφορετικους δεικτες ταχυτητας , στην ιδια διασταση.

Ωπα , πολλους εβαλα!!

Octane
23-09-04, 00:03
Επισης , ενα 205/55-16 μπορει να εχει τον ιδιο δεικτη ταχυτητας με ενα 285/35-18.

popolaros
23-09-04, 00:41
για να μην χαζεψω και για να μην ξεχασω και αυτα που ξερω...........
τα michelin pilot cup τα φοραει η M3 CSL (σαν πρωτη τοποθετηση)
ta A048 τα φοραει σαν πρωτη τοποθετηση το EVO 7...........
ε μην μου πεις ρε αδερφε οτι ειστε ενα και το αυτο ............
και μην μου πεις οτι εσυ / με το συγκεκριμενο το αυτοκινητο θα καταφερεις εστω και μετα απο ωρες να ζεστανεις το λαστιχο..........
ας σοβαρεψουμε λιγο / ας προσγειωθουμε λιγο/ καλο θα μας κανει , κακο δεν θα μας κανει...........
καλο θα ειναι να καταλαβετε τι αμαξι οδηγητε......... ενα αμαξι της σειρας ειναι και οχι κανενα supercar............μην τρελενεστε.......

tasosbmwe30
23-09-04, 14:56
παιδια μην τρελαθουμε τελειως(ειναι 1η φορα που μιλαω ετσι) με αυτα που ακουμε!!!!!!!ειναι δυνατον????ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα ελαστικα "ζεστενοντε"(μιλαμε παντα για ευρειας παραγωγης και οχι αγωνιστικα)!!!απλα αυτα που εχουν μεγαλο "δεικτη" (πχ ZR(σε Ε30 1600) που ειναι τα δικα μου) αργουνε λιιιιγο πιο πολυ απο αυτα με κατωτερο δεικτη(Η,Τ κλπ)!!!!αν ηταν "ετσι"(οπως ισχυροζοντε καποιοι),οι κατοχοι πιο γρηγορων αυτοκινητων(Μ3,Μ5 και γιατι οχι και porsce) που φορανε τετοια ελαστικα.....θα "σκοτωνονταν" στην 1η στροφη που θα συναντουσαν!!!!
εγω που ειχα michelin energy(στις 14 αρες),οταν εβαλα 16αρες και "αναγκαστηκα" να παω σε "αλλη" κατηγορια ελαστικων(continetal sport contact 2),η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι τα δευτερα ελαστικα αργουσαν 5-7 λεπτα παραπανω να "ζεσταθουν" (σιγα την διαφορα)!!!!μην φοβιζουμε αδικα το κοσμο.....!!!!και μαλιστα μετα απο προτροπη του "λαστιχα"(αυτος που πουλαει ελαστικα) που ειναι φιλαρακι,εβαλα τα ZR(300+) και οχι τα W(240+) ή τα Y(δεν θυμαμαι ποσα κλμ),μιας και τα πρωτα εχουν "καλυτερες προσμειξεις" στη γομα τους και ερχονται πιο γρηγορα σε ιδανικη θερμοκρασια λειτουργειας(ζεσταμα) και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος και τα "ζεσταινω" μια χαρα,ακομα και με 100 αλογα!!!!
η μονη "ενσταση" που εχω να κανω στον alexk ειναι οτι εχω ακουσει οτι τα συγκεκριμενα(Μ3 CSL) ελαστικα δεν "κρατανε" στο βρεγμενο!!!αλλα κι αυτο "υποκειμενικο" ειναι!!!!αλλωστε,δεν ειμαστε και Αγγλια(για τις βροχες το λεω)!!!!

Octane
23-09-04, 15:00
παιδια μην τρελαθουμε τελειως(ειναι 1η φορα που μιλαω ετσι) με αυτα που ακουμε!!!!!!!ειναι δυνατον????ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα ελαστικα "ζεστενοντε"(μιλαμε παντα για ευρειας παραγωγης και οχι αγωνιστικα)!!!απλα αυτα που εχουν μεγαλο "δεικτη" (πχ ZR(σε Ε30 1600) που ειναι τα δικα μου) αργουνε λιιιιγο πιο πολυ απο αυτα με κατωτερο δεικτη(Η,Τ κλπ)!!!!αν ηταν "ετσι"(οπως ισχυροζοντε καποιοι),οι κατοχοι πιο γρηγορων αυτοκινητων(Μ3,Μ5 και γιατι οχι και porsce) που φορανε τετοια ελαστικα.....θα "σκοτωνονταν" στην 1η στροφη που θα συναντουσαν!!!!
εγω που ειχα michelin energy(στις 14 αρες),οταν εβαλα 16αρες και "αναγκαστηκα" να παω σε "αλλη" κατηγορια ελαστικων(continetal sport contact 2),η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι τα δευτερα ελαστικα αργουσαν 5-7 λεπτα παραπανω να "ζεσταθουν" (σιγα την διαφορα)!!!!μην φοβιζουμε αδικα το κοσμο.....!!!!και μαλιστα μετα απο προτροπη του "λαστιχα"(αυτος που πουλαει ελαστικα) που ειναι φιλαρακι,εβαλα τα ZR(300+) και οχι τα W(240+) ή τα Y(δεν θυμαμαι ποσα κλμ),μιας και τα πρωτα εχουν "καλυτερες προσμειξεις" στη γομα τους και ερχονται πιο γρηγορα σε ιδανικη θερμοκρασια λειτουργειας(ζεσταμα) και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος και τα "ζεσταινω" μια χαρα,ακομα και με 100 αλογα!!!!
η μονη "ενσταση" που εχω να κανω στον alexk ειναι οτι εχω ακουσει οτι τα συγκεκριμενα(Μ3 CSL) ελαστικα δεν "κρατανε" στο βρεγμενο!!!αλλα κι αυτο "υποκειμενικο" ειναι!!!!αλλωστε,δεν ειμαστε και Αγγλια(για τις βροχες το λεω)!!!!

