PDA

Επιστροφή στο Forum : Πεταλουδα γκαζιου Ε46 328 κουπε.


spyros e46
08-11-13, 18:51
Πριν απο λιγες ωρες πηγα το αυτοκινητο στο συνεργειο βαρια αρρωστο ισα που προχωρουσε. Ο μαστορας μου ειπε οτι θελει πεταλουδα γκαζιου και μου ειπε πως καινουρια εχει κανα 800 αρι :bugeye: αλλα μου ειπε οτι θα βρει μια μεταχιρισμενη σε καλυτερη τιμη. Τι κανω εγω τωρα; Να εμπιστευτω μεταχιρισμενο πραγμα; Εσεις τι λετε; Θελω γνωμες και αποψεις οποιος θελει.:(

PetrosD
08-11-13, 20:13
Εγώ προσωπικά θα κοίταζα στο ebay να βρω καμιά μεταχειρισμένη. Οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 100 ευρώ.

rapid_fast
08-11-13, 20:22
Πριν απο λιγες ωρες πηγα το αυτοκινητο στο συνεργειο βαρια αρρωστο ισα που προχωρουσε. Ο μαστορας μου ειπε οτι θελει πεταλουδα γκαζιου και μου ειπε πως καινουρια εχει κανα 800 αρι :bugeye: αλλα μου ειπε οτι θα βρει μια μεταχιρισμενη σε καλυτερη τιμη. Τι κανω εγω τωρα; Να εμπιστευτω μεταχιρισμενο πραγμα; Εσεις τι λετε; Θελω γνωμες και αποψεις οποιος θελει.:(

200-220 κανει η καινουρια εργοστασιακη...

spyros e46
08-11-13, 20:22
κοιταξα και εγω αλλα θα ειναι καλη; και που να απευθηνθεις μετα αν ειναι για πεταμα; εμπεστευεσαι;

spyros e46
08-11-13, 20:25
200-220 κανει η καινουρια εργοστασιακη...

η γνησια 220 μονο; γιατι εγω ειδα για γνησια στο ebay κιολας της γερμανιας και εχεις 1300 ευρω.

rapid_fast
08-11-13, 20:38
η γνησια 220 μονο; γιατι εγω ειδα για γνησια στο ebay κιολας της γερμανιας και εχεις 1300 ευρω.

ΑΥΤΟ?????
http://gr.bmwfans.info/parts-catalog/E46-Sedan/Europe/328i-M52/L-N/jan2000/browse/fuel_preparation_system/throttle_housing_assy/

Tsatsas
09-11-13, 09:06
ο μαστορας μαλλον για μασιφ χρυσο θα σου ελεγε. πολυ νομιζω σου ειπε!

spyros e46
09-11-13, 10:17
Μπηκα και εγω στο realoem και ειδα τιμες παιδια. Αλλα 200 ευρω καινουρια δεν βρισκεις εκτος αν ειναι καμια ιμιτασιον χωρις αυριο.. Πηρα και σε εναν μαντρα και μου ειπε 150 ευρω και ισυχασα λιγο.

M535 E28
09-11-13, 10:23
και γιατί φταίει η πεταλούδα; έβλαλε σφάλμα;
με 800 πες στον μάστορά σου παίρνεις άλλο ένα μοτέρ

spyros e46
09-11-13, 11:04
Κατι μου ειπε οτι επιασε υδροξυ πανω. Κατι τετοιο. Ρε συ το ξερω οτι με 800 παιρνω μοτερ εννοειτε οτι δεν θα δωσω τοσο λεφτα. Με το που αναβω το αμαξι αναβουν ολα τα λαμπακια: κινηταρα, ΕΜL και ηταν μονιμα αναμενο το λαμπακι του αντισπιν και το πατουσα και δεν εσβηνε. Το αμαξι δουλευε σιγουρα οχι και με τους 6 κυλινδρους και στο νεκρο πηγαινε μεχρι 2000 στροφες και μολις εβαλα ταχυτητα και προχωρουσα δεν ανεβενε πανω 1000 στροφες. Πηγαινα με 5η με 40 κμχ.

M535 E28
09-11-13, 20:44
να πας σε διαγνωστικό και να διαβάσεις τα σφάλματα που γράφει. μην ακούς οτιδήποτε σου λένε

spyros e46
11-11-13, 09:20
Να ρωτησω κατι αλλο. Υπαρχει περιπτωση να μπορει να καθαραστει η πεταλουδα με καποιο τροπο;Τωρα απο οτι καταλαβαινω πρεπει να εχει κολλησει και δεν ανοιγοκλεινει σωστα..

PetrosD
11-11-13, 09:48
Αν ισχύει αυτό που λες, θα πας να πάρεις ένα σπρέι καθαρισμού καρμπυρατέρ. Θα την ψεκάσεις και θα την καθαρίσεις. Επίσης τρίψε και με ένα μικρό πινελάκι όσο μπορείς περισσότερο για να καθαρίσει καλά.
Στη συνέχεια σκούπισέ τη καλά με ένα καθαρό πανί.

KAZA
11-11-13, 09:59
Να ρωτησω κατι αλλο. Υπαρχει περιπτωση να μπορει να καθαραστει η πεταλουδα με καποιο τροπο;Τωρα απο οτι καταλαβαινω πρεπει να εχει κολλησει και δεν ανοιγοκλεινει σωστα..

φυσικά και γίνεται!
ρώτησα πρόσφατα σε μαγαζί για καθαρισμό μπεκ και μου είπε μαζί με τα μπεκ καθαρίζει πεταλούδα και πνεύμοναεαν θυμάμαι καλά.
ξέρεις δεν πιάνουν τα χέρια μου απο τέτοια ..... 100 με 120 ευρώ όλα!

spyros e46
11-11-13, 09:59
Οπότε καλό θα ήταν να βγει από το μοτέρ η πεταλούδα για να καθαριστεί.

spyros e46
11-11-13, 10:07
Δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία αλλιώς θα καθόμουν μόνος μου να τα κάνω.

PetrosD
11-11-13, 10:08
Και πάνω γίνεται. 6 ευρώ έχει το σπρέι. Κάνε μια δοκιμή (αν είναι θέμα καθαρίσματος). Το μόνο που θα πρέπει να βγάλεις είναι το κολάρο της εισαγωγής (μια βίδα) για να έχεις πρόσβαση και μέσα. Στα M5x μοτέρ δεν είναι και τόσο δύσκολο.

rapid_fast
11-11-13, 10:09
Δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία αλλιώς θα καθόμουν μόνος μου να τα κάνω.

Ποιά κατάλληλα εργαλεία???

PetrosD
11-11-13, 10:12
Σφυρί, καλέμι, κάνα τόρνο...

spyros e46
11-11-13, 10:55
Χαχαχαχα!!Εχω δει πάντως οι μάστορες εχουν κάτι μακριά κατσαβίδια με μαγνήτη και τέτοια. Άντε πες ξεβιδώνω μια βίδα εγώ και μου πέφτει μέσα στο μοτέρ τι θα κάνω θα ταρακουνάω το αμάξι να πέσει;;;;

rapid_fast
11-11-13, 12:27
Χαχαχαχα!!Εχω δει πάντως οι μάστορες εχουν κάτι μακριά κατσαβίδια με μαγνήτη και τέτοια. Άντε πες ξεβιδώνω μια βίδα εγώ και μου πέφτει μέσα στο μοτέρ τι θα κάνω θα ταρακουνάω το αμάξι να πέσει;;;;

Α πες έτσι να καταλάβω...:drive2:
Δύσκολο να βάλεις χέρι σε βίδα που έχει κίνδυνο να πέσει μέσα στο μοτέρ...

M535 E28
11-11-13, 18:35
Χαχαχαχα!!Εχω δει πάντως οι μάστορες εχουν κάτι μακριά κατσαβίδια με μαγνήτη και τέτοια. Άντε πες ξεβιδώνω μια βίδα εγώ και μου πέφτει μέσα στο μοτέρ τι θα κάνω θα ταρακουνάω το αμάξι να πέσει;;;;

καλά σε μύρισε ο μάστορας και σου ζήτησε 800άρι.. :chair:

PetrosD
11-11-13, 18:48
Το καλύτερο σχόλιο!!

