PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαση Στηριξης Ποδηλατων


Charalampos
16-04-14, 10:54
Θα ηθελα την γνωμη σας για βαση στηριξης ποδηλατων αν έχετε καποια αποψη.Εχω μια 116 '05

LuigiD
16-04-14, 11:58
Θα ηθελα την γνωμη σας για βαση στηριξης ποδηλατων αν έχετε καποια αποψη.Εχω μια 116 '05

Χαραλαμπε καλημερα.

Εχω περασει απο διαφορες σχαρες εκτος κοτσαδορου και εχω δει σε αλλα αυτοκινητα ολων των ειδων τις σχαρες.
Αυτο που εχω αποκομισει ειναι,μακρια απο φτηνες λυσεις!και κατα την γνωμη μου απεφυγε τις σχαρες που πιανουν στην πισω πορτα με ιμαντες,αφηνουν σημαδια οπου πιανουν,χωρις να φαινεται απο την αρχη,been there,done that!

Αν εχεις σκοπο να τις πιεις το αιμα της σχαρας,εκδρομες,ποδηλατο καθε λιγο και λιγακι,αγωνες και τετοια,επενδυσε ή σε μπαρες οροφης thule με ραγες ποδηλατικες της ιδιας μαρκας,ή σε κοτσαδορο με σχαρα κοτσαδορου παλι της ιδιας μαρκας.Τα ωφελη ειναι πολλα.Θα μπορεις να βαλεις διαφορα εξαρτηματα,οπως αεροδυναμικο κουτι,σχαρες για σκι/σνοουμπορντ(μπαρες οροφης),η να τραβηξεις διαφορα με τον κοτσαδορο σου εκτος των ποδηλατων σου.Μεγαλο μειον ειναι η καταναλωση(σχαρα οροφης),και οταν βαζεις τα ποδηλατα επανω θα πρεπει να προσεχεις μην βρουν σε εκτεθειμενα χαμηλα σημεια,οπως δεντρα,γκαραζ,γεφυρες(ναι εχει συμβει και αυτο) και να συνηθισεις και τον θορυβο.Με τον κοτσαδορο δεν εχεις τοσο την καταναλωση να σκεφτεσαι οσο το οτι αυξανει ο πισω προβολος του αυτοκινητου και ενδεχωμενως να βρει σε αποτομες ραμπες ή σε καμμια περιεργη οπισθεν.Μειονεκτημα και για τις δυο περιπτωσεις ειναι το κοστος!

Τι υποδοχες εχει στην οροφη η BMW σου;(δεν εχω Bmw)

Charalampos
16-04-14, 12:05
Θελω απλα πραγματα θελω να βαλω για αρχη το ποδηλατο του γιου μου το καινουργιο 16"

Η μετακινηση θα ειναι απο το σπιτι μεχρι και 2 χλμ αποσταση.
Δεν θα την εχω πανω μονιμα

LuigiD
16-04-14, 12:22
Θελω απλα πραγματα θελω να βαλω για αρχη το ποδηλατο του γιου μου το καινουργιο 16"

Η μετακινηση θα ειναι απο το σπιτι μεχρι και 2 χλμ αποσταση.
Δεν θα την εχω πανω μονιμα

Οποτε πας για πισω σχαρα ετσι κι αλλιως.

thule raceway 991/992 μου εβγαλε η αναζητηση εδω (http://www.thule.com/fitguide/Default.aspx?language=en&market=GR),για το αυτοκινητο σου.Δοκιμασε και εσυ,μηπως εγω εκανα καποιο λαθος στα στοιχεια.

Δεν ειναι φτηνη λυση,θα βρεις σχαρες με 35 ευρω,αλλα πιστεψε με αφηνουν σημαδια που θα γλιτωσεις δινοντας λιγα ευρω παραπανω για να παρεις μια επωνυμη.
Συμβουλη μου,να εχεις παντα την επιφανεια που θα ακουμπησουν και τα ποδαρακια/ιμαντες/γαντζοι,καθαρα απο σκονες και να σφιγγεις καλα.Η σκονη που εγκλωβιζεται μεταξυ τους και οι μικροκινησεις που κανει η σχαρα οταν κινειται το αυτοκινητο,δημιουργουν τα σημαδια που για να φυγουν θελουν αλοιφες/γυαλισματα κτλ!

Σε καθε περιπτωση καποια σημαδια θα γινουν,αναλογα την χρηση.

Υ.Γ.Για δυο χιλιομετρα,θα μπορουσες αντι για σχαρα να παρεις ενα φτηνο ποδηλατακι,να κανεις παρεα στον γιο σου,μια σκεψη μου λεω χωρις να γνωριζω λεπτομερειες.

Charalampos
16-04-14, 12:38
Η σκεψη σου ειναι καλη και την γνωριζω αλλα εκει που μενω δεν βολευει να γινει κατι τετοιο

Ευχαριστω για τον χρονο σου

nikosdov116i
16-04-14, 16:30
Θελω απλα πραγματα θελω να βαλω για αρχη το ποδηλατο του γιου μου το καινουργιο 16"

Η μετακινηση θα ειναι απο το σπιτι μεχρι και 2 χλμ αποσταση.
Δεν θα την εχω πανω μονιμα

16'αρι και 2 χλμ ρίξε τα καθίσματα και βάλτω πίσω.

Fanatic
16-04-14, 16:51
Εγω πηρα αυτη (http://www.bicyclerack-mottez.com/article.php?lg=en&mid=1&msid=0&mssid=0&rid=3) απο την Autoplus. Την χρυσοπληρωσα 120 ευρω αλλα ειναι ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ η καλυτερη σχαρα ποδηλατου που εχω δει. Καλυτερη ποιοτικα απο Thule και μπαινει βγαινει σε δυο λεπτα το πολυ με απολυτη ασφαλεια.

Αν και παιζει το ποδηλατακι του γιου σου να ειναι πιο φθηνο απο την σχαρα :thinkerg: