PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 τιμονι πολλαπλων λειτουργιων


LEO328
17-11-13, 09:15
χθες εβαλα πανω το μαμα radio-cd (business cd43) στο 36αρι παρεα με ανταπτορα για usb stick (αντικαθιστα το cd changer στην ουσια)....
απο το λευκο καλωδιο της ταινιας του τιμονιου του ε39 που φοραω τραβηξαμε καλωδιο στο κιτρινο καλωδιο της μαμας φισας του ραδιο του αυτοκινητου (νο 7).

και ναι...δουλευει κανονικα! και μπρος-πισω (σταθμοι-τραγουδια cd) και ενταση φωνης πανω-κατω!ειμαι ενθουσιασμενος!χεχε...

εδω ενα λινκ αναλυτικοτατο και πολυ χρησιμο που εχει οδηγιες για την συνδεση κουμπιων τιμονιου με το ραδιο,αυτοματο πιλοτο και τηλεφωνο!
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.frankies-bmw.com%2F8series%2Fdiy%2Fmf_wheel%2Fbmw_8series_m f_wheel.php&ei=ynWIUtumO6Sp7QbXkIGIBg&usg=AFQjCNFa_J1c3CD0RaVeO3kMB4c-H2yjNw&sig2=I2AMY0jKtymZJmZEV0BOVA

εγω τα μονα που χρειαστηκα ηταν:
- μαμα ραδιο cd43-βλεπε 3ο ραδιο στο λινκ (δοκιμασα και με pioneer αλλα κατι λαθος συνδεσα και δεν επαιζε-η μπορει να ηταν μαπα ο ανταπτορας),
-τιμονι ε36 μ3 με τον χοντρο αεροσακο (που χει το μ σηματακι-βλεπε τιμονι Β στο λινκ),
-ενα ζευγαρι κουμπια-χειριστηρια απο το αντιστοιχο τιμονι του ε39.(τιμονι Β στο λινκ).
-την ταινια του τιμονιου του ε39 με κωδικο 1094261 μεταχειρο.

για την συνδεση της ταινιας του τιμονιου με την μαμα φισα του ραδιο του αυτοκινητου χρησιμοποιησα ενα απλο λεπτο καλωδιο...(στο λινκ τα βαζει αυτος πιο εργοστασιακα με πινς και καλωδιακια της Bmw).

ενοειται απο γεναρη σειρα εχει η συνδεση του πιλοτου που θα βαλω με τα κουμπια στην δεξια πλευρα του τιμονιου...αμαρτια ειναι μην τεμπελιαζουν..
ειναι πιο μπελαλιδικη αυτη η συνδεση και πολυ καλωδιομανι αλλα γινεται αν τηρησεις σωστα ολες τις οδηγιες του σχεδιαγραματος...

υ.γ. ευχαριστω τον skyline is για την βοηθεια

LEO328
17-11-13, 09:20
α ξεχασα και τον επισημο πλεον ηλεκτολογο μου...:peepwall:
γιαννης gearboxer και ξερο ψωμι! το παληκαρι δεν παιζεται....
γιαννη ευχαριστω για ολη την βοηθεια πανω στο αμαξι που εκανες απο κοντα και δημοσια!:bowdown::bowdown:

6ylinder
17-11-13, 10:10
Μπράβο Λεό! Καλορίζικο!

Και ναι ο Γιάνναρος σ' αυτά δεν παίζετε!

