PDA

Επιστροφή στο Forum : θολα τζαμια


bmwmaniac
05-03-14, 09:28
καλημερα εχω ενα θεματακι με τα τζαμια μου θολονουν παρα πολυ γρηγορα και πολλυ με αποτελεσμα να ανοιγω aircodition η παραθυρο γιατι? μπορω να το αποφυγω με καποιο τροπο? μημπως δεν ειναι καλη ποιοτητα τζαμι?δεν ξερω τι παιζει καποια συμβουλη? ευχαριστω

rapid_fast
05-03-14, 10:39
Είναι φαινόμενο διαφοράς θερμοκρασίας και υγρασίας του περιβάλλοντος / εσωτερικού χώρου.
Δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια, αλλά οι υαλοπίνακες της BMW έχουν ιδιαίτερα καλή συμπεριφορά στο φαινόμενο.
Είναι δεδομένο οτι ο κλιματισμός κάνει αφύγρανση, οπότε είναι η αποτελεσματικότερη μέθοδος.
Ομως, το ίδιο καλά ξεθολώνει το αυτοκίνητο με χρήση του καλοριφερ.
Χωρις αυτά, δεν υπάρχει περίπτωση να ξεθολώσεις τζάμι..
Υπάρχει βέβαια, ένα σπρέι της σόναξ που χρησιμοποιώ, το οποίο μειώνει αισθητά το φαινόμενο.
Αυτά..

Υ.Γ. Οι ιμιτασιόν υαλοπίνακες στο συγκεκριμένο θέμα είναι απλά απαράδεκτοι..

bmwmaniac
05-03-14, 10:56
αν κανει δουλει ατο σπρευ το θελω μπορεις να με βοηθεισεις? καθε ποτε το περνας?

DiMiTrIs_
05-03-14, 12:49
με το που μπαινεις στο αμαξι να ανοιγεις ενα ποντο τα παραθυρα και να βαζεις την αντισταση στο πισω τζαμι και τον ανεμιστηρα στη δευτερη σκαλα να χτυπαει μπροστα στο τζαμι...εγω αυτο κανω τοσα χρονια που δεν εχω και κλιματισμο και δεν εχω κανενα προβλημα

rapid_fast
05-03-14, 14:07
αν κανει δουλει ατο σπρευ το θελω μπορεις να με βοηθεισεις? καθε ποτε το περνας?

Μια φορά το μήνα το περνάς.. ψεκάζεις, αφήνεις ένα λεπτό, σκουπίζεις τελειώνεις..
Οσο καιρό το χρησιμοποιώ δεν έχω ανάψει καν την αντίσταση του πίσω τζαμιού..
Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και σύμπτωση, αλλά είναι και δεδομένο μου..