PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστατευτικο Ζαντας


Fanatic
28-10-13, 14:55
Εχει δοκιμασει κανενας κανενα προστατευτικο ζαντας εναντια στην σκονη απο τα τακακια??

Γνωμες?
Αποδοση?
Προιον?

stef
28-10-13, 20:45
Πλένε το Ζ μια φορά την εβδομάδα και άσε τα προστατευτικά ζάντας

Fanatic
28-10-13, 21:29
Ρε φιλε πεντακαθαρο ειναι συνεχεια και κατω απο κουκουλα σπιτι αλλα μια βολτα να πας εχουν βρωμισει με την σκονη απο τα φρενα...

Ειδα αυτο:
http://youtu.be/0DEJ3Tzd73c

harristheo
29-10-13, 09:35
Όταν ήμουν στην Αγγλία φοιτητής
Χρησιμοποιούσα αντίστοιχο προϊόν της εταιρία Zymol
Δεν γνωρίζω εαν υπαρχει αυτή η εταιρία στην Ελλάδα
Η διάφορα στην ποιότητα και στον χρόνο καθάρισμα τους της ζαντας ήταν τεράστια πάντως

Όταν βέβαια τα χιλιόμετρα που διανύει ενα αυτοκίνητο μεταξύ των πλυσιματων δεν υπαρχει λόγος να το χρησιμοποιείς.

Fanatic
29-10-13, 10:11
Εμενα μου την δινει που θα βγω μια γρηγορη βολτα για καμια ωρα και οι ζαντες θα γινουν χαλια ενω ολο το αμαξι γυαλιζει.

God
29-10-13, 10:20
Το προστατευτικό δεν θα τις κρατήσει καθαρές, απλά θα τις κάνει να πλένονται πιο εύκολα και δεν θα κολλάει η σκόνη των φρένων πάνω τόσο εύκολα.

Εγώ χρησιμοποιώ της Autoglym, κάνει δουλειά, αλλά όχι πως θα μείνουν καθαρές και γυαλιστερές οι ζάντες. Απλά μετά καθαρίζουν και με σκέτο νερό με πίεση.

Driver M
29-10-13, 10:53
Το προστατευτικό δεν θα τις κρατήσει καθαρές, απλά θα τις κάνει να πλένονται πιο εύκολα και δεν θα κολλάει η σκόνη των φρένων πάνω τόσο εύκολα.

Εγώ χρησιμοποιώ της Autoglym, κάνει δουλειά, αλλά όχι πως θα μείνουν καθαρές και γυαλιστερές οι ζάντες. Απλά μετά καθαρίζουν και με σκέτο νερό με πίεση.
Αυτο ακριβως.
Ο μονος τροπος για να απαλλαγουμε καπως απ'τη μαυριλα των τακακιων ειναι να βαλουμε αλλα που να αφηνουν λιγοτερη σκονη.
Απο την αλλη αν ειμαστε ευχσριστημενοι με καποιο τακακι το θεωρω χαζο να το αντικαταστησουμε γι'αυτο το λογο.
Γι'αυτο και δεν αλλαζω τα τεξταρ στην 320 μου, μολονοτι αφηνουν πολλη μαυριλα.

Dim77
29-10-13, 10:57
Εγώ όταν είχα βάλει Ferodo premier, με ίδια απόδοση, είχα δεί πολύ λιγότερη μαυρίλα.

Αλλά αυτό όταν θα θέλουν τα τακάκια σου αλλαγή.

Fanatic
29-10-13, 11:04
Εγώ όταν είχα βάλει Ferodo premier, με ίδια απόδοση, είχα δεί πολύ λιγότερη μαυρίλα.

Αλλά αυτό όταν θα θέλουν τα τακάκια σου αλλαγή.

τωρα ετοιμαζομαι για αλλαγη.

Δηλαδη να μην βαλω τα μαμα bmw?

Dim77
29-10-13, 11:32
Εσύ θα αποφασίσεις.

Εγώ με τα premier αυτό μπορώ να σου πώ.

Είχαν λιγότερη μαυρίλα (όχι ότι δεν βγάζουν και καθόλου), και ίδια αποδοση.

rapid_fast
29-10-13, 18:41
Οι μαμά ζάντες κρατάνε επάνω την μαυρίλα..
Οι προηγούμενες που είχα στην Ε28 κρατούσαν μάλιστα σε τέτοιο βαθμό, που αγανακτούσα σε
κάθε καθάρισμα..
Αυτές που πήρα απο το Ζαχαρία, οι ουλτραρέγγα, δεν κρατάν καθόλου, απλά με νερό φευγουν
απο πάνω τα πάντα..
Δεν ξέρω τι επίστρωση έχουν, αλλά μπράβο σε αυτόν που τις έφτιαξε..

kostastnt
29-10-13, 18:56
Αυτό με την μάρκα από το τακάκι παίζει ρόλο μεγάλο! Σε άλλο αμάξι με bosch τακάκι η ζάντα μαύριζε πολύ γρήγορα και όχι μόνο αυτό, αλλά και η μαυρίλα η συγκεκριμένη έφευγε δύσκολα και άφηνε πολλά μαύρα μόνιμα μπιμπίκια.. Μόλις έβαλα ferodo η διαφορά ήταν τεράστια.. Πολύ λιγότερη μαυρίλα, καθόλου μαύρα μπιμπίκια που για να φύγουν θέλει νύχι και με ένα νερό καθάριζε πολύ πιο εύκολα..

stef
29-10-13, 23:44
Όταν ήμουν στην Αγγλία φοιτητής
Χρησιμοποιούσα αντίστοιχο προϊόν της εταιρία Zymol
Δεν γνωρίζω εαν υπαρχει αυτή η εταιρία στην Ελλάδα
Η διάφορα στην ποιότητα και στον χρόνο καθάρισμα τους της ζαντας ήταν τεράστια πάντως

Όταν βέβαια τα χιλιόμετρα που διανύει ενα αυτοκίνητο μεταξύ των πλυσιματων δεν υπαρχει λόγος να το χρησιμοποιείς.

Έχω όλη τη σειρά της Zymol, εαν εννοείς το Zymol Coat το πέρασα χτες στις ζάντες και θα σου πω αποτέλεσμα σε κανα μήνα περίπου

harristheo
30-10-13, 13:34
Έχω όλη τη σειρά της Zymol, εαν εννοείς το Zymol Coat το πέρασα χτες στις ζάντες και θα σου πω αποτέλεσμα σε κανα μήνα περίπου

Ναι αυτο εννοώ
Απο Ελλάδα τα πήρες?

stef
30-10-13, 22:46
Ναι αυτο εννοώ
Απο Ελλάδα τα πήρες?

Όχι
Γερμανία & Αμερική