PDA

Επιστροφή στο Forum : slk200 vs z4 2.0 - 2.2


Σελίδες : [1] 2

roadsterakias
21-10-13, 13:21
:hello: Δεν εχω κλεισει 24ωρο ακομα ως μελοσ του φορουμ.. καλησπερα σε ολα τα παιδια και συγχαρητηρια για ολη τη βοηθεια που παρεχετε οι πιο εμπειροι σε εμας τους πιο "ασχετους" περι αυτοκινητων!! :lamer:

Θα μου πειτε οτι εχει ξαναγινει η συζητηση αυτη σε αλλο threat ομως επειδη ζουμε στην Ελλαδα και τα πραγματα αλλαζουν με ταχυτητες τρελες, εγω βρισκομαι στο διλημμα
2008 (σλκ)αστερι 1.8 με μεταλικη οροφη και 330 ευρω τελη τον χρονο και ειναι αμαξι που σε παει απλα οπου θες
η παμε στο απολυτο κιβωτιο ταχυτητων και στο καλυτερο τιμονι 2005 μπεμπα 2.2 660ευρω και 440ευρω φορος πολυτελειας με εξακυλινδρο απο κατω που ειναι αθανατος 5ταχυτο με καταναλωση 2 λιτρα παραπανω απο τα αλλα δυο και υφασματινη οροφη?
Υπαρχει ωστοσο θα μου πειτε και το Ζ4 2.0 με 6 ταχυτητες που εχεις οτι και το αστερι, 4 κυλινδρους δηλαδη και καις οσο το αστερι και εχεις ολα τα θετικα του Ζ4 στρηψιμο κλπ

Τα θεματα μου ειναι τα εξης:
1) το 2.0 που βγαινει μετα το 6 ειναι πιο καινουριο μοντελο και ακουσα οτι εχουν εξαλειφθει καποια τριξηματα απο το εσωτερικο που προυπηρχαν στο 2.2.. ισχυει κατι τετοιο?
2) ποια η καταναλωση του 2.0 και του 2.2??
3)εκτος απο τον ηχο του 6κυλινδρου και τον λιγο πιο γεματο κινητηρα του, υπαρχει κατι αλλο που θα με προτρεπατε στην αγορα του 2.2 αντι του 2.0
4)Εχει σημαντικες αλλαγες εκτος του κινητηρα το 2.2 του 2005 απο το 2.0 του 2008
και 5) τελικα αξιζει να δινεις περιπου 1.000 ευρω τον χρονο παραπανω η διαφορα του σλκ απο το Ζ4 (δεν μας περισευουν παιδια γιαυτο σας ρωταω) κοινως αξιζει να στερηθω 1000 το χρονο για να οδηγαω το Ζ4 αντι του ΣΛΚ??

Ευχαριστω εκ των προτερων..
αν το βρειτε περιτο το θρετ απαντηστε μου σε πμ και σβηστε το!

Dim77
21-10-13, 13:45
Θα μου πειτε οτι εχει ξαναγινει η συζητηση αυτη σε αλλο threat ομως επειδη ζουμε στην Ελλαδα και τα πραγματα αλλαζουν με ταχυτητες τρελες, εγω βρισκομαι στο διλημμα
2008 (σλκ)αστερι 1.8 με μεταλικη οροφη και 330 ευρω τελη τον χρονο και ειναι αμαξι που σε παει απλα οπου θες
η παμε στο απολυτο κιβωτιο ταχυτητων και στο καλυτερο τιμονι [B]2005 μπεμπα 2.2 660ευρω και 440ευρω φορος πολυτελειας με εξακυλινδρο απο κατω που ειναι αθανατος

5) τελικα αξιζει να δινεις περιπου 1.000 ευρω τον χρονο παραπανω η διαφορα του σλκ απο το Ζ4 (δεν μας περισευουν παιδια γιαυτο σας ρωταω) κοινως αξιζει να στερηθω 1000 το χρονο για να οδηγαω το Ζ4 αντι του ΣΛΚ??


Κάποιες δικές μου απαντήσεις στο κείμενο σου.
a) απόλυτο κιβώτιο ταχυτήτων? όχι....δεν είναι και τόσο απόλυτο. Μπορώ να σου πώ ότι χωρίς επεμβάσεις (shortshift κλπ) το 6άρι της Mercedes είναι πιο...ευχάριστο.
b) αθάνατος ο 6κύλινδρος? Όχι....όχι παραπάνω από τον Μ271 του slk. Αν δεν αρχίσεις με τροχαλίες-προγράμματα κλπ...τουλάχιστον.

c) καλύτερο τιμόνι, ναι.

Και μια απάντηση σε ένα ερώτημα σου
5) όχι δεν αξίζει...

rapid_fast
21-10-13, 13:49
Φίλε,
οταν βάζεις ένα αυτοκίνητο δίπλα σε ένα άλλο, και συγκρίνεις τα οικονομικά τους στοιχεία
(και απο ότι λές δεν σου περισσεύουν) μόνο απο τα τέλη και τις έκτακτες εισφορές,
αλλά ξεχνάς τεκμήρια ασφάλειες και συντήρηση κάτι κοιτάς λάθος.
Κατά τα άλλα, η προσωπική μου άποψη, είναι πως η αγορά τέτοιων αυτοκινήτων αυτή τη στιγμή είναι λάθος.
Επιπρόσθετα, αν είσαι όπως λές και δεν σου περισσεύουν, θα καταλήξεις να αφήνεις το
αυτοκίνητο ασυντήρητο στο τέλος, για να πληρώσεις την εφορία..

BMW Power
21-10-13, 14:18
Τα roadster γενικά είναι απίστευτα σε αίσθηση σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη κατηγορία αυτοκινήτου αλλά αυτή την εποχή είναι "υπερβολική πολυτέλεια".

Αν απλά θες την αίσθηση του ανοιχτού διθέσιου μην πάρεις κανένα από τα 2, πάρε ένα ΜΧ-5 1,6 και θα είσαι μια χαρά. Αν όμως θέλεις να έχεις και οδηγική αίσθηση μην πάρεις σε καμία περίπτωση merc.

paganis
21-10-13, 14:33
αν δεν με ενοιαζαν τελη, εφορια κτλ...σιγουρα θα διαλεγα το ζ4.
το μερκ για μενα ειναι αδιαφορο οδηγικα..αλλα φορολογικα ειναι καλυτερο.
ισως οπως σου ειπε bmw power.. να διευρυνες λιγο και την ερευνα σου για πιθανες εναλλακτικες.

Dimzan
21-10-13, 16:03
Να συμπληρωσω καποια για το slk απο τη δικη μου εμπειρια:

Δεν βγαινει εντελως το esp! Απιστευτη βλακεια για πισωκινητο. Φυσικα κανενα πισωκινητο χωρις μπλοκε δεν ειναι διακσεδαστικο, και μαλιστα σε συνθηκες πιεσης ειναι πιο επικινδυνο απο οτι χωρις μπλοκε. Στην mercedes ακομα και με μερικως απενεργοποιημενο το esp αν σου φυγει πολυ σε μαζευει αποτομα και αν δεν εχει γρηγορα χερια μπορει να σε στειλει. Εχει ομως πολυ καλη ροπη το αμαξι και πιστευω πως με ενα μπλοκε και διακοπτη-πατεντα γαι το esp θα ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο σε πλαγιολισθηση απ οτι το Bmw.

Το bmw θα σου προσφερει πιο ευχαριστες γρηγορες βολτες οπου θες να εχεις γραμες. Για να πλαγιολισθησει το Ζ4 θελει πολλα αλογα, και επισης του λειπει το μπλοκε.

Κιβωτιο θεωρω οτι και τα δυο εχουν μετριο , δεδομενου του χαρακτηρα τους, δηλαδη σπορ και καμπριο. Πιασε κιβωτιο απο mx5 ή s2000 και θα καταλαβεις τι εστι σωστο κιβωτιο: μικρη διαδρομη, θετικο-ευκολο κουμπωμα. Τυπικα αναφερω πως του φιλου μου το slk που ειναι απο τα πλεον προσεγμενα και καλοσυντηρημενα πεταει μερικες φορες την οπισθεν.

Τεραστια διαφορα το hard top και τα παγια εξοδα υπερ του slk.


Πες μας ομως λιγα και για σενα , ποσο εισαι , τι οδηγας , για τί χρηση το θες καθως και τι ποσο διαθετεις. Προσπωικα δε θα επαιρνα τετοιο αυτοκινητο αν δεν ειχα τουλαχιστο 12.000-15.000€ σταθερο ετησιο εισοδημα, δεν ξερεις τι μας ξημερωνει!

Fanatic
21-10-13, 16:05
Παρε το Merc...ομορφο αμαξακι, καλη ποιοτητα, αξιολογοτατο μοτερ....και θα μπορεις να το πουλησεις κιολας οταν θες...

Ποιος χεστηκε αν το Ζ στριβει λιιιγο καλυτερα η αν εχει το βελουδινο 6κυλινδρο...

Με τα ρεστα απο τα τελη πας διακοπες....με το Merc... ;)

Roulis
21-10-13, 17:30
νομιζω πως τα δυο roadster που αναφερεις εχουν μεγαλη διαφορα στη τιμη,

slk facelift R171 (184hp) του 2008 παει απο 17 χιλιαρικα και βαλε ενω Ζ4 Ε85 2.2 σιγουρα κατω απο 9 10 χιλιαρικα

Straight six
21-10-13, 18:25
mazda mx5 nb 1.8 sporty facelift

σοφη επιλογη....

raketa
21-10-13, 22:03
ΜΕΣΗ κατανάλωση (συνεχείς μετρήσεις για 5 μήνες) στην Αθήνα με Ζ4 2.0 6ταχυτο, 7 ltr/100km

MarinosE46
22-10-13, 05:34
ΜΕΣΗ κατανάλωση (συνεχείς μετρήσεις για 5 μήνες) στην Αθήνα με Ζ4 2.0 6ταχυτο, 7 ltr/100km

Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω πως οι μετρήσεις σου είναι λίγο αισιόδοξες...Εδώ το 316 με μεικτή χρήση καίει παραπάνω.Ακόμα και στο ταξίδι καίει παραπάνω.Είναι δυνατόν ένα αυτοκίνητο με διπλάσια σχεδόν ιπποδύναμη χωρίς να είναι υβριδικό να καίει λιγότερο?

harristheo
22-10-13, 11:36
Είχα ενα slk 163 ps και 16αρια λαστιχα αρχικα, και 190+ps Kai 18αρια για περιπου 120.000 χλμ
Δεν με πρόδωσε ποτε.μονο μια φορά έπαθα λάστιχο για την ακρίβεια...
Τελείως διαφορετικό αυτοκίνητο με προγραμμα και ζάντες.
Οικονομικοτατο σε συντήρηση και κατανάλωση (8,5 μικτή οδήγηση )

Όλα αυτα προ τεκμηρίων...

Δεν έχω οδηγήσει Ζ4 ....
Αν κρίνω όμως απο την γενικότερη φιλοσοφία των BMW (σπορτιφ) σε σχέση με την γενικότερη φιλοσοφία των merc ( πιο παπουδιστικα) μάλλον προς το Ζ4 θα εκλινα...

ΌΜΩΣ σήμερα που μιλάμε όλα πρέπει να τα δούμε σε €€€
Επομένως Ζ4 δεν θα έπαιρνα λόγω κόστους να το αποκτήσεις και να το συντηρήσεις,
Slk δεν θα (ξανα)έπαιρνα διότι οδηγικα ειναι σχεδόν αδιάφορο...

Θα έπαιρνα όμως ΜΧ-5 το οποίο εχει εκπληκτική οδηγίκή συμπεριφορά, πολυ χαμηλό κόστος να το αποκτήσεις...και ακόμα χαμηλότερο να το συντηρήσεις...

orpheus
22-10-13, 11:53
(δεν μας περισευουν παιδια γιαυτο σας ρωταω) κοινως αξιζει να στερηθω 1000 το χρονο για να οδηγαω το Ζ4 αντι του ΣΛΚ??

Ευχαριστω εκ των προτερων..



slk φιλε απλα , μην πας να μπλεξεις με αυτοκινητα πολυτελειας των 8.000 , 9.000 ευρω :banghead:

υσ ασχετο διαβαζα σημερα ενα used test της Ζ4 3,0 στο site του top gear και βλεπω road tax 280 gbp :bricks1:

PetrosD
22-10-13, 12:02
Ανάμεσα στα 2, θα επέλεγα... Mazda MX-5.

teo21
22-10-13, 15:11
Ρε παιδιά ο άνθρωπος όρισε ένα δίλημμα ανάμεσα σε 2 high end προτάσεις και του προτείνετε miata??? Πάρε το δικό μου is και κάντο κάμπριο......... 300 ευρώ τέλη το χρόνο και συντήρηση μηδέν!! :icon18:

georgepap
22-10-13, 15:53
Προσωπικα θα επελεγα Ζ4 2,2.
Σε αυτα τα αυτοκινητα που σου διεγειρουν τις αισθησεις..πιστευω
πως και η αισθηση της ακοης πρεπει να ειναι αναλογη...!!!
..6κυλινδρο bmw και ανοιχτη οροφη..ειναι πραγματικα ερωτας..!!!

stelmaniac
22-10-13, 16:36
Εγώ τα λέω για το μιάτα αλλά δε μ' ακουτε....
Όσο για το μερκ. μόνο να γελάσω μπορώ: Κανένα μερκ. δεν έχει λόγο να είναι πισωκίνητο, απορώ γιατί τα κανουν ακόμα πισωκίνητα....Για να "γυρίσει" ένα μερκ. θέλει 500 άλογα και αν.....χάλι μεγάλο.

M8CSI
22-10-13, 19:21
τζετα 4 τριλιτρο ειναι ωραιο να καταληξης και με το εμ μοτερ ακομα πιο σπορτιφ

Dim77
22-10-13, 21:07
Ο λόγος που είναι πισωκίνητα είναι απλός.

Γιατί δεν είναι μόνο το ''γύρισμα'' προσόν του πισωκίνητου οχήματος.

Συμφωνώ ότι τα MB δεν είναι ο ορισμός του sportscar, αλλά υπερβάλλουμε λίγο.

Μην ξεχνάμε ότι SLK δεν είναι μόνο το 200 με τα 163ps, αλλά βγαίνει και 350 με 272ps που δεν κατεβαίνουν εύκολα στο δρόμο από μπροστά και φυσικά SLK55AMG με 355ps από V8 5.4lt

Το f/l είχε 300ps σαν SLK350 εντωμεταξύ.

Τα φαντάζεστε προσθιοκίνητα? Με 35kgm-45kgm ροπή?

Στις πιο πολλές Ευρωπαϊκές χώρες δε, είναι αδιανόητο το να ''γυρνάς'' το αυτοκίνητο εδώ και εκεί...

Οπότε η πίσω κίνηση προσφέρει απλά μια πιο ''ομαλή'' και αρχοντική συμπεριφορά.

Υ.Γ. Και ας πονέσει....το έχω πεί και σε συνάντηση σε μερικά παιδιά.
Πολλοί με BMW θα πήγαιναν πιο γρήγορα με ένα ''φιλικό'' MB χωρίς απενεργοποιούμενα συστήματα.
Όσο για το ''γύρισμα''....γυρνάει όπως και οι πιο πολλές BMW από ''φιλόδοξους'' οδηγούς....
Μη μου πείτε ότι δεν έχετε δεί οδηγό BMW να προσπαθεί απεγνωσμένα να γυρίσει με πολύ φρένο και πολύ γκάζι απότομα.....χωρίς αποτέλεσμα... Το έκανα και εγώ ομολογώ μόνο σε πολύ γλιστερά δρομάκια για να μη ταλαιπωρώ το αυτοκίνητο με τις ΣΩΣΤΕΣ τεχνικές πλαγιολίσθησης.
Πλαγιολίσθηση όμως κανονική δεν είναι. Είναι έτσι για να ''χαιρόμαστε''.

Ε αυτό ακριβώς με την ίδια επιτυχία γίνεται και σε MB με μερικώς απενεργοποιούμενο ESP.

Ένα roadster, προσφέρει γενικώς μια πιο ''ιδιαίτερη'' νότα στις διαδρομές.
Από πολύ χαλαρά, μέχρι και πολύ σπορτιφ και ανόθευτα (ανάλογα με το μοντέλο γιατί και το Z4 δεν είναι στην κορυφή της ''σπορ'' πυραμίδας, πλην του Z4///M).

Φυσιολογικό κόστος και επιδόσεις και σπορ συμπεριφορά προσφέρει απλόχερα μόνο το MX5 από το 1989 και έπειτα.

Από εκεί και πέρα οι άλλες λύσεις, είτε προσφέρουν πιο χαλαρό στυλ, πιο πολυτελές, πιο σπορ, πιο αδιάφορο, πιο ενδιαφέρον, σε παρόμοιες και άλλοτε σε πολύ ακριβότερες προτάσεις.....

Το πιο σωστό το είπε πιο πάνω όμως ο orpheus.
Μην μπλέκεις με τέτοια αυτοκίνητα που έφτασαν να κάνουν 3-4-5-10χιλιάρικα (λιγότερο από ένα καινούριο nissan micra), αν αυτό είναι το βαλάντιο σου (για micra) και αν δεν έχεις αποφασίσει ότι αυτό θέλεις σώνει και καλά.

Θα το μετανιώσεις σύντομα.

Fanatic
22-10-13, 21:22
υσ ασχετο διαβαζα σημερα ενα used test της Ζ4 3,0 στο site του top gear και βλεπω road tax 280 gbp :bricks1:


Ναι αλλα τα σκας στην ασφαλεια

raketa
22-10-13, 22:07
Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω πως οι μετρήσεις σου είναι λίγο αισιόδοξες...Εδώ το 316 με μεικτή χρήση καίει παραπάνω.Ακόμα και στο ταξίδι καίει παραπάνω.Είναι δυνατόν ένα αυτοκίνητο με διπλάσια σχεδόν ιπποδύναμη χωρίς να είναι υβριδικό να καίει λιγότερο?

Τα νούμερα αυτά προκύπτουν από normal-συντηρητική οδήγηση 80% εντός Αττικής και 20% εθνική (6,5 ltr/100km με ταχυτητα 120km/hr) και όλες οι αλλαγές κοφτές μέχρι την 6η.
Οι μετρήσεις συμφωνούν απόλυτα και με το on-board computer.

6ylinder
22-10-13, 22:25
Μάλιστα...δλδ 7,1 λτ/100 μέσα στην πόλη...οπότε, τι εννοείς "πόλη-Αττική"...;;;

teo21
23-10-13, 00:12
Τα νουμερα αυτά προκύπτουν από normal-συντηρητική οδήγηση 80% εντός Αττικής και 20% εθνική (6,5 ltr/100km με ταχυτητα 120km/hr) και όλες οι αλλαγές κοφτές μέχρι την 6η.
Οι μετρήσεις συμφωνούν απόλυτα και με το on-board computer.

Ξέχνα τα νούμερα αυτά μέσα στην πόλη... δε παίζουν για κανένα λόγο εκτός αν κοιτάς το obc από κανά Corsa 1,3 diesel!

roadsterakias
23-10-13, 02:32
Παιδια δουλευα φουλ 2 μερες τωρα και δεν ειδα τις απαντησεις..
Aρχικα να πω οτι ειμαι 23 χρονων οδηγαω ενα renault megane coupe 1.6 του 2001 ενω υπαρχουν ακομα ενα σμαρτ 1.000 κυβικα και ενα 2.0 τζιπ στην οικογενεια.. Επισης καβαλαω ενα Beverly 300 new του 2011 οποτε σκεφτηκα να κανω το βημα σε ροουντστερ (το σκεφτομαι εδω και 2-3 χρονια) μιας και πλεον οι τιμες στα αυτοκινητα εχουν κατρακυλησει στον πατο... η αληθεια ειναι οτι εχω 10.000 ευρα στην ακρη αλλα ειμαι εδω και 2 μηνες σε δουλεια 11ωρη 6/7 μερες τη βδομαδα με απολαβες στο 1000 ευρω περιπου με συμβαση επ αοριστου αρα ψιλοσιγουρη!! Επισης εχω και τη γονικη παροχη-βοηθεια σε περιπτωση που στραβωσει κατι, αλλα δεν το υπολογιζω καν αυτο γιατι θελω να τη κανω μονος μου την αγορα, παντως υπαρχει.. Εδω βεβαια μπαινω στο τρυπακι του οτι το αυτοκινητο μου (ρενο) πλεον το χρησημοποιει και ο πατερας μου για να πηγαινει στη δουλεια για να μην παιρνει το τζιπ διοτι το σμαρτ το οδηγει η μανα αφου δεν τα παει και πολυ καλα με τις ταχυτητες και τους συμπλεκτες... Το ρενο εννοειται οτι θα το πουλησω για την αγορα του ροουντστερ και νομιζω οτι ο τζοβανος-πατερας θα εξακολουθει να το παιρνει (τα χιλιομετρα της δουλειας του ειναι στην αττικη οδο οχι φαναρια και 1τη 2ρα 1τη 2ρα αλλαγες)...

Επειδη λοιπον τα βασικα μου δρομολογια τα καλυπτω με το μπεβερλακι μια χαρα με 3λιτρα/100 σκεφτηκα να παρω κατι μουρατο και καλο..! να το παιρνω ρε αδερφε 1-2 φορες τη βδομαδα και να γουσταρω βολτα.. δεν ειμαι τοσο της ευθειας οσο της στροφης.. (τα εχουμε περασει τα λιμανακια πολλες φορες με το ρενο το οποιο ειναι χαμηλομενο με κονι κιτρινα ελλατηρια) αλλα ωριμασαμε πλεον.. Δεν θα κρυψω οτι θελω Ζ4 ομως δεν ξερω αν αξιζει πραγματικα.. επισης και το σ2000 της χοντα μου περασε απο το μυαλο αλλα δεν ειναι νομιζω του χαρακτηρα μου... ειναι για πιο ψαγμενους στο χωρο νομιζω... οποτε ο ανταγωνιστης καθαρα και μονο λογο κυβικων ειναι το μερκ.. (τα μαζντα δεν ξερω γιατι αλλα δεν τα παω)

Νομιζω οτι μπορω να καλυψω το Ζ4 αλλα ειναι ενα μηνιατικο παραπανω το χρονο... και εδω λοιπον σας ρωταω... αξιζει να εχεις μερκ και 1 ταξιδια το χρονο η σπρωχνεις τα λεφτα στο Ζ4 και εχεις Ζ4..

Απο ζ4 κατι ξερω αλλα απο σλκ τιποτα ουτε ποτε εκανε φεις λιφτ ουτε ποιο ειναι καλο.. εχω ακουσει οτι του 2008 και μετα αξιζουν...

Οσο για την αγορα... Ενα καλο Ζ4 συν το χαρτ τοπ παει κοντα στα 13.000
Ενα σλκ παει κοντα στα 15.000...
Ο πατερας παντως γουσταρει σλκ.. (φοβαμαι ομως να του αφησω τον κομπρεσορα θα το ανατιναξει)

Κλεινωντας γιατι μαλλον τον Ιανουαριο θα προβω στην αγορα καποιου ροουντστερ και εχω ξεκινησει απο τωρα να το ψαχνω με ενδιαφερει...
1. Μουρη
2. Στριψιμο
3.Αξιοπιστια ( να μην χαλαει )
απο κει και περα δεν με απασχολουν και πολυ τα παρακατω..
-καταναλωση αν εχει 1-1,5 λιτρο οκ δεν εχω θεμα... παραπανω ομως (σ2000 ας πουμε που καιει 16λ/100 μετραει)
-συντηρηση φανταζομαι μικρες οι διαφορες...
επιταχυνση οκ 150 -180 αλογα δεν σκαβουν αλλα ειναι κομπλε για αυτο που θελω...

roadsterakias
23-10-13, 03:08
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3018257/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2862897/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4249382/

Η λετε να παω εδω να τελειωνω!!! χαχαχα http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4242431/

Driver M
23-10-13, 15:40
Τα νούμερα αυτά προκύπτουν από normal-συντηρητική οδήγηση 80% εντός Αττικής και 20% εθνική (6,5 ltr/100km με ταχυτητα 120km/hr) και όλες οι αλλαγές κοφτές μέχρι την 6η.
Οι μετρήσεις συμφωνούν απόλυτα και με το on-board computer.
Και σβηστο να το'χες περισσοτερο θα'καιγε.
Στην πολη καιει χαλαρα πανω απο 10 και στο ταξιδι με λογικες ταχυτητες γυρω στο 7-7,5.

Fanatic
23-10-13, 17:15
Κατα την γνωμη μου με μισθο 1000 το μηνα ειναι μεγαλο ανοιγμα. Βρες κανενα περιποιημενο Ζ3. Μια χαρα θα κανεις και με αυτο την μουρη σου.

Ειναι κριμα να εχεις Ζ4 το οποια στα λεφτα που εισαι θα σου στερησει πολλα αναλογα του χαρακτηρα ενος τετοιου αυτοκινητου οπως ταξιδια, βολτες κτλ.

Κανε οτι κανεις μονος σου μην υπολογιζεις γονεις ακομα και αν θα σε στηριξουν η γλυκα ειναι να ξερεις οτι το αμαξι που εχεις ειναι με την αξια ΣΟΥ

Υπολογισε επισης οτι θα θες αρκετα σε βενζηνες για να χαρεις ενα τετοιο αυτοκινητο.

rapid_fast
23-10-13, 18:16
Φίλε συγγνώμη..
Αλλά δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει..
Υποθέτω είσαι άγαμος.
Εχεις τεκμήριο 3000. και για τη χρήση του αυτοκινήτου θα έχεις 10600.
Σύνολο πηγαίνεις 13600 ευρώ. Βγάζεις 12.000 το χρόνο..
Αρα πληρώνεις με 40% τα υπόλοιπα άρα 600 ευρώ με το καλημέρα..
Και αυτό στην καλύτερη περίπτωση, διότι μπορεί να σου βάλει προκαταβολή μέχρι και 75%
αφού για το υπόλοιπο του ποσού έχεις φορολογία ελεύθερου επαγγελματία..
Μετά, τον πρώτο χρόνο, αντιμετωπίζεις και το τεκμήριο αγοράς..
Εστω ότι δίνεις τιμολόγιο 5.000, πηγαίνεις στα 18600 την πρώτη χρονιά..
Απο 12000 μέχρι τα 18600 πάς με 40% φόρο..
Δηλαδή με το καλημέρα.. 2650 ευρώ εφορία..
Στην καλύτερη περίπτωση, διότι η προκαταβολή φόρου μπορεί να είναι μέχρι και 75% επάνω.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ???????

roadsterakias
23-10-13, 18:23
Φιλε μου αυτη τη στιγμη εχω το renault στο ονομα του πατερα μου.. Φευγωντας λοιπον το renault το z4 θα παει 50% κυριοτητα στον Πατερα μου και 50% κυριοτητα σε μενα.. Οποτε δεν θα εχω προβλημα... Νομιζω!

Dimzan
23-10-13, 18:41
Μην μπερδευεσαι απο τις τιμες αγορας.

Εγραψα 12-15Κ τουλαχιστο μισθο το χρονο και το εννοω.

Το οτι θα παρεις αμαξι 40-50 χιλιαδων ευρω δεν αλλαζει στη συντηρηση επειδη τωρα θα το παρεις 10-12Κ

Με το καλημερα να ξερεις πως εχεις:

1800____ 2000______2200 κυβικα
300€_____660€______660€ τελη κυκλοφοριας
0€_______440€______530€ εκτακτη (μονιμη!) εισφορα λογω κυβικων
500€_____600€______650€ ασφαλιση ανα χρονο ενδεικτικες τιμες
500€_____500€______500€ τυπικα σερβις και λαστιχα ανα χρονο
2000€___2000€_____2000€ κοστος βενζινης για 12.000χλμ με καταναλωση 10λ/100χλμ και τιμη 1.65 το λιτρο

Η σουμα δικη σου για καθε αμαξι, και με δεδομενο πως το κοστος ασφαλειας, το κοστος των σερβις, και των καυσιμων μπορει να ξεφυγει κανα χιλιαρικο προς τα πανω.

Τα τεκμηρια δεν τα επιασα, αν εχεις και κανα σπιτι στο ονομα σου ξερεις τι γινεται. με προλαβε ο rapid σε αυτο το θεμα, ρωτα τον λογιστη σου

Αν απο τα 12Κ μπορεις να δινεις τα 3-4-5 για το αμαξι μαγκια σου και καμαρι σου και με το καλο να το χαρεις οποιο κι αν παρεις. Θεωρω ομως πως ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ δεδομενου οτι δεν ξερεις τι σου ξημερωνει στη δουλεια, τι σου ξημερωνει με την φορολογια (τελη-εισφορα-ασφαλειες-βενζινη), και μην ξεχνας πως τα premium αυτοκινητα βγαζουν premium ζημιες (φιλος με slk πληρωσε 350€ για ηλεκτρολογικη ζημια απο το πουθενα).

Για το στριψιμο και την αξιοπιστια συμφωνω. BMW και MERC σε θεμα αξιοπιστιας ειναι μη σου κατσει, δε βγαζουν χοντρες μηχανολογικες ζημιες αλλα κατι χαζοηλεκτρικα αμα βγαλουν κοστιζουν 100-500 καθε φορα. Δεν παρακολουθω τα merc για να εχω αποψη αν τα lsk ειναι καλυτερα απο τα Z4.


Επισης, ισως σου φανει λιγο ασχημο, δε μου αρεσει ποτε η λογικη του να παρω ενα αυτοκινητο με πρωτο παραγοντα τη μοστρα. Η καλυτερη βιτρινα του εαυτου μας ειναι ο χαρακτηρας μας και το λεγειν μας. Μην περιμενεις να παρεις Ζ4 και να τρεχουν τα γκομενακια απο πισω, ή να σου πουν ολοι "ΠΩΩ πηρες Ζ4?" αρα και να σε σεβονται περισσοτερο.

roadsterakias
23-10-13, 20:24
Δικιο εχεις. Νιωθω εγω καλα ομως με ενα τετοιο αυτοκινητο.. Δεν ψαχνω γκομενες.. Δοξα τον θεο καλα ειμαστε σε αυτον τον τομεα..! Απλα θελω να ευχαριστιεμαι εγω τη βολτα μου!! Τα σπιτια και τα μαγαζια ειναι ολα στους γονεις μου εγω δεν δηλωνω τιποτα.. Δεν ξερω ρε παιδια.. Εγω ηθελα απλα ενα απο τα σλκ και Ζ4.. Τα αλλα εκτος απο το audi ΤΤ 1.8 δεν με συγκινουν (και αυτο ομως δεν ειναι πισωκινητο). Τι να πω.. Η ενα απο αυτα η καλυτερα να μην παρω τιποτα..

Dimzan
23-10-13, 21:15
Δεν το εγραψα για να σε απογοητευσω φιλε μου. Ολοι γουσταρουμε τα αμαξια, τουλαχιστο οσοι ειμαστε εδω εχουμε ενα παθος παραπανω.

Αν σου βγαινει το οικονομικο κανε την κινηση.

Για το ΤΤ διαφωνω, διοτι οπως ειπες κι εσυ δν ειναι πισωκινητο. Και το quatro να παρεις παλι δε συγκρινεται με πισωκινητο, ειναι ομως πολυ ουδετερο και αν δεν το χεις πολυ με την οδηγηση σε σωζει.



Η λυση που παντα προτεινω ειναι να δοκιμασεις οσα αμαξια σε ενδιαφερουν, στις συνθηκες που εσενα σε ενδιαφερουν. Αυτο που σε ικαποποιει-φτιαχνει αυτο θα παρεις.

roadsterakias
23-10-13, 21:39
Δηλαδη τι θα μου προτεινες?

PetrosD
23-10-13, 21:48
Κάνα E30. Μόνο που δε θα είναι roadster.

Fanatic
23-10-13, 21:51
Γιατι δεν παιρνεις το Merc που οικονομικα δεν θα ειναι τοσο βαρος σιγουρα.

Φοβασαι οτι δεν θα στριβει αρκετα καλα?
Οτι δεν σου φτανουν 163 αλογα?

Ετσι και αλλιως αμα δεν εχεις εμπειρια απο πισωκινητο ουτε με το Ζ4 θα κανεις παπαδες...

Σου μιλαω σαν καταχος Ζ4 εν μεσω κρισης που σημαινει ξερω καλα τι θα πει να εισαι χορηγος του κρατους μονο και μονο επειδη εχεις πανω απο 2.000 κ.εκ αλλα αν πραγματικα δεν εχεις τρελλο κολλημα με το Ζ4 δεν θα σου το προτεινα αυτη την εποχη...θα κλαις τα λεφτα που δινεις στα τελη που θα μπορουσες να τα χαλασεις σε διακοπες η οτι αλλη βλακεια θες, ειδικα στην ηλικια σου και δεδομενου το μισθου που μας ανεφερες.

MarinosE46
23-10-13, 21:52
Τα νούμερα αυτά προκύπτουν από normal-συντηρητική οδήγηση 80% εντός Αττικής και 20% εθνική (6,5 ltr/100km με ταχυτητα 120km/hr) και όλες οι αλλαγές κοφτές μέχρι την 6η.
Οι μετρήσεις συμφωνούν απόλυτα και με το on-board computer.

Συνεχίζω να βρίσκω τις μετρήσεις αισιόδοξες.316 Ε46 σε ταξίδι με ταχύτητα 140-150 καίει 8,5λτ/100.Μέσα στην πόλη ξεπερνάω χαλαρά τα 10-11 λίτρα.Μιλάμε για μετρήσεις από γεμίσματα χωρις να λαμβάνουμε καν υπόψη το bc...

Driver M
23-10-13, 21:56
Mε 1000 ευρω το μηνα μισθο, μια χαρα συντηρεις z4 διλιτρη.
Το μεγαλο αγκαθι ειναι τα υψηλα τελη, εκτακτη εισφορα θα εχεις ενα 300αρι (αφου στα λεφτα που κοιτας λογικα θα'ναι 5ετιας) αι απο'κει και περα σερβις θες κατα μεσο ορο αντε 350 ευρω το χρονο (με λαστιχα ανα 3-4 χρονια και χωρις σοβαρες ζημιες που δεν υπαρχει λογος ντε και καλα να βγουν, δεν μιλαμε για κανα σαραβαλο για αμαξι 5-6 ετων μιλαμε).

Εν κατακλειδι, αν θες πραγματικα roadster τοτε χτυπα μια Ζ4.
Ο Ν46 μια χαρα αξιοπιστος ειναι, υστερει μεν σε ηχο απ'τον 6 κυλινδρο αλλα εχει παρομοιες επιδοσεις και χαμηλοτερη συντηρηση (λιγοτερα λαδια και μπουζι). Οποιον κι απ'τους 2 και να διαλεξεις θα'χεις και θετικα και αρνητικα.
Οικονομικα παντως, ιδιως αν δεν κανεις και πολλα χλμ καθε χρονο, με τον μισθο που εχεις σε παιρνει.
Για z4 μιλαμε, οχι για carrera.

MarinosE46
23-10-13, 22:00
Δηλαδη τι θα μου προτεινες?

Πάρε ένα ε36 coupe.Θα έχεις ένα ωραιότατο αυτοκίνητο δαπανώντας πολύ λιγότερα χρήματα.Με την πάροδο του χρόνου θα μπορέσεις οικονομικά να βάλεις ότι εξτρά υπάρχει σχετικά οικονομικά και θα έχεις ένα πολύ ωραίο αυτοκίνητο,διαχρονικό και κατά τη γνώμη μου πιο όμορφο από τα αυτοκίνητα που σε ενδιαφέρουν...
Αν επιμένεις σε roadster και δε συμπαθείς τα mazda κινήσου προς z3 μεριά.Είναι επίσης πιο όμορφο από τα αυτοκίνητα που θες και σίγουρα πιο οικονομικό...Ψάξε το λίγο παραπάνω γιατί αλλιώς θα φορτωθείς κανένα αυτοκίνητο που θα το ''παντρευτείς'' και αν κάτι πάει στραβά στο μέλλον,σε βλέπω να βάζεις καμιά αγγελία στο car σαν τον τύπο με το ΤΤ!!!:jester:

roadsterakias
23-10-13, 22:22
Ρε παιδια μισο λεπτο γιατι ξεχναμε καποια πραγματα.. Μπορει να θελει 660 σημα 440 φορο πολυτελειας 600 ασφαλεια και 400 σερβις αλλα δεν παω να παρω καινουριο αυτοκινητο... Θα πουλησω ενα παλιο για ενα αλλο roadster.. Αυτο σημαινει οτι ξεκιναμε και αφαιρουμε -265 σημα τωρα -400 ασφαλειες -300 σερβις... Αυτο σημαινει οτι εχω να δωσω 1000€ παραπανω τον χρονο!

Οπως ειχα πει το αμαξι θα το χρησημοποιει και ο πατερας μου ο οποιος στην ουσια συντηρει το αμαξι αυτη τη στιγμη..
Εγω εχω αναλαβει το beverly.. Το θεμα μου λοιπον ειναι αν αξιζει να παρω slk να ικανοποιησω τον fatha η να παρω αυτο που θελω δλδ Ζ4...

Αυτο που με προβληματιζει αν επιλεξω τελικα το Ζ4 ειναι ποιο κινητηρα να διαλεξω?! Εκει χρειαζομαι περισσοτερη βοηθεια γιατι δεν ξερω τελικα ποσο μεγαλη ειναι αυτη η διαφορα του 2.2 απο τον 2.0(το οποιο το κοιταω παραπανω ως πιο καινουριο και ως εξαταχητο!)

Δηλαδη σκεφτομαι αφου παιρνεις που παιρνεις Ζ4 γιατι να μην παρεις το 2.2 με τον εξαρι σε σειρα?! Καλα κανω η η διαφορα των δυο ειναι ανουσια μπροστα στα λιγοτερα χιλιομετρα ενος πιο καινουριου 2.0 ?!

Ειναι αξιοπιστος ο 4κυλινδρος του 2.0?

Dimzan
23-10-13, 22:27
Δηλαδη τι θα μου προτεινες?

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο Ζ4 καθως δεν το εχω οδηγησει ουτε εχω κατσει συνοδηγος μεσα σε αυτο.

Βασικος ΝΟΜΟΣ οτι για να ευχαριστηθεις την πισω κινηση θες ΜΠΛΟΚΕ. Οποτε για μενα και τα 2 δεν μετρανε καν οταν πατησω γκαζι στη στροφη και δεν μπορω να υπολογισω σωστα αν θα πεταξει κωλο ή οχι επειδη θα σπινιαρει ο εσωτερικος.

Ποια η εμπειρια σου απο πισωκινητο αραγε?


Για το slk εχω ολοκληρωμενη αποψη καθως το εζησα πολλες μερες:

Τα οικονομικα οφελη λογω κακου ελληνικου φορολογικου συστηματος τα ειδες αμεσα. Το θεμα ειναι να παρεις το αμαξι για να το κυλοφορεις ολα τα επομενα χρονια που θα το χεις στην κατοχη σου και οχι να παραδωσεις πινακιδες σε 2-3 χρονια επειδη τοτε δε θα μπορεις να υποστηριξεις το διλιτρο. Ψαξε λιγο να δεις ποσοι αγορασαν φτηνο Μ3 και παρεδωσαν πινακιδες 2-3 χρονια μετα την αγορα, ακομα και μεσα στα φορουμ.

Το hard top ειναι τεραστιο πλεονεκτημα, ταξιδευεις κλειστος πιο ησυχα απ οτι με το soft top του Ζ4.

Ο κινητηρας ειναι με κομπρεσορα , το οποιο σημαινει πως με τροχαλιες και προγραμμα παιρνεις ανετα 20-30 αλογα. Για τον ιδιο λογο εχει πολυ καλες ροπες και τραβαει με ολες τις ταχυτητες απο πολυ χαμηλα. Ψαξε στο αντιστοιχο φορουμ της merc για τετοιο θεμα , σιγουρα θα υπαρχει. Στο Z4 δεν υπαρχει δυνατοτητα για σοβαρες και οικονομικες βελτιωσεις (οπως και σε ολα τα συγχρονα ατμοσφαιρικα bmw). Για τα κιβωτια τα εγραψα στο πρωτο ποστ.

Το esp ειναι ενα σοβαρο προβλημα στο merc, εδω το Ζ4 υπερεχει. Αν δεν υπαρχει τροπος να απενεργοποιειται πληρως τοτε για μενα θα ηταν σοβαρος ανασταλτικος παραγοντας. Πισωκινητο που δεν μπορω να κανω παιχνιδι οπως θελω εγω και με κοβουν τα ηλεκτρονικα ειναι εντελως ξενερωτο-ενοχλητικο-επικυνδινο. Προϋποθεση οτι γνωριζεις απο πισωκινητα και εχεις μια Α εμπειρια.


Οπως βλεπεις ομως γραφω με τα δικα μου γουστα. Εσυ μπορει να εχεις διαφορετικα. Γι αυτο σου ειπα, πας, οδηγας , κρινεις και διαλεγεις. Κανεις δεν ξερει καλυτερα απο εσενα τι θες

roadsterakias
23-10-13, 23:43
Αυριο λεω να παω μετα τη δουλεια να δω τουτο το κομματι.. Πως σας φαινεται?
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4242524/

dimimav
24-10-13, 07:56
Αυριο λεω να παω μετα τη δουλεια να δω τουτο το κομματι.. Πως σας φαινεται?
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4242524/

Φαίνεται καλό υπολόγισε όμως τέλη κυκλοφοριας τα οποία κατα 99% θα ειναι απλήρωτα(δεν λεει να δώσεις 660 για δυο μήνες) και υπολόγισε ότι χρειάζεται άμεσα service

Fanatic
24-10-13, 08:38
Αυριο λεω να παω μετα τη δουλεια να δω τουτο το κομματι.. Πως σας φαινεται?
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4242524/

Πωωωωω...9500! Χαρτι φαινεται!

Αν δεν εχει τελη πας για 660 ακομα και ενα καλο service (ολα τα λαδια, φιλτρα, τακακια αμα θελει κτλ) καπου 400-500.

rapid_fast
24-10-13, 09:24
Με το καλό να το δείς..
Εγώ αυτοκίνητο που κράτησε τα ίδια λάδια δύο χρόνια, ούτε να το κοιτάξω δε θέλω..

PetrosD
24-10-13, 09:36
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, τα πρώτα λάδια τα κράτησε μέσα για 20300 Km, τα δεύτερα για 21600 Km, τα τρίτα για 9200 Km και τα τέταρτα για 25300;

Dim77
24-10-13, 09:45
Τώρα τι ψάχνετε σε βιβλίο σέρβις σε μάντρα?

BMW Power
24-10-13, 10:01
Τώρα τι ψάχνετε σε βιβλίο σέρβις σε μάντρα?

:ices_ange

Δεν ήθελα να το πω αλλά αφού το έκανες εσύ... δεν βλέπετε κάτι άλλο, πιο παράξενο στο βιβλίο???? :screwy:

roadsterakias
24-10-13, 10:34
Παιδια κατα τις 4 θα παω να το δω και θα τον ρωτησω σχετικα με αυτα που μου ειπατε... Πειτε μου και αλλα θεματακια που πρεπει να προσεξω οταν το δω και τι ερωτησεις να του κανω σχετικα με το αμαξι.. Επισης αν δειτε κατι και σεις καμμια προσφορα για κανα ζ4 η κανα slk postarete...!

Dim77
24-10-13, 10:35
Η επιθεώρηση παράδοσης δεν είναι σφραγισμένη.

Θα ήταν μάλλον στο κανονικό book service....στο ''special book service mantr edition'' δεν χρειάζεται.

Επίσης, στο 3ο σερβις στο Σπανό, αντί να τσεκάρουν τα κουτάκια, έγραψε ο ''μάστορας'' λαδι-φιλτρο.....

Dim77
24-10-13, 10:38
Παιδια κατα τις 4 θα παω να το δω και θα τον ρωτησω σχετικα με αυτα που μου ειπατε... Πειτε μου και αλλα θεματακια που πρεπει να προσεξω οταν το δω και τι ερωτησεις να του κανω σχετικα με το αμαξι.. Επισης αν δειτε κατι και σεις καμμια προσφορα για κανα ζ4 η κανα slk postarete...!

Φίλε, πάρε αυτοκίνητο από ιδιώτη....μπορεί να μην είναι σαπουνισμένο καλά βέβαια όπως στις μάντρες.

Ότι και να ρωτήσεις το μαντρά, θα σου απαντήσει.
Τώρα οι απαντήσεις μπορεί να είναι από πολύ επιτυχημένες, μέχρι για γέλια και να τις θυμάσαι ευθυμώντας όλη σου τη ζωή.

InsaneDriver
24-10-13, 11:03
Υπάρχουν καλύτερες ευκαιρίες...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4038776/

Υπερχαρτί φαίνεται!!!

roadsterakias
24-10-13, 18:00
Το αυτοκινητο παιδια ειναι 5ος του 2006 face lift απο ιδιωτη 45αρη ο οποιος πηγε στη μαντρα και το εκανε ανταλλαγη πριν απο 2 βδομαδες με ενα disel... Τα τελη του ειναι πληρωμενα για το 2013 και δινει η μαντρα γραπτη εγγυηση ατρακαριστου καθως και τη δυνατοτητα ελεγχου σε οποιοδηποτε συνεργειο.. Ηταν πραγματικα πολυ καλα συντηρημενο. Ειχε 2-3πολυ μικρες γρατζουνιες μπροστα στον προφυλακτυρα.. Η οροφη ηταν σχεδον καινουρια αφου ο ιδιοκτητης το χρησημοποιουσε με hard top... Παιδια το αμαξι ηταν πραγματικα ιδανικο.. Παιζει αν ειναι κομπλε να το κλεισω μιας και πηγαμε τον father καιτακανονισαμε!

Θελω απλα να μου πειτε...
1)τι σημαινει 2.0Ι (το Ι τι εννοει)
2)ειναι καλος ο 4κυλιδρος του 2.0
3) τα χιλιομετρα ειναι κομπλε? 91.000!

Εννοειται οτι αν το κλεισω θα ερθω σε επικοινωνια και με τον προηγουμενο ιδιοκτητη του!!! ;)

roadsterakias
24-10-13, 18:02
Υπάρχουν καλύτερες ευκαιρίες...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4038776/

Υπερχαρτί φαίνεται!!!

Ρε φιλε αυτο ειναι εισαγωγης... Μακρυα!

Dim77
24-10-13, 18:03
1) 2.0 i (injection)
2) Πολύ καλός κινητήρας, με ροπή από χαμηλά (καλύτερη του 2.2), λιγότερη δύναμη όμως ψηλά.
3) Αν είναι αλήθεια όσα σου αράδιασαν, τι πρόβλημα να έχουν τα 91.000χλμ?

Τι σημαίνει ''μακριά από το εισαγωγής?''.....δεν έχει αυτό σημασία....σημασία έχει πως είναι το αμάξι.

rapid_fast
24-10-13, 18:07
Ρε φιλε αυτο ειναι εισαγωγης... Μακρυα!

Εγώ δεν ξέρω κανένα BMW να κυκλοφορεί στη Ελλάδα και να μην είναι εισαγωγής..:icon18:
Και φυσικά δεν υπάρχει κανένα που δεν είναι.. ;)

Driver M
24-10-13, 19:58
Το αυτοκινητο παιδια ειναι 5ος του 2006 face lift απο ιδιωτη 45αρη ο οποιος πηγε στη μαντρα και το εκανε ανταλλαγη πριν απο 2 βδομαδες με ενα disel... Τα τελη του ειναι πληρωμενα για το 2013 και δινει η μαντρα γραπτη εγγυηση ατρακαριστου καθως και τη δυνατοτητα ελεγχου σε οποιοδηποτε συνεργειο.. Ηταν πραγματικα πολυ καλα συντηρημενο. Ειχε 2-3πολυ μικρες γρατζουνιες μπροστα στον προφυλακτυρα.. Η οροφη ηταν σχεδον καινουρια αφου ο ιδιοκτητης το χρησημοποιουσε με hard top... Παιδια το αμαξι ηταν πραγματικα ιδανικο.. Παιζει αν ειναι κομπλε να το κλεισω μιας και πηγαμε τον father καιτακανονισαμε!

Θελω απλα να μου πειτε...
1)τι σημαινει 2.0Ι (το Ι τι εννοει)
2)ειναι καλος ο 4κυλιδρος του 2.0
3) τα χιλιομετρα ειναι κομπλε? 91.000!

Εννοειται οτι αν το κλεισω θα ερθω σε επικοινωνια και με τον προηγουμενο ιδιοκτητη του!!! ;)
Μια χαρα κινητηρας ο Ν46 για τον οποιο μιλας.
Απ'τους πλεον αξιοπιστους 4κυλινδρους της bmw, καλη καταναλωση βενζινης και αξιοπρεπεις επιδοσεις (η 320 μου παει αρκετα καλα και η ελαφρυτερη Ζ4 θα παει σιγουρα καλυτερα).
Δεν βαζει φωτια στο δρομο αλλα μια χαρα παει. Με slk απειραχτη δε νομιζω οτι θα αισθανοσουν περισσοτερη δυναμη, ουτε φυσικα με 1800αρι μιατα.

Dimzan
24-10-13, 20:33
δες κι αυτο που σου προτεινει ο Insane

ποιο το προβλημα που ειναι εισαγωγης?

InsaneDriver
24-10-13, 21:08
Aυτό με το εισαγωγής δεν το κατάλαβα ποτέ...
Με παίρνουν όταν πουλάω κάποιο αμάξι και με ρωτάνε αν είναι εισαγωγής.
Λες και είμαι μαντράς που το έφερα από έξω και το πουλάω μαιμουδιασμένο.

Πάρτε κάποια από τα ελληνικά τότε με βιβλία αντιπροσωπίας και γυρισμένα χιλιόμετρα.
Αφού πιστεύετε ότι μόνο τα ελληνικά είναι σωστά και καλά.

Dimzan
24-10-13, 21:46
ισως ειχε βγει κακη φημη για τα εισαγωγης τοτε που τα φερναν με το κιλο και δεν τα ηλεγχαν, και καποια ηταν σκουριασμενα και σαπια απο κατω.

σε Ζ4 του 2006 δε νομιζω να εχεις το παραμικρο προβλημα επειδη ειναι εισαγωγης

roadsterakias
24-10-13, 22:51
Παιδες αυριο θελω να το παω σε ενα συνεργειο να το δει.. Που λετε να το παω? Να το παω στον Σπανο η λετε να τα εχουν κανει πλακακια με τον μαντρα?! Εχετε καποιον αλλο να προτεινετε?

6ylinder
24-10-13, 23:05
Nα μην το πας στο Σπανό...και γω που το πήγα τί κατάλαβα;;; Τίποτα. Καλύτερα να το έλεγχα μόνος μου.

Τράβα σε ένα εξειδικευμένο και σε ένα φαναρτζή κ πάρε κ ένα σταυρό στο χέρι μπας κ σου κάνουν καλή δουλειά...να γλυτώσεις κ κανά φράγκο.

roadsterakias
24-10-13, 23:14
:/ αν εχετε κανεναν δικο μας καλο συνεργεια που να ξερει απο Ζ4 να μου βρει τα παντα.....??

NNIKOLOG
25-10-13, 13:00
κανεις δεν θα βρει τα παντα,
Ε δεν μπορει να μην εχεις εναν γνωστο φανοποιο (η καποιος γνωστος σου καποιον).. να δει αν τυχον εχει αλλαχτει κατι εμπρος πισω, να δει αν εχει σημαδια απο καλυμπρα που τα ξεχασαν, αν εχει κολλες περιεργες,
Ξερω γω ολο και κατι παραπανω θα δει ενα εμπειρο ματι, και δευτερος παει ο μηχανικος

roadsterakias
25-10-13, 19:32
Το πηγα στον Σπανο και μου ειπε οτι ειναι ενταξει...
Εβαλα τον θειο μου που ειναι ασφαλιστης να το ψαξει και βρηκε οτι εχει ενα τρακαρισμα το 2009 στο οποιο εφταιγε το Ζ4 και εκανε ζημια 1600€ και το 2012 του εκαναν ζημια (δεν εφταιγε, 1100€... :/

6ylinder
25-10-13, 19:48
Το πηγα στον Σπανο και μου ειπε οτι ειναι ενταξει...
Εβαλα τον θειο μου που ειναι ασφαλιστης να το ψαξει και βρηκε οτι εχει ενα τρακαρισμα το 2009 στο οποιο εφταιγε το Ζ4 και εκανε ζημια 1600€ και το 2012 του εκαναν ζημια (δεν εφταιγε, 1100€... :/

.........:bricks1:

...αλλά ο σπανός το βρήκε τέλειο!

Dimzan
25-10-13, 20:03
Τον ασφαλιστη παντα τον βαζεις να ψαξει!

Ιδανικα βρες καποιον μεσα στη bmw που θα μπορει να ψαξει στο συστημα τι σερβις εχουν γινει στα εξουσιοδοτημενα, εκει να δεις γελιο!

και φυσικα το τσεκαρεις και σε μηχανικο που ξερει απο bmw .


με τη σειρα που τα εγραψα ;)

roadsterakias
25-10-13, 20:06
Μακαρι να ειχα καποιον.. Δεν ξερω ομως καποιον! Γιαυτο μπηκα εδω! Μηπως μαθω 2-3 πραγματακια!

Driver M
26-10-13, 01:55
.........:bricks1:

...αλλά ο σπανός το βρήκε τέλειο!
Γιατι αν εχει αλλαξει εναν προφυλακτηρα η κανα φτερο παυει να'ναι τελειο το αμαξι?
Το θεμα ειναι να μην εχει βαρυ τρακαρισμα, τα υπολοιπα δεν μειωνουν σε καμια περιπτωση την αρτιοτητα ενος αυτοκινητου.

Dimzan
26-10-13, 02:04
Γιατι αν εχει αλλαξει εναν προφυλακτηρα η κανα φτερο παυει να'ναι τελειο το αμαξι?
Το θεμα ειναι να μην εχει βαρυ τρακαρισμα, τα υπολοιπα δεν μειωνουν σε καμια περιπτωση την αρτιοτητα ενος αυτοκινητου.

και καποιος φαναρτζης μπορει να κανει τοσο καλη δουλεια που να μη φαινεται οτι τοα μαξαιε αινι κομμενο-ραμενο ή εχει περασει καλυμπρα. Το θεμα ειναι οτι τα μεταλα δεν εχουν σιγουρα την ιδια αντοχη αντοχη μετα. Μπορει, μπορει και οχι.

Συμφωνω ομως , οτι με 1600€ σιγουρα δεν πηρε σασι. Μετωπικη και 1600€ σημαινει προφυλακτηρας καπω φαναρια, χωρις να φτασει στο Π.

Οποτε καταληγουμε στο οτι πρεπει να υπαρχει εμπιστο ατομο, και με γνωσεις πανω στο εκαστοτε αμαξι

Ψαξε φαναρτζη φιλε μου! Και φυσικα ο πρωτος ελεγχος θα γινεται απο τον ασφαλιστη σου!

Για τα μηχανικα εμρη υπαρχει ενας γενικος ελεγχος, απο κει και περα καθε αμαξι πασχει σε συγκεκριμεενα σημεια, το Ζ4 ευτυχως δεν εχει βγαλει καποιες σοβαρες βλαβες να φοβασαι, οποτε αρκεισαι στα γενικα που κοιτας σε καθε αμαξι, καθως και σε ελεγχο του ιστορικου τί εχει αλλαξει απο πολλαπλασιαστες , αισθητηρες στροφαλου και λοιπα περιφερειακα του κινητηρα

InsaneDriver
26-10-13, 11:20
.........:bricks1:

...αλλά ο σπανός το βρήκε τέλειο!

Σιγά ρε παιδιά.

Μεταχειρισμένο αμάξι είναι.
Αν φάει ένα μικρό ακούμπημα μπροστά και σπάσει ένα xenon(οι βάσεις σπάνε με το χέρι αν το ζορίσεις) και αλλάξεις και προφυλακτήρα πας κατευθείαν στο διχίλιαρο με εργασία.
Σημαίνει ότι δεν είναι καλό αμάξι;

Αν δηλάδή μέσα ράμφη-καθρέπτης-θόλοι είναι ολόισιοι και άβαφοι, δεν θα το αγοράζατε;

NNIKOLOG
26-10-13, 12:13
ενα τρακαρισμα το 2009 στο οποιο εφταιγε το Ζ4 και εκανε ζημια 1600€ :/

Ο ασφαλιστης ειδε στο συστημα 1600 euro που ηταν η αποζημιωση που πηρε απο την ασφαλιστικη ο ΑΛΛΟΣ που δεν εφταιγε.οχι η ζημια του Ζ4 (ηπαιτιος) η οποια δεν ξερουμε με ποσα χρηματα φτιαχτικε.

εκτος αν σου τονισε ο ασφαλιστης οτι τοτε το Ζ4 ειχε μεικτη ασφαλεια.
πες του να σου βρει τις φωτογραφιες απο το συμβαν (λιγο δυσκολο αλλα εφικτο)

PetrosD
26-10-13, 12:18
Τη βρήκα:

http://pictures.topspeed.com/IMG/crop/201204/2012-bmw-m5-wrecked-_600x0w.jpg

Fanatic
26-10-13, 12:40
Παιδια μερικοι εχετε μπερδεψει το καλο μεταχειρισμενο με το καινουριο....

Αν θελετε "καινουριο" μεταχειρισμενο μονο απο κανενα premium selection μεσα απο την BMW οπου θα το πληρωσετε παιζει διπλασιο σε σχεση με την αγορα απο ιδιωτη.

BMW παιρνουμε οχι fiat για να εχει το μοτερ προβλημα, ειδικα ενα 2λιτρο που ο αλλος που δινει καπου 50κ καινουριο προφανως και δεν ειναι ο πιο καφτης οδηγος...καθεστε και ψαχνετε αν εχει τσαλακωσει κανενα φτερο η αν ειχε κλασει στο καθισμα ο προηγουμενος ιδιοκτητης, λες και μετα ειναι για πεταμα...

Εννοειται οτι ψαχνουμε να βρουμε να μην εχει χοντρα προβληματα αλλα μην γινομαστε και υστερικοι...το πιθανοτερο ειναι το αμαξι να ειναι οντως αριστο...

6ylinder
27-10-13, 08:32
Γιατι αν εχει αλλαξει εναν προφυλακτηρα η κανα φτερο παυει να'ναι τελειο το αμαξι?
Το θεμα ειναι να μην εχει βαρυ τρακαρισμα, τα υπολοιπα δεν μειωνουν σε καμια περιπτωση την αρτιοτητα ενος αυτοκινητου.

Σιγά ρε παιδιά.

Μεταχειρισμένο αμάξι είναι.
Αν φάει ένα μικρό ακούμπημα μπροστά και σπάσει ένα xenon(οι βάσεις σπάνε με το χέρι αν το ζορίσεις) και αλλάξεις και προφυλακτήρα πας κατευθείαν στο διχίλιαρο με εργασία.
Σημαίνει ότι δεν είναι καλό αμάξι;

Αν δηλάδή μέσα ράμφη-καθρέπτης-θόλοι είναι ολόισιοι και άβαφοι, δεν θα το αγοράζατε;

Νόμιζα ότι με ζημιές τέτοιου ύψους ίσως ήταν κάτι σοβαρότερο...ΟΚ, μπορεί να είναι προφυλακτήρες κλπ όπως λέτε.

Είναι κ ότι έχω άσχημη εμπειρία από τον Σπανό...

oldcarskickass
27-10-13, 13:45
Ναι αλλα τα σκας στην ασφαλεια

Ναι αλλά το ρόουντ ταξ (*για την κατάλληλη προφορά να ρωτήσεις τον γκέυ φίλο σου τον Μάνο) πάει στο ρόουντ και μπορείς να το απολάυσεις στο ρόουντ.

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο Ζ4 καθως δεν το εχω οδηγησει ουτε εχω κατσει συνοδηγος μεσα σε αυτο.

Βασικος ΝΟΜΟΣ οτι για να ευχαριστηθεις την πισω κινηση θες ΜΠΛΟΚΕ. Οποτε για μενα και τα 2 δεν μετρανε καν οταν πατησω γκαζι στη στροφη και δεν μπορω να υπολογισω σωστα αν θα πεταξει κωλο ή οχι επειδη θα σπινιαρει ο εσωτερικος.


Είναι λίγο υπερβολικό αυτό που λες για το μπλοκέ. Και δεν έχει και το 2.0ι καμιά τρελή δύναμη ώστε να σπινάρει.

ισως ειχε βγει κακη φημη για τα εισαγωγης τοτε που τα φερναν με το κιλο και δεν τα ηλεγχαν, και καποια ηταν σκουριασμενα και σαπια απο κατω.