Επιτελους!!!

popolaros
23-09-04, 15:15
παρετουμε απο την συζητηση......... αλεξη βαλε οτι θες παλικαρι μου.......

Strax
23-09-04, 15:17
Το Csl φοράει ημισλικ λάστιχα και για αυτό δεν έχει πολύ καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο. Πάντως δεν νομίζω ότι ακούστηκαν πολύ διαφορετικές απόψεις από τη δική σου Τάσο! Αυτό που διαφέρει ανάλογα με την ιπποδύναμη είναι ο χρόνος που θα χρειαστεί για να έρθει ένα ελαστικό στη σωστή θερμοκρασία λειτουργίας. Και όπως είπα και πριν, το κακό είναι ότι σε ένα αυτοκίνητο με μικρή ιπποδύναμη πρέπει να ζεστάνεις το ελαστικό στρίβωντας, που σημαίνει ότι πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός στην αρχή! Σε ένα αυτοκίνητο μεγαλύτερης ιπποδύναμης μπορείς να "βιάσεις" τα ελαστικά και στην ευθεία, χωρίς να έχεις αυτές τις πρώτες στιγμές αβεβαιότητας!

tasosbmwe30
23-09-04, 15:33
Το Csl φοράει ημισλικ λάστιχα και για αυτό δεν έχει πολύ καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο. Πάντως δεν νομίζω ότι ακούστηκαν πολύ διαφορετικές απόψεις από τη δική σου Τάσο! Αυτό που διαφέρει ανάλογα με την ιπποδύναμη είναι ο χρόνος που θα χρειαστεί για να έρθει ένα ελαστικό στη σωστή θερμοκρασία λειτουργίας. Και όπως είπα και πριν, το κακό είναι ότι σε ένα αυτοκίνητο με μικρή ιπποδύναμη πρέπει να ζεστάνεις το ελαστικό στρίβωντας, που σημαίνει ότι πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός στην αρχή! Σε ένα αυτοκίνητο μεγαλύτερης ιπποδύναμης μπορείς να "βιάσεις" τα ελαστικά και στην ευθεία, χωρίς να έχεις αυτές τις πρώτες στιγμές αβεβαιότητας!


και γιατι να "βιασεις" μονο τα πισω και να μην πειμενεις λιιιιγο παραπανω μετα απο 5-6 "δυνατες" στροφουλες που θα παρεις(με προσοχη παντα) να ζεσταθουν ομοιομορφα και τα εμπρος και τα πισω!!!!????καλυτερα να εχεις "τιμονι"(ζεσταμενα τα εμπρος ελαστικα) και μα μην εχεις το "κωλο"....παρα το αντιθετο!!!!ακουω γνωμες.....!!!!!

Octane
23-09-04, 15:39
και γιατι να "βιασεις" μονο τα πισω και να μην πειμενεις λιιιιγο παραπανω μετα απο 5-6 "δυνατες" στροφουλες που θα παρεις(με προσοχη παντα) να ζεσταθουν ομοιομορφα και τα εμπρος και τα πισω!!!!????καλυτερα να εχεις "τιμονι"(ζεσταμενα τα εμπρος ελαστικα) και μα μην εχεις το "κωλο"....παρα το αντιθετο!!!!ακουω γνωμες.....!!!!!

Τη δικη μου την ξερεις!!Αυτο υποστηριζα + οταν ρωτησε καποιος ποια λαστιχα ν'αλλαξει , τα μπροστα 'η τα πισω!!
Συμφωνω απολυτα!!
Αν δεν μπορεις να τα'χεις ολα , τοτε καλυτερα "τιμονι"!!

Action Man
23-09-04, 16:04
Εκανα την δοκιμη με τα λαστιχα πριν 1 μηνα στο Ε30 και με καλα λαστιχα μπροστα το αμαξι ειναι αψογο.

Strax
23-09-04, 21:26
Παιδιά, κάνετε την εξής λάθος υπόθεση! Θεωρείτε ότι τα λάστιχα θα φτάσουν στην ίδια κατάσταση φθοράς ταυτόχρονα και τα εμπρός και τα πίσω. Αυτό στην πράξη δεν έχει συμβεί ποτέ σε εμένα. Στα πισωκίνητα αλλάζω τα μπροστά λάστιχα κάθε δεύτερο ζευγάρι πίσω ελαστικών και αυτό για να μην ξαναπηγαίνω μόνο για μπροστινά. Η αναλογία είναι περίπου 1 σετ μπροστινά για 2.5 περίπου πίσω. Οπότε τα μπροστίνα πολύ δύσκολα θα φτάσουν στο σημείο να ζητήσουν πραγματικά αλλαγή! Για ρωτήστε και Mpower, BMW Power πόσες φορές έχουν δει λινά σε μπροστά λάστιχα και πόσες σε πίσω...Τώρα αν βέβαια για κάποιο λόγο έχουν φτάσει και τα εμπρός και τα πίσω στα λινά μαζί και κάποιος μπορεί να βάλει μόνο το ένα ζευγάρι καλύτερα να πάρει ταξί! :cool:

μανος318is
27-09-04, 22:45
θα ηθελα την γνωμη σας για τις σωστες πιεσεις μπρος-πισω(ε36 318is +160kg).Επισης αν κατα την γνωμη σας αξιζει να τις πειραζουμε για να ρυθμιζουμε την προσφυση(sic) της μπεμπας.thks

advanced
28-09-04, 01:28
Αγαπητέ vaspap καλωσόρισες στο club. Πολύ ευγενικό εκ μέρους σου να μας παρέχεις πληροφορίες. Εγω με την σειρά μου θα ηθελα να σε ρωτήσω κατι γιατι σκεφτομαι να αλλάξω λαστιχα... .Εχω ένα 316i Ε36 με διάσταση ελαστικού 205/55/16. Δύο χρονια φωράω τα Michelin Primacy με δείκτη V. Το αυτοκίνητο τα ζέσταινε μετα απο 5-10Kmtrs όπου μέχρι τότε κυριολεκτικά δεν είχα λάστιχα. Τώρα επαγγελματίες μου προτείναν να βάλω τα Uniroyal rainsport 1 σαν "το καλύτερο ελαστικό απο όλες τις απόψεις". Το μόνο μείον τους είναι οτι εχουν πολύ ευαίσθητα πλαινά. Κοίταξα και λίγο στο ιντερνετ και είδα καλες κριτικες. Γενικα με ενδιαφέρει ένα all-weather ελαστικό που να έχει και αντοχή στο χρόνο. Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το performance αφού το αμάξι δεν παει...
Για να καταλήξω, είδα οτι τα Uniroyal έχουν δείκτη W, και όταν ανέφερα για το ζέσταμα και οτι δεν θέλω να έχω τα ιδια προβλήματα (σκεφτομουν να πεσω ακόμα ενα δείκτη) μου το παρουσίασαν σαν το πιό ολοκληρωμένο ελαστικό, που τελοσπαντον η γόμα του είναι ετσι που ζεσταίνεται σχεδόν αμεσως κτλ κτλ... Παρεπιμτόντως είχα τις ίδιες πληροφορίες απο 2 διαφορετικούς "λαστιχάδες" αλλα ίσως απλά θέλουν να "σπρώξουν" το συγκεκριμενο ελαστικό- δεν ξέρω. Πια είναι η άποψή σου για το συγκεκριμένο ελαστικό;; Θα έχω πάλι προβλήματα πρόσφυσης μέχρι να ζεσταθούν;;;; Δώσε μας τα φώτα σου!!! Ευχαριστώ ιδιαίτερα, προκαταβολικά. :cool: :cool:


ΕΓΙΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ , ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

Dark_Niaou
28-09-04, 07:35
ΕΓΙΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ , ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

Καλως ήρθες φίλε Γιώρργο στο club!
και μιας και ήρθες θα ήθελα να μου πεις μια τιμούλα για 4 ελαστικα. 2τεμ 245-40-17 και 2 τεμ 225-40-17 ειναι για το Ε46 το Μpack. Κατα προτίμηση ή michellin η Continental.
Σε ευχαριστώ πολύ,
Αγγελος

vaspap
01-10-04, 12:58
ΒΑΣΙΚΑ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΑΝΑ ΙΝΤΖΕΣ ΖΑΝΤΑΣ.
ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΕ 2 ΚΜ ΤΟ ΠΟΛΥ, ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΤΟΥ.
ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΗ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΝΤΖΕΣ ΤΗΝ ΖΑΝΤΑΣ, ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ, ΚΑΘΕ ΤΥΠΟΣ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ.
ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ, ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.
Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ Η' ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΤΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΦΟΡΤΙΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 220 ΚΜ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΜΑΣ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΤΑ ΠΕΡΥΠΟΥ 40%, ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΦΟΡΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ.
ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΖΕΣΤΕΝΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ 100 ΚΜ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΤΟΥΣ.
ΜΕ ΤΟ ΤΑ ΣΠΙΝΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΖΟΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΕΙ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ, ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΘΟΡΑ.
ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΕΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΠΕΡΥΠΟΥ 3 ΜΕ 4 ΚΜ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΟΣΟΙ ΟΜΩΣ ΟΔΗΓΑΜΕ ΣΥΧΝΑ ΜΕ 220 ΚΜ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΕΙΚΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΣ, ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΧΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.

vaspap
01-10-04, 13:05
θα ηθελα την γνωμη σας για τις σωστες πιεσεις μπρος-πισω(ε36 318is +160kg).Επισης αν κατα την γνωμη σας αξιζει να τις πειραζουμε για να ρυθμιζουμε την προσφυση(sic) της μπεμπας.thks
ΟΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΕΣ ΠΙΕΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ, ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΗ ΣΩΣΤΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΠΑΤΑΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ.
ΟΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟΤΕΡΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΦΥΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ, ΥΣΧΕΙΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΜΕΛΟΝΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΝ ΚΥΝΔΙΝΟ ΚΛΑΤΑΡΙΣΜΑΤΟΣ=ΤΡΟΧΑΙΟ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

vaspap
01-10-04, 13:16
Αγαπητέ vaspap καλωσόρισες στο club. Πολύ ευγενικό εκ μέρους σου να μας παρέχεις πληροφορίες. Εγω με την σειρά μου θα ηθελα να σε ρωτήσω κατι γιατι σκεφτομαι να αλλάξω λαστιχα... .Εχω ένα 316i Ε36 με διάσταση ελαστικού 205/55/16. Δύο χρονια φωράω τα Michelin Primacy με δείκτη V. Το αυτοκίνητο τα ζέσταινε μετα απο 5-10Kmtrs όπου μέχρι τότε κυριολεκτικά δεν είχα λάστιχα. Τώρα επαγγελματίες μου προτείναν να βάλω τα Uniroyal rainsport 1 σαν "το καλύτερο ελαστικό απο όλες τις απόψεις". Το μόνο μείον τους είναι οτι εχουν πολύ ευαίσθητα πλαινά. Κοίταξα και λίγο στο ιντερνετ και είδα καλες κριτικες. Γενικα με ενδιαφέρει ένα all-weather ελαστικό που να έχει και αντοχή στο χρόνο. Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το performance αφού το αμάξι δεν παει...
Για να καταλήξω, είδα οτι τα Uniroyal έχουν δείκτη W, και όταν ανέφερα για το ζέσταμα και οτι δεν θέλω να έχω τα ιδια προβλήματα (σκεφτομουν να πεσω ακόμα ενα δείκτη) μου το παρουσίασαν σαν το πιό ολοκληρωμένο ελαστικό, που τελοσπαντον η γόμα του είναι ετσι που ζεσταίνεται σχεδόν αμεσως κτλ κτλ... Παρεπιμτόντως είχα τις ίδιες πληροφορίες απο 2 διαφορετικούς "λαστιχάδες" αλλα ίσως απλά θέλουν να "σπρώξουν" το συγκεκριμενο ελαστικό- δεν ξέρω. Πια είναι η άποψή σου για το συγκεκριμένο ελαστικό;; Θα έχω πάλι προβλήματα πρόσφυσης μέχρι να ζεσταθούν;;;; Δώσε μας τα φώτα σου!!! Ευχαριστώ ιδιαίτερα, προκαταβολικά. :cool: :cool:
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΧΑΡΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΟΘΟΥΝ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ MICHELIN ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ UNIROYAL ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΟΤΙ TO MICHELIN ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΔΕΙΚΤΗ Η(210ΚΜ) V(240KM)ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΔΕΙΚΤΕΣ W KAI Y.
ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ Π.Μ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