ΥΓ:...ήταν που θα σταμάταγες το μπάξιμο...:rofl2::rofl2:

teo21
17-11-13, 10:47
Χαχαχα!! Ε δε τρώγεσαι πια! Μπράβο... και σ'ανώτερα!! :D

johnstam
17-11-13, 13:29
να ρωτήσω κάι είναι απαραίτητο να χρησιμοποιθεί εργοστασιακή πηγή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλο ραδιοσιντί

gearboxer
17-11-13, 14:34
α ξεχασα και τον επισημο πλεον ηλεκτολογο μου...:peepwall:
γιαννης gearboxer και ξερο ψωμι! το παληκαρι δεν παιζεται....
γιαννη ευχαριστω για ολη την βοηθεια πανω στο αμαξι που εκανες απο κοντα και δημοσια!:bowdown::bowdown:

Καλορίζικο LEO!! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά δεν έκανα τιποτα σπουδαίο..άλλωστε αν ξέρουμε κάτι γιατί να μη βοηθήσουμε ένα φιλαράκι;:cheers:
Πολλοί επαγγελματίες δεν έχουν το χρόνο και τις γνώσεις να ασχοληθούνε με πατέντες, ενώ κάποιοι άλλοι που τις έχουν, χρεώνουν ότι να ναι...

ducatista
17-11-13, 14:43
με γειαααα

LEO328
17-11-13, 17:02
ευχαριστω παιδες..και στα δικα σας...:cheers:

LEO328
17-11-13, 17:07
να ρωτήσω κάι είναι απαραίτητο να χρησιμοποιθεί εργοστασιακή πηγή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλο ραδιοσιντί

οχι αλλα θελεις και καλο-ακριβο ανταπτορα...μην παρεις τους φτηνους μπορει να μην παιξει οπως και σε μενα...
αμα πατησεις στο youtube e36 mfl θα δεις εναν τυπο σε ε36 με alpine radio-cd αν θυμαμαι καλα που του δουλευουν με τον ανταπτορα κανονικα...

6ylinder
17-11-13, 17:11
Εγώ που έχω το 3άκτινο τιμόνι, όχι το μ-πακ, μπορώ να βάλω τα κουμπιά μόνο και να γίνει κοπτοραπτική ή πρέπει να πάρω έτοιμο από τα πρώτα Ε46 ? Μπαίνει το τιμόνι του Ε46 στο Ε36??

LEO328
17-11-13, 17:20
Εγώ που έχω το 3άκτινο τιμόνι, όχι το μ-πακ, μπορώ να βάλω τα κουμπιά μόνο και να γίνει κοπτοραπτική ή πρέπει να πάρω έτοιμο από τα πρώτα Ε46 ? Μπαίνει το τιμόνι του Ε46 στο Ε36??

για κοιτα εδω μπας και βοηθαει...http://www.frankies-bmw.com/8series/diy/mf_wheel/files/bmw_sport_3spoke_supplement.pdf
θελει κατι μετατροπες-αλλαγες λεει...δεν ειναι Plug-play οπως του m3.

στειλε και ενα μαιλ στον αμερικλανο σπας του λιγο τα @@@ οπως εκανα και γω...θα σπυ απαντησει...

για μενα παρε ενα σαν το δικο μου e36 m3 ετοιμο με κουμπια και καινουργιο δερμα απο ebay....(θα σου πει o γιαννης απο απο που).συμφαιρει...πουλας και το δικο σου και δεν σουρχονται πολλα...

johnstam
18-11-13, 16:46
και πάλι καλησπέρα σχετικά με το τιμόνι πολλαπλών λειτουργειών leo κάτι τέτοιο είχες πάρει και δεν σου δούλεψε?
είναι για ε46 δεν ξέρω εάν μπορει να ταιριάξει και σε ε36 παρακαλώ κάθε γνώμη σεβαστή

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-Series-E46-1999-2005-Car-CD-Stereo-Fascia-Fitting-Kit-Steering-Control-/350579270488?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Terminals_C abling_ET&hash=item51a0272358

LEO328
18-11-13, 17:30
αυτο ειχα παρει για ε39 και καλα...
http://www.ebay.co.uk/itm/170978350624?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

LEO328
19-11-13, 23:02
ειναι βουβο γ... τον π... τον μαζω...χαχαχ:rofl2:



http://www.youtube.com/watch?v=2_z1tPhThgk

koutrouj
20-11-13, 14:57
Μπράβο λεωνιδα !!!!! Καλοριζικο ρε φίλε να το χαίρεσαι και να μας μεταδιδεις και εμάς τις γνώσεις σου !!!!