spyros e46
12-11-13, 09:05
Πολύ ωραία τα ειρωνικά σχολια σας αλλά δεν ξέρω κάποιον που να ξέρει τα πράγματα από τότε που γεννήθηκε. Όλοι εσείς που σχολιάζετε ειρωνικά κάποια στιγμή βρισκόσασταν στο δικό μου επίπεδο.Μήπως έχω κάνει λάθος όμως;; Εδώ τι είναι; Forum για μηχανικούς αυτοκινήτων;;

Dim77
12-11-13, 09:13
Σπύρο, εντάξει, είναι στο ''όριο''....από μόνος σου λές να το κάνεις αλλά δεν έχεις τα εργαλεία.
Δεν χρειάζεται κάτι ειδικό.

Μην παρεξηγείστε.

Η λύση για την περίπτωση σου, είναι να πας στο συνεργείο, όπου και θα σε χρεώσουν το ανάλογο αντίτιμο.
Θα έχεις όμως το κεφάλι σου ήσυχο.

Υ.Γ. Ούτε εγώ θα το έκανα μόνος μου.

spyros e46
12-11-13, 09:23
Το αυτοκίνητο είναι ήδη στο συνεργείο μου είπε ο μάστορας μια τιμή αλλά δεν θα πάω σαν το πρόβατο. Έκατσα και έψαξα και εννοείτε οτι βρήκα πολύ καλύτερες τιμές. Ακόμα και καινούρια σε πολύ καλύτερη τιμή.Μπορεί να μην ξέρω πολλά για το τι έχει το αμάξι κάτω από το καπό (και όχι μόνο) αλλά το πισι και γενικά το ίντερνετ ξέρω να το χειρίζομαι, να ψάχνω και να βρίσκω αυτό που θέλω στην τιμή που το θέλω!

rapid_fast
12-11-13, 11:12
Μην παρεξηγείστε.

Υ.Γ. Ούτε εγώ θα το έκανα μόνος μου.

Τι ειρωνικό είδες? υπάρχει περίπτωση να βάλει χέρι σε βίδα που θα πέσει μέσα στη μηχανή?
Οχι πές.. υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Dim77
12-11-13, 11:41
Όχι..........

spyros e46
12-11-13, 12:06
Τέλος πάντων δεν θα το συνεχίσω. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες σας.

M535 E28
12-11-13, 20:04
Πολύ ωραία τα ειρωνικά σχολια σας αλλά δεν ξέρω κάποιον που να ξέρει τα πράγματα από τότε που γεννήθηκε. Όλοι εσείς που σχολιάζετε ειρωνικά κάποια στιγμή βρισκόσασταν στο δικό μου επίπεδο.Μήπως έχω κάνει λάθος όμως;; Εδώ τι είναι; Forum για μηχανικούς αυτοκινήτων;;

μην παρεξηγείσαι.
το είπα ευθέως.
όταν τα μαστόρια δουν κάποιον άσχετο με το αδικείμενο βαράνε στο κεφάλι.

spyros e46
18-03-14, 11:56
Καλησπέρα.Μετά απο 4 μήνες μου έβγαλε πάλι το ίδιο πρόβλημα. Μήπως ξέρει κάποιος από που μπορεί να προέρχετε αυτό το πρόβλημα; Μήπως είναι κανένα map/maf; Είχε κανείς άλλος το ίδιο θέμα;

rapid_fast
19-03-14, 11:47
Αρα,
πας στον μηχανικό που πήγες, και την αλλάζεις δωρεάν γιατί έχει εγγύηση..
Ακόμα και ένα καινούριο εξάρτημα, μπορεί να παρουσιάσει βλάβη..
Αυτό είναι το νόημα της εγγύησης σε υλικά και εργασία.. ;)

spyros e46
19-03-14, 12:12
Αρα,
πας στον μηχανικό που πήγες, και την αλλάζεις δωρεάν γιατί έχει εγγύηση..
Ακόμα και ένα καινούριο εξάρτημα, μπορεί να παρουσιάσει βλάβη..
Αυτό είναι το νόημα της εγγύησης σε υλικά και εργασία.. ;)

