PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειμερινα ελαστικα


Charalampos
04-09-13, 23:24
Ειμαι σε ανζητηση χειμερινου ελαστικου για το 116 μου.Τα προηγουμενα χειμερινα Goodyear ειναι πλεον για πεταμα kai etsi eipa να δω τι υπαρχει σε μετ/σμενο.Το μονο αξιολογο που βρηκα ειναι μια 4αδα Kleber 205/55/16 DOT 4010 μετρημενο πελμα στη μεση 7χιλιοστα στα 180 ευρω.
Ειμαι σε διλημμα να παω σε καινουργιο και να χωσω 400 ευρω ή να παρω αυτα που απο οτι τα ειδα ειναι σαν καινουργια?Τα Kleber τα ξερει κανεις?Θα προτειμουσα 195/55/16 αν επερνα καινουργιο χειμερινο.
Ερωτηση τα καλοκαιρινα Michelin HP που φοραω τωρα εχουν πελμα απο 5-5,5 αξιζει να τα κρατησω και για το αλλο καλοκαιρι?

kostastnt
05-09-13, 00:26
Εγώ θα πρότεινα καινούριο.. Τα kleber επίσης τα ακούω πρώτη φορά.. Δεν παίζει μόνο το πέλμα ρόλο, αλλά και πόσο παλιά είναι, και πως ήταν αποθηκευμένα κτλ.. Για αυτό καινούρια που θα τα προσέχεις εσύ ο ίδιος.. Αυτά που λες ήδη είναι 3ετίας.. Πόσους χειμώνες να σε βγάλουν ακόμα?

Όσο για τα καλοκαιρινά αν νιώθεις ότι δεν κρατάνε τότε τα αλλάζεις.. Θεωρητικά στα χιλιοστά που λες αλλάζονται..

InsaneDriver
05-09-13, 11:26
Έχω μια 4δα 205-55-16 goodyear ultragrip performance με κατασκευή τέλος του 12.
Έχουν πολύ λίγα χιλιόμετρα, είναι runflat(έχει σημασία), είναι από τα καλύτερα χειμερινά για επιβατικό αυτοκίνητο, χωρίς μεγάλες υποχωρήσεις σε δείκτη ταχύτητας κτλπ και σκέφτομαι να τα δώσω.
Νομίζω καινούργια κάνουν 460 ευρώ.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου pm να το συζητήσουμε.

Μιλάω για αυτά http://www.goodyear.eu/uk_en/tires/passenger/ultragrip-performance/

harristheo
07-09-13, 09:54
Για λάστιχα γενικά ,
Αλλα και ειδικότερα χειμερινά, όσο πιο καινούργια τόσο πιο καλα...
Και βεβαίως τα ολοκαίνουργια ακόμα καλύτερα