PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτάκι στο σταχτοδοχείο + απορίες


BMW S1
11-03-14, 18:07
Καλησπέρα κύριοι.

Έχω δύο απορίες και θα χρειαστώ την άποψή σας .
1. Όταν πήρα τον Άσσο μου 2005 θυμόμουν οτι στο σταχτοδοχείο άναβε ένα πορτοκαλί φωτάκι όπως είναι αυτά τα δύο led στην πλαφονιέρα. Μετά από λίγο καιρό διαπίστωσα οτι δεν άναβε. σε ερώτηση που έκανα στην αντιπροσωπεία της BMW τότε , ο ηλεκτρολόγος με διαβεβαίωσε οτι ποτέ δεν άναβε φωτάκι γιατί δεν υπήρχε. Το σταχτοδοχείο δεν ανοίγει ποτέ γιατί δεν καπνίζω και ούτε κανείς άλλος μέσα στο αυτοκίνητο.
Δεν ξέρω τι με έπιασε μετά απο τόσα χρόνια αλλά το ξανακοίταξα (δεν είχα τι να κάνω) και είδα ότι τραβώντας και αφαιρώντας το τασάκι έχει δύο ακίδες δεξια και αριστερά , άρα ρεύμα , και μια τρυπούλα λογικά για το led και στο τασάκι ένα διάφανο πλαστικό για να περνάει το φως. τώρα γιατί δεν ανάβει ξέρει κανείς? έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα? καμιά λύση???

2. Όταν βάζετε την οπισθεν ο καθρεφτης του συνοδηγού μετακινείτε προς τα κάτω ?

3. Υπάρχουν λαμπάκια led για τον εσωτερικό και εξωτερικό φωτισμό που να μην τα βγάζει error και τα σβήνει?

ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα!

MarinosE46
11-03-14, 21:15
Καλησπέρα κύριοι.

Έχω δύο απορίες και θα χρειαστώ την άποψή σας .
1. Όταν πήρα τον Άσσο μου 2005 θυμόμουν οτι στο σταχτοδοχείο άναβε ένα πορτοκαλί φωτάκι όπως είναι αυτά τα δύο led στην πλαφονιέρα. Μετά από λίγο καιρό διαπίστωσα οτι δεν άναβε. σε ερώτηση που έκανα στην αντιπροσωπεία της BMW τότε , ο ηλεκτρολόγος με διαβεβαίωσε οτι ποτέ δεν άναβε φωτάκι γιατί δεν υπήρχε. Το σταχτοδοχείο δεν ανοίγει ποτέ γιατί δεν καπνίζω και ούτε κανείς άλλος μέσα στο αυτοκίνητο.
Δεν ξέρω τι με έπιασε μετά απο τόσα χρόνια αλλά το ξανακοίταξα (δεν είχα τι να κάνω) και είδα ότι τραβώντας και αφαιρώντας το τασάκι έχει δύο ακίδες δεξια και αριστερά , άρα ρεύμα , και μια τρυπούλα λογικά για το led και στο τασάκι ένα διάφανο πλαστικό για να περνάει το φως. τώρα γιατί δεν ανάβει ξέρει κανείς? έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα? καμιά λύση???

2. Όταν βάζετε την οπισθεν ο καθρεφτης του συνοδηγού μετακινείτε προς τα κάτω ?

3. Υπάρχουν λαμπάκια led για τον εσωτερικό και εξωτερικό φωτισμό που να μην τα βγάζει error και τα σβήνει?

ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα!

καλησπέρα.Δεν ξέρω για τον άσσο,στο 46άρι πάντως ανάβει το πορτοκαλί φωτάκι που αναφέρεις στο σταχτοδοχείο.Είναι παράλογο να μην ανάβει φως στο σταχτοδοχείο εφόσον αυτό υπάρχει.Και το βράδυ που τινάζεις τη στάχτη αν δεν είναι φωτιζόμενο το τασάκι???
Θα αγοράσεις led canbus και δε θα σου ανάβει κανένα σφάλμα στο καντράν.