Daskalopoylos
01-10-04, 13:30
ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΕΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΠΕΡΥΠΟΥ 3 ΜΕ 4 ΚΜ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
.
Βασικα σαν οδηγος με σκληρη επιπονη και οριακη χρηση των ελαστικων μου θα διαφωνισω στο παραπανω.... οχι γιατι ειμαι ειδικος αλλα γιατι το παρακουλουθω το φαινομενο απο κοντα... Σε πρωτη φαση σας λεω οτι εχω μεγαλωσει την διασταση πολυ... παρα πολυ.... Γιαυτο να πουμε για καποιο αυτοκ. που δεν την αλαξε υπερβοληκα... οπως εγω!. Σας λεω λοιπον οτι η πορια (σε λογικα πλαισια δεν μιλαμε για εθνικες να πηγαινεις με 180 για μια ωρα (εκει ζεστενονται)) φερνει τα λαστοιχα σε μια θερμοκρασια υψηλη αλλα δεν ειναι αυτη που πρεπει να ερθει το (φαρδυτερο απο το κανονικο) λαστοιχο για να σου δωσει τα μεγιστα! αυτο συμβαινει σε αλλαγες μεγαλες οχι να φοραει 195 και να του βαλεις 205 αυτη την χαρακτηριζω μικρη διαφορα... και εδω συμβαινει το φαινομενο (του θερμοκηποιου....αχα καλο ε..)που εξηγησε φιλος μας παραπανω.Απο δικη μου εμπειρια οταν οδηγω κανονικα και συνετα για καποια ωρα και καποια στιγμη βρεθω σε δρομο με στοιχεια ειδικης διαδρομη και αποφασιζω να το πατησω στις πρωτες στροφες βλεπω τον χαρο με τα ματια μου ..... μετα και να θελω δεν ξεκολαει το γαμ..δι !!


ετσι νομιζω μπορει και να λανθανω....

vaspap
01-10-04, 14:06
Βασικα σαν οδηγος με σκληρη επιπονη και οριακη χρηση των ελαστικων μου θα διαφωνισω στο παραπανω.... οχι γιατι ειμαι ειδικος αλλα γιατι το παρακουλουθω το φαινομενο απο κοντα... Σε πρωτη φαση σας λεω οτι εχω μεγαλωσει την διασταση πολυ... παρα πολυ.... Γιαυτο να πουμε για καποιο αυτοκ. που δεν την αλαξε υπερβοληκα... οπως εγω!. Σας λεω λοιπον οτι η πορια (σε λογικα πλαισια δεν μιλαμε για εθνικες να πηγαινεις με 180 για μια ωρα (εκει ζεστενονται)) φερνει τα λαστοιχα σε μια θερμοκρασια υψηλη αλλα δεν ειναι αυτη που πρεπει να ερθει το (φαρδυτερο απο το κανονικο) λαστοιχο για να σου δωσει τα μεγιστα! αυτο συμβαινει σε αλλαγες μεγαλες οχι να φοραει 195 και να του βαλεις 205 αυτη την χαρακτηριζω μικρη διαφορα... και εδω συμβαινει το φαινομενο (του θερμοκηποιου....αχα καλο ε..)που εξηγησε φιλος μας παραπανω.Απο δικη μου εμπειρια οταν οδηγω κανονικα και συνετα για καποια ωρα και καποια στιγμη βρεθω σε δρομο με στοιχεια ειδικης διαδρομη και αποφασιζω να το πατησω στις πρωτες στροφες βλεπω τον χαρο με τα ματια μου ..... μετα και να θελω δεν ξεκολαει το γαμ..δι !!


ετσι νομιζω μπορει και να λανθανω....
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.
ΚΑΘΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ,
ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΣΟΥ.
ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΙΝΕΤΑΙ ΟΡΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΟΣΟ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΈΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΟΜΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ.
ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΣΕ ΠΙΣΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ ΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΠΡΩΤΑ ΟΔΗΓΑΝΕ ΑΡΓΑ ΜΕ ΑΠΟΤΟΜΟΥΣ ΕΛΙΓΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ.
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΙΣ ΦΥΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΥΠΕΡΒΟΥΜΕ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

μανος318is
04-10-04, 19:59
τι θα ελεγες να μας παραγγειλεις μερικα tyre inflator της michelin για group buy?Eγω μονος μου θελω δυο!

Fanatic
04-10-04, 20:37
τι θα ελεγες να μας παραγγειλεις μερικα tyre inflator της michelin για group buy?Eγω μονος μου θελω δυο!


what is tyre inflator??? :confused:

μανος318is
04-10-04, 21:52
αυτα τα γαμ...ατα που δεν βρισκω στο Ελλαντα!

popolaros
05-10-04, 00:58
an kanete kanena group buy gia pirometro gia ta lastixa ego eimai mesa..........
basili kseris mipos re pou mporo na bro????