LEO328
20-11-13, 20:01
Μπράβο λεωνιδα !!!!! Καλοριζικο ρε φίλε να το χαίρεσαι και να μας μεταδιδεις και εμάς τις γνώσεις σου !!!!

να σαι καλα αδερφε...αντε και στα δικα σου...:cheers:

ξεχασα να πω οτι το μαμα ραδιο ειναι συνδεδεμενο με τον ενισχυτη που παιζει τα ηχεια μεσω ανταπτορα high low end...(το cd43 δεν εχει υποδοχη για ενισχυτη οπως και τα περισοοτερα μαμα ραδια).

Driftakos
21-11-13, 09:29
μεγειές μεγειές.... αν και εσύ γράφεις mfl εγώ διάβασα milf και είναι μείνει κανα δίλεπτο να σκέφτομαι "τι θέλει να πει πάλι ο άνθρωπας???"

LEO328
21-11-13, 13:46
μεγειές μεγειές.... αν και εσύ γράφεις mfl εγώ διάβασα milf και είναι μείνει κανα δίλεπτο να σκέφτομαι "τι θέλει να πει πάλι ο άνθρωπας???"

χαχαχα ακου milf....ωραιος...εισαι και πονηρουλης...cougar ειναι...χεχε..:rofl2:

LEO328
25-11-13, 08:58
για οσους τους ενδιαφερει τα παντα ολα και για πιλοτο συνδεδεμενο με τα κουμπια με ενδειξη-λαμπακι στο κατραν (στο κεντρο του κατραν εκει που βαζουμε το M για ομορφια-στην μαμα θεση του αντισπιν δληδ) ειναι εδω:http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fforums.bimmerforums.com%2Fforum%2 Fshowthread.php%3F1617377-BMW-E36-MFSW-retrofit-pictoral-DIY%2Fpage2&ei=wwGTUsaYDszB7AasmICgCg&usg=AFQjCNGP58cSpyIiyfv4r3uQre9-bZDZBQ&sig2=NAlanmtfP-vhaVRmjdvgRg

αυτο τα εχει ολα.
diy,αποριες κ.λ.π.
υ.γ. προς το τελος λαμβανει μερος στην συζητηση δικο μας μελος-ο skyline is...

LEO328
25-11-13, 09:13
υποψιν ο φωτισμος των κουμπιων ειναι ενεργος και την ημερα αλλα αμα δεν τα σκιασεις με το χερι σου δεν φαινονται αναμενα οποτε ολα οκ.
εμενα ο ηλεκτρολογος ειχε δωσει ρευμα στην ταινια του τιμονιου απο το διακοπτη φωτων με αποτελεσμα την ημερα για να λειτουργουν τα κουμπια με το ραδιο να επρεπε να εχω αναμενα τω φωτα στην 1η σκαλα..με σβηστα τα φωτα δεν δουλευαν...(μαλκ ηταν ετσι..).
πηγα και αλλαξα το ρευμα με αλλη πηγη σταθερη και ολα οκ.
και με σβηστα φωτα τωρα παιζουν κανονικα...
φανταζομαι οτι αυτο εχει να κανει με την διαφορετικη λειτουργια του φωτισμου του ε39..πιο συγχρονη..

gregE36
25-11-13, 21:43
ωραιος ο leo

nasos
26-11-13, 17:29
Μπράβο και πάλι μπράβο!!!

LEO328
10-06-14, 20:22
Ε αφού έγινε και αυτό μπορώ πλέον να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια....
Μόλις γύρισα από δοκιμή στον Κηφισό.
Το ηλίθιο γέλιο που έριξα μόνος μου όταν ειδα ότι δουλεύει ο πιλότος από τα χειριστηρία του τιμονιού απευθείας δεν περιγράφεται...λεπτομέρειες προσεχως...

gearboxer
10-06-14, 21:08
Ε αφού έγινε και αυτό μπορώ πλέον να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια....
Μόλις γύρισα από δοκιμή στον Κηφισό.
Το ηλίθιο γέλιο που έριξα μόνος μου όταν ειδα ότι δουλεύει ο πιλότος από τα χειριστηρία του τιμονιού απευθείας δεν περιγράφεται...λεπτομέρειες προσεχως...

ΝΑΙ μωρή αρρώστια Λεω!! Δώσε αναλυτικές λεπτομέρειες εδώ ή με pm ρε μπαγάσα!:+1:

BMW Power
10-06-14, 21:15
Μπράβο φίλε. Φτιάξε DIY

LEO328
11-06-14, 11:17
λοιπον πρωτα τα υλικα για τη σαλατα ...:rofl2:
τα 2 πρωτα ετσι και αλλιως τα χρειαζεστε και για το ραδιο (παιζει τελικα και με aftermarket radio-cd απλα εμεις νιομιζαμε οτι παει στο κιτρινο του ανταπτορα-οπως πισω απο το μαμα αλλα ηταν το ροζ σε φιλου που επαιξε-οποτε τα δοκιμαζεις ενα-ενα στου ανταπτορα)

-πληκτρα τιμονιου απο ε39 m5
-ταινια τιμονιου απο ε39
-ενα κιτακι ολοκληρωμενο για ε36 και προκαλωδιωμενο χωρις τον εγκεφαλο και τον λεβιε(το πιο σημαντικο για να μην φτιαχνεις πλεξουδα απο αρχη!).
το κιτακι θα πρεπει να ειναι απο 4κυλινδρο για τους 4κυλιδρους και απο 6κυλινδρο για τους 6κυλινδρους και παρομοιας χρονολογιας.(91-94 η' 95-99 αναλογα σε ποια κατηγορια ανηκετε).
εχω ακρη απο αμερικανο που τα φτιαχνει αναλογα τι θελεις και στο στελνει στην πορτα σου με 150ε ολα...(ο λεβιες και το εγκεφαλακι του ε36 μου εμεινε εμενα γιατι τοτε πηρα ολο το κιτ ο παπαρας).
-ενα εγκεφαλακι αυτοματου πιλοτου απο ε39 η' ε46.απαραιτητη προυποθεση για να υπακουει απευθειας απο το τιμονι να γραφει κατω απο το part number μονο 08 04! (οχι 07 04 κ.λ.π.)
-τελος βασικο ενα λεντακι πρασινο (για να συμβαδιζει με την επισης μαμα πρασινη ενδειξη του κατραν του ε39) με βαση για να εχουμε ενδειξη για ενεργοποιηηση-κλεισιμο του πιλοτου.εγω θα το βαλω μπροστα απο το λεβιε για να μην ανοιγω κατραν και σπασει τιπτ μεσα και τον πιουμε...:rofl2:

P.kwstas E36
11-06-14, 13:34
Ωραιος ρε Λεώ!!!!!:bigthumb:
Ωραιες δουλειες,νοικοκηρεμενες,προσεγμενες,λειτουργικοτατ ες...και πανω απ'ολα με ΟΕΜ ''χαρακτηρα''...Ο κλασικος Λεω...:rofl2:

6ylinder
11-06-14, 13:40
Γιάνναρε όλα δικιά σου δουλειά φίλε;;; Κάτι μου λέει πως το έβαλες το ανήσυχο χεράκι σου!

gearboxer
11-06-14, 14:12
Γιάνναρε όλα δικιά σου δουλειά φίλε;;; Κάτι μου λέει πως το έβαλες το ανήσυχο χεράκι σου!


Χαχαχα όχι Μήτσο όλα ήταν made by Leo αυτή τη φορά!

LEO328
11-06-14, 20:17
Thanks παιδες.
Θα ανεβασω βιντεάκι νΑ γελάσουμε....
Ο Γιάννης βοήθησε σε 2-3 αποριες...Εγγύηση είναι πάντα..

LEO328
13-06-14, 06:16
βαλαμε και με τον φιλο μου στο obc το code (πηρε με την πρωτη) και βαλαμε και στην μαμα θεση μπροστα απο το λεβιε πρασινη ενδειξη για το cruise το οποιο οταν ειναι κλειστο δεν φαινεται καν οτι εκει μεσα εχει λαμπακι!:love:
ο πιλοτος ενεργοποιοειται απο τιμονι και απενεργοποιειται απο τιμονι,συμπλεκτη και φρενο.απο τα καλυτερα πραματα που εχω βαλει στο αμαξι μπορω να πω....
θα επανελθω καποια στιγμη με φωτο και κανα βιντεο οποτε ευκαιρησω..

BMW Power
13-06-14, 08:02
βαλαμε και στην μαμα θεση μπροστα απο το λεβιε πρασινη ενδειξη για το cruise το οποιο οταν ειναι κλειστο δεν φαινεται καν οτι εκει μεσα εχει λαμπακι!

Πιο πολύ για αυτό περιμένω το video :thinkerg:

koutrouj
13-06-14, 09:15
¶ξιος άξιος ! Μπράβο ρε λεωνιδακο καλορίζικο ! ¶ντε να δούμε και το video να μας τρελάνεις τελείως !

LEO328
17-10-14, 19:29
https://www.youtube.com/watch?v=VOghYvpd-eI

LEO328
17-10-14, 19:30
καλησπερα σας.
υστερα απο πολυ καιρο με μεταφραση σημαδεμενου αλ πατσινο...:icon_toil:party::rofl2:

BMW Power
18-10-14, 15:31
Είσαι πολύ μπροστά leo :dblthumb2 :bowdown:

koutrouj
18-10-14, 19:53
Leo μας τρέλανες ακόμα μια φορά ! Εισαι πολύ μπροστά αδερφέ πολύ όμως ! Έχω δυο ερωτήσεις ! Η μια ειναι το αμάξι έβγαλε 230 με την εισαγωγή και το προγράμμα μόνο η έκανες και τίποτε άλλο και η δεύτερη ειναι τι παίζει με τα πατήματα στα + και στο - πλήκτρα παει ανα 5 χλμ σε κάθε κλικ πάνω η κάτω η δεν ειναι στάνταρ ;

LEO328
19-10-14, 18:01
σας ευχαριστω κ.προεδρε...:bigthumb:

οσον αφορα τις ερωτησεις του συναδελφου ειναι 227 στροφαλο για την ακριβεια και αμα πατησεις-μπεις στο γκαραζ μου θα δεις ολες τις μηχανικες αλλαγες που εχω κανει.
για το + - δεν ειναι στανταρ...χοντρικα και στο περιπου για να ανεβεις η΄κατεβεις 10 χλμ πρεπει να το πατησεις 5 φορες περιπου αλλα συνεχομενες χωρις μεγαλη διακοπη...ετσι το εχω κοζαρει οτι δουλευει...

BMW Power
20-10-14, 08:16
Πάτα συνεχόμενα τα + - leo στο cruise control και άστο μόλις φτάσεις τα χλμ/ωρα που θες.

LEO328
20-05-15, 07:33
Πάτα συνεχόμενα τα + - leo στο cruise control και άστο μόλις φτάσεις τα χλμ/ωρα που θες.

ισχυει δημητρη τελικα αυτο που ειχες πει τοτε.
πλεον δεν παταω το + η' το - 500 φορες αλλα συνεχομενα και παει μπομπα...
εχω πλεον γκαζι πανω στο τιμονι!!!!:bananasmi:dance::p::smokin::