PDA

Επιστροφή στο Forum : καλημερα!


ducatista
26-10-13, 10:10
τελικα εκανα το ταξιδι και πηρα τον πρωτο ισως ερωτα μου...... m-pack ομορφο αλλα με αρκετα σημαδακια απο το πλσιμο και στις ζαντες που εχουν φθαρει (μεγαλο τιμονι αυτος-η που το ειχε) απο σασμαν πολυ γλικο χωρις κενα η μηχανη δουλευει αψογα μια χαρουλα απλα το ψυγειο ψιλοδακριζει αλλα μου το ειπε αυτος.... τωρα εχω ενα προβλημα μονο το καντραν εχει χαλασει και δεν λειτουργει τιποτα εκτος απο τον χλμτριτη και το ταχυμετρο... στροφομετρο δεικτης θερμοκρασιας και βενζινη τιποτα επισεισ ολα τα φωτακια στην οθονιτσα αναβουν... τι κανω τωρα αλλαζω καντραν η το φτιαχνω? και αν αλλαζω υπαρχει κατι αλλο ισως πιο ομορφο σε λογικα χρηματικα πλαισια?

dimimav
26-10-13, 10:42
Δεν μας λες ποιο μοντέλο,χρονολογία , τι μοτέρ φοράει ,ποσά χιομετρα έχει!

ducatista
26-10-13, 10:45
Δεν μας λες ποιο μοντέλο,χρονολογία , τι μοτέρ φοράει ,ποσά χιομετρα έχει!

συγνωμη φιλε...(ασχετος γαρ) 2002 1800κατι τωρα τα χιλιομετρα ειναι σχετικο εδειχνε 136.000 αλλα ξερεις πως ειναι αυτα:icon11:

God
26-10-13, 11:46
Εγώ θα έλεγα πρώτα να δεις τις ασφάλειες. Πολλοί την έχουν πατήσει και πλήρωναν καντράν ενώ ήταν απλά μία από τις ασφάλειές του.

Αν φυσικά δεν είναι αυτό, προτείνω απλά την αντικατάστασή του από ένα άλλο μτχ, το ίδιο.

ducatista
26-10-13, 14:51
Εγώ θα έλεγα πρώτα να δεις τις ασφάλειες. Πολλοί την έχουν πατήσει και πλήρωναν καντράν ενώ ήταν απλά μία από τις ασφάλειές του.

Αν φυσικά δεν είναι αυτό, προτείνω απλά την αντικατάστασή του από ένα άλλο μτχ, το ίδιο.

δλδ αν ειναι καμια ασφαλεια καμμενη το καντραν οχι απλα νεκρωνει αλλα δειχνει και στην οθονη ολες τις ενδειξεις μαζι?

God
27-10-13, 14:52
δλδ αν ειναι καμια ασφαλεια καμμενη το καντραν οχι απλα νεκρωνει αλλα δειχνει και στην οθονη ολες τις ενδειξεις μαζι?

Δεν το ξέρω το δικό σου αυτοκίνητο, αλλά μπορεί. Σε παλιότερα μοντέλα έχει 2 με 4 ασφάλειες που το επηρρεάζουν και, όταν καίγεται κάποια, σταματά να δουλεύει μέρος του καντράν.

paganis
27-10-13, 14:55
με συγχωρεις που θα σε στεναχωρησω...αλλα πηγες και αγορασες αμαξι που δεν δουλευει τιποτα?
αυτο σε συνδιασμο με το ψυγειο που δακρυζει...δειχνει αμαξι ασυντηρητο και αφημενο στο ελεος του.
βαζε στην ακρη οσα χρηματα σου μενουν ....γιατι σου ερχονται απανωτες λυπητερες..

ducatista
28-10-13, 12:25
με συγχωρεις που θα σε στεναχωρησω...αλλα πηγες και αγορασες αμαξι που δεν δουλευει τιποτα?
αυτο σε συνδιασμο με το ψυγειο που δακρυζει...δειχνει αμαξι ασυντηρητο και αφημενο στο ελεος του.
βαζε στην ακρη οσα χρηματα σου μενουν ....γιατι σου ερχονται απανωτες λυπητερες..

καλημερα φιλε παγκανι οταν εννοεις οτι δεν δουλευει τιποτα κανεις πλακα ετσι? απο μοτερ το αμαξι ειναι μια χαρα σασι κτλπ ειναι κομπλε ναι το ψυγειο δακριζει ελαχιστα και μου το ειπε αλλα δεν νομιζω να εχει πανω απο 100-200 ευρω οσο για το κοντερ στην χειροτερη δινω κανενα 50ρικο και βαζω πανω αλλο μετχ... αυτα δλδ δειχνουν αμαξι ασυντηρητο? επισης το καντραν μου ειπε ο μαντρας οτι εκανς αυτος την βλακεια και αν θελω να του το στειλω να μου το αλλαξει.......... τωρα τι να πω....

paganis
28-10-13, 21:04
επιμενω ...πως αυτα ,ειναι ενδειξεις οχηματος παρατημενου στην τυχη του.

manosm3
28-10-13, 21:24
ο μαντρας τι βλακεια εκανε; αποτυχημενη αποπειρα να γυρισει τα χλμ;

paganis
28-10-13, 21:46
ο μαντρας τι βλακεια εκανε; αποτυχημενη αποπειρα να γυρισει τα χλμ;

δεν ηθελα να τον στεναχωρησω περισσοτερο...αλλα τον εμπασες στο κλιμα..

Dim77
28-10-13, 23:21
Ποιός σας είπε ότι απέτυχε? Το στροφόμετρο χάλασε.

Πως λέμε ''η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής πέθανε''....

Ο μαντράς έκανε 2 βλακείες.
1) Χάλασε το καντράν, δεν έβαζε ένα άλλο?
2) Είναι ο πρώτος μαντράς που ομολογεί ....ότι ''κάτι έκανε'' στο καντράν.

Dim77
28-10-13, 23:23
Φίλτατε ducatista, όλα αυτά δεν πρέπει να σε απογοητεύουν στο νέο σου απόκτημα.
Ίσα ίσα. Θα φτιάξει ότι χρειάζεται και θα ευχαριστηθείς το αμάξι σου.

Επιπλέον. Απέκτησες πολύτιμη εμπειρία για επόμενες αγορές αυτοκινήτων.

ducatista
29-10-13, 00:12
παιδια ισως εκανα βλακεια γιαυτο ηθελα την γνωμη σας πριν το παρω τεσπα... ελπιζω να μην βγαλη τιποτα περαν αυτων που τα χρηματα ειναι σχετικα λιγα! αυριο το βγαζω και του το στελνω να μου το φτιαξει-αλλαξει!

zografias
29-10-13, 02:12
δεν ηθελα να τον στεναχωρησω περισσοτερο...αλλα τον εμπασες στο κλιμα..

:icon18:
Λευτέρη ησύχασε....

Όταν γυρνάς το κλειδί κάνει τσεκ κανονικά ή είναι νεκρό??

paganis
29-10-13, 07:38
Ποιός σας είπε ότι απέτυχε? Το στροφόμετρο χάλασε.

Πως λέμε ''η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής πέθανε''....

Ο μαντράς έκανε 2 βλακείες.
1) Χάλασε το καντράν, δεν έβαζε ένα άλλο?
2) Είναι ο πρώτος μαντράς που ομολογεί ....ότι ''κάτι έκανε'' στο καντράν.

μιας και εχω δουλεψει σε μαντρα..εχω να πω τα εξης.
για να μην ασχοληθηκε με το καντραν....ή το αμαξι ειναι ηδη παρταλι και σημαινει πως αυτο ηταν το λιγοτερο
ή το αμαξι του το αφησε καποιος εκει, που ηδη δεν νοιαζοταν για το οχημα, που ειναι το πιθανοτερο.
μιας και ειχα μιλησει με τον ducatista...και αν καταλαβα καλα, αγορασε το μαυρο φεησλιφτ, με 5000χιλ αρχικη τιμη..θα του πω πως αγορασε ενα οχημα αρκετα κατω απο την κανονικη του τιμη..οποτε και 1-2 χιλιαρικα να του δωσει για μαζεματα...παλι κερδισμενος ειναι.

ducatista
29-10-13, 08:07
:icon18:
Λευτέρη ησύχασε....

Όταν γυρνάς το κλειδί κάνει τσεκ κανονικά ή είναι νεκρό??

δεν κανει τσεκ η τουλαχιστον δεν βλεπω τα φωτακια που κανουν τσεκ!

ducatista
29-10-13, 08:09
μιας και εχω δουλεψει σε μαντρα..εχω να πω τα εξης.
για να μην ασχοληθηκε με το καντραν....ή το αμαξι ειναι ηδη παρταλι και σημαινει πως αυτο ηταν το λιγοτερο
ή το αμαξι του το αφησε καποιος εκει, που ηδη δεν νοιαζοταν για το οχημα, που ειναι το πιθανοτερο.
μιας και ειχα μιλησει με τον ducatista...και αν καταλαβα καλα, αγορασε το μαυρο φεησλιφτ, με 5000χιλ αρχικη τιμη..θα του πω πως αγορασε ενα οχημα αρκετα κατω απο την κανονικη του τιμη..οποτε και 1-2 χιλιαρικα να του δωσει για μαζεματα...παλι κερδισμενος ειναι.

οντως φιλε παγκανις! και εγω σε αυτο πατησα οτι οκ τα μαζεματακια του τα θελει... αλλα για να ειμαι ειλικρινης ειναι λιγα σε σχεση με την τιμη...... νομιζω τουλαχιστον.... και το αμαξι ειναι οντως ομορφο παιδια.............. θα βαλω φωτο καποια στιγμη.....

paganis
29-10-13, 15:49
φτιαξε το καντραν και ας ελπισουμε πως δεν θα σου αναβει σαν χριστουγεννιατικο δενδρο..απο τις βλαβες.
ομως να ξερεις πως το πιθανοτερο..αν εχει μεινει και καιρο παρατημενο,,,θα εχεις θεμα με το antispin.
ριξε μια ματια στις βασεις μηχανης, στα σινεμπλοκ , αλλαξε μια τρομπα νερου και θερμοστατη και οπωσδηποτε λαδια-φιλτρα-μπουζι...και κανε ενα ελενχο στεγανοποιησης κουκουλας

rapid_fast
29-10-13, 17:44
Εγώ έχω μια φιλοσοφική ερώτηση..
Είμαστε στο 2013 και μπαίνουμε στο 2014..
Είναι δυνατόν να αγοράσει κάποιος ένα αυτοκίνητο και να μην το βάλει σε ένα διαγνωστικό
για να δεί τι παρούσες και τι σποραδικές έχει ένα αυτοκίνητο????

ducatista
29-10-13, 18:18
Εγώ έχω μια φιλοσοφική ερώτηση..
Είμαστε στο 2013 και μπαίνουμε στο 2014..
Είναι δυνατόν να αγοράσει κάποιος ένα αυτοκίνητο και να μην το βάλει σε ένα διαγνωστικό
για να δεί τι παρούσες και τι σποραδικές έχει ένα αυτοκίνητο????

επελεξα να πιστςψω στον λογο του και φυσικα στο οτι δεν ειχε προβλημα να παω να το ελεγξω οπου θελω.....

M8CSI
29-10-13, 18:52
τελικα εκανα το ταξιδι και πηρα τον πρωτο ισως ερωτα μου...... m-pack ομορφο αλλα με αρκετα σημαδακια απο το πλσιμο και στις ζαντες που εχουν φθαρει (μεγαλο τιμονι αυτος-η που το ειχε) απο σασμαν πολυ γλικο χωρις κενα η μηχανη δουλευει αψογα μια χαρουλα απλα το ψυγειο ψιλοδακριζει αλλα μου το ειπε αυτος.... τωρα εχω ενα προβλημα μονο το καντραν εχει χαλασει και δεν λειτουργει τιποτα εκτος απο τον χλμτριτη και το ταχυμετρο... στροφομετρο δεικτης θερμοκρασιας και βενζινη τιποτα επισεισ ολα τα φωτακια στην οθονιτσα αναβουν... τι κανω τωρα αλλαζω καντραν η το φτιαχνω? και αν αλλαζω υπαρχει κατι αλλο ισως πιο ομορφο σε λογικα χρηματικα πλαισια?

Δεεν Ξερω τα Παραιτερω αλλα μου φαινεσε πανεξυπνος τυπος , κανωντας τελικα την καλυτερη Αγορα στην Καλυτερη τιμη και για αυτο ευχομαι καλοριζικο - καλοταξιδο και να το κρατησης δε ξερω αν κανω λαθος εισαι Ροδο και απο'τι Ξερω εχει και καπιους δρομους καλους για να βγαλης γουστακια.
ΥΣ.
ειχα μιληση στο Παρελθον με καπιον και μου μιλησε για την Αφορολογητη αγορα Προιοντον στη Ροδο ακομη καλυτερη σε Συγκριση με αυτων των Duti free Shop των Συνορων.
Υσχηει και η Απαλαγη απο καθε Τεκμιριωση αυτ/των σαν Κορυφαια Τουριστικη Περιοχη?
η Κανω Λαθος?
Τωρα Καντραν το ενα το αλλο εχεις την ευχερεια χρονου να Ασχοληθης και αυτα ειναι ρουτινα

paganis
29-10-13, 20:38
επελεξα να πιστςψω στον λογο του και φυσικα στο οτι δεν ειχε προβλημα να παω να το ελεγξω οπου θελω.....

οι πλειοψηφια των μαντραδων, δεν εχει λογο . Τους γνωρισα, τους εμαθα και τους σιχαθηκα..
ακομα και στην ζωη τους να ορκιζονται , δεν τους πιστευω...διοτι πολυ απλα, θελουν να πουλησουν ακομα και το χειροτερο αυτοκινητο και να παρουν λεφτα.
κακως δεν το πηγες για ελενχο...και φυσικα ακομα χειροτερο , που αρκεστηκες στον λογο του...

PetrosD
29-10-13, 20:48
Κι εγώ που δεν τους γνώρισα, το ίδιο πιστεύω.

gearboxer
29-10-13, 22:06
Εδω λόγο δεν έχουν πλέον οι γιατροί, θα έχουν οι μαντράδες;...

ducatista
29-10-13, 22:09
Δεεν Ξερω τα Παραιτερω αλλα μου φαινεσε πανεξυπνος τυπος , κανωντας τελικα την καλυτερη Αγορα στην Καλυτερη τιμη και για αυτο ευχομαι καλοριζικο - καλοταξιδο και να το κρατησης δε ξερω αν κανω λαθος εισαι Ροδο και απο'τι Ξερω εχει και καπιους δρομους καλους για να βγαλης γουστακια.
ΥΣ.
ειχα μιληση στο Παρελθον με καπιον και μου μιλησε για την Αφορολογητη αγορα Προιοντον στη Ροδο ακομη καλυτερη σε Συγκριση με αυτων των Duti free Shop των Συνορων.
Υσχηει και η Απαλαγη απο καθε Τεκμιριωση αυτ/των σαν Κορυφαια Τουριστικη Περιοχη?
η Κανω Λαθος?
Τωρα Καντραν το ενα το αλλο εχεις την ευχερεια χρονου να Ασχοληθης και αυτα ειναι ρουτινα

δεν ειναι ακριβως ετσι σε ολα αλλα εχεις δικιο εν μερη εχουμε μερικα υπερ ;) το αμαξι το πηρα και ξερω τι αγορασα.. ξερω εννοω οτι δεν περιμενα με 5κ να παρω αμαξι ετοιμο στα μετρα μου.. αφου τα βασικα ειναι κομπλε τα αλλα ερχονται οπως τα θελω........ ετσι κ αλλιως και κουτα να ηταν παλι θα τα εκανα οπως μου αρεσουν ;)

ducatista
29-10-13, 22:13
ρε παιδια να σας πω ρε σεις ενα μυστικο...? κατ αρχην εχετε δικιο οτι δεν το ελεγξα αλλα...... εμενα τα αυτοκινητα δεν μαρεσουν και δεν εννοω τα σουπερ καρς φυσικα μπεντλει φεραρι και τα ρεστα αυτα αρεσουν σε ολους.... αλλα αυτο το αμαξι το εχω εξω και το χαζευω ακομη και μονα να δουλευε εγω θα το ειχα αγορασει για να το φτιαξω..... ευχαριστω για την βοηθεια σας παντως.....