BMW5S
05-10-04, 09:55
Γνωριζει κανεις εαν υπαρχει aftermarket συστημα που να σε ενημερωνει για την πιεση των ελαστικων στο αυτοκινητο ?

vaspap
05-10-04, 11:39
ΘΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΩ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

BMW5S
05-10-04, 12:05
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΒΑΣΙΛΗ!

Black5
05-10-04, 12:54
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΤΟΥ.[/b]
ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΗ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΜΑΣ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΤΑ ΠΕΡΥΠΟΥ 40%, ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΦΟΡΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ.

Δεν νομίζω ότι στην οδήγηση στην πόλη έχει διαφορά πόσα άλογα είναι ένα αυτοκίνητο. Τους μεγάλους δείκτες τους χρησιμοποιούν γιατί υπάρχει η δυνατότητα να πάνε πολύ γρήγορα. Για παράδειγμα μία Ferrari που φοράει λάστιχα Υ δεν πρόκειται να τα ζεστάνει μέσα στην πόλη.

Η αντίσταση του αέρα νομίζω ελαφρώνει το αμάξι, δεν το βαραίνει. Δημιουργεί άνωση. Οι δείκτες φορτίου είναι μεγαλύτερη από το βάρος του αυτοκινήτου γιατί το αυτοκίνητο μπορεί να είναι φορτωμένο να σέρνει τροχόσπιτο αλλά και για λόγους ανοχής ασφαλείας καθότι όταν πέσει σε μια λακούβα το συγκεκριμένο λάστιχο θα δεχτεί μεγαλύτερο φορτίο.

Brown
06-10-04, 06:43
Γνωριζει κανεις εαν υπαρχει aftermarket συστημα που να σε ενημερωνει για την πιεση των ελαστικων στο αυτοκινητο ?
Εχθές ήρθε στα χέρια μου το καινούργιο BMW Car και είδα μία καταχώρηση για αυτό που ζητάς. Είναι 4 αισθητήρες και ένας δέκτης, που μπαίνει (ο δέκτης) μέσα στην καμπίνα. Λεπτομέρεις αύριο.

popolaros
06-10-04, 08:43
Γνωριζει κανεις εαν υπαρχει aftermarket συστημα που να σε ενημερωνει για την πιεση των ελαστικων στο αυτοκινητο ?


λιγο προσοχη στον τυπο του συστηματος........... αν θυμαμαι καλα το καλυτερο ειναι αυτο που κολαει πανω στη ζαντα και στελνει σημα απο εκει.......

compact
06-10-04, 09:05
εχθες εβαλε ο κ50:50
στο δικο του compact!!
ρωτηστε τον ειναι λεει φανταστικο με κοστος 300ευρω της good year νομιζω.ρωτηστε!

Brown
07-10-04, 06:03
Οι λεπτομέρειες:
www.tyrealert.co.uk
e-mail: sales@rgmouldings.com
Μετράει πίεση και θερμοκρασία κάθε ελαστικού, τιμή 224,95 λίρες, οι 4 σένσορες και 244,95 λίρες οι 5. Συμπεριλαμβάνονται φόροι.

BMW5S
07-10-04, 09:02
Ευχαριστω πολυ Brown. Εαν τελικα το παραγειλω θα σας πω λεπτομεριες για το πως λειτουργει

vaspap
09-10-04, 09:50
Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις γιατί ψάχνω είτε Michelin Pilot Sport Cup , είτε Yokohama Advan A048 σε ίδιες διαστάσεις για το δικό μου.
ΜΗΝ ΜΑΛΩΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ PILOT SPORT CUP BΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ 235/35R19 SE 87Y KAI 265/30R19 SE 89Y.
ΥΨΗΛΟΣ ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ Υ, ΑΛΛΑ ΧΑΜΗΛΟΣ ΔΕΙΚΤΗΣ ΦΟΡΤΙΟΥ 87,89 ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΠΡΟΦΙΛ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 97.
ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ PILOT SPORT.
AN EXEIΣ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ 19ΑΡΕΣ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ, ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΣΚΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 350 ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΕΝΑ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

vaspap
09-10-04, 09:57
Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ,οπως ειπε + καποιος απο μας(δε θυμαμαι ποιος ομως)!! :)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ.
ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΛΗΡΩΣΑ 250.000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΦΕΡΡΑΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 4Χ4 ΝΑ ΑΝΑΙΒΩ ΤΟ ΒΟΥΝΟ.
ΚΑΘΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΦΙΛΙΚΑ
ΒΑΣΙΛΗΣ

vaspap
09-10-04, 10:10
Τyre Inflector Michelin
To ΕΝΤΩΠΙΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΚΟΜΠΡΕΣΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΜΑ ΧΡΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΦΙΑΚΟ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ 70 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΚΩΣΤΙΖΕΙ+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΧΩΡΙΣ ΨΥΦΙΑΚΗ ΟΘΟΝΗ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

ks50:50
10-10-04, 16:44
Καλησπέρα.Λοιπόν έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα το Smart Tyre της Goodyear.Έκανε 260 και 40 η τοποθέτηση των αισθητήρων.Δείχνει πίεση, θερμοκρασία, κατασταση κτλ.Του ρυθμίζεις πότε να σε ειδοποιεί. Αποτελείται από 4 σένσορες και ένα καντράν το οποίο και το τοποθέτησα πάνω από το τασάκι.Ο φωτισμός του είναι ίδιος με του αυτοκινήτου. Το ίδιο σύστημα τοποθέτησαν στις προεδρικές ΒΕΝΖ πριν από ένα χρόνο και έχει 15 χρόνια εγγύηση.

Dark_Niaou
12-10-04, 09:11
Καλησπέρα.Λοιπόν έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα το Smart Tyre της Goodyear.Έκανε 260 και 40 η τοποθέτηση των αισθητήρων.Δείχνει πίεση, θερμοκρασία, κατασταση κτλ.Του ρυθμίζεις πότε να σε ειδοποιεί. Αποτελείται από 4 σένσορες και ένα καντράν το οποίο και το τοποθέτησα πάνω από το τασάκι.Ο φωτισμός του είναι ίδιος με του αυτοκινήτου. Το ίδιο σύστημα τοποθέτησαν στις προεδρικές ΒΕΝΖ πριν από ένα χρόνο και έχει 15 χρόνια εγγύηση.


Μπορείς να κάνεις upload μια φώτο του ταμπλό σου να δούμε πως δένει με το σύνολο? και μια βραδυνή....!!

Fanis
12-10-04, 10:15
Σας χαιρετώ και εγω.

Γενικά είμαι αρκετά συντηρητικός σε θέματα επεμβάσεων στο αυτοκίνητο (ειδικά σε ένα ήδη πολύ καλό και καλά στημένο αυτοκινητο όπως η Bmw). Οι άνθρωποι φτιάχνουν αυτοκίνητα με βάση των οδηγό και μετά όλα τα άλλα.

Άρα δίνουν προσόχή σε θέματα ανάρτησης, φρένων κλπ. και μετά έρχεται το κόστος. Έτσι πιστέυω οτι ξέρουν καλύτερα απο εμένα, και δεν μου αρέσει να αλλάζω ελλαστικά που ξεφεύγουν απο τις προδιαγρφές του εργοστασίου...όποτε το έκανα, είχα αρνητικό αποτέλεσμα.

Γνώμη μου είναι τα λάστιχα να είναι σύμφωνα με τις δυνατότητες του αυτοκινήτου, τις ανάγκες του οδηγού και φυσικά πάντα σύμφωνα με τις εργοστασιακές προδιαγραφές.

vasilisZ3
14-10-04, 12:20
Καλημέρα
Πάω για αλλαγή ελαστικών για το Z3 225/50/16 kαι μου είπαν για κάποια fulda V extreme Που είναι σε προσφορά με 90ευρώ το ένα...η τα fulda extreme με 100ευρω το ένα.
Είναι αξιόπιστα...όποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει παρακαλώ ή να προτείνει και κάτι άλλο.

Ευχαριστώ

BMW Power
14-10-04, 13:53
Καλημέρα
Πάω για αλλαγή ελαστικών για το Z3 225/50/16 kαι μου είπαν για κάποια fulda V extreme Που είναι σε προσφορά με 90ευρώ το ένα...η τα fulda extreme με 100ευρω το ένα.
Είναι αξιόπιστα...όποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει παρακαλώ ή να προτείνει και κάτι άλλο.

Ευχαριστώ

Η λογική για την επιλογή ελαστικών είναι καθαρά θέμα προσωπικών προτεραιοτήτων. Μπορείς να βάλεις πολύ φθηνά λάστιχα μόνο και μόνο για να έχεις καινούρια ή γιατί θέλεις να τα λιώνεις με κάθε ευκαιρία πηγαίνοντας παντού με το πλάι.

Αν όμως είσαι τύπος του στυψίματος οριακά με πολλά χιλιόμετρα πρέπει να βάλεις πολύ καλά, οπότε και ακριβά, λάστιχα για να κρατάει το αυτοκίνητο.

Αν δεν σε ενδιαφέρει τίποτε από όλα αυτά τα ακραία αλλά απλά θέλεις αλλαγή ελαστικών μιας και έχουμε και τις πρώτες βροχές, η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα all around λάστιχο που τα κάνει όλα ουσιαστικά, αλλά μέτρια και είναι και σε καλή τιμή.

vasilisZ3
14-10-04, 17:16
Η λογική για την επιλογή ελαστικών είναι καθαρά θέμα προσωπικών προτεραιοτήτων. Μπορείς να βάλεις πολύ φθηνά λάστιχα μόνο και μόνο για να έχεις καινούρια ή γιατί θέλεις να τα λιώνεις με κάθε ευκαιρία πηγαίνοντας παντού με το πλάι.

Αν όμως είσαι τύπος του στυψίματος οριακά με πολλά χιλιόμετρα πρέπει να βάλεις πολύ καλά, οπότε και ακριβά, λάστιχα για να κρατάει το αυτοκίνητο.

Αν δεν σε ενδιαφέρει τίποτε από όλα αυτά τα ακραία αλλά απλά θέλεις αλλαγή ελαστικών μιας και έχουμε και τις πρώτες βροχές, η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα all around λάστιχο που τα κάνει όλα ουσιαστικά, αλλά μέτρια και είναι και σε καλή τιμή.

Βασικά ούτε τα λιώνω ουτε των άκρων είμαι για να ψάχνω το super..Δεν έχω καθόλου ιδέα τι παίζετε με λάστιχα...απλά ένας φίλος μου είπε για τα συγκεκριμενα που τα χει στο μαγαζί γι αυτό και ρώτησα εσάς που ξερετε πολλά παραπάνω.Fulda είναι αξιόπιστα γενικότερα?

Fanatic
14-10-04, 17:19
Τι εννοεις αξιοπιστα φιλε Βασιλη?Εννοειται οτι δεν θα σου σκασουν στα καλα καθουμενα εκει που πας για καφε!Αρκει να μην πας με 220 για μια ωρα! :p.Απο εκει και περα απλα να μην ειναι πολυ σπορ το πατημα τους και ισως υπο φυσιολογικες συνθηκες φθορας να μην αντεξουν οσο ενα καλυτερο και σαφως ακριβοτερο!Για νορμαλ χρηση δεν εχω ακουσει κατι κακο για τα λαστιχα αυτα...

