PDA

Επιστροφή στο Forum : θορυβος κατα την εκκινηση


LefterisK
04-02-14, 19:44
εμφανιζεται θορυβος κατα την πολυ ομαλη εκκινηση του οχηματος (το συνηθιζω να ξεκινω με οσο λιγοτερες στροφες μπορω). αυτο παρουσιαζεται καθε φορα που ξεκιναει το οχημα απο σταση. εαν το πατησω λιγο παραπανω τοτε δεν ακουγεται κατι. ο θορυβος μου θυμιζει τρυπιο καζανακι εξατμισης απλα ακουγεται μονο για 1"-2" οταν ξεκιναω απο σταση. πηγα σε τοπικο εξειδικευμενο συνεργειο (εδω στην αρχη των νοτιων προαστειων) που συνηθιζα να επισκεπτομαι πριν φυγω για τα ξενα και ο μαστορας με την περιγραφη που του ειπα και το ακουσμα που εκανε μου ειπε οτι ειναι το επανω ρουλεμαν του ιμαντα.
βασικα εχω την εντυπωση οτι οταν βαζω a/c δεν το κανει αλλα αυτο μπορει και να ειναι λογω της μικρης αυξησης των στροφων.
η ζημια ειναι 80 το κομματι και 20 εργατικα αλλα δεν ρωτησα ποιος ειναι ο κατασκευαστης του ρουλεμαν. το oem ειναι ισως απο skf;
να αναφερω οτι το μεντελο ειναι Ε90 320i με τον Ν46 και εχει 72κ χλμ
τα φωτα σας οσον αφορα την αιτια του θορυβου αλλα και το κοστος που αναφερω
ευχαριστω εκ των προτερων.

σσ: 2ο προβληματακι μεσα στον μηνα, μετα το ακρομπαρο-ημιμπαρο :icon_pai:

rapid_fast
04-02-14, 21:09
Μάλλον θέλει τέντωμα ο ιμάντας..

LefterisK
06-03-14, 12:51
μολις αλλαχθηκε αυτη η βλακεια (ρουλμαν δυναμο) , σταματησε ο θορυβος και ευτυχως ελαφρυνθηκα απο 100ευρω... :banghead:


No 3 στη φωτο:
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VA71&mospid=48481&btnr=12_1309&hg=12&fg=20

rapid_fast
06-03-14, 13:12
Ρε Λευτέρη!!
τον τέντωσες τον ιμάντα πριν αλλάξεις το οτιδήποτε??
Δεν είπαμε πρώτα θα τον τεντώσεις??
Κοίταξε τον τώρα, το πάνω μέρος με το κάτω ενώνονται με το χέρι???
Λευτέρη νομίζω απλά σου τέντωσε τον Ιμάντα. Δεν είχες θόρυβο τροχαλίας..

LefterisK
07-03-14, 00:54
παναγιωτη σου εστειλα και πμ με βιντεακι την περασμενη βδομαδα να το δεις και να πεις τη γνωμη σου πριν παω να κανω το οτιδηποτε.
οτι γινεται στο αμαξι το κανω εγω αλλιως καμια μα καμια εργασια δεν γινεται πανω στο αμαξι μου χωρις να ειμαι εκει.
ο ιμαντας τεντωνει με 3 ρουλμεν, τα 2 ρουλμεν που βρισκονται καπου στη μεση και με αυτο του δυναμο που βρισκεται στο πιο ψηλο σημειο το οποιο κ αλλαξα.
εαν δεις κ το βιντεο, οταν αρχιζουν και τα παιζουν, μπορουν κ γυριζουν σαν τρελα, ηδη το 1 απο τα 2 μεσαια μου το κανει, ενω οταν ειναι σε καλυτερη κατασταση απλα φρεναρουν στα 1-2" .
ο ιμαντας ελεγχθηκε κ ειναι απλα σαν καινουριος..
οσον αφορα το συγκεκριμενο, βγηκε το παλιο μπηκε το νεο κ σταματησε το rattle υπο φορτιο με 1η και χαμηλες σαλ...