σε Ζ4 του 2006 δε νομιζω να εχεις το παραμικρο προβλημα επειδη ειναι εισαγωγης

Προσωπικά εμπιστεύομαι ένα τρισεκατομύριο φορές ξένο αμάξι, εισαγωγής παρά ελληνικό. (ειδικά από φωτογραφίες του Car.gr)

Παιδια μερικοι εχετε μπερδεψει το καλο μεταχειρισμενο με το καινουριο....

Αν θελετε "καινουριο" μεταχειρισμενο μονο απο κανενα premium selection μεσα απο την BMW οπου θα το πληρωσετε παιζει διπλασιο σε σχεση με την αγορα απο ιδιωτη.

BMW παιρνουμε οχι fiat για να εχει το μοτερ προβλημα, ειδικα ενα 2λιτρο που ο αλλος που δινει καπου 50κ καινουριο προφανως και δεν ειναι ο πιο καφτης οδηγος...καθεστε και ψαχνετε αν εχει τσαλακωσει κανενα φτερο η αν ειχε κλασει στο καθισμα ο προηγουμενος ιδιοκτητης, λες και μετα ειναι για πεταμα...

Εννοειται οτι ψαχνουμε να βρουμε να μην εχει χοντρα προβληματα αλλα μην γινομαστε και υστερικοι...το πιθανοτερο ειναι το αμαξι να ειναι οντως αριστο...

/end thread

Επίσης αν οι ζημιές του Ζ4 δεν ξεπερνάνε τα 5-6000 δε τις θεωρώ σπουδαίες θεωρώντας ότι ο γαμπρός που πήγε και το πήρε μετά την ζημιά κατά 99% θα πήγε να αγοράσει ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ανταλλακτικά τα οποία μαζί με την εργασία έχουν τ ρ ε λ ο κόστος.

manosm3
27-10-13, 16:13
Ναι αλλά το ρόουντ ταξ (*για την κατάλληλη προφορά να ρωτήσεις τον γκέυ φίλο σου τον Μάνο) πάει στο ρόουντ και μπορείς να το απολάυσεις στο ρόουντ.




μλκες στην αγγλια πλεον δεν χαιρεσαι αμαξι... μονο εντος πιστας

Nick_compact
27-10-13, 16:39
μλκες στην αγγλια πλεον δεν χαιρεσαι αμαξι... μονο εντος πιστας

Oι οποίες πίστες υπάρχουν σε αφθονία, και τα track day είναι φθηνά...

oldcarskickass
27-10-13, 22:15
μλκες στην αγγλια πλεον δεν χαιρεσαι αμαξι... μονο εντος πιστας

Πάω να ακυρώσω τα αεροπορικά.

raketa
27-10-13, 22:34
Μάλιστα...δλδ 7,1 λτ/100 μέσα στην πόλη...οπότε, τι εννοείς "πόλη-Αττική"...;;;

Καθημερινά Παπάγος - Ανοιξη και πίσω από Κηφισίας, και ότι άλλο κάτσει από βόλτες κέντρο και προάστια.

roadsterakias
29-10-13, 19:28
Ο ασφαλιστης ειδε στο συστημα 1600 euro που ηταν η αποζημιωση που πηρε απο την ασφαλιστικη ο ΑΛΛΟΣ που δεν εφταιγε.οχι η ζημια του Ζ4 (ηπαιτιος) η οποια δεν ξερουμε με ποσα χρηματα φτιαχτικε.

εκτος αν σου τονισε ο ασφαλιστης οτι τοτε το Ζ4 ειχε μεικτη ασφαλεια.
πες του να σου βρει τις φωτογραφιες απο το συμβαν (λιγο δυσκολο αλλα εφικτο)

Δεν ειχε μεικτη. 1600€ ηθελε ο αλλος να φτιαξει το αμαξι του και σας ρωταω τωρα εγω... Οκ και να αλλαξε κανα προφυλακτυρα..
Αν ο τυπος πηγε ομως να περασει κανα STOP και την εριξε στο πλευρο του Ζ τι γινεται εκει? διοτι ενταξει ο αλλος ηθελε 1600€ (οπου αν ηταν κανα φιατακι η κανα ρενο ξερω γω με 1600€ αλλαζεις το μισο αμαξι....) εκει το Ζ οχι μονο δεν θα στρηβει αλλα θα ειναι αθλιο και επικυνδινο!

rapid_fast
29-10-13, 20:39
Δεν ειχε μεικτη. 1600€ ηθελε ο αλλος να φτιαξει το αμαξι του και σας ρωταω τωρα εγω... Οκ και να αλλαξε κανα προφυλακτυρα..
Αν ο τυπος πηγε ομως να περασει κανα STOP και την εριξε στο πλευρο του Ζ τι γινεται εκει? διοτι ενταξει ο αλλος ηθελε 1600€ (οπου αν ηταν κανα φιατακι η κανα ρενο ξερω γω με 1600€ αλλαζεις το μισο αμαξι....) εκει το Ζ οχι μονο δεν θα στρηβει αλλα θα ειναι αθλιο και επικυνδινο!

Σε ξενερώνω, αλλά τα ρενώ έχουν πιο ακριβά ανταλλακτικά απο την BMW

MarinosE46
29-10-13, 22:04
Δεν ειχε μεικτη. 1600€ ηθελε ο αλλος να φτιαξει το αμαξι του και σας ρωταω τωρα εγω... Οκ και να αλλαξε κανα προφυλακτυρα..
Αν ο τυπος πηγε ομως να περασει κανα STOP και την εριξε στο πλευρο του Ζ τι γινεται εκει? διοτι ενταξει ο αλλος ηθελε 1600€ (οπου αν ηταν κανα φιατακι η κανα ρενο ξερω γω με 1600€ αλλαζεις το μισο αμαξι....) εκει το Ζ οχι μονο δεν θα στρηβει αλλα θα ειναι αθλιο και επικυνδινο!

δόξα τω θεώ θες ένα αυτοκίνητο καινούριο σχετικά που υπάρχει σε αφθονία.Αν έχεις αμφιβολίες για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο που είδες,προχώρα στο επόμενο.Σίγουρα θα βρεις πραγματικά ατρακάριστο αυτοκίνητο...

manosm3
29-10-13, 22:23
Δεν ειχε μεικτη. 1600€ ηθελε ο αλλος να φτιαξει το αμαξι του και σας ρωταω τωρα εγω... Οκ και να αλλαξε κανα προφυλακτυρα..
Αν ο τυπος πηγε ομως να περασει κανα STOP και την εριξε στο πλευρο του Ζ τι γινεται εκει? διοτι ενταξει ο αλλος ηθελε 1600€ (οπου αν ηταν κανα φιατακι η κανα ρενο ξερω γω με 1600€ αλλαζεις το μισο αμαξι....) εκει το Ζ οχι μονο δεν θα στρηβει αλλα θα ειναι αθλιο και επικυνδινο!

και δεν μπορεις να απευθυνθεις σε εναν μαντρα να σου πει αν ειναι αθλιο και επικινδυνο; θες να ριξουμε τα χαρτια και να σου πουμε;

roadsterakias
01-11-13, 15:29
Χθες ειδα και ενα slk... Sport pack.. Παιδια νομιζω οτι η διαφορα στο z4 2.0 και το slk δεν ειναι μεγαλη.. Πολυ καλα εστριβαν και τα δυο σχεδον ιδια... Βεβαια το slk με το σπορ πακετο αλλα και παλι.. 12.000 το βρηκα και ειναι πραγματικα ατρακαριστο! Με βιβλιο σερβις 110.000 χιλιομετρα μολις βγηκε απο σερβις και ολοκαινουρια ελαστικα continental contact5!! Ασημι με κοκκινα καθισματα... Το ψηνω!

PetrosD
01-11-13, 15:46
Το είδες ή το οδήγησες;

BMW Power
01-11-13, 20:15
Όπως είπα και σε έναν συνάδελφο που είχε το ίδιο "πρόβλημα" καλύτερα να πάρεις το slk τώρα και όταν οδηγήσεις μετά από καιρό ένα Ζ4 δεν θα ξαναπάρεις merc ποτέ ξανά.

harristheo
01-11-13, 22:05
Όπως είπα και σε έναν συνάδελφο που είχε το ίδιο "πρόβλημα" καλύτερα να πάρεις το slk τώρα και όταν οδηγήσεις μετά από καιρό ένα Ζ4 δεν θα ξαναπάρεις merc ποτέ ξανά.


Ποσο αληθινό ειναι αυτο που γράφεις...φίλε μου...ποσο αληθινό....

Fanatic
02-11-13, 09:33
Πολυ καλα εστριβαν και τα δυο σχεδον ιδια... Βεβαια το slk με το σπορ πακετο αλλα και παλι

Η διαφορα τους ειναι οταν τα πας στο οριο να ξερεις παντως...λιγο χλωμο το κοβω να σε αφησαν να τα στριψεις στο οριο στο τεστ drive. Εκει που το slk θα εχει φυγει στην θαλασσα το Ζ θα συνεχιζει τρενο :drive2: :love:

roadsterakias
03-11-13, 18:13
Το οδηγησα και ηταν καλυτερο απ οτι περιμενα... Ηταν με το σπορ πακετο βεβαια αλλα ηταν αρκετα καλο! Φυσικα και το Ζ4 ειναι καλυτερα στημενο αλλα η διαφορα αυτη ειναι πολυ μικροτερη απ οτι η διαφορα σε € ...... Οποτε μαλλον slk εντελει.....

manosm3
04-11-13, 00:38
1. Μουρη
2. Στριψιμο
3.Αξιοπιστια ( να μην χαλαει )
επιταχυνσηοκ 150 -180 αλογα δεν σκαβουν αλλα ειναι κομπλε για αυτο που θελω...

Το οδηγησα και ηταν καλυτερο απ οτι περιμενα... Ηταν με το σπορ πακετο βεβαια αλλα ηταν αρκετα καλο! Φυσικα και το Ζ4 ειναι καλυτερα στημενο αλλα η διαφορα αυτη ειναι πολυ μικροτερη απ οτι η διαφορα σε € ...... Οποτε μαλλον slk εντελει.....

λογικο :rofl2:

Καλοταξιδο! :cheers:

Fanatic
06-11-13, 08:40
Kαλοταξιδο το αστερι

oldcarskickass
06-11-13, 23:19
Kαλοταξιδο το αστερι
..................

Fanatic
07-11-13, 21:11
..................


Ελα μωρε μια χαρα ειναι και το αστερι γι αυτο που το θελει :smokin::jester:

Action Man
07-11-13, 21:34
και τα track day είναι φθηνά...

Αυτό,στην Αγγλία δεν πάιζει.

Όσο για την slk...ίσως ένα καλό ταξιδίαρικο διθέσιο.Αυτό,τπτ ΄αλλο.

InsaneDriver
08-11-13, 08:55
Μια χαρά και η slk ειδικά τώρα με το κυνήγι της εφορίας.
Πολύ όμορφη, με μόνη παραφωνία για εμένα το τιμόνι που δεν συγκρίνεται με της bmw σε αίσθηση.
Αυτό μπορεί να το καταλάβει αμέσως ένας μέσος οδηγός.
Για να βρεις τις έξτρα αρετές της Ζ4 πρέπει να πάς πάνω από τα 8/10 που λίγοι μπορούν να το κάνουν.
Οπότε καλή επιλογή θα κάνεις.

Dim77
08-11-13, 08:59
Μια χαρά και η slk ειδικά τώρα με το κυνήγι της εφορίας.
Πολύ όμορφη, με μόνη παραφωνία για εμένα το τιμόνι που δεν συγκρίνεται με της bmw σε αίσθηση.
Αυτό μπορεί να το καταλάβει αμέσως ένας μέσος οδηγός.
Για να βρεις τις έξτρα αρετές της Ζ4 πρέπει να πάς πάνω από τα 8/10 που λίγοι μπορούν να το κάνουν.
Οπότε καλή επιλογή θα κάνεις.

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα.

InsaneDriver
08-11-13, 09:32
Ειδικά η επετειακή έκδοση σε μαύρο χρώμα, με τα 184 άλογα και τις ζάντες σε χρώμα γραφίτι είναι πανέμορφη.
Πουλούσε ένας μια κόκκινη επίσης, τελευταίο σχετικά μοντέλο, με ελάχιστα χιλιόμετρα από Πύργο και φαινόταν ΥΠΕΡΧΑΡΤΙ και πανέμορφη!

roadsterakias
09-11-13, 01:26
Ποια η διαφορα μιας slk απο μια slk limited edition? και γενικα ποιες οι κατηγοριες της? μηπως ξερει κανενας?

stef
09-11-13, 11:31
Το οδηγησα και ηταν καλυτερο απ οτι περιμενα... Ηταν με το σπορ πακετο βεβαια αλλα ηταν αρκετα καλο! Φυσικα και το Ζ4 ειναι καλυτερα στημενο αλλα η διαφορα αυτη ειναι πολυ μικροτερη απ οτι η διαφορα σε € ...... Οποτε μαλλον slk εντελει.....

Την διαφορά δεν την καταλαβαίνεις εκεί..
Στο BMW αγοράζεις πλαίσιο, στήσιμο σπορ συμπεριφορά
Στο slk μούρη, μπουζούκια και λεζάντα
Δεν πρόκειται να ξεχάσω ένα από τα τελευταία μου ανοίγματα με slk 250 το νέο μοντέλο AMG πακέτο το turbo με τα 200+ άλογα...
Προσπαθούσε από στάση , εν κινήσει να με φτάσει και δεν μπορούσε...
Όταν φτάσαμε στην πρώτη στροφή τον είδα και έκοψε και δεν με ξανακυνήγησε..
Και όλα αυτά από ένα αμάξι 6ετίας σε ένα αμάξι 1 έτους, μιλάμε για το καινούριο SLK. Φαντάσου...

roadsterakias
16-01-14, 04:55
Παιδια η μεγαλη μου στιγμη εφτασε.... Δεν μπορεσα να αντισταθω τελικα.... Τελος του μηνα παιρνω τα κλειδια στο χερι πρωτα ο θεος!!
Κοιταξα αρκετα αυτοκινητα.. 2 Ζ4 τα βρηκα τρακαρισμενα 2-3 σλκ ετριζαν και ηταν με πολλα χιλιομετρα για τα λεφτα τους.. 11500-13500€
Το εψαξα απο δω το εψαξα απο κει... Τελικα αποφασισα.......

Ανθρακι, Μοντελο 2007 με 81957 χιλιομετρα Ζ4 2.0i τελικη τιμη 9.500€ με πληρωμενο σημα 2014. Εισαγωγη απο Γερμανια με 0 χιλιομετρα με βιβλιο σερβις κανονικοτατα.. Οι λογοι που το επελεξα??
1ον) 6ταχυτο οικονομια και σε εξαιρετικη κατασταση.
2ον) πιο καινουριο, λιγοτερα χιλιομετρα, βελτιωθηκε το εσωτερικο σε καποια σημεια οπου "ετριζαν"
3ον) Ειναι facelift
4ον) Ειναι πιο σπορ, πιο νεανικο και στη τιμη που το πηρα μπορω ανετα με τη διαφορα των χρηματων να το συντηρισω για 2-3 χρονακια..!

Αρνητικα: βρηκα αριστερα του μοτερ λιγα λαδακια και μου ειπε το παλικαρι (φιλος με γνωση επι μηχανης) οτι μαλλον ευθυνεται η φλατζα λαδιου.. Ειναι παλια και θελει αλλαγη..

Επισης το οδηγησα......... ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ απλα.. Οταν ειδα τη μουρη, οση μπορουσα να δω τεσπα, αναρωτηθηκα πως θα καταφερω να το κουμανταρω!!

Το αμαξι δηλωνει αβαφο οχι απλα ατρακαριστο και με εναν προχειρο τυπικο ελεγχο αυτο δειχνει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα το δει μηχανικος.. εχει αλλαχθει η μπαταρια και ο αριστερος γρυλος πορτας-παραθυρου.. Ολα τα αλλα ειναι αθικτα.. 2 πολυ μικρες γρατζουνιες βρηκα μονο.. Μενει απλα να το παω στον μηχανικο να μου επιβεβαιωσει την αγορα και να ερθω να σας βρω την πρωτη πεμπτη στον Αγιο Στεφανο!! :P

Υ.Γ. Το αμαξι το χρωσταει στη τραπεζα.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο και την βοηθεια σας!!
Με εκτιμιση Αρης.

Vasilis M3
16-01-14, 10:06
Με το καλό εύχομαι Αρη!!! :cheers:

PetrosD
16-01-14, 10:28
Μπράβο! :cheers:

Dimzan
16-01-14, 12:11
Με το καλο να το παρεις.

Να ξερεις οτι εχει αρκετα διαδικαστικα οταν το χρωσταει ο αλλος στην τραπεζα, ψαξτο λιγο εκτενεστερα αυτο το θεμα, κι αν δεν εχεις γνωσεις ρωτα το δικηγορο σου για τα τυπικα.

Fanatic
16-01-14, 19:33
Παιδια η μεγαλη μου στιγμη εφτασε.... Δεν μπορεσα να αντισταθω τελικα.... Τελος του μηνα παιρνω τα κλειδια στο χερι πρωτα ο θεος!!
Κοιταξα αρκετα αυτοκινητα.. 2 Ζ4 τα βρηκα τρακαρισμενα 2-3 σλκ ετριζαν και ηταν με πολλα χιλιομετρα για τα λεφτα τους.. 11500-13500€
Το εψαξα απο δω το εψαξα απο κει... Τελικα αποφασισα.......

Ανθρακι, Μοντελο 2007 με 81957 χιλιομετρα Ζ4 2.0i τελικη τιμη 9.500€ με πληρωμενο σημα 2014. Εισαγωγη απο Γερμανια με 0 χιλιομετρα με βιβλιο σερβις κανονικοτατα.. Οι λογοι που το επελεξα??
1ον) 6ταχυτο οικονομια και σε εξαιρετικη κατασταση.
2ον) πιο καινουριο, λιγοτερα χιλιομετρα, βελτιωθηκε το εσωτερικο σε καποια σημεια οπου "ετριζαν"
3ον) Ειναι facelift
4ον) Ειναι πιο σπορ, πιο νεανικο και στη τιμη που το πηρα μπορω ανετα με τη διαφορα των χρηματων να το συντηρισω για 2-3 χρονακια..!

Αρνητικα: βρηκα αριστερα του μοτερ λιγα λαδακια και μου ειπε το παλικαρι (φιλος με γνωση επι μηχανης) οτι μαλλον ευθυνεται η φλατζα λαδιου.. Ειναι παλια και θελει αλλαγη..

Επισης το οδηγησα......... ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ απλα.. Οταν ειδα τη μουρη, οση μπορουσα να δω τεσπα, αναρωτηθηκα πως θα καταφερω να το κουμανταρω!!

Το αμαξι δηλωνει αβαφο οχι απλα ατρακαριστο και με εναν προχειρο τυπικο ελεγχο αυτο δειχνει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα το δει μηχανικος.. εχει αλλαχθει η μπαταρια και ο αριστερος γρυλος πορτας-παραθυρου.. Ολα τα αλλα ειναι αθικτα.. 2 πολυ μικρες γρατζουνιες βρηκα μονο.. Μενει απλα να το παω στον μηχανικο να μου επιβεβαιωσει την αγορα και να ερθω να σας βρω την πρωτη πεμπτη στον Αγιο Στεφανο!! :P

Υ.Γ. Το αμαξι το χρωσταει στη τραπεζα.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο και την βοηθεια σας!!
Με εκτιμιση Αρης.

Με το καλο!! :dblthumb2

Μπορεις να μου αναλυσεις το 2) σε παρακαλω?? Τι βελτιωση εγινε εσωτερικα??

Vassilis E46 Cabrio
16-01-14, 21:53
Αγορίνα μου πρόσεχε λίγο με το θέμα μεταβίβασης του αυτοκινήτου όταν με το καλό περάσει τους ελέγχους και αποδειχθεί οκ....

Θα πρέπει μαζί με τον ιδιοκτήτη αν η άδεια του αυτοκινήτου έχει παρακράτηση κυριότητας μέσω τραπέζης...

1)Να εξοφληθεί το ποσό του δανείου,
2)Έπειτα να σας δώσει η τράπεζα εξοφλητική απόδειξη δανείου,
3)Με την εξοφλητική απόδειξη και την άδεια κυκλοφορίας να πάτε μηχανολογικό και να κάνετε μεταβίβαση στο όνομά σου...

Οπότε πρόσεχε πολύ με το θέμα χρημάτων και τον ιδιοκτήτη απο κοντά για ότι και να κάνετε...

roadsterakias
17-01-14, 01:12
Σας ευχαριστω παιδια..

Βασιλη θα παω μαζι με τον ιδιοκτητη στη τραπεζα ωστε να ξεχρεωσω εγω ο ιδιος την τραπεζα και να περασει κατευθειαν η κυριοτητα στη κατοχη μου.. Λεφτα στο χερι ο ιδιοκτητης απο μενα δεν προκειτε να δει... Οταν ολα τελειωσουν θα παμε στην αστυνομια οπου θα γινει η μεταβιβαση και θα λαβει το υπολοιπο ποσο... Ολα με υπογραφες απο δικηγορους παντα (ειναι η κοπελα μου δικηγορος).

Fanatic μετα απο ψαξιμο βρηκα αυτο: '' Στο εσωτερικό η εικόνα παραμένει η ίδια αν και ανανέωση συνοψίζεται στην αναβάθμιση της ποιότητας των υλικών του εσωτερικού. ''
http://www.fabiatou.com/2007/02/bmw-z4-20i.html#links
προσωπικα ομως θεωρω οτι ενα αμαξι του 07 ειναι λιγοτερο ταλεπωρημένο στο εσωτερικο του απ οτι ενα 2.2 του 04 η του 05 γιατι οκ ο 6κυλιδρος ειναι αθανατος και σαφως υπερεχει εναντι του 4κυλινδρου..

Εδω θελω και τη βοηθεια σας.... Μου εξηγειτε λιγο ποια η διαφορα του valvetronic του 4κυλινδρου με τη πεταλουδα στο 6αρι.. καλυτερο η χειροτερο...? και τι πρεπει να προσεχω (μου ειπαν οτι θελει καλυτερο ζεσταμα και μεγαλυτερη προσοχη στην αρχη απ οτι το 6 κυλινδρο)??

Επισης τα λαδια στο μοτερ αριστερα που βρηκα μπορει όντως να ειναι απο φθορα της φλατζας στο καπακι??

Fanatic
17-01-14, 10:28
Προσωπικα θεωρω οτι δεν εχει σημασια η ηλικια του αυτοκινητου αλλα η χρηση. Το δικο μου φετος κλεινει 10ετια και εχει 64κ χλμ αρα συγκριτικα με ενα 6ετιας με80-90κ υπερεχει. Προσωπικα θα προτιμουσα να βρω ενα 2,2 με λιγα χλμ...το 4 κυλινδρο ειναι λιγο για αυτο το αμαξι. Ετσι και αλλιως τελη και φορολογικα εισαι στα ιδια. Να μου ελεγες οτι βρηκες διλιτρο πενα με καλη τιμη οκ αλλα εδω ξεκινας με ενα μοτερ που εχει υποπτα λαδια...οχι οτι αναγκαστικα ειναι χρεπι, σιγουρα ομως ειναι μια κακη αρχη...

rapid_fast
17-01-14, 10:30
Φωτογραφία να δούμε τα λάδια...
Μπας και καταλάβουμε..

Dimzan
17-01-14, 11:31
Σας ευχαριστω παιδια..

Βασιλη θα παω μαζι με τον ιδιοκτητη στη τραπεζα ωστε να ξεχρεωσω εγω ο ιδιος την τραπεζα και να περασει κατευθειαν η κυριοτητα στη κατοχη μου.. Λεφτα στο χερι ο ιδιοκτητης απο μενα δεν προκειτε να δει... Οταν ολα τελειωσουν θα παμε στην αστυνομια οπου θα γινει η μεταβιβαση και θα λαβει το υπολοιπο ποσο... Ολα με υπογραφες απο δικηγορους παντα (ειναι η κοπελα μου δικηγορος).

αν ειανι αγορασμενο απο μαντρα χρειαζεσαι και καποιο χαρτι απο το μαντρα αλλιως δε μπορεις να κανεις τη μεταβιβαση! Συμβουλεψου καποιον που το εχει κανει ξανα! Το οτι θα πληρωσεις εσυ το υπολοιπο στην τραπεζα δε σου εξασφαλιζει οτι ο αλλος θα δεχθει να κανει τη μεταβιβαση! Τη μεταβιβαση δεν την κανει η τραπεζα μολις της δωσεις τα λεφτα. Οταν ξεχρεωθει η τραπεζα δινει χαρτι για να γινει αρση της παρακρατησης κυριοτητας. Αν ηταν αγορασμενο απο μαντρα θελει και χαρτι απο το μαντρα. Με αυτα τα χαρτια πας στο υπουργειο συγκοινωνιων να βγει νεα αδεια χωρις παρακρατηση (θελει μερικες μερες αυτο). Οταν βγει η νεα αδεια τοτε μπορειτε να κανετε μεταβιβαση. Για αυτο σου ειπα στην αρχη οτι εχει διαδικασια, καλυτερα ρωτα δικηγορρο π το χει ξανακανει.


Fanatic μετα απο ψαξιμο βρηκα αυτο: '' Στο εσωτερικό η εικόνα παραμένει η ίδια αν και ανανέωση συνοψίζεται στην αναβάθμιση της ποιότητας των υλικών του εσωτερικού. ''
http://www.fabiatou.com/2007/02/bmw-z4-20i.html#links
προσωπικα ομως θεωρω οτι ενα αμαξι του 07 ειναι λιγοτερο ταλεπωρημένο στο εσωτερικο του απ οτι ενα 2.2 του 04 η του 05 γιατι οκ ο 6κυλιδρος ειναι αθανατος και σαφως υπερεχει εναντι του 4κυλινδρου..

Εδω θελω και τη βοηθεια σας.... Μου εξηγειτε λιγο ποια η διαφορα του valvetronic του 4κυλινδρου με τη πεταλουδα στο 6αρι.. καλυτερο η χειροτερο...? και τι πρεπει να προσεχω (μου ειπαν οτι θελει καλυτερο ζεσταμα και μεγαλυτερη προσοχη στην αρχη απ οτι το 6 κυλινδρο)??

Επισης τα λαδια στο μοτερ αριστερα που βρηκα μπορει όντως να ειναι απο φθορα της φλατζας στο καπακι??

Σε μηχανικο το πηγες να το ελεγξει αναλυτικα? Εμεις διαγνωση δε μπορουμε να κανουμε απο εδω. Ισως καποια φωτο να μας φωτισει. Να φτυσει λαδια απο τη φλατσα καπακιου μου φαινεται απιθανο. Ο μονος λογος να γινει αυτο ειναι μονο αν το εχουν ανοιξει και καναν βλακεια ή και το εκλεισαν λαθος.

Μη βιαστεις να παρεις κατι που δεν εισαι 100% σιγουρος οτι ειναι οκ. Μη σου βγει και κουμπαρας το αμαξι..

rapid_fast
17-01-14, 12:10
Σε μηχανικο το πηγες να το ελεγξει αναλυτικα? Εμεις διαγνωση δε μπορουμε να κανουμε απο εδω. Ισως καποια φωτο να μας φωτισει. Να φτυσει λαδια απο τη φλατσα καπακιου μου φαινεται απιθανο. Ο μονος λογος να γινει αυτο ειναι μονο αν το εχουν ανοιξει και καναν βλακεια ή και το εκλεισαν λαθος.

Μη βιαστεις να παρεις κατι που δεν εισαι 100% σιγουρος οτι ειναι οκ. Μη σου βγει και κουμπαρας το αμαξι..

Στο τετρακύλινδρο δακρύζει λάδι μετά απο 300.000 χιλιόμετρα..
Και σε εμένα δάκρυζε και την άλλαξα την φλάντζα, και ήταν και ακριβούτσική.. 35 ευρώ νομίζω.
Αλλά στο 4κύλινδρο δακρύζει λάδι και απο την αντλία υποπίεσης..
Θέλει λίγο προσοχή..

roadsterakias
19-01-14, 23:39
Πως ανεβαζω εικονα?

roadsterakias
19-01-14, 23:57
Φορολογικα το 2.0 με το 2.2 ειναι 1200€ στο τεκμηριο.. Επι10% ειναι 120€ παραπανω! Επισης το 2.2 καιει 1 λιτρο παραπανω ειναι 5ταχυτο εχει ελαχιστα πιο ακριβο σερβις και δεν εχει κλιμα.. Η αληθεια ειναι οτι αν δεν εχεις το Z4 το 3.0 η αντε και το 2,5 απο κει και περα οι διαφορες ειναι τιποτα.. Το 6αρι κιβωτιο του 2.0 λειτουργει πολυ καλα στα 150 αλογα και εχει μεχρι τα 140χλμ σχεδον την ιδια επιταχυνση με το 2.2... Μπορει σαν κινητηρας ο 2.2 να ειναι ανωτερος αλλα εμενα το ιδιο μου κανει η καροτσα δεν αλλαζει.. Και ποιος μου λεει εμενα σε αυτο το μπουρδ...κρατος οτι αυριο δεν βαζουν στα 2.2 τελη στα 880€; Ασε καλυτερα να εχω το κεφαλακι μ ησυχο να μην καιω πολυ και ας εχω κατωτερο ηχο απο το 6κυλινδρο... Εξαλου για BMW μιλαμε δεν ειναι χαζοι οι ανθρωποι για να καταργησουν τον 2.2 και να βγαλουν τον 2.0!!!

BMW Power
20-01-14, 08:01
Πως ανεβαζω εικονα?

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10021

InsaneDriver
20-01-14, 09:12
Εξαλου για BMW μιλαμε δεν ειναι χαζοι οι ανθρωποι για να καταργησουν τον 2.2 και να βγαλουν τον 2.0!!!

Προφανώς το έκαναν γιατί θα τους αφήνει μεγαλύτερο κέρδος...

BMW Power
20-01-14, 09:42
Σε καμία περίπτωση δεν εξελίσσεις από την αρχή ένα μοτέρ για να έχεις λιγότερο κόστος.
Ο Μ54 προϋπήρχε οπότε σίγουρα δεν έγινε για το κόστος.

Dimzan
20-01-14, 12:21
Φορολογικα το 2.0 με το 2.2 ειναι 1200€ στο τεκμηριο.. Επι10% ειναι 120€ παραπανω! Επισης το 2.2 καιει 1 λιτρο παραπανω ειναι 5ταχυτο εχει ελαχιστα πιο ακριβο σερβις και δεν εχει κλιμα.. Η αληθεια ειναι οτι αν δεν εχεις το Z4 το 3.0 η αντε και το 2,5 απο κει και περα οι διαφορες ειναι τιποτα.. Το 6αρι κιβωτιο του 2.0 λειτουργει πολυ καλα στα 150 αλογα και εχει μεχρι τα 140χλμ σχεδον την ιδια επιταχυνση με το 2.2... Μπορει σαν κινητηρας ο 2.2 να ειναι ανωτερος αλλα εμενα το ιδιο μου κανει η καροτσα δεν αλλαζει.. Και ποιος μου λεει εμενα σε αυτο το μπουρδ...κρατος οτι αυριο δεν βαζουν στα 2.2 τελη στα 880€; Ασε καλυτερα να εχω το κεφαλακι μ ησυχο να μην καιω πολυ και ας εχω κατωτερο ηχο απο το 6κυλινδρο... Εξαλου για BMW μιλαμε δεν ειναι χαζοι οι ανθρωποι για να καταργησουν τον 2.2 και να βγαλουν τον 2.0!!!

η σκεψη σου κατ εμε εχει πολλα λαθη μιας και εισαι ηδη στην επιφοβη κατηγορια των 2λιτρων. Επισης η bmw σαφως και ξερει τι κανει, δε μπορεις ομως εσυ να ξερεις τα ακριβη κριτηρια, και τη μελετη που εχει γινει ωστε να γινει αυτη η αλλαγη.

παρ ολα αυτα υποστηριζεις την επιλογη σου και ειναι σωστο αυτο.


Στο θεμα με τη μεταβιβαση, παρακρατηση κυριοτητας και τα συναφη πως εχεις κινηθει?

InsaneDriver
20-01-14, 12:43
Σε καμία περίπτωση δεν εξελίσσεις από την αρχή ένα μοτέρ για να έχεις λιγότερο κόστος.
Ο Μ54 προϋπήρχε οπότε σίγουρα δεν έγινε για το κόστος.

Είναι συνδυασμός πραγμάτων...
Δεν μπορεί να βγει το συμπέρασμα ότι είναι καλύτερος.
Απλά επειδή πρέπει να μειώσουν τους ρύπους, τους βολεύει να μειώσουν το κόστος παραγωγής(σίγουρα πιο φτηνό το 4cyl από το 6cyl κτλπ).
Γιατί πιο καλό δεν είναι με την έννοια του ήχου, ροπής, ανυπαρξία κραδασμών στο 6cyl κτλπ...

rapid_fast
20-01-14, 12:49
Φορολογικα το 2.0 με το 2.2 ειναι 1200€ στο τεκμηριο.. Επι10% είναι 120€ παραπανω!!
Μια απλή ερώτηση θα σου κάνω, αλλά χωρίς παρεξήγηση??
ΠΟΥ ΖΕΙΣ???
ποιο 10%?????
22% είναι ο κατώτατος φορολογικός συντελεστής.

Dimzan
20-01-14, 13:14
Το βασικο λαθος στο συλλογισμο ειναι οτι δεν μπορει να εισαι οκ με 2000κκ αλλα στα 2200 να εχεις σοβαρο θεμα.

Ειναι σα να εχεις 12000€ και να δινεις τα 10000€ για αγορα 2λιτρου με μισθο 600€.

Αμαξι αρχικης αξιας 40000€ δε συντηρειται με 600€-1000€ μισθο, ουτε τωρα που τα παγια κοστη ειναι τεραστια, αλλα ουτε και πριν 5 χρονια που μονο το σημα ηταν φθηνοτερο.

BMW Power
20-01-14, 13:23
Είναι συνδυασμός πραγμάτων...
Δεν μπορεί να βγει το συμπέρασμα ότι είναι καλύτερος.
Απλά επειδή πρέπει να μειώσουν τους ρύπους, τους βολεύει να μειώσουν το κόστος παραγωγής(σίγουρα πιο φτηνό το 4cyl από το 6cyl κτλπ).
Γιατί πιο καλό δεν είναι με την έννοια του ήχου, ροπής, ανυπαρξία κραδασμών στο 6cyl κτλπ...

Τώρα συμφωνούμε

Το βασικότερο πρόβλημα είναι οι ρύποι και ισχύει για όλους!!!!

Fanatic
20-01-14, 17:45
Τεσπα ας μην κολλαμε στο θεμα 2λιτρου, αφου αποφασισες οτι θες αυτο για τους χ, ψ λογους αυτο να παρεις...παντως και εγω να ξερεις οτι 2,2 ειχα αποφασισει να παρω και τελικα πηρα 2,5, χαχαχα...

Ο λογος? Πολυ απλα βρηκα το αμαξι που ηθελα...οπως το ηθελα και σημαντικοτερο ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΗΘΕΛΑ...οπως λενε τα παιδια παραπανω οταν παιρνεις ενα αμαξι αξιας αρχικης 40-50κ ευρω θα σε ξεζουμισει αναλογως ασχετα αν ειναι +-200 κυβικα(γιατι 2λιτρο και πανω εισαι ηδη στοχαστρο)...

Εμενα πιο πολυ το λαδακι που βρηκες μεσα στο μοτερ με ανησυχει...

stef
20-01-14, 20:41
ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΗΘΕΛΑ.....

Αυτό ακριβώς Στελιο είναι το σημαντικότερο, όλα τα άλλα πάνε περίπατο για εμένα..!

Dimzan
22-01-14, 13:22
τι εγινε τελικα?

προχωρησαν οι διαδικασιες?

βλεπω οτι ο φιλος μπαινει στο φορουμ αλλα δεν εχει γραψει ακομα..

roadsterakias
23-01-14, 03:32
Παιδια καλησπερα.. Δεν ειναι μονο τα +-200 κυβικα ειναι και η συντηρηση και η καταναλωση και η χρονολογια.. Τεσπα προσωπικα μενω στο ιδιοκτητο σπιτι της κοπελας μου και 100 μετρα πιο κατω μενουν οι γονεις μου (οπως και γω που και που) και συνηθως πηγαινουμε για φαγητο εκει και τα εξοδα μου ειναι ενα beverly300 που εχω... Δεν καπνιζω δεν πινω και γενικα δεν εχω εξοδα.. Οποτε οτι βγαζω το βαζω στην ακρη καθως δεν εχω 2 σημαντικα πραγματα στα 24 μου ενοικια και φαγητο. Απο βενζινες παλι εχω σμαρτ 1.0 οποτε και αμαξι να θελω οικονομικο το παιρνω.. Ηθελα ενα αμαξακι για να γουσταρω και κατεληξα στο Ζ4 2.0 που ειναι οπως και το 3.0 εξωτερικα παραμαινει Ζ4.. Αλλιως επαιρνα ενα σ2000 και καληνυχτα!!

Οσο αναφορα το αμαξι τωρα.. Ο τυπας για να το ξεχρεωσει πρεπει να βρει αλλα 2.500€ Εκτος απο τα δικα μου χρηματα... οποτε μεχρι να εχει ολο το ποσο δεν προχωραει τιποτα.. Με εχει στο περιμενε..! Παντως δεν αγχωνομαι.. Ουτε βιαζομαι.. Ενα ωραιο πρωι του εχω πει οτι θα το χρειαστω για να παμε να το τσεκαρουμε σε δικο μ μηχανικο ο οποιος δεν ειναι για ΒΜW αλλα audi, wv (γερμανικα και αυτα κατι θα ξερει τουλαχιςτον τον εμπιςτευομαι) μετα απο φανοποιο και μετα απο αντιπρωσοπεια της bmw για χαρτογραφηση θα ζητησω αντιγραφο αναλυτικο φωτοτυπια του τσεκ που εγινε θα τσεκαρουμε και το κλειδακι να δουμε τι λεει και αν ολα ειναι καλα, υπευθυνες δηλωσεις στην αστυνομια ξεχρεωνουμε την μπανκα και παμε για τη μεταβιβαση! :)

roadsterakias
13-02-14, 07:28
Τελικα δεν εκατσε το στορυ.. Ο τυπος ζητησε να ξεχρεωσω τη τραπεζα χωρις να γινει η μεταβιβαση! Βρε αουυυ του λεω!! Και το εληξα με τους απατεωνες!
Κριμα αλλα αυτα εχει η ζωη! Παμε για το επομενο!

gupakos
13-02-14, 19:58
Οι μεταβιβάσεις χρεωμένων αυτοκινήτων (στα οποία υπάρχει παρακράτηση) είναι δύσκολες.

Πάντως σε μια εποχή που δεν παίζει χρήμα είναι 'φυσιολογικό' να θέλει ο πωλητής να ξεχρεώσει το δάνειο με τα χρήματα της πώλησης, γιατί πολύ απλά δεν έχει το ρευστό να το ξεχρεώσει πρώτα με δικά του χρήματα και μετά να γίνει κανονικά η μεταβίβαση. Αν στο ζήτησε αυτό αυτό δε σημαίνει ότι είναι και απατεώνας.

Υπάρχουν τρόποι - μέσω π.χ. κάποια συμβολαιογραφικής πράξης - για να είναι και ο αγοραστής κατοχυρωμένος αν δώσει χρήματα πριν τη μεταβίβαση. Εναλλακτικά και για να αποφευχθούν τα έξοδα σε συμβολαιογράφο δείχνεις εμπιστοσύνη στον πωλητή όπως έκανα εγώ με το δικό μου αμάξι και προχωράς (σημ: του έδωσα τα μισά λεφτά, ξεχρέωσε το δάνειό, έγινε η μεταβίβαση και του έδωσα και τα υπόλοιπα - Βέβαια το παιδί που μου το πούλησε είναι αστέρι οπότε δεν τέθηκε ποτέ θέμα).

Πάντως, έτσι και αλλιώς, κάποιας μορφής εμπιστοσύνη σε μία τέτοια συναλλαγή πρέπει να τη δείξεις.

rapid_fast
13-02-14, 20:14
Τελικα δεν εκατσε το στορυ.. Ο τυπος ζητησε να ξεχρεωσω τη τραπεζα χωρις να γινει η μεταβιβαση! Βρε αουυυ του λεω!! Και το εληξα με τους απατεωνες!
Κριμα αλλα αυτα εχει η ζωη! Παμε για το επομενο!

Αυτό το κάνεις με συμβολαιογράφο..
Γιατί βλέπεις παντού απατεώνες?
Ετσι και αλλιώς μέχρι και την ξεχρέωση της τράπεζας, δεν μπορεί να γίνει η μεταβίβαση.
Και θεωρώ αδιανόητο να σου είπε πως δεν θα γίνει η μεταβίβαση όταν του πληρώσεις
και την τράπεζα, αλλά και τα χρήματα που ήθελε αυτός για το αυτοκίνητο..

roadsterakias
14-02-14, 02:05
Πρωτον ειχαμε συμφωνησει 10.000 με σημα πληρωμενο και ο τυπος μου ζητησε να του δωσω 12.000 και να βαλω και το σημα... Με το συμπαθιο κι ολας αλλα οταν καταληγεις να εχεις συμφωνησει και να σου εχει πει οκ με τα 10.000 και να περιμενεις να σε παρει τηλ 3 εβδομαδες, περνανε 4 και δεν εχει παρει ουτε τηλ ουτε τπτ και κανω παλι εγω κινηση και μου απανταει φερε μου 12000 τελικα και θα στα χρωσταω, η απατεωνας ειναι και ψαχνει για μαλακες η ηλιθιος γιατι εγω προσωπικα αν καιγομουν θα εδειχνα ενα εστω τυπικο ενδιαφερον!! Τεσπα δεν θα παρακαλαω κι ολας... ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ slk 200 πηγα στεγνα του εκανα προσφορα και μαλλον (αυτη τη φορα ετσι θα το πω) τα βρηκαμε και φουλ εξτρα και με 50.000 χιλιομετρα μονο και με μολις 3.000€ πανω απο το Ζ4 τα οποια κανουν αμεση αποσβεση με τα καινουρια ελαστικα το σερβις 10/13 και τα 1.800 κυβικα με 300€ μολις σημα!! Θα κλεισω λοιπον λεγοντας πως ολα για καποιο λογω γινονται! Εμενα μου εδειξε οτι το ζ δεν με πηγαινε μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες! Τεταρτη μηχανικος και κατευθειαν αγορα και φωτο πρωτα ο θεος! :)

MarinosE46
14-02-14, 05:11
Πρωτον ειχαμε συμφωνησει 10.000 με σημα πληρωμενο και ο τυπος μου ζητησε να του δωσω 12.000 και να βαλω και το σημα... Με το συμπαθιο κι ολας αλλα οταν καταληγεις να εχεις συμφωνησει και να σου εχει πει οκ με τα 10.000 και να περιμενεις να σε παρει τηλ 3 εβδομαδες, περνανε 4 και δεν εχει παρει ουτε τηλ ουτε τπτ και κανω παλι εγω κινηση και μου απανταει φερε μου 12000 τελικα και θα στα χρωσταω, η απατεωνας ειναι και ψαχνει για μαλακες η ηλιθιος γιατι εγω προσωπικα αν καιγομουν θα εδειχνα ενα εστω τυπικο ενδιαφερον!! Τεσπα δεν θα παρακαλαω κι ολας...

Aν θες τη δική μου ταπεινή άποψη,μάλλον ο φίλος με το Ζ δεν καιγόταν όσο εσύ.Υποθέτω λοιπόν πως βλέποντας το ενδιαφέρον σου έριξε μια πιο συμφέρουσα για εκείνον πρόταση στο τραπέζι με την ελπίδα να πιάσει...
Προσωπικά με έχεις μπερδέψει.Είσαι στα πρόθυρα να δώσεις ένα αρκετά σεβαστό ποσό και δεν έχεις καταλήξει ακόμη στο τι αυτοκίνητο θέλεις να αγοράσεις.

rapid_fast
14-02-14, 09:03
Πρωτον ειχαμε συμφωνησει 10.000 με σημα πληρωμενο και ο τυπος μου ζητησε να του δωσω 12.000 και να βαλω και το σημα... Με το συμπαθιο κι ολας αλλα οταν καταληγεις να εχεις συμφωνησει και να σου εχει πει οκ με τα 10.000 και να περιμενεις να σε παρει τηλ 3 εβδομαδες, περνανε 4 και δεν εχει παρει ουτε τηλ ουτε τπτ και κανω παλι εγω κινηση και μου απανταει φερε μου 12000 τελικα και θα στα χρωσταω, η απατεωνας ειναι και ψαχνει για μαλακες η ηλιθιος γιατι εγω προσωπικα αν καιγομουν θα εδειχνα ενα εστω τυπικο ενδιαφερον!! Τεσπα δεν θα παρακαλαω κι ολας... ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ slk 200 πηγα στεγνα του εκανα προσφορα και μαλλον (αυτη τη φορα ετσι θα το πω) τα βρηκαμε και φουλ εξτρα και με 50.000 χιλιομετρα μονο και με μολις 3.000€ πανω απο το Ζ4 τα οποια κανουν αμεση αποσβεση με τα καινουρια ελαστικα το σερβις 10/13 και τα 1.800 κυβικα με 300€ μολις σημα!! Θα κλεισω λοιπον λεγοντας πως ολα για καποιο λογω γινονται! Εμενα μου εδειξε οτι το ζ δεν με πηγαινε μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες! Τεταρτη μηχανικος και κατευθειαν αγορα και φωτο πρωτα ο θεος! :)

Απο όλο αυτό όμως, δεν προκύπτει οτι δεν θα σου έκανε μεταβίβαση μέχρι να πληρωθεί το
πλήρες αντίτιμο που αυτός ζητούσε, όπως και ο τραπεζικός δανεισμός για να αποσυρθεί η παρακράτηση κυριότητας..
Το αν δεν συμφωνήσατε στο ποσό, ή το αν εξαφανίστηκε για μεγάλο διάστημα, είναι καθαρά θεμα χειρισμού της καταστάσεως..
Κατά τα άλλα, πραγματικά δείχνεις να μην ξέρεις τι θέλεις και πώς πρέπει σωστά να το αποκτήσεις.
Η αγορά αυτοκινήτου, στην πρώτη αγγελία που θα βρεις, με μοναδικό γνώμονα αυτό, είναι τραγική ανώριμη και αφελής.
Οπως είναι τραγική αφέλεια, να γράφει κάποιος σε αγγελία οτι το αυτοκίνητο έχει 50.000 χιλιόμετρα και να το χάφτεις αμάσητο.
Κάτσε κάτω, βάλε σοβαρά τα θέλω σου σε ένα χαρτί, κατέληξε τι θέλεις και μετά βγές να το ψάξεις.
Και πρέπει να καταλάβεις την αξία του τιμήματος που θα δώσεις για να αποκτήσεις αυτό που πραγματικά επιθυμείς, και όχι να πληρώσεις κάτι το οποίο στην ουσία δεν θέλεις.
Γιατί στο τέλος, θα φτάσεις να ξέρεις οτι έκανες τεράστια παπάρα, και απο εγωισμό θα προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου με τα λόγια προς τους φίλους σου, ή με τα λόγια που θα ακούς, οτι αυτό που αγόρασες είναι καλό και σε καλή τιμή..

stef
14-02-14, 20:07
Μερικά αμάξια που ΠΡΕΠΕΙ να δεις....

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1845667/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4384229/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4287809/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3950876/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1704562/


Το τελευταίο είναι καλή περίπτωση...

gupakos
14-02-14, 20:24
30,000 χλμ αμάξι δεκατίας; Πάντως νομίζω ότι 'χανουμε' το χρόνο μας...

stef
14-02-14, 20:40
30,000 χλμ αμάξι δεκατίας; Πάντως νομίζω ότι 'χανουμε' το χρόνο μας...

Είναι τουλάχιστον 3-4 χρόνια στον έμπορο...

6ylinder
14-02-14, 20:54
Τόσα χρόνια ακινησίας, με περιστασιακά μικροδιαστήματα λειτουργίας του κινητήρα σε κανά ενδιαφερόμενο, με τα ίδια λάδια 4 χρόνια τώρα...μόνο καλό δεν είναι.

gupakos
14-02-14, 21:11
Τόσα χρόνια ακινησίας, με περιστασιακά μικροδιαστήματα λειτουργίας του κινητήρα σε κανά ενδιαφερόμενο, με τα ίδια λάδια 4 χρόνια τώρα...μόνο καλό δεν είναι.

Θα συμφωνήσω...τα χιλιόμετρα είναι περισσότερο ψυχολογικό σαν όριο και λιγότερο ουσιαστικό...μόνο με τα υγρά του αφημένα μέσα για τόσα χρόνια και την ακινησία, νομίζω ότι θα έχουν δημιουργηθεί προβλήματα που θα τα βρει μπροστά του ο όποιος αγοραστής...

Τώρα ο έμπορος δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το έχει σπρώξει τόσα χρόνια...φαντάζομαι πριν 4 χρόνια θα ζητούσε και αρκετά περισσότερα....αν είχε κάνει την έκπτωση τότε, θα είχε ήδη πουληθεί το αμάξι και θα είχε τα λεφτά στο χέρι από τότε (και περισσότερα και πιο νωρίς).

Αν και έχω Ζ3 που δεν αλλάζω, δελεαστικές πλέον οι τιμές για Ζ4...ακόμα και οι τιμές για τα Ζ4 με τη μεταλλική οροφή 'αποκλιμακώνονται' συνεχώς....

DMech
14-02-14, 22:50
Απο όλο αυτό όμως, δεν προκύπτει οτι δεν θα σου έκανε μεταβίβαση μέχρι να πληρωθεί το
πλήρες αντίτιμο που αυτός ζητούσε, όπως και ο τραπεζικός δανεισμός για να αποσυρθεί η παρακράτηση κυριότητας..
Το αν δεν συμφωνήσατε στο ποσό, ή το αν εξαφανίστηκε για μεγάλο διάστημα, είναι καθαρά θεμα χειρισμού της καταστάσεως..
Κατά τα άλλα, πραγματικά δείχνεις να μην ξέρεις τι θέλεις και πώς πρέπει σωστά να το αποκτήσεις.
Η αγορά αυτοκινήτου, στην πρώτη αγγελία που θα βρεις, με μοναδικό γνώμονα αυτό, είναι τραγική ανώριμη και αφελής.
Οπως είναι τραγική αφέλεια, να γράφει κάποιος σε αγγελία οτι το αυτοκίνητο έχει 50.000 χιλιόμετρα και να το χάφτεις αμάσητο.
Κάτσε κάτω, βάλε σοβαρά τα θέλω σου σε ένα χαρτί, κατέληξε τι θέλεις και μετά βγές να το ψάξεις.
Και πρέπει να καταλάβεις την αξία του τιμήματος που θα δώσεις για να αποκτήσεις αυτό που πραγματικά επιθυμείς, και όχι να πληρώσεις κάτι το οποίο στην ουσία δεν θέλεις.
Γιατί στο τέλος, θα φτάσεις να ξέρεις οτι έκανες τεράστια παπάρα, και απο εγωισμό θα προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου με τα λόγια προς τους φίλους σου, ή με τα λόγια που θα ακούς, οτι αυτό που αγόρασες είναι καλό και σε καλή τιμή..

Συμφωνώ.Θυμάμαι πριν 1,5 χρόνο είχα φάει τρελό κόλλημα και ήθελα να αποκτήσω μια E46 316 ή 318.Είχα όμως αρκετές απαιτήσεις.Ήθελα το αυτοκίνητο σε πολύ καλή κατάσταση,κουπέ,προ facelift,ηλιοροφές,μαύρο ή ασημί.Το έψαχνα πάρα πολύ το θέμα,είχα πάει να δω απο κοντά κάποια αμάξια(εμπόρων κυρίως),συνάντησα απατεώνες φυσικά,άλλες φορές δεν τρελαινόμουν για τα συγκεκριμένα οχήματα και γενικά είχα ξενερώσει κι εκνευριστεί πολλές φορές.Ήξερα όμως οτι ο κόσμος να χαλάσει,θα βρω τη μπέμπα που θέλω,όπως τη θέλω.Είχα γράψει και στο forum και με βοήθησαν κάποια παιδιά.Ε και μετά απο περίπου ένα χρόνο ψάξιμο βρήκα την τέλεια περίπτωση,μια E46 318CI απο ένα καλό παιδί,όπως τη θέλω.Εν τέλει μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι άξιζε την ταλαιπωρία και νιώθω καθημερινά που την οδηγάω δικαιωμένος και χαρούμενος με την επιλογή μου.Νομίζω κατάλαβες φίλε τι θέλω να πω.Είναι λογικό να ξενερώσεις κάποιες φορές.Η αγορά μεταχειρισμένου άλλωστε είναι δύσκολο πράγμα.Το θέμα είναι όμως να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις και πόσο το θέλεις.Πάντως,αν γουστάρεις πραγματικά την slk,προχώρα! ;)

roadsterakias
15-02-14, 05:28
Καλησερα και παλι.. Το 2009 ημουν ετοιμος να αγορασω αυτοκινητο οντας 19 χρονων και να αντικαταστησω ενα ρενο 5θυρο που ειχα.. Απο τοτε γουσταρα το Ζ4 και παντα το βλεμα μου ηταν στραμενο πανω του.. Σκεφτηκα λοιπον οτι εκεινη τη στιγμη επρεπε να αποφασισω η να δωσω 20.000 να αγορασω ενα αμαξι κουτα η να βρω ενα ρενο κουπε 1.6 με 5000 και να κρατησω τα λεφτα για να αγορασω αργοτερα ενα Ζ4.. Τελικα πηρα το ρενο το κουπε και μετα αγορασα και ενα σμαρτ 1000 κουτα και ενα μπεβερλι κουτα!!
Πλεον ειμαι 24 και εχοντας πεσει οι τιμες και εχοντας χρηματα στο χερι ειμαι ετοιμος για την αγορα ενος καλου αμαξιου αλλαζοντας το ρενο το κουπε!!

Σχετικα με το "απατεωνας"...... Δεν ξερω αν ειναι και δεν με νοιαζει κι ολας.. οταν συμφωνεις για 10000 και μετα ζητας 12000 εισαι καραγκιοζης σιγουρα αν οχι απατεωνας.. Δηλαδη δεν μπορουσε να βρει 2000 αυτο μου λετε γιατι τα 10000 τα ειχε απο μενα για να ξεχρεωσει τη τραπεζα μετα απο συμβολαιο!! (Ειχε και 3 ιδιοκτητα σπιτια) τεσπα...


Σχετικα με την ευρεση τωρα.. Ξερω πολυ καλα τι θελω αλλα ξερω επισης και τι μπορω.. Εψαξα πολυ για Ζ4 ομως δεν βρισκω αυτο που θελω.. Παραλληλα εψαχνα και μερσεντες ομως ηταν πανω απο 14000 αυτα που εβλεπα... Τελικα κατεληξα στο να αγορασω αυτο που θα εβρισκα ετσι οπως το ηθελα και σε καλυτερη κατασταση καθως πιστευω οτι και τα 2 αυτοκινητα ειναι το ιδιο.. εχουν θετικα και αρνητικα.. Αντι λοιπον να παρω ενα Ζ4 με 10000 και να χρειαστω +1000 ευρω χαρντ τοπ + 1000 ευρω σημα και τελη δεν δινω 13.000 να παρω το σλκ200 το οποιο ειναι ετοιμο? εξαλου μιλαμε για 2 απο τα καλυτερα αυτοκινητα.. και να σας πω και κατι το Ζ ειναι πιο πολυ της ηλικιας μας (20-28) πιο επιθετικο πιο σπορ ομως παιδια ειλικρινα το σλκ ειναι μια ωριμη απλα επιλογη.. και σε μια Ελλαδα που δεν ξερεις τι σου ξημερωνει τα 1.8 λιτρα ειναι πιο safety επιλογη!! Το αμαξι που βρηκα ειναι ΤΕΡΜΑ απο εξτρα μονο ναβι οθονη θελει εχει τα παντα.. τα 50.000χιλιομετρα δεν ειναι καθολου λιγα για αμαξι ανθρωπου ο οποιος ειχε σμαρτακι γκολφ και μηχανη... Εχωντας ενα ΜΠΕΒΕΡΛΙ σας πληροφορω οτι ειναι ζητημα αν παιρνω το αμαξι 30 φορες το χρονο.. Γιαυτο αλλωστε θελω και καμπριακι για να βγαινω και να γουσταρω τη βολτα μου!! Επισης το σλκ το πουλας αργοτερα αν θελεις ενω το Ζ4 πολυ πιο δυσκολα!! Θες περισσοτερα γκαζια... Ενα προγραμμα και να τα τα 192 αλογα.. Τελος θα το παιρνει και ο πατερας ρε αδερφε.. για φαντασου τον στο Ζ4!!! ΚΛΑΜΜΑ!! χαχαχαχα τεσπα. Πιο ωραιο για μενα το Ζ4 ομως επειδη δεν βρισκω 6 μηνες τωρα..... Βρηκα αυτο που εψαχνα σε σλκ!!

Μου αρεσει το Ζ4 παααααααρα πολυ 10/10 (μουρη10/10, γκαζια 7/10, στριψιμο 8/10, αξιοπιστια 9/10, αισθηση οδηγ 9/10, οικονομια τελη 7/10.. σοφτ τοπ και αδειο αλλα fun to drive)
Το μερσεντες θα ελεγα λιιιιγο λιγοτερο 9,5/10 (μουρη 9/10, γκαζια 8/10, στριψιμο 7/10, αξιοπιστια 8/10, αισθηση οδηγ 8/10, οικονομια τελη 9/10.. μεταλικη οροφη και φουλ εξτρα)
Νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για δυο αυτοκινητα ΤΟΡ!!! Οποιο και να οδηγεις το μονο που αλλαζει ειναι το στυλ..

Υ.Γ. Φιλε ΣΤΕΦΑΝΕ ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου που εψαξες και ειληκρινα το εκτιμω..! Αδερφε εχω ψαξει ολο το ΚΑΡ και πραγματικα απο τα Ζ4 που υπαρχουν δεν μου αρεσει κανενα!! Τα περισσοτερα ειναι μαυρα και δεν το ηθελα το Ζ σε μαυρο!! Χανει ολες τις γραμμες του!!
Το γκρι με τα μπεζ μου αρεσε αρκετα αλλα 13.500 δεν δινω για Ζ γιατι εχει και πολλα + ακομα βλεπε χαρντ τοπ και τελη + λαστιχα + σερβις... αστο!! Οσο για το μπορντω.... -.- Ηθελα προσωπικα κοκκινο εσωτερικο και εξωτερικο χρωμα το ALPINE WHITE η το SPACEGRAU.. και τελος το στερλινγκραου..

roadsterakias
15-02-14, 05:37
Η αποτυχημενη συμφωνια με το Ζ4 που ειχα http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4486575/

και εδω το αστερι που βρηκα.. http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/4640632/

Πηγα το ειδα τη μερα που το ειδα και συμφωνησαμε με το παλικαρι (πολυ καλο τυπακι) σε ολα.. Ειναι φουλ εξτρα.. μεχρι και θερμανση στον αυχενα εχει το καθισμα!!
Το αμαξι ειναι ελληνικο απο ΕΚΚΑ, 57000!!! σερβις εγινε το σεπτεμβριο οποτε επομενο τον σεπτεμβριο του 14, λαστιχα καινουρια.
Ο λογος της πωλησης? Εγκυος η γυναικα του και εχει ηδη παραγγειλει τζιπ πετρελαιο!!

Ελεγχος θα γινει τη δευτερα στο αμαξι σε δικο μου ατομο-συνεργειο και αν τα βρουμε ολα καλα τεταρτη η μεταβιβαση!!
Εχετε κατι συγκεκριμενο να μου πειτε να προσεξω?
Ευχαριστω και παλι!!

MarinosE46
15-02-14, 08:03
Ωραίο είναι και το MB και αν σου αρέσει εσένα εμάς περισσεύει.Καλορίζικο λοιπόν και καλές βόλτες!

Fanatic
15-02-14, 09:35
Εγω το ελεγα απο την αρχη, οτι το Merc ειναι πιο σοφη επιλογη για εσενα. Καλοταξιδο!

DMech
15-02-14, 09:39
Ωραίος,άντε με το καλό!

gupakos
15-02-14, 16:53
Η αποτυχημενη συμφωνια με το Ζ4 που ειχα http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4486575/

και εδω το αστερι που βρηκα.. http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/4640632/

Πηγα το ειδα τη μερα που το ειδα και συμφωνησαμε με το παλικαρι (πολυ καλο τυπακι) σε ολα.. Ειναι φουλ εξτρα.. μεχρι και θερμανση στον αυχενα εχει το καθισμα!!
Το αμαξι ειναι ελληνικο απο ΕΚΚΑ, 57000!!! σερβις εγινε το σεπτεμβριο οποτε επομενο τον σεπτεμβριο του 14, λαστιχα καινουρια.
Ο λογος της πωλησης? Εγκυος η γυναικα του και εχει ηδη παραγγειλει τζιπ πετρελαιο!!

Ελεγχος θα γινει τη δευτερα στο αμαξι σε δικο μου ατομο-συνεργειο και αν τα βρουμε ολα καλα τεταρτη η μεταβιβαση!!
Εχετε κατι συγκεκριμενο να μου πειτε να προσεξω?
Ευχαριστω και παλι!!

Επειδή έχω μπορντώ σαλόνι να σου πώ ότι θα το ευχαριστηθείς με τα χίλια - κάνει πραγματικά διαφορά, θέλει όμως μεράκι στην περιποίησή του. Προσωπικά θα διάλεγα το Ζ4 (μιλώντας από εμφάνιση και μόνο) γιατί ο συνδυασμός που έχει είναι (κατά τη γνώμη μου) πιο όμορφος. Το hardtop δεν ξέρω γιατί το βάζεις στα must - δεν είναι. Γενικά θα έλεγα μην φουσκώνεις το κόστος του (φθηνότερου) Ζ4 για να 'δικαιολογήσεις' το ΜΒ - απλά πάρε αυτό που θες. Εσύ αποφασίζεις όμως - εμείς απλά να ευχηθούμε καλοτάξιδο και πολλά και κυρίως απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!

Dimzan
15-02-14, 17:15
Επειδή έχω μπορντώ σαλόνι να σου πώ ότι θα το ευχαριστηθείς με τα χίλια - κάνει πραγματικά διαφορά, θέλει όμως μεράκι στην περιποίησή του. Προσωπικά θα διάλεγα το Ζ4 (μιλώντας από εμφάνιση και μόνο) γιατί ο συνδυασμός που έχει είναι (κατά τη γνώμη μου) πιο όμορφος. Το hardtop δεν ξέρω γιατί το βάζεις στα must - δεν είναι. Γενικά θα έλεγα μην φουσκώνεις το κόστος του (φθηνότερου) Ζ4 για να 'δικαιολογήσεις' το ΜΒ - απλά πάρε αυτό που θες. Εσύ αποφασίζεις όμως - εμείς απλά να ευχηθούμε καλοτάξιδο και πολλά και κυρίως απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!

το hard top κανει τεραστια διαφορα σε ενα καμπριο. Ειδικα αν δεν εχεις στεγαζομενο κλειστο παρκινκ. Οχι απλα μια πυλωτη. Για το ταξιδι ισχυει οτι το hard top ειναι πιο ησυχο.


Η διαφορα ενος αυτοκινητου 1800κκ με ενα 2000κκ σε τελη και ασφαλειες ειναι περιπου 3000€ σε 5 χρονια. Αρα ναι, κατ εμε εχει νοημα οπως το σκεφτεται ο φιλος.

Κι εμενα μ αρεσει περισσοτερο το z4, αλλα ειναι δυσκολη επιλογη.

gupakos
15-02-14, 17:24
το hard top κανει τεραστια διαφορα σε ενα καμπριο. Ειδικα αν δεν εχεις στεγαζομενο κλειστο παρκινκ. Οχι απλα μια πυλωτη. Για το ταξιδι ισχυει οτι το hard top ειναι πιο ησυχο.


Η διαφορα ενος αυτοκινητου 1800κκ με ενα 2000κκ σε τελη και ασφαλειες ειναι περιπου 3000€ σε 5 χρονια. Αρα ναι, κατ εμε εχει νοημα οπως το σκεφτεται ο φιλος.

Κι εμενα μ αρεσει περισσοτερο το z4, αλλα ειναι δυσκολη επιλογη.

Εχω Ζ3. Διαφορά κάνει το hardtop, must όμως δεν είναι (κατ' εμέ πάντα). Η διαφορά στα τέλη είναι πράγματι 1800 ευρώ (σε 5 χρόνια) αλλά μάλλον θα συρρικνωθεί παρά θα αυξηθεί (εκτίμησή μου και πάλι, αλλά πιστεύω όχι αβάσιμη). Για τη διαφορά στην ασφάλεια, για να βγούνε τα 1200 επιπλέον το χρόνο (που αναφέρεις) θα πρέπει η διαφορά ετησίως να είναι 250 ευρώ. Φετος η δική μου ασφάλεια (2.0) βγήκε 350 ευρώ (ετησίως), άρα πολύ παρακάτω του ΜΒ δε νομίζω.

Για μένα η αγορά ενός τέτοιου αμαξιού πρέπει να βασίζεται στο τί αγαπάς περισσότερο. Προσωπικά δε θα διάλεγα ποτέ ένα αμάξι (πάνω-κάτω στα ίδια λεφτά, γιατί ας μην ξεχνάμε ότι το ΜΒ είναι και ακριβότερο) που να μην είναι η απόλυτη επιλογή μου. Και σε αυτό συμφωνώ με το φίλο που το 'κουράζει' το θέμα.

Dimzan
16-02-14, 01:33
δεν πληρωνουν και κατι εξτρα τα 2λιτρα και πανω..? εισφορα λογω κυβικων-πολυτελειας ή κατι τετοιο..? ετσι το υπολογισα.

το τεκμηριο θεωρω πως το καλυπτει, γιατι ανδ εν το καλυπτει πληρωνει εξτρα κι απο εκει

gupakos
16-02-14, 14:08
δεν πληρωνουν και κατι εξτρα τα 2λιτρα και πανω..? εισφορα λογω κυβικων-πολυτελειας ή κατι τετοιο..? ετσι το υπολογισα.

το τεκμηριο θεωρω πως το καλυπτει, γιατι ανδ εν το καλυπτει πληρωνει εξτρα κι απο εκει

Κοίτα η ασφάλεια μου βγήκε ιδιαίτερα φθηνή φέτος και από την εμπειρία μου μέχρι σήμερα το κόστος σχετίζεται περισσότερο με την εταιρία και λιγότερο με τα κυβικά (μιλάμε πάντα για κυβικά 'σχετικά' συγκρίσιμα π.χ. 1.8 - 2.0).

Εισφορά δεν πληρώνω λόγω παλαιότητας - αυτήν όμως να πω την αλήθεια δεν την υπολόγισα. Άρα στην Ζ4 έχουμε τελικά 360 ευρώ (επιπλέον τέλη) και άλλα 308 (εισφορά για 2.0, παλαιότητας 5-10 χρόνων) πάμε εύκολα στα 668 ευρώ ετησίως. Άρα ακόμα και χωρίς διαφορά στην ασφάλεια, βγαίνει ένα σεβαστό ποσό και παραπάνω κιόλας από όσα είπες.

Βέβαια από όσο κατάλαβα το Ζ4 είναι κατά ~1500 ευρώ φθηνότερο από το ΜΒ, άρα η διαφορά καλύπτεται για τα πρώτα δύο χρόνια. Αλλά Dizman με τόσα που έχει γράψει ο φίλος έχω μπερδευτεί λιγάκι.

Τα λεφτά τέτοιες εποχές δεν περισσεύουν, αλλά θα πήγαινα πιστεύω για τη Ζ4.

Dimzan
16-02-14, 14:18
για μενα το 2λιτρο Ζ4 ειναι αυτοκινητο που θες εισοδημα τουλαχιστο 15.000 το χρονο για να το συντηρησεις και να ζεις παραλληλα, ενω το slk θες 12-13 για να το συντηριες και να ζεις παραλληλα.

Ο φιλος μας μενει με τους δικους του. Οποτε ολα τα λεφτα τα ριχνει στο αμαξι. Μια μερα ομως που θα αποφασισει να μεινει μονος του θα δει οτι δε βγαινει με τετοιο εισοδημα και τετοιο αμαξι. Εκτος κι αν του τα πληρωνουν ολα.

Οταν αγοραζουμε αμαξι δεν το παιρνυομε με την προοπτικη των 2 χρονων. Εκτος αν ειμαστε λεφταδες και χομπιστες που δε μας νοιαζει. Γι αυτο ειπα οτι οικονομοτεχνικα στεκει καλυτερα να παρει το slk. Σε θεμα ομορφιας και διασκεδασης οδηγησης προτιμω κι εγω το z4.

Δεν ειναι ομως καλη η εποχη για ρομαντισμους. Ο ρομαντισμος εχει νοημα οταν τα χρηματα δεν ειναι παραγοντας.


Επισης το Ζ3 δεν εχει καμια σχεση με το Ζ4 σε θεματα κοστους ασφαλειας. Αλλοι φορολογιμοι ιπποι το ενα αλλοι το αλλο. Αλλο το ασφαλιστρο κλοπης στο ενα, αλλο στο αλλο. Ρωτα εναν ασφαλιστη και θα μεινεις μ το στομα ανοιχτο. Ρωτησα προσφατα και δεν πιστευα στα αυτια μου. Δεν ειναι λοιπον μονο το σημα, αλλα και η ασφαλεια σημαντικος παραγοντας

gupakos
16-02-14, 15:15
Επισης το Ζ3 δεν εχει καμια σχεση με το Ζ4 σε θεματα κοστους ασφαλειας. Αλλοι φορολογιμοι ιπποι το ενα αλλοι το αλλο. Αλλο το ασφαλιστρο κλοπης στο ενα, αλλο στο αλλο. Ρωτα εναν ασφαλιστη και θα μεινεις μ το στομα ανοιχτο. Ρωτησα προσφατα και δεν πιστευα στα αυτια μου. Δεν ειναι λοιπον μονο το σημα, αλλα και η ασφαλεια σημαντικος παραγοντας

Δε διαφωνώ σε όσα λες, κρατάω όμως μία επιφύλαξη για τη διαφορά στην ασφάλεια, που μεταξύ Ζ3 και Ζ4 πιστεύω ότι δεν είναι πάνω από 100 ευρώ ετησίως (στο πακέτο με την κλοπή μέσα). Ως εταιρία αναφοράς χρησιμοποιώ την Hellas-Direct.

Fanatic
16-02-14, 15:49
Στο Ζ4 μου με κλοπη μεσα η ασφαλεια στην Εθνικη ειναι 660 ευρω.

Εγω πληρωσα 20% λιγοτερο βεβαια επειδη εχω και προσωπικη ασφαλεια στην Εθνικη.

Η anytimeonline μου εδινε τοτε αν θυμαμαι καλα 600 ευρω.

Fanatic
16-02-14, 16:36
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4513377/

Roadsterakias αυτο ΤΟ ΕΙΔΕΣ???

gupakos
16-02-14, 16:38
Στο Ζ4 μου με κλοπη μεσα η ασφαλεια στην Εθνικη ειναι 660 ευρω.

Εγω πληρωσα 20% λιγοτερο βεβαια επειδη εχω και προσωπικη ασφαλεια στην Εθνικη.

Η anytimeonline μου εδινε τοτε αν θυμαμαι καλα 600 ευρω.

Δες hellas-direct και αν θες πες πόσο βγαίνει...πήρα έκπτωση 160 ευρώ σε σχέση με anytime.

Fanatic
16-02-14, 16:44
Δες hellas-direct και αν θες πες πόσο βγαίνει...πήρα έκπτωση 160 ευρώ σε σχέση με anytime.

Ειχα κοιταξει και αλλες τοτε, κατω απο το ποσο που μου εβγαζε η Εθνικη με την εκπτωση που εχω δεν βρηκα. Ισως τωρα ειναι διαφορετικα.

Σημειωτεον εμενα ειναι 2.5

roadsterakias
17-02-14, 04:15
Fanatic to eida auto to individual alla re file poia 190.000 xiliometra?!

Gupakos ontws exw grapsei polla omws kserw polu kala ti mou ginetai.. Akoma kai lefta full na eixa pali to idio psaksimo tha ekana.. Kai gia na dialeukanw ligo thn katastash..
Slk 13.000 kai den xreiazetai tpt ade pes mia anarthsh!
Z4 10.000 kai thelei hardtop sigoura (exw pulwth) + 330€ diafora sto shma + 320€ peripou foro poluteleias + 100€ diafora sthn kanonikh asfaleia to xrono gti rolo paizoun to eidos tou autokinhtou to etos kai ta kuvika +100€ h asfaleia ths orofhs softtop dioti stis meres mas exeis bmw h mercedes h porshe partaaaaa.. Gratzounies orofes skismenes kai den kserw kai gw ti.. Ara milame gia diafora 850€ to xrono epi mia pentaeteia gti den tha parw amaksi gia 2 xronia alla toulaxiston gia mia 5etia mas kanei.... 4.250€ mazi me to hardtop eimaste konta 5.500€!!!!!! Gti? Ti parapanw exei to Z4 apo to mercedes? Akoma kai to fun to drive..

Ξερω οτι μπορεις και στο slk να απενεργοποιησης το esp εντελως αν το θες.. Παιχνιδι σημαινει ιποδυναμη και δεν νομιζω οτι 150 αλογα ατμοσφαιρα θα μου δωσουν περισσοτερο fun to drive απο 170 kompressor! Οσο για το στριψιμο... Αλλαζω αναρτησεις και καθαρισα αλλο αμαξι!

Παιδια αμαξια ειναι το ιδιο μου κανει το ξαναλεω αλλες χαρες το Ζ4 αλλες το ΜΒ! Εκτος ομως απο την εμφανιση η οποια ειναι υποκειμενικη αν και εμενα μου αρεσει περισσοτερο το Ζ4 θεωρω οτι σε βαθος χρονου θα εκτιμισω πολυ την επιλογη μου αυτη την οποια θεωρω ωριμη!

Αλλωστε καλυτερα να εχεις ενα αμαξι το οποιο μπορεις να το υποστηριξεις παρα να μην εχεις να κανεις τα σερβις του και στο τελος να το χαλασεις κι ολας!

harristheo
17-02-14, 06:09
Ξερω οτι μπορεις και στο slk να απενεργοποιησης το esp εντελως αν το θες.. Παιχνιδι σημαινει ιποδυναμη και δεν νομιζω οτι 150 αλογα ατμοσφαιρα θα μου δωσουν περισσοτερο fun to drive απο 170 kompressor! Οσο για το στριψιμο... Αλλαζω αναρτησεις και καθαρισα αλλο αμαξι!

Δεν ισχύει αυτο που λες...
Σαν οδηγός μπορείς να απενεργοποιησεις μερικώς το ESP, όταν το εγκέφαλος αναγνωρίσει γωνία μεγαλύτερη κάποιων μοιρών τότε ενεργοποιείται αυτοματα.
Μπορείς όμως να το απενεργοποιησεις ΜΟΝΟ μέσω εγκεφάλου της επίσημης αντιπροσωπείας κάτι που ΚΑΜΊΑ αντιπροσωπεία δεν θα στο κανει, αλλα και παράλληλα δεν θα έχεις ABS διότι απενεργοποιειται και αυτο αυτο,ατα με το ESP

επισης να είσαι σίγουρος οτι το fun to drive που αναφέρεις δεν εχει να κανει μονο με τα άλογα...
Αν δεν κάνω λάθος το slk ειναι και πιο βαρύ, πράγμα που σημαίνει οτι την διάφορα σίγουρα δεν θα την καταλάβεις...
Είχα slk για περιπου 120.000 χλμ...
Η ανάρτηση σίγουρα θα το κανει πολυ καλυτερο αυτοκίνητο (κάτι που κ εγω κατάλαβα όταν έβαλα ανάρτηση στο δικο μου) αλλα πιστεύω οτι Ζ4 δεν πρόκειται να γίνει ποτε....


Αυτα απο την δικη μου πλευρά

gupakos
17-02-14, 08:19
Slk 13.000 kai den xreiazetai tpt ade pes mia anarthsh!
Z4 10.000 kai thelei hardtop sigoura....

αλλες χαρες το Ζ4 αλλες το ΜΒ! Εκτος ομως απο την εμφανιση η οποια ειναι υποκειμενικη αν και εμενα μου αρεσει περισσοτερο το Ζ4...

...Αλλωστε καλυτερα να εχεις ενα αμαξι το οποιο μπορεις να το υποστηριξεις παρα να μην εχεις να κανεις τα σερβις του και στο τελος να το χαλασεις κι ολας!

Αν όντως ξεκινάς με 3,000 ευρώ ακριβότερη τη ΜΒ vs. Ζ4 είναι αρκετά για να μειώσουν σημαντικότατα την (οικονομική) διαφορά μεταξύ των 2 αυτοκινήτων στα έξοδα κατοχής (τέλη, εισφορά κτλ)...δεν ξέρω τι θέλει η Ζ4 (από άποψη συντήρησης), αλλά και η ανάρτηση στη ΜΒ δε θα βγει φθηνή....Για το hardtop τα έχουμε πει...χρήσιμο ναι, must όχι.

Προσωπικά δε θα διάλεγα ένα αμάξι που δεν είναι η πρώτη μου επιλογή...παρά λίγο να το κάνω (MG αντί για Ζ3) και ευχαριστώ το Θεό που με φύλαξε...θα το είχα μετανιώσει, και πολύ....

Τώρα σε ότι αφορά τα σέρβις δε θα διαφωνήσω, αλλά έχεις και τις 3,000 ευρώ διαφορά που σου καλύπτει για 4 χρόνια τη διαφορά στα έξοδα κατοχής μεταξύ των δύο αμαξιών....και 3,000 ευρω στην τσέπη τώρα είναι πολύ-πολύ διαφορετικό από ότι στην πάροδο του χρόνου...

Πάντως εσύ αποφασίζεις...αλλά αν πας για ΜΒ, πήγαινε συνειδητά...μην ετεροκαθορίζεις την απόφασή σου με βάση το πόσο ποιο φθήνό είναι (αν βέβαια είναι και τελικά) σε σχέση με ένα άλλο αμάξι (Ζ4).

ΥΓ: Αν κατάλαβα καλά είχατε κλείσει το Ζ4 στα 10,000 και μετά το πήγε στα 12,000...τώρα ξαναπήγε στα 10,000;

MarinosE46
17-02-14, 15:00
Καλησπέρα και από εμένα,καλή εβδομάδα.Εμένα με ανησυχεί το γεγονός πως ενώ έχεις κλείσει το ΜΒ,συνεχίζει και σε καίει το Ζ4.
Το hard Top είναι πολύ χρήσιμο αλλά όχι απαραίτητο.Φίλος είχε 911 σε πυλωτή και το μόνο που τον προβλημάτιζε ήταν οι γάτες που κοιμόντουσαν πάνω και γέμιζαν τρίχες την κουκούλα.
Fun to drive δεν είναι μόνο άλογα.εδώ κάνεις λάθος.Αν ήταν έτσι δε θα έπρεπε να παράγονται άλλα αυτοκίνητα πέρα από τα ιαπωνικά γιατί από γκάζι είναι μπροστά.Από τιμόνι όμως?Φρένα?Πλαίσιο???
Από τα μέχρι στιγμής μηνύματά σου θεωρώ σοφή την επιλογή σου να πάρεις merc.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη έχεις πιάσει το θέμα από λάθος οπτική...Θέλω να πω πως όταν ψάχνεις για αυτοκίνητο roadster,cabrio διθέσιο το κόστος έρχεται σε δεύτερη μοίρα.Είναι ένα αυτοκίνητο πιο προσωπικό κατ εμέ...

Straight six
17-02-14, 15:07
Ξερω οτι μπορεις και στο slk να απενεργοποιησης το esp εντελως αν το θες.. Παιχνιδι σημαινει ιποδυναμη και δεν νομιζω οτι 150 αλογα ατμοσφαιρα θα μου δωσουν περισσοτερο fun to drive απο 170 kompressor! Οσο για το στριψιμο... Αλλαζω αναρτησεις και καθαρισα αλλο αμαξι!

Δεν ισχύει αυτο που λες...
Σαν οδηγός μπορείς να απενεργοποιησεις μερικώς το ESP, όταν το εγκέφαλος αναγνωρίσει γωνία μεγαλύτερη κάποιων μοιρών τότε ενεργοποιείται αυτοματα.
Μπορείς όμως να το απενεργοποιησεις ΜΟΝΟ μέσω εγκεφάλου της επίσημης αντιπροσωπείας κάτι που ΚΑΜΊΑ αντιπροσωπεία δεν θα στο κανει, αλλα και παράλληλα δεν θα έχεις ABS διότι απενεργοποιειται και αυτο αυτο,ατα με το ESP

επισης να είσαι σίγουρος οτι το fun to drive που αναφέρεις δεν εχει να κανει μονο με τα άλογα...
Αν δεν κάνω λάθος το slk ειναι και πιο βαρύ, πράγμα που σημαίνει οτι την διάφορα σίγουρα δεν θα την καταλάβεις...
Είχα slk για περιπου 120.000 χλμ...
Η ανάρτηση σίγουρα θα το κανει πολυ καλυτερο αυτοκίνητο (κάτι που κ εγω κατάλαβα όταν έβαλα ανάρτηση στο δικο μου) αλλα πιστεύω οτι Ζ4 δεν πρόκειται να γίνει ποτε....


Αυτα απο την δικη μου πλευρά




βγαζεις την ασφαλεια του abs και τελος...

BMW2002tii
17-02-14, 16:05
επειδη έχω το SLK το esp απενεργοποιέιται πατωντας διαδοχικά κάποια κουμπιά στο menu οπου και μπαινει το αυτοκίνητο σε dyno mode... το κακό είναι οτι βγαίνει και το abs μαζι...

gupakos
17-02-14, 16:29
Δε θα διάλεγα να απενεργοποιήσω το ABS (και σίγουρα σε συνθήκες εκτός πίστας) για να βγάλω το ESP - να ρισκάρω στην ασφάλεια για 'παιχνίδι';. Νομίζω ότι όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος΄ πριν, διαλέγω ΜΒ και κλαίγομαι μετά για Ζ4; εε κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορώ να διαλέγω τη ΜΒ και μετά να προσπαθώ να την κάνω ίδια με τη Ζ4.

BMW2002tii
17-02-14, 16:35
και γω στο ιδιο διλλημα ήμουν αλλα λιγο τα κυβικα λιγο η soft top (δεν έχω κλειστο parking) πήρα το slk... σε ταξίδι και χαλαρη βόλτα και ειδικά οταν ειναι να πληρώσω τα τέλη (κοιτουσα 2.5αρι Ζ4) χαίρομαι για την επιλογή μου... αλλά οταν έχει κανένα στριφτερο κομμάτι η με πιάνει διάθεση για καφριλίκια λέω μ@λακί@ έκανα... Οπως και να χει πάντα θα γυρνας το κεφάλι να χαζέψεις τα Ζ4 που θα περνάνε! ;)

roadsterakias
17-02-14, 16:46
Γεια σας παιδια... Δεν συζηταω ακομα για το Ζ4 επειδη δεν ξερω τι θελω... Ιςα ιςα επειδη ξερω λεω που υπερεχει το ενα και που το αλλο!

Μολις ηρθα απο το συνεργειο.. Το αμαξι ειχε βαμμενο αριστερα το πισω φτερο και η πορτα καθως και ο μπροστα προφυλακτυρας οπως μου ειχε πει και ο ιδιος λογω γρατζουνιων.. Το βιβλιο σερβις το εχουν κλεψει αλλα υπαρχουν στις αντιπροσωπιες τα τιμολογια αν θελω παω τα παιρνω.. Το αμαξι βγηκε αριστο μηχανολογικα ατρακαριστο το κοιταγαν 20 λεπτα 2 μαστορια και μου υπεγραψαν σε χαρτι οσα βρηκαν και ο εγκεφαλος εδειξε καμμενο το θερμενομενο καθισμα του οδηγου μονο στο ποπο οχι στη πλατη, μαλλον καποιος αισθητηρας εχει χαλασει...! Τα χιλιομετρα 51.300 ειναι και τα πραγματικα οπως μαρτυραει και η κατασταση του αυτοκινητου εκτος απο το πλαισιο και ο εγκεφαλος.. Λαστιχα και σερβις αλλαχθηκαν-εγινε 11/2013 οποτε αυριο παμε για μεταβιβαση και δεν χρειαζεται τιποτα το αμαξι παρα μονο βενζινη και ασφαλεια..! :)))))

Και πραγματικα... Ειδα οπως γυρνουσα ενα μαυρο Ζ4στο δρομο... Καμμια αισθηση μετα το ΜΒ!!! Ολα καλα!!!!

Dimzan
17-02-14, 16:58
κλεμμενο βιβλιο σερβις???? πλακα μας κανουν? μηπως του εκλεψαν και τις αποδειξεις απο τα σερβις?

για ψαξε τις εγγραφες στο συστημα της MB. Να ξερεις δεν ειναι ευκολο να σε αφησουν να το κανεις αυτο γιατι ειναι παραβιαση ιδιωτικοτητας.

με την πινακιδα ή τον αριθμο πλαισιου ρωτα τον ασφαλιστη σου για τρακαρισματα, καθως και το κοστος αυτων, και δες την πραγματικη ημερομηνια παραγωγης αν συμφωνει με την αδεια (αν ειναι εισαγωγης δε συμφωνει).

roadsterakias
17-02-14, 17:04
Υγ 10000 το δινει και τωρα και τοτε αλλα στη τραπεζα χρωσταει 12000 και δεν μπορει να βρει 2000€.. Ε γιαυτο και γω δεν ασχοληθηκα γιατι μαλλον προκειται περι απατεωνα!

roadsterakias
17-02-14, 17:05
Οχι αγορασμενο απο lainopoulo η εκκα ειναι νομιζω!!

Fanatic
17-02-14, 20:41
Και πραγματικα... Ειδα οπως γυρνουσα ενα μαυρο Ζ4στο δρομο... Καμμια αισθηση μετα το ΜΒ!!! Ολα καλα!!!!

Σε ποιες περιοχες κυκλοφορεις?? :icon02: :king:

Bassakos
17-02-14, 20:54
Δε θα διάλεγα να απενεργοποιήσω το ABS (και σίγουρα σε συνθήκες εκτός πίστας) για να βγάλω το ESP - να ρισκάρω στην ασφάλεια για 'παιχνίδι';. Νομίζω ότι όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος΄ πριν, διαλέγω ΜΒ και κλαίγομαι μετά για Ζ4; εε κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορώ να διαλέγω τη ΜΒ και μετά να προσπαθώ να την κάνω ίδια με τη Ζ4.

μην ποιανουμε τα ακρα και χωρις ABS δεν "πεθαινεις"
αμα θες να κανεις μια γρηγορη διαδρομη να παιξεις με την ουρα ,
να τοποθετησεις το αμαξι με τα φρενα κτλ κτλ

διαφορετικα ολοι εμεις οι "παλαιοι" θα βλεπαμε τα ραπανακια αναποδα :)

καλοριζικο και καλοταξιδο ευχομαι!
:friday:

paganis
17-02-14, 21:54
προσωπικα και εγω τo μερκ....θα διαλεγα! απο οικονομικης πλευρας, αισθητικης , δυναμης...το μερκ υπερεχει!
το ζ4 δεν το θεωρω ιδιαιτερα ομορφο...και σιγουρα στην διλιτρη εκδοση δεν θεωρητε ιδιαιτερα σπορ.
σιγουρα το τιμονι και το στησιμο της..ειναι καλυτερο...αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

gupakos
17-02-14, 22:37
μην ποιανουμε τα ακρα και χωρις ABS δεν "πεθαινεις"
αμα θες να κανεις μια γρηγορη διαδρομη να παιξεις με την ουρα ,
να τοποθετησεις το αμαξι με τα φρενα κτλ κτλ

διαφορετικα ολοι εμεις οι "παλαιοι" θα βλεπαμε τα ραπανακια αναποδα :)

καλοριζικο και καλοταξιδο ευχομαι!
:friday:

Καταλαβαίνω πως το λες, αλλά δεν θα συμφωνήσω...έχεις μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας στο αμάξι και θα την απενεργοποιήσεις? Το γεγονός ότι είχαμε κάποτε αμάξια χωρίς ABS (και ίσως και χωρίς αερόσακους, και πολύ παλιά και χωρίς ζώνες) δεν μου λέει κάτι...το ερώτημα είναι με δεδομένο ότι η ΜΒ έχει ABS εσύ θα το απενεργοποιήσεις, την ίδια στιγμή μάλιστα που θες να 'παίξεις' πιο ριψοκίνδυνα με το αμάξι...;

Vasilis M3
17-02-14, 23:12
όντως φίλε αυτόμε το "κλεμμένο" βιβλίο σερβις....λίγο χαζό μου ακούγεται... :screwy:

Bassakos
18-02-14, 00:12
Καταλαβαίνω πως το λες, αλλά δεν θα συμφωνήσω...έχεις μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας στο αμάξι και θα την απενεργοποιήσεις? Το γεγονός ότι είχαμε κάποτε αμάξια χωρίς ABS (και ίσως και χωρίς αερόσακους, και πολύ παλιά και χωρίς ζώνες) δεν μου λέει κάτι...το ερώτημα είναι με δεδομένο ότι η ΜΒ έχει ABS εσύ θα το απενεργοποιήσεις, την ίδια στιγμή μάλιστα που θες να 'παίξεις' πιο ριψοκίνδυνα με το αμάξι...;
μαλον δεν καταλαβες πως το εννουσα (ισως φταιω και εγω )
και το πλατιασες χωρις λογο

δεν ειμαι κατα της τεχνολογιας ουτε των δικλιδων ασφαλειας οπως ειπες,
το καθημερινο μου αυτοκινητο και αεροσακους εχει και abs κτλ ,
αλλο η ασφαλης μετακινηση απο το σημειο Α στο σημειο Β
και αλλο το "παιζω" και διασκεδαζω

βαζεις το αμαξι σου σε track mode , και απολαμβανεις την πισω κινηση
σε ενα στροφιλικη , σε μια πιστα , σε ενα ερημο βουνισιο δρομο κτλ
να πας λιγο με το πλαϊ να φλικαρεις το αμαξι με τα φρενα , να παιξεις με αυτο!
χωρις να εξαντλισεις ουτε τα ορια του αυτοκινητου,
ουτε τα δικα σου και φερεις αμαξι και οδηγο σε δυσκολη θεση
με ασχημα αποτελεσματα
απλα πραγματα,

roadsterakias
18-02-14, 00:38
Fanatic κηφισια το ειδα.. Κυκλοφορω παντου κυριως ομως γλυφαδα χαλανδρι..
Ρε gupakos ενταξει το καταλαβαμε εχεις την αποψη σου και σ αρεσει το Ζ4 απλα σου εξηγω οτι το ΜΒ σε γενικες γραμμες και στην εποχη μας ειναι πολυυυυ ανωτερο!! Σχετικα με το esp και το abs δεν ειπα να τα εχω κλειστα αλλα σε μια ειδικη διαδρομη για παιχνιδι αν εισαι τιμονι υπαρχει η δυνατοτητα να τα απενεργοποιησεις!

Το λαθος μου εμενα ηταν που ενω εβλεπα οτι το ΜΒ υπερτερουσε προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου λογω του κολληματος και της εμφανισης του Ζ4 οτι πρεπει να παρω Z4... Τελικα με μια απλη δοκιμη και των δυο και ειδικα του ΜΒ με το σπορ πακετ αποφασισα κατευθειαν! ΑΣΤΕΡΙ και μονο... Απλα...... Ωριμα....

gupakos
18-02-14, 07:07
αλλο η ασφαλης μετακινηση απο το σημειο Α στο σημειο Β
και αλλο το "παιζω" και διασκεδαζω

Συμφωνώ - με κάλυψες.

Ρε gupakos ενταξει το καταλαβαμε εχεις την αποψη σου και σ αρεσει το Ζ4 απλα σου εξηγω οτι το ΜΒ σε γενικες γραμμες και στην εποχη μας ειναι πολυυυυ ανωτερο!!

Τα επιχειρήματα που περέθεσα δεν είχαν να κάνουν με το τί προτιμώ, αλλά μόνο με την οικονομική διάσταση του θέματος, επειδή σε αυτήν κυρίως αναφέρθηκες στην αρχή. Και απλά σημείωσα ότι με τις 3,000 ευρώ διαφορά (που υπάρχει, με τη Ζ4 να είναι φθηνότερη) ουσιαστικά καλύπτεις για 4 χρόνια τη διαφορά στα έξοδα κατοχής του αμαξιού και μάλιστα είναι 3,000 ευρώ περισσότερα στην τσέπη τώρα. Τώρα αν εσύ προτιμάς γενικά το ΜΒ είναι ένα άλλο θέμα και βεβαίως μπορείς να το πάρεις (και σου εύχομαι ειλικρινά να το χαρείς). Αλλά το να λες ότι προτιμάς το ΜΒ γιατί είναι (και) φθηνότερο (τουλάχιστον σε βάθος 4ετίας) δεν προκύπτει από τα πραγματικά στοιχεία (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Fanatic
18-02-14, 07:28
Fanatic κηφισια το ειδα.. Κυκλοφορω παντου κυριως ομως γλυφαδα χαλανδρι..
Ρε gupakos ενταξει το καταλαβαμε εχεις την αποψη σου και σ αρεσει το Ζ4 απλα σου εξηγω οτι το ΜΒ σε γενικες γραμμες και στην εποχη μας ειναι πολυυυυ ανωτερο!! Σχετικα με το esp και το abs δεν ειπα να τα εχω κλειστα αλλα σε μια ειδικη διαδρομη για παιχνιδι αν εισαι τιμονι υπαρχει η δυνατοτητα να τα απενεργοποιησεις!

Το λαθος μου εμενα ηταν που ενω εβλεπα οτι το ΜΒ υπερτερουσε προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου λογω του κολληματος και της εμφανισης του Ζ4 οτι πρεπει να παρω Z4... Τελικα με μια απλη δοκιμη και των δυο και ειδικα του ΜΒ με το σπορ πακετ αποφασισα κατευθειαν! ΑΣΤΕΡΙ και μονο... Απλα...... Ωριμα....

Κοιτα επειδη σε καθε post τα λες αλλιως, να σου πω απλα οτι η slk υπερτερει ΜΟΝΟ στο οικονομικο θεμα. Αυτα

Μπορει να με πετυχεις στο δρομο καμια μερα και να αλλαξεις γνωμη...χεχε

InsaneDriver
18-02-14, 09:42
Το slk υπερτερεί σε κόστος κτήσης, σκληρή οροφή(τρίζει βέβαια) και στην επετειακή έκδοση edition 10με τα 184 είναι πιο όμορφη από το κλασικό μοντέλο.

Προσωπικά η edition σε μαύρη είναι μανέμορφη και είχα δει και μια κόκκινη και ήταν τόσο όμορφη που μου έφυγαν τα σαγόνια.

Σαν αμάξι τώρα είναι πολύ ανώτερη η Ζ4 και πιο οδηγοκεντρικό.

gupakos
18-02-14, 10:22
Το slk υπερτερεί σε κόστος κτήσης,

Μιλάς για καινούριο; Γιατί στο συγκεκριμένο παράδειγμα το κόστος κτήσης της Ζ4 είναι 3,000 λιγότερα από τη ΜΒ.

Αν εννοείς το κόστος κατοχής, τότε ναι έχεις δίκιο, αλλά και πάλι θα πρέπει να το συγκρίνεις με τη διαφορά στο κόστος κτήσης (ήτοι 3,000 ευρώ) και να δεις τι 'πραγματικά' συμφέρει.

roadsterakias
19-02-14, 01:53
Η αγορα εγινε σημερα... Δεν θα πω πολλα.... Air scraf.. Ποιοτητα κατασκευης.. Το αμαξι μεσα ειναι πιλοτιριο... Kompressor... Χλιδη.... Οικονομια... 10 λιτρα 120 χιλιομετρα, 6speed!!!! Τωρα που το οδηγησα αισθανομαι ακομα πιο σιγουρος για την επιλογη μου!!

Θα σταθω σε 2 σημεια...
Α) ηξερα οτι δυσκολα πεταει κωλο... Λαθοσ τραγικο... Με esp off, συμπλεκταρισα την πρωτη σε μια αλανα και το αμαξι απλα γυρισε σχεδον 180 μοιρες.. Πολυ πιο δυνατο απο οτι το περιμενα και η αναρτηση του ειναι σκληρη εκει που πρεπει και ξεκουραστη οταν πρεπει!! Παιζει να μην την αλλαξω καν σε σπορ..

Β) ετριζε αρκετα η οροφη.. Μιλησα με το παιδι και μου ειπε οτι δεν την εχει ανοιξει σχεδον καθολου οποτε ισως θελει σερβις... Ρυθμισμα... Λαδωμα... Θα το τσεκαρω και θα σας πω!!! Εχω οδηγησει και το Ζ4 παιδια τρομερη αισθηση και στησιμο αλλα σημερα που οδηγησα την ΜΒ αναθεωρησα στο συνολο αν και το στησιμο και η αισθηση ανοικουν στο Ζ4!!

6ylinder
19-02-14, 02:20
Καλοριζικο! Καλα χιλιομετρα κ να το χαρεις!
Οπως καταλαβαινεις πλεον ομως, λιαν συντομως θα μπαναραστεις, οποτε ο,τι ειναι να γραψεις γραψ' το γρηγορα!!!:party: Αν ησουν κανας admin παιζει κ να την γλυτωνες!:D

ΥΓ: Παντως το οτι πεταξε κωλο με συμπλεκταρισμα 1ης δεν εχει να κανει με το αν πεταει κωλο ή οχι.

roadsterakias
19-02-14, 02:59
Σ ευχαριστω πολυ.. Απροβληματιστα να ειναι παντα τα οχηματα μασ!!! Δεν πειραζει χαρηκα που τα παμε και ανταλαξαμε αποψεις.. Καποιες μαλιστα με βοηθησαν αρκετα!!!
Οδο για το πεταγμα, αυτο δεν ηταν και λιγο.. Γυρισε ολοκληρο το αυτοκινητο χωρις καμμια εμπειρια πανω του και χωρις καποια ιδιαιτερη προσπαθεια!!!

Dim77
19-02-14, 07:16
Αφήστε το παιδί ήσυχο. :smokin:

H SLK είναι πολύ καλύτερη επιλογή, ειδικά για την Ελλάδα.

Και για μένα προσωπικά είναι και πολύ όμορφη.

Ο κινητήρας Μ271 είναι άψογος, πολύ δυνατός, με ωραίο ήχο και πολύ οικονομικός όταν δεν πιέζεται.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=popup&image=http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=getimage&id=12793
(Πάει και αρκετά πιο κάτω) :king:

Ναι, υπερστρέφει με το ESP μερικώς απενεργοποιημένο για το κλασσικό κ#λιδάκι του ''τετραγώνου'', ακριβώς όπως και οι BMW με το DSC στην πρώτη σκάλα.
Αν γλιστρήσουν οι εμπρός τροχοί έστω και λίγο, τα κόβει όλα.

Εδώ γυρνάει το E200 βρε παιδιά ωραία και γλυκά παρά τα 2.85 μέτρα μεταξόνιο και 4.82 μήκος.

Απλά το τιμόνι δεν είναι τόσο καλό στην επαναφορά όσο στο BMW.

Καλορίζικο, να το χαίρεσαι, με υγεία.

Υ.Γ. Θα κοιτάξει οπωσδήποτε στο συνεργείο αν έχεις τις επονομαζόμενες ''λαδοπαγίδες'' εμπρός στα μαγνητικά των εκκεντροφόρων. Είναι κάτι που μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες, γιατί κάποια στιγμή τα μαγνητικά δακρύζουν λάδι, πηγαίνει από τη φίσα στην καλωδίωση ....ανάβει το EML και κάποια στιγμή πας για πλεξούδα.
Οι λαδοπαγίδες κάνουν 50-60 ευρώ (και οι 2 που θα χρειαστείς) και αποτρέπουν αυτό το πρόβλημα.
Αυτό, ΑΝ ΔΕΝ τις έχει ήδη βάλει ο προηγούμενος.

Fanatic
19-02-14, 09:01
Εχει ροπη χαμηλα το κομπρεσσορακι και εννοειται μπορει να πεταξει κωλο. Καλοταξιδο το αμαξι, οντως ειναι ομορφο.

Βαλε καμια φωτο να το δουμε και στην συνεχεια:
-αλλαξε avatar:feedback:
-κανε εγγραφη σε καποιο Merce forum:screwy:
-σταματα να γραφεις εδω (πλακα κανω, βεβαια μας φτανει ενας αντι-bmw admin μην κανουμε και συλλογη) :nono:

roadsterakias
19-02-14, 10:34
Χαχχαα.. Να στε καλα παιδια!! Dim και γω καπως ετσι το σκεφτηκα.. Αμαξι για την Ελλαδα!!
Θα βαλω παιδια!! Αλλα το εσωτερικο του ΜΒ ειναι το κατι αλλο.. Ειδικα το βραδυ που βλεπεις ολα τα λαμπακια αναμενα......... Οσο για το φορουμ της μερσεντες... Ας μην το συζητησουμε καλυτερα.. Η εγω δεν εχω βρει ακομα το σωστο!!

Straight six
19-02-14, 11:09
με το μερκ εχω κανει παμπολλα χιλιομετρα. η οροφη τριζει αρκετα. η ποιοτητα μεσα ειναι σε

πολυ υψηλα επιπεδα.το μοτερ καλο, αξιοπιστο,ροπατο αλλα με εντελως αδιαφορο ηχο.

σαν σχημα πανεμορφο αλλα, το αμαξι αυτο ΔΕΝ ειναι το κλασικο ροουντστερ.πολυ καλο

για ταξιδια και φοβερα σταθερο αλλα μεχρι εκει...οσοι αλλαζουν αναρτησεις και διαφορα αλλα για να το κανουν

περιπου σαν ενα Ζ και να παιζουν, εχουν κανει τι λαθος επιλογη για μενα..για γκραντ τουρερ

ειναι πολυ καλο παντως...δεν θεωρω οτι συγκρινεται με ενα πραγματικο ροουντστερ σαν το Ζ.

αλλο το ενα και αλλο το αλλο.καμια συγκριση για μενα....μου θυμιζει κατι ακυρες παλιες

συγκρισεις του στυλ 325ci με ρχ8 για να γεμιζουν οι σελιδες...αφου και τα δυο ειναι κουπε στα ιδια λεφτα

περιπου:screwy:...για αυτο που η μερκ το πλασαρει ειναι σχεδον κορυφαιο παντως.

paganis
19-02-14, 12:30
Χαχχαα.. Να στε καλα παιδια!! Dim και γω καπως ετσι το σκεφτηκα.. Αμαξι για την Ελλαδα!!
Θα βαλω παιδια!! Αλλα το εσωτερικο του ΜΒ ειναι το κατι αλλο.. Ειδικα το βραδυ που βλεπεις ολα τα λαμπακια αναμενα......... Οσο για το φορουμ της μερσεντες... Ας μην το συζητησουμε καλυτερα.. Η εγω δεν εχω βρει ακομα το σωστο!!

μην αγχωνεσαι με την ευρεση αλλου φορουμ, θα μπαινεις εδω και θα ρωτας! ετσι και αλλιως , εδω μεσα οι μισοι εχουν μερκ...και οι αλλοι μισοι δεν εχουμε bmw...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/smilies/takecover.gif
καλοριζικο το αμαξι και καλα χλμ...

Dim77
19-02-14, 12:38
μην αγχωνεσαι με την ευρεση αλλου φορουμ, θα μπαινεις εδω και θα ρωτας! ετσι και αλλιως , εδω μεσα οι μισοι εχουν μερκ...και οι αλλοι μισοι δεν εχουμε bmw...:takecover
καλοριζικο το αμαξι και καλα χλμ...

Φοβερός!!
:icon18::icon18::icon18:

roadsterakias
19-02-14, 16:29
Πιστευω το Ζ4 ειναι καθαρο ροουντστερ ενω το ΜΒ ειναι κουπε-ροουντστερ!!!
Ειναι κατι σαν το TDM στις μηχανες... Δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο!!!

rapid_fast
19-02-14, 17:56
Πιστευω το Ζ4 ειναι καθαρο ροουντστερ ενω το ΜΒ ειναι κουπε-ροουντστερ!!!
Ειναι κατι σαν το TDM στις μηχανες... Δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο!!!

Στα λόγια μου ήρθες..
Πραγματικά ψάχνεις νέους ορισμούς για να δικαιολογήσεις και να εξυμνήσεις αυτό που
αγόρασες.
Είσαι σε απόλυτη πλάνη..

harristheo
19-02-14, 18:28
Στα λόγια μου ήρθες..
Πραγματικά ψάχνεις νέους ορισμούς για να δικαιολογήσεις και να εξυμνήσεις αυτό που
αγόρασες.
Είσαι σε απόλυτη πλάνη..


:bowdown::bowdown::bowdown:

Dimzan
19-02-14, 23:40
Πιστευω το Ζ4 ειναι καθαρο ροουντστερ ενω το ΜΒ ειναι κουπε-ροουντστερ!!!
Ειναι κατι σαν το TDM στις μηχανες... Δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο!!!

το tdm οντως δε συγκρινεται με τιποτα αλλο γιατι ειανι πολυ βαρετο... η ομοιοτητα του με το merc ειναι οτι ειναι οικονομικο για 900αρι μηχανακι. επισης η ομοιοτητα με το βλαχοκαγκουρα ειναι απαραμιλλη σε περιπτωσεις.. tdm με ξεταπωτες ακραπες με ξεκρανωτο οδηγο , slk με 20αρες λαστιχα φυτιλια και μουσικη σκυλε στο τερμα με ανοιχτηοροφη για τη μοστρα...


για να επανελθω, το slk ειναι πολυ καλο αμαξι. εσυ τωρα ομως περιμενεις να σε επιβραβευσουμε για την επιλογη σου. Για την ακριβεια θες να μας πεισεις να σου πουμε μπραβο. Αν το πηρες για μοστρα μια χαρα θα ψαρωσουν καποιοι. Αν το πηρες για οικονομια επισης ορθη επιλογη. Εμενα μ αρσει γτι εχει και μεγαλο πορτ μπαγκαζ και εκανα ταξιδακι ανετος. Αν παλι το πηρες για διασκεδαστικη οδηγιση τοτε δενε χεις οδηγησει, ή δεν ξερεις να οδηγησεις, στημενο πισωκινητο με μπλοκε. Το slk δεν γυρναει 180 μοιρες ακομα και με πατημενο το κουμπι του μισοβγαλμενου esp. Μονο στο νερο κι αυτο επειδη δεν μπορει να σε μαζεψει το esp. Πρακτικα μετα τις 40-50 μοιρες μπαινει το esp. Απλα οταν δεν το μισοβγαζεις μπαινει νωριτερα. Απιστυευτα εκνευριστικος ο τροπος που επεμβαινει.

καλες βολτες

roadsterakias
20-02-14, 04:53
Μμμμαλιστααα..
Φιλε λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δεν ψαχνω νεους ορισμους.. Προσπαθω να καταλαβω τι θα εχανα αν δεν επαιρνα το ΜΒ και λεω τα πραγμαα με το ονομα τους! Δεν περιμενω να με καταλαβεις διοτι προφανως εισαι αλλης φιλοσοφιας.. Θα σου πω απλα οτι Ζ4 και ΜΒ ειναι δυο απο τα κορυφαια αυτοκινητα που θα ηθελε ο καθε 24 χρονος με τιμες αρχικης που αγγιζουν και τα 57.000€ οπως το δικο μου... Ημουν ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ Ζ4 ομωσ εχω μαθει να αναγνωριζω τα λαθη μου!! Επισης θα σε βαλω να αναρωτηθεις γιατι αραγε η BMW εβαλε hardtop στο Ζ4 μετα το 2009 και τελος οταν μου μιλας για ΜΒ και βλαχοκαγκουρια θα μπορουσα και γω να γυρισω να σου πω: εεε τη κανι φυλο με το μπεμεβε!!! Καθε bmw kai αλμπανο!! ΟΥΤΕ ΚΑΝ!!! Αυτα ειναι σχολια πιτσιρικαδων και ανωριμων!!!

Υ.Γ. Το esp απενεργοποιειται με τον συνδιασμο καποιων κουμπιων και μαζι του βγαινει και το αβς.. Αλλα ποιος ο λογος να το κανεις εχεις ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ! :)

Υ.Γ. 2. Δυο φιλοι ειχαν το 2.2. Ζ4 και πραγματικα οταν το οδηγησα τρελαθηκα.. Λογαριαζα ομωσ χωρισ τον ξενοδοχο!! Το ΜΒ δεν το ειχα καβαλησει.. Τωρα ξερω και τα δυο.. Και ναι επιλεγω ξεκαθαρα ΜΒ.. Μπαινεις μεσα και το χαζευεις.. Δεν σου βγαζει να το σκιζεις ακομα και αν αυτες ειναι οι προθεσεις σου! Χωρις παρεξηγηση αλλα θεωρω οτι και αν λετε ωριμη και σωστη την επιλογη μ!!

Dim77
20-02-14, 07:11
Ευχαριστήσου το αυτοκίνητο σου, χωρίς να σκέφτεσαι κατηγορίες και συγκρίσεις.

Αυτά είναι πριν αγοράσεις.

Από τη στιγμή που πάρεις κάτι που σου αρέσει, το απολαμβάνεις απλά.

Είναι ωραίο αυτοκίνητο, κακά τα ψέμματα.

Dimzan
20-02-14, 17:48
Μμμμαλιστααα..
Φιλε λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δεν ψαχνω νεους ορισμους.. Προσπαθω να καταλαβω τι θα εχανα αν δεν επαιρνα το ΜΒ και λεω τα πραγμαα με το ονομα τους! η υποκειμενικη αποψη δεν ειναι και αντικειμενικη. Δεν περιμενω να με καταλαβεις διοτι προφανως εισαι αλλης φιλοσοφιας..εδω συμφωνουμς Θα σου πω απλα οτι Ζ4 και ΜΒ ειναι δυο απο τα κορυφαια αυτοκινητα που θα ηθελε ο καθε 24 χρονος με τιμες αρχικης που αγγιζουν και τα 57.000€ οπως το δικο μου...καθε 24 χρονος εχει διαφορετικες αναγκες. Γι αυτο και υπαρχουν πολλα αμαξια, πολλες επιλογες. Ημουν ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ Ζ4 ομωσ εχω μαθει να αναγνωριζω τα λαθη μου!! Επισης θα σε βαλω να αναρωτηθεις γιατι αραγε η BMW εβαλε hardtop στο Ζ4 μετα το 2009 πραοφανως για να ανταγωνιστει την slk, δεν τιθεται θεμα και τελος οταν μου μιλας για ΜΒ και βλαχοκαγκουρια θα μπορουσα και γω να γυρισω να σου πω: εεε τη κανι φυλο με το μπεμεβε!!! Καθε bmw kai αλμπανο!! ΟΥΤΕ ΚΑΝ!!! Αυτα ειναι σχολια πιτσιρικαδων και ανωριμων!!! Το σχολιο μου περισσοτερο πηγαινε για το tdm ως υπερτατο μηχανακι. Μπερδευεις την προσωπικη αποψη για το tdm (και τη merc) με τα γουστα του καθενος. Στο δια ταυτα παντως z4 καγκουρεμενο δεν εχω δει ποτε. slk δυστυχως ναι

Υ.Γ. Το esp απενεργοποιειται με τον συνδιασμο καποιων κουμπιων και μαζι του βγαινει και το αβς.. Αλλα ποιος ο λογος να το κανεις εχεις ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ! :) τωρα εδω πραγματικα δεν πιανω το επιχειρημα. Κι επειδη εχεις mercedes που κολαει η απενεργοποιηση του esp?

Υ.Γ. 2. Δυο φιλοι ειχαν το 2.2. Ζ4 και πραγματικα οταν το οδηγησα τρελαθηκα.. Λογαριαζα ομωσ χωρισ τον ξενοδοχο!! Το ΜΒ δεν το ειχα καβαλησει.. Τωρα ξερω και τα δυο.. Και ναι επιλεγω ξεκαθαρα ΜΒ.. Μπαινεις μεσα και το χαζευεις.. Δεν σου βγαζει να το σκιζεις ακομα και αν αυτες ειναι οι προθεσεις σου! Χωρις παρεξηγηση αλλα θεωρω οτι και αν λετε ωριμη και σωστη την επιλογη μ!!κατ εμε ειναι οντως ωριμη επιλογη για οικονομοτεχνικους λογους

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ηθελες αμαξι για μοστρα. Για αυτο και τονιζεις και τα 57 χιλιαρικα που εκανε καινουριο. Και με αυτη τη λογικη εκανες καλη αγορα. Προφανως ομως το ονειρο καθε 24αρη δεν ειναι αυτο το αυτοκινητο. Οτι γενικα ειναι αυτοκινητο ευρειας αποδοχης και ποθου ναι. Υπαρχουν ανθρωποι που εντυπωσιαζονται με τα χρυσα πομολα. Υπαρχουν κι αλλοι που δεν εντυπωσιαζονται. Υπαρχουν σπορ αυτοκινητα που εχουν σπορ αναρτησεις, καλοκουμπωτα κιβωτια, μπλοκε, γρηγορα τιμονια , υπαρχουν και σπορ αυτοκινητα που εχουν 30 ενδειξεις sport επειδη εχουν μεταλικα πεταλια και δερματινο λεβιε. Η λεξη σπορ στα αυτια ενος petrolhead ειναι οτι η δημοκρατια στις συγχρονες κοινωνιες. Βιασμενες και οι δυο.

καλες βολτες

PetrosD
20-02-14, 17:56
Βασικά, για 24χρονο, ένα E30 είναι μια πολύ καλή σπορ επιλογή. Ή ένα MX-5. Ή ένα Daihatsu charade turbo.

rapid_fast
20-02-14, 18:33
Πιστευω το Ζ4 ειναι καθαρο ροουντστερ ενω το ΜΒ ειναι κουπε-ροουντστερ!!!
Ειναι κατι σαν το TDM στις μηχανες... Δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο!!!

Σύμφωνα πάντα με την μερσεντές..
Κουπέ είναι το διθέσιο, ρόουντστερ αυτό που έχει μαλακή οροφή, και κονβέρτιμπλ
αυτό με τη σκληρή οροφή..
Εχεις λοιπόν ένα κονβέρτιμπλ κουπέ..

stef
20-02-14, 18:37
Συμφωνώ με rapid fast
Και για να το συνεχίσω...
Roadster: πισωκίνητο, 2θεσιο, cabrio με μαλακή οροφή
Το Ε89 για εμένα χάνει σε αυτό το σημείο σε σύγκριση με το Ε85...
Για το SLK δεν θα σχολιασω καν...

roadsterakias
20-02-14, 19:49
Δεν τονισα τα 57.000€ για τη μοστρα.. Ειμαι στο εμποριο περιπου 7 χρονια και οι γονεις μου αλλα 17.. Οτι πληρωνεις παιρνεις!! Οταν η bmw αλλαζει την οροφη για να ανταγωνιστει τη ΜΒ προφανως ειναι καλυτερο το hardtop!

Λες οτι αυτο το αυτοκινητο δεν ειναι το ονειρο του καθε 24χρονου... Σου ξαναλεω πως αν διαβασεις καλυτερα δεν ειπα πως ειναι το ΜΒ το ονειρο του καθε 24χρονου αλλα αυτη η κατηγορια... Cabrio!! Και εισαι λαθος γιατι ειμαστε μια παρεα περιπου 20 ατομων και ολοι μου προτειναν ΜΒ εκτος απο 1 που ελεγε mx5 1.8 sporty και εγω μαζι με αλλους 2 λεγαμε το Ζ4.. Προφανως λοιπον ειναι περιζητητο και το ΜΒ..

Δεν εχεις δει καγκουρικα Ζ4 και εχεις δει βλαχικα ΜΒ.. Και σου ξαναλεω.. Θυμασαι πως βγαινουν απο την αντιπροσωπια το ΜΒ και το Ζ4.. Ωραια αυτη την εικονα κρατα... Τι με νοιαζει τωρα εμενα αν ο αλλος που θα το παρει τι εθνικοτητας ειναι η αν θα βαλει 20 νικελ ζαντα;! Εγω προσωπικα δεν ανοικω σε αυτους!!

Επειδη λοιπον ειναι ΜΒ δεν σου βγαζει να το σκιζεις καθωσ ειναι κυριλε σε σχεση με το Ζ4 που ειναι πιο σπορ αμαξι!!

Τελος δεν ειναι μονο οικονομοτεχνικοι οι λογοι που υπερεχει κατεμε.. Ειναι το hardtop(βλεπε Ζ4 2009) ειναι εξαταχυτο εχει μικροτερη καταναλωση και μεγαλυτερη δυναμη ( βλεπε προγραμμα 300€ και εχεις φτασει 192 αλογακια, οχι για μενα παντως και τα 164 ειναι μια χαρα) ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΥΛΗΣΗΣ, γενικα πιο ηπια συμπεριφορα στους Αθηναικους δρομους και σε ταξιδια..

Ναι χανει σε σπορ συμπεριφορα, εσπ, σπορ εμφανιση!! Καλυτερο κιβωτιο ταχυτητων θεωρω το Ζ4 και πιο γρηγορο τιμονι (επιστροφες) για παιχνιδια ειναι must μετα το s2k!!

Straight six
20-02-14, 21:17
Δεν τονισα τα 57.000€ για τη μοστρα.. Ειμαι στο εμποριο περιπου 7 χρονια και οι γονεις μου αλλα 17.. Οτι πληρωνεις παιρνεις!! Οταν η bmw αλλαζει την οροφη για να ανταγωνιστει τη ΜΒ προφανως ειναι καλυτερο το hardtop!

Λες οτι αυτο το αυτοκινητο δεν ειναι το ονειρο του καθε 24χρονου... Σου ξαναλεω πως αν διαβασεις καλυτερα δεν ειπα πως ειναι το ΜΒ το ονειρο του καθε 24χρονου αλλα αυτη η κατηγορια... Cabrio!! Και εισαι λαθος γιατι ειμαστε μια παρεα περιπου 20 ατομων και ολοι μου προτειναν ΜΒ εκτος απο 1 που ελεγε mx5 1.8 sporty και εγω μαζι με αλλους 2 λεγαμε το Ζ4.. Προφανως λοιπον ειναι περιζητητο και το ΜΒ..

Δεν εχεις δει καγκουρικα Ζ4 και εχεις δει βλαχικα ΜΒ.. Και σου ξαναλεω.. Θυμασαι πως βγαινουν απο την αντιπροσωπια το ΜΒ και το Ζ4.. Ωραια αυτη την εικονα κρατα... Τι με νοιαζει τωρα εμενα αν ο αλλος που θα το παρει τι εθνικοτητας ειναι η αν θα βαλει 20 νικελ ζαντα;! Εγω προσωπικα δεν ανοικω σε αυτους!!

Επειδη λοιπον ειναι ΜΒ δεν σου βγαζει να το σκιζεις καθωσ ειναι κυριλε σε σχεση με το Ζ4 που ειναι πιο σπορ αμαξι!!

Τελος δεν ειναι μονο οικονομοτεχνικοι οι λογοι που υπερεχει κατεμε.. Ειναι το hardtop(βλεπε Ζ4 2009) ειναι εξαταχυτο εχει μικροτερη καταναλωση και μεγαλυτερη δυναμη ( βλεπε προγραμμα 300€ και εχεις φτασει 192 αλογακια, οχι για μενα παντως και τα 164 ειναι μια χαρα) ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΥΛΗΣΗΣ, γενικα πιο ηπια συμπεριφορα στους Αθηναικους δρομους και σε ταξιδια..

Ναι χανει σε σπορ συμπεριφορα, εσπ, σπορ εμφανιση!! Καλυτερο κιβωτιο ταχυτητων θεωρω το Ζ4 και πιο γρηγορο τιμονι (επιστροφες) για παιχνιδια ειναι must μετα το s2k!!





κανεις λαθος .προφανως η bmw πηγε στη σκληρη οροφη γιατι απλα παρατησε την κατηγορια ροουνστερ......

απο τους 20 , οι 17 που σου ειπαν για το slk , στο ειπαν για τη μοστρα η αληθεια η ρημαδα ειναι αυτη.....

καλοριζικο παντως, για βολταδικο ειναι πολυ καλο ...

paganis
20-02-14, 23:09
φιλε μου, αστους να λενε! σουπερ ειναι το αμαξι σου...ιδιαιτερα για την ηλικια σου! μακαρι ολοι μας στα 24, να καβαλαγαμε ενα τετοιο εργαλειο..
μαθαμε ολοι ..οτι τα bmw ειναι σπορ, ακομα και οταν ζυγιζουν 2 τονους και εχουν 150 αλογα..

Dimzan
21-02-14, 00:24
Δεν τονισα τα 57.000€ για τη μοστρα.. Ειμαι στο εμποριο περιπου 7 χρονια και οι γονεις μου αλλα 17.. Οτι πληρωνεις παιρνεις!! Οταν η bmw αλλαζει την οροφη για να ανταγωνιστει τη ΜΒ προφανως ειναι καλυτερο το hardtop!

Λες οτι αυτο το αυτοκινητο δεν ειναι το ονειρο του καθε 24χρονου... Σου ξαναλεω πως αν διαβασεις καλυτερα δεν ειπα πως ειναι το ΜΒ το ονειρο του καθε 24χρονου αλλα αυτη η κατηγορια... Cabrio!! Και εισαι λαθος γιατι ειμαστε μια παρεα περιπου 20 ατομων και ολοι μου προτειναν ΜΒ εκτος απο 1 που ελεγε mx5 1.8 sporty και εγω μαζι με αλλους 2 λεγαμε το Ζ4.. Προφανως λοιπον ειναι περιζητητο και το ΜΒ..

Δεν εχεις δει καγκουρικα Ζ4 και εχεις δει βλαχικα ΜΒ.. Και σου ξαναλεω.. Θυμασαι πως βγαινουν απο την αντιπροσωπια το ΜΒ και το Ζ4.. Ωραια αυτη την εικονα κρατα... Τι με νοιαζει τωρα εμενα αν ο αλλος που θα το παρει τι εθνικοτητας ειναι η αν θα βαλει 20 νικελ ζαντα;! Εγω προσωπικα δεν ανοικω σε αυτους!!

Επειδη λοιπον ειναι ΜΒ δεν σου βγαζει να το σκιζεις καθωσ ειναι κυριλε σε σχεση με το Ζ4 που ειναι πιο σπορ αμαξι!!

Τελος δεν ειναι μονο οικονομοτεχνικοι οι λογοι που υπερεχει κατεμε.. Ειναι το hardtop(βλεπε Ζ4 2009) ειναι εξαταχυτο εχει μικροτερη καταναλωση και μεγαλυτερη δυναμη ( βλεπε προγραμμα 300€ και εχεις φτασει 192 αλογακια, οχι για μενα παντως και τα 164 ειναι μια χαρα) ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΥΛΗΣΗΣ, γενικα πιο ηπια συμπεριφορα στους Αθηναικους δρομους και σε ταξιδια..

Ναι χανει σε σπορ συμπεριφορα, εσπ, σπορ εμφανιση!! Καλυτερο κιβωτιο ταχυτητων θεωρω το Ζ4 και πιο γρηγορο τιμονι (επιστροφες) για παιχνιδια ειναι must μετα το s2k!!

ρε φιλε, γενικα θεωρω οτι εχεις κανει μια πολυ καλη επιλογη αλλα ο λογος που αντιτιθεμαι εινια γιατι θεωρω πως εισαι λαθος σε καποιες σκεψεις σου. Το αμαξι το ξερω και εχω αποψη.

Κατ εμε, το ενοχλητικο λαθος που κανεις, και επιμενεις, ειναι οτι προσπαθεις να βγαλεις στατιστικο απο τους γυρω σου. Το οτι 19 σοτυυς 20 φιλυος σου ειπαν Α δε σημαινει πως 19 στους 20 σε καποιο αλλο δειγμα θα πουν παλι Α. Απλη στατιστικη. Αμα σου φερω εγω δηλδη 20 ατομα που θα πουν το Β θα πιστεψεις αυτους? Σταθμισμενο δειγμα κλπ κλπ. Το γεγονος οτι οι κυκλοι σου εγκρινουν την επιλογη σου ειναι καλο για την ψυχολογια σου.

Τωρα για το θεμα του εμποριου, επειδη ημουν κι εγω αρκετα χρονια σε πωλησεις , θα σου πω οτι τα προιοντα βασιζονται στις αναγκες των πελατων και τις τασεις της αγορας. Αμα οι πελατες ηθελαν soft top και οι εταιρειες εφτιαχναν soft top τι θα ελεγες? Το οτι το συγκεκριμενο προιον καλυπτει καλυτερα τις δικες σου αναγκες ειναι ευτυχες, αφου πηρες κατι που σε καλυπτει, αλλα δε σημαινει πως ειναι η ιδανικη επιλογη για ολους. Στατιστικη επιλογη δηαλδη, οπως και πριν...

και το Ζ4 αν το δεις διπλα σε s2000 δε σου βγαζει να το σκιζεις.

Το αλλο με το esp θελω να μου εξηγησεις που σε ρωτησα παραπανω.

roadsterakias
21-02-14, 02:32
φιλε μου, αστους να λενε! σουπερ ειναι το αμαξι σου...ιδιαιτερα για την ηλικια σου! μακαρι ολοι μας στα 24, να καβαλαγαμε ενα τετοιο εργαλειο..
μαθαμε ολοι ..οτι τα bmw ειναι σπορ, ακομα και οταν ζυγιζουν 2 τονους και εχουν 150 αλογα ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ..

Πες τα αγορακι μου δεν με καταλαβαινουν!! Θα βγαλουν βλαχικο το ΜΒ..

roadsterakias
21-02-14, 02:45
Φιλε μου δεν προσπαθω να πεισω κανεναν ουτε με νοιαζουν οι αριθμοι οι στατιστικοι... Αυτο ειναι υποκειμενικο.. Αντικειμενικο ειναι οι ΠΩΛΗΣΕΙΣ.. (Σπουδαζω και διοικηση επιχειρησεων-κατι ξερω απο αυτα!!) Το hardtop ειναι καλυτερο απο το softtop και αυτο φαινεται απο την ζητηση μιας και ησουν εμπορος... Οταν λοιπον η ΒΜW αλλαζει την πολιτικη του softtop προφανως και δεν το κανει γιατι ετσι της ηρθε η γιατι παρατησε το roadster αλλα προφανως επειδη ΥΣΤΕΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΟΦΤΟΠ!!!!!!!!!!!!!!!!

Επειδη ομως ειναι ενα φορουμ το οποιο βλεπουν ολοι παραθετω τις αποψεις μου και τις εμπειριες μου μιας και βρεθηκα στο συνγκεκριμενο διλημα και εξηγω την προσωπικη μου επιλογη καθως στην αρχη υποστηριζα (χωρις να γνωριζω ομως) Ζ4 και ημουν λαθος!!!! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Σταματηστε λοιπον να ειστε υποκειμενικοι και γινεται λιγο πιο αντικειμενικοι!!!


*** δεν ειναι μονο οικονομοτεχνικοι οι λογοι που υπερεχει κατεμε.. Ειναι το hardtop(βλεπε Ζ4 2009) ειναι εξαταχυτο εχει μικροτερη καταναλωση και μεγαλυτερη δυναμη ( βλεπε προγραμμα 300€ και εχεις φτασει 192 αλογακια, οχι για μενα παντως και τα 164 ειναι μια χαρα) ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΥΛΗΣΗΣ, γενικα πιο ηπια συμπεριφορα στους Αθηναικους δρομους και σε ταξιδια..

Ναι χανει σε σπορ συμπεριφορα, εσπ, σπορ εμφανιση!! Καλυτερο κιβωτιο ταχυτητων θεωρω το Ζ4 και πιο γρηγορο τιμονι (επιστροφες) για παιχνιδια ειναι must μετα το s2k!!*****

Αυτη ειναι μια γενικη αληθεια... Αναλογα με το τι βαζει πρωτο και τι 2ο καποιος επιλεγει!!

Για το ESP τι θες να σου πω??? Βγαινει με εναν συνδιασμο κουμπιων και απενεργοποιειται και το ABS μαζι του.. Οταν κλεισεις το αυτοκινητο και το ξαναβαλεις μπροστα ξαναλειτουργουν ΟΛΑ!!!!

Fanatic
21-02-14, 08:18
Κοιταξε roadsterakia αυτη την στιγμη βασικα ουτε εσυ δεν εισαι αντικειμενικος. Πηρες ενα αμαξι που ειναι οικονομικο, μουρικο, ομορφο, ποιοτικο και μπορεις να ευχαριστηθεις μεχρι εναν συγκεκριμενο βαθμο οδηγικα.

Αυτα λοιπον αρκουν...γιατι λοιπον καθεσαι και το ψαχνεις και λες οτι ΟΣΕΣ σκεψεις εκανες για το Ζ ειναι λαθος και να ψαχνεις ενα τροπο να το μειωσεις...εννοειται οτι θα φας κραξιμο απο πολλους εδω μεσα.

Το bottom line ειναι οτι ο καθενας θα σου πει αλλη αποψη για αυτο που εχεις. Στην Αγγλια και το δικο σου και το δικο μου θεωρουνται hairdressers cars...εδω στην Ελλαδα οσοι δεν ασχολουνται με αυτοκινηση θα μας πουν φλωρο και ποζερα και οσοι ασχολουνται με BMW θα πουν οτι εκανες μ@λ@κια που δεν πηρες Ζ...ατερμων κυκλος.

PS. Το οτι το Ε89 εχει σκληρη οροφη δεν σημαινει οτι ηταν αποτυχια η οροφη του Ζ η οποια σε πληροφορω οτι ακουγεται αμα πας πανω απο 220. Επισης αλλοι θα σου πουν οτι η οροφη του Ζ ανοιγει σε 10''...χιλια δυο μπορει να σου πει ο καθενας αλλα...ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ???

Σταματα λοιπον να το ψαχνεις και απολαυσε τις βολτες με το καινουριο αμαξακι (οπως ειπαν παραπανω δεν ειχαν ολοι στα 24 τους τετοιο αμαξι) οπως και τον θαυμασμο των φιλων σου που τους ακουσες.

rapid_fast
21-02-14, 08:48
Φιλε μου δεν προσπαθω να πεισω κανεναν ουτε με νοιαζουν οι αριθμοι οι στατιστικοι... Αυτο ειναι υποκειμενικο.. Αντικειμενικο ειναι οι ΠΩΛΗΣΕΙΣ.. (Σπουδαζω και διοικηση επιχειρησεων-κατι ξερω απο αυτα!!) Το hardtop ειναι καλυτερο απο το softtop και αυτο φαινεται απο την ζητηση μιας και ησουν εμπορος... Οταν λοιπον η ΒΜW αλλαζει την πολιτικη του softtop προφανως και δεν το κανει γιατι ετσι της ηρθε η γιατι παρατησε το roadster αλλα προφανως επειδη ΥΣΤΕΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΟΦΤΟΠ!!!!!!!!!!!!!!!!

Επειδη ομως ειναι ενα φορουμ το οποιο βλεπουν ολοι παραθετω τις αποψεις μου και τις εμπειριες μου μιας και βρεθηκα στο συνγκεκριμενο διλημα και εξηγω την προσωπικη μου επιλογη καθως στην αρχη υποστηριζα (χωρις να γνωριζω ομως) Ζ4 και ημουν λαθος!!!! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Σταματηστε λοιπον να ειστε υποκειμενικοι και γινεται λιγο πιο αντικειμενικοι!!!


*** δεν ειναι μονο οικονομοτεχνικοι οι λογοι που υπερεχει κατεμε.. Ειναι το hardtop(βλεπε Ζ4 2009) ειναι εξαταχυτο εχει μικροτερη καταναλωση και μεγαλυτερη δυναμη ( βλεπε προγραμμα 300€ και εχεις φτασει 192 αλογακια, οχι για μενα παντως και τα 164 ειναι μια χαρα) ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΥΛΗΣΗΣ, γενικα πιο ηπια συμπεριφορα στους Αθηναικους δρομους και σε ταξιδια..

Ναι χανει σε σπορ συμπεριφορα, εσπ, σπορ εμφανιση!! Καλυτερο κιβωτιο ταχυτητων θεωρω το Ζ4 και πιο γρηγορο τιμονι (επιστροφες) για παιχνιδια ειναι must μετα το s2k!!*****

Αυτη ειναι μια γενικη αληθεια... Αναλογα με το τι βαζει πρωτο και τι 2ο καποιος επιλεγει!!

Για το ESP τι θες να σου πω??? Βγαινει με εναν συνδιασμο κουμπιων και απενεργοποιειται και το ABS μαζι του.. Οταν κλεισεις το αυτοκινητο και το ξαναβαλεις μπροστα ξαναλειτουργουν ΟΛΑ!!!!
Σόρρυ ρε φίλε..
Ημουν ο πρώτος, ίσως και ο μόνος, που όταν έκανες τις αρχικές σκέψεις σου είπα
να πάς σε μερσεντές με καθαρά αντικειμενικά κριτήρια..
Εσύ ο ίδιος έγραψες, οτι δεν έχει επαφή το Ζ με το ΜΒ και κατέληξες στο Ζ και μόνο στο Ζ.
Είχες δεί και εσωτερικά, και εξωτερικά και ότι θές..
Μετά εσύ άλλαξες το τροπάριο, επειδή δεν σου έκατσε η φάση.
Και μετά που σου είπα να κάτσεις ώριμα να σκεφτείς τι πραγματικά θές, γιατί θα καταλήξεις
να αγοράσεις κάτι που δεν θές πραγματικά και θα αρχίσεις να ψάχνεις δικαιολογίες, έκανες
ακριβώς αυτό που περίμενα..
Αγόρασες το μερσεντές, επειδή απλά σου έκατσε η φάση, και άρχισες να τα γυρνάς.
Σόρρυ, αλλά εσύ είσαι ο υποκειμενικός..
Το μερσεντές είναι μερσεντές, και αυτό δεν αλλάζει..
Με τα καλά του, με τα άσχημα του, με τα όποια του.
Το ίδιο και το Ζ ή το Η ή το Κ αυτοκίνητο..
Οτι και να έχεις, ότι και αν αποκτήσεις και στο μέλλον, δικό σου θα είναι, και θα είναι
καλύτερο απο του διπλανού, ακόμα και αν είναι ακριβώς ίδιο, γιατί θα είναι δικό σου αλλά
δεν θα δέχεσαι οτι ο διπλανός σου έχει κάτι ίδιο με εσένα..
Ετσι είναι η ανθρώπινη φύση.
Εχεις ένα υπέροχο αυτοκίνητο, το οποίο κατά την δική μου άποψη είναι πέρα απο τις
ανάγκες ενός 24 χρονου και σίγουρα εφόσον βοήθησε και ακόμα βοηθάει και ο πατέρας σου, είναι και πέρα απο τις δυνατότητες σου...
Αλλά μέχρι εκεί.
Παραπέρα δεν μας πέφτει λόγος..
Να χαρείς όσο μπορείς αυτό που έχεις, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού σου,
οτι κάποια στιγμή η ίδια η ζωή θα σου στερήσει αυτή την απόλαυση, και θα συμβιβαστείς
με κάτι άλλο, ή με το τίποτα..

manosm3
21-02-14, 10:10
Το bottom line ειναι οτι ο καθενας θα σου πει αλλη αποψη για αυτο που εχεις. Στην Αγγλια και το δικο σου και το δικο μου θεωρουνται hairdressers cars...εδω στην Ελλαδα οσοι δεν ασχολουνται με αυτοκινηση θα μας πουν φλωρο και ποζερα και οσοι ασχολουνται με BMW θα πουν οτι εκανες μ@λ@κια που δεν πηρες Ζ...ατερμων κυκλος.



Well said! Γκει αμαξακια και τα 2, μην τσακωνεστε ποιο ειναι λιγοτερο γκει... Αν και το Ζ ειναι προφανως λιγοτερο αδερφιστικο

Fanatic
21-02-14, 10:38
Well said! Γκει αμαξακια και τα 2, μην τσακωνεστε ποιο ειναι λιγοτερο γκει... Αν και το Ζ ειναι προφανως λιγοτερο αδερφιστικο

Ναι ρε γμτ ψαχνω για ανταλλαγη με κανενα Γαλλικο και δεν το παιρνει κανεις...:flipa:

roadsterakias
21-02-14, 11:11
Αντε παλι.. Δεν ειπα οτι ηταν αποτυχια η οροφη του Ζ..Γιατι βαζεται λογια που δεν εχω πει.. Επισης ημουν τρελαμενος με το Ζ4 αλλα ειχα πληρη αγνοια για το ΜΒ το πηρα με κατεβασμενα τα μουτρα.... και ξαφνικα συνειδητοποιω τι μαλακια πηγα να κανω αν επαιρνα το Ζ4 γιατι δεν ηξερα τι ειναι παρα μονο οσα ειχα ακουσει απο τους 2 με τα Ζ4.. Θα εχανα ενα αυτοκινητο πολυ καλυτερο κατε με!!! Ααπλα λεω τα πραγματα οπως εχουν..

Ζ4 σημαινει roadster softtop σπορτ παιχνιδι..
σλκ σημαινει hardtop convertible η οπως αλλιως λεγεται και ποιοτητα κατασκευης..
Και ξαναλεω αυριο ισως βρεθει αλλος στο ιδιο δηλιμα.. Οταν λοιπον διαβασει αυτο το threat ας τσεκαρει καλυτερα και το ΜΒ και ας διαλεξει..

Οσο για αυτο που λες με τον πατερα μου και τη βοηθεια του αυτη θα τη χρειαζομουν στο Ζ4 2.0 και ακριβο... Τωρα με το σλκ μπορω και μονος μου!! :P

ΤΕΣΠΑ το θεμα ειναι οτι δεν προσπαθω να πεισω κανεναν ουτε συγκρινω τον διπλανο μου... Εχω πληρη κριτικη σκεψη και δεν ειμαι αβουλο ον οποτε κρινω και αποτυπωνω εδω στο φορουμ τα δικα μου πιστευω!!!
Το ΜΒ θεωρω οτι ηταν οτι καλυτερο εχω και θα μπορουσα να παρω κατεμε για μενα!!!Και εξακολουθω να γραφω καθαρα και μονο επειδη ηταν λαθος που πιστευα ολους τους αλλους...


Παιδια εννοειται οτι χαιρομαι για την αμαξαρα μου!! και επισης προς ολους... ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ....
Χθες πηγα για ταινια στο ΜΑΛΛ και δοκιμασα τα air scraf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενταξει οκ οτι και να πω οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα... Ηταν 11 η ωρα στο μαρουσι ειχε υγρασια και ανοιξα το air scraf kai to thermotronic.. παιδια λειτουργουσε σαν αεροκουρτινα και παρολο τους 9 βαθμους χθες μεσα εβραζες!!!! (οποιος μπορει να το δοκιμασει ειναι αλλο να στο λεω και αλλο να το ζησεις)!!!



Αγαπητε αναγνωστη απο μενα θα εχεις μονο μια συμβουλη αν φτασεις ποτε στο δηλιμα μου...! = ))))
Ακου τι θα σου πουνε ολοι οι υπολοιποι αλλα στο τελος πριν αποφασισεις ξεχνα τα ολα και κανε ενα TEST DRIVE τα υποψηφια αυτοκινητα!!

BMW Power
21-02-14, 11:19
Όποιος έχει τέτοιο δίλημμα αγαπητέ roadsterakia απλά δεν ξέρει τι του γίνεται.

Εσύ πολύ καλά έκανες και πήρες το slk (σου το είχα γράψει άλλωστε) γιατί αυτό ταιριάζει στο στιλ σου (καφετέρια, μούρη κλπ.) και προσωπικά δεν θέλω να οδηγούν BMW τέτοιο τύποι γιατί μετά από τόσα χρόνια το έχω πάρει προσωπικά το θέμα και εκνευρίζομαι αφάνταστα.

Fanatic
21-02-14, 11:22
Αντε παλι.. Δεν ειπα οτι ηταν αποτυχια η οροφη του Ζ..Γιατι βαζεται λογια που δεν εχω πει.. Επισης ημουν τρελαμενος με το Ζ4 αλλα ειχα πληρη αγνοια για το ΜΒ το πηρα με κατεβασμενα τα μουτρα.... και ξαφνικα συνειδητοποιω τι μαλακια πηγα να κανω αν επαιρνα το Ζ4 γιατι δεν ηξερα τι ειναι παρα μονο οσα ειχα ακουσει απο τους 2 με τα Ζ4.. Θα εχανα ενα αυτοκινητο πολυ καλυτερο κατε με!!! Ααπλα λεω τα πραγματα οπως εχουν..

Ζ4 σημαινει roadster softtop σπορτ παιχνιδι..
σλκ σημαινει hardtop convertible η οπως αλλιως λεγεται και ποιοτητα κατασκευης..
Και ξαναλεω αυριο ισως βρεθει αλλος στο ιδιο δηλιμα.. Οταν λοιπον διαβασει αυτο το threat ας τσεκαρει καλυτερα και το ΜΒ και ας διαλεξει..

Οσο για αυτο που λες με τον πατερα μου και τη βοηθεια του αυτη θα τη χρειαζομουν στο Ζ4 2.0 και ακριβο... Τωρα με το σλκ μπορω και μονος μου!! :P

Aντε παλι...δεν λες τα πραγματα οπως εχουν...τα λες οπως τα βλεπεις...

Λες οτι βλεπεις το SLK και καταλαβαινεις τι μαλακια πηγες να κανεις....δηλαδη αν επαιρνες το Ζ θα εκανες μαλακια??? Πας καλα??? Πες ρε παιδι μου οτι το SLK ειναι καλυτερο απ οτι περιμενες αλλα να λες οτι αν επαιρνες Ζ4 θα εκανες μαλακια, τοτε προκαλεις να τα ακουσεις...

Σταματα επιτελους να περιγραφεις τι ειναι το Ζ4 και τι το SLK γιατι παρουσιαζεσαι σαν ασχετος. Πες οτι διαλεξες αυτο που τελικα ΕΣΥ προτιμας (και τα ποζερια οι φιλοι σου) και σταματα τις συγκρισεις...εχεις καταντησει κουραστικος...

BMW Power
21-02-14, 11:26
Βάλε και καμιά φωτογραφία το slk να το δούμε, γιατί όπως και για άλλους, κάτι βρωμάει

Fanatic
21-02-14, 11:35
Γμτ αυτο το thread θα με κανει να αντιπαθησω τα SLK...τα οποια τα συμπαθω γενικα...οσο συμπαθω τα χελωνακια... :icon_pai:

Straight six
21-02-14, 11:37
Αντε παλι.. Δεν ειπα οτι ηταν αποτυχια η οροφη του Ζ..Γιατι βαζεται λογια που δεν εχω πει.. Επισης ημουν τρελαμενος με το Ζ4 αλλα ειχα πληρη αγνοια για το ΜΒ το πηρα με κατεβασμενα τα μουτρα.... και ξαφνικα συνειδητοποιω τι μαλακια πηγα να κανω αν επαιρνα το Ζ4 γιατι δεν ηξερα τι ειναι παρα μονο οσα ειχα ακουσει απο τους 2 με τα Ζ4.. Θα εχανα ενα αυτοκινητο πολυ καλυτερο κατε με!!! Ααπλα λεω τα πραγματα οπως εχουν..

Ζ4 σημαινει roadster softtop σπορτ παιχνιδι..
σλκ σημαινει hardtop convertible η οπως αλλιως λεγεται και ποιοτητα κατασκευης..
Και ξαναλεω αυριο ισως βρεθει αλλος στο ιδιο δηλιμα.. Οταν λοιπον διαβασει αυτο το threat ας τσεκαρει καλυτερα και το ΜΒ και ας διαλεξει..

Οσο για αυτο που λες με τον πατερα μου και τη βοηθεια του αυτη θα τη χρειαζομουν στο Ζ4 2.0 και ακριβο... Τωρα με το σλκ μπορω και μονος μου!! :P

ΤΕΣΠΑ το θεμα ειναι οτι δεν προσπαθω να πεισω κανεναν ουτε συγκρινω τον διπλανο μου... Εχω πληρη κριτικη σκεψη και δεν ειμαι αβουλο ον οποτε κρινω και αποτυπωνω εδω στο φορουμ τα δικα μου πιστευω!!!
Το ΜΒ θεωρω οτι ηταν οτι καλυτερο εχω και θα μπορουσα να παρω κατεμε για μενα!!!Και εξακολουθω να γραφω καθαρα και μονο επειδη ηταν λαθος που πιστευα ολους τους αλλους...


Παιδια εννοειται οτι χαιρομαι για την αμαξαρα μου!! και επισης προς ολους... ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ....
Χθες πηγα για ταινια στο ΜΑΛΛ και δοκιμασα τα air scraf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενταξει οκ οτι και να πω οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα... Ηταν 11 η ωρα στο μαρουσι ειχε υγρασια και ανοιξα το air scraf kai to thermotronic.. παιδια λειτουργουσε σαν αεροκουρτινα και παρολο τους 9 βαθμους χθες μεσα εβραζες!!!! (οποιος μπορει να το δοκιμασει ειναι αλλο να στο λεω και αλλο να το ζησεις)!!!



Αγαπητε αναγνωστη απο μενα θα εχεις μονο μια συμβουλη αν φτασεις ποτε στο δηλιμα μου...! = ))))
Ακου τι θα σου πουνε ολοι οι υπολοιποι αλλα στο τελος πριν αποφασισεις ξεχνα τα ολα και κανε ενα TEST DRIVE τα υποψηφια αυτοκινητα!!



και εγω φιλε ενα βραδυ, κυνηγουσα μια κοπελια,τη γουσταρα πολυ, δεν μου εκατσε ομως και ετσι επελεξα μια 'αλλη' . στη συνεχεια βρεθηκα με

κατεβασμενα μουτρα...ειχα πληρη αγνοια...και ξαφνικα συνειδητοποιω τι πηγα να κανω...



ημαρτον ρε φιλε

Fanatic
21-02-14, 11:43
και εγω φιλε ενα βραδυ, κυνηγουσα μια κοπελια,τη γουσταρα πολυ, δεν μου εκατσε ομως και ετσι επελεξα μια 'αλλη' . στη συνεχεια βρεθηκα με

κατεβασμενα μουτρα...ειχα πληρη αγνοια...και ξαφνικα συνειδητοποιω τι πηγα να κανω...



ημαρτον ρε φιλε

Ξεχασες να αναφερεις οτι αυτη που δεν σου εκατσε ευτυχως που δεν σου εκατσε γιατι ειναι πολυ παντοφλα τελικα.... :icon_toil

rapid_fast
21-02-14, 11:57
Οσο για αυτο που λες με τον πατερα μου και τη βοηθεια του αυτη θα τη χρειαζομουν στο Ζ4 2.0 και ακριβο... Τωρα με το σλκ μπορω και μονος μου!! :P

Με 1000 ευρώ το μήνα? Μπορείς και μόνος σου..
Οταν για να φάς φαγητό χρειάζεσαι 230 ευρώ το μήνα, άλλα τόσα για το ενοίκιο, ένα 70ρι για
δεη, ένα 20 για Οτε, ένα 10 για νερό, ένα 80 για θέρμανση..
ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ??
Ούτε για τσιγάρα δεν έχεις απο μόνος σου..

Fanatic
21-02-14, 12:05
Με 1000 ευρώ το μήνα? Μπορείς και μόνος σου..
Οταν για να φάς φαγητό χρειάζεσαι 230 ευρώ το μήνα, άλλα τόσα για το ενοίκιο, ένα 70ρι για
δεη, ένα 20 για Οτε, ένα 10 για νερό, ένα 80 για θέρμανση..
ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ??
Ούτε για τσιγάρα δεν έχεις απο μόνος σου..

Εννοει να συντηρησει το αυτοκινητο μονος του...κατα τα αλλα μενει με τους γονεις μαλλον...

οποτε για αμαξι και γκομενιλικια το 1000αρικο ειναι μια χαρα.

manosm3
21-02-14, 14:08
Παιδια εννοειται οτι χαιρομαι για την αμαξαρα μου!! και επισης προς ολους... ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ....
Χθες πηγα για ταινια στο ΜΑΛΛ και δοκιμασα τα air scraf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενταξει οκ οτι και να πω οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα... Ηταν 11 η ωρα στο μαρουσι ειχε υγρασια και ανοιξα το air scraf kai to thermotronic.. παιδια λειτουργουσε σαν αεροκουρτινα και παρολο τους 9 βαθμους χθες μεσα εβραζες!!!! (οποιος μπορει να το δοκιμασει ειναι αλλο να στο λεω και αλλο να το ζησεις)!!!




http://data1.whicdn.com/images/76158224/large.jpg

Fanatic
21-02-14, 14:21
Χθες πηγα για ταινια στο ΜΑΛΛ και δοκιμασα τα air scraf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενταξει οκ οτι και να πω οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα... Ηταν 11 η ωρα στο μαρουσι ειχε υγρασια και ανοιξα το air scraf kai to thermotronic.. παιδια λειτουργουσε σαν αεροκουρτινα και παρολο τους 9 βαθμους χθες μεσα εβραζες!!!! (οποιος μπορει να το δοκιμασει ειναι αλλο να στο λεω και αλλο να το ζησεις)!!!


Λοιπον...σε παρακαλω σταματα να γραφεις...ειναι αστειο...

Λεγεται SCARF!!!!! Scarf!! Που σημαινει ΚΑΣΚΟΛ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ!

OXI SCRAF OYTE SCRAT!!!!!!

http://2.bp.blogspot.com/_k7tSLPM1eMg/TOKUyvS2MgI/AAAAAAAAAw8/Q0Z9IOK5MjE/s1600/scrat.jpg

rapid_fast
21-02-14, 16:22
Λοιπον...σε παρακαλω σταματα να γραφεις...ειναι αστειο...

Λεγεται SCARF!!!!! Scarf!! Που σημαινει ΚΑΣΚΟΛ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ!

OXI SCRAF OYTE SCRAT!!!!!![/IMG]

Δεν είναι scart?? :icon02:

Straight six
21-02-14, 16:25
scrap scrap scrap

http://www.annaheldaudette.com/Scrap%20Metal-%20Aluminum.jpg

Dim77
21-02-14, 16:27
Εντάξει, ας ηρεμήσουν και εδώ τα πράγματα.

Ο roadsterakias, φούντωσε με το υπέροχο SLK.

Ναι είναι μικρό roadster, λιγότερο σπορτιφ από τη Z4, αλλά σπορτιφ παρα ταύτα.

Είναι φυσιολογικός ο ενθουσιασμός και η παρομοίωση του νεοαποκτηθέντος οχήματος (από το 99% του κόσμου), με ότι καλύτερο υπάρχει.

Ελπίζω να το χαίρεσαι με υγεία για αυτό που είναι.

Μια συμβουλή....άσε τις περιγραφές για το πόσο τέλειο είναι. Κάνε τα εξής:

- Πλύνε το, φωτογράφισε το, και ανέβασε φώτο να το δούμε και εμείς.
- Οδήγησε το, να το χαρείς.....

BMW Power
21-02-14, 17:48
αλλά σπορτιφ παρα ταύτα.


:screwy: :rofl2::rofl2::rofl2:

Straight six
21-02-14, 17:55
Εντάξει, ας ηρεμήσουν και εδώ τα πράγματα.

Ο roadsterakias, φούντωσε με το υπέροχο SLK.

Ναι είναι μικρό roadster, λιγότερο σπορτιφ από τη Z4, αλλά σπορτιφ παρα ταύτα.

Είναι φυσιολογικός ο ενθουσιασμός και η παρομοίωση του νεοαποκτηθέντος οχήματος (από το 99% του κόσμου), με ότι καλύτερο υπάρχει.

Ελπίζω να το χαίρεσαι με υγεία για αυτό που είναι.

Μια συμβουλή....άσε τις περιγραφές για το πόσο τέλειο είναι. Κάνε τα εξής:

- Πλύνε το, φωτογράφισε το, και ανέβασε φώτο να το δούμε και εμείς.
- Οδήγησε το, να το χαρείς.....



...:flirt:...

Dim77
21-02-14, 17:59
Σπορτιφ σημαίνει πολλά πράγματα....σπορτίφ είναι η εμφάνιση ας πούμε.
Σπορτίφ είναι τα 170-180ps με 260+Nm ροπής σε 1400kg....

Εδώ βλέπουμε BMWδάκηδες οι οποίοι ψάχνουν πως θα κάνουν τα αυτοκίνητα τους ''american muscle V8''...

Εγώ πιο σπορτιφ θεωρούσα το δικό μου Ci όπως ήταν, από Ζ4 auto.

Τέλοσπάντων...πήρε ωραίο αμάξι, μην τον αποπαίρνετε.

Fanatic
21-02-14, 18:01
Ποτε θα γινει αυτο το ban σε αυτον τον διαβολακο τον admin???? :feedback::thread::banhim:

Δημητρη τον αποπερνουμε γιατι προσπαθει να πεισει ΚΑΙ ΕΜΑΣ οτι η SLK ειναι καλυτερο αμαξι...εσενα μπορει να σε πεισει....οι περισσοτεροι ομως ντοματες θα πεταμε...

Dim77
21-02-14, 18:05
Ποτε θα γινει αυτο το ban σε αυτον τον διαβολακο τον admin???? :thread::banhim:

Δημητρη τον αποπερνουμε γιατι προσπαθει να πεισει ΚΑΙ ΕΜΑΣ οτι η SLK ειναι καλυτερο αμαξι...εσενα μπορει να σε πεισει....οι περισσοτεροι ομως ντοματες θα πεταμε...

Βρε συ, καλύτερο αμάξι δεν είναι κανένα σε όλους τους τομείς.

Άντε πάρτε και ένα δωράκι :thefinger

http://www.erniesautomall.com/images/0301_10zoom+2003_Mercedes_Benz_S_Class+Hood_Emblem _View.jpg

Fanatic
21-02-14, 18:21
Προφανως και το καθε αμαξι εχει τα θετικα του , ο θεματορατορας ομως το μονο θετικο που εχει βαλει στο Ζ ειναι οτι ειναι ποιο "sportif"
Παρε και εσυ ενα δωρακι, χεχεχε
https://www.rockymountaingraphics.com/%5Cuploads%5Cthumbs%5CpissonMercedes_thumb_220x0.J PG

Dim77
21-02-14, 18:43
:icon18::icon18::icon18:

roadsterakias
24-02-14, 02:40
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩχ.. Και μου ειχαν πει να μην ασχοληθω με κολλημενα ατομα σε φορουμ... Και αν και δεν το πιστευα με εικονες οπως η προηγουμενη (κατουρημα mercedes) εχω αρχισει να αλλαζω αποψη.... Σε γενικες γραμμες δεν ξερω και πολλα απο αυτοκινητα.. ειχα ασχοληθει αρκετα απλα με το Ζ4.. και δεν ειναι οτι ααααα μου εκατσε αυτο το πηρα και ειναι καλυτερο αλλα το οτι.... Ειχα μια γκομενα τη Σουζι η οποια ηταν γαματη και την ειχα ερωτευτει παραφορα... τελικα με χωρισε και νομιζα οτι δεν θα εβρισκα καμμια καλυτερη απο αυτη!! Τελικα ομως βρηκα την Τζοαννα η οποια απεδειξε οτι η Σουζι δεν ηταν το τοπ για μενα και με καλυπτει ακομα περισσοτερο!!!! (τωρα καταλαβατε???) ΕΜΕΝΑ ΕΜΕΝΑ ΕΜΕΝΑ ΟΧΙ ΕΣΑΣ>>>> ΕΜΕΝΑΑΑΑ!!! τωρα αν η σουζι ειναι καλυτερη απο τη Τζοαννα ενας θεος ξερει.. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ομως η Τζοαννα ειναι καλυτερη απο τη Σουζι και ας νομιζα το αντιθετο!!!
Στο ρολο της Σουζι = Ζ4
Στο ρολο της Τζοαννα = ΣΛΚ

Περα απο τη πλακα... Ο Dim77 εχει πιασει την ουσια.. Αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι ΓΙΑ ΜΕΝΑ το ΜΒ ειναι καλυτερο απο το Ζ4 οοοχι γιατι εγω το αγορασα και το πηρα αλλα γιατι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!

Λοιπον... Ας σταματησει εδω το θεμα ετσι και αλλιως υπαρχουν ΤΟΣΑ διαφορετικα αμαξια που το ωραιο ειναι υποκειμενικο για τον καθενα..
Εμενα μου φτανει που μπαινω μεσα και χαμογελαω διαρκως!!! Επισης ειμαι καλα με την ιδεα οτι εχω ΤΕΛΙΚΑ ΜΒ και οχι Ζ4... Τα υπολοιποα ειναι περιττα!!
Φωτο δεν θα ανεβασω ακομα γτι εχει διαδικασια και δεν προλαβαινω!! Οταν το πλυνω θα τις τραβηξω και θα τις ανεβασω!!

ΥΓ τι ακριβως βρωμαει??
Αν εννοεις οτι δεν το εχω αγορασει ακομα θα δεις οτι απο την Τριτη που το πηρα δεν υπαρχει και η αγγελια στο car!!! Αλλιως περιμενε να ανεβασω τις φωτο και σταματα να βγαζεις κακια!!! ;)

Dim77
24-02-14, 08:05
Και οι άλλοι έπιασαν την ουσία.

Κοίταξε, εδώ πολύ κολλημένοι δεν είναι/είμαστε....για γράψε αυτά που έγραψες για το Ζ4 αρχικά σε Mercedes ή Audi forum (ή ακόμα καλύτερα κανένα ιταλικό)....

Απλά έτσι και αλλιώς 90% των οδηγών Ζ, ΔΕΝ τα στίβουν....ΜΙΑ φορά μόνο είδα μια γυναίκα στον ωρωπό ένα πρωί που έφευγα για δουλειά πήγαινε ΤΑΠΑ σε όλη τη διαδρομή των 12χλμ...ΜΙΑ ΦΟΡΑ μόνο.
Πιθανώς και κάποιοι φίλοι εδώ μέσα στο φόρουμ που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η πλειονότητα...

Οπότε για οδήγηση στα 5-6 δέκατα το ίδιο πάει και το SLK.
Στην ευθεία δε, είναι ταχύτερο από 2.0-2.2. Και οικονομικότερο όταν δεν τρέχεις.
Σαν ομορφιά, είναι πολύ ωραίο όχημα. Σαν ποιότητα, το ίδιο τουλάχιστον.

Οπότε? Περί ορέξεως.

Αλλά όταν λέμε θέλω το καλύτερο στην αίσθηση, η BMW είναι σαφώς ανώτερη.
Ούτε το ένα θα πάει στα χωράφια, ούτε άλλα χαρούμενα. Απλά σε αίσθηση είναι ανώτερη η BMW.

Ένας έμπειρος, θα καταφέρει περισσότερα με τη BMW, ένας άπειρος θα πάει καλύτερα με το SLK...

roadsterakias
24-02-14, 08:29
Οχι ρε τα πειραζω τα παιδια.. Εννοειται οτι ειναι ολοι κομπλε.. Αλλιως δεν θα τα εγραφα..
Συμφωνω απολυτα με οσα λες απλα δεν νομιζω οτι εχουν ιδια ποιοτητα κατασκευης.. Θεωρω ανωτερη ποιοτητα την ποιοτητα του ΣΛΚ.. Οσο για την αισθηση ναι εχει καλυτερη το Ζ!!! :D

ΥΓ. Δεν εχω εμπειρια απο πισω κινηση αλλα πιστευω πως αν φτασω το 10/10 με το ΣΛΚ μπορω αλλαζοντας αναρτησεις να φτασω κοντα στο να την κανω να πηγαινει οπως 9/10 Ζ4!
Το Ζ4 ομως ΣΛΚ δεν γινεται.. Γιαυτο και το επελεξα στο τελος!!!

120ihatch
24-02-14, 09:07
το τιποτα αποκτα ενα nickname, γραφει σε ενα φορουμ και γινεται κατι...

Dim77
24-02-14, 09:14
Οχι ρε τα πειραζω τα παιδια.. Εννοειται οτι ειναι ολοι κομπλε.. Αλλιως δεν θα τα εγραφα..
Συμφωνω απολυτα με οσα λες απλα δεν νομιζω οτι εχουν ιδια ποιοτητα κατασκευης.. Θεωρω ανωτερη ποιοτητα την ποιοτητα του ΣΛΚ.. Οσο για την αισθηση ναι εχει καλυτερη το Ζ!!! :D

ΥΓ. Δεν εχω εμπειρια απο πισω κινηση αλλα πιστευω πως αν φτασω το 10/10 με το ΣΛΚ μπορω αλλαζοντας αναρτησεις να φτασω κοντα στο να την κανω να πηγαινει οπως 9/10 Ζ4!
Το Ζ4 ομως ΣΛΚ δεν γινεται.. Γιαυτο και το επελεξα στο τελος!!!

Φίλε μου λυπάμαι που θα στο πώ έτσι ωμά....

Να χαίρεσαι αν καταφέρεις να φτάνεις στα 6/10 του κάθε οχήματος. Είναι πολύ γρήγορος ρυθμός.

Βασικά ότι και να κάνεις στο SLK, κρεμαγιέρα BMW δεν θα φυτρώσει. Το πρόβλημα στα όρια και πάνω από αυτά, δεν είναι οι αναρτήσεις, αλλά ο χειρισμός από τον οδηγό που πρέπει και να ξέρει τι κάνει, και να είναι σε θέση να δώσει κατάλληλες εντολές.

Βγες από τον υπολογιστή. Οδήγα να ευχαριστηθείς το αυτοκίνητο.

Fanatic
24-02-14, 11:07
Καταρχην roadsterakia η φωτο με το κατουρημα ειναι μεσα στα πλαισια του χαβαλε με τον Dim. Στην οικογενεια εχουνε περασει πιο πολλα Merc απο οτι Bmw (ο πατερας βαζει προτεραιοτητα στην ανεση οχι στην σπορ οδηγηση) οποτε οταν λεμε μερικοι κατι ειναι απο εμπειρια και οχι απο κολλημα. Οσο για την ποιοτητα της Ζ να ξερεις οτι εισαι πολυ λαθος για την ανωτεροτητα του Merc. Τα μαλακα πλαστικα δεν κανουν την ποιοτητα. Το Ζ μου μετα απο δεκα χρονια και με ΠΟΛΥ πιο σκληρη αναρτηση απο το Merc κανει ενα τριξιματακι μερικες φορες στις πολυ κρυες μερες στην κολωνα του συνοδηγου...αναρωτιεμαι το Merc...

Τελος οπως λες δεν ξερεις απο αμαξια οποτε παλι καλα που πηρες Merc και στηριζεις το στερεοτυπο και ακομα καλυτερα που δεν πηρες Ζ...μπας και καθαρισει λιγο το τοπιο...

rapid_fast
24-02-14, 11:16
ΥΓ. Δεν εχω εμπειρια απο πισω κινηση αλλα πιστευω πως αν φτασω το 10/10 με το ΣΛΚ μπορω αλλαζοντας αναρτησεις να φτασω κοντα στο να την κανω να πηγαινει οπως 9/10 Ζ4!
Το Ζ4 ομως ΣΛΚ δεν γινεται.. Γιαυτο και το επελεξα στο τελος!!!

Οπως προείπα, έχεις αρχίσει και κατεβάζεις κάθε ευφάνταστη δικαιολογία για να πείσεις τον
εαυτό σου για την επιλογή χαμηλότερου επιπέδου που έχεις κάνει..
Τα συναισθήματα σου για την ποιότητα είναι λογικά, μιας και οδηγούσες μεγκάν..
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, συμφωνήσαμε οτι το μερσεντές δεν έχει συμπλέκτη..
Όπως αν θυμάμαι είπες οτι ο ουρανός τρίζει πατώκορφα..
Αυτό δε λέγεται ποιότητα όμως..
Τέλος, ένα αυτοκίνητο οδηγού, πρέπει να έχει τιμόνι, φρένα, αίσθηση..
Είναι κρίμα, που τίποτα απο όλα αυτά δεν τα έχει το μερσεντές. Οχι σε αντιπαραβολή με
το Ζ, η το Χ ή το Ψ.
Γενικά κανένα μερσεντές δεν τα έχει..
Καλό είναι, να κρατήσετε το μεγκάν, να το κυκλοφορείς, και μετά να μπαίνεις στο μερσεντές,
για να καταλαβαίνεις την διαφορά, και να έχεις την αίσθηση του καλύτερου.

gupakos
24-02-14, 11:24
το τιποτα αποκτα ενα nickname, γραφει σε ενα φορουμ και γινεται κατι...

Το παιδί έχει πει πολλά και του την έχουμε πέσει όλοι για επιμέρους θέματα...δεν του αξίζει όμως να τον μειώνουμε...θεωρώ ότι απλά προσπαθεί να υπερασπιστεί επίμονα την επιλογή του (κάτι που είναι στην ανθρώπινη φύση ως ένα βαθμό), την οποία αρκετοί από εμάς θεωρούμε λανθασμένη...αν κάποιος διαφωνεί όμως με τα σχόλια του, είτε του απαντά επί των συγκεκριμένων, είτε δεν του απαντά και καθόλου (ακόμα πιο εύκολη και ανώδυνη επιλογή)...δεν είναι όμως σωστό να τον πικάρουμε ή να τον προσβάλλουμε....

120ihatch
24-02-14, 11:58
Το παιδί έχει πει πολλά και του την έχουμε πέσει όλοι για επιμέρους θέματα...δεν του αξίζει όμως να τον μειώνουμε...θεωρώ ότι απλά προσπαθεί να υπερασπιστεί επίμονα την επιλογή του (κάτι που είναι στην ανθρώπινη φύση ως ένα βαθμό), την οποία αρκετοί από εμάς θεωρούμε λανθασμένη...αν κάποιος διαφωνεί όμως με τα σχόλια του, είτε του απαντά επί των συγκεκριμένων, είτε δεν του απαντά και καθόλου (ακόμα πιο εύκολη και ανώδυνη επιλογή)...δεν είναι όμως σωστό να τον πικάρουμε ή να τον προσβάλλουμε....



προσωπικά δεν εχω κανένα πρόβλημα με το ένα ή το άλλο αμάξι. Μπήκε στο φορουμ, ρώτησε,του δόθηκαν απαντήσεις από μέλη, έκανε την επιλογή της slk. Μεχρι εδω ολα καλά. Το ότι άρχισε να γραφει τι μλκια θα εκανε αν αγοραζε τη Ζ ηταν το λαθος του και προκαλεσε χωρις να του πεφτει λογος. Επρεπε απλα να ευχαριστησει τα μελη που θελησαν να τον βοηθησουν στην επιλογη του.

gupakos
24-02-14, 13:48
προσωπικά δεν εχω κανένα πρόβλημα με το ένα ή το άλλο αμάξι. Μπήκε στο φορουμ, ρώτησε,του δόθηκαν απαντήσεις από μέλη, έκανε την επιλογή της slk. Μεχρι εδω ολα καλά. Το ότι άρχισε να γραφει τι μλκια θα εκανε αν αγοραζε τη Ζ ηταν το λαθος του και προκαλεσε χωρις να του πεφτει λογος. Επρεπε απλα να ευχαριστησει τα μελη που θελησαν να τον βοηθησουν στην επιλογη του.

Και επειδή μας λέει πόσο λάθος θα ήταν η επιλογή της Ζ ή δεν μας ευχαρίστησε, πρέπει τώρα να τον προσβάλλουμε; Δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης, απλά προτιμώ όταν διαφωνώ με κάποιον είτε την παράθεση επιχειρημάτων, είτε όταν αισθάνομαι ότι χάνω το χρόνο μου απλά να μην ασχολούμαι.

Fanatic
24-02-14, 14:10
Και επειδή μας λέει πόσο λάθος θα ήταν η επιλογή της Ζ ή δεν μας ευχαρίστησε, πρέπει τώρα να τον προσβάλλουμε; Δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης, απλά προτιμώ όταν διαφωνώ με κάποιον είτε την παράθεση επιχειρημάτων, είτε όταν αισθάνομαι ότι χάνω το χρόνο μου απλά να μην ασχολούμαι.


Gupakos το οτι ακομα συνεχιζει να μπαινει εδω μεσα μονο και μονο να λεει σε καθε post του, ξανα και ξανα, ποσο τυχερος ειναι που γλυτωσε και πηρε το σωστο αμαξι και δεν εκανε μλκια να παρει το Ζ, εσενα μπορει να μην σε πειραζει, μερικους απο εμας ομως μας προσβαλει. Οχι μονο εμενα που εχω το αμαξι στο οποιο αναφερεται αλλα και οποιονδηποτε εχει καποια αποψη περι γνησιας αυτοκινησης και οχι απλα ποζεριας...

MarinosE46
24-02-14, 14:55
και εμένα με ενοχλεί ο κάθε ανίδεος να κρίνει ένα αυτοκίνητο που δεν έχει στην κατοχή του ως μη ποιοτικό κλπ,κλπ,κλπ και ας μην έχω Ζ4.
Η ποιότητα φαίνεται στο πέρασμα των χρόνων.Μπήκε ξαφνικά ο φίλος στο αυτοκίνητο και σε 6 μέρες κατάλαβε τη διαφορά ποιότητας.Ε δεν είναι προκλητικός????

roadsterakias
24-02-14, 19:18
Και αλλαζω αμεσως την αποψη μου... Μερικοι δεν ξερεται τι σας γινεται και ψαχνεστε!!!
Και ευχαριστησα τα παιδια ( αν βαριεστε να διαβασετε ολη την συζητηση τοτε μην γραφετε αρλουμπες)
Και ειπα οτι Προσωπικα θεωρω καλυτερο το ΣΛΚ( δλδ συγνωμη δεν μπορω να εχω την αποψη μου κατευθειαν στο κραξιμο) και γω μπορω να κραξω.
Προσπαθω μα πω την αποψη μου στα 14 τελευταια μου μνμτα και δεν τη σεβεστε καποιοι εδω μεσα και αρχιζεται το κραξιμο.. Αν δεν γουσταρετε καντε αναφορα στον admin και μην γραφεται σε αυτο το threat.. δλδ δεν μπορω να εχω δικη μου αποψη ετσι; Ζ4 η τελος!! Αντε ρε απο δω κολλημενοι..

roadsterakias
24-02-14, 19:28
Οσο για την οροφη πηγα και τη ρυθμισα και ειναι μπομπα!!! Δεν ακουγεται.. Ηθελε απλα σφηξιμο.. Αλλα και παλι.. Τσεκαρετε συγκριτικα σλκ με ζ4 για ποιοτητα κατασκευης!

120ihatch
24-02-14, 19:31
με γεια φίλε, να το χαρείς το όχημα, ψάξε λίγο στο google σίγουρα θα υπάρχουν sites για τους φίλους των merc ή ειδικά των slk εδώ ή στο εξωτερικό.

rapid_fast
24-02-14, 19:34
δλδ δεν μπορω να εχω δικη μου αποψη ετσι; Ζ4 η τελος!!
Μπορείς να έχεις απολύτως την αποψη σου.
Αυτή όμως δεν μπορεί να αλλάξει μια πραγματικότητα, όσο και αν επιμένεις..
Πχ.. δες τι γράφουν αντικειμενικά για το Ζ4..
http://www.whatcar.com/car-reviews/bmw/z4-roadster/summary/25913-1
και δες τι γράφουν για το slk
http://www.whatcar.com/car-reviews/mercedes-benz/slk-open/summary/26042-1
Σόρυ, αυτή είναι η αλήθεια..
Αλλο να τσιμπάς 40% σαν αυτοκίνητο, και άλλο 90%..
Είναι χαοτική η διαφορά..

roadsterakias
24-02-14, 19:38
Γερμανοι... Οι ιδιοι τα παραγουν οι ιδιοι τα κρινουν... Οι ιδιοι επιλεγουν!!!
http://m.youtube.com/watch?v=m4KkqYnDrdw
Τα συμπερασματα πλεον δικα σας και ο καθενας την αποψη του!!!

Συγνωμη ραπιντ αλλα η συγκριση σου ειναι λαθος!! Δεν κρινω το ζ4 του 2014 με το σλκ του 2014!!
Συγκρινω το Ζ4 2.0 με το σλκ 1.8 αν και στο βιντεο βρισκεται το ζ4 το 2.2 6straight!!! Mαλλον το 2.0 δεν εφτανε!

Fanatic
24-02-14, 19:45
Γερμανοι... Οι ιδιοι τα παραγουν οι ιδιοι τα κρινουν... Οι ιδιοι επιλεγουν!!!
http://m.youtube.com/watch?v=m4KkqYnDrdw
Τα συμπερασματα πλεον δικα σας και ο καθενας την αποψη του!!!

Συγνωμη ραπιντ αλλα η συγκριση σου ειναι λαθος!! Δεν κρινω το ζ4 του 2014 με το σλκ του 2014!!
Συγκρινω το Ζ4 2.0 με το σλκ 1.8 αν και στο βιντεο βρισκεται το ζ4 το 2.2 6straight!!! Mαλλον το 2.0 δεν εφτανε!


Τα εννια πρωτα δευτερολεπτα του βιντεο εμενα μου αρκουν! Ααααααντε γεια! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ....αλλα μαλλον και με το Ζ4 θα το εχανες εσυ...

Επισης στο βιντεο κερδιζει το slk επειδη α) αρεσε πιο πολυ στην γκομενα (σαυρα) και β) ειναι ευκολοδηγητο στην πολη....εναντι του ενος που ηταν υπερ της Z που ηταν οι επιδοσεις...τα λογια ειναι περιττα λοιπον...ο καθενας παιρνει τον χαρακτηρισμο που του αξιζει...το Ζ4 2,0 δεν ειναι οτι δεν εφτανε απλα το 2,0 ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ...

Παντως παιδια φτανει....το νημα δεν βγαζει πουθενα....ο roadsterakias ηρθε, πηρε τις πληροφοριες που ηθελε για μια αγορα που δεν εκανε οποτε εφτασε και το τελος του να εχει νοημα στο φορουμ...εκτος αν σκοπος του ειναι το flame war το οποια δεν θα καταληξει πουθενα...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

BMW2002tii
24-02-14, 20:03
φιλε roadsterakia,

καταρχήν καλότάξιδο. Μιας και όπως έγραψα νωρίτερα είμαι και εγω κάτοχος του slk, οπότε σιγουρα δεν μπορείς να μου καταλογήσεις "κολλημα" με τα BMW.

Θεωρω λογικότατο να έχεις εντυπωσιαστει με την αρχικη εικόνα μιας και ειναι πιο "φαντεζί" το εσωτερικο του Μerc.
(Στο δικο μου έχει κυριολεκτικά όοολο τον κατάλογο με τα extra :COMAND APS, DVD, Ηχοσύστημα Harman/Kardon, AIRSCARF,Αυτόματο-σειριακό κιβώτιο ταχυτήτων με πλήκτρα αλλαγής ταχυτήτων στο τιμόνι, Αυτόματος πιλότος, Θερμαινόμενα καθίσματα, Parktronic εμπρός-πίσω, ΒΙ-ΧΕΝΟΝ με σύστημα πλύσης προβολέων, Τηλέφωνο, Bluetooth, Αισθητήρας βροχής-φώτων, Αντιθαμβωτικός καθρέφτης, Σύστημα προειδοποίησης απώλειας πίεσης ελαστικών, Ψηφιακός κλιματισμός 2 ζωνών, Ζάντες 18" AMG, Πακέτο εσωτερικού φωτισμού Εξωτερικοί καθρέπτες ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι είναι όσα θυμαμαι...).
Σίγουρα είναι πιο άνετο σε ταξίδι και ίσως λιγο πιο "ποζεράδικο" αν αυτο ενδιαφέρει κάποιον.

...ΑΛΛΑ μετά απο 4 χρόνια συμβίωσης και έχοντας οδηγήσει και Z4, αν τα 2.500 κυβικά δεν ήταν απαγορευμενος καρπος στην Ελλάδα και αν είχα κλειστο χώρο σταθμευσης θα επέλεγα το Ζ4 με κλειστα μάτια.

το slk ακομα και με τα 18αρια και με ανάρτηση δεν πρόκειται να γινει ποτέ τοσο διασκεδαστικό στην οδήγηση όσο το BMW. Και αλλωστε όταν επιλέγεις αυτοκίνητο σ αυτην την κατηγορία, το fun to drive ειναι ισως το σημαντικότερο κριτηριο!!

Και όσο για την ποιότητα κατασκευης που αναφέρεσαι πιστεψε με less is more! καλά τα "μπλιμπλίκια" αλλα οσο πιο πολλά τοσο πολαπλασιάζονται και οι πιθανότητες βλάβης. ελπίζω καποια στιγμη να μπορέσεις να καταλάβεις οτι άλλα πραγματα προσφέρει το ένα και άλλα το άλλο. Για τους φανατικούς την σπόρ οδηγησης ανάμεσα στα δυο πάντα(!) το ΒΜW κερδίζει κατα κράτος!!!

Κοίτα να το χαρείς όσο μπορείς...

PetrosD
24-02-14, 21:56
Και αλλαζω αμεσως την αποψη μου... Μερικοι δεν ξερεται τι σας γινεται και ψαχνεστε!!!
Και ευχαριστησα τα παιδια ( αν βαριεστε να διαβασετε ολη την συζητηση τοτε μην γραφετε αρλουμπες)
Και ειπα οτι Προσωπικα θεωρω καλυτερο το ΣΛΚ( δλδ συγνωμη δεν μπορω να εχω την αποψη μου κατευθειαν στο κραξιμο) και γω μπορω να κραξω. (κείμενο που αφαιρέθηκε)
Προσπαθω μα πω την αποψη μου στα 14 τελευταια μου μνμτα και δεν τη σεβεστε καποιοι εδω μεσα και αρχιζεται το κραξιμο.. Αν δεν γουσταρετε καντε αναφορα στον admin και μην γραφεται σε αυτο το threat.. δλδ δεν μπορω να εχω δικη μου αποψη ετσι; Ζ4 η τελος!! Αντε ρε απο δω κολλημενοι..

Πού πήγε η ζωολογία και ο χαρακτηρισμός;:shakehead
Ή το πήρε χαμπάρι κάνας admin και του έκανε παρατήρηση ή ηρέμησε και το αφαίρεσε μόνος του.

MarinosE46
24-02-14, 21:57
Οσο για την οροφη πηγα και τη ρυθμισα και ειναι μπομπα!!! Δεν ακουγεται.. Ηθελε απλα σφηξιμο.. Αλλα και παλι.. Τσεκαρετε συγκριτικα σλκ με ζ4 για ποιοτητα κατασκευης!

δεν περιμένουμε συγκριτικά περιοδικών φίλε.Ζούμε με τα αυτοκίνητα και ξέρουμε αν η ποιότητα κατασκευής είναι αυτή που πρέπει.Ισως να είμαστε κάποιοι κολλημένοι όπως είπες.Δεν προσπαθήσαμε όμως να σου βγάλουμε άχρηστο το μερκ.πιστεύω πως για σένα και το σκοπό που το θέλεις είναι ιδανικό και καλύτερα που δεν πήρες Ζ ειλικρινά.

roadsterakias
25-02-14, 01:28
Δεν ειπα ποτε οτι οδηγηκα ειναι καλυτερο το ΜΒ.. Ρε μαγγες διαβαστε τι γραφω.. Αλλα λεω και αλλα λετε.. Desing and emotions slk!!!!!αυτος ηταν και ο λογος του βιντεο!!!
Το Ζ ειναι ανωτερο για παιχνιδια το σλκ καλυτερο στη ποιοτητα κατασκευης!! Αν εψαχνα αμαξι για καφριλικι και fun to drive θα πηγαινα στο Ζ η ακομα καλυτερα στο s2k!! Μιλαω για την αγορα του ΜΒ σε σχεση με το Ζ και επιμενω πως ηταν καλυτερο που τελικα επελεξα το ΜΒ 1.8 και οχι μονο για οικονομοτεχνικους λογους.. Θες γκλαμουρια θες feeling οταν βρισκεσαι μεσα.. Ακομα και η αναρτηση μου δεν ειναι σκληρη μου αρεσει και ας μην στριβει.. Με αλλα λογια προσπαθω απο την αρχη να δηλωσω οτι ενω νομιζα οτι ημουν επιθετικος οδηγος τελικα μου ταιριαζει περισσοτερο η χαλαρουιτα του ΜΒ!!! Για το θεο πια αλλα λεω αλλιως τα παιρνετε αλλα λετε!!!

Bassakos
25-02-14, 01:53
κανε καμια βολτα να χαρεις το αμαξι σου και ασε μας εμας εδω να λεμε!
:friday:

roadsterakias
25-02-14, 05:29
Μολις γυρισα απο βολτα!! :Ρ
Περα απο τις διαφωνιες και επειδη σλκ και ζ ειναι και τα δυο μουν...ρες, ρε παιδια απο φροντιδα και περιποιηση :Ρ τι κανουμε? προσωπικα φοβαμαι να το παω σε πλυντηριο αυτοκινητων!! Περα απο τη τσαπατσουλοδουλια βρισκεις συχνα πυκνα και καινουρια δωρακια!! Θα μου πεις το ΣΛΚ θα το προσεξουν καπως παραπανω απο το ρενο αλλα και παλι.. Επισης με ενα φιλαρακι ειχαμε μια κουβεντα για τα γυαλισματα-κερωματα με αλοιφαδορο και μου ειπε μακρυα γιατι αν το κανεις μια φορα μετα θα θελει το αμαξι συνεχεια και μετα απο 7-8 χρησεις τρωγεται το χρωμα τελειως.. Ισχυει?!

Fanatic
25-02-14, 07:09
Αφου ειπε ετσι ο φιλος σου κατι ξερει...μηπως ηταν ο ιδιος φιλος που σου ελεγε να παρεις slk???γνωστης...

Ναι το γυαλισμα δεν ειναι για καθε μερα αλλα αν γινει σωστα θα σου κρατησει χρονια (αν το προσεχεις...)
Πλενε τον στην αυλη σου ρε φιλε με ενα σφουγγαρι και σαπουνι με κερι και εισαι οκ.