BMW Power
15-10-04, 12:53
Μιλώντας γενικά, πολύ γενικά όμως, ποτέ δεν έχω ακούσει κάποιον (που δεν τον ενδιαφέρουν τα θέματα στριψίματος, ορίων κλπ.) να αναφέρει προβληματισμένος το θέμα λάστιχα.
Εν ολίγοις οποιαδήποτε γνωστή μάρκα ελαστικών και αν διαλέξεις, αν δεν πρόκειται για πολύ ειδικό λάστιχο, θα είσαι ικανοποιημένος. Οι διαφορές στα “απλά” λάστιχα των γνωστών εταιριών είναι μηδαμινές. Απλά ψάξε λίγο τις τιμές γιατί υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των εμπόρων στην αγορά. ;)

DAMIANOS
15-10-04, 14:14
MIA ΑΠΟΡΙΑ ....ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ KAΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ....


ΕΧΩ ΜΙΑ 318 Ε46 ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΗΣ ΒΜw ,ta
'' M Doppelspeiche 68 ''
ΜΠΡΟΣΤΑ 7 1/2 Χ17 ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ 225Χ45Χ17
ΠΙΣΩ 8 1/2 Χ17 ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ 245Χ40 17
ΟΛΑ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ V1 TΗΣ Goodyear. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΘΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΠΡΟΣΘΟΚΙΝΗΤΟ

Geo_3D
15-10-04, 14:46
Ερωτηση:Επειδη βλεπω συνεχεια σε περιοδικα διφημισεις ελαστικων που καλουν δημοσιογραφους για να διαπιστωσουν την αποτελεσματικοτητα τους μεσα σε μια πιστα σε διαφορες συνθηκες.Εχω παρατηρησει λοιπον οτι τις περισσοτερες φορες τα αυτοκινητα που χρησιμοποιουν ειναι δυνατα μπροστοκινητα η τετρακινητα.Τα αποτελεσματα λοιπον που εμφανιζουν ειναι μεν καλα αλλα δεν ειναι για αμαξια σαν τα δικα μας,δηλαδη πισωκινητα.Μηπως τελικα θα πρεπει να δινουμε βαση σε τι αυτοκινητα γινονται οι δοκιμες και μετα να ενθουσιαζομαστε για τα αποτελεσματα,θελοντας να τα βαλουμε και στο δικο μας αυτοκινητο?Χαρακτηριστικο παραδειγμα τα Μισελεν Πιλοτ Σπορτ που στην πρωτη παρουσιαση τους δεν ειχαν στην πιστα καποιο πισωκινητο αμαξι,αλλα μπροστοκινητα και τετρακινητα.Και το οξυμωρο της υποθεσης ειναι οτι λενε απο την Μισελεν οτι ειναι τα ελαστικα που διαλεγουν μεγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες οπως η Bmw,dodge,porsche και ολες αυτες ειναι εταιριες που βγαζουν πισωκινητα αμαξια

vaspap
15-10-04, 18:07
Σας χαιρετώ και εγω.

Γενικά είμαι αρκετά συντηρητικός σε θέματα επεμβάσεων στο αυτοκίνητο (ειδικά σε ένα ήδη πολύ καλό και καλά στημένο αυτοκινητο όπως η Bmw). Οι άνθρωποι φτιάχνουν αυτοκίνητα με βάση των οδηγό και μετά όλα τα άλλα.

Άρα δίνουν προσόχή σε θέματα ανάρτησης, φρένων κλπ. και μετά έρχεται το κόστος. Έτσι πιστέυω οτι ξέρουν καλύτερα απο εμένα, και δεν μου αρέσει να αλλάζω ελλαστικά που ξεφεύγουν απο τις προδιαγρφές του εργοστασίου...όποτε το έκανα, είχα αρνητικό αποτέλεσμα.

Γνώμη μου είναι τα λάστιχα να είναι σύμφωνα με τις δυνατότητες του αυτοκινήτου, τις ανάγκες του οδηγού και φυσικά πάντα σύμφωνα με τις εργοστασιακές προδιαγραφές.
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΩΝΥΜΙΕΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ.
ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.
ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΥΨΗΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

vaspap
15-10-04, 18:33
Καλημέρα
Πάω για αλλαγή ελαστικών για το Z3 225/50/16 kαι μου είπαν για κάποια fulda V extreme Που είναι σε προσφορά με 90ευρώ το ένα...η τα fulda extreme με 100ευρω το ένα.
Είναι αξιόπιστα...όποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει παρακαλώ ή να προτείνει και κάτι άλλο.

Ευχαριστώ
ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΝΑ Π.Μ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΑΝΑΤΟΜΙΕΣ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΦΘΗΝΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ ΡΕ ΜΑΜΩΤΟ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

vaspap
15-10-04, 18:57
MIA ΑΠΟΡΙΑ ....ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ KAΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ....


ΕΧΩ ΜΙΑ 318 Ε46 ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΗΣ ΒΜw ,ta
'' M Doppelspeiche 68 ''
ΜΠΡΟΣΤΑ 7 1/2 Χ17 ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ 225Χ45Χ17
ΠΙΣΩ 8 1/2 Χ17 ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ 245Χ40 17
ΟΛΑ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ V1 TΗΣ Goodyear. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΘΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΠΡΟΣΘΟΚΙΝΗΤΟ
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ.
ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ. ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΞΕ!
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗΣ.(ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΓΓΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ).
ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ. ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ BMW ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 400ΚΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ.
ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΡΥΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ, ΕΛΕΝΧΟΝΤΑΣ ΑΝ ΧΡΙΑΖΟΝΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ 'Η ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗΣ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

DAMIANOS
15-10-04, 19:31
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ.
ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ. ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΞΕ!
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗΣ.(ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΓΓΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ).
ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ. ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ BMW ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 400ΚΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ.
ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΡΥΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ, ΕΛΕΝΧΟΝΤΑΣ ΑΝ ΧΡΙΑΖΟΝΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ 'Η ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗΣ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΝΕΙ Η BMW ΓΙΑ ΤΗΝ 3 ΑΡΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗΣ ΚΑΘΟΣΟΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΑΝΑΦΟΡΑΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ , ΟΥΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ 634ΜΜ ΚΑΙ ΠΙΣΩ 628ΜΜ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ.ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΖΑΝΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ???