Ναι και μετά ξύπνησα. Το ανταλακτικό ήταν μεταχειρισμένο και το αγόρασα εγώ. Λες να είχε πρόβλημα η μεταχειρισμένη;

rapid_fast
19-03-14, 13:59
Ναι και μετά ξύπνησα. Το ανταλακτικό ήταν μεταχειρισμένο και το αγόρασα εγώ. Λες να είχε πρόβλημα η μεταχειρισμένη;

Καθόλου απίθανο..
Πόσο συχνά στο έκανε παλιά το πρόβλημα?
Αν κατάλαβα στο έκανε μια και μόνη φορά σε 4 μήνες τώρα..
Παλιά το διάστημα ήταν πιο συχνό??

spyros e46
19-03-14, 16:26
Καθόλου απίθανο..
Πόσο συχνά στο έκανε παλιά το πρόβλημα?
Αν κατάλαβα στο έκανε μια και μόνη φορά σε 4 μήνες τώρα..
Παλιά το διάστημα ήταν πιο συχνό??

Το αυτοκίνητο το πήρα το 2013 τον Ιούνιο και τον Νοέμβριο μου το έκανε για πρώτη φόρα. Την άλλαξα την πεταλούδα αλλά τώρα πάλι τα ίδια.Σου έχει τύχει ποτέ εσένα?

rapid_fast
19-03-14, 16:50
Το αυτοκίνητο το πήρα το 2013 τον Ιούνιο και τον Νοέμβριο μου το έκανε για πρώτη φόρα. Την άλλαξα την πεταλούδα αλλά τώρα πάλι τα ίδια.Σου έχει τύχει ποτέ εσένα?
Μια φορά στο έκανε η άλλη πεταλούδα, δεν το ξαναέκανε?
Απο την πρώτη φορά και μοναδική που σου παρουσίασε το πρόβλημα, έκανες την αλλαγή?????

Κάνε ρεσέτ, και συνέχισε για να το παρακολουθήσεις..
Την παλιά την πεταλούδα την έχεις κρατήσει?
Αν θυμάμαι ο μηχανικός σου επέμενε οτι είχε πιάσει κάτι οξέα και είχε χαλάσει..

spyros e46
19-03-14, 19:25
Μια φορά στο έκανε η άλλη πεταλούδα, δεν το ξαναέκανε?
Απο την πρώτη φορά και μοναδική που σου παρουσίασε το πρόβλημα, έκανες την αλλαγή?????

Κάνε ρεσέτ, και συνέχισε για να το παρακολουθήσεις..
Την παλιά την πεταλούδα την έχεις κρατήσει?
Αν θυμάμαι ο μηχανικός σου επέμενε οτι είχε πιάσει κάτι οξέα και είχε χαλάσει..

Έκανα ρεσετ σε αυτήν την πεταλούδα που έχω τώρα δούλεψε για λίγο και μετά πάλι τα ίδια. Το πρώτο στάδιο είναι οτι κρατάει τις στροφές ψηλά για ώρα και μετά από λίγο ανάβουν λαμπάκια και το αμάξι ρετάρει τρελά. Στην πρώτη που είχα δεν έκανα καθόλου ρεσετ.

georgegt
24-10-14, 13:55
εχω και εγω το ιδιο προβλημα. αλλαξα πεταλουδα και μετα απο 1 μηνα παλι τα ιδια. τελικα βρηκες τι φταιει?

spyros e46
31-10-14, 11:40
εχω και εγω το ιδιο προβλημα. αλλαξα πεταλουδα και μετα απο 1 μηνα παλι τα ιδια. τελικα βρηκες τι φταιει?

Εγω είχα βάλει ενα κιτ υδρογόνου για οικονομία κ καλα και μου φύγανε 500€ για τις δυο πεταλούδες την δεύτερη την έβαλα στην αντιπροσωπεία αλλα είχα βγάλει το κιτ υδρογόνου απο το αμαξι. Απο τότε ολα ρολόι! Την πεταλούδα την φοράω τουλάχιστον 9 μήνες χωρίς θέμα.

georgegt
03-11-14, 11:58
ok spyros e46 ευχαριστω!

spyros e46
06-06-15, 18:16
ok spyros e46 ευχαριστω!

ΕΣυ βρήκες τι φταίει γιατί εγώ μάλλον δεν το βρήκα. Σήμερα πάλι το ίδιο πρόβλημα. Όποιος γνωρίζει κάτι ας πει την άποψη του.