BMW S1
12-03-14, 11:44
Σε ευχαριστώ MarinosE46 , απλά απορώ πως το led δεν δουλεύει!!!

pritaniss
12-03-14, 12:20
Καλησπερα ε36 του 97 και σε εμενα αναβη λαμπακη το λαμπακη ασπρο και η μεμβρανη πορτοκαλη !

BMW Power
12-03-14, 14:16
Όταν βάζετε την οπισθεν ο καθρεφτης του συνοδηγού μετακινείτε προς τα κάτω ?

Για να κατεβαίνει ο καθρέπτης πρέπει να έχεις καθίσματα με μνήμες. Άσχετο αλλά πρέπει!!!

kostastnt
12-03-14, 23:30
Έχω άσσο και υπάρχει φως στο τασάκι.. Αλλιώς θα το είχαμε κάνει μαύρο χάλι το αμάξι οι καπνιστές :)

Επίσης ο καθρέφτης κατεβαίνει, χωρίς να έχω κάθισμα με μνήμες :) Απλά πρέπει ο διακόπτης που ρυθμίζεις τους καθρέπτες (όχι ο σταυρός αλλά το από κάτω που γυρνάει από αριστερά προς δεξια μεριά) να είναι πάντα στην αριστερή μεριά για να κατεβαίνει ο καθρέπτης..

giannis_compact
13-03-14, 04:08
Στη σειρά 1 και στη σειρά 3 από Ε90 και μετά (λογικά και στα Ε60) δεν είναι απαραίτητο να έχει το αυτοκίνητο μνήμες για να κατεβαίνει ο καθρέπτης επιλέγοντας την όπισθεν.

BMW S1
13-03-14, 15:28
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, λέτε να έχει καεί καμία ασφάλεια? πως να το τσεκάρω? και όσο για τον καθρέφτη όπως είπε και ο kostastnt , εμένα δεν το κάνει. :nono: το κάνει σε όλες τις εκδόσεις ? Εγώ έτσι θυμάμαι οτι μου είχαν πει κατα την παραγγελία. ειναι στον βασικό εξοπλισμό! Κοίτα να δείς που θα μου έχουν καεί τπτ ασφάλειες και δεν θα το έχω πάρει χαμπάρι !!!! Άσχετο αλλα ξέρει κανείς πως έχεις πρόσβαση στα νεφρά , ή πως αφαιρούνται? Μου ήρθαν κάτι σηματάκια απο το ebay και δεν μπορώ να βάλω. είναι απομονωμένα με πλαστικά καπάκια.

Ευχαριστώ!

Fanis
14-03-14, 13:35
Για να κατεβαίνει ο καθρέπτης θέλει ένα από τα 2:

1. Ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες
2. Πακέτο καθρεπτών

BMW S1
25-04-14, 14:04
Γεια σας παιδιά , Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.

Σήμερα από περιέργεια πάτησα τον αναπτήρα του σταχτοδοχείου για 1 φορά και δυστυχώς καμία αντίδραση. Λογικά είναι καμμένη η ασφάλεια γι αυτό δεν άναβε και το led στο σταχτοδοχείο. Ξέρει κανείς ποια ασφάλεια είναι?

giannis 116
25-04-14, 17:08
Γεια σας παιδιά , Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.

Σήμερα από περιέργεια πάτησα τον αναπτήρα του σταχτοδοχείου για 1 φορά και δυστυχώς καμία αντίδραση. Λογικά είναι καμμένη η ασφάλεια γι αυτό δεν άναβε και το led στο σταχτοδοχείο. Ξέρει κανείς ποια ασφάλεια είναι?

Στο ασφαλειοκουτι που ειναι μεσα στο ντουλαπακι σου εχει χαρτακι με ολες τις ασφαλειες, το χαρτακι ειναι στο καπακι του κουτιου απ τη μεσα πλευρα. Εκει μπορεις να δεις ποια ακριβως ειναι.

ThaNOS E46coupe
26-04-14, 14:21
Αλλη η ασφαλεια του αναπτηρα κ αλλη γραμμη το εσωτερικου φωτισμου....

BMW S1
07-05-14, 13:02
Αλλη η ασφαλεια του αναπτηρα κ αλλη γραμμη το εσωτερικου φωτισμου....
και πια ειναι ρε παιδια τα εικονιδια? :rtfm:

BMW S1
01-10-14, 17:01
Καλησπέρα παιδιά.
Μετά από πολλά νεύρα και ασχετοσύνη του συνεργείου της BMW, αφού δεν ήξεραν ποια ασφάλεια είναι για να την ελέγξουν και τους υπέδειξα εγώ την σωστή.... δεν ήταν καμιά ασφάλεια καμένη. μου είπαν φερτο μια μέρα να λύσουμε την κονσόλα και να δούμε τις καλωδιώσεις.

Λύση βρήκα μόνος μου τελικά....
0e έξοδα....
γιατί είναι @$@#%^ στην BMW γιατί αυτοί το δημιούργησαν το λάθος εξαρχής..... και δεν πρόκειται να με ξαναδούν στο συνεργείο τους για κανένα λόγο....

Απλά σήκωσα την φούσκα του λεβιε και απο κατω κεντροαριστερα υπάρχει μια φύσα.... ως δια μαγείας ηταν εκτός.... την συνδεσα... και βουαλα!!!! ΟΛΑ ΟΚ.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ :
1. Πιάνουμε την φούσκα και την πιέζουμε προς τα μέσα και ξεκουμπώνει
2. την σηκώνουμε
3. ελέγχουμε την φύσα
4. ξανά κουμπώνουμε την φούσκα.

χρόνος 3 λεπτά.

nassosbmw1
02-10-14, 23:44
Σωστόοοοςςς! τελικά ότι μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας ας το κάνουμε...και καλύτερα θα το κάνουμε και οικονομικότερα σίγουρα....:)

Χμ....τώρα που το καλοσκέφτομαι....Τελευταία δεν έχω προσέξει αν ανάβει το φωτάκι και σε μένα...Βλέπετε σαν μη καπνιστής το τασάκι έχει μόνο ψιλά...και αφού δεν υπάρχουν ούτε ψιλά δεν ανοίγει...γιααα να τσεκάρω...:)

andreas e46
03-10-14, 14:05
παιδία και τα 46αρια έχουν φωτάκι στο τασάκι ;

MarinosE46
03-10-14, 15:32
παιδία και τα 46αρια έχουν φωτάκι στο τασάκι ;

εννοείται.Πορτοκαλί όπως ο υπόλοιπος φωτισμός του ταμπλώ.

andreas e46
03-10-14, 16:02
εννοείται.Πορτοκαλί όπως ο υπόλοιπος φωτισμός του ταμπλώ.

α ωραία :)
μάλλον το δικό θα έχει καεί γιατί δεν το έχω παρατηρήσει

andreas e46
05-10-14, 16:10
α ωραία :)
μάλλον το δικό θα έχει καεί γιατί δεν το έχω παρατηρήσει

feedback τελικά έχει και φωτίζει μια χαρά η πλάκα είναι ότι επειδή δεν είμαι καπνιστής ούτε αφήνω κανέναν να καπνίσει μέσα στο αυτοκίνητο δεν το είχα προσέξει μάλλον δεν το είχα ανοίξει και το βράδυ ποτέ αυτούς τους μήνες που το έχω στην κατοχή μου :D

Veldrin
06-10-14, 02:59
Μία απο τα ίδια, τώρα που το αναφέρατε εσείς το πρόσεξα. Τσάμπα το πακέτο φωτισμού με τέτοια παρατηρητικότητα.

Γελάω πάντως που έχουμε τασάκι με τις ίδιες χρήσεις. Τα ψιλά στο μεγάλο και spare βαλβίδες στον αναπτήρα.

BMW S1
06-10-14, 08:57
Καλημέρα , ξεχασα να σας πω, οτι δουλευει πλέον και ο αναπτηρας, απλά πρεπει να ειναι αναμμένη η μηχανή για να έχει ρεύμα.

το τασάκι όντως ειναι για πολλές χρήσεις!!!!! χαχαχαχαχχα