Octane
16-10-04, 14:02
MIA ΑΠΟΡΙΑ ....ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ KAΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ....


ΕΧΩ ΜΙΑ 318 Ε46 ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΗΣ ΒΜw ,ta
'' M Doppelspeiche 68 ''
ΜΠΡΟΣΤΑ 7 1/2 Χ17 ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ 225Χ45Χ17
ΠΙΣΩ 8 1/2 Χ17 ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ 245Χ40 17
ΟΛΑ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ V1 TΗΣ Goodyear. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΘΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΠΡΟΣΘΟΚΙΝΗΤΟ

Συμπεριφερεται σαν μπροσθιοκινητο γιατι τα πισω ελαστικα ειναι πιο φαρδια απο τα μπροστα!!Ειναι απ'τις κλασσικες κινησεις που μπορει να κανει κανεις για να μειωσει τον υπερστροφικο χαρακτηρα ενος αυτοκινητου!!

vaspap
17-10-04, 14:45
Συμπεριφερεται σαν μπροσθιοκινητο γιατι τα πισω ελαστικα ειναι πιο φαρδια απο τα μπροστα!!Ειναι απ'τις κλασσικες κινησεις που μπορει να κανει κανεις για να μειωσει τον υπερστροφικο χαρακτηρα ενος αυτοκινητου!!
ΓΙ' ΑΥΤΩΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗΣ ΤΩΝ ΤΡΟΧΩΝ ΚΙΝΗΣΗΣ.
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΥΤΑΧΥΝΣΗ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΕΜΠΡΟΣ.
ΑΝ ΡΥΘΜΙΣΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΓΚΛΙΣΗ (ΝΑ ΚΛΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ) ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΤΑΣ, ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΚΑΤΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

Octane
17-10-04, 16:36
ΑΝ ΡΥΘΜΙΣΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΓΚΛΙΣΗ (ΝΑ ΚΛΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ) ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΤΑΣ, ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΚΑΤΩ.

Ωχ,γινεται αυτο???Δεν το ηξερα!!
Βασιλη αν κανει κανεις κατι τετοιο,θα αλλαξει η συμπεριφορα του αυτοκινητου σε αλλους τομεις προς το χειροτερο ή δεν υπαρχει προβλημα?

vaspap
20-10-04, 13:02
Ωχ,γινεται αυτο???Δεν το ηξερα!!
Βασιλη αν κανει κανεις κατι τετοιο,θα αλλαξει η συμπεριφορα του αυτοκινητου σε αλλους τομεις προς το χειροτερο ή δεν υπαρχει προβλημα?
ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ, ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ, ΕΙΤΕ ΣΕ ΖΑΝΤΕΣ, ΕΙΤΕ ΣΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ, ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΡΥΘΜΙΣΤΟΥΝ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΟΝ.
ΒΑΣΙΛΗΣ

aVog
11-05-05, 08:39
Καλημέρα παίδες, έχω ένα Ζ4 3,0,
έχω την εξής απορία, σήμερα άυριο θα αλλάξω λάστιχα και αναρωτιέμε αν θα μπορουσα να βάλω πίσω αντί για 225/45-17 235.... ? Επίσης τί προτίνετε να βάλω RUNFLAT ή όχι και τέλος είμαι μεταξύ των P ZERO ROSSO και MICHELEN SPORT PS κλπ. Τι απο τα δύο να βάλω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!!!

Panoz
11-05-05, 08:46
Καλημέρα παίδες, έχω ένα Ζ4 3,0,
έχω την εξής απορία, σήμερα άυριο θα αλλάξω λάστιχα και αναρωτιέμε αν θα μπορουσα να βάλω πίσω αντί για 225/45-17 235.... ? Επίσης τί προτίνετε να βάλω RUNFLAT ή όχι και τέλος είμαι μεταξύ των P ZERO ROSSO και MICHELEN SPORT PS κλπ. Τι απο τα δύο να βάλω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!!!

Εγώ έβαλα P ZERO NERO και κράτησα τις ίδιες διαστάσεις....η μέρα με τη νύχτα με τα run flat....πάντως και τα ROSSO είναι κορυφαία (τα έχω δοκιμάσει)....

InsaneDriver
11-05-05, 10:49
Παίδες δοκιμάστε και τα Dunlop Sport Maxx...Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος :dance:
Να τον ακούτε τον άνθρωπο που κάθε 3 μήνες αλλάζει λάστιχα :D

Panoz
11-05-05, 10:51
Παίδες δοκιμάστε και τα Dunlop Sport Maxx...Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος :dance:
Να τον ακούτε τον άνθρωπο που κάθε 3 μήνες αλλάζει λάστιχα :D

Πολύ καλό το εν λόγω λάστιχο (και φθηνό).....επίσης πολύ καλό το Continental Sport Contact 2 και το Toyo Proxess T1S (δοκιμασμένο).

stef
11-05-05, 10:59
To Continental Sport Contact 2 εαν αποφασίσεις να βάλεις έχω πολύ καλές τιμές και το ξέρεις!
Σε καμία περίπτωση μην βάλεις runflat λάστιχο!

tsouk
11-05-05, 11:15
exw problhma me ta lastixa!!!odhgw mia e30 316 '85 kai ta continental mou den zestainontai pote!einai ta lastixa mapa?einai to ama3i poly adynato wste na ta zestanei?einai continental ecocontact 185/60/14
epishs pia h gnwmh sou gia ta pirelli drago?

kgrod007
11-05-05, 11:36
ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ RUN FLAT?