PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάστιχα μεγάλου sedan


Dim77
24-09-13, 09:40
Λοιπόν...το μεγάλο σεντάν δεν είναι σειρά 5, αλλά ο κύριος ''ανταγωνιστής'':icon18:

Για αυτό και ανοίγω το θέμα εδώ.

Πρέπει να αλλάξω λάστιχα στο Ε.

Φοράει όπως και η Ε60, 225/55 R16 με δείκτη W αλλά και V μπορώ να χρησιμοποιήσω, αφού δεν πάω πάνω από 180 πια (βέβαια κανονικά ξεπερνάει τα 240 και σκίζει την 520:thefinger:banhim: )

Φοράει τώρα Conti premium contact 2. Καλά λάστιχα με καλό κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο και χαμηλή αντίσταση κύλισης (B).

Σκεφτόμουν να βάλω:

1) Bridgestone Turanza T001 225/55 R16W (αντίσταση κύλισης C - είναι κάτι που το κοιτάω, αφού από το B-C στο E-F έχει τουλάχιστον 5% διαφορά στην κατανάλωση)

2) Dunlop Sport maxx RT 225/55 R16Y(C) (αυτά έχουν και δείκτη ταχύτητας Υ μόνο)

3) Goodyear Efficient grip performance 225/55 R16W(B)

4) Conti premium contact 5 (B) αλλά δε μου πολυαρέσει σαν ιδέα πάλι το Conti καθώς με κοντι έχουμε 1 κλατάρισμα στο κλιό και 2 στο merc και νομίζω ότι έχουν θέμα με τους ελληνικούς δρόμους.

Έχετε κάποια γνώμη, γνώση, ιδέα έτσι για να προτείνετε?

gearboxer
24-09-13, 09:56
Μήτσο δε θα σου πρότεινα τα turanza (γνώμη από φίλους με MΧ-5 και Vectra)

Από τη λίστα θα επέλεγα τα Goodyear και στη θέση σου θα κοίταγα και το Pirelli P7 Blue που έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια...Τα Dunlop είναι μάλλον τα πιο σκληρά και έχω διαβάσει κάποια θεματάκια για καρούμπαλα (τα οποία βέβαια σε τέτοια διάσταση είναι μάλλον απίθανο να σου συμβούν).

Dim77
24-09-13, 10:07
Ευχαριστώ.

Έχω δεί ήδη καλά σχόλια για τα Bridgestone τα οποία και συμπαθώ αλλά κάθε νέα γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

Pirelli παιδιά, δεν βάζω παρά μόνο αν δε μείνει άλλη εταιρεία ελαστικών στη Γη.

Έχω ακούσει και εγώ για τα καρούμπαλα στα Dunlop σε Sp sport και sport 01 και το σκέφτομαι....

God
24-09-13, 10:29
Τα dunlop sport maxx είναι κορυφαία στο κράτημα αλλά συνάμα με πολύ σκληρά πλαϊνά και μαλακή γόμα. Τρώγονται γρήγορα και δεν αντέχουν βιασμούς, ενώ μειώνεται η άνεση και πιέζονται περισσότερο τα μέρη της ανάρτησης.

Dim, αφού ξέρω πως είσαι ήρεμος all-around οδηγός, τα Goodyear που γράφεις μάλλον είναι τα καλύτερα για εσένα. Δεν είναι τα καλύτερα σε κανένα συγκεκριμένο τομέα αλλά είναι καλά παντού και για κάθε χρήση.

Dim77
24-09-13, 11:22
Και όμως Μάνο...μπορεί να οδηγώ τον τελευταίο καιρό σαν σωφέρ της βασίλισσας Ελισσάβετ :icon18:, αλλά δεν έχω ξεχάσει....

Θα ήθελα ένα τέτοιο λάστιχο σαν το maxx το οποίο θα ελαττώσει λίγο την άπειρη ελαστικότητα των προφανώς πολύ μαλακών σινεμπλόκ (και μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για προφίλ 130mm...225/55) ...αλλά φοβάμαι αυτά που άκουσα με τα καρούμπαλα.