gearboxer
29-10-13, 22:31
ρε παιδια να σας πω ρε σεις ενα μυστικο...? κατ αρχην εχετε δικιο οτι δεν το ελεγξα αλλα...... εμενα τα αυτοκινητα δεν μαρεσουν και δεν εννοω τα σουπερ καρς φυσικα μπεντλει φεραρι και τα ρεστα αυτα αρεσουν σε ολους.... αλλα αυτο το αμαξι το εχω εξω και το χαζευω ακομη και μονα να δουλευε εγω θα το ειχα αγορασει για να το φτιαξω..... ευχαριστω για την βοηθεια σας παντως.....

Φιλαράκι μην ξενερώνεις..Τώρα το πήρες το εργαλείο τέλος. Τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί είναι μικρά και θα τα διορθώσεις οικονομικά. Το αν τα συγκεκριμένα προβλήματα μαρτυρούν ή υπονοούν κάτι άλλο είναι φιλοσοφική συζήτηση και από τη στιγμή που έκανες την επιλογή σου, δεν βοηθάει καθόλου.

Εγώ από την πλευρά μου θα σου έλεγα να το πας κάποια στιγμή το αυτοκίνητο για έναν σωστό έλεγχο σε έναν άνθρωπο γνώστη και εμπιστοσύνης για να είσαι κι εσύ σίγουρος το τί χρειάζεται το αμαξάκι σου και να κυκλοφορείς άνετος. Και όταν λέω "χρειάζεται" εννοώ τις σοβαρές βλάβες, ψιλομαζεματάκια και φυσικές φθορές υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ μέχρι και στο αμάξι του ίδιου του Norbert Reithofer...:embarassm

ducatista
29-10-13, 22:38
Φιλαράκι μην ξενερώνεις..Τώρα το πήρες το εργαλείο τέλος. Τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί είναι μικρά και θα τα διορθώσεις οικονομικά. Το αν τα συγκεκριμένα προβλήματα μαρτυρούν ή υπονοούν κάτι άλλο είναι φιλοσοφική συζήτηση και από τη στιγμή που έκανες την επιλογή σου, δεν βοηθάει καθόλου.

Εγώ από την πλευρά μου θα σου έλεγα να το πας κάποια στιγμή το αυτοκίνητο για έναν σωστό έλεγχο σε έναν άνθρωπο γνώστη και εμπιστοσύνης για να είσαι κι εσύ σίγουρος το τί χρειάζεται το αμαξάκι σου και να κυκλοφορείς άνετος. Και όταν λέω "χρειάζεται" εννοώ τις σοβαρές βλάβες, ψιλομαζεματάκια και φυσικές φθορές υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ μέχρι και στο αμάξι του ίδιου του Norbert Reithofer...:embarassm

ευχαριστω φιλε γκιαρμποξ αλλα το αμαξι το πιανω λιγο.. φυσικα και θα παει για ελεγχο σε εναν γνωστη........ ευχαριστω για την υποστηριξη! ελπιζω παντως να ειναι ολα οκ...... προς το παρον εστειλα το καντραν για επιδιορθωση-αλλαγη!

Fanatic
30-10-13, 10:45
καμια φωτο θα δουμε??

ducatista
30-10-13, 11:02
καμια φωτο θα δουμε??

φυσικα.... μεσα στο σ.κ θα βγαλω ελπιζω να μην ειναι δυσκολο να τις ανεβασω....

ducatista
08-12-13, 00:26
καλημερα παιδια σημερα εβαλα και το τιμονι απο ενα ε46 το τριμπρατσο με τα κουμπακια και του παει πολυ......... ηθελα να ρωτησω οι διακοπτες του φλας και του υυαλοκαθαριστηρα κανουν απο το ε46 μιας που ειναι πιο καινουριοι απο το ζ3 η θα εχω κανενα θεμα.. με το τιμονι ετσι κ αλλιως τωρα επιστροφη δεν εχω και φυσικα ουτε αεροσακο.......