PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 OBD I + Bluetooth + Android/iPhone app, γίνεται?


akisg
09-01-14, 00:45
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Τις τελευταίες μέρες έχω μπει στην πρίζα να αξιοποιήσω το νέο μου κινητό σαν on-board πολυοργανο αλλά και σαν ένα πρόχειρο διαγνωστικό τσέπης για τις δύσκολες στιγμές.
Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα πολλά bluetooth modules για OBD2 τα οποία πανεύκολα συνδέονται με ένα smartphone.
Το πρόβλημα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που έχουμε OBD1? Γίνεται απλά με έναν ανταπτορα από 20pin OBD1 σε 16pin OBD2 που κυκλοφορούν στο εμπόριο και σε συνδυασμό με ένα bluetooth για OBD2 να δουλέψει? :scratchch

gearboxer
09-01-14, 14:45
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Τις τελευταίες μέρες έχω μπει στην πρίζα να αξιοποιήσω το νέο μου κινητό σαν on-board πολυοργανο αλλά και σαν ένα πρόχειρο διαγνωστικό τσέπης για τις δύσκολες στιγμές.
Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα πολλά bluetooth modules για OBD2 τα οποία πανεύκολα συνδέονται με ένα smartphone.
Το πρόβλημα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που έχουμε OBD1? Γίνεται απλά με έναν ανταπτορα από 20pin OBD1 σε 16pin OBD2 που κυκλοφορούν στο εμπόριο και σε συνδυασμό με ένα bluetooth για OBD2 να δουλέψει? :scratchch

Αυτό το bluetooth το έχω δουλέψει με επιτυχία με 20pin αντάπτορα σε Ε36. Το δικό μου βέβαια είναι από τα πρώτα OBD2 με το Μ44 μοτέρ. Πιστεύω θα δουλέψει και σε σένα, απλά με λιγότερες ενδείξεις..

gregE36
09-01-14, 14:51
τα ε36 απο 1995 και μετα ειναι OBD2???

akisg
09-01-14, 18:23
Απ'οσο γνωρίζω, απο 96 και μετα ολα είναι OBD2. Ξέρουμε ποιες ενδείξεις δεν θα αναγνωρίζει? Σκέφτομαι να προχωρήσω στην παραγγελία, έτσι κι αλλιώς δεν κοστίζει πάνω από 15 ευρώ το όλο σκηνικό.

gearboxer
11-01-14, 18:23
Tα Ε36 που ήταν OBD2

gregE36
12-01-14, 08:13
α μαλιστα αρα Μ43 ειναι ΟΒD1.η φυσα που βρισκεται?

gearboxer
12-01-14, 09:22
α μαλιστα αρα Μ43 ειναι ΟΒD1.η φυσα που βρισκεται?

H στρογγυλή 20pin στο χώρο του κινητήρα με το βιδωτό καπάκι...

ziaba
12-01-14, 09:53
http://img101.imageshack.us/img101/2595/zlaczeli1.jpg

teo21
12-01-14, 14:37
Και η OBD 2 στρογγυλή είναι και απλά έχει 20 pin αντί για 16??

gearboxer
12-01-14, 14:48
Και η OBD 2 στρογγυλή είναι και απλά έχει 20 pin αντί για 16??


Δεν έχει να κάνει με το σχήμα της φύσσας, αλλά με τον εγκέφαλο το obd2. Τα δικά μας M44 παρότι obd2 έχουν την κλασική στρογγυλή φύσσα της bmw...αργότερα καθιερώθηκε η 16pin τετράγωνη σε όλα τα επιβατικά. Απ ότι γνωρίζω στα σύγχρονα bmw, υπάρχει η τετράγωνη στο εσωτερικό και η κλασική στρογγυλή στο χώρο του κινητήρα..και οι δύο κάνουν την ίδια δουλειά.

akisg
12-01-14, 16:16
Δεν έχει να κάνει με το σχήμα της φύσσας, αλλά με τον εγκέφαλο το obd2. Τα δικά μας M44 παρότι obd2 έχουν την κλασική στρογγυλή φύσσα της bmw...αργότερα καθιερώθηκε η 16pin τετράγωνη σε όλα τα επιβατικά. Απ ότι γνωρίζω στα σύγχρονα bmw, υπάρχει η τετράγωνη στο εσωτερικό και η κλασική στρογγυλή στο χώρο του κινητήρα..και οι δύο κάνουν την ίδια δουλειά.