Παρεμπιπτόντως τα Dunlop και Goodyear έχουν κάποια εγγύηση από όσο ξέρω, ενώ και τα Bridgestone έχουν κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα προστασίας-αντικατάστασης φτηνότερα για ένα-δυο χρόνια.

ditris
24-09-13, 14:42
Λοιπόν...

Πρέπει να αλλάξω λάστιχα στο Ε.


Σκεφτόμουν να βάλω:

1) Bridgestone Turanza T001

2) Dunlop Sport maxx RT

3) Goodyear Efficient grip performance

4) Conti premium contact 5

Έχετε κάποια γνώμη, γνώση, ιδέα έτσι για να προτείνετε?

Δημητρό εμείς στο golf 4 έχουμε βάλει δυο φορες turanza και είμαστε ικανοποιημένοι όσον αφορα θορυβο, άνεση, κράτημα υπο νορμαλ ταχυτητες στους παλιοδρομους της θεσσαλονίκης.Ειδικά παντως ειμαστε ικανοποιημένοι απο την αντοχή τους σε χτυπήματα σε κράσπεδα.....

Fanis
24-09-13, 14:57
Θα πρότεινα Goodyear...φοράω τα EffecientGrip (όχι τα Performance) και είναι εξαιρετικά...τα performance είναι ακόμα καλύτερα και στα περισσότερα τεστ παίζουν στην κορυφή.

Για τα Pirelli συμφωνώ και Bridgestone θα έβαζα μόνο εάν είχε μείνει αυτή και η Pirelli!! ;)

Veldrin
24-09-13, 17:30
Στη σειρά 1 μου μόνο καλά λόγια έχω να πώ για τα Τ001 που φοράω τον τελευταίο 1 χρόνο και 2 μήνες.

Αν τα βρείς και καλή τιμή την 4άδα όρμα!

rapid_fast
24-09-13, 17:58
Pirelli παιδιά, δεν βάζω παρά μόνο αν δε μείνει άλλη εταιρεία ελαστικών στη Γη.


Μη βάζεις.. εσύ χάνεις..

performance
24-09-13, 20:23
Το group Goodyear-Dunlop προσφατως δινει καλα προιοντα.
Εγγυημενη λυση θα ελεγα πως ειναι και η Continental.
Συμπερασματικα καποιο απο τα 3 της λιστας σου νομιζω θα καλυψει τις απαιτησεις σου.

ΥΓ Εγω απο τα αυτα 3 θα επελεγα το φτηνοτερο.

zaharias
24-09-13, 21:34
Bridgestone πολυ σκληρα θα ειναι πιστευω Δημητρη.. δεν ξερω παλι..
Goodyear Hydragrip (νομιζω αντικαταστατης ειναι τα Efficientgrip) που ειχα δοκιμασει σε 205/60/15 ηταν καλουτσικα..
Εγω θα εβαζα Conti.. αλλα ξερω οτι παρα ειναι μαλακά για το στυλ σου..
Για Pirelli διαβαζα καλα σχολια για καποιο P Zero αν θυμαμαι καλα.. Θα το ψαξω..

MZ3
25-09-13, 11:44
σε μεγαλα σενταν πολυ βασικο ειναι να κοιτάμε και τον δείχτη φορτίου
αν τον ανεβασεις κιολας σε σχεση με αυτο που ειχε καλο θα κανεις

μικρος δειχτης σε μεγαλο αμάξι ίσον με βυζιά στραβώματα και τα λοιπά

Dim77
25-09-13, 11:55
Δείκτη φορτίου θέλει 95 και πάνω, όλα τόσο έχουν.

MZ3
25-09-13, 12:00
απο το εργοστασιο ναι
φεύγοντας απο λαστιχαδικο μπορει να δεις και 87!

God
25-09-13, 20:49
απο το εργοστασιο ναι
φεύγοντας απο λαστιχαδικο μπορει να δεις και 87!

Και στον δείκτη φορτίου παίζει να δεις 87, και στο έτος κατασκευής...

Fuzzy logic το σύστημα.