Έχω την εντύπωση ότι σε κάποια μοντέλα σαν το δικό σου Μ44 που είναι OBD2, έχουν και την κλασσική στρογγυλή φύσα στο χώρο της μηχανής αλλά και την τετράγωνη OBD2 κάτω από το τιμόνι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

gearboxer
12-01-14, 16:25
Έχω την εντύπωση ότι σε κάποια μοντέλα σαν το δικό σου Μ44 που είναι OBD2, έχουν και την κλασσική στρογγυλή φύσα στο χώρο της μηχανής αλλά και την τετράγωνη OBD2 κάτω από το τιμόνι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Το δικό μου όχι. Ίσως τα τελευταία μοντέλα 98-99 να το είχαν αλλα δεν είμαι σίγουρος...

akisg
12-01-14, 17:49
Ξέρουμε σε περίπτωση που δουλέψει η μοντα με τον αντάπτορα ποιές ενδείξεις δεν θα είναι σε θέση να διαβαστούν λόγω OBD1 ?

PetrosD
12-01-14, 21:42
Άμα το κάνεις και δουλέψει, γράψε εδώ γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.

akisg
12-01-14, 22:17
Σε καμιά βδομάδα περίπου που θα το έχω στα χέρια μου και θα το δοκιμάσω θα ποσταρω τα αποτελέσματα. Το έχω παραγγείλει ήδη.

gearboxer
12-01-14, 22:26
Ξέρουμε σε περίπτωση που δουλέψει η μοντα με τον αντάπτορα ποιές ενδείξεις δεν θα είναι σε θέση να διαβαστούν λόγω OBD1 ?

Μην νομίζεις ότι θα χάσεις και πολλά...Για παράδειγμα αν χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα τύπου torque, θα σου εμφανίζει ταχύτητα, στροφές, θερμοκρασία νερού και βολτ μπαταρίας. Λογικά δε θα σου εμφανίζει θερμοκρασία και ταχύτητα εισερχόμενου αέρα καθώς και φορτίο κινητήρα. Επιπλέον, μην περιμένεις να σου σβήνει σφάλματα σε bmw είτε obd1 είτε obd2.

Πέρα απ όλα αυτά, είναι ένα φθηνό gadget για να κάνεις την πλάκα σου, να εντυπωσιάσεις και να εντυπωσιαστείς. Χτύπα το και μην σε απασχολούν όλα τα άλλα. Κάνε μόνο μία ερώτηση στον πωλητή για να σιγουρέψεις ότι λειτουργεί έστω και με λιγότερες ενδείξεις σε obd1 αυτοκίνητο..μη σε πάρω στο λαιμό μου

gearboxer
12-01-14, 22:28
Σε καμιά βδομάδα περίπου που θα το έχω στα χέρια μου και θα το δοκιμάσω θα ποσταρω τα αποτελέσματα. Το έχω παραγγείλει ήδη.


Δε σε πρόλαβα...:icon02:

akisg
12-01-14, 22:47
Δε σε πρόλαβα...:icon02:

Χαχα..δεν πειράζει, στην τελική αν δεν παίζει τα πουλάω σε κάποιον με OBD2. Όσο το έψαξα πάντως δεν αναφερόταν πουθενά σε κανέναν BT OBD2 ανταπτορα αν διαβάζει και OBD1.

akisg
12-01-14, 22:55
Επιπλέον, μην περιμένεις να σου σβήνει σφάλματα σε bmw είτε obd1 είτε obd2.



Αυτό έχει να κάνει με τον ανταπτορα ή με το συγκεκριμένο πρόγραμμα που λες? Θέλω να πω, με το κατάλληλο λογισμικό (οχι απαραίτητα για κινητά) δεν θα μπορώ να σβήσω και σφάλματα?

koutrouj
15-01-14, 17:23
Παιδιά εμένα η μετατροπή ήταν απο 328 του 96 και σήμερα το δοκίμασα στον ηλεκτρολογο μου που είχε ενα τέτοιο σύστημα για android και δυστυχώς δεν κατάφερε να συνδεθεί καθόλου με το αμάξι !

akisg
16-01-14, 02:50
Οπότε μάλλον κι εγώ πακέτο θα φαω :P

akisg
06-02-14, 20:54
Απλά να επιβεβαιώσω οτι η μοντα με τον αντάπτορα OBDI σε OBD2 τελικά δεν παίζει καθώς το δοκίμασα για να μου φύγει